ÖIÉCHiN IETZUII Fietsen TARWEBROOD. Broodsoorten en Beschuit No 56. Zaterdag 18 Juli '25. 48e }r DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Juli 1925. De verkoop van bloempjes ten bate van Herwonnen Levenskracht, Zondag in onze gemeente gehouden, heeft f 168 14 opgebracht De heer A. Hooijmaaijer, werk meester op de N.V. Stoomschoenen- fabriek v/h jos Groenen, herdacht dezer dagen den dag waarop hij voor 25 jaar geleden als zoodanig bij deze firma in dienst trad Zoowel door de directie als perso neel werd de heer Hooijmaaijer ge huldigd. Als blijk van waardeering voor zijn diensten der firma bewezen, mocht hi" een goud horloge met inscriptie ont vangen. Een treurig sterfgeval had Maan dag plaats. De echtgenoote van den heer B. Maas was naar Udenhout ge gaan om daar tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van een familie-lid. Nauwelijks daar aangekomen werd zi onwel en overleed spoedig daarop. Men kan begrijpen welk een conster natie het verwekte in het sterfhuis Voor de aanwezigen was het een moeilijke taak om den echtgenoot, die 's namiddags was gekomen om zijn vrouw te halen, met de vreeselijke gebeurtenis in kennis te stellen. De vier nog jeugdige kinderen, die 's morgens hun moeder nog lachende en spelende hadden weggebracht, heb ben haar niet meer teruggezien. Dinsdag werd in het café van den heer J F.een nieuwe fiets, toe- behoorende aan den voerman y. Z uit Sprang weggehaald. Van het geval is bij de politie aan giften gedaan. De "kermis ligt weer voor het grootste gedeelte achter ons. Het van ouds bekende matinée, door de Liedertafel Oefening en Vermaak Zondagmorgen gegeven, was geweldig druk bezocht. De ruime zaal van Musis Sacrum was tot in alle hoeken gevuld met vroolijke, de kunst-liefheb bende menschen. De koren, zoowel van het Gemengde als het Mannenkoor, werden onberis pelijk ten gehoore gebracht. Ook het matir.ée gegeven in het hotel Verwiel, waar de Gebr. Caron met hun uitgebreid repertoir de men schen aangenaam weten bezig te hou den, was zeer druk bezocht. Niet minder druk was het Matinée in de Korenbeurs Nu het dames-Jasz- band-orchest met LitI Sim Stratmoré weet er de stemming wel in te bren gen en te houden. In het hotel de Twee Kolommen waren het de Graaf's Jaszband en de Dames Henny en Cato Merks, die in de overvolle matinée een goede pret tige kermisstemming brachten. Des namiddags neerschte er een ongekende drukte in de gemeente Van alle kanten, van Oost en West, van Noord en Zuid waren de menschen gekomen om Waalwijksche kermis te houden. Duizenden en nog eens duizenden bewogen zich op het kermisterrein, dat ditmaal heel wat uitgestrekter was dan voorheen, en werkelijk bij uitstek keu rige etablissementen bevat, een groot verschil met vorig jaar. De verschillende inrichtingen en niet minder de vele café's waar gelegen heid tot dansen werd gegeven, hadden het dan ook zeer druk. Er werd over bet algemeen prettig kermis gehouden. Slechts een enkele vreemdeling die niet weet dat men hier uitsluitend gesteld is op menschen die up gepaste wijze kermis houden moest door de politie tot orde wor den gebracht of uit de menigte wor den verwijderd, zoodat ongeregeld heden of ernstige vechtpartijen werden voorkomen. Het jaarlijksche matinée der Lie dertafel „Tot bloei der toonkunst' Maandag gegeven in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt is dit jaar bijzonder goed geslaagd. Dreigde het aanvankelijk een fiasco te zullen worden, doordat de geëngageerde humoristen te elfder ure bericht van verhindering zonden, tenslotte is het buiten ieders verwachting schitterend geslaagd. Een zeer groot deel van het succes komt toe aan den plaatselijken humo