438e Staatsloterij. einde brengen. In die vijf jaren heeft onze parochie geplukt de vruchten van heilrijk bestuur; vruchten, gerijpt door de sappen van onzen H. Godsdienst, in Liefde en Geloof opgevoedbanen van onderwijs en ziekenverpleging. Jubilaresse, uwe bescheidenheid ver biedt mij in bijzonderheden te treden van wat Gij waart voor ons in die 5 jaren, wat Gij waart als klooster zuster in 25 jaren. Maar zij mag ons niet verbieden, dat wij U, èn Uwe Congregatie, èn Uwe medezusters hier in Elshout, vandaag huldigen en dank brengen, en dat de bazuinstooten onzer Congregatie-fanfare vandaag uwen lof blazen, onzen dank in serene klanken verkondigen, en dat wij Jezus' zegen en die Zijner Wondervolle Moeder over U en Uw werk afsmeeken. Nog een gouden en dan hiernamaals de eeuwige kroon. Ik heb gezegd". Hierna weerklonk een spontaan hoezeegeroep, de fanfare zet in „Lang zal zij leven" en hierna betuigt de jubilaresse, diep bewogen, haren dank. Met een vroolijke marsch trok de fanfare naar het patronaatsgebouw., waar een frissche dronk onze brave muzikanten wachtte. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). Door de benoemde feestcommissies werd onder de bewoners van v.m. Sprang een bedrag van f 1025 gecol lecteerd voor het te houden feest ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van burgemeester Meijer. Door de vijf gevormde buurt com missies werd voor het plaatsen van eerepoorten en versieringen een bedrag van f500 bijeen gezameld. Naar wij vernemen zal een weiland, tegenover het oude kerkhof in de Oude Straat, tot feestterrein worden ingericht. De datums zijn voorloopig bepaald op Vrijdag en Zaterdag 14 en 15 Aug. CAPELLE. A.s. Donderdag maken de leerlingen van de O.L school aan den Loonschendijk onder leiding van het personeel een schoolreis naar den Haag en Scheveningen Aan de R. Hoogere Burgerschool te 's Bosch werden o m. bevorderd onze dorpsgenooten W. Benjaminse van de le naar de 2e klasse, D Ben jaminse en M Benjaminse van de 3e naar de 4e klasse. Aan de Rijksnor maalschool werd o.m. bevorderd van de 3e naar de 4e klasse L Sterrenburg Pz., terwijl aan het Gymnasium werden bevorderd van de 4e naar de 5e klasse W. Heymans, en van de le naar de 2e klasse J Kohier en C. Verhoeven. CAPELLE. Begunstigd door mooi zomerweer maakten de leerlingen van de hoogste klassen der O.L. school in de kom j.l. Donderdag onder leiding van het personeel een uitstapje naar Rotterdam en Scheveningen. In Rot terdam werd des voormiddags een bezoek gebracht aan de Diergaarde, terwijl de kleinen na den middag in de gelegenheid waren om te genieten van het heerlijke strandleven te Sche veningen. Tot slot werd nog een auto tocht gemaakt door de mooiste gedeel ten van Scheveningen en den Haag, waarna de thuisreis werd aanvaard. Hoogst voldaan kwamen de kinderen des avonds met den trein van halfi tien thuis. WASPIK. J.l. Zaterdag gaf de Waspiksche harmonie een concert op de kiosk voor het raadhuis alhier, en j.l. Zondag op de kiosk te Geer- truidenberg. Het bestuur van de St. Vincen- tius-vereeniging alhier nam Zondag deel aan de kringvergadering te Kaats heuvel. Binnen 14 dagen stierf een derde kalfvaars van den landbouwer B. L. aan miltvuur. Evenals de vorige werd ook dit cadaver onder politietoezicht verbrand. Bij de Zondag gehouden wed rennen te Tilburg op de T.W.E.M. behaalde onze dorpsgenoot de heer B. de Bont den len prijs. Op den hier op Donderdag a.s. te houden Aanbiddingsdag zullen de H. Missen gedaan worden om 6, 8 en 10 uur en zal 's avonds om half 8 met een plechtig Lof gesloten