f e voer is tiet vooröeeiiösi. Voert daarom fo In den Hoenderhof. SS Michael. Tk zat toch rustig te praten. Van Willigenburg. Het gaat er toch altijd prettig naar toe, maar de laatste keer was de toon wat harder, dat geef ik toe. Maar ik mag 11 toch ook nog op merken, dat na afloop nog is gezegd: ZSe zoo, er is wel veel verschil van meening geweest, maar we zijn toch goede vrienden gebleven. Even wil ik hier ook nog terug ko men, en ik doe zulks omdat een ambte naar is aangevallen, die zich hier niet kan verdedigen, op hetgeen daar straks door den heer Michael is gezegd over de rapporten. Ik moet, opmerken dat die rapporten van den Secretaris juist al tijd uitmunten door helderheid en cor rectheid. Ze zijn steeds zeer juist. U moet wel begrijpen dat ze slechts een korte vermelding geven van de bespre kingen en verder alleen het besluit be hoeven te geven. De scherpe zaken die naar voren zijn gekomen, behoeven daarin niet voor te komen. Michael. Ik heb gevraagd om al wat ik gezegd heb daarin op te nemen en dan geloof ik dat liet toch een ander geval wordt. Van Willigenburg. Dat van Capelle behoeft er niet in te staan. Verheijden. Men heeft beide raadhui zen aan elkaar gekoppeld. Waar moet men in Sprang voortaan gaan stemmen. Ik heb den Voorzitter wel eens hooreu zeggen dat de school, die oude open bare, zoo slecht is. Voorzitter. Stemmen kan in een der lokalen van de Chr. School gebeuren. Michael. Dan moet men telkens aan het bestuur der Chr. School als je blief gaan spelen. Voorzitter. Men moet bedenken dat de gebouwen zoo tot verval raken. Verheijden. Kijk eens wat men in Waalwijk met die raadhuizen van Be- soijen en Baardwijk heeft gedaan, daar heeft men er toch spoedig een bestem ming aan gegeven. Voorzitter. Wil men er in Sprang dan ook iets aan verbouwen. Er moet toch iets gebeuren. De heer Kerst voelt dat een dergelij ke zaak een gevoelige plek is, iets wat hij ook in de Commissie heeft opge merkt. In die bewuste vergadering heeft hij ook nog de vraag gesteld of geen weg was te vinden waarbij de geheele raad zich kan neerleggen en nu heeft de heer Middelkoop gezegd dat het Raadhuis in Capelle zeer goed gebruikt kan worden voor vergaderingen van di verse vereenigingen. Als hij daarvan een voorstel maakt wil hij dat zeer gaarne steunen, dan is er een onaange name kwestie achter den rug. Twee voorbeelden ran regel manteltjes voor meisjes van 47 jaar, te vervaar digen uit waterproof. Benoodigd 1 j a H M. stof van 120 c.M. breed. Middelkoop. Het is nu moeilijk omdat men nog niet weet wat ter beschikking is. Kerst. Het is zeer geschikt voor zang- vereen igingen, fanfare en nog meer an dere vereenigingen. Middelkoop. Boven moet het zoo blij ven en van onder kan het wat ruimer worden gemaakt. Michael. Als men in een volgende vergadering nou maai* weer geen ander besluit neemt. Middelkoop. Wat u bedoelt, is geen besluit geweest, dat is maar eene. be spreking geweest. De heer Oerlemans merkt op, dat het ieder jaar al meer aan onderhoud zal gaan kosten. Brengt men het in veiling, dan weet men iets. Er kunnen zich bij een veiling altijd verrassingen voor doen. Blijkt dat het in exploitatie bren gen meer opbrengt, dan kan daartoe nog worden overgegaan. Voorzitter. Dat idee is Burg. en Weth. ook toegedaan. Verheijden tot Oerlemans. Ge bent een parasiet. Oerlemans. Kijk maar naar het elec- trische net. Zwart. Daar mag je niets van zeg gen. Michael. Als ge nu eens ƒ500 daar aan laat verbouwen, is het er dan te slechter om. Ik denk dat het dan heel wat meer zal opbrengen. Middelkoop. Bij verkoop zal het nooit veel opbrengen. Het transforma torhuisje staat er ook al achter en waar jcal men dan met de brandspuit