rist den Heer Didden. die aanstonds bereid werd gevonden zijne medewer king te verleenen. De Heer Didden, hoewel geheel onverwacht voor het feit geplaatst een uitvoering te moeten geven, heeft niet temin een zeldzaam programma afge werkt dat het plubliek zeer in den smaak viel. Vooral de mimiek en de gelaatsuitdukkingen bij zijn spel zijn zeldzaam. Een uitbundig applaus viel hem telkens en telkens ten deel. De woorden door den vice- voorzitter aan het slot der uitvoering tot hem gesproken waren ongetwijfeld allen toehoorders uit het hart gegrepen. De Heer Didden, toch reeds zeer gezien bij het publiek kan zich thans onge twijfeld verzekerd heuden van de blijvende sympathie van de Lieder tafel „Tot bloei der toonkunst" en van publiek.. De Liedertafel zelf gaf een buitenge woon afwisselend programma, waarbij ^.d-e,Tfrfchiliende solisten niet onbetuigd lieten. Van de gezongen koren noemen wij „Hymne van de Vliegh en Wereld vrede- van K. HamVvoora, het eerstgenoemde werd zeer goed gezongen gezien de betrekkelijk geringe sterkte van de vereeniging voor zulk een groot werk. Wereldvrede werd voor de eerste maal uitgevoerd en zeer verdienstelijk De Heeren H. Verhoeven en Chr. Thijsen zongen het zeer zware doch schitterende duo .De Bannelingen" dat zeer goed werd voorgedragen, evenals het duo voor twee baritons „Bede" van F. v d. Heijden, gezongen door de Heeren Thijssen en Boom. Het schoone klankgehalte in beide num mers wekte ieders bewondering voor al ook in aanmerking genomen de betrekkelijk reeds gevorderde leeftijd dezer zangers. Zij blijken nog steeds met enkele andere, waaronder ook de hiernagenoemde de bloem, de kern te vormen van de vereeniging. Jammer dat onder de jongere leden niet meer dere solisten schuilen. De Heer L v. Cromvoirt, de ijverige direteur, zong zelf een paar van zijne j bekende mooie liedjes. Een woord van lof mag hem zeker niet worden onthouden voor de uitnemende directie van het koor De Heeren Boom en van lersel gaven elk nog een paar solo's die luiden bijval oogstten. Alles te zamen genomen mag de liedertafel met voldoening op dit matinée terugzien. Maandag en volgende dagen was het over het algemeen niet zoo druk- Velen schijnen er rekening mee te houden, dat met de a.s. tentoonstelling hun portemonnaie ook nog aangespro. ken zal moeten worden. Eenzelfde verschijnsel was waar te nemen bij de kermis in 't jaar der vorige groote industrie-tentoonstelling. Dit lazen we toevallig dezer dagen in 't desbetreffende nummer van 1903 Dinsdag en Woensdag gaf het Variété Soesman uit Rotterdam in de zaal Musis Sacrum uitvoeringen Dinsdag was de zaal uitverkocht. Over het geheel genomen viel het programma bij het publiek niet erg in den smaak. Een groote uitzondering maakten de 3 Nelsons Brothers, de wereldberoemde parterre-acrobaten en gymnasten. Ongelooflijk sterke staaltjes van buitengewone kracht en durf vertoon den deze artisten. Een uitbundig applaus, dat tot een ware ovatie overging, hadden deze artisten in ontvangst te nemen Wel zesmaal moest het doek worden opgehaald. Van de overige artisten voldeden de heer en mej Soesman wel het minst. In elk geval haalde het geheel in de verste verte niet bij de bekende Faveur- avonden, zoodat men hoopt dat hij weer in de toekomst besluiten zal hierheen te komen Woensdag was de uitvoering dan ook zeer slecht bezocht. Het bekende bal van de Liedertafel, Donderdag gehouden, was als ouder gewoonte druk bezocht. De directie van de Witte Bioscope, die voor een prachtig en varieerend programma heeft zorg gedragen, heeft niet te klagen over het bezoek aan haar inrichting. Avond op avond was de groote zaal geheel gevuld. De Kindervoorstelling Woensdag