OE ECHO WH ëll r M lil Cf 1 k ffr RKBvSw :M fSff T ■;rnm r -j 3 c hnf rnnrrfAAliric No. 71. Zaterdag 5 September 1925 TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. SP BANGCAPELLE Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 1 Septem ber nes namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwe zig zijn alle leden. Aan de orde: 11 Vaststelling notulen van 4 Juni en 19 Augustus 1925. Worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de Gezondheidscom missie, houdende het verzoek de wo ning, toebehoorende aan L. v. Zeist te Sprang, onbewoonbaar te verklaren. De Voorzitter deelt mede, dat deze woning reeds geruimen tijd geleden is afgebroken. b. Schrijven van de gemeente Zoe terwoude, houdende het verzoek om aan een door haar aan de Tweede Ka nier gericht verzoek om afschaffing van den Zomertijd te verkrijgen, adhaësie te willen betuigen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor adhaësie te betuigen. Gerlemans. Dit onderwerp behoort niet bij den raad thuis. Met op een na algemeene stemmen, de lieer Middelkoop stemde tegen, werd besloten adhaësie te betuigen. c. Schrijven van Ged. Staten betref feilde herplaatsing van wachtgelders. In liet adres door de gemeente aan H.M. de Koningin gezonden, wordt er op gewezen, dat de vëreeniging van ge meenten tegen den zin van Capelle en Sprang is tot stand gekomen. Dat de tot standkoming echter toch heeft plaats gehad, is gedaan om de adminis tratiekosten omlaag te brengen, maar daarvoor is gekomen een onkosten van 9000 per jaar voor de wachtgelders. Ondanks dat burgemeester Valter ge solliciteerd heeft en het Dag. bestuur dezer gemeente gedaan heeft wat het kan in deze, is er nog maar een be noemd, zoodat de gemeente nog voor een kosten van ƒ7000 zit te kijken. Herplaatsing zou de gemeente in hoo- ge mate ontlasten en de goede ver standhouding in liooge mate hevorde- 1 ijk zijn. Als antwoord op dit schrijven dee- len Ged. Staten mede, dat in het finan- li<el belang van de gemeente op her plaatsing van burgemeester Valter zal worden gelet. Verheijden. Het ant woord van H.M. ile Koningin dbor middel van den Mi nister van Binnenl. Zaken en vervol gens door Ged. Staten, vind ik zeer vaag en rekbaar. Daarbij maak ik de aanmerking, dat in 't antwoord slechts gesproken wordt van den heer Valter, terwijl lipt in liet request wel degelijk over de' wachtgelders ging, dus ook over den heer Van Santen, en hierover nu wordt met geen woord gerept. Ik geef den burgemeester in overweging hierop de aandacht te vestigen ter be- voegder plaatse, want ten zeerste wordt bij mij het vermoeden gewekt, dat slechts gedeeltelijke inlichtingen zullen zijn verstrekt, daar men geen blijf weet met al dié wachtgelders, voortgekomen nit die dieptreurige vereeniging van gemeenten, die niets dan groote strop pen nalaat voor sommige plaatsen, waaronder speciaal Capelle. Voorzitter. Het adres spreekt van burgemeesters en secretarissen. Zwart. Het is heel gemakkelijk te verklaren dat Ged. Staten alleen schrij ven over de benoeming van een burge meester. Ze hebben bij de benoeming van een. secretaris, die door den raad geschiedt, geen zeggingschap. Daar voor heeft men de meerderheid van den Raad noodig. Verheijden. Hij kan toch solliciteeren Verhoeven. Daartoe kan hem niemand verplichten en de Minister heeft er niets over te zeggen. Verheijden. Dan is hij verplicht om liet te vragen, maar ik heb gehoord dat hij al gesolliciteerd heeft. Ik zou me schamen om ten koste van de gemeente dat geld op te strijken. Ik kom voor het belang van. de belasting betalers op en niet voor dat van een mijnheer, daar heb ik lak aan. Schrijven van de N.V. 