Het beste voer is het voordeellgst. Voert daarom In den Hoenderhof. TE KOOP J. TUERLINGS, mensclien van boven den Moerdijk maar houten Klazen. O. zoo Wat nu n van dé tentoonstelling zegt. In een beschouwing in de „Tel." over de Waalwijksche - Tentoonstelling le zen wij o.a. 't-volgende: „Ik ben voor het steunen van onze Hollandsche industrie", zei het lieve vrouwtje met de kleine voetjes. „En ik heb het lieusch wel eens geprobeerd een Hollandseh paar schoenen (wat klinkt dat zwaar), aan te passen. Ze zien er wel aardig uit, zeker, maar je kunt er eenvoudig niet op loopen." „Ten minste" en ze, keek peinzend naar haar coquet-geschoeide beentjes „ik kan het niet, voor mij bestaat er maar één passend model en dat is een Engelxch". VAj noemde ons het merk. Wij hadden nog geen uur op de in ternationale tentoonstelling voor de schoen- en lederindustrie rondgewan- deld, of wij hadden vernomen, dat het first-class Engelsche merk een der ve le is, waaronder een ónzer grootste schoenfabrieken op wensch van den winkelier haar fabrikaat levert. Mevrouwtjes onfeilbaar passende En gelsche schoentjes, die altijd zoo'n bij zondere coupe hebben, zoo'n mooie lijn, zoo'n ick-en-weet-niet-wats, dat ze van alle andere onderscheidt..., ko men uit Waalwijk. Deze camouflage van het Holland sche fabrikaat bestaat nog steeds. De wereld wil nu eenmaal bedrogen wor den en het groote publiek is conserva tief. Maar het is stellig een verheugend feit, dat meer en meer de Brabantsclie fabrieken met haar eigen goed Hol landsche namen voor den dag durven komen, overtuigd van de superioriteit van haar fabrikaat, dat elke, maar dan ook elke toets met het buiteulandsche kan doorstaan. Voor zoover dit voor hel groote publiek nog uoodig was de handel wist het reeds lang levert de Waalwijksche tentoonstelling er het overtuigend bewijs van. En resumeerend zegt dezelfde schrij ver: De totaal-indruk van het in de machi nehal geëxposeerde is, dat de schoennij verheid zich steeds meer tot uiterste perfectie ontwikkelt, dat de Neder- landsche fabrieken hun organisatie nog in menig onderdeel kunnen vervolma ken en dat derhalve de nieuwe arbeids- methodes nog groote toekomst-moge lijkheden bieden voor den uitbouw van een industrie, die naar verdere expan sie streeft. Reeds in dit opzicht mag de tentoonstelling, die thans te Waalwijk wordt gehouden en tot den 31en ge opend blijft, als een mijlpaal in de ont wikkeling der Nederlandsche schoen nijverheid worden aangemerkt. Diphtherie en Pokken. 't Is niet onze bedoeling onze voeder artikelen te eindigen en ineens over de hoenderziekten te beginnen, doch de tijd brengt mede, dat we even over bovenstaande ziekten spreken, welke bestrijding momenteel met het meeste succes kan worden toegepast. Wat de diphtherie en pokken juist zijn, willen we thans niet in finesses gaan behandelen, genoeg zij, dat minstens in 90 pCt. van de gevallen die 's winters bestempeld worden met snot en verkoudheid, we ofwel met diphtherie te doen hebben ofwel diphtherie er een noodzakelijk gevolg van wordt. Pokken gelieve men te beschouwen als den uitwendigen vorm van diphtherie of nog duidelijker de uitslag op de uitwendige lichaams- deelen zooals kam, lellen, kop, enz. van aan diphtherie lijdende hoenders. We schreven hierboven dat het thans de beste tijd is om de ziekte te be strijden. In verband daarmede schrijft Dr. 