De EXTRA-EDITIE van ons blad, uitsluitend gewijd aan de Tentoon stelling, verschijnt Zaterdagmiddag. Advertenties tot uiterlijk Vrijdagmorgen. DE ECHO VAN HET ZUIDEN L Het volgend nummer van ons blad verschijnt als gewoon. No 65 Woensdag 19 Aug. '25 48e |r. TWEEDE BLAD. Int, Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk 1925. Aanvullende lijst van geschonken medailles Gragtmans Wiesman, Waalwijk, Gouden Medaille. M. J. H. Denteneer, Tilburg, verg Zilveren Medaille. Wed. P. van Bommel, Moergestel, Gouden Medaille. Th. S Roes, Wageningen, Groote Gouden Medaille. G. L. Smits CoDongen, verg. Zilveren Medaille. Ter beschikking gesteld door den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwinkeliersvereeniging, Den Haag: A. Een gouden Eere Kruis. B. Een verguld zilveren medaille. C Een zilveren medaille. D. Een bronzen medaille De heer M. Levenbach, Amsterdam, Groote Gouden Medaille. Programma ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten op Maan dag 24 Augustus 1925 in het Feest gebouw van de Tentoonstelling te Waalwijk. 9'/2 uur v.m. H. Mis voor de levende en overledene leden van den Bond opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor van Gelder, Geestelijk Advi- seur, in de Parochiekerk St Jan te Waalwijk, waaronder korte toespraak. H.H. Leden worden verzocht hierbij allen tegenwoordig te zijn. lO'/a uur v-m. Gezamenlijk bezoek aan de Tentoonstelling. 1 —2'/2 uur n.m. Receptie in de groote zaal van het Tentoonstellingsgebouw. Het Hoofdbestuur van den Bond zal op dat uur gelegenheid bieden tot het in ontvangst nemen van gelukwenschen. 3 uur n m. Feestvergadering van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten in de groote zaal van het Tentoonstel lingsgebouw. Opening door den Voor zitter der Feestcommissie. Huldiging. Toespraak van den Voorzitter van den Ned. R K. Bond van Schoenfabri kanten, den WelEd Heer Jos. Klijberg. Feestrede van den Zeer Gel Heer Dr. Kortenhorst te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Sluiting. 6 uur n.m Feestdiner, aangeboden door den Ned. R.K. Bond van Schoen fabrikanten aan hare leden en genoo- digden. Tijdens het diner concert op het terrein door de Konink Erk Muziek vereniging „Apollo" te Kaatsheuvel. De Internationale Lederbewer- kersbond organiseert eene excursie naar de Tentoonstelling te Waalwijk en zal aldaar eene feestvergadering enz, houden. Afgevaardigden uit België, Frankrijk, Duitschland, Engeland, enz. hebben hunne komst reeds toegezegd. De deelname zal zeer groot zijn. Voor 't concours-hyppique komen telkens meer inschrijvingen; tandem nummers van de beste stallen uit ons land, de beste springers zullen in den ring komenook de kortebaan-drave- rijen beloven een groot succes te worden. Thans staat vast dat de inter local veekeuring te Waalwijk gehou den zal worden op Vrijdag 28 Augus tus v.m 10 uur op het terrein der Internationale Tentoonstelling voor de Schoen, en Lederindustrie. Reeds zijn vele inschrijvingen voor deze keuring ingekomen Ook kunnen wij er dankbaar mel ding van maken dat Kamerleden, leden Prov. Staten, Burgemeesters en voor aanstaande personen en instellingen uit den omtrek deze keuring steunen, wel een blijk dat er nog menschen zijn, die. wanneer het goede zaken betreft, den vooruitgang in een streek willen steunen. Ten gerieve van de bezoekers der tentoonstelling zijn regelingen ge troffen dat confortabel ingerichte auto bussen een regelmatige verbinding onderhouden tusschen de spoorweg stations te 's Hertogenbosch en Tilburg met het tentoonstellingsterrein, zoodat bij aankomst der treinen autobussen de bezoekers desgewenscht onmiddel- A. s. Zaterdag en volgende dagen allen de vlaggen uit! lijk kunnen overnemen en brengen naar het tentoonstellingsterrein. De zelfde autobusdiensten zorgen voor aansluiting met den laatsten trein die van 's Hertogenbosch te 9.30 vertrekt in de richting Amsterdam en te 9.09 in de richting