DE ECHO VAN HET ZUIDEN •No. 72. Woensdag 9 September 1925 TWEEDE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 October abonneeren ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Geeft U dus spoedig op als abonné. PROVINCIAAL NIÉUWS. Waalwijk, 8 September 1925. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 10 September. Onze burgemeester is thans met acht dagen verlof. Waarnemend burge meester is de oudste wethouder, de heer Jac. Gragtmans. Zondag vierde de afd. Waalwijk van den Ned. R.K. Grafischen Bond het zilveren jubilé van het bestaan dezer organisatie. De dag werd inge zet door het gezamelijk bijwonen der H. Mis, die ten half acht werd opge dragen door den geestelijken adviseur, kapelaan Bijnen, waarbij alle leden ter H. Tafel naderden. Naar wij vernemen zal de Alge- meene Vergadering van „Waalwijks Belang" gehouden .worden aan het einde dezer maand. Er zullen belangrijke mededeelingen gedaan en belangrijke punten aan de orde gesteld worden. Onder groote belangstelling had Maandagavond de sluiting van het groote Barak-Concours, verbonden aan het Bondsconcours, uitgeschreven door de Biljartvereniging „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer A. Kemperman, plaats. Voor barak was de uitslag: le prijs f75 M. Elshout te Kaats heuvel met 162 punten. 2e prijs f50 J. Montens te Waspik met 159 punten. 3e prijs f 25 A. Otte te Tilburg met 149 punten. Bovendien verwierf M Elshout te Kaatsheuvel nog den prijs van f 10 voor 17 punten zijnde de minste in 8 stooten. Voor Band-Caramboles was de uitslag le prijs f40 Merks te Tilburg met 30 caramboles. 2e prijs f25 P. van Santfoort te Tilburg met 20 caramboles. 3e prijs f 10 M. de Leeuw te Til burg met 18 caramboles. „Ons Genoegen" mag met trots op het verloop van dit concours terug zien. Er heerschte steeds een aan gename stemming onder de menschen die elkaar kwamen bekampen. Zondag hield het Kruisboog schuttersgezelschap „De Eendracht", gevestigd bij den heer A. van Berkel, zijn jaarlijksch koningschieten. Als koning werd geproclameerd de heer J. v. d. Hoven. Op het gelukspapier wist deze kranige schutter ook den eersten prijs te behalen. Herman Klijn verwierf hierop den tweeden en G. van Meeuwen den derden prijs. Het Handboogschuttersgezelschap „Ons Gezellig Tehuis", gevestigd bij den heer W. van Helvoirt alhier, hield Zondag 11. het traditioneele koningschieten. Voor de derde maal verwierf H Pullens het koningschap, zoodat hij een volgend jaar tot keizer wordt uitgeroepen, een geval wat tot de groote zeldzaamheden behoort. In het café „Het Vosje" van den heer Pullens, hield Zondag 1.1. het Handboogschuttersgezelschap „Een dracht maakt Macht" zijn jaarlijksch koningschieten. Na een hevigen kamp werd de heer Joh. van Beijnen tot koning uitge roepen. Nog lang bleef men gezellig bijeen een menig „Pilske" werd op de ge zondheid van Zijne Majesteit ge dronken. In de Provincie Noord-Brabant wordt de jacht op hazen, reegeiten en bokken geopend, resp. voor hazen 28 September en voor die der reëen 12 October. Zondagavond had in de St. Antoniusstraat een vechtpartij plaats tusschen eenige opgeschoten jongens uit de Heistraat en uit de Besoijen- sche Steeg. Er werden met den vuist flinke klappen uitgedeeld, ook aan menschen die daar juist passeerden. ELSHOUT. Dinsdagmorgen om streeks 8 uur schrok de hond, ge spannen voor de kar van den venter C. uit Doeveren, op den Heusdenschen weg, van de rook uit de locomotief der stoomtram en reed met de kar, welke met diverse waren beladen was, den langs den weg zich bevindenden sloot in. Met veel moeite gelukte het C. en een voorbijganger, hond en kar uit den sloot te trekkenvan den in houd was veel bedorven. Van de stoomtram die's morgens 9.50 uit Heusden vertrekt, derailleerden te« 10 8 bij het postkantoor alhier, de ^iiagage- en een personenwagen. Door middel van spoedigst gerequireerd materiaal van de remise te Drunen, werden deze weder het rechte spoor ingeholpen, en kon de tram, na een oponthoud van ruim drie kwartier haar reis voortzetten. Men wijt de oorzaak aan de menigvuldige regenbuien der laatste dagen, welke de keien hebben losgewoeld, zoodat de scheeve stand van enkelen de wagens uit de rails hebben gewipt. WASPIK. Bij de N V. Scbeepsbouw- werven v./h. P, A. Ruijteubeig alhier werd met