blijven. Ik zou het trachten te verhuren, dat zal de beste weg zijn. Om met een afgerond voorstel te komen is voor mij moeilijk, want ik ben gisteren pas thuis gekomen en heb heden pas voor het eerst gezien dat zulks in deze vergadering ter spra- dachten niet over kunnen laten gaan. Van Willigenburg. Dat zal ook slecht uitvoerbaar zijn, want de veldwachter klaagt nu al, dat alles door den zolder komt heengevallen. Alles zift er door heen. Als men op de secretarie hard sprak dan had men er onder al last van. Veheijden. En in de steden dan, waar men drie verdiepingen heeft. Voorzitter. De veldwachter zou dan een andere woning moeten zoeken. Kerst. Kan daar geen plafond ge maakt worden zonder al te veel kos ten. Voorzitter. Zullen we het dan aan houden. Michael. Ik zou het maar afwerken. Het hangt nu al vier jaar. Voorzitter. Dan breng ik het in stem ming om het. in veiling te brengen. Dit voorstel wordt met 0 tegen 5 stemmen aangenomen. Voor dit voorstel stemden de heeren Rijken, Oerlemans, Moonen, Zwart, Verhoeven en van Willigenburg. Tegen de heeren Middelkoop, Kerst, Michael, Verheijden en van der Hoeven. Verheijden, opstaande: Ik kan u nu wel zeggen, dat neraens geheel Capelle zeker 1300 goedkooper zon uit zijn. Het schoolbestuur drijft alles maar door en houdt geen rekening met de belastingbetalers, men kan voor heel wat minder geld een eenvoudige school bouwen. In de vergadering van 2 Juni 1923, heb ik beloofd mijn medewerking te zullen verleenen, maar nu men met dergelijke <overdPeven plannen komt, moet ik mijn woord intrekken. In de Heistraat had men heel gemakkelijk wat klassen in orde kunnen maken, dat zou een betrekkelijk kleine kosten j zijn geweest. Leeft gelukkig heeren met die school van ƒ30.000. Men denkt het onderwijs goed te maken, maar het wordt kapot gemaakt, het w'ordt gebroken, ver nield. Ts er vroeger ooit een klacht ge weest over het onderwijs? Zijn er geen honderden voorbeelden op te noemen, dat door het onderwijs hier gegeven flinke mannen zijn ge komen, die een sieraad voor de samen leving zijn geworden. De strijd, nu al 3£ jaar durende, is nog niet opgelost, omdat men halstar- I ERGH'S ^Ü^THTENDVOER PF0KV0ER Maak vier stukjes karton van ieder der figuren 1, 2 en 3 en leg hiervan een zuiver vierkant. een actie op touw zal worden gezet om onniiddelijk het Raadsbesluit bij Ged. Staten of de Kroon te laten vernieti gen. We zullen tot in hoogste instantie gaan en gelukt het niet, dan zullen we verder zien, dan zeg ik wee, wee. Ik heb gezegd. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een geldleening ad 30.000 voor den bouw eener bijzonde re lagere school. oorzitter. De noodige overeenkomst is thans bereikt en nu stellen Burg. en Weth. voor een geldleening aan te gaan groot 30.000 tegen een rente van ten hoogste 54 pCt. oflosbaar in 30 jaar. Verheijden. Bevreemding wekte het mij, dat voor den bouw dezer school wederom een vreemde architect in den arm is genomen, vooral omdat Capelle reeds eenmaal leergeld heeft gegeven. Waren hier, te Waalwijk of Waspik, daarvoor geen personen te vinden die iets eenvoudigs, in de bouwtrant der omgeving, wisten te scheppen? Naar mijne meening zal men uren in den omtrek moeten zoeken naar zulk een luxe gebouw voor een som van 30.000. Ik vraag dan ook aan het schoolbe stuur, zoowel als aan het Dag. Bestuur en speciaal aan de Anti-Revolutionai ren, wat er nu overblijft van het ge heele gemaakte spectakel gedurende de laatste verkiezingen, aangaande de de- rig is en de gemeente op geweldig groote kosten wil jagen. Dit alles is niet het werk van de menschen, die weten niet wat er gaat gebeuren, maar is het werk van slechts enkelen, die zeggen, het moet