Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bel martelaarschap eeoer jonge trouw. M ll w ms Mas FEULLETON NUMMER 57 WOENSDAG 22 JULI 1925 48e JAARGANG ge UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WASPIK. (Vervolg.) Door Geil. St. werd niet goedge keurd de verordening tot wijziging der v 1 eesebkeu ringsverorden i ng. Voorzitter. Ged. St. wijzen er in hun schrijven op, dat keuring ter plaatse in strijd is met de bedoeling en strek king der wet. Zij kunnen hunne goed keuring dan ook niet verleenen en ver zoeken tot intrekking der wijziging. In Sittard is eenzelfde geval voorgeko men. De Raad ging bij de Kroon in be roep, doch Ged. St. werden in liet. ge lijk gesteld. Er is niets aan te doen. B. en W. adviseeren dus tot intrek king. omdat het toch nooit goedge keurd wordt. Het voorstel tol intrekking in stem ming gebracht, wordt met lü stemmen aangenomen. Verschil re blijft buiten stemming. A. Kamp. Ik wilde nog een woordje spreken over die koe die aan miltvuur gestorven is. Voorzitter. Wilt u het onthouden tot straks, dan kunnen we dat hij de rondvraag bespreken. Kamp. Ja. Nog is ingekomen: Niet-goedkeuring door Ged. Staten van het besluit tot verkoop van het schoolhuis voor ƒ5000 aan liet R.K. Kerkbestuur. B. en W. stellen voor dat besluit in te trekken en kalm af te wachten. Verschuren. Wordt hiermede dat andere besluit, omtrent die subsidie aan liet Groene Kruis ook ingetrokken. Voorzitter. Dat andere besluit is nog niet genomen, dat zou genomen worden, als de verkoop van het school huis doorging. In stemming gebracht wordt het voorstel tot intrekking met 10 stemmen aangenomen. Verschure blijft buiten stemming. Verder is ingekomenAanvrage po litiebond om subsidie. B. en W. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor. 70) TWEEDE DEEL. Eveneens van ile LandstornvCommis- sie, om een subsidie van ƒ10.Het ligt in de bedoeling te Eindhoven een Landdag te houden. Deze subsidie wordt gevraagd tot het verstrekken van reis- en verblijfkosten aan leden, die den Landdag willen bezoeken. An dere kosten worden uit andere fond sen bestreden. B. en W. doen in deze geen voorstel en vragen het oordeel van den Raad. Van der Rijken. Ik meen dat hier 18 landstormers zijn. Welke verplichtin gen zijn er aan verbonden? Is er iets bekend of er ook leden van hier willen gaan naar dien Landdag? Ze kennén toch allemaal de plannen van Eindho ven; ze zullen toch ook wel aanschrij ven hebben gehad voor den Landdag. Voorzitter, 't Is een zeer nuttige in stelling. 't Verwondert me, dat er nie mand iets gevraagd heeft. De instel ling is nuttig en eene bijdrage van ƒ10 is betrekkelijk weinig. In stemming gebracht, wordt liet verzoek om 10 subsidie met 0 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór: Van der Rijken, A. Kamp, Smits, Vloeimans en Verschure. TegenDe Hond, J. Kamp, Brokx, Pruissers, Rubbens en Ruijtenberg. Verder ingekomen: Aanvrage tot in gebruik geven aan de P.N.E.M. van een stukje grond aan de haven. De Secretaris deelt mee, dat de fa. R. evenveel veVbruikt als heel liet ove rig deel van Waspik. Ruijtenberg. Wij moeten ook reke ning houden met den waterstand, die liet gebruik van stroom buiten den spertijd dikwijls noodzakelijk maakt. Voor de P.N.E.M. is dat niet erg. Van der Rijken. De P.N.E.M. heeft (lus een stukje grond noodig; 'tgaat dus tusschen de P.N.E.M. en Ruijten berg. Voorzitter. Wanneer we dat niet toe staan, moeten we alles opbreken, 't Is maar een stukje grond van 1.20 M. bij 1.20 M. We kunnen het in bruikleen afstaan. De gemeente heeft ten allen