goed gevolg te water gelaten een van staal gebouwd kacaalscblp, e-oot 860 ton. bestemd voor den Heer P. Bakkeren te 's Gravenmoer. De kiel aal worden gelegd voor een kanaal schip van 1060 ton, voor rekening van den Heer L. van Llth te Waspik. Aan de heden gehouden Caaislus- feesten te Nijmegen, namen uit deee gemeente ongeveor 40 pelgrims deel. Des voormiddags 11 uur zal voor stieren uit deze gemeente de keuring plaats hebben op Maandag 14 Septem ber te Waalwijk. Op vetzoek van H. M. de Konin gin zal in deze gemeente esoe collecte met open schaul worden gehouden voor de stormramp in ons land. Liever?, die met de kermis zoo geducht met een mes werd toogetakeld is aan de beterhand. Een der vermoe delijke daders, H- zit nog in voorarrest. RAAMSDONK. Een verpleegde in het Gasthuis op het Veer, met name C. van Blesen, is een vlaag van waanzin uit een op 8 M. hoogte gelegen raam van de tweede verdieping gesprongen. Toen bij werd opgenomen waren de levensgeesten reeds gew-ken. B. was getrouwd, £6 jaar oud en vader van 4 kinderen. Aan V. D. die op de Waspiksche kermis een zestal messteken opliep, zijn Vrijdag de laatste H. Sacramenten toegediend. De rijkscajaatskeuriog van tot dekkiog bestemde hengsten, die In de boeken der StamboekvereeolglDgea zijn ingeschreven in 1925, zal worden ge houden te Zevenbergen op Zaterdag 21 October e.k. v,m. 8'/a uur. GEERTRUIDENBERG. Naar we vernemen zullen de leden der harmonie >Apollo« deelnemen aan het Muziek concours voor kwartetten en solo's te Drunen. Door de rolbiug te Geertrulden- berg passeerden gedurende de maand Aug. 1743 schepen met een tonnen inhoud van 185658. De heer T. Dijkgraaf Is benoemd tot brugwachter aan de roibrug alhier, voorbeen was hij als zoodanig werkzaam te Diateloord. Deze week Is het alhier enkele melen voorgekomen, dat meisjes cho colade trachtten te krijgen op naam van een inwoner. De winkeliers wordén In hun eigenbelang aangeraden dergelijke gevallen terstond bij de politie asn te geven. MADE. Dienstplichtigen van de loting 1925 kunnen zich alhier ter gemeente secretarie aanmelden tot het doen op geven van een keuze bij weik wapen ze wenschen te worden ingedeeld, met dien verstande als ze dit bij de loting niet aan den afd. districtscommandant kenbaar maakten. -- Toen hat 5-jarig zoocije J. R uit den Duin» alhier, ven school naar buis ging en een weg wilde overttkeu werd het ter hoogte van Maasdijk door een auto gegropeD het ven:je was op slag dood. Door dezelfde auto Is het kind huiswaarts gebracht. Dr. J H. Klijn die ontboden werd, constateerde den dood. De ouders, vooral de moeder, zijn razend van smart. Ook de chauffeur wicn, naar men zegt, geen schuld moet treffen, was diep onder den indruk. Oaze dorpsstraat die in de laatste jaren belangrijke verfraaiing onderging, zal nu weer verbetering ondergaan, doordat vanaf 't gemeentehuis tot en met de Kerkstraat, het bovengrondsch electr. net wordt verwijderd en een oedergrondsche kabel hiervoor in de plaats komt, welk werk a f 5512 is opgedragen aan een Zevenbergsche fi/ma als laagste lnschrijfster, We vernemen dat zich bij den reserve-sergeant Van Gils 10 dienst plichtigen der loting '25 voor het jaar 1926 voor vooroefening hebben opge geven. In den dienst van Zondag 6 Sept. aes voorm. 10 uur in de Hcrv. Kerk te Ddmmelen gehouden, werd het nieuwe kerkorgel, verkregen uit de gehouden bazar aldaar, door Ds. Vinck, die den dienst leidde, plechtig inge wijd en voor hot eerst bespeeld. DUSSEN. Maandagmiddag werden alhier aanbesteed het bieten laden en ophoopen aan de loswal te Dussen, Meeuwen en Drongelen. Deze aanbe steding geschiedde bij inschrijving en werd gegund als volgt te Dussen B. Schalken voor C S.M. en Zevenbergen, te Meeuwen voor deC.S.M.Joh Schil ders, en Zevenbergen en W. Lankhaar te Drongelen C S M. M. Bouman en Zevenbergen Donkersloot. De Dussensche kermis staat weer voor de deur en duurt van 13 tot 15 September. Kwamen er andere jaren een schommel en draaimolen enz. dit jaar zal behalve eenige kleine verma kelijkheden en de hier nooit ontbre kende suikergoedkraam van Ijpelaar, de alombekende schouwburg van den Heer Bakker hier worden geplaatst als voornaamste attractie. Daar zooiets hier in Dussen zeker tot de zeldzaamheden behoort, betwij felen we het ook niet of hiervan zal druk