DE ECHO VAN HEI ZUIDEN ij J. Tuerlings In den Hoenderhof. SS Zaterdag 18 Juli 1925 TWEEDE BLAD. BUITENLAND. Hymans heeft in de Belgische Kamer uiteengezet, dat moreel gesproken de Ver Staten verplicht zijn de schrapping van de Belgische schuld, waartoe Wil son zich verbonden had, te erkennen. Van socialistische zijde in België wordt aangedrongen, om de vergoeding aan de kamerleden, welke 12.000 francs per jaar bedraagt, te verhoogen. Het Fransch Spaansche verdrag voor samenwerking in Marokko is onderteekend Wanneer echter Abd el Krim den vrede wenscht, zijn Frank rijk en Spanje tot onderhandelen bereid. In Wales hebben 20.000 mijn werkers den arbeid neergelegd. Een oproep is uitgegaan van de Internationale Entente te Genè/e tegen de Derde Internationale te Moskou aan de regeeringen van Europa. Ver- eenigde Staten en Japan om tot samen werking te kome tegen het gevaar van de bolsjewistische propaganda. In Tsjecho-SIowakië is tengevolge van de kerkelijk-politieke partijgeschil len een acute coalitie- en regeerings crisis uitgebroken. De Tsjechische nationaal-socialis- tische pariij, welke tot de regeerings- meerderheid behoort, blijft vasthouden aan het indienen eener dringende interpellatie over het naar aanleiding van de Huss-feesten plaats gehad hebbend vertrek van den pauselijken nuntius. Daar de regeering de parlemenlaire behandeling vermijdt en de minister van buitenlandsche zaken Benes met zijn dringende uiteenzettingen de nationaal socialistische partij, waartoe hij zelf behoort, niet overtuigde, heeft de leider der partij, de minister van posterijen Streibruy, zijn ontslag in gediend Benes zal. ondanks zijn lidmaatschap van de Tsjechische nationaal-socia listische partij in functie blijven. Naar verluidt, zal de oppositie der Tsjechische nationaal socialisten zich reeds bij de onmiddeliijk voor de deur staande beraadslagingen over de kies rechthervorming doen gelden, wat tot groote moeilijkheden voor het bestaan de regime zou leiden. De kwestie tusschen Duitschland en Polen betreffende zekere Duitsche belangen in Poolsch Opper-Silezië voor het Parmanente Hof van Internatio nale Justitie. De militaire toestand in Marokko schijnt ernstig te zijn, er gaan 50.000 man Fransche versterking heen. Wij zagen dezer dagen lioe Circus IIdgen- heclc verschillende dieren ongelooflijk dres seert. Zie hoe o.a. de zeeleeuw met een paraphii balanceert. 1 BINNENLAND. De dichtheid der bevolking van ons land, die in 1860, 80 inwoners per vierk. K.M. bedroeg, was in 1920 ge stegen tot 210 en op 1 Januari j.l. tot 224. Boven het gemiddelde gingen Utrecht met 274, Noord-Holland met 500 en Zuid-Holland met 608. Daar beneden bleven Limburg met 220, Groningen met 167,. Noord-Brabant met 159, Gelderland met 154, Overijsel met 139, Zeeland met 136, Friesland met 123, en Drente met 34, De hoofdsteden der verschillende provincies telden op 1 Januari j.l. het volgend aantal zielen Den Haag 391.166, Utrecht 149.800, Groningen 96.659, Haarlem 80.454, Arnhem 74.645, Maartricht 57.295, Leeuwarden 46.038, 's Hertogenbosch 41.182, Zwol le 38.441, Middelburg 19.268, Assen 17.911. Men weet dat in de provincies Zuid- Holland, Noord-Holland, Noord-Bra bant, Overijsel, Zeeland en Drente de hoofdstad niet de volkrijkste gemeen te van het gewest is, het zijn onder scheidenlijk Rotterdam, Amsterdam, Tilburg, Enschede, Vlissingen en Emmen. Voor toelating tot de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deven ter hebben zich ditmaal meer leerlin gen aangemeld, dan gedurende het bestaan der school ooit het geval is de Aoiinit/in bracht een dezer dagenna haar terugkomst uit Zwitser land een bezoek aan de Koningin-Moeder op Soest dijk. Hierbij ren foto van 1 LM. aan het station te Utrecht. Zoonis men ziet draagt ff. M. de hand nog in verband. geweest. Dit verschijnsel moet het gevolg zijn van de steeds grootere vraag naar Nederlandsche jongelui voor ondernemingen in Indië. K. v. K. te Rotterdam spreekt in een adres aan