'Waterleiding- Mij. West-Noord-Brabant, om voor Yi ijhoeve-Capelle alsnog deel te nemen in het aandeelenkapitaaL De heer Oerlemans zegt dat aan de Waterleiding Mij. vergunning is ver' leend om de buizen door de gemeente te leggen, mits als compensatie daar voor brandkranen worden geplaatst en bij brand daarvan gebruik kan worden gemaakt. Nu tracht de Mij. zich aan die voorwaarden te onttrekken. Voorzitter. In de concessie-voor waarden is de verplichting vastgelegd dat brandkranen moeten worden aan gelegd. Oerlemans. Water leveren in de ge meente Vrijhoeve Capelle doen ze wel. Voorzitter. Ja, maar men moet het 20 pCt. duurder betalen dan in Sprang of Capelle. Verheijden. Dus als er brand komt, zoii men hier geen water heblien. Oerlemans. Zoo willen ze het op 't oogeublik hebben. De heer van Wlliigenburg zegt dat 20 pCt. meer moet worden betaald in Vrijhoeve Capelle, omdat men daar geen deel heeft willen nemen in het aandeelen-kapitaal. Oerlemans. In deze is geen sprake van het aandeelen-kapitaal. Van Willigenburg. Het. heele con tract is daarop gebasseerd. Oerlemans. Zijn er geen gemeente- verkeeren? Ik meen van Hoeven, keeren? lkm een van Hoeven. De heer Middelkoop merkt op dat aan het oude contract vn de voormalige gemeente Vrijhoeve-Capelle wordt vast gehouden. De heer van Willigenburg zou het de beste weg vinden dat voor voormalig Vrijhoeve Capelle ook nog een aandeel in het aandeelen-kapitaal wordt geno men, dan behoeven de bewoners van dat gedeelte der gemeente geen 20 pCt. meer te betalen. Nu het een gemeente is geworden is het billijk dat allen één prijs betalen. Voorzitter. In Klundert heeft men ook een dergelijke toestand. Ik zal eens inforuieeren hoe men daar heeft ge handeld. Aldus wordt besloten. Schrijven van de P.N.E.M., houdende de mededeeling dat tot aanvulling van art. 11, zooals door den raad bedoeld, niet kan worden overgegaan. Monde ling zal, waarom zulks niet kan, een en ander worden toegelicht. De P.N.E.M. geeft echter de verzeke ring dat de stroom geleverd zal blijven worden. Langer dan 5 jaar mag ze van het Rijk geen contracten afsluiten. Geen enkel deel van het net zal ech ter zonder voeding blijven. De heer Kerst meent dat de in de hoort, kan hij zich voorstellen dat een Armmeester voor dergelijke gevallen kan komen te staan en waar hij voor wat het armbestuur van Capelle betreft, overtuigd is, dat daar geen misbruik, van zal worden gemaakt, wil hij er niet verder op ingaan. De heer Michael kan zich daar toch niet mee vereenigen. Zou men zoo laten voortgaan, dan zou men voor toestan den kunnen komen te staan, die de spui gaten zouden uitloopen en dat moet voorkomen worden. Het behoort nu niet en ook Ged. Staten zullen het niet kunnen goedvinden. De heer Van Willigenburg zegt dat Burg. en Weth. daarop ook gewezen hebben en er niet accoord mee kunnen gaan. Niet dat ze denken aan iets dat het daglicht niet mag zien, maar ze achten het veiliger dat conform de voorschriften de naam genoemd wordt. De raadsleden, die alleen maar eens in zagen kunnen hebben, staan wel zoo hoog dat ze van een dergelijke weten schap nooit misbruik zullen maken, of iets doen waaruit zou kunnen voort vloeien dat de menschen worden gedu peerd. Zal alsnog aan het Armbestuur wor den ter kennis gebracht, dat de namen van hen die een uitkeering of wat ook hebben ontvangen, in de rekening moe ten worden verantwoord. 4. Goedkeuring begrooting Burger lijk Armbestuur Capelle over 1926. Wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 8630.50. 5. Bespreking verbetering havenweg Labbegat. De Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. zich hebben verstaan met ver schillende belanghebbenden om aldaar i tl n et n irnnr i maar in den modder blijven spartelen. Oerlemans. De haven, die voor ieder een toegankelijk is, is voor de gemeen te een bron van inkomsten. De men schen, zaken of vereenigingen die sche pen in de haven laten komen, betalen al daarv.oor en als er nu eenige verbe tering aangebracht moet worden, moe ten die menschen niet aangesproken worden, want zou men dit standpunt met alles gaan innemen, dan zou men voor eigenaardige toestanden komen te staan. Ze betalen haven- en kaaigelden, dus kunnen ze nog niet eens aangesproken worden voor de kosten van herstelling. Beter zou het zijn als maatregelen worden genomen om den weg over te nemen. Michael. Mijn standpunt in deze kan eigenaardig zijn, ik weet het niet, maar ik zal zeggen hoe ik er over denk. De gemeente heeft de beschoeiing goed in orde gemaakt, daar