tijde hel recht hei af te nemen. Ik heb met den directeur een mondeling on derhoud gehad en hem gezegd, dat de Raad wel geen bezwaar zou hebben. Wij kunnen vergunning verleenen tot het plaatsen van een schakelkast on der de gestelde voorwaarden. Ontrui men na maanden van te voren op zegging. Pruissers. Een beetje -bezwaar is er toch wel aan verbonden. Er is vroeger al eens over gesproken, om daar een weegbrug te plaatsen. Als er dat huisje eenmaal staat, is liet nog niet weg. Voorzitter. Vaii het havenhoofd is bij de laatste verordening een heel stukje afgenomen. Er is ruimte genoeg. Pruissers. Ik meende dat er weinig plaats was. Voorzitter. Ik ben het volkomen met U eens; we mo'teu voorzichtig zijn. Wil je den opzeggingstermijn van fi in 3 maanden veranderen? Van der Rijken. Is de P.N.E.M. niet 1 het oog op den hoofdkabel daaraan 1 gebonden? Is er anders geen gelegen heid. Voorzitter. We moeten alles opbre ken. Van der Rijken. De P.N.E.M. is er dus feitelijk aan gebonden, anders moet de straat opgebroken worden. I Voorzitter. De voetpaden zijn slecht. De directeur der waterleiding zegt dat alles vernieuwd zal worden, maar dbt bet beter is hiermee te wachten tot al- 1 le aansluitingen er zijn. Zijn er mis schien nog bezwaren. Wij durven het gerust afstaan. De gemeente kan zelf niet helpen. Van der Rijken. Is het. juist hekend, hoever de gemeente recht heeft? Rubbens. Het hek hij Wolst is op de scheiding gezet. Vloeimans. We kunnen het tegen het hek van Wolst aanzetten. Voorzitter. Niemand heeft er last van. Van der Rijken. We zouden het ook op den kademuur kunnen plaatsen. Nog praten velen tegelijk, totdat de Voorzitter het verzoek in stemming brengt om het stukje grond af le staan in bruikleen met een opzeggingstermijn van drie maanden. Allen voor. Aan de orde komt Verzoek van H. Hamers om wijzi ging der politieverordening omtreVit Zondagssluiting der herbergen. Voorzitter. Hamers heeft met B. en W. een conferentie gehad. Hij zou zijn café graag des Zondags tijdens de diensten open hebben. Het wordt dan het meest door vreemdelin gen bezocht. B. en W. hebben gebn macht om hierover te beslissen. -Zij doen geen voorstel, doch laten dit aan den Raad over. Het verzoek kan on dervangen worden door het artikel in de politieverordening te schrappen én iedereen de gelegenheid te geven tot het openhouden van zijn café, of er kan gebruik gemaakt worden van att. 54 bis, waarin B. en W. in bijzondére gevallen ontheffing kunnen verleenen. Van der Rijken. Ik vind het jamnier voor vreemdelingen. Ik zou het verbod alleen willen laten bestaan voor inwo ners, tot. 's voormiddags 11 uur. Voorzitter. Dan kunnen we art. 54 zoo wijzigen, dat het verbod enkel be staat voor inwoners. Brokx. Ik zou het heelemaal laten vervallen. Het beteekent toch niets voor die paar menschen, die toch wil len gaan. Pruissers. Daarbij heeft Hamers een eigen weg. Menschen die iets verteren behoeven geen tolgeld te betalen. Voorzitter. Volgens art. 54l>is kun nen B. en W. ontheffing verleenen. Van der Rijken. Dan kunt u in moei lijke gevallen komen. Verschure. De Burgemeester kan het alleen doen, het zijn politiemaatre gelen. Ik zou het in de zomermaanden toestaan. Van der Rijken. Het. wordt moeilijk- voor U. mijnheer de Voorzitter. Voor vreemdelingen is het een vervelend wachten. Brokx. Ik kan me met het voorstel van an der Rijken vereenigen om vreemdelingen toe le laten. De Hond. Wie is hij overtreding strafbaar? Voorzitter. De kastelein. De Hond. En wie, als de bezoeker zich niet wil verwijderen? Verschure. De burgemeester