de Tweede Kamer haar scherpe afkeuring uit over het tractaat België-Nederland. H. M. de Koningin heeft aan den heer H. Colijn, Minister van Fi nanciën opdracht gegeven tot samen stelling van eet nieuw kabinet. De heer Colijn heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. „De Maasbode" vindt Colijn als kabinetsformateur niet slecht, de Re sidentiebode vindt hem slecht, de N. Rott. Cf., had hem ook liever niet gezien. Het ergst maakt ,het „de Mor gen" uit Helmond, die noemt de op dracht weinig minder den fataal en zegt o.m. Die naam dekt een economische politiek, geheel gebaseerd op hoog- kapitalistische theorieën en inzichten, welker uitvoering over de geheele linie moet leiden tot neerdrukking van het levenspeil der werkers en tot verdere opeenstapeling van groote vermogens, in één woord tot een hoog-kapitalis- tische consolidatie, waarop, als nood wendige en onvermijdelijke reactie, een versterking der revolutionnaire krachten moet volgen. Colijn s naam en inzichten zijn van dien koers nu eenmaal niet los te maken; hij zelf zal op de allerlaatste plaats geneigd zijn een anderen koers in te slaan daarvoor is hij een veel te sterk karakter en zijne overtuiging te diep geworteld en dus is een voortzetting zeker van eenen koers, die noodlottig moet worden voor het door dringen der christelijke levensbeschou wing in de maatschappelijke verhou dingen. VOEDING. Kippen houden zonder ochtendvoer kan niet rendeerend zijn. In ons vorig artikel schreven we deze uitspraak neer met het voorne men ze vaak voor de lezers en lezeres sen van. de „Echo" të herhalen. Van daag houden we onze eerste repefitie over dit zeer voornaam punt. 't Kan njet ondienstig zijn onze grootsten practischen pluimverkenner en tokkel de ex-hoofdpluimveeconsulent den heer G. J. Westerink, thans mede-directeur v. h. groote moderne pluim veebedrijf „Schoonderlogt" te Eist, over ochtend- voer zegt: „Ochtendvoer is in najaar en winter het eenige middel om eieren te krijgen van jonge dieren motto hoven 't artikel „Voeding van hoenders" en „Kippen houden op de Boerderij". Let wel op de heer Westerink schrijft voor de boeren, waar de dieren een vrijen onheperkten uitloop hebben. „In najaar en winter" kunnen we gerust weg laten, waar de uitloop niet onbeperkt vrij is, dus bij zoo goed als alle kippen- houders in de Langstraat. De heer Westerink schrijft verder: „Als de kippen niet leggen wordt on- „middellijk aan 't voer gedacht, en dik- „wijls niet ten onrechte. Evenmin als „koeien alléén van hooi een ujtsteken- „de melkproductie'kunnen volhouden, „hoe best dit voer ook is, evenmin kun- „nen kippen van maïs alléén veel „eieren leggen. I)e beruchte en vaak „besproken volle maïs-bak, voor eenige „dagen volgeschud, Ss inderdaad niet „de goede manier. Maïs is ontegenzeg- „gelijk een van de goedkoopste kippen- „voeders en ook een van de beste, doch „maïs alléén maakt de kippen vet en „traag. Al degenen, die voor naar „hun meening dure voedersoorten „via de cloaca het lichaam te verlaten. ,.ln den darm wand worden de ontlede „en opgeloste voedingsbestanddeelen „opgenomen." „Waarvoor hel voeder dient, zullen „wij nog even nader nagaan. De kippen „hebben een lichaamstemperatuur van „4041" Celsius. De temperatuur der „omgeving is lager en het dier moet „dus warmte afstaan, hoewel de veeren „al te veel warmteverlies beletten. Om „warmte te leveren is verbranding „noodig en om deze uiterst langzame „verbranding te verkrijgen, is brand stof voeder) noodig. Verder vcr- „dampen huid en longen water, wat „ook warmte en dus brandstof „voedsel) kost. Bovendien kost iedere „hartklopping, iedere ademhaling, „iedere voetstap, kortom alle in- en „uitwendige beweging arbeid. Om ar- „beid te kunnen presteeren is energie „noodig, die ook in één of anderen „vorm moet worden toegevoerd. Dat „deel van het voedsel, dat de verbran- „ding onderhoudt te samen met de „arbeidsprestatie, noemt men. onder- „houdsvoer, terwijl het andere deel, „dienende