Maastricht en van Tilburg te 9 32 naar Breda, Rotterdam tot Leiden. Daarenboven zijn extra diensten ingesteld van de Stoomtram Waalwijk- Tilburg en Waalwijk 's Hertogenbosch AANVULLENDE VOORLOOPIGE LIJST van deelnemers der Internationale Tentoon stelling voor de Schoen- Leder-Industrie, Waalwijk 1925. Baeten Michielsen. Loonopzand. C. Th. van der Heijden, Waalwijk A. van Welsum. Rotterdam Z Ex. de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Mr. Dr. Kooien' zal Zaterdag 22 Aug. a.s. tenl2'/3uur de Tentoonstelling officieel openen De Commissaris der Koningin in Noord Brabant, baron van Voorst tot Voorst zal mede tegenwoordig zijn. Door de Maatschappij „Noord Braband" alhier wordt bij gelegenheid van de aanstaande Tentoonstelling uitgegeven een kalender-agenda, waar op naast de datums van 22 31 Aug. vermeld staan de bijzonderheden van eiken dag. Deze z g. tentoonstellingskalender heeft daardoor bijzondere waarde en zal niet alleen in menigen stand nuttig zijn doch ook voor verspreiding in restaurants, cafés enz. voor het publiek van dienst zijn. De Maatschappij „Noord-Braband" heeft in hal A een stand onder No. 139 en zal aan een dergenen, die als be zoeker van haren stand zijne handtee- kening in hét daarvoor bestemde regis ter heeft gesteld, een premie vrije polis aanbieden van f 1000,uit te betalen na 25 jaren. Dit zal zeer zeker het bezoek aan haren stand aantrekkelijk maken. Door de Holl. Buurtspoorwegen is aan verschillende vereenigingen, die aan de sport- of amusements uitvoe ringen op het terrein deelnemen eene circulaire gezonden met de mededee- ling dat zij voor gezelschappen groote reductie geeft, terwijl zij zich bereid verklaart meerdere extratrams dan de reeds gepubliceerde te laten loopen. Het tijdstip van vertrek 's avonds is gesteld van 11 op 11.30. Wij vestigen op een en ander gaarne de aandacht. Wij vernemen dat alle stands der Tentoonstelling in alle hallen zijn verkocht. Groote Voetbalwedstrijd. Voor wat de sportevenementen be treft, welke bij gelegenheid der Inter nationale Tentoonstelling gehouden worden, willen wij nog even terugkomen op den voetbalwedstrijd H.B S. Zuid- Elftal, waarmede op Zaterdag a.s dus evenals de Tentoonstelling, de sport- feesten een aanvang nemen. Het is ongetwijfeld van het Bestuur der Tentoonsteling een gelukkige in geving geweest, met een dergelijken grootschen wedstrijd het programma te openen, want zeer zeker is het eene gelegenheid op het gebied der voet balsport zooals slechts sporadisch te zien kan worden gegeven. Inmiddels vernamen wij dat bij H.B S alleen Denis zal vervangen moeten worden, daar deze momenteel in het buitenland vertoeft, doch is het verdere elftal au grand complet. Behoudens de rechts achterplaats ziet het elftal er dan als volgt uit: Zijlstra Vermetten Graafland Schaefer van Tiel de Vries, Keuchlin, Smeets, Baer v. Slangenburg, Lash. Kuechlin en Baer v. Slangenburg zijn hierin de bekende internationals, doch kunnen ook vooral een Vermetten, Schaefer en Lash wondere staaltjes voetbal te zien geven. Lash vooral, bekend om zijn enorme snelheid en zuivere voorzetten, kan het publiek in extase brengen. Welhaast overbodig lijkt het ons dan ook iemand te moeten aanmoedigen dezen wedstrijd te gaan zien Wij ver wachten dat van ver uit den omtrek drommen enthousiasten dit voetbal festijn willen bezoeken en twijfelen dan ook niet of er wordt voor een uitverkocht huis een schitterende wed strijd gespeeld. - Wij komen nogmaals terug op de gymnastiek- en athletiekfeesten, te houden op het sportterrein van onze Tentoonstelling, omdat er. wat het aanvangsuur als anderszins betreft eenige wijzigingen in moesten worden aangebracht. Zaterdag, 29 Augustus, beginnen de wedstrijden op het terrein met het algemeen nummer: Vrije oefeningen in standen. Onmiddelijk daarop vangen voor de aanwezige vereenigingen aan: de vier- en driekampen op turngebied, vierkamp athletiek, groeps- en