namiddag gegeven, was eveneens druk bezocht en geheel den duur der voor stelling hebben de kinderen het uit- gegierd van de pret om het dol- comische dat de verschillende filmen hun heeft doen zien. Wij durven vertrouwen dat ook de overige dagen der kermis een even prettig verloop mogen hebben. Vooral de laatste dagen plegen gewoonlijk druk te zijn. Wederom moeten wij en wij doen zulks gaarne gewag maken van de opening van twee nieuwe winkels. De heer C. Jacobs heeft zijn Muziek handel overgeplaatst naar het pand Grootestraat 117 even voorbij de kerk der Ned. Hervormde Gemeente, wat speciaal als Muziekhandel is ingericht en Zaterdag 1.1. is geopend. Van talrijk vele zakenmenschen en vrienden mocht de heer |acobs bij deze gelegenheid bloemstukken ont vangen. De verschillende muziek-instrumen- ten als gramaphoons. cithers, harmo nica's, clarinetten enz. enz. komen in de mooie breede étalage prachtig uit. Wij wenschen den heer Jacobs het beste succes. De heer Hub. van Laarhoven heeft het pand, waarin zijn familie haast reeds bijna een eeuw het slagers- bedrijf' heeft uitgeoefend, geheel laten moderniseeren en er een prachtig huis doen neerzetten wat een sieraad mag worden genoemd van dat deel der gemeente. Het heeft een frontbreedte van pl m. 14 M. en daarin is ondergebracht, met een prachtige breede vitrine, een moderne, zeer smaakvol en hygenisch ontworpen winkel. In elk opzicht ziet iet er keurig uitzoowel aan goede architectuur als de heldere betegeling, Tissche beschildering en keurige in stallatie van dit bedrijf is alle zorg be steed zoodat hier werkelijk sprake is van een zaak die voidoet aan alle eischen van den tegenwoordigentijd op 't gebied van vleeschhouwerij. Voeg daarbij dat bij de opening voor een buitengewoon smaakvolle étalage was zorg gedragen, dat een schat van iloemen de nieuwe zaak tooide, dan begrijpt men dat er veel belangstelling was van 't publiek. Wij wenschen den heer H. van -aarhoven veel succes in zijn van ouds- bekende maar thans zeer moderne zaak. Naast het architectenbureau van ?ee en Bossaerts, een woord van lof aan de aannemers In 't Veld en W. v. d. Hammen en niet minder aan den heer Willem Hens. Musis Sacrum, dat door de ver bouwing een flinke verruiming en verbetering heeft ondergaan en nu mag wedijveren met vele concertzalen ook uit groote steden, heeft thans een tooneel met decors gekregen, zoo prachtig eri practisch ais men op maar weinige plaatsen zal vinden. Dezer dagen waren de vele bezoekers van Musis Sacrum in de gelegenheid dit nieuwe tooneeldecorum in oogen- schouw te nemen en er was maar één roep over de prachtige kleur- schakeeringen en het mooie perspectief dat de heer Franca uit Amsterdam op het doek heeft weten te brengen. Naar wij vernemen, is deze hoogst begaafde kunstenaar nog bezig met het maken van enkele andere tooneelen als een kamer, een marktplein enz zoodat het voor geen enkel tooneel- gezelschap, welke hooge eischen men ook stellen mag ten opzichte van het tooneel, meer een beletsel zal zijn om in Musis Sacrum uitvoeringen te ko men geven. Wanneer aan dezen kunstenaar eventueel mettertijd nog het decoreeren der zaal wordt opgedragen, dan is Waal wijk een concertzaal rijker geworden, die er in elk opzicht zijn mag Vooral het tooneel is ruim en in elk opzicht „tooneelfahig" te noemen. In ons blad van Zaterdag 1.1. plaatsten wij het bericht dat Zondag 19 Juli, dus den laatsten Zondag van kermis, het Waalwijks Revue-Gezel schap „Onderling Kunstgenot" een matinée geeft in de zaal „Musis Sacrum Afgaande op de programma's en de repetitie die wij bezochtten, benevens het succes dat zij elders gehad hebben, kunnen wij niet anders oordeelen of