worden. RAAMSDONKSVEER. De jonge- heeren W. v. Raamsdonk Wz. slaagde te 's Bosch voor de 5e klasse der H. B. S., en P. v. Dongen-Torman voor de 3e klasse H. B. S. te Breda. Van landbouwer R. brak een koe de lendenen, waardoor dit dier moest worden afgemaakt. Schilder de B. liet zijn fiets even onbeheerd 'tegen een woning staan Een poosje later was het rijwiel ge stolen. De werknemer de B. kreeg een stukje staal in het oog en zal dit nu moeten missen. Alhier werd een afdeeling van den Chr. Metaalbewerkersbond op gericht. Onverwachts overleed in den ouderdom van 56 jaar de met recht alom geachte heer P. Broeders. Sinds jaren was hij een flink lid van den gemeenteraad Als trouw zoon van de R. K. Kerk waren hem lief die ver- eenigingen die den bloei der kerk voorstonden. Groot vriend van het vereenigingsleven bevorderde hij dit zooveel mogelijk. Op sociaal gebied was hij in deze gemeente een geziene persoonlijkheid. Op veel- en velerlei gebied zal hij gemist worden en niet het minst in zijn gezin, voor hetwelk hij een liefdevolle echtgenoot en vader was. God trooste de weduwe met haar kinderen en geve dat deze de voetstappen van Vader Broeders blij ven drukken: hij was een voorbeeldig Vader. Van de werf der N.V. Scheeps- bouwwerven v/h. P. en A. Ruijtenberg werd te water gelaten het sleepschip „Roona" groot 1140 ton voor rekening van dhr. Bruyninckx. De kiel wordt gelegd voor een sleepschip groot 1100 ton voor dhr. P. Jansen alhier. Dhr. J. v. Suijlekom Jz. slaagde te Dordrecht voor het diploma Middel baar Scheepsbouw. Dhr. H. werd Zaterdagavond met een petroleumbus danig verwond. Dit muisje zal wel een staartje hebben. Dhr. v. d. Werf, dierenarts alhier, werd bij Kon. Besluit benoemd tot Reserve-kapitein Paardenarts. Op het concours te Dongen behaalde de Rijvereeniging den 2en prijs; dhren Kamp en de Bont be haalden respectievelijk den len en 2en prijs. Prachtig geslaagd is Zaterdag de uitvoering gegeven door het Chr. Gemengd Koor van Breda. Zang en muziek, het was alles even schoon De zaal was goed gevuld. Dezer dagen was er te Raams- donksveer geen groote, maar toch een grootsche missietentoonstelling of beter 't was de tentoonstelling van den missie naaikring, die haar werk van twee jaren had uitgestald, en om meer pu bliek te trekken hadden de paters van Uden meegedaan met 'n kleine expo sitie; ze preekten des Zondags onder de H.H. Missen en lokten 's avonds de menschen naar de mooie lichtbeel den. De dames 't zijn er maar negen of tien wilden haar arbeid van twee jaren uitstallen, om hierdoor geld te verdienen, en de gemaakte onkosten te dekken, en ook om nieuwe sieraden voor den Liturgischen dienst in de missie te kunnen maken. Ongelukkig weid de ziel der beweging, de weleerw. kapelaan Nabuurs, pastoor te Tilburg, zoodat de dames zonder adviseur en leider zaten. Doch de kloeke presidente riep spoedig haar even kloeke gezel linnen op ter vergadering, om't zaakje goed te laten marcheeren. D'r kwam een tijd van bijeenkomsten en spoedvergaderingen. Met succes klopten ze bij de paters van Uden aan, opdat deze 't publiek zouden bezielen voor de missie, en zoodoende ook voor de heerlijke vereeniging der missienaaikrans. Onvermoeid begonnen nu de dames te timmeren en te hameren, om haar mooie werk een goed plaatsje te geven. Ze richtten een compleet priesterkoor op altaar, tabernakel priester, mis- dienaartjes. niets ontbrak, 't zag er keurig uit en de nieuwe kazuifels en alben en stola's verdienden warme bewondering. Wat een tijd is hieraan door 't kleine keurcorps besteed! Door de zaal heen