neemt de verantwoording op zich. Brokx. Dan krijgt ge uitkipperij. erschuren. De Burgemeester is het hoofd der politie. mis. Voorzitter. Hel was me ter oore ge komen dat de politie altijd in de late mis was. Hamers durfde echter nooit, 's Zondags onder de diensten zijn café open te houden, met het oog op de rijkspolitie. Van der Rijken. Midden in de ge meente houdt men wel herberg en op den Vaartkant is men hang. A. Kamp. Ik zou ontheffing verlee nen voor <le zomermaanden. Van der Rijken, 's Winters is hel harder noodig. A. Kamp. Dan over 't heele jaar. Ruijtenberg. We kunnen het ook nog met eene strafbepaling aanvullen, wan neer er gesommeerd is heen te gaan. Van der Rijken wijst uit ondervin ding op wantoestanden welke huiten de gemeente voorkomen. Het voorstel-van der Rijken, alleen vreemdelingen op Zondag onder de Wulvykstie en Linsslriilsekr Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. van „DB ECHO VAN EBT ZÜIDBN". O. mijne welbeminde, stamelde Guy de Blossae, terwijl liij haar zachtjes oplichtte en aan den folterendsten angst, ten prooi was, o. liefste Etieuette, indien God iuy het leven laat. zal ik liet u ganscli ten beste geven. Reken op mijne belofte; dat de hemel u bescherme.... Ik, ik moet gehoorzamen.... Tot weerziens.... En hy vertrok, de plicht én de eer gebo den liet hem. Hij vertrok, bloedige tranen weenend, dui zenden angsten belevend, en bevend voor zijne arme verloofde, die hy in de handen, in de maclit liarer vijanden achterlaten moest. Eene week daarna trad Etienette, verge zeld van Caticlie, welke Elena haar als lijf wacht gaf, als kostgangster liet gesticht van dokter Har per binnen. Tusschen liare stiefmoeder, Carl Warton en haar had er een kort, maar schrikkelijk tooneel plaats gebed. Nooit, had Etienette aan de twee ellen delingen geantwoord, nooit, noch mijn hand, noch mijn fortuin, niets. En, eens levend begraven in het „Familie graf", had zy een beroep gedaan op al bare krachtdadigheid, op al haren moed. „Hoog de harten", de leus van Guy de Blossae, was <le hare geworden. Zij liad dau besloten tot haren laatsten adem te strydeu. Indien zy my biyven vreezen, zullen zy Voorzitter; De firma Ruijtenberg heeft jaarlijks een stroomverbruik 1100- dig van pl.m. 30.000 K.W. Zij heeft de gemeente verzocht deze te leveren of hierin te voorzien. De gemeente zou dan moeten leggen een nieuwen kabel en zou een transformatorhuisje moeten bouwen. Toen is de P.N.E.M. gekomen en heeft gezegdwij kunnen voor min der prijs leveren, waarna- de fa. Ruij tenberg besloot van de P.N.E.M. te nemen. Er waren echter nog andere bezwaren. De fa. Ruijtenberg moet ook stroom kunnen gebruiken in den spertijd. De maximale belasting wordt hier te hoog opgedreven. Buiten sper tijd konden we liet wel doen, nu niet. my (looden, dacht het arme meisje. Welnu, ik wil leven, ik moet leven voor Guy, tot hy in Frankryk terugkomt; tot myne meer derjarigheid moet ik levend dood zyn. En het was dan dat zy de rol van zinne- looze begon te spelen, zich gewillig onder werpend aan die kwellende opsluiting. Zy kleedde zich als eene zinnelooze, met e ne gewilde eigenaardigheid, zy zong de oudste liedjes welke zij kende en toonde in alles dat zy wel waarlijk zinneloos zyn moest. Een begin van wraak voor haar was, dat Catiche, die belast was niet hare bewaking, en zich streng van die taak kweet, zelf zin neloos geworden was, als gevolg van hare gedurige aanwezigheid by hare jonge mees teres. Wat de edelhartige Etienette betreft, de hoop bleef haar by en sterkte haar in de lieproeviugen welke