AJLVmen. particulier ook. Als de inenschen steeds wen, bTTTeêifVerDeierTTT^Tinrweg men vragen. Burg. en Weth. hebben terdege liet bezwaar gevoeld en daar om zijn ze met een voorstel gekomen om 500 aan het polderbestuur te ge ven om den weg in orde te brengen en vervolgens ieder jaar 50 als bijdrage in de onderhoudskosten. Spr. weet niet in hoeverre de polder geen belang bij de weg heeft, maar wel weet hij dat hij de verplichting van liet onderhoud heeft. Michael. In de Nieuvvstraal, zoo wordt het daar genoemd, staan voor 17.700 aan woningen. Middelkoop. Stonden ze er maar niet. Michael. I)ie woningen zijn daar niet door particulieren gebouwd maar door een woningbouwvereniging. Die leden daarvan kunnen slechts 10 verliezen, i maar waar blijft dan verder de leening. De Regeering is niet aansprakelijk, wel de gemeente en juist daarom moet men voor' een' goeden uitweg zorgdragen. Het ligt er dik boven op dat het een groot belang is voor de gemeente. Men schermt wel met andere wegen maar die belangen lobpen veel te veel uiteen. Waren de wohingen van mij zelf, liet eerste wat ik deed was de woningen goed in orde maken. Rijken. Krijgt mén' voor dien geen subsidie van Kaatsheuvel. Voorzitter. Die zeggen dat ze er belang bij hebben. Michael, 350 rente, dat wel. Verheijden. De molenaar van Loonscheiidijk, is die verplicht eenige bijdrage in het onderhoin doen? Middelkoop. Die kan daartoe nooit verplicht worden. Verheijden. De gemeente moet den weg onderhouden. Of er nu 200 of 28 woningen van de gemeente staan blijft tenslotte hetzelfde, maar dat is zeker, dat overal elders de wegen en riolee- ring aangelegd worden en dan pas de huizen gebouwd. De heer van Willigenburg. merkt op dat men er hier dan erg Iaat mee aan komt. Spr. zegt vervolgens te gelooven dat de inenschen de woningen niet verlaten omdat de weg niet in orde is maar omdat ze tegenwoordig te weinig verdienen en een dergelijke huur niet meer kunnen geven. i Jïe weg over te nemen. Zwart. De mededeeling dat de polder 750 wil geven is juist binnen geko men, zoodat Burg. en Weth. geen gele genheid hebben gehad om iets onder* het oog te zien. Middelkoop. Het kon niet eerder wijl het eerst heden vergadering kon zijn. Rijken. Ik ben het met den heer Mi chael eens. Middelkoop. Hebt u cijfers wat dc verbetering zal kosten. Voorzitter. Neen, maar nu is er nog sprake van rioleering ook. Michael. Ik blijf voorloopig van de cijfers af, maar daar blijf ik bij dat het een groot gemeentebelang is, dat is een kwestie die men niet langer meer kan pelle reeds eenmaal is gebeurd, niet geven. Wanneer particulieren hiertoe niet bereid zijn wordt het een ander geval, hoewel de zekerheidsstellingen in deze zaken van gemeente tegenover het Rijk m. i. veel te groot worden en niet anders dan op groote stroppen moet uitloopen. 13e heer Michael betwijfelt of het hier zoo wel kan geschieden. Het staat alles zoo op losse schroeven. Willen Burg. en Weth. de verantwoording op zich nemen, dan is hem dat goed, maar hij wenscht daar niet aan mee te werken. Voorzitter. Wij geven het voorschot niet, dat doet het Rijk, maar dan zijn Voorzitter. Neen. De bedoeling is niet om het zoo maar 5 tout prix te geven, maar om eens te zien wat het opbrengt. De heer Middelkoop merkt op dat men nog pas heeft kunnen zien, dat de gebouwen op het oogenblik heel weinig opbrengen, vooral juist groote gebou wen en waar men in de kom van Capel- le weinig of geen gelegenheid heeft om, te vergaderen, zou hij gaarne zien dat het oude raadhuis doorvoor werd in gericht. De stemmingen zouden daar dan in plaats kunnen hebben, de veld wachter kan blijven wonen, de brand spuit kan blijven staan, kortom het ge heel kan zijn oorspronkelijkheid blij ven behouden. De vergaderingen van het Armbe- vau Bonnard. geen den om te Prof. I)r. A\ *S'. '/'jaden Modderman is Ie hen Haag op \Y.\-jarigen leeftijd overleden. De heer Michael zegt dat het gespro kene door den heer van Wiiligenberg kant noch wal raakt'. Wanneer de ge meente eigendommen heeft, dan moet ze die goed onderhouden, dat doet een door modder moeten baggeren en hun huis niet droogvoets kunnen bereiken, dan vluchten ze er uit. Wat de heer van Willigenburg zegt is zoo maar iets uit de lucht gegrepen, dat is niet zake lijks. Ge moet je product goed maken, dan is het iets waard. Er zit hier iemand die mij aankijkt en me gelijk zal geven. Waarom heeft hij op de ten toonstelling in Waalwijk een gouden medaille weten te behalen? Omdat hij zijn product goed heeft weten te ma ken. Van Willigenburg. De heer Michael gebruikt dikke woorden, maar daar zijn