gebruik gemaakt worden, vooral daar waarschijnlijk prachtige stukken opgevoerd zullen worden met een groot aantal artisten. Vrijdag des voormiddags te half 11 zullen de leden der Waterschaps commissie Noord-Brabant eene verga dering houden in Hotel Heessels alhier met de verschillende polders uit dezen omtrek. Toen Maandagmiddag bij de aan besteding der bieten werd bekend gemaakt aan wie het was gegund kwamen Joh. Schilders en diens zoon Arie uit Drongelen hiertegen op en wilden de heeren onder vreeselijk vloeken bekend maken dat het nietdat de tien geboden niet meer van eerlijk was gegaan. dezen tijd zijn, verouderd en dwaze De caféhouder ging daarop naar hem wetgeving. Hij zal er wel komen zon toe en verbood hem in zijn lokaal zoo te vloeken, waarop de woesteling dezen een duw gaf zoodat deze bijna achter over viel; direct schoten verschillende personen toe om de behulpzame hand te bieden Hierop trok hij een mes en zette hiermede een persoon uit Dussen achterna, welke echter de vlucht nam. Dezen persoon kon hij niet achter halen en ging weer naar het café terug en stak toen met het mes in den band der biljart en daarna in een der pas geverfde deuren, zoodat het mes er in bleef steken en hij het er met kracht weer uit moest trekken. De Rijksveldwachter Thevisse was gewaarschuwd en verscheen zeer spoe dig ter plaatse en pakte met behulp van een onzer dorpsgenooten den Heer A. Kuijpers welke politieagent is te Waalwijk den woesteling en deze werd toen in het daarvoor bestemde locaal opgesloten. Procesverbaal is opge maakt. Tijdens een zwaar onweer Vrij dagmiddag sloeg de bliksem nog op den toren der-R.K. Kerk en sloeg nog op verschillende plaatsen op het Electr. net, zelfs nog op 5 verschillende plaatsen, terwijl bij den Heer A. Ver hoeven nog eenige ruiten werden stuk. geslagen. Ondanks de vele regens begint men hier aardappelen te rooien, de uitkomst valt niet tegen en de kwali teit is best. De fanfare „Wilhelmina" alhier zal ter gelegenheid van de kermis a.s. Maandag een matinée geven in de zalen van Hotel Leemans. BREDA. Naar thans definitief is vast gesteld, zullen de Sixtijnsche zangers, onder directie van Mgr. Casimiri te Breda een uitvoering geven. Deze heef plaats op Maandag 28 September a.s., des avonds om 8 uur, in de Lieve- Vrouwe-Kerk aan de Ginnekenstraat. Het initiatief voor deze uitvoering gaat uit van de vereeniging „Katholiek Leven". HELMOND. De gemeenteraad heeft de rekening van het Burg. Armbestuur goedgekeurd in ontvangsten op f 56.084 en uitgaven f 49.129, batig slot van f 6955. Als uitvloeisel van het nog steeds niet goedkeuren der begrooting 1925 door Ged. Staten, wegens het verlagen van den politiepost tot f 45 000, kwam gisteren wederom een voorstel der ingestelde commissie ad hoe aan de orde, om de post van f 45.000 te laten en voor dit jaar de rest te putten uit onvoorzien. Uit practische overwegingen werd nu voorgesteld, de oude post met f 1 te verminderen, daar B. en W. zich niet verantwoord achten voor de uit te geven gelden sinds 1 Juli zonder machtiging. In besloten vergadering zijn nadere voorstellen ter sprake gekomen voor werken ter bestrijding van de werk loosheid, waarvoor dezer dagen een ambtenaar van het departement zal overkomen ter bespreking van de steun regeling. Een en ander in verband met het stopzetten der fabrieken der firma P. de Wit Co., alhier. ALMKERK. Door den Sec- v. d. Commissie tot het inzamelen van gelden (voor den stormramp van 10 Aug. j is alsnog een gift ontvangen van f 25. zoodat het totale bedrag thans is f 1397.15 ce.iïen. RAAMSDONKSVEER. Mej. J. van Dongen alhier werd benoemd aan een Chr. School te Veenendaal. De heer N. Stoops behaalde aan de Militaire Academie het diploma Hoefbeslag. De heer W. van Dongen behaalde met zijn oude duiven en de heer K. Hommel met zijn jonge het kampioen schap van de Vereeniging „De Vredes duif." Onze oud-dorpsgenoote Mej. S. B. de Haas werd benoemd als onder wijzeres te Nieuw-Amsterdam. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 8 Sept. '25. Voor den 3en cursus der R. H. B. School te 's Bosch slaagden J van Loon, A. Bouman en P. van der Zalm, leerlingen der M. U. L. G. alhier. De jaarlijksche processie uit deze gemeente ter eere van den H. Corne lius naar Bokhoven zal plaats hebben Woensdag 23 Sept. e.k