De stormramp 1 1 De heer van Woerden zegt het ver moeden te hebben dat het niet zal gaan. De heer van Dongen zegt. dat aan het collecteeren in de kerk een be zwaar is verbonden en dat is dat he laas niet alle menschen naar de kerk gaan. Die dus niet naar de kerk gaan kunnen dan niets bijdragen en dat is een bezwaar. De Voorzitter zegt, dat dit werkelijk een bezwaar is en geeft daarom in overweging dat de raadsleden langs de huizen een collecte zullen houden Door groepjes van 2 personen tevor men is die taak niet zoo zwaar. Daartoe wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer van Woerden er op, dat hij zitting heeft gehad in hel stembureau. De we»k zaamheden daaraan verbonden zijn zeer zwaar. Van 's morgens half acht tot 's avonds half tien achtereen zitting te moeten hebben valt niet mee en daarom komt hem de vergoeding van f 5.—, waarvoor men zijn eten nog moet laten komen, zeer gering, vooral omdat men zich ook nog een lakcachet dat minstens f 3,— kost, moet aan- schaffen. Als men nu door zijn fractie niet al te lang wordt afgevaardigd, dan wordt dat toch wel wat al te duur Hij zou durven adviseeren om daar wat meer voor te geven, want nooit heeft hij kunnen bevroeden, dat daar zooveel werk aan verbonden is. Hij had wel eens hooren zeggen, dat vele menschen 's avonds hoofdpijn hadden en hij neemt dat gaarne aan. De heer Lankhuijzen meent dat men op het oogenblik in een tijd leeft, waarop in alles moet worden bezuinigd en daarom zou hij juist gaarne zien, dat dit werk voor niemendal wordt gedaan. Hij geeft gaarne toe dat het zoo'n dag hard werken is maar als men gekozen is als lid van den Raad dan mag men ook wel eens iets doen. Dat is een dure plicht. De Jong. Is men het verplicht zoo'n benoeming aan te nemen. Voorzitter* Fatsoenshalve wel. De heer van Woerden zegt, dat men in een democratischen tijd leeft en dan moet men niet zeggen, dat men zoo'n dag er maar aan moet geven, want dan gaat men het voor gewone men schen onmogelijk maken, dat ze zitting in dit college nemen, dan zouden daar alleen maar weer de menschen van geld zitting in kunnen hebben en dat is toch ook niet de wensch. Wat de uitdrukking van den heer Lankhuijzen betreft dat een lid van den Raad ook wel eens iets mag doen, deze vindt hij al zeer ongelukkig ge kozen want dat geeft zoo den schijn alsof men nooit iets te doen heeft. Wil men zich steeds goed op de hoogte stellen, dan vraagt 2ulks tijd en bovendien heeft men de verant woording nog te dragen. Hij hoopt dat Burg. en Weth. deze zaak eens onder de oogen zullen zien. De heer Lankhuijzen merkt op dat de verantwoording altijd blijft, ook al wordt er een vergoeding gegeven dubbel zoo groot. Van Woerden. U zei dat we wel iets over mochten hebben en daarom heb ik daar op gewezen. Zijlmans. Als men dat baantje flink gaat betalen zal'l weer zijn dat ze gaan zeggen waarom moet die lid zijn, en ik niet. De heer Netten zou het maar laten zooals het thans is geregeld. De heer Schoenmakers merkt op dat bij de vaststelling van de begrooting men daar op nog altijd eens terug kan komen. De heer de jong wenscht naar aan leiding van punt 4 der agenda te vragen of Burg. en Weth. al gedacht hebben welke bestemming men zal geven aan dat mooie groote school gebouw. Het kan toch niet de bedoe ling zijn dat het daar renteloos zal blijven staan men zal toch wel trach ten het op de een of andere manier productief te maken. Wordt een der gelijk gebouw