dit gezelschap zal iets goeds ten gehoore brengen, daar het geheel tevens onder goede leiding staat. Het programma is uiterst zorgvuldig samengesteld en bestaat uit dubbele- kwartetten, soli, duetten, terwijl het komisch gedeelte ook niet vergeten is. Daar de entreeprijs zoo laag mogelijk gesteld is, twijfelen wij er niet aan of het kunstminnend publiek zal in grooten getale aanwezig zijn om te genieten van hetgeen dit gezelschap ten tooneele zal brengen en tevens om het Waal wijks Revue-Gezelschap op moreel en financieel gebied te steunen, opdat zij het pad dat zij zijn opgegaan met succes verder zullen bewandelen. R. K. Hoogere Handelsschool met 5-jarigen cursus te Waalwijk. Uitslag toelatings- en overgangs examens. Tot de le klas zijn toegelaten: Theo van Delft, Cornelis van Huiten, Gerard de Jongh, Godetridus Knepflé en Aloysius Sars te Waalwijk Cornelis Lankhaar te BabilóniënbroekCornelis Rijken en Pieter Werther te Sprang- Capelle. Niet toegelaten één. Tot de 2e klas zijn bevorderd Antoon Aarts, Pierre de Boeck, Antoon de Graaff, Jacobus van Hees- wijk, Walther van Hilst, Nico Maaij wee, Gerard Schoemans, Antoon Spa pens, Antoon van Tilburg en Antoon Trimb3ch te Waalwijk; Theo van Delft te Drunen. Niet bevorderd acht Tot de 3e klas is voorwaardelijk toegelaten Wouter van Raamsdonk te Raamsdonksveer. Tot de 3e klas zijn bevorderd: Karei Bierlaagh, Adrianus Donkers, Evert de Geer, Arnold van Hilst, Cornelis de Jongh, Aloysius Klijn, Gijsbert Knepflé, Lambert Mombers, te Waalwijk; Reinier ter Berg en Jozef du Pont te GeertruidenbergWillem de Graauw te Waspik; Piet Hendriks, Piet Netten, Willem van Nieuwstadt te KaatsheuvelWouter Rijken te Sprang Capelle en Theodoor Verhoeven te Babiloniënbroek. Niet bevorderd zes. Tot de 4e klas zijn bevorderd Jan van Mil, Harry Snijders, Andreas Trommelen en Alphons RoxsteWaal wijk Leo van de Geer te 's Bosch Piet Gommers te KaatsheuvelPiet van Heijst te Sprang CapellePiet Mutsaerts te Waspik; Ko Oerlemans te Vrijhoeve-CapelleNico Zijlmans te Geertruidenberg. Niet bevorderd één. Tot de 5e klas zijn bevorderd: Jo Duijzer en Hubert Smelt te Waalwijk; Johan Gubbens te Kaats heuvel; Dirk Renooij en Piet Zijlmans te Sprang CapelleThomas van der Rijken en Antoon Vloeimans te Waspik. Niet bevorderd twee De sluiting der cursussen der Rijksschool zal plaats hebben op heden Vrijdag 17 Juli des morgens half elf. Op hedenmiddag en ook Zaterdag is het werk der leerlingen te bezichtigen. De lessen beginnen wederom 1 Sep tember a.s. De uitslag der examens is als volgt: Geslaagd voor de looierij D. Neter uit AmsterdamA. Ci troen uit 's Hage. Voor de schoenmakerij afd. bovenwerk J. Bergmans, Waalwijk; A. Berkel- mans, Berkel-EnschotN. Grühn, Cluy (Roemenië)E. Haas, Schöne- wird (Zwitserland); A. Hoogenbosch Jr., Eindhoven Is. van der Heijden, Leeuwarden P. van lersel, Waalwijk Farouk Izzet, Aïda (Turkije); G. Prince, Tilburg; A. Schellekens, Rot terdam L. Thirion, 's BoschW. Theunen, Dongen P. Vloemans, KaatsheuvelH. Würthner, Oberent Felden (Zwitserland)P. Presvelder, Bomberg (Duitschland)P. Bierge- meijer, Kruislingen (Zwitserland). Afd. Onderwerk M. Elias, 's Bosch P. Geenen, HeusdenMartin Gruhn, Groitz (Duitschland); Herman Henke, Stein 1 am Rhein (Zwitserland); H. v. Hoof, WaalwijkFr. v. Heivoort, Waal wijk W. Hermans, Wermelskirchen (Duitschland); A. Kazerowsky, Riga (Letland) G. Klenner Liegnitz (Duitschland); Otto Riksen, Dongen; L. Slaats, Waalwijk; H. Wynerouski Bydgoscz (Polen); F. Gras, Arnolds- weiler, Elzas Lotharingen. Het verslag der sluiting komt in het volgend nummer. Zwem-inrichting. Heerenbaden 231. Damesbaden 104. Kostelooze baden 40. Temperatuur 24°. Ons