en zal gebeuren. Voorzitter. Ik moet u opmerken dat het bouwen 20.000 kost. 10.000 is voor school meubelen en schoolbehoef- ten. Michael. Het blijft toch ƒ30.000 voor de belastingbetalers. Verheijden. Ik had het liever ver zwegen, maar ik kan het niet. Voeger heeft men gezegd dat men goed kan volstaan met 2 lokalen. Oerlemans. Men heeft de zaak veel te grootscheeps opgezet, want thans heeft men voor 144 leerlingen plaats. Volgens de gewijzigde schoolwet kun nen en mogen er tegenwoordig 96 kin deren in 2 klassen zitten. Zou later blijken dat men nog meer leerlingen krijgt, dan kan nog altijd een lokaal worden bijgebouwd. De heer Kerst wil over die kwestie die nu al drie jaar hangende is en waarover hij al meermalen zijn stand punt heeft uiteengezet, niet veel meer zeggen. De architect die in den arm is genomen is iemand die al veel scholen, zeer tot, genoegen van school- en ge meentebesturen, heeft gebouwd. De tee koning daarvan met wat daarbij behoort, is door de Inspectie en het NAAML VENNOOTSCHAP Q* BERCH'S GRAANHANDEL en v. d. Berth's Gem. voer roodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij: J. v. d Assem-Borsten, Kaatsheuvel Jan Verwiel, Waalwijk - Fl. Michael, Vrijh.Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v. Strien, Waspik. De Jonghe, 's Oravenmoer. H. Hamers, Dongen. LP. v. lersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat! Tilburg. P. de Wert Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigdsoliede agenten gevraagd. onderwijs genieten. Ze kunnen naar den Loonschendijk gaan of naar Was pik. Nu moeten ze allemaal naar de christelijke school en later moet de een weer naar die en de ander weer naar die kerk. Verheijden. Hoeveel heeft het Dag. bestuur nog van de begrooting ge-, schrapt. Voorzitter. Nog voor ƒ9000. Verheijden. Goeie morgen. Ze .smij ten met het geld. Het is intreurig, dieptreurig, dat zeg ik. Het voorstel van Burg. en Weth. hierna in omvraag gebracht, wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Voor het voorstel stemden de hee ren Kerst, Zwart, Verhoeven, v. Wil ligenburg en van der Hoeven. Tegen de heeren Rijken, Michael, Verheijden, Oerlemans, Moonen en Middelkoop. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat hij van den Commissaris der Ko ningin vergunning heeft verkregen om van 317 September met verlof te gaan. Verder niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité. Inwoners van Sprang-Capelle! Abonneert U op dit blad, dat alleen uitvoerige raadsversla- gen Uwer gemeente enz. geeft. Het leesseizoen breekt aan!! Zij die zich tegen 1 October abonneeren, ontvangen het blad tot dien datum gratis! „Pa Tippel No. 23". preciatie van den Nederlandschen gul den. Ten duidelijkste blijkt het verschil tusschen theorie en praktijk. Het slot zal zijn als de ongemotiveer de school er staat, dat de Heeren gaan en nu men ziender oogefi het kapitaal ziet verdwijnen of vluchten, de kleine boertjes en de groote arbeidersklasse opgeschept worden met eene hoogere belasting, met een opbrengst van ƒ2500 gedurende 30 jaar lang en dan nog met een halve leege school in de Heistraat en eveneens op den Loon schendijk, alles binnen een kwartier afstand, dank zij de drijverij. Het schijnt dat men blind is voor het jaarlijks op te brengen gemeentelijk budget van pl.m. 70 mille en de kapi- taalvlucht maar uit het oog verliest. Ik blijf bij mijn ingenomen stand punt. Geef van de Heistraatsche school zooveel klassen als men noodig heeft en geen nieuw gebouw. Ik acht het mijn duren plicht tegen over de belastingbetalers vierkant te gen te stemmen. Michael. Tk heb het bouwplan met bestek zoo maar eens eventjes doorge keken en met een oogopslag zag ik