zy onderging. Zij wachtte. IV. EEN ZINNELOOZENFEEST. Keeren wy terug naar het Familiegraf. Op het oogenblik dat wy ons verhaal hernemen^was de toestand als volgt Catiche lag beweegloos uitgestrekt in eene der kamers van liet paviljoen, binnen het park van het gesticht „De Bron", eene ka mer op de verdieping onder de zolders. Een barer boenen, in een toestel gevat, was tot eene volstrekte boweeglooslieid ver oordeeld. De bewaakster van Etiennette was dus niet meer te vreezen. Deze en de barones Cazérès omringden haar met de beste zorgen, anders zou zy nu aan het een en dan aan het andere gebrek geleden hebben, want de keukenmeid, die de twee ongelukkige kostgangers bewaken en er voorzorgen moest dat Catiche alles had wat er noodig was, bedronk zich eiken dag en verwaarloosde hare zieke geheel en al. Lomp, met verdwaalde oogen in het hoofd, zag die liefhebster van den brandewyn even min om naar de twee kostgangsters. Hun nieuwen toestand vergelykend met. die van het verleden, vonden de twee arme vriendinnen zich betrekkelyk gelukkig. Voorzitter. Wij konden Ruijtenberg niet bedienen; de P.N.E.M. levert hem voor cent per K.W. Prys der Advertenüën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regeL By contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om nlteriyk 9 uur in ons bezit zyn. Hunne verzuchtingen en hunne hoop wa ren dezelfden. Wilden zy niet beiden ontsnappen aan die hel, eu terugvinden wat hun dierbaar was? Caticlie, tot werkeloosheid gedoemd, bracht hare dagen door met alleenspraken te houden. De keukenmeid verrichtte zoo weinig werk mogeïyk, om zich dos te meer te kun nen bedrinken. Dan bleef er nof het echtpaar Harper. Beiden, man en wouw, hadden volkomen vertrouwen, want :ij geloofden vast aan de gelatene onderworpenheid van de barones Cazérès. en aan de zinneloosheid van Etiennette, maar niettemin bewaakten zy nauwkeurig liet paviljoen dat hun tot ver blijf diende. Etiennette ging voort met haar gezang, met hare zonderlinge kleeding en met hare onsamenhangende taal, waarin zij soms een kinderlyk genoegen vond. Mevr. Cazérès, «y speelde ook hare rol. Zy scheen aangedaan door eene gedurige droefgeestigheid en zwartgalligheid door die ziekte welke men het spleen noemt. Ook werd de barones door de echtgenooten Harper zeer goed verzorgd en zelfs met voor komendheid bejegend. Allerlei gerechten wer den haar opgediend en. zoo zy haar niet be liefde, aanstonds dipor andere vervangen. Was die arme mevrouw Cazérès geene bron van inkomen voor hen en werd haar kost geld niet rykelyk en regelmatig betaald? De twee arme opgeslotenen wachtten met ongeduld op de gelegenheid om, zonder ge vaar van te mislukken, eene poging tot ont- snapping te wagen. Zy hood zich niet aan, die gelegenheid, zoozeer verlangd en gezocht, en soms liet de barones zich tot eene ware wanhoop brengen. I En alles wel ingezien, wie zou er aan den ken hen te komen verlossen? Guy de Blossae was in den vreemde, in Tonkin. i Renée, terug in de handen gevallen van dien bloeddorstigen gier van een graaf de Paloutine, was ongetwyfehl nog meer bekla genswaardig dan zij. Al de wezens die haar dierbaar waren, had men in dwaling gebracht, of onmachtig Smits. I >e jKrliffe rpri fn de lafe gemaakt. Maar Etiennette, moediger dan (le baro- nes, daar by de jengd de hoop levendiger en sterker is, (leed baar best om hare vrien din op te beuren, zy droogde bare traliën, sprak haar moed in en fluisterde baar in j bet oor de sclioone leus„Hoog de harteh". Kort na de gebeurtenissen die wy laatst aanhaalden, hield de express