we nogal niet bang voor. Hij over drijft want hij trekt de zorg van de bouwcommissie geheet af en dat gaat niet. bh- zou een stuk van die tuintjes afgenomen kunnen worden om daar dan een goed pad te brengen en zoo ik vernomen heb, is men daar wel voor bereid gevonden. Michael. De heer van Willeburg ge bruikt van die hooge woorden, stad huiswoorden noemen ze die, geloof ik, of weet ik hoe ze die ook noemen. Ik blijf beweren dat het een groot belang is voor de gemeente als die weg in on derhoud wordt overgenomen. De ge meente is aansprakelijk voor die 17.700 gulden die daar staat. Verheijden. Ik vind het wel een beetje vreemd dat van Willigenburg nu met een voorstel komt dat er van de tuintjes een gedeelte kan worden af genomen om er een weg van te maken. Van Willigenburg. Ik heb gezegd.dat dat een oplossing zou kunnen zijn. Voorzitter. Ik stel voor deze zaak aan te houden tot een volgende verga dering. Michael. Waarom moet alles worden aangehouden. Er worden besluiten ge nomen en in een volgende vergadering worden die maar weer veranderd. Zoo kan men wel aan den gang blijven. Ik uitstellen. Oerleinans. Men kan in beginsel het voorstel aanvaarden en dan kan intus- schen door Burg. en Weth. een en an der eens onderzocht worden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth. in om vraag gebracht en met (i tegen 5 stem men verworpen. Voor het voorstel stemden de hee- ren Moonen, Zwart, Verhoeven, Van Willigenburg en Van der Hoeven; te gen de heeren Rijken, Michael, Mid delkoop, Verheijden, Kerst en Oerle- inans. Daarna wordt het voorstel van den heer Michael, om den weg voor ƒ750 over te nemen in omvraag gebracht, welk voorstel met 8 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Voor het voorstel stemden de hee- Verheijden, Oerlemans, Rijken, Mi- I Verheijden. Is het u bekend, mijn heer de Voorz. of de aanvragen voor djt bedrag bij eene hypotheekbank of bij particulieren om hypotheek aan vragen heeft gedaan? De Voorzitter antwoordt-ontkennend. Verheijden. Zoo niet, dan kan ik mijn wij de hypotheekhouder. Michael. Wij zitten al in zooveel wespennesten. Voorzitter. Stel dat het eens moet worden verkocht omdat de eigenaar niet meer aan zijne verplichtingen kan voldoen, al wat hel dan minder op brengt moet de gemeente betalen. Van der Hoeven. Ik stel voor om af wijzend op het verzoek te beslissen. Michael. Ik zou eerst wel eens willen weten of de gemeente gerechtigd is om op het verzoek in te gaan. Wordt niet algemeene stemmen be sloten afwijzend op hét. verzoek te be- Commissie kan daarmede niet accoord gaan. Verheijden. Is men het in het Dag. bestuur eens of is daar ook een minder- stuur kunnen daar gehouden worden, terwijl dan ook de stemming niet meer in het gymnastieklokaal gehouden be hoeft te worden. Gebleken is dat dit lo kaal er ook heelemaal niet geschikt voor was. Door het aan verschillende gezel schappen te verhuren, kan het produc tief worden gemaakt. De heer Kerst zou ook naar middelen willen omzien dat het oude raadhuis rendabel gemaakt kon worden. Hij kan zich voorstellen dat velen er op staan, dat 'liet uitzicht van het oude Raad huis niet wordt geschonden. Michael. In de Commissie-vergadering is wel degelijk gesproken dat punt 9 van de agenda nooit op liet. convocatie- chael, Middelkoop, van Willigenburg en v. d. Hoeven. De heer van Willigenburg verklaar de voor dit voorstel te hebben gestemd in het belang van de bewoners aldaar. 7. Voorstel Burg. en Weth. tot ver strekking van gelden ingevolge de handarbeiders wet. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om aan G. Akers te Capelle een bedrag van 3400 te verleenen, voor aankoop van land en het bouwen daar op van een huisje. Aanvankelijk had men wel formeele bezwaren daartegen, maar tenslotte ko men we toch met het voorstel. schikken. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot verbouwing van het voormalig raad huis te Vrijhoeve Capelle. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor een crediet van ƒ2500 daarvoor te verleenen. Verheijden. Zijn daar dan de cellen ook onder begrepen. Voorzitter. Neen, dat is alleen noo- dig voor de verbouwing van het Raad huis. De Raadscommissie kan zich goed met dit voorstel vereenigen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot De heer Michael vraagt oi het moge- het in veiling brengen der voormalige lijk is dal daar maar zonder meer op kan worden ingegaan. Hij is van mee ning dat daar een commissie of veree- niging voor moet bestaan. Is er die niet, dan mist men alle toezicht en wie raadhuizen te Capelle en te Sprang. Voorzitter. De meerderheid van de raadscommissie acht het 't beste in ver band met de verbetering die aange bracht moet worden aan de woning van zal dan voor een en ander de verant- den veldwachter, om ze eerst in veiling woording willen dragen. te brengen. De minderheid van die biljet had mogen staan, omdat in de vergadering van 4 Juni Burg. en Weth. de opdracht is gegeven om de woning van den veldwachter te verbouwen. Om het niet te verkoopen is al besloten en daarom, ik zeg het nog eens, had men deze zaak nooit op de agenda mogen brengen. Bovendien is het rapport dat van de Commissie-vergadering is gegeven erg dun. Het is niet goed en degelijk daar- gestekl. Er staat in het rapport haast niets in wat de minderheid van de Commissie heeft weerlegd. Die zaken moeten goed behandeld worden. Ik ben en blijf voor verbouwing en aan de rest, aan het bovengedeelte, kan nog wel een bestemming worden gege ven. Maar hoe ging het in de Commissie vergadering? Als men op iets wees, "kreeg men naar het hoofd geslingerd met de woordendat de drie Capelsche Oplossing vorige week: Wit: 29—24, 27—22, 87—32, 28—23, 23 34, 44 4, 4 35. Zwart alles gedwongen. .raadsleden het koopen en er een be stemming aan geven. Zie, mijnheer de Voorzitter, dat is dun, vooral als al besloten is dat aan de woning verbetering zou worden aan gebracht. Het is geen werk om nu, nu men het eerste besluit niet tot uitvoering brengt, er mee voorden dag te komen om het in veiling te brengen. erheijden. Zitten we hier nu in een gekkenhuis. Een vorige vergadering is zelfs ook nog besloten om het aan de waterleiding aan te sluiten en nu komt men hier met. zoo iets voor den dag. Zoo kan men wel aan den gang bl ij - ven. Michael. In de Commissie-vergade ring heb ik er op zitten aandringen om toch niet dergelijke praat te verkoo pen. Alles wordt er gedaan om de ver standhouding onderling hoe langer hoe sléchter te maken. Mijnheer de Voorzitter, ik spreek nu de taal van mijn hart hoor. Laat de ver standhouding toch nog niet slechter worden. oorzitter. Ik ben de meening toege daan, dat de woning van Van der Lin den in orde moest worden gemaakt, na dat het gebouw eerst in veiling was ge bracht. Michael. De opdracht is geweest om het te verbouwen en dan moet men daarop inet geen voorstel komen om het Raadhuis te verkoopen. erheijden. Ik stel voor om het raad huis te laten staan, zooals het. is en het rendabel te maken door de diverse ver vereen igingen erin te laten vergaderen ook om er voortaan weer in te laten stemmen en niet meer in het gymna stieklokaal, want dat is niet meer dan een hok. Van Willigenburg. Ik wil me niet op winden, maar alles doen om eene bete re verstandhouding zien te krijgen Verheijden. Die is al vergiftigd. Van Willigenburg. Mag ik als je blief uitspreken. Ik voel er veel voor om eene goede verstandhouding zien te krijgen. Het grieft me echter, dat men het doet voorkomen alsof Burg. en Weth. een en ander naar voren bren gen om een gedeelte van de gemeente onaangenaam te zijn. De menschen die in de Commissie zijn gekozen, zijn toch de vertrouwensmannen en die hebben alles gewikt en gewogen wat voor de gemeente het beste is en Burg. en Weth. volgen als regel het advies van de Com missie op. Expres is alles ineens gedaan. Het raadhuis in voormalig Vrijhoeve Capel le wordt nu verbouwd en nu komt het voorstel om het raadhuis van Capelle en Sprang in veiling te brengen. De oorzitter heeft er nog op gewezen dat het voor geen appel en ei wordt wegge geven. Er zit absoluut geen bedoeling bij. Michael. Als ge op een Commissie vergadering zoo iets te hooren krijgt, moet ge dan niet gaan denken dat het beroerdigheid is. Men kan liet in heele mooie woorden naar voren brengen, maar ik zeg u dat ik het voel. Zoo iets noem ik iemand achteruit zetten en als dat ter bevordering van een goede ver- j standhouding wordt gedaan, dan weet ik het wel. Waarom moet zoo iets hals over kop worden gedaan. Als er nu nog eens en- kele jaren overheen waren, dan zou het misschien nog gaan. j Van Willigenburg. In de Commissie vergadering waren de hoofden een beet je verhit en dan wordt er wel eens taal gesproken, uitdrukkingen gebruikt, die De, vrouw die haar huur vrouw ziet opbrengen. ,fleg, Betga je armteekenen of trouwen met die knappen man?" Zittende rij v. links naar rechts: Gompen, v. Scliijndel, M. A.v. Loon, Peters-VVeytens, v.d. Waerden. Stütz, Donkers, Gediga, v. d. Valk, v. d. Pluijm, Borgsteijn, Huykman, v. Hilst, Hessels. DE JURY. Staande rij v. links naar rechts: Fred. H. Hoek, Kalm DE ZEGEKAR!

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6