bericht, voorkomende in ons vorig nummers betreffende de opening van den nieuwen winkel van den heer Verster-Duquesnoij behoeft eenige verbetering. Niet de firma Aarts heeft de mooie étalagekast ontworpen en vervaardigd, maar de heer C. Buil. Zondagmorgen had in de kapel van het St. Theresia-gesticht eene plechtigheid plaats zooals zich wellicht nog nimmer in onze gemeente heeft voorgedaan. Daar kwamen bijeen drie eerw. geestelijken en twee eerw. Zusters uit een huishouden, nl. van de familie A. de Bree-Brans. Ter gelegenheid van het vertrek van de Eerw. Zuster Adriana, in de wereld mej. A. de Bree, naar de Missie van Menado op Celebes (O.I.), waren haar drie heerbroers de Eerw. pater Albertus, Secretaris van den Provin ciaal der Eerw. paters Capucijnen te 's Bosch, de WelEerw. pater Plechel- mus, professor aan het Serafijnsch Seminarie te Langeweg en de Wel Eerw. heer P. de Bree, professor aan het Klein-Seminarie te St. Michiels- Gestel, benevens haar zuster, de Eerw. Zuster Laurentia te 's Bosch, bijeen gekomen om dit afscheidsfeest bij te komen wonen. Des morgens werd in de kapel der Eerw. Zusters door den Eerw. pater Albertus een plechtige H. Mis opge dragen, daarbij geassisteerd door den WelEerw. pater Plechelmus als diaken en den WelEerw. heer P. de Bree als subdiaken. De afscheidspredicatie, die door pater Albertus werd gehouden, maak te diepen indruk op de familie-leden, Eerw. Zusters en genoodigden. De schoolkinderen hadden voor Soeur Adriana een collecte gehouden en 't moet worden gezegd, ze hebben heel wat van hun kermis-centen afge zonderd om maar een flink bedrag bij elkaar te krijgen. Ook van tal van particuliere per sonen mocht Soeur Adriana naast giften de beste wenschen voor de toekomst ontvangen. Ook wij wenschen haar de noodige sterkte toe om daar in de tropische landen mede te kunnen arbeiden aan het katholiek onderwijs en daardoor aan de verbreiding van het H. Geloof. A.s. Dinsdagavond zal in het café van den heer Alb. Kemperman het reeds vroeger aangekondigde Bondsconcours door het bestuur der Tilburgsche Biljartbond geopend wor den. Als no. 1 zal uitkomen de Biljart vereniging „Ons Genoegen" alhier gevestigd met haar eerste zestal in klas A. en tevens een zestal uit Tilburg. Naast het Bondsconcours heeft de vereeniging nog een Barakconcours georganiseerd, waaraan tal van prach tige prijzen verbonden zijn. Aan dit concours zullen ongeveer een 30-tal zestallen deelnemen. Uitslag der door het Architecten bureau Van Ree Bossaerts te Waalwijk gehouden aanbesteding voor den bouw van een winkel-woonhuis met 2 afzonderlijke bovenwoningen in de Stationstraat voor den heer J. van Engelen-Staal, alhier W. van Heesch, Waalwijk f 15.183 C. Michaël, Vrijh.-Capelle f13.908 G. Verduijn, Raamdonksveer f13.900 H. Maas, Waalwijk- f13.118 C. B. Timmermans, Sprang f12.990 Gebr. Maas, Waalwijk f12.980 J. Trompen, Waalwijk f 10.965 J. den Teuling, Waalwijk f 9.935 Gunning in beraad. Toegelaten tot de eerste klasse van de Rijks Hoogere Burgerschool te 's Bosch W. Blokhuis. Bevorderd tot de 2e klas W. E. Lackamp. Bevorderd tot de 3e klas D. Lackamp. Bevorderd tot de 5e klas D. Blok huis en H. Louwe Kooijmans. De afdeeling Maatschoenmakerij op de tentoonstelling te Waalwijk zal in drie afdeelingen gesplitst zijn Afd. I. luxeschoeisel voor normale voeten, (wandel, soirée- en sportschoeisel) afd. 2, luxe- en burger schoeisel voor weinig abnormale voetenafd. 