persoon lijke wedkampen. In het programma boekje, dat op het sportterrein ver krijgbaar zal zijn, wordt alles nader omschreven, wat de ruimte in ons blad natuurlijk niet toelaat. Zondag 30 Augustus zal een speciale H. Mis voor de turners gelezen worden in de St. Antoniusparochie. Daar de diensten in de noodkerk van St. Jan geen hinder mogen ondervinden van de wedstrijden, worden deze van 10—ll'/2 uur voortgezet in het gemeentelijk gymnastieklokaal. Daarna op het terrein tot ongeveer den tijd, dat de namiddag- dienst aanvangt. Dan kunnen de turners middelerwijl den inwendigen mensch versterken. Om 3'/2 uur heeft de opstelling plaats voor den optocht op het Stations terrein. De stoet trekt door Mr. v. Coothstraat, Grootestraat, Stationstraat, St. Antoniusstraat naar het beeld van het H. Hart, waar de Bondsadviseur de Eerw. heer Hendrikx, een korte toespraak zal houden en een bloemstuk zal gelegd worden ten name van het Hoofdbestuur van den R K Diocesanen Gymnastiekbond. Vervolgens trekken de turners door St. Antoniusstraat en Parallelweg naar het terrein om de kampen voort te zetten, zooals esta fette- en hordenloop, keurturnen athletiek-demonstratie, pyramiden bou wen. Ondertusschen is de telcommissie met haar werk klaar gekomen. Tot slot als apotheose: gezamenlijken pyramiden bouw en uitreiking der prijzen. Bij goed weer op het sport terrein. Tal van vereenigingen zullen deel nemen en de strijd zal warm wezen. De navolgende personen zijn aan gezocht zitting te nemen in de Techni sche Commissie: De Pieter en Clerx Nijmegen Custers, van Dooren, Mevr. Hellenberg Hubar en Mej. de jong, Eindhoven; Vorstenbosch, Brouwers, Smulders. Mej Kennis en Jongen. Tilburg; Tervoort en Mej. van Amers foort, 's Hertogenbosch Verhoeven. Os. De leiding is in handen gesteld van de heeren Tervoort en Custers. Nog kunnen wij vermelden, dat de wisselbeker en de medailles zullen geëxposeerd worden in de vitrine van het sigarenmagazijn F. Dumoulin, Grootestraat 383. „De Maasbode" actief als altijd gaf Dinsdagmorgen een extra-editie uit ter gelegenheid der Internationale Tentoonstelling voor Schoen- en Leder industrie te Waalwijk. Het nummer ziet er schitterend uit met z'n tal van kieken, nl. van het Dag Bestuur, de tentoonstelling, uit onze plaats, uit schoen- en lederfabrieken. Het bevat belangwekkende artikelen van onzen burgemeester, de Commissaris der Koningin, de voorzitter der Kamer van Koophandel voor deLangs traat, de hee ren j. Borgsteijn, W. Donker Pzn. H. Conijn, Fleskens, M. J. H. Denteneer, H. van der Waerden, een schets „van huid tot schoen" enz. Het nummer ziet er om z'n inhoud en afwerking uitnemend uit, eert de energieke directie en redactie van ons groot-blad, maar is een eer daarenboven voor onze expositie, die ook hierdoor weer een bijzonder cachet verkrijgt, dat niet nalaten zal indruk te maken en effect te sorteeren. Naar wij vernemen is met het oog op de Tentoonstelling de Raads vergadering, welke gehouden zou worden op Vrijdag 28 Augustus ver daagd tot Vrijdag 4 September. De collecte georganiseerd door den R.K Vrouwenbond ten behoeve der slachtoffers van den ramp in Noord Brabant (voor alle gezindten) heeft in onze gemeente 't volgende resultaat gehad. Waalwijk (St. Jan) f 1320.— (Ant. par.) f 245 50 v.m. Besoijen f 300 v.m. Baardwijk f 280.— In totaa! Waalwijk f 2145 50 Een werkelijk schitterend bedrag mogen wij zeggen. Eventueele giften kan men nog be- bezorgen bij mej. M. Rubbens, secreta resse van de afd. Waalwijk van het R. K. Huisvestings-Comité, die ook gaarne adressen in ontvangst neemt van hen die genegen zijn eventueel huisvesting ten deze te verleenen. De collecte, 1.1. Zondag op het voetbalterrein van Quick, ten bate van de slachtoffers van den ramp ge houden, heeft f 15.50 opgebracht. Het bedrag is aan 't R. K. Huis vestingscomité afgedragen. Zaterdag 1.1. had op de Doelen van het Handboogschuttersgezelschap „Entre Nous" het