niet gebruikt, dan is het binnen een half jaar geheel bouw vallig. Voorzitter. Daar is nog niet rijp over nagedacht Het is nog van jonge datum en eer de school er uit is gaat er nog wel een half jaar over heen. Uwe op merking is echter zeer juist. Al zoo menigmaal is er over gesproken om het Raadhuis in het Veer te vestigen, misschien dat van dat gebouw iets te maken is. Men kan na laten gaan of zoo iets zonder groote kosten kan ge beuren. Van Beurden. Boven is toch nog een lokaal verhuurd. Moet dat dan niet lang var. te voren worden opge zegd. Voorzitter. Drie maanden. Zijlmans. Ik ben bang dat de school niet is ingericht om er een Raadhuis van te maken. Voorzitter. Daar is nu juist een onderzoek voor. Zijlmans. Hier staat het Raadhuis niet goed, maar daar ook niet. Lankhuijzen. Het is beter dat nog eens uit te stellen. Ik voel wel iets voor wat door den heer De Jong is gezegd, maar zou men het voorloopig niet trachten te verhuren totdat er een betere tijd is aangebroken. Voorzitter. Het beste is een onder zoek in te stellen. Van Dongen. Ik heb geen bezwaar om een onderzoek in te stellen, maar zou dat dan ineens door een goede deskundige laten doen. Aan de ge meente is men toch verplicht ietsneer te zetten dat de gemeente waardig representeert. Komt nu zoo'n ver bouwing bijna even hoog dan het bouwen van een nieuw Raadhuis, dan zou ik er niet op ingaan omdat ik dan ook meer voel om het op een andere plaats te zetten, want het Heereplein kan niet meer het centrum van de gemeente worden genoemd. Voorzitter. De bedoeling is het om een goed deskundige de zaak te laten onderzoeken. Lankhuijzen. Ik hoop, dat als de zaak een drie ton moet kosten, men het voorloopig nog wat zal uitstellen. Voorzitter. Ik heb zoo'n idee dat men het voor f 15.000 kan veranderen. Lankhuijzen. Als men hier iets gaat doen, dan moet men het goed doen en anders moet men het voorloopig maar uitstellen. Voorzitter. Dat ben ik met U eens en daarvoor is een onderzoek noodig- De deskundige zal vooral te kijken hebben of de stijl van het staande gebouw goed is, wart het mag niet iets worden dat het een schande is dat 'ter staat. Schoenmakers. Voor de dorpsbe woners is het een groot bezwaar, want de aangewezen plaats voor een raad. huis is het daar niet. Wordt besloten een onderzoek te doen instellen. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van: 15. Bezwaarschriften tegen aanslag in het schoolgeld. 16. Staten van oninbare en nog te verhalen posten. Aan de Heeren Burgemeesters der gemeenten in Noordbrabant. Ramp van 10 Augustus. 's-Hertogenbosch 13 Aug. 1925. Een verschrikkelijke ramp heeft liet Oostelijk deel onzer provincie getrof fen. De dagbladen hebben reeds wijd en zijd de mare van die ramp verbreid. In de beschrijvingen, die zij bevatten, kan slechts een flauw beeld worden ge schetst van de werkelijkheid. Wat op 10 Augustus j.l., in den na middag, te Zeeland en te Langenboom (gemeente Escharen) gebeurd is, heeft niet enkel de welvaart van tientallen gezinnen verwoest noch alleen velen in oogenblikkelijk verdriet en rouw ge dompeld, maar het heeft ook de grond slagen van hun bestaan en hun toe komst aangetast. Persoonlijk heb ik mij in het geteis terd gebied op de hoogte gesteld van den omvang der ramp. De ellende, die ik daar gezien heb, kan alleen door gemeenschappelijke samenwerking van hel geheele Neder- landsche volk eenigszins worden gele nigd. Nu de ramp ook in andere gewesten