voor den groei (bij jonge „(lieren), voor de eieren en het vleesch „(bij de leggende dieren of slachthoen- '„ders) en voor de vederen (bij uiiende „hoenders) het productievoer wordt „genoemd. „Uit deze gegevens is te berekenen „hoeveel eiwit, vet, zetmeelachtige stof fen, door het lichaam wordt verbrand, „in arbeid en productie wordt omgezet. „Het vet, de zetmeelachtige stoffen en „ruw vezel kunnen dit alles leveren, „echter geen eiwit voor vleesch, vede- „ren of eieren. Dit wordt alleen door „voedseleïwit geleverd en omdat er een „vrij groote hoeveelheid eiwit in de „pluimveeproducten voorkomt, spreekt „het vanzelf dat het eiwit in het voed sel een belangrijke rol speelt. Proeven „hehben nu bewezen dat dierlijk eiwit „voor kippen beslist noodig is. Plant- „aardig eiwit kan dit niet vervangen. „Onderzoekt men den krop van losloo- „pendc kippen in voorjaar, zomer of „herfst, dan vinden wij daarin tal van „insecten, wormen en larven. Het is „merkwaardig, welk een hoeveelheid „van deze diertjes de kippen kunnen „verwerken, als ze genoeg kunnen vin- „den. Kroponderzoekers konden soms „30 verschillende soorten aanwijzen. „Dit dierlijk voedsel is echter lang niet „altijd in voldoende mate voorhanden, „in den winter zeker niet. We moeten „dus vooral in den winter zorgen voor „een voldoende hoeveel dierlijk eiwit, „terwijl we het de andere jaargetijden „evenmin mogen verwaarloozen. We „geven dit het heste in meelvorm en „mengen dan meteen daarin wat ge- „malen graan en graan-bijproducten, „daar graan in gemalen vorm gemak- „kelijker verteert dan in korrelvorm. „Zoo komen we dus tot het z.g. och tendvoer." Het betoog van den heer W. laat niets aan duidelijkheid te wenschen over. Te Veenendaal werd de Jaarlijksche groote Imkerdag en Bijententoonstel- ling gehouden. Hier zag men een volkje bijeenmisschien wel honderden malen grooter dan ons Nederlandsche volk, echter niet met één koningin en met een langere dan onze aehtuirige-arbeidsdag. De Stand besluit een driestar aldus „Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in het voornemen van den heer Co lijn eerst een werkprogram voor het nieuwe kabinet aan het oordeel der 3 rechtsche fracties te onderworpen. Om, als hierop overeenstemming ver kregen wordt, eerst daarna personen uit te noodigen tot het bezetten der ministerieele posten. De verzekeringsmaatschappij „Holda"en „De Nederlandsche Maat schappij van Levensverzekering en Lijfrente" te Utrecht komen onder de noodregeling de portefeuilles van beide maatschappijen worden na re ductie, overgedragen aan de „Algemee- ne Friesche" te Leeuwarden. In Juni hebben de rijksmiddelen ruim f38'/4 millioen opgeleverd, zijn de f 3.720.000 meer dan verleden jaar. Aan rijwielbelasting is nog binnenge komen f225.700. In het eerste halfjaar waren de totale ontvangsten f 227.8 millioen, of f 18.893.000 meer. Van deze stijging was nochtans ruim f674 millioen aan de een jaar geleden nog niet bestaande rijwielbelasting te dan ken. „terugschrikken, hebben nooit bere- „kend, wat een kip per jaar aan maïs „alleen kost. Wordt dat nagegaan, dan „is het resultaat verrassend. Men is „nog duurder uit dan met goed voer". „Kippen zijn van nature alles-eters, „d.w.z. zij hebben zoowel dierlijke als „plantaardige producten noodig. De „organen, waarin het voedsel succes sievelijk wordt verteerd, zijn in de „eerste plaats de krop, waarin 't voed sel geweekt wordt, vermehgd wordt „met kropvocht en speeksel, en daar door een begin van omzetting onder gaat. De zetmeelachtige sloffen wor den daar ten deele omgezet in oplos- „losbare suikers. Vervolgens komt het „voedsel in de kliermaag, waarin de „voedselbrij o.a. met zuren wordt ver- „mengd, waardoor'het verder wordt „ontleed en gesplitst in oplosbare stof- „fen. Daarna neemt de spiermaag de „voedselmassa op en kneedt cjeze door „spierwerking met behulp van steen- „tjes. Tenslotte voeren de darmen het „verder, eerst de dunne darm, waar de „afscheidingsproducten van de gal- „blaas en de pancreasklier uitmonden, „daarna de dikke darm, om eindelijk If Damprobleem No. ld. Turc. (Fr.) Ps mm* W ÉS ssasg W PI f Üfe Ips* H Oplossing vorige weck: i\Vjf: 20—21, 37—31, 50—44, 35— 30, 34—30, 48—42, 44—40, 31). 