Purol bij Stukloopen, Pijnlijke Branderige Voeten godsdienstoefeningen, dus voor 11 uur, toe te laten in een café, wordt aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen: Pruissers, Verschuren, Smits en Ruijtenberg. Voor: A. Kamp, -I. Kamp, Vloey mans, Van der Kijken, De Hond, Brokx en Rubbens. Gekomen aan het cardinale punt, conversie geldleeningen ad 92000, geeft de Voorzitter een overzicht van de verschillende leeningen, welke ach tereenvolgens tegen een rente van 0 a 7 gesloten zijn. Volgens leeningsplan zou er dan Januari afgelost worden in totaal ƒ91000. B. en W. hebben ge tracht hiervoor geld te leenen. 2 Juli '2.") kwam een offerte in van den pen sioenraad van burgerlijke ambtenaren te Den Ilaag, die zich bereid verklaar de eene leening te verstrekken van ƒ92000, tot den koers 99, rentende 5 pGt. B. en W. hebben onmiddelijk ken nis gegeven dit voorstel te acceptee ren, mits goedkeuring Raad en Ged. Staten. B. en W. vonden het aanbod schitterend. B. en W. durven gerust voorstellen 't voorstel van den pensioensraad aan te nemen. Het heeft nog dit voordeel, dat het geld gelost wordt op eene schuldbeken tenis. De aflossing geschiedt als vroe ger. Aan rente wordt ƒ1400 per jaar minder betaald. Alle leeningen zijn dan bij den pensioensraad ondergebracht, in totaal tot een bedrag van 148.000. Door liet betalen van minder rente kunnen we de aflossing wel krijgen. Van der Rijken. Zijn er ook voor schriften tot. aflossing? Voorzitter. -Ja, de aflossing blijft gelijk. De Secretaris leest hierop het be slui 1 van B. en W. tot conversie voor. De Voorzitter geeft de noodige toe lichting, omtrent het aflossingsplan. Van der Rijken. Dus 1 Jan. is er glad werk gemaakt, als ik het goed be grepen heb. Voorzitter. Ja. Voorzitter. Te Capelle heeft men besloten het electrisch net aan de P. N.E.M. te verknopen. De toestand is hier keurig. Ook wij zullen het mis schien kunnen verknopen indien de Raad hiertoe kon besluiten. We zul len zeer spoedig bericht krijgen" en dan zullen we een vergadering beleggen. Verlangt iemand nog inlichtingen omtrent het ontwerp besluit conversie- leeningen? We betalen slechts 5 Het geld wordt gelost op een schuld brief: het geeft een voordeelig verschil .f UQüQ bij andere leenmgoii. In stemming gebracht zijn allen er voor. Overgelegd wordt een staat-van ach terstallige schoolgeldbelastingen over '24 en '25. De verschillende posten wor den voorgelezen. B. en W. stellen voor deze oninbaar te verklaren. In stemming allen voor. Eene wijziging in de begrooting over '25, wordt met nlgemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. A. Kamp. Ik wou iets vragen over de verbranding van de koe van Lan- gerwerf. De gezondheidsdienst en de keuringsdienst schrijven dat voor, ook ik ben er erg voor, doch ik hen er erg tegen, dat de boer zooveel betalen moet. Dat beest is gisteren gestorven en vanmiddag om 3 uur pas verbrand. Miltvuur is voor de omgeving toch ook besmettelijk. Waarom heeft dat; zoo lang geduurd. Voorzitter. Bij het sterven van milt vuur moet ik onmiddellijk tot ver branding overgaan. Bij een vroeger ge val werd er aanmerking gemaakt dooi de regeering op de hooge kosten. Kwam er weer zoo'n geval voor, dan moest ik den inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst direct ken» nis geven. Toen mij dit geval bekend was, heb ik dadelijk den inspecteur een telegram gezonden om een opzich ter te zenden. Er kwam niemand. Van morgen heb ik weer getelegrafeerd en om 11 uur kwam de opzichter. Dat is de reden. Ik acht het ook niet in liet belang van den veestapel en de ge zondheid. Van der Kijken. Wie draagt de kos ten? Kuijtenberg. Krijgt IJ een specifi catie? Voorzitter. De gemeen te-ontvanger schiet het geld voor, het rijk betaalt. ^A. Kamp. Kan er niet meer spoed achter gezet worden? Voorzitter. De veearts v. d. Werff was ook niet tevreden over de handel wijze, maar ik moest bericht zenden aan den Inspecteur. De veearts vond liet niet goed. Hij gaf inlichtingen hoe het 'l voordeeligst kon. Brokx. En