mankeert nu niets meer aan, maar de haven is maar zoo en zoo in orde. Hebben de schippers hun vracht gelost, dan kunnen ze er nog niet eens altijd uit. Wil niemand anders bijdragen in die kosten dan de polder, dan wijzig ik mijn standpunt. Men kan wel zeggen, laat de boel maar leggen, maar dat gaat toch ook niet op en daarom zou ik zeggen, daar waar de haven zooveel opbrengt, is het een be lang voor de gemeente dat de weg in orde wordt gemaakt. De heer Oerlemans is ook overtuigd dat het een gemeentebelang is, want door iedereen wordt er gebruik van ge maakt. Spr. merkt verder nog op dat het achterste gedeelte polderweg is. De heer Verhoeven wijst er op dat modder. erhoeven. De weg wordt alleen stuk gereden door de zware vrachten. Verheijden. Straks is gezegd dat die firma er geen belang bij heeft. Maar de boeren rijden den weg, als er pulp en bieten worden gereden, ook stuk. Voorzitter. Vinden de heeren het dan goed, dat we trachten den weg in eigen dom te krijgen en te zorgen dat hij in orde wordt gemaakt. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 6. Bespreking verbetering Westelij ken dwarsweg onder voorm. Capelle. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben hierover met het polderbestuur nader gecorrespondeerd, maar hebben tot he den nog geen antwoord mogen ontvan gen. Middelkoop. Hedenmorgen heeft het bestuur nog een expresse vergadering gehouden en besloten is, om den weg over te geven, waarvoor de gemeente dan een bedrag van ƒ750 zal worden aangeboden. Oerlemans. Is dat voor dien weg die naar den Loonsclïen dijk loopt. Voorzitter. Ja, Burg. en Weth. heb ben er anders over gedacht. Die stel len voor dat de weg niet wordt over genomen, dat die dus eigendom van den polder blijft, maar dat ƒ500 aan het polderbestuur zal worden gegeven ineens en voortaan 50 per jaar voor het onderhoud daarvan. De heer Middelkoop zegt dat de beste weg is dat de gemeente den weg overneemt. Eerst heeft het polderbe stuur besloten 500 vergoeding daar voor te geven, doch later is dat ver hoogd tot 750. Oerlemans. De beste oplossnig zal 4" 1- 1 i» f r v. v"..VTï i 3 Een klein idee der feestverlichting. vorige vergadering naar voren gebrach te bezwaren, hierdoor zijn ondervangen. De heer Oerlemans zou het toch nog verstandig vinden indien aan het con tract wordt toegevoegd dat het geen stroom verleenen aan enkele kabels is buitengesloten. De heer Michael merkt op dat er geen bezwaar meer bestaat om het contract te teekenen. De P.N.E.M. mag nu een maal van het Rijk geen contracten af sluiten langer dan voor den tijd van 5 jaar. De heer Van Willigenburg zou het toch niet overbodig vinden dat een klei- 1 ne bepaling wordt opgenomen ingeval er eens iets mocht gebeuren. Stel nu eens voor dat de P.N.E.M. Capelle van geen stroom meer voorziet, wat zou dan gedaan moeten worden, het net overne men of een nieuw net aan laten leggen. Spr. zou zeggen van het eerste. De heer Michael zou zeggen dat de gemeente in zulk een geval het net moet overnemen, alsook de uitbreiding van 't net, die intusschen zou kunnen hebben plaats gehad. Spr. meent dat men al voldoende gedekt is door de toe voeging van art. 11. De Voorzitter geeft in overweging in te gaan op de thans gestelde voor waarden. De heer Michael zou gaarne zien dat de leden niet zoo door.elkaar praten. Men kan nu dikwijls met geen touwen vastknoopen waarover de zaak gaat. Wordt besloten op het voorstel van de P.N.E.M. in te gaan. 3. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Capelle over 1924. De heer Verheijden zegt een post aan getroffen te hebben, waarop een uit gaafpost wordt verantwoord onder de letters N.N. Ofschoon zulks niet be verbetering te krijgen. Het resultaat is geweest dat het polderbestuur 30 heeft toegezegd. Het werk dat moet ge schieden is begroot op 500 i\ ƒ600. Burg. en Weth. willen nu van den raad vernemen of de gemeente de ver betering verder voor hare rekening moet nemen, ofwel dat de firma Oer lemans ook nog moet worden aange schreven. De heer Michael vraagt of de betref fende brieven kunnen voorgelezen wor den. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De firma Oerlemans schrijft dat het belang voor een goede haven voor haar zoo gering is, dat zij geen bijdrage in de verbetering daarvan wil verleenen. Het polderbestuur heeft mondeling medegedeeld dat 't genegen is ƒ30 bij te dragen in de kosten van de verbete ring. Michael. Ts aan den Boerenbond geen schrijven gericht. Voorzitter. Neen, aanvankelijk was wel gezegd dit te zullen doen, maar later is men daarop terug gekomen, om dat de Boerenbond toch zoo goed als alles per spoor aankrijgt. Michael. Dat moet men niet zeggen, want in het najaar moet men maar eens gaan kijken hoeveel pulp er dan aan komt en hoe de weg er dan juist uit ziet. In de Commissie-vergadering is nog ten berde gebracht dat het van groot belang is dat de haven goed in orde wordt gehouden. De beschoeiing is goed in orde, maar de weg is zoo, dat er niet om uit te komen is en die moet ook in orde zijn. De Boerenbond heeft zoo goed als de anderen belang bij een goeden weg. Als ze zeggen dat ze er geen belang bij hebben, laat ze dan de polder daarom ook eenige bijdrage heeft toegezegd. Oerlemans. Over die ƒ30 zou ik maar niet praten, j Verhoeven. De polder doet het toch beter dan de firma Oerlemans. De zwa re vrachten vernielen den weg, maar niet de boeren. Oerlemans. Het belang voor de ffrma Oerlemans is komen te vervallen, wijl die haar afdeeling Bouwmaterialen heeft opgeheven. Michael. Ik zou de zaak eens onder zoeken, hoe het met de eigendommen zit. Ik stel voor in het belang van de gemeente te trachten den weg in eigen dom te krijgen. Oerlemans. Door den een wordt be weerd dat het onderhoud aan den pol- der is en een ander zegt weer van niet. I Michael. De gemeente meet over dien weg zeggingschap hebben en anders niemand. Is de weg van de gemeente, dan kan hij in orde worden gemaakt. De heer Oerlemans wil dit voorstel gaarne steunen. De heer Van Willigenburg kan zich er ook wel mee vereenigen, maar wijst er op dat het nu 2 afzonderlijke zaken zijn. De weg overnemen en de weg in orde maken. Wil men nu de weg in or de maken als deze in eigendom is over gegaan aan de gemeente, ofwel wil men eerst de weg goed gemaakt hebben. Michael. Dat kan me niet schelen, als de weg maar in orde komt. Verheijden. De polder heeft er weinig belang bij, zelfs heeft die er nadeel van. Oerlemans. Als ze in het najaar gaan melken, moeten ze toch ook over dien weg. Verhoeven. Die zouden er nog wel naast kunnen loopen. Oerlemans. Dan loopen ze in den zijn dat de gemeente den weg over neemt, want ik vrees dat, wanneer het onderhoud daarvan bij het polderbe stuur blijft, de gemeente klacht op klacht zal krijgen. Rijken. Het is meer een gemeentebe lang geworden daar. Een belang van den polder is 't niet meer. Er zijn, naar ik meen, 43 huisgezinnen daar in ko men te wonen. Voorzitter. Ik ben maar bang dat men een precedent gaat scheppen. Van daag of morgen zal de Sprangsche vaart dan ook komen. Michael. In de vorige vergadering is er ook met dergelijke woorden ge schermd. En wat heb ik toen gezegd? Dat we wel rekening mogen houden dat de bouwvereeniging daar 28 wonin gen heeft staan en dat alles moet aan gewend worden dat die woningen ver huurd blijven, want zoo dat niet het geval is, zal het den belastingbetalers geld gaan kosten. Moet men nu maar aldaar door den modder baggeren, ja, dan zal men naar andere woningen gaan uitzien. Het is dus een groot ge meentebelang dat de weg aan de ge meente komt opdat hij naar behooren wordt onderhouden. Men krijgt er nu van de polder toch ook 750 voor. Ik zeg dat het plicht van de gemeen te is om de weg over te nemen. De heer Van Willigenburg zegt dat hij niet geheel accoord kan gaan met den heer Michael. Die woningen zijn niet direct .van de gemeente, die zijn van de woningbouwvereeniging zoo als in Sprang dat ook het geval is. Ver der kan het gebeuren, hij weet niet dat men daar ooit de plannen voor gekoes terd heeft, dat de bewoners uit de straat naast den heer Zwart gelegen, waar men ook aardig begint bij te bou- m WELKO/A

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5