't Hoen in „De Kleinveeteelt" van 20 Aug. 1925 een artikel over „De Reactie na inenting met Anti- diphtherie". Aangezien vele pluimvee houders in de meening verkeeren dat er met de enting met Antidiphtherin een entstof onder de huid wordt ingesproken, kan het zijn nut hebben in 't kort nog eens mede te deelen, op welke wijze de behandeling plaats heeft en op welke verschijnselen dient gelet te worden na de inenting. Bij voorkeur wordt de enting verricht in nog onbesmette koppels en is het dan de bedoeling de dieren tijdig onvatbaar te maken tegen een even- tueele besmettingeen voorbehoedende inenting dus De meest gunstige tijd hiervoor zijn wel de maanden Augustus en September. In dien tijd komen diphtherie en pok ken gewoonlijk niet voor, ook zijn de jonge dieren nog niet aan den leg een beter tijdstip voor het onvatbaar maken van zijn hoenders tegen genoemde be smettelijke ziekten kan zeker niet uit gekozen worden. Zooals bekend, wordt met de voorbehoedende enting beoogd het vormen van verweerstoffen in het lichaam van het behandelde dier, waar door het behoorlijk gewapend wordt tegen de nadeelige gevolgen van het m Arfn de Artillerie'inriehling aan de If cm brug, brak Don dei'dagavond brand uit in cm dei' gebou wen uxiarin ontplof bare stoffen ran nieuwe rinding uxtirn opgeslagen, gelukkig zonder verder gr.oot onheil te slichten, l-icn der geheel uitgcbrandde gebouwen hoeveelheid [lijnzaad in 't~ korrelvoer of lijnzaadmeel in 't weekvóer. III. Forceert uwe jonge hoenders niet op den leg. 't Is nog veel te vroeg. Die half October tot half November aan den leg gaan zijn de beste. wegens specialiseering van 't bedrijf 1 —2 R.l.R.4'/2 md., in één koop f 15. 1 11 R.l.R. 3 md., a f3.50 per stuk. Prima legstam. 1—8 Australorps, overjarig, bekroond lsten prijs Dongen, f40.—. Pracht-fokhanen W. Wyand., uitsluitend van le prijswinnaars prima legsters gefokt, 4'/2 md. oud, bijna volwassen, vanaf f 7.50 per stuk. W. Leghorn fokhanen leveren wij eerst af over 4 weken. „HET WITTE NUTHOEN". Kaatsheuvel. Daniprobleem No. 22 van Ture. Oplossing vorige week: Wit: 22—18, 24—19, 21—17, 47 38—33, 5 4. 4—15, 15—29. Zwart: 13 31,40 18, 12 21, 37 40. 40 14, 31—37, 37—42. Oplossing vorige week: Er zijn er 0. 7, 11 of 13 kubussen. F.RGH'S ZS^WCHTENDVOER PF0KV0ER NAAML. VENNOOTSCHAP BERGH'S GRAANHANDEL en v. d Bergh's Gem. voer roodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT het oordeel VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij: J. v. d Assem Borsten, Kaatsheuvel Jan Verwiel, Waalwijk Fl. Michael, Vrijh.-Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v.Strien. Waspik. De Jonghe, 's Gfavenmoer. H. Hamers, Dongen. L. P. v, lersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat, Tilburg. P. de Wert. Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigd, soliede agenten gevraagd. binnendringen van smetstof Allereerst worden de jonge dieren geënt, die dit jaar geboren zijn, doch ook de over jarige moeten aan de behandeling on derworpen worden, omreden met zeker heid nog niet bekend is, hoelang de onvatbaarhetd duurt. Maar ook kan de enting zonder bezwaren in reeds be smette koppels verricht worden, om zoodoende het aantal ziekte gevallen te beperken. De gunstige invloed op het verloop van het ziekteproces is meermalen waargenomen. Het komt nog al eens voor, dat om inenting pas verzocht wordt, wanneer reeds ziekte gevallen in het koppel zich hebben voorgedaan. Dan is hét natuurlijk zaak, dat alle hoenders die maar eenigszins verdachte verschijnselen vertoonen, vooraf gescheiden worden van de ge-- zonden. Deze laatste worden het