3. schoeisel voor ernstig abnormale voeten. Inzending vóór 20 Augustus. V. v. d. S. Wij meldden reeds een groot aantal vocale en instrumentale ver- eenigingen, die zullen deelnemen aan het Groot Festival van „Oefening en Vermaak". Vooral uit Tilburg, en wij verheugen ons daarover van harte, is de belangstelling zeer groot. Volgens de ons gezonden berichten, die wij eerst heden kunnen plaatsen, zullen wij, behalve de reeds genoemde nog te hooren krijgen: „L'Echo^des Mon- tagnes" sterk 41 leden, de „Tilburgsche Capelle St. Jan" 45 leden, de „Fanfare van het Post-, Telegraaf-en Telefoon personeel" aldaar en de „Vereenigde Zangers", directeur Jan v. Leeuwen, ruim 100 zangers. Bij Wiel en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrij nen en doorzitten der huid, Om dit dadelijk te verzaehten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 40-60-90 ct. PUROL Int. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie j Waalwijk 22-31 Aug. 1925. Het programma der feestelijkheden gedurende de Int. Tentoonstelling te Waalwijk is vastgesteld als volgt(wijzi ging voorbehouden.) Zaterdag 22 Aug. Olficieele opening. Concerten Goulmy en Baar Zondag 23 Aug. 2 uur. Int. Voetbal- wedstrijd Zuid. Elftal (Ned.)— Roode Duivels (België). Groot Festival Muziek- er. Zanggezelschappen. Maandag 24 Aug. Feestvergadcring van den jubileerenden Ned. R K. Bond van Schoenfabrikanten Concerten, enz. Dinsdag 25 Aug. 2 uur. Concours d'élégance voor automobielen, behendigheidswedstrljd voor automobielen en motoren. Woensdag 26 Aug 2 uur. Korte baan Draverij. (Iets geheel nieuws voor deze provincie). Donderdag 27 Aug 8 uur. Keuringen Prov. Reg. Comm M.C., ver- richtingsproef M C. paarden. 2 uur. Groot Int. Concours- hippique. Vrijdag 28 Aug. Alg. Verg. van den Bond van Ned. Lederhandelaren. 7 uur. Opstijging Luchtballon W. Pottum. Zaterdag 29 Aug. 2 uur. Voortzetting Festival. Groote Tuinfeesten. Zondag 30 Aug. Idem. Idem. Maandag 31 Aug. Koninginnefeesten. Schitterend Vuurwerk. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de inzendingen van schoenen en leder, de machinehal in werking, schit terend beloven te worden, dat de ge bouwen eenig, de feestverlichting feeëriek zullen zijn. De inwendige decoratie en standaankleeding belooft een unicum in Nederland te worden In een volgend nummer komen we er met eenige foto's uitvoeriger op terug Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. l)e cursus aan de vakschool is ten einde en de oproeping voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. Dit geeft ons aanleiding een enkel woord te zeggen over ons instituut, om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij de pakken neer te gaan zitten. Ook in de toekomst zal er steeds meer behoefte zijn aan goed geschoolde krachten. Deze te le veren is de taak der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Onze school is op het gebied der schoenindustrie voorzien van het aller nieuwste en een model-inrichting van den eersten rang. Reeds meermalen is betoogd, dat in de fabriek het vak niet meer geleerd kan worden, daar moet geproduceerd worden een maximum in een minimum van tijd. Op de vak school wordt echter geen productie ge maakt, daar wordt den leerlingen liet vak zoowel theoretisch als practisch, onderwezen en is het doel uilsluitend te zorgen, dat zij iedere bewerking, die de schoen moet- ondergaan zelf oeco- nomisch kunnen uitvoeren en ook kunnen zorg dragen, dat in let bedrijf de verschillende werkzaamheden goed in elkaar grijpen en in den kertsten tijd worden uitgevoerd. Zij worden onder wezen in het hoe en waaron de ver schillende materialen gebruivt worden voor een bepaald doel. Steeds weer wordt de aandacht er op gevestigd, dat zorg gedragen dient te weden, dat niets van de grondstoffen, vermorst wordt en boe de afval van het leder tot een minimum te beperken is. Aansluitende aan het technisch on derwijs in de Machinale