in den vroegen 1 morgen stil in de statie van Mantes, en twee I reizigers stapten er uit. Een hunner was een jongen, die hoogstens zestien jaren tellen kon; bij droeg 'n ronden vilthhoed. versierd met een fluweelen lint en I met een metalen gesp op den z.ykant. Ongetwyfehl was die jongen in den laat- j sten tyd ongemeen snel gegroeid, want zyn blauwkleurige broek was merkclyk te kort. Zyne voeten waren noch groot noch klein, maar staken in overgroote schoenen, van dik en grof leder, voorzien van breede en zware zolen, beslagen met nagels met dikke koppen. De jongen droeg'aan de hand een grooten zak in geteerd lynwaad, doch die niet zwaar was en alleen kleedingstukken scheen te bevatten. De andere reiziger stapte uit een coupé eerste klasse. Hy verliet eveneens het station en vroeg aan den bediende den kortsten weg naar het gesticht „De Bron". Recht voor u uit. mynheer, werd hem geantwoordwanneer gy een middenweg zult zien, beplant, met populieren en esschen- boomen, zult gy links afdraaien en zult gy nog slechts tien minuten te gaan hebben. De jongen had geluisterd en sloeg de zelfde richting in. Een honderdtal meters van elkander ge scheiden, volgden beiden denzelfden weg. De reiziger, blóndharig en slank, droeg een soort van manteljas, die hem van het hoofd tot de voeten omhulde, een reishoed, en aan een lederen riem .hangend, een zak, groot genoeg om het noodige linnen en de onmisbare toiletartikelen te bevatten. Aan het eind der baan, achter een draai, die het station achter een menigte zware gebruinde hoornen verborg, bevond zich een nogal uitgestrekt bosch van wilgen, linden en elzenboomen. De knaap drong het bosch binnen en na enkele oogenblikken kwam de reiziger zich by hem voegen. Hij keek nauwlettend om zich heen, als om zich te overtuigen dat er geen onbeschei den, nieuwsgierige personen waren, die hen bespieden en afluisteren konden. Dan ziich tot den jongen wendend Gy hebt my (lus goed verstaan, niet waar Tvonnic? Gy weet alles wat gy te doen hebt. Dait is niet moeilyk meester. Gy hebt toch uwe aanbevelingsbrieven nog? Gy hebt ze op den spoorweg toch niet verloren, hoop ik? Wel neen. meester, lachte de jongen. En tegelyk stak hy zyn hand in den vestzak om zich te overtuigen dat bedoelde papieren zich nog op hunne plaats bevonden. Gy zult wel zorgen den schijn aan te nemen my niet. te kennen? Het eenigszins vronwelyk gelaat van den Neer-Bretanjer nam aanstonds eene listige uitdrukking aan, die getuigde (lat hy op de hoogte was van de taak welke men hem oplegde. O, wel neen, ik ken u niet; het Is als of ik u nooit gezien heb en niet weet tot welk werelddeel gy behoort, meester, zelde de jongen. Welaan, mompelde (le reiziger, op Gods genade, en op weg. Wat u betreft, Yvonnic. gy hebt tyd genoeg, want gy moet eerst binnen een uur aankomen. Ja, ja, meester, ik weet het; ik heb alles goed begrepen; gy moogt geerust zyn. De reiziger keerde terug naar de groote. haan zonder het hoofd om te wenden, en weldra bereikte hy den met populieren en esschenboomen bezoomden dwarsweg die naar het gesticht leidde. Daar vertraagde hy den stap en wande lend kwam hy nader by het. zwaar yzeren hekken, bekroond met scherpe yzers, die den toegang van het. Familiegraf verdedigden. Een lichte klok, door den reiziger in be weging gebracht, weerklonk door gnnsch den omtrek van het zinneloozenliuis. Driemaal moest hy aldus zijn bezoek aankondigen. Men kwam (le modelinrichting van dok ter Harpr niet binnen zoonls men een mo len binnendringt. I (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1