hoe gaat het nu een vol genden keer? Voorzitter. Ik veronderstel, dat ik dan wel direct tot verbranding kan overgaan. Verschure. Ik zou den Inspecteur niet vragen. Het is in 't belang van den veestapel om direct te verbranden. Het komt op de beurs van den boer aan. Voorzitter. Mocht er meer geld noo- dig zijn, dan zal de gemeente bijbeta len. liet gevaar wordt ingezien. Pruissers. Als de gemeente takke- bossen noodig heeft zijn ze altijd duur der. Voorzitter. Altijd pekelduur. Ik ben het er mee eens, in 't vervolg dadelijk tot verbranding over te gaan. Pruissers. Als ze kunnen vatten, dan vatten ze. Hij licht dit toe met een ge val uit eigen ondervinding. Verschuren. De wet is erg streng. Een aan miltvuur gestorven dier moet binnen zes uur verbrand worden. Hij spreekt uit eigen ondervinding in het district Klumiert. Voorzitter. We zullen in het vervolg direct overgaan tot verbranding, zon der goedkeuring. Van der Kijken. Had u geen macht om door te werken? Voorzitter. Ik kon niet vermoeden, dat dat zoo lang duurde. De Hond. Per auto van den Bosch komen zal toch wel duurder zijn dan de takkenbossen. A. Kamp. Waarom maar niet in den grond gestopt zooals vroeger. Dat is toch beter dan zoo te laten liggen. Hierop volgt weer een uitvoerige be spreking door velen tegelijk. Brokx. De vvorige keer zijn er twee punten behandeld, de wegenbeelasting en de verhooging der inkomstenbelas ting met 1 Sommigen hebben die wet op de wegenbelasting niet begre pen en de heer Kuijtenberg was afwe zig. Ik wenschte voor te stellen tot invoering der wegenbelaasting en tot intrekking verhooging hoofdelijken om slag. Voorzitter. Sommige raadsleden had den de verordening niet begrepen. Het was heter geweest, dat zij het toen hadden gezegd. Ik heb het standpunt van B. en W. toch uitgelegd. Verschure. Ik zou de behandeling uitstellen tot een volgende vergade- ring. Brokx. Dat kan niet uitgesteeld wor den. Van der Kijken. Ik ben het er mee eens, dat sommigen het niet begrepen hebben, maar ik ben er niet voor, om zoo'n gewichtig besluit zoo maar in den tijd van een half uur af te hande len. De Voorzitter licht de verordening opnieuw toe. Brokx. De schippers gaan Waspik uit. Van der Kijken. Wie kan hier uitre kenen wat ieder moet betalen? Dat in een kwartier klaar te maken kan niet Van der Rijken. Over het verbranden van die koe hebben we meer dan een half uur gepraat en zoo'n gewichtig besluit als deze belasting zouden we in minder dan een kwartier kunnen. Daarbij stond de heffing van 1 niet op de agenda. Voorzitter. Dat ligt niet aan den Voorzitter. Van der Rijken. De zaak is te ge wichtig. Voorzitter. Wij hebben een crisis door te makenboeren en middenstan ders hébben geen gunstig jaar; dooi de verhooging van 2 op 3 scheppen we voor de schippers een gevaarlijk incident. Pruissers. Zouden de gemeentena ren dan niet wat meer eisclien. Dan wil men wegen als in Raamsdonk. Brokx. In Geert ruidenberg zijn ze slechter dan hier. Pruissers. De weg in den polder is zeer slecht. Dis is toch door de ge meente a'angenomen. Brokx. Polderwegen behoeven niet te betalen. Pruissers. Ik meen dat Waspik geen polderwegen heeft. Voorzitter. Kunt ge de schippers niet om belasting vragen zonder te dwingen, evenals te Bokhoven en En gelen. Brokx. Dat is ook gevaarlijk. Voorzitter. We zullen even de ver ordening voorlezen. Van der Rijken. Kan den Raad niet een paar dagen bedenktijd gegeven worden Voorzitter. Het moet vandaag in or de zijn. De directeur wil weten, welk percentage we heffen. Ik heb niet eer der een vergadering kunnen beleggen, met het oog op de conversieleening. A. Kamp. Als een land op een pol der uitkomt, behoeft het dan niet te betalen. Voorzitter. De heeren zijn bang voor een wegenbelasting, 't Is toch een bill- lijke belasting. De onderhoudskosten moeten betaald worden door de ge bruikers. Met de polderwegen is het ook zoo. Pruissers. Vroeger zijn die kosten tooch reeds betaald door het rijk. Voorzitter.' 