dat alles uit een heel royale beurs is opge zet. Voor den architect staat voor ho norarium 'n post v. 1750 pl. nog 250 is 2000 en dan nog 800 voor het da- gelijksche opzicht. Ik maak me sterk, dat, wanneer men hier in de gemeente Rijksbureau, nadat hier en daar een streep is doorgehaald, goedgekeurd. Spr. wijst er op, dat zeker 60 kinde ren buiten de gemeente, op den Loon schendijk, naar de Christ, school gaan, die allen successievelijk hierheen zul len komen. Had. men aan het verzoek van het bestuur willen voldoen, om de school in de Heistraat over te geven, dan had het de gemeente geen geld behoe ven te kosten, maar daar wenschte men niet toe over te gaan, alhoewel dat zulks toch zonder bezwaar had kunnen gebeuren, daar de kinderen, wier ouders geen christelijk onderwijs wenschen, hun kinderen naar de open bare school in het dorp hadden kun nen brengen. De lieer Michael zegt dat het bestuur van begin af aan voor geen rede vat baar is geweest. Drie lokalen heeft men hen van de school in de Heistraat gepresenteerd, maar nog was dat niet goed, het moest de gemeente veel geld kosten. De heer Kerst wil alleen nog even opmerken, dat het hier niet gaat over al of niet goed onderwijs. Er is hier, gezien den aard der bevolking, plaats voor een openbare, maar ook voor een christelijke school. Michael. De kinderen kunnen hier van twee kanten, binnen een afstand van nog geen vier K.M., van christelijk •We hebben onze reeks voeder-arti keltjes tweemaal onderbroken om eenige waarschuwingen te geven om trent de gevaren die het komend win terseizoen wederom voor onze dieren mede brengt. We weten het maar al te goed; onze vermaning is voor ve len de stem eens roependen in de woestijn. Met de gedachten: 't zal hij mij wel niet zoo erg worden, maakt men zich wijs de ziekte te kunnen la ten passeeren, doch de winter is nog niet uit. We hopen het, dat 't seizoen passeert, zonder een sleep van na weeën achter zich te laten, doch de onvoorzichtigen en roekeloozen, die in hun hoenderstapel getroffen wor den door de gevreesde epidemiën zul len later niet kunnen zeggen, niet vol doende gewaarschuwd te zijn. En 't zijn niet alleen lezers van de Echo die zoo lichtvaardig meenen dat juist hun Hoenderhof gewis en zeker aan diph theric en pokken zal ontsnappen, 't Gros van 't publiek is zoo en zal zoo blijven. De enting met het anti-diph- therium is iets nieuws en voor iets nieuws schrikt de Hollandsche kat- ten-uit-den-boom-kijker terug. Eerst nog eens vragen, dan nog eens toezien, dan nog eens afwachten, dan nog eens uitstellen en eindelijk het kalf verdrinkt en men gaat den put dempen. Zoo juist lezen we in de Prov. 's-Hertogenbosche Courant nog 'n berichtje uit Haaren waar de snot- ziekte in hevige mate heerscht en vele slachtoffers maakt. Natuurlijk zal 't daar ook wel diphtheric zijn.Nog onlangs waarschuwden we een per soon ter plaatse: laat asjeblieft toch enten. De bodem is bij jullie door en door besmet. Telken jaren vallen slachtoffers. Men laat echter niet en ten, stelt wederom uit en met duur geld moet men betalen wat men met goedkoop geld niet heeft willen koo- pen. We kunnen natuurlijk niemand dwingen, doch dringen ten sterkste aan, laat u\V dieren allen inenten. Kwakzalver niet langer met dit en dat, doch speel een zeker spel zonder waaghalzerij. De hoenderstapel van de Langstraat is te kostbaar, dan hem door een ziekte welker bestrijding wij met. zekerheid in de hand hebben, ge heel te ruineeren. Lezers van „De Echo" willen we gaarne den weg wij zen om tot de enting te kunnen komen. Kaatsheuvel wordt Zaterdag 12 Sept. door dr. 