jaarlijksche koning- schieten plaats. Na een spannenden strijd gelukte het den heer Fr. Slaats voor de tweede maal beslag te leggen op het koningschap der vereeniging. De Waalwijksche Voetbalveree- niging Quick hield hare jaarvergade ring in het clublokaal Franssen, welke zeer druk bezocht was. De heer H. van Engelen, voorzitter der vereeniging verwelkomde de op- gekomenen. Het verslag van den pen ningmeester werd goedgekeurd. Het bestuur werd in zijn huidige functies behouden, nadat eene zeer geanimeerde discussie hieraan was voorafgegaan. Enkele bijzonderheden van meer in temen aard werden besproken waarna de vergadering werd gesloten. Het warenhuis met tuingrond toebehoorende aan den heer E. Keijser, is bij de Maandag ten overstaan van Notaris Jansen gehouden verkooping in handen van den heer J. van Loon overgegaan voor f 1450. Bij de Maandag ten overstaan van Burg en Weth. gehouden aanbe steding voor het bouwen van 8 arbei derswoningen in de Besoijensche Steeg, werd ingeschreven als volgt: C Michael, Vrijhoeve-Capelle f21394. A. de Graauw, Waspik, f 19839. Van Haren, Vugt, f 19843. Pennings,St. Michaels Gestel f 17.600. Het werk is direct aan den laagsten inschrijver opgedragen. Bij de Maandag ten overstaan van Notaris Jansen gehouden verkoo ping van het pand van den heer C. v. d. Heijden annexe Pakhuis en Looierij, is dit overgegaan in handen van het R. K. Kerkbestuur van de parochie St. Jan Baptist voor een bedrag van f 22 500. Wij vertrouwen dat nu spoedig de zoo lang verwachte Operatie kamer, waarvoor al zoo lang de noodige instrumenten aanwezig zijn, gesticht zal worden. Mogelijk zullen op de de volgende maand te houden vergadering van Waalwijks Belang door de voorzitter nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Tegen een 20 tal ingezetenen onzer gemeente is proces-verbaal op gemaakt wegens het zich onttrekken aan de Stemplicht. De politie alhier heeft zekere G. v. B. uit's Gravemoer aangehouden die te Dongen een fiets gestolen had en hier verkocht. Te 's Hertogenbosch is in den ouderdom van 57 jaar overleden mr. J. A. E. Bink, kantonrechter aldaar. Geboren te Waalwijk in 1868 en ge promoveerd te Amsterdam in 1893. oefende hij de advocatenpraktijk uit te Tilburg tot einde 1901, toen hij be noemd werd tot griffier bij het kan tongerecht te Eindhoven. Vervolgens was hij van September 1907 tot Octo ber 1910 kantonrechter te Helmond en daarna te 's-Hertogenbosch. Van 1898 tot 1920 was hij tevens schoolopziener in het arrondissement, Oirschot. Mr. Bink stond bekend als een zeer bekwaam jurist. ELSHOUT. Niets is meer verklaar baar dan, dat hier deze verheven ge beurtenis van de Koningen des Hemels, met meer toewijding wordt gevierd dan elders. Immers, 't is hier haar genade oord, hier heeft Zij, volgens de legende, eenige oogenbiikken in menschelijke gedaante willen vertoeven, hier heeft zij in 't verloop der eeuwen, hare weldaden verspreid, door de gebeden van zoovele geestelijke en lichamelijke hulpbehoevenden te verhooren. Na de plechtige H. Mis van 10 uur had de processie plaats, opgeluisterd door de Elshoutsche fanfare, van uit de kerk rondom het kerkhof. Vanaf het rustaltaar, dat achter de kerk was opgericht en fraai versierd was met wit-blauwe guirlanden en in schitte rend waslicht straalde, werd de zegen met het H'. Sacrament gegeven. Onder het zingen der hymne „Pauge lingua" en de Lorettaansche litanie, afgewisseld door Muziek, werd de omgang vol bracht. In de kerk teruggekeerd, had na een plechtig „Tantam Ergo" op- nieuwde zegening met het Allerheiligste plaats, waarop allen het lied „Aan Elshout's wonderbare Moeder" aan hieven. In de processie merkte men op een fraai gepolychromeerd Maria beeld, onder een troonheuvel, vooraf gegaan, gedragen en gevolgd door eenige jonge dames in zwarte costumes met lange witte sluiers, die ook nè den omgang aan de communiebank kniel den en voorzeker veel er toe bijbrach ten