hare verwoestingen heeft aangericht en onze deernis eveneens uitgaat naar de ongelukkige bewoners van de Noorde lijker gelegen dorpen en steden, wordt de leniging van den nood bemoeilijkt door de uitgebreidheid der te nemen maatregelen. Ik heb, na mijn terugkeer uit Zeeland en Langenboom, een onderhoud gehad met het dagelijksch bestuur van het R. K. Huisvestingscomité te dezer stede, dat zich tijdens en na den wereldoorlog zoo uitstekend georganiseerd en toege rust getoond heeft om als bemiddelaar op te treden tusschen noodlijdenden en liefdadigen. Gaarne heb ik de diensten van dat comité aanvaard, om zoowel oogen blikkelijk hulp te verschaffen als om de verdere steunverleening aan Zee land en Langenboom te organiseeren, en geldinzamelingen te houden. Hoe spoediger en krachtiger hulp verleend wordt, des te beter zal het zijn voor degenen, die, ofschoon deemoedig deze uiterst zware beproeving van de Voorzienigheid aanvaardend, toch ra deloos en machteloos staan te treuren bij de puinhoópen van hun huizen en erven. Als gewestgenooten gevoelen wij ons verplicht het eerst den nood in onze naaste omgeving te lenigen. Op Uw medewerking behoef ik geen beroep te doen. De Brabantsche liefda digheid heeft tijdens den wereldoorlog een Europeesche vermaardheid gekre gen. Zij zal zich thans niet verlooche nen. Enkel doe ik U deze mcdedeeling, om het Huisvestingscomité te voorzien van een ambtelijke opdracht. Mocht het in een of ander opzicht een beroep op Uw bijstand doen, dan zult gij daartoe aan stonds bereid zijn. Hiervan ben ik overtuigd. De burgemeesters van die gemeenten waar genoemd comité niet vertegen woordigd is, verzoek ik bij deze zeer spoedig eene inzameling van geld vooi de getroffenen in Zeeland en Langen boom te willen doen houden hetzij vanwege het gemeentebestuur, hetzij door een te vormen comité. De inge zamelde gelden kunnen aan mij wor den toegezonden. Ik zal dan zorg dra gen, dat zij in de algemeene kas voor Zeeland en Langenboom worden ge stort. U gelieve deze inededeelingen in Uwe •gemeente verder bekend te ma ken op de wijze die U goed dunkt, en de ingezetenen aan te sporen tot of fervaardigheid. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordbrabant, (get.)A. van Voorst tot Voorst Een aanbeveling van dezen oproep vain den Commissaris der Koningin dezer Provincie is overbodig, die op roep beveelt zich zelf aan door het doel dat er mede wordt beoogd en door de persoonlijkheid van dengene, die zich gedrongen heeft gevoeld dien op roep uit te zenden. Vermoedelijk zal een groot gedeelte Uwer, bij het verschijnen van dit num mer, zijne gave reeds hebben geofferd Mogen degenen, die zulks om de een of andere reden nog niet deden, of zich gedrongen gevoelen, na het over wegen van de gevolgen van deze ver schrikkelijke ramp voor degenen die daardoor zijn getroffen, hunne bij dragen te verhoogen, deze alsnog in zenden bij het R. K. Huisvestings comité alhier of bij ondergeteekende, die ter verantwoording daarvan als dan een beroep zal doen op de wel willende medewerking van de plaatse lijke pers. De Burgemeester van Waalwijk, E. MOONEN. Wij verklaren ons daartoe natuur lijk gaarne bereid. Redactie. PRACTISCHE BOERENHULP AAN ZEELAND EN LANGENBOOM. Zaterdag 15 Augustus waren de be sturen van boerenbonden en van de 21 afdeelingen R. K. Jonge Boerenstand met den Kringvoorzitter, dhr. Poels uit Gassel ter vergadering opgeroepen in verband met de ramp die