't Hoen behandeld. We vervolgen nu ons voeding praatje. Naast het ochtendvoer en groenvoer zijn onze hoenders aange wezen op graanvoer. Alles wijst er op dat onze kip een graaneter is. Graan is voor de hoenders wat brood voor den mensch is. We kunnen het dag aan dag voor zetten, steeds wordt het met dezelfde graagte genuttigd. Doch ook in gra nen bestaat kwaliteit en verscheiden heid. Als stelregel voor 't eerste hou den we ons weer aan ons devies: 't Beste voer is 't goedkoopste. De zwaar ste gerst, de dikste haver, de kleinste maïs, de hardste en zuiverste tarwe heeft voor onze dieren de meeste voedingswaarde. Evenals de qualiteit der granen van belang is, spreekt ook het soort een woordje mee. 't Is niet onverschillig of we onze dieren maïs of haver, gerst of tarwe toedienen. Daar verscheidenheid van spijs doet eten en de dieren de voordeelen van de diverse granen allen te doen toe komen is men overgegaan tot het ma ken van 't artikel gemengd voer, door ons reeds in vorige artikels en inge zonden schrijven behandeld. Kippen- liouders, die prefereeren de granen afzonderlijk te voeren, dienen de voornaamste granen en hunne samen stelling en waarde voor de hoenders echter iets nauwkeuriger te kennen. We vinden het daarom nuttig de voor naamste soorten even de revue te doen passeeren. Hel meest gebruikt korrel voer voor hoenders is zeker gerst. Te vens vormt dit in den vorm van gersten meel een zeer voornaam deel van het ochtendvoer. Gerst is zeer vetarm, evenals tarwe en rogge. Over 't algemeen bevat buitenlandsche gerst meer eiwit dan 't binnenlandsch product. Tarwe en maïs worden door de kippen liever gegeten dan gerst, wat echter z'n oorzaak vindt in de bast of de kafjes, die de gerst omhul len. Een bewijs daarvan is zeker wel, dat ze gepelde gerst, welk artikel on der den naam parelgort in den handel komt, gaarne eten. Gerst komt in verschillende soorten voor, o.a. Che valier. Malting, Egyptische, Pommer- sche, Zeeuwsche gerst enz. enz. Hoe zwaarder de korrel en hoe minder baardig, hoe beter als kippenvoer. Vooral de Malting gerst komt vaak zeer baardig in den handel. De lange stekels zijn beslist zeer hinderlijk in den slokdarm, 't Komt zelfs voor dat kropziekten uit deze stekels ontstaan. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. We herhalen nogmaals: Laat uw hoenders enten tegen diphterie en pokken, 't Spreekwoord zegt: Be ter voorkomen dan genezen! II. De regen der laatste dagen doet reeds op verschillende hokken snot ontstaan. Zonder de dieren .af en houdt ze droog en uit den tocht. Wacht niet met ingrijpen tot uw geheel hok is besmet en aangetast. III. Zie voor 't regenseizoen uwe dak bedekking nog eens terdege na. Op een zonnige dag kan de teer kwast en bet zandbakje goede diensten bewijzen. J. TUERLINGS, Pl uiinveeteelt-leeraar. TE KOOP 10 stuks jonge R. I. R. hennen 3 mnd. oud, en 2 stuks 4 mnd. oud. Van allerbesten nut- stam. Bespreekt tijdig uw fok- hanen. In Wit Leghorn, Wit Wyand. en Ancona's kunnen wij 't beste bieden. Een pracht- collectie, streng geselecteerd is voor aflevering klaar. „HET WITTE NUTHOEN", J. Tuerlings, Kaatsheuvel. AGENDA'S? WAALWIJK. Zaterdag 5 Sept. Repetitie l ieder- tafel „Oefening en Vermaak". 9 uur Mannenkoor. Zaterdag 5 Sept. Witte Bioscoop, „Dat wat je niet hebt", 8 uur. Zaterdag 5 Sept. Flora Bioscoop, „De Tien Geboden", 8 uur. Zondag 6 Sept. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 Sept. 12'/2 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", mannenkoor. Musis Sacrum. Zondag 6 Sept. Witte Bioscoop, „Dat wat je niet hebt", 6 en 8'/j uur. Zondag 6 Sept. Flora Bioscoop, „De Tien Geboden", 53/4 en 8'/2 uur. Zondag 6 Sept. 6 uur. Groot Bal bij P. v. Daelen. w v r-, O'

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 7