Schoenmakerij wordt onderricht gegeven, voor zoover dat voor de machinale schoenfabricage van belang is, allereerst in het hand vak en daarnaast in teekenen, boek houden en machineleer. Ook de kennis van het leder en de anatomie van den voet worden niet vergelen, terwijl eenig onderricht ge geven wordt hoe men moet optreden ter verstrekking van eerste hulp bij on gelukken. Kortom aan onze school wordt de meest mogelijke volledigheid betracht. Het aantal leeraren en praktijkleeraren is voldoende, om een steeds grooter aantal dagleerlingen te onderwijzen. ONZE 34827 staan voortdurend onder controle van het STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ te Wageningen waar door U steeds verzekerd is van de beste kwaliteit te ontvangen. Neemt proef met ons onovertroffen M. C. PULLES-HEESBEEN Grootestraat Waalw.jk. maar die korte cursussen kunnen toch nooit anders dan half werk zijn. Wij wenschen echter aan onze school vol werk te leveren en kunnen dan ook voor ons werk instaan. Om de grondslagen van het vak goed ie leeren is een jaar werkelijk niet te huig, le meer omdat van dit jaar toch altijd nog 27a maand aan vacanties af gaan. In onze looierij, die daarvoor geheel ingericht is, moet d a g e 1 ij k s ge werkt worden, terwijl ook dc theore tische lessen op looierijgebied, maar ook op scheikundig gebied voor den modernen looier noodig zijn. Twee middagen in de week worden, aansluitende aan de theoretische lessen in de scheikunde, de grondstoffen en fabrikaten der looierij onderzocht, ter wijl ook nog les gegeven wordt in ma chineleer en boekhouden voor zoover dat voor den looier van belang is. liet is meer dan tijd, dat de looiers het, laat ons gerust zeggen, dwaze standpunt verlaten, dal zij hun zoon van 17 —20 jaar niet kunnen missen, om gedurende een 9_lal maanden z[:n vak gr o if dig te leeren en te leeren be grijpen de waarde en werking van de grondstoffen, die ze verwerken. NV ij zijn gaarne genegen belangheb benden alle mogelijke inlichtingen le verschaffen, zoowel schriftelijk als mondeling. Programma's worden gratis toegezonden. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. SPRANG-CAPEIaLE. (Voormalig Sprang). 14 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden (lat den EdelAelitbaren lieer C. (i. H. H. Meyer als Burgemeester van voormalig Sprang werd benoemd. Ten blyke van waardeering over zfjn wfls ei\ goed bestuur, is door de ingezetenen van voormalig Sprang een feest commissie uitgeroepen om dien dag feeste lijk te doen doorbrengen en Zijn EdelAchtb. dank te betuigen voor hetgeen by gedurende deze periode voor Sprang is geweest. Burgemeester Meijer was voor zyne be noeming in Sprang, reeds een zeer gewaar deerd ingezetene. Tot 'ominissie-leden werden heeren Joli. Moreval, A. J. van Chabdt, J. L. van Santen, J. Smids, G. L. Vos, Q. Bax, M. De looierijcursus aan de Rijksvak school voor Leerlooiers en Schoenma kers is ten einde en de oproeping voor de nieuwe cursussen heeft weder om plaats. Dit geeft ons aanleiding een woord te zeggen over ons instituut om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet hij de pakken te gaan neerzitten. Vooral in de toekomst zal er groote behoefte zijn aan goed geschoolde krachten, om den concur rentiestrijd met succes te kunnen voe ren. Deze te leveren is de taak van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Gnze looierijafdeeling vindt tot he den niet die belanggstelling, waarop zij recht heeft. Wat daarvan de redenen zijn is moeilijk te zeggen. Eén van de redenen is, dat de ver schillende soorten van lederbereiding zeer veel uit elkaar loopen en iedere looier zijn zoon of pupil precies dat zou willen doen leeren