Zeeland en Langeboom zoo diep heeft getroffen. De zaal van de Si. Josephvereeniging te Cuyk was propvol. Van uren in den omtrek waren de voormannen opgeko men, om kort en goed te .beraadslagen, hoe door de boeren zelf kon worden aangepakt, om de getroffenen ter hulp te komen. Na een korte inleiding door den Kring-adviseur, den WelEerw. heer v. d. Leeden, van Rector van Kessel, alge meen adviseur N. C. B. en den secre taris N. C. B. P. van Haaren was de zaak binnen het uur in elkaar gezet. Vanaf Maandagmorgen te beginnen zullen eiken dag een dikke honderdtal boerenjongens de zaak aanpakken en nog redden en behouden van den oogst, wat er nog te redden valt. Aan elke ge troffen boerderij zullen een twintigtal rappe handen gedurende vijf dagen aanpakken en op deskundige wijze de zaak op orde stellen. Boterhammen en dergelijk worden door de helpers zelf aangevoerd voor den geheelen dag. Koffie en thee wor den ter plaatse beschikbaar gesteld. Van uit 5 uren in den omtrek zullen ze 's morgens tusschen 7 en 8 uur present staan om te gaan waar ze noodig zijn. De soldaten der genie hebben mooi werk verricht met de wegen in orde te maken, de gevallen boomen weg te rui men en de gevaarlijke bouwvallen neer te halen. Nu zullen de boerenjongens zelf wel zorgen voor de rest. Als nu de vloed van nieuwsgierigen niet al te veel in den weg loopt, is vóór het einde der week de opruiming klaar en kan met kracht aan den opbouw worden begon nen. Nader vernemen we nog, dat ook in den Kring Uden, die aan de andere zijde aan het terrein der ramp grenst, een ge lijke vergadering op Zondag is gehou den, waar dezelfde stemming van chris telijke liefde heerschte en weer honder den werkers zich opgaven om op eigen kosten aan de redding deel te nemen. Het ideaal dat de groote Boeren- apostel Pater v. d. Eisen z.g. zich voor stelde om in gevallen van nood daad werkelijk te steunen wordt dus hier reeds bereikt. De afdeeling Mill is hedenmorgen reeds begonnen. Waar hier de boerenbevolking zoo practisch voorgaat, daar zal het overige deel van Nederland zich niet onbetuigd laten om het R. K. Huisvestings-Comi- té in ruime mate financieel te steunen. Moge dan Nederland blijven voort gaan met geldelijke hulp; honderden huizen hebben stormschade geleden in wijden omtrek; doch te Langenboom en in de bekende gehuchten van Zee land zullen de boerenhuizen van den grond af moeten worden opgebouwd, Het bestuur van het Ned. R.K. Huisvestingscomité te 's Hertogenbosch deelt ons mede Blijkens uit de getroffen gemeenten in Noord Brabant en Gelderland ont vangen berichten, is op dit oogenblik onderbrenging van dakloozen niet noo dig, zoodat de comité's daarvoor voor loopig geen verdere maatregelen be hoeven te nemen. Ook is aan het comité uitdrukkelijk medegedeeld dat op dit oogenblik geen giften in natura verlangd worden. Mocht daaraan later behoefte blijken, dan zal daarvan nog mededeeling wor den gedaan. Decomite's worden dus uitgenoodigd thans alleen gelden in te zamelen en dit te doen met den grootsten spoed Het bestuur wenscht er uitdrukkelijk den nadruk op te leggen, dat het over het geheele land een hulpactie onder neemt en dat de opbrengst daarvan bestemd wordt voor de geteisterde streken zoowel in den Gelderschen Achterhoek als in Noord Brabant, voor zoover voor de giften niet een uitdruk kelijke bestemming is aangegeven. Voor de actie in de provincie Noord Brabant echter treedt het R.K. Huis- vestings