3 H. O. drukken ook op de boeren. Ik ben bang dat we de schippers zullen missen. Dan moet het percentage weer omhoog. Kuijtenberg. 1 verhooging zal hard drukken. Landeigenaars buiten de ge meente profiteeren ook van de wegen. Voorzitter. Misschien kunnen we 't volgend jaar weer tot. afschaffing over gaan. Rubbens. Ik betaal aan wegenbelas ting meer dan aan 1 verhooging H. O. De Hond. Ik ben ook voor 1 ver hooging geweest, doch nu heb ik het anders begrepen. Verschure. We moeten de belasting niet van één catagorie halen. Rubbens. 't Is een billijke belasting. Verschure. Indien ieder naar zijn in komen betaalt, krijgen we een zuivere belasting. Van der Rijken. De schippers gaan den voordeeligsten weg zoeken. Brokx. Als ze kunnen blijven ze hier. ltuijtenberg. Ze gaan weg. Nu ont spon zich een uitvoerige discussie. Door voorbeelden werd aangetoond, wat er vbor de wegenbelasting betaald moest worden. Verschure. Wie moet de belasting betalen. Voorzitter. De eigenaar. Ruijtenberg. Bestaat er verschil van percentage? Voorzitter. Ja, voor bebouwde of on bebouwde eigendommen, gelegen aan de prov. wegen, wordt 3$ aan de gemeentewegen moet 5 pet. betaald worden. Van der Rijken. Moet er zoo'n groot verschil bestaan. Voorzitter. Ja, wij hebben de prov. wegen niet te onderhouden. Van der Rijken. Ik kan maar niet inzien, waarom menschen die aan de gemeentewegen* wonen 1£ meer moe ten betalenieder loopt er over. Verschure. Waarom wordt van land aan den prov. weg 34 pet. belasting ge heven Voorzitter. Waarvoor heeft men belasting? Voor het onderhoud van den weg. Van der Rijken. De bewoners langs de prov. wegen maken toch ook ge bruik van den gemeenteweg. Voorzitter. Ik wou dat we geen be lasting hadden hoeven te verhoogen. Ik adviseer tot voorloopige aanneming van dit- besluit. Wij moeten bericht geven aan den Inspecteur. De Hond. Zij die vrij zijn van inkom stenbelasting, zijn die ook vrij van we genbelasting. Voorzitter. Neen, wel- van school geld. Overal woj4ph andere belastin gen geheven dan op inkomstenbelas ting. Pruissers. Het zql requesten regenen om de wegen te verbeteren. Van der Rijken. IVanneer worden de gebouwen hersehat' Gebeurt dat wille keurig. Er zijn irgezetenen die wei nig of niets betalen. Brokx. Anderen betalen verschrik kelijk veel. Ik hankhaaf mijn voorstel tot invoering wegéibelasting. Tn stemming gebracht wordt liet aan genomen met 7 tegui 4 stemmen. Vóór Ruijtenberg, De Hond, Vloeimans, Brokx, Rubbens, Suits en van der Rij ken. Tegen Pruissers, Verschure, J. Kamp en A. Kamp Van der Rijken. Ik heb nog geen goedkeuring gehoofd van het de vori ge keer genomen lesluit op liet mee rijden op hondenkarren. Voorzitter. Ik z»u er prijs op stel len dat in 't vervolg voorstellen tevoren schriftelijk werden ingediend. Het ver bod op het meerijden op hondenkarren komt niet voor ii de politieverorde ning, dit is door df Prov. St. geregeld. De Kom der gemeente wordt ook door Ged. St. vastgesteld. Misschien wordt die gewijzigd. Te snel rijden is moei lijk uit te maken. Ik zou de bepaling van een maximum-snelheid van 35 K. M. willen zien va-vallen. De politie kan dan gemakkelijker verbaliseeren. Van der Rijken. Nu we toch over rij den praten, wou ik iets zeggen over het naar den brand rijden, zooals laatst gebeurde. Doordat de slangen over den weg lagen, was de veg belemmerd voor de voertuigen. Waarom niet enkele keien opgebroken? Voorzitter. De zaak was dien dag slecht geordend. De spuit was daags te voren geprobeerd, de koppelingen waren zeer verwrongen en dit verwek te een stagnatie van zeker 10 minuten. Ik zou voor liet vervoer een vasten voerman willen aanstellen, b.v. van Disseldorp. De Hond. En als van Disseldorp niet thuis is? Pruissers en De Hond. Dan komt er niemand meer. De Hond. Voor geld zullen ze wel komen. Geef maar ƒ6 of 10 premie voor het eerst aangekomen paard. Nu praten verschillende leden weer tegelijk. Van der Rijken. Wordt de Kermis dit jaar weer op denzelfdeu datum ge houden? Voorzitter: Ja, dat kan niet anders meer. Van de Rijken: Is het ook bekend, wat er komt? Komt er ook een