aller eerst ingeënt, daarna de reeds aan getasten* Doet men dit niet en ent men alle dieren zonder voorafgaande schif ting, dan bestaat er uit den aard der zaak groot gevaar dat bij enten smet stof van reeds zieke hoenders op ge zonde wordt overgebracht. In lichte graad aan diphtherie of pokken lijdende dieren worden na de enting behandeld, ernstig zieke dieren kunnen beter afgemaakt worden, tenzij het een enkel hen of haan betreft, van bizonder groote fokwaarde, waarvoor men ten slotte niets onbeproefd laat om genezing te verkrijgen En met een serieuze behandeling vooral als het een enkel dier betreft, kan somtijds veel bereikt worden De ernst der ziekte wordt meer bepaald door den graad van algemeen ziek zijn dan door de uitwendige verschijnselen De enting zelf nu geschied op de huid aan de poot. Ongeveer drie a vier centimeter boven de plaats waar aan de voorbuitenzijde van de poot de onbevederde huid in de bevederde overgaat, worden eenige veertjes uit getrokken. De te voorschijn tredende follikels (veerzakjes) 10 15 worden met het vaccin door middel van een klein trephine ingewreven, waarbij bloeding dient vermeden te worden. De entreactie nu bestaat hierin dat na ongeveer 7— 10 dagen na de enting zich op de entplaats pokken ontwikkelen, die na 2 of 3 weken weer verdrogen en ver dwijnen. Dieren, die reeds eenmaat geënt zijn, vertoonen soms geen of slechts geringe reactie. Hoe de resul taten zijn der enting. We kunnen niet beter doen dan U verwijzen naar de hoenderhouders in den omtrek, die 't vorig-jaar reeds hunne dieren lieten enten. In October 1924 entte Dr. 't Hoen in Kaatsheuvel bijna zeshonderd stuks. Van deze zeshonderd dieren is geen een exemplaar door de ziekte, die anders jaar in jaar uit de geesel der pluimveeliefhebberij is, aangetast. Una niem besloten de leden der hoender- V- \m "v<. m Pa Pip pel", No. 22. BUITENLAND. Hel agentschap Reuter heeft 'n te legram ontvangen van' de Ghineesche Kamer van koophandel te Hongkong en van het kooplieden-gilde, waarin gezegd wordt, dat de huidige beroering te Kanton, welke handel en industrie te' Kanton en Hongkong te gronde richt, ongetwijfeld is te wijten aan het aanvaarden van de Russische bolsje wistische beginselen door de regeering van Kanton. De controle over de ma- bladen zijn van meening, dat het voor stel der regeering inzake de schulden een voldoende aanwijzing is voor de groote waarde, die de regeering hecht aan het bereiken van dat ideaal. Algemeene goedkeuring wordt ge hecht aan den aandrang door de re geering geoefend om te zorgen, dat de jaarlijksche betalingen gedaan zullen worden onder uitsluitende verantwoor delijkheid van Frankrijk en dat elke verwijzing naar de Dawes annuïteiten 'l'e Apeldoorn werd Woensdag de landbouwtentoonstelling run dr dehlerselr Orerijselsche Maatschappij van Jjandbouw geopend. K. IITrins Hendrik bracht een bezoek. club Kaatsheuvel ook dit jaar weer hunne dieren te laten enten. Dr 't Hoen zal op 12 September as. daar voor speciaal naar Kaatsheuvel komen. De kosten bedragen bij een flink kwantum in de zelfde plaats pl.m. 12'/2 ct. per stuk. Ook niet leden der Hoen derclub zal bij voorafgaande kennis geving gelegenheid gegeven worden hun dieren te laten enten. Voorlezers van „De Echo" niet in Kaatsheuvel woonachtig stelt ondergeteekende zich gaarne disponibel tot het geven van inlichtingen omtrent de inenting. Zoo mij spoedig een kaartje gezonden wordt met vermelding van adres en aantal dieren wil ik trachten voor de lezers van „de Hoenderhof" de dokter desnoods apart te la*en komen, omdat hij allerwaarschijnlijkst voor Kaatsheu vel alleen reeds een vollen dag bezet is. Laat U vooral niet van de kosten terugschrikken. Overrompelt U de I ziekte dan kost het U aan kwakzal vers-middeltjes moeite en 't verlies van één of meer exemplaren veel meer, dan de totale kosten van de geheele inenting. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar, Kaatsheuvel. Wenken voor deze week. I. Laat vooral geen dieren 's nachts buiten overnachten. Verkoudheid, snot, diphtherie, pokken enz. kunnen er de nadeelige gevolgen van zijn. II. De ruitijd breekt aan. Helpt uwe hoenders vlug door den rui, door het voeren van zonnepitten of een kleine rine en de militaire macht is geheel overgegaan in Russische handen. In de provincie is een schrikbewind begon nen. Uit Hongkong wordt gemeldt, dat dc veldtocht ter verdrijving van de bols- jewiki uit Kanton begonnen is. De troepen, die uit het gebied van Hong kong oprukken, zijn reeds slaags ge raakt met die van Kanton. In de ge heele provincie heerscht militaire be drijvigheid. 27 Aug. Wanneer men de pers beschouwingen mag aanmerken als een criterium, dan is het duidelijk, dat het aanbod van de Britsche regeering no pens de vaststelling van de Fransche schuld de grens uitmaakt van de con cessies. die de Britsche openbare mee ning gerechtigd zou achten. Er wordt op gewezen, dat het Britsche voorstel aan Frankrijk een bedrag van tusschen de helft en tweederde van hetgeen het verschuldigd is, vrijscheldt, dat de Britsche inkomstenbelastingbetaler 7 stuivers op een pond van de Fransche schuld zal betalen en dat het huidige voorstel slechts 2'/4 stuiver van dat beprag zal uitmaken, zoodat door den Britschen belastingbetaler nog 4 3/4 stuiver p. pond opgebracht moet worden ten opzichte van zijn Franschen lot genoot. Anderzijds wordt het voorstel in sommige kringen gerechtvaardigd ge acht door de uitwerking die'een rege ling van de kwestie zou hebben op de „algemeene herleving en pacificatie van Europa". Dit was de uitdrukking, die Churchill gebruikt heeft en de uitgesloten zal worden. Het is inmiddels duidelijk, dat elke Fransch-Engelsche overeenstemming slechts- een voorloopig karakter kan dragen zooiang de onderhandelingen tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten, die hervat zullen worden, niet tot eenig aanvullend resultaat geleid zullen hebben. Verder zijn er nog een aantal bij zonderheden te regelen. Daaronder zijn de kwesties van een gedeeltelijk mo ratorium, dat volgens Caillaux tot 1930 verleend moest worden Onder dat moratorium zou Frankrijk kleinere, maar toenemende betalingen doen voor enkele der eerste jaren. Daarna zouden er compenseerende betalingen plaats hebben om het gedurende het mora torium te weinig betaalde en rente daarop te dekken, In het eerste jaar zou de Fransche betaling het lage cijfer van 2 of 3 millioen pond sterling be dragen. Maar deze punten zijn nog gereserveerd voor nadere beschouwing, wanneer de besprekingen hervat zullen worden. Londen 26 Aug. (Reuter) Een vlieg tuig naar men gelooft met passagiers komende uit Frankrijk is in het Kanaal gestort op eenige mijlen van Deal. Een luchtschip zond S.Ó S.-seinen uit en vuurde een reddingsboot. Motorbooten zijn vertrokken uit Deal, Naar het heet ligt het vliegtuig onder water;1' ABONNEERT U OP, EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. .s-.-Vï. 1,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 7