Comité, krachtens de opdracht van den heer commissaris der Konin gin in dat gewest op als het officieele inzamel-comité, dat zijn actie in Noord- Brabant geheel en al voeren zal ten behoeve van de slachtoffers in Noord Brabant. Wie in Noord Brabant echter zijn gave ook voor Borculo enz. zou wil len bestemmen, wordt daartoe de gelegenheid gegeven door dit bij zijn gift te vermelden. Overigens komen dus alle in Noord-Brabant ingezamelde gelden ten goede aan de Noord—Bra bantsche slachtoffers. Dit is niet het geval met de opbreng sten der inzamelingen in andere pro vinciën. Deze worden bestemd voor het doel dat door de schenkers wordt opgegeven en voor zoover dit niet geschiedt bestemd voor alle getroffen gebieden. Nogmaals wordt verzocht bij het zenden van giften de bestem ming te willen aangeven. 25 JAAR BURGEMEESTER VAN SPRANG. (Vervolg). Van de receptie, welke van 57 uur ten huize van Z.E.A. werd gehouden, werd zeer druk gebruik gemaakt, o.a. door vertegenwoordigers van verschil lende vereenigingen en organisaties al hier, door Kerkraden van de Ned. Herv. en Geref. Kerk, leden van den gemeen teraad, Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, Burgemeester v. Kaats heuvel en vele anderen, terwijl tal van schriftelijke en telegrafische felicitaties inkwamen. Daarna werden voor de woning van den Jubilaris serenades gebracht door de Chr. Gem. Zangver. Excelsior alhier, Gem. Zangver. 't Rozenknopje van Ca- pelle, Chr. Gem. Zangver. Looft den Heer, alhier, Chr. Gem. Zaugver. Halle lujah te Capelle, de Harmonie Kunst na Arbeid te Capelle en de Fanfare Sirena te Vrij li.-Capelle. Door de genoemde Zangvereenigingen werden prachtige bloemstukken aange boden. Genoemde vereenigingen werd ten bewijze dat deze attentie door Z.E. A. op hoogen prijs gesteld werd, een en veloppe met inhoud aangeboden. Ook van andere vereenigingen en van vele particulieren, werden kunstig ver vaardigde bloemstukken aangeboden, waarvan één van de Afd. Sprang van den Ned. Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond, verdient hier bijzonder genoemd te worden. Om 9 uur maakte de fanfare Sirena een muzikale wandeling door de ge meente. Den geheelen avond tot lang na middernacht heerschte er een gezel lige drukte in onze dorpstraat. Ook uit de omliggende gemeenten waren hon derden belangstellenden naar hier ge komen, om de versieringen en eerepoor- teu, die met lampions verlicht waren, te zien. De feestelijkheden hadden een schitterend verloop, waartoe het prach tige weer dan ook bijzonder heeft mede gewerkt. Velen zullen in hun leven in Sprang niet zooveel menschen bijeen gezien hebben. Zaterdagmiddag tegen 2 uur stroom den honderden belangstellenden naar het feestterrein in de Oude Straat, al waar de volksspelen zouden plaats heb ben. Het groote terrein was prachtig in orde gemaakt. De spelen werden op geluisterd door de fanfare Sirena, die er door de vroolijke toonen der muziek, de feeststemming inbracht. De jubileerende Burgemeester en me vrouw Meijer, waren van het begin tot het einde op het terrein aanwezig en zagen met belangstelling toe naar de verschillende mooie spelen; de Jubila ris bewees meermalen ook goed te kun nen niee-feesten. De prijzen werden behaald als volgt: Turfrapen. (Voor meisjes van 812 jaar). Ie pr. Cor van Baardwijk. 2e pr. Cor van Dongen. 3e pr. Dina Nieuwenhuijzen. Hardloopen met hindernissen. (Voor jongens van 812 jaar). Ie pr. Adri Versteeg. 