wat voor hem van belang is. Als gevolg daarvan zouden ze alle korte cursussen wenschen, zoo als in het begin van het bestaan van ons instituut gegeven zijn voor oudere gevestigde patroons. Hoewel deze cursussen een onver deeld succes waren, kan dat nu niet meer, omdat door dit exclusieve onder was de dagschool geen recht van be- staan meer zou hebben met alleen, op aanvraag gekozen de Dongen, H. C. Gouw, D. Versteeg, W. H. Snijders en Arn. J. Nieuwenhulzen, Treffers. Uit deze Commissie zijn benoemd de beu ren J. L. van Santen, Q. Bax en D. Smids, resp. tot Voorzitter, Secretaris en Penning meester en tot 2e Voorzitter en 2e Secre taris de heeren G. L. Vos en J. C. Gouw. liet benoemde eere-comité is samenge steld uit de heeren J. C. Mayors, B. Ver boeven, J. A. Haverhals, F. M. de Jong. G. J. van Willigenburg. M. Zwart, Jac. Ryken en J. de Roon. waarvan tot Voorzitter is be noemd de heer J. C. Mayers. I)e H.II. eere leden zyn allen oud-raadsleden en raads leden van Sprang, waarvan enkelen gedu rende de 25 jaar met den E.A. heer Burge meester op zeer gewaardeerde wyzc hebben samengewerkt en samenwerken. Maandag 13 Juli j.l. maakte de Goref. Knapenvereeniging „Sarnuël" alhier, per auto, een plezierreisje naar Nymegen en Omstreken, onder leiding van de heeren C. Klootwijk en Job. Frings. Begunstigd door bet prachtige zomerweer werd 's morgens ca. half zeven de aftocht geblazen en arriveerden zy ongeveer kwart over negen te Nijmegen. Allereerst werd liet prachtige oude Stadhuis bezichtigd en van daar ging het naar liet Valkenhof en de Belvedère. Vanaf de Belvedère ontplooide zich, geholpen door '11 wolkenloozen hemel, het schoonste panorama, 's Middags ging het per tram naar „Berg en Dal". Ook hier werd heeriyk genoten. Verder werd een eindweegs Duitschland in gewandeld, tot aan den Duivelsberg. Ook vanaf den top van den Duivelsberg (124 M. boven de Ny- meegsche spoorbrug) luid men een prach tig vergezicht. Een aardigheid voor de jon gens was. dat zy vanuit Duitschland kaarten konden verzenden, gesierd met bet Duitsche poststempel. Ongeveer half acht vertrok men vanuit Nymegen. Het bezoek aan de oude Keizerstad zal niet licht worden vergeten. En leiders, èn knapen, keerden ten hoogste voldaan huiswaarts. Vergadering van „Ring Tilburg" van den Ned. Bond van .Tongel. Vereen, op Geref. Grondslag, te houden D.V. op a.s. Zaterdag 18 Juli in de zaal van de Chr. Volkshond. Aanvang half 5. AGENDA 1. „Hoe maak ik myn inleiding", door M. Jasperse van Tilburg. 2. „Plaats en taak der Prov. Afd. in onze Bondsorganisatie", door A. W. Rnes van 's Bosch. De leden der Chr. Gemengde Zangver. „Excelsior" alhier, zullen in de volgende maand een plezierreis maken naar Amster dam, terwyl de leden der N. Herv. Knapen- vereen. „Samuel" binnenkort een plezier reisje hopen te maken naar Arnhem. N1EUWKUIJK Door het R.K. Kerkbe stuur werd alhier onderhands aanbe steed het bouwen van een verenigings gebouw. Het werk is aan derf laagsten in schrijver, den heer G. de Bont opge dragen. De biljartclub „Ons Genoegen" alhier besloot in haar jongste verga dering de volgende maand een groot concours te houden. De vereeniging zal te dezer gele genheid verschillende prachtige prijzen beschikbaar stellen. CAPELLE. A. s. Donderdag zullen de leerlingen der hoogste klass van de O. L. school in de Kom alhier onder leiding van het onderwijzend personeel een uitstapje maken naar Rotterdam en Scheveningen. De gemengde zangvereemging ■i Ro«dfnopje 'e dezer offcnfng en" "rml°k Ie Waalwijk uilgeschreven festival deel te nemen en Wei°PBf Top Maandag, gehouden aant 13 dezer ibesïeding van gemeente-

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9