hingen langs de muren honderden kleedjes voor de missies. Op een tafel lagen verschillende kleine kerkelijke benoodigdheden aller liefst, als om te stelen Eenvoudig, mooie fralla's, stola's velums etc. Als bewijs voor de slimheid der dames moet worden gezegd, dat ze de tentoonstelling voor de jaarlijksche kermis hielden, zoodat de portemon- naie der menschen nog geen ernstige verliezen had geleden. Om er nu zoo veel mogelijk uit te diepen, hadden ze verschillende loterijen en spelletjes uitgedacht. Gedurende twee dagen hebben deze paar dames de heele zaak alleen ge leid, hoewel ook de nieuw-benoemde en pas gekomen kapelaan Terhorst z'n best heeft geholpen. Schitterend is geweest de liefde en ijver, betoond door deze dames gedu rende de twee jaren, stillekens in de verborgenheid der huiskamers Bewonderenswaardig was de opof ferende liefde der dames gedurende de voorbereiding en tijdens de tentoon stelling. Edelmoedig hebben de bewoners van Raamsdonksveer deze edelmoedig heid beloond. RAAMSDONK. Men is bezig de Prins Hendrikstraat te vernieuwen. Vooral na het graven van de sleuven voor de buizen van de waterleiding werd het noodig dat deze weg eens werd opgehaald. Een hond van B. viel den rijks veldwachter T. aan en scheurde een zijner broekspijpen aan flarden. De loting van ingeschrevenen voor de lichting 1926 zal voor deze gemeente worden gehouden te Waspik in de oude school, op 7 Augustus nam. 3 uur. Tegen de B. werd procesverbaal opgemaakt wegens mishandelingvan H. Van de B. werd in de Juliana- laan een fiets ontvreemd. Aangifte is gedaan bij de politie. Van de dienstplichtigen der lichting 1926 zijn er voorloopig 12 en voorgoed 7 vrijgesteld wegens broederdienst. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag hadden, bij het openeo van een oven bij de P. N. E. M. de heeren Merk, Klevlets en v. d. Nooit het ongeluk vlammen en gassen in hun gezicht te krijgen. Kieviets werd op een dus-j danige wijze gebrand, dat de man naar het gasthuis moest worden overgebracht. De beide andere kwamen er met eenige lichte brandwonden af. MADE Het op de scheepswerf gereed gekomen ijzeren motorschip, laadvermogen 68 ton, met „Climax"- machine van 30 P.K., gebouwd voor rekening eener Haagsche firma, werd dezer dagen door schipper C. v. d. Veeken alhier aangekocht. De Eerw. Zusters Anatoline en Camille alhier, belast met het onderwijs aan de naaischool, slaagden te 's Hage voor het diploma coupeuse-leerares van de Nederl. Modevakschool. Voor het 2e gedeelte van het Notarieel examen slaagde de heer J. Kuiper. Zijn zuster, mej. M. Kuiper, slaagde te Breda voor het onderwijs en voor nuttige handwerken. Dezer dagen bonsten spelend twee knapen tegen een boom, waarbij een der jongens op twee plaatsen zijn arm brak. Een andere jongen brak een arm bij het paaltje springen, en tenslotte rolde een meisje van een zoldertrap, waarbij een kies haar door de wang drong. Zondag gingen met verschillende voertuigen een zeer groot aantal, men schat 't aantal op 300 a 350, personen ter bedevaart naar de Meerlsche Dreef. Het aantal dier bedevaartgangers neemt van jaar tot jaar toe. In verband met ons vorig bericht deelen wij op verzoek mede dat de bazar te Drimmelen wordt gehouden ten bate van de Christ School aldaar, en wel op 25, 27 en 28 Juli a.s. in het gebouw dier school. HERPT. Zondagavond vergaderden in het café Jan Verhoeven alhier de leden der Coöp. Boerenleenbank, waar bij aanwezig waren de ZeerEerw. H.H. W. Timmermans en H. Koeken, advi seurs der afdeeling, pastoors van Herpt en Hedikhuizen. De heeren A. J. J. van