2e pr. Cor Renooij. 3e pr. Corn, de Cloe. 4e pr. Maarten Blok. Stroophappen J. v. d. Schans en J. de Cloe ƒ1. verder verschillende prijzen van 0.25. Mik-happen. Cor de Jong, ƒ1.hoogste bedrag; meerdere prijzen van ƒ0.25, ƒ0.10. Hoogspringen. (Voor personen boven 16 jaar). Ie pr. A. Braspennine. 2e pr. T. van Dongen. 3e pr. P. van Thielen. Sprietloopen. Ie pr. T. van Baardwijk. 2e pr. W. Konings. 3e pr. A. Versteeg. Zakloopen. (Voor jongens van 8—12 jaar.) Ie pr. B. Dalmaijer. 2e pr. J. de Jong. (Voor jongens van 12—16 jaar.) Ie pr. D. v. d. Mast. 2e pr. H. Spuijbroek. 3e pr. C. de Cloe. Hardloopen (Ca. 200 M. voor personen boven 16 jr.) Ie pr. P. Pruijssers. 2e pr. D. Timmermans. 3e pr. P. Pauwlides. Pols stole hoogsp) inge n. Ie pr. A. de Roon'(2.50 M.) 2e pr. P. Thielen. 3e pr. A. Groothuis. Mastklimmer. Ie pr. J. vap Zeist. 2e pr. B. Braspenning. 3e pr. A. Chabot. Ton steken. Ie pr. C. Chabot. 2e pr. A. de Jong. 3e pr. J. van Dongen. Stoelendans. (Voor dames boven 16 jaar.) Ie pr. W. Ophorst. 2e pr. M. van Dongen. 3e pr. T). van Scliuppen. Ringsteken. (Voor paren in rijtuigen.) Ie pr. E. Vos. 2e pr. J. Haverhals. 3e pr. M. van Campen. 4e pr. R. Timmermans. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door de Burgemeester, die voor elk der winnaars 'n toepasselijk woord had en de vreugde van verschillende kleinen nog verhoogde, door hen nog iets extra's te geven. Daarna dankte Z.E.A. de feestcom missie en allen die aan het welslagen van het schitterend feest hadden mede gewerkt, voor hunne zorgen. Een woord van dank van deze plaats aan de ijverige feestcommisie is werke lijk op zijn plaats. Dezer dagen is door Z.E.A. 300. rondgedeeld aan de armen van Sprang. Deze rede herplaatst wegens mis stelling). Hooggeachte Heer Burgemeester! Als Voorzitter der Feestcommissie is het voor mij een groot voorrecht UEd. namens de geheele bevolking van Sprang allerhartelijkst te mogen ge- lukwenschen met uw 25-jarig jubileum als burgemeester. Toen voor een kwart eeuw de blijde tijding tot ons kwam, dat een onzer geachte ingezetenen tot burgemeester was benoemd, verwekte dit algemeene vreugde. De feestelijke wijze waarop U toen werd ingehaald was daarvan een spontane uiting. Vol vertrouwen gingen we met U de toekomst in en in dat vertrouwen is Sprang niet teleurgesteld. Integendeel, dat vertrouwen heeft uw wijs beleid nog overtroffen, ook in de moeilijke jaren, die nog zoo versch achter ons liggen. Veel hebt U in de afgeloopen jaren voor Sprang en zijn inwoners gedaan. Oud en jong, rijk en arm, ieder vond bij U steeds een welwillend gehoor en, waar noodig, hulp en steun. U hebt daardoor dan ook de harten van alle inwoners gewonnen. Dankbaar herdenken wij hierbij ook de weldoende hand van Mevrouw, uw hooggeachte echtgenoole, die steeds getoond heeft een levendig belang te stellen in alles wat het wel en wee van Sprang betrof. Groot was dan ook de vreugde toen we, bij de vereeniging van gemeenten, hoorden, dat we U als burgervader mochten behouden. Is het wonder dat toen reeds stemmen opgingen om de zen dag van uw jubileum tot een feest dag te maken. De bevolking wilde eens uiting geven aan wat in haar hart om ging. Zij wil U hulde brengen! Zie de geestdriftige bevolking, die zich in feestelijke stemming heeft opge maakt om U E. A. Hoofd te huldigen! Wil een blik werpen op den feest stoet, die zich heeft opgesteld om U in

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2