17, 10 1). 25 5. Zwart alles gedwongen. II. Vergeet ook thans het groenvoer niet. Ook daarin is 'l beste het voordeeligst. III. Laat thans in geen geval meer broeden. Dat laat broetl vreet de winst op uit den Hoenderhof. VRAAGBORD. J. T. te W. Ik zond U teekening van hok voor 18 hoenders. Combinatie met eenden en duiven vind ik vooral wat de eerste betreft niet gewenscht. Duiven kunnen zonder gevaar gehou den worden in 't kippenhok, doch ze dan een geheel afgesloten gedeelte ge ven, anders bevuilen ze den boel veel. A. v. M. te B, Per vriendelijke ge legenheid deed ik U een teekening toe komen. U mag rekenen op 4 maal zoo veel dieren als de grondoppervlakte van 't hok en dus 4 op één M2. Natuur lijk 't hok met den voorkant op 't Zui den of Z.-O. plaatsen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geertruidenberg 10 Juli 1925. DistributieWee Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van hel Raadsver slag der laatst gehouden vergadering van onzen Gemeenteraad, verzoek ik U beleefd opname van het volgende. Het is thans voor de tweede maal dat ik verplicht word mij in het pu bliek te verdedigen tegen de onware beschuldigingen van den voorzitter der Raadsvergadering. Ik zal in mijne verdediging kort zijn en verwijs be langstellenden naar mijne uitvoerige verdediging voorkomende in het blad van 23 Augustus 1923 dezer courant. Ik herhaal, ik was destijds niet aange steld als administrateur, doch als distribuant. De administratie werd gevoerd ter secretarie door een ambte naar der gemeente, daar kwam alle correspondentie in, daar ontving men alle rekeningen der verzonden goederen, daar werden natuurlijk, zooals in een goede administratie behoort, alle reke ningen op volgnummer in een register ingeschreven, alle correspondentie behoorlijk geordend en alle ingekomen kwitantie's netjes opgeborgen Daar werd mij door diezelfde ambte naar na beëindiging der distributie verklaard dat alles was voldaan en behoorlijk in orde. Wat zou eenvoudiger zijn geweest, toen het gemeentebestuur een jaar later schrijven ontving uit Den Haag dat nog enkele pos en open stonden, als de boekhoudingopenslaan, te constatee- ren en het tegendeel te bewijzen? Waarom moest men juist bij onder- geteekende zijn om eenig licht te krijgen in die duistere zaak? Zelfs een accountant uit Den Haag, die kwam voor het instellen van een onderzoek, werd lot ondergeteekende verwezen. Voorzoover het mij mogelijk was heb ik alle Inlichtingen verstrekt, herhaaldelijk ben ik over de onder havige kwestie bij den vorigen Burge meester geweest en met den tegen- woordigen Burgeméester heb ik vier maal de zaak besproken, dit ter weer legging der bewering als zou ik geen medewerking willen verleenen. levert thans geen BROEDEIEREN meer af, wijl het niet de risico wil loopen de naam te krijgen dieren met slechte productie af te leveren. Bestelt er tijdig uw fokhanen Een pracht- collectie streng geselecteerd te bezich tigen W Legh. W. Wyand., Ancona W. Wyand Fokhanen reeds leverbaar Nog overcompleet 1 - 4 Col. Wyand 1 8 Australorps Spotkoopjes! Kaatsheuvel. WENKEN VOOR DE WEEK. I. Komen er bij uwe hoenders geval len voor van plotselinge sterfte, zendt dan liet cadaver zoo spoedig mogelijk op naar de Rijksserum- inrichting te Utrecht. Het kost U niets dan de porto, en binnen en kele dagen wordt U doodsoorzaak en eventueele behandeling van ziekte gemeld. Tooverruit-puzzle. Vul in bovenstaand vierkant de cij fers van 1 tot 10 zoodanig in, dat zoo wel horizontaal, verticaal als diago naal steeds 34 tot som wordt verkregen Oplossing Puzzle vorige week: Scheve u in g scheve r scheve t te har in g. of duidelijker Scheveningsche versche vette haring. V-vv» V

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5