Bokhoven en Andr. Piron Pzn. werden herkozen, de eerste als lid van den raad van toe zicht, de laatste als lid van het bestuur. Door den kassier werd de volgende rekening en balans voorgelezen De Rekening. Inhoud der kas op 31 December vorig jaar f 9.079.92 Ontvangen spaargelden f 57.811.00 Terugbet. voorschotten f 26.334.84 Ontvangsten in loopende rekening f 115.407.95 Ontvangsten van interes ten bij voorschotten f 4.306.96 Ontvangsten provisie en kosten bij voorschotten f 24.32 Ontvangsten interesten in loopende relrening f 3.893.45 Ontvangsten provisie en kosten in loopende rekening f 79.23 Ontvangsten buitenge wone boeten enz. f 8.75 Dividenden aandeelen f 54.00 Totaal f217.000 42 Uitgaven Terugbet. spaargelden Gegeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening Uitgaven interesten voor spaargelden Uitgaven interesten in loopende rekening Uitgaven provisie en kos ten in loopende reken. Salaris kassier Uitkeering winst Buitengewone uitgaven Inhoud kas op 31 De cember van dit jaar f 59.387.10 f 8.650.00 f 130.363.60 f 2.820.69 f 4.560.75 f 177.44 f 325.00 f 601.16 f 178.15 f 9.93653 Totaal f217.000.42 De Balans. Inhoud der kas op 31 December f 9.936.53 Uitstaande voorschotten f 84.108.98 Te goed in loopende rekening van leden f 97.689.89 Waarde aandeelen C C.B. f 1.000.00 Boeren Hypotheekbank f 100.00 Waarde roerend, goederen f 31.50 Zaaimachine f 105.00 Resteerende interesten van voorschotten f 427.70 Totaal f 193.399.60 Saldo's der spaargelden f 92.555.11 Schuld in loopende reke ning bij leden f 5.466.10 Schulden in loopende rekening bij de C.C.B. f 88.650.35 Reserve (winst) f 6.122.87 Winst van dit jaar f 605.17 Totaal f 193.399.60 Deze rekening en balans werden goedgekeurd. Vervolgens deelde de directeur mede dat '/4 der winst voor boerendoelein- den besteed kon worden. Hij stelde daarom allereerst voor om f 25 van de winst af te staan voor de restauratie der kapel van de abdij van Berne te Heeswijk, zulks volgens het idee van Rector van Kessel. Dit werd onder algemeene instemming aan genomen. Ook de Jonge Boerenstand kreeg een subsidie van f 25, De Zeer Eerw. Heer Timmermans pastoor van Herpt, dankte namens den Jongen Boerenstand voor deze bijdra gen, door zijne krachtige woorden toonde Z.Eerw. te zijn de groote stuw kracht der jonge boeren uit de afdee- lingen Herpt-Hedikhuizen c.a. van den Boerenbond, onder wiens adviseurs schap de jonge boeren van Herpt ge vormd worden tot een voorbeeld voor de jonge boeren in deze omgeving. Krachtig was daarom ook het applaus waarmede met deze woorden instem ming werd verklaard. De ZeerEerw. heer Koeken pastoor van Hedikhuizen. sprak nog een speciaal goed gemeend woord voor zijne parochianen. Het lid Chr. van Herpt wilde met geen voorstellen komen doch gaf in overweging aan het bestuur om ter gelegener tijd, nu reeds was er winst te boeken, met voorstellen te komen om lo het R. K. blad de R.K. Boe renstand. orgaan der afdeeling, te steunen met een kleine bijdrage, en vervolgens om een voorstel in te die nen om het herhalingsonderwijs finan tieel te steunen, reeds een paar jaar had het lid v. Herpt hierop gewerkt, doch steeds zonder resultaat. Hij achtte dit in 't belang van 't algemeen. De voorzitter zeide direct dit in overweging te zullen nemen. Hierna werd de vergadering geslo ten en werden nog enkele mededee- lingen gedaan omtrent de brandassu- rantie N. C. B. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 21 Juli '25. Woensdagavond biedt óe Gemengds Zangvereeniglog >Cresendo> een con» eert aan, toegankelijk voor alle belang stellenden, waarbij hot niet aan druk bezoek zal ontbreken. In de bijeenkomst van de Con gregatie vao O. L. Vrouw werden Zondag op de gebruikelijke wflzc twee jubilarissen gehuldlgdigd al. Mej. M. van Diem, die 25 jaren en Mej. C< de Mol, de Prefecte, die 50 jaren trouw lid was. Ontving de eerste de zilveren de tweede kreeg de gouden medaille en bovendien als geschenk der leden een keurige schilderij: »De Oabevl. Ontvangenis van Marias van K. Miülar. De Heer F. Hilwlg slaagde Vrijdag te 's Bosch bij het eindexamen R. H. B.S. Donderdag maakte de dames— naaiverectiiging »Dorcas» onder geleide van Ds. J. Huijgens en dien9 echtge- noote een altstapje naar Utrecht waar bovendien de omstreken werden bezocht. In dj bijeenkomst van de Chr. Jongelingsvereenlging»Eben Haëzar> die door den geheelen ring druk bezocht werd, werd vanwege Hausden een bespreking gehouden over Mattheus 25: 14—30; door Be9oijen werd inge leid >Ik weet het uur mijns doods niet», terwijl Woudrlchem voor een keu'lge voordracht zorgde. Zoosls te verwachten wa9 werden de verschillende Nos. door de Fanfare der H. Familie, op haar concert op de Vischmarkt j.l. Zondagavond uitstekend ten gehoore gebracht, waarvoor en de leden en niet minder haar verdienste lijken Directeur, den Heer van Helvolrt, een extra compliment toekomt. Ook bet weer werkte zeldzaam mee. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 Juli '25. De speldjesdag van Herwonnen Levenskracht alhier bracht Zondag j.l. bijna f 150 op. De zeer onregelmatige thuiskomst der postduiven van Bordeaux, wat be treft de eene vereeniging ten overstaan der andere heeft alhier het vermoeden doen wekken dat er iets onregelmatigs met de coovoo'.en heeft plaats gehad. Om een voorbeeld te noemen kunnen we wijzen op 't feit dat reeds alle prijzen bij de vereeniging >D<a Gevleugelde Vrienden* verdiend waren, toen bi] »De Getrouwe Duif* en >De Combi natie* nog geen enkele vogel thuis was. Het is niet onmogelijk, dat er vergissing van enkcie manden uit een convooi heeft plaats gehad. Da bouw der mueiekkioak der vereeniging >Kaatsheuvels Belang» door de firma v. Oostrum Co. alhier vordert uitstekend. Achter de werkplaats der aannemers staat zij momenteel opgesteld met dc vlag in top. 't Is een ontzaglijk gevaarte 8 Meter in doorsnee met eeu klank bord nog 1 Meter terzijde uitstekend. Het bestuur der vereeniging Kaatsheuvels Belang» houdt heden- avend vergadering. Besproken zal worden de officleele in bezit name der nieuwe kiosk en de viering der harmoniejubileums van het Kon. Muziek gezelschap »Euphonla> en de Kon. Harm. >Apollo». het volgend schrijven van Mgr. P. Hopmans: Van harte verheugen wij ons over den uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zooverre dat de rechtsche meerder heid blijft gehandhaafd. Wij kunnen echter niet verhelen, dat onze vreugde geenszins onvermengd is. Weemoed vervult hei hart, als we nagaan, hoe het stemmencijfer der S.D.A.P. met reuzenschreden is geste gen, terwijl het aantal stemmen der R.K. Staatspartij slechts geringe vor- deringen heeft gemaakt. Het is onze volle overtuiging, dat velen van onze Katholieken ongeluk kigerwijze naar de S.D.A.P. zijn afge zakt. •Waaraan moeten v/ij dat betreurens waardig feit toeschrijven? Goeddeels aan het niet-Katholiek georganiseerd zijn van velen onzer Katholieken. Blijven onze geloovigen buiten de katholieke organisatie staan dat is het minste kwaad, dat onvermijdelijk volgt, dat ze niet principeele menschen wor den, dat ze niet voldoende leeren, kat holiek denken en voelen en handelen en strijden, dat