om den luister dezer plechtigheid te verhoogen. Hier is ook voorzeker een woord van lof op zijn plaats aan den Eerw. Overste van het St. Norbertus gesticht, die nooit iets onbeproefd laat om de feestdagen der Moeder Gods in het gesticht-zèlf, zoo luisterrijk mogelijk te doen vieren. De plechtige H Mis van 7 uur in de rijk versierde kapel, die als in een bloemenhof was herschapen, werd nog opgeluisterd door drie be kwame zangers van Elshout's kerkkoor hij verdient hiervoor zeker den dank van kostheeren en patiënten. Ten 5 uur kwam een processie der beide congregaties uit Drunen, onder de tonen der harmonie-muziek. naar hier. Bij het O L. Vrouwepad schaarde deze zieh voor de bidkapel, waar de WelEerw. Heer Willems, kapelaan al hier, eene toespraak hield, waarin hij o a. op treffende wijze de legende schetste van O. L. Vr. van Elshout, haren roem verkondigende en de ver zamelde congreganisten opwekte om te persisteeren in hunne Mariavereering. De gewijde spreker vergeleek deze congregaties bij een bloembed in den heerlijken Drunenschen parochietuin, welks geuren eiken waren katholiek verkwikten. Hierna vertolkte de harmonie in zachte, liefelijke tonen het „Lied van O.L. Vr. van Elshout" en begaf de processie zich biddend en zingend kerkwaarts. Ten 6 uur had het solem neel lof plaats en werd aan het einde een Marialied aangeheven, waarmede alle geloovigen instemden. Onder het spelen der fraaie processie-marsch keerden de pelgrims weder huiswaarts. HERPT. Onze harmonie, ja kom maar op, die maakt van 't jaar reuzen sprongen; zij behaalde te Wijk in de derde afdeeling op het concours een le prijs en ter nauwernood uitgerust van het werken hiervoor, gaat zij voort met studeeren, avond op avond en daarom is het ook niet te verwonderen, dat zij gisteren in Ammerzoden weder om een le prijs behaalde maar nu in de 2e afdeeling. Moge zij zoo doorgaan, dan zullen wij nog veel van haar genieten en zal zij ook aller steun behouden. De bedevaartgangers naar Keve laar hebben dit jaar van uit onze plaats de reis per autobus aangepakt naar 's Bosch alwaar zij zich aansloten bij de processie Heusden—Kevelaar per trein. Direct na aankomst werden een paar postduiven losgelaten die de goede aankomst berichtten. Hedenavond kwamen de pelgrims allen wederom in de beste gesteltenis terug. Ook de heer Jan de Wilt alhier, die niettegenstaande zijn ruim tachtig jari gen leeftijd deze bedevaart medemaakte. Maandagmiddag kwam de heer E. v. Muilwijk veeteeltkundig mede werker van „de Veldbode" bij den veehouder Chr. v. Herpt alhier, het fokvee opnemen en foto's ervan nemen, ten einde er een beschrijving van te geven in „de Veldbode". Er bestaan plannen om onze R.K. Kerk electrisch te verlichten. Wanneer dit geschiedt, zal het petro leumlicht verdwijnen en zal de wensch van onzen Z Eerw. Pastoor om ons kerkje tot een juweeltje uit den omtrek te doen, zijn meer in verwezelijking gaan. SPRANG. J. 1. Vrijdagmorgen had de lieer M. v. d. M. alhier het ongeluk met zijn rijwiel tegen een langs den weg staande ladder te rijden, waardoor hij kwam te vallen en de ladder op zijn lichaam kreeg. In hewusteloozen toe stand werd hij opgenomen en binnen gedragen. Geneeskundige hulp werd in geroepen. Dhr. M. had zich vrij ernstig bezeerd en bekwam een wonde aan zijn rechterhand. Een trouwe hond. Dezer dagen nam de heer A. de Roon alhier z'n hond per S. S. Thor mee naar Rotterdam, om de hond aldaar te verkoopen. In Dord recht gekomen wist de hhnd van de boot te ontsnappen en enkele dagen daarna kwam het dier bij den eigenaar alhier terug. Diefstal. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag, terwijl de bewoners afwezig waren, werd omstreeks mid dernacht ingebroken hij dhr. W. N., slager alhier. Door opschuiving van een raam aan de achterzijde der woning, zijn de dieven binnengedrongen. Een portemonnaie met inhoud (ca. 10,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5