draai- molen. Voorzitter: Ik geloof het niet. Brokx: Die moest er toch een komen, al was het maar voor de kinderen. Zou den we er niet iets op kunnen vinden b.v. een advertentie plaatsen in „De Komeet". Ruitenberg: Is de rooilijn al vastge steld voor het huis van de Jong? Voorzitter: De Jong kan bouwen op de oude fundeeringen, anders moet hij den weg verleggen. Verschuren: Nu deze wegenbelas ting is aangenomen, zou ik willen ver zoeken om de waterloopen in orde te brengen en te verbeteren. Vloeimans: De schouw is bijna ge maakt. Voorzitter: Ik ben het er mee eens, dat de schouwen goed gemaakt wor den. Verschuren: Is Smits, die dit werk maakt, door de gemeente voor vast aan gesteld? Voorzitter: Neen, hij is los arbeider dit kwam ons voordeeliger voor. De HondIk wou eens vragen of het nog wel langer noodig zou zijn, om voor die paar emmers vuil, die weke lijks opgehaald worden, in 't vervolg subsidie te geven. Voorzitter: Dit kunnen wij bij de be- grooting zien. Als we merken, dat het maar over een paar emmers vuil gaat, dan kunnen we die subsidie schrappen. Secretaris: En waar moet ik dan met mijn vuil blijven? De Hond: Dan zal ik voor U zelf wel iemand sturen, om het weg te halen. Secretaris: Mij goed, ik heb geen bergplaats; als IJ het wilt opruimen. Verschuren: Er is 2500 uitgetrok ken voor het onderhoud der wegen. Als er maar een klein gedeelte verbruikt is, dan kunnen we ze nu verder gebrui ken. Voorzitter: Als de wegen verbete ring noodig hebben, al zou er geen cent op da begrooting staan, dan komt er die toch. Een staat van onderhoud der wegen wordt vervolgens overge legd. Met inbegrip van loonen zijn hier voor uitgegeven 1735. Er is dan nog ongeveer 700 over. A. Kamp: Ik meen dat besluiten tot uitbaggeren van waterloopen niet zijn uitgevoerd. Verschuren: Wordt dat werk in het daggeld gedaan? Ik vond het voordee liger aan te besteden. Rubben: Ik vind het voordeeliger in het daggeld; dan krijgt men ook beter werk. Verschuren: Dat is een verschil van gevoelen. Brokx: Is die brandspuit in Boven al ondergebracht, die stond ook op het program der Commissie. Voorzitter: Indien er brand komt, beginnen we met een standpijp op onze waterleiding, de slangen zijn dan vol doende en dan kunnen we uitzien naar andere te nemen maatregelen. Hierna volgt sluiting. De vergadering duurde ruim drie uur. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 17 dezer des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Brune. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer D. van Buuren. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Beëediging van het Raadslid A. Vos Gzn. De heer Vos legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Vos met zijne benoeming en meent dit ook namens den geheelen Raad te kunnen doen. Hij durft vertrouwen dat de heer Vos steeds zakelijk zal zijn en zooals dit tot heden door alle leden is gedaan, de goede toon altijd zal weten te bewaren. De heer Vos dankt voor deze woorden. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van den heer Bax te Drongeien om in het plakbord alle mogelijke bekendmakingen van Water schappen en Notarissen te mogen op hangen. Voorzitter. Dat behoort niet aan den raad maar bij Burg. en Weth. en daarom stel ik voor het in hun handen te stellen. Daartoe wordt besloten. b. Schrijven van W. A. Bol, mede namens zijn zuster, waarin hij zegt te zijn aangeslaan in de personeele en straatbelasting, maar dat het huis niet ten name staat aan wien het behoort. Wordt dat binnen 14 dagen niet in orde gemaakt, dan zal hij zich tot den Commissaris der Koningin wenden. Voorzitter. Met dit schrijven hebben wij hier in de vergadering niets te maken en daarom stel ik Voor het voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van den heer A. de Graaff, houdende de mededeeling, dat hij zijne benoeming als lid van de schattings commissie niet aanneemt. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor thans de heer P. Scherp te be noemen. De heer v. d. Heuvel vraagt of het niet gewenscht is dat iemand van een ander deel der gemeente wordt be noemd. Voorzitter. Er is altijd iemand uit dat deel der gemeente lid van de commissie geweest en wij zouden het op prijs stellen als weer iemand van daar werd aangewezen. De heer Smits vraagt of de com missie niet uit meer leden mag bestaan waarop de Voorzitter antwoordt dat dit getal door de wet wordt aange geven, waarna de heer Scherp met algemeene stemmen wordt benoemd. d Schrijven van den heer E. W. Treffers om hem ingevolge de Land- arbeiderswet aan een voorschot te willen helpen van f 3400 tot aankoop van grond en het bouwen van een huis. Voorzitter. Dit schrijven is pas binnengekomen, zoodat het in de ver gadering van Burg. en Weth. nog niet besproken is kunnen worden. Ik stel daarom voor dit schrijven in handen van Burg. en Weth. te stellen, waartoe wordt besloten. e. Verzoek van den heer Van den Heuvel om hem een stukje grond te willen verkoopen gelegen ten Zuiden van zijne boomgaard. De Voorzitter deelt mede dat dit perceeltje geschat is door eene com missie van 3 deskundigen, die de waarde bepalen op f 45 Hij stelt voor het perceeltje grond voor dit bedrag te verkoopen, waartoe met algemeene stemmen word besloten. 3. Voorstel tot aangaan van een geldleening. De Voorzitter zegt dat dit in ver band staat met het al of niet over doen van het G. E. B. aan de P.N.E.M, In het belang van de zaak acht hij het gewenscht dat de discussies hieromtrent niet worden gepubliceerd en daarom verzoekt hij de heeren verslaggevers van de discussies niets te willen ver melden. Na een langdurige discussie wordt besloten het G. E. B. voor een zeker aantal jaren aan de P.N.E.M. over te doen. 4. Wijziging begrooting 1925. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 5. Vaststelling Politie-verordening. De Voorzitter merkt op dat alle leden een afschrift hebben ontvangen en artikelsgewijze voorlezing derhalve achterwege kan blijven. De heer Smits zegt dat het bij art. 67 verboden is dieren te slachten op plaatsen zichtbaar van den openbaren weg. Voor veel menschen zal dat moeilijkheden met zich brengen en daarom acht hij het bezwaarlijk dit artikel op te nemen. Voorzitter. Iedereen kan wel een plaatsje achter zijn huis vinden. Trou wens, ik meen dat dit ook al in de Provinciale verordening staat. Het is dus maar eene herhaling van wat elders al is verboden. Van der Schans. Het is toch wel goed dat het in de verordening wordt opgenomen. Smits. Als het in de Provinciale verordening ook staat, dan hebben we niets meer te zeggen. Van der Schans. Bij art. 75, mocht wel iets worden bijgevoegd, n.l. dat bij het drijven van vee voor idem zooveel stuks vee een drijver moet zijn. In Drongeien heeft men destijds een dergelijke bepaling opgenomen en hoewel er nooit een proces-verbaal voor is opgemaakt, heeft het toch goed geholpen. Er moet behoorlijk geleide zijn, Voor iedere 3 beesten een geleider. Voorzitter. Dat is zoo. 't Zou geen bezwaar zijn om ook in deze ver ordening een dergelijke bepaling op te nemen. De heer Van Beek voelt daar niet veel voor, wijl het de menschen dan maar weer moeilijk wordt gemaakt. Van der Schans. In Drongeien is deze bepaling expres opgenomen, omdat men uit de Langstraat telkens met een klucht dikwijls wel van 15 beesten, maar met een persoon en dan nog met een fiets aan de hand, door het dorp kwam. Vroeger had men daar dikwijls veel last van en menigeen is er al eens de dupe van geweest en zoolang deze bepaling in de verordening is opgenomen heeft niemand er meer eenige last van onder vonden en vroeger had dan die en dan weer die er nogal eens schade van. De heer Van Beek zou de inge zetenen toch niet te veel aan banden willen leggen. Laat men in de ver ordening zetten dat er een behoorlijke begeleiding moet zijn. Loopen ze dan Vooi-aittug- Ik Jton ook Lang dat de schippers weg zullen gaan. Wij schat ten de opbrengst door de verordening op de straatbelasting op 4000 it ƒ5000. Dan behoeven we de 1 niet te heffen.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2