ze de katholieke zaak niet trouw dienen. En mocht het daarbij nog blijven. Velen in hun onverschilligheid laten zich door de socialisten, die hun gou den bergen beloven die ze nooit geven kunnen, gemakkelijk bepraten en mee- sleepen om hun stem op de candida- ten der S.D.A.P. uit te brengen. Niet katholiek georganiseerden staan bloot aan het dreigend gevaar voor de katholieke zaak verloren te gaan. Overeenkomstig onzen herderlijken plicht komen we' nogmaals bij de ons toevertrouwde geloovigen ernstig aan dringen, dat allen zich zullen vcreeni- gen in katholieke organisatiën. Tot alle standen richten wij ons dringend ver zoek blijft niet buiten de katholieke organisatie, anders loopt gij gevaar onverschillig te worden tegenover de katholieke zaak. Ja voor veel niet- katholiek georganiseerden zal het daar bij niet blijven menigeen zal overloo- pen naar het vijandelijk leger tot on dergang van eigen geloofsleven en groote schade van de gemeenschap. Mogen toch allen naar onze welge meende vermaning luisteren en diep overtuigd zijn. dat alleen ons plichts besef en onze herderlijke zorg voor hun onsterfelijke zielen en het welzijn der gemeenschap ons opnieuw doen spreken en tot katholieke organisatie van alle kanten doen aansporen. Ten einde de katholieke organisatie krachtig te bevorderen doen wij voor al een beroep op den steun van in vloedrijke personen en wij wenschen dat te doen met de woorden van Z. H Paus Leo XIII uit zijn encycliek Graves de communi re van den 18n Jan. 1901 „Vooral van degenen moet de welwillende medewerking worden ingeroepen, die door hun positie, ver mogen en beschaving naar geest en gemoed wat meer aanzien in de maat schappij hebben. Indien hunne mede werking ontbreekt, dan zal men nau welijks iets tot stand kunnen brengen tot het gewenschte welzijn van het volk Maar langs des te zekerder en korter weg zal dit kunnen bereikt wor den, hoe krachtiger en talrijker mede werking van aanzienlijke personen daarbij haar invloed doet gelden. De Bisschop van Breda, f P. HOPMANS. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. SPORT. le Klasse. Trekking van 21 Juli. Getrokken prijzen. Prijs van f 2000 No. 294 1500 9001 400 14386 200 19611 20031 100 2740 9420 16057 171461763018022 KERKNIEUWS. R.K. Vereenigingsleven. Onder dit opschrift bevat het ker kelijk weekblad voor het bisdom Breda Zijt ge een Sportman Bedenk dan Als speler: 1. Beoefent ge de sport voor de sport 2. Speelt ge voor uw team en niet voor u zelf? 3. Volgt ge zonder tegenspreken de bevelen van uw leider op? 4. Legt ge u dadelijk neer bij de beslissing van scheidsrechter en jury leden 5. Kunt ge winnen zonder er op te snijden en verliezen zonder mopperen 6. Zoudt ge liever verliezen, dan iets doen wat niet fair is Dan. zijt ge op weg een sportman te orden Als toeschouwer 1. Weigert ge bij goed spel tegen standers toe te juichen 2. Hoont ge den scheidsrechter, als hij een beslissing neemt, die niet naar uw zin is? 3. Zoudt ge uw eigen partij gaarne zien winnen, als, zij het niet verdient 4. Twist ge met andere toeschouwers die voor de tegenpartij zijn? Dan zijt ge geen sportman. Tracht het te worden. Het bovenstaande lazen we in „Het Quickblaadje officieel orgaan van het Nijmeegsche Quick. In het belang van onze mooie voet balsport ware het te wenschen, dat alle spelers de hun gestelde vragen bevestigend, dat alle toeschouwers de hun gestelde vragen ontkennend konden beantwoorden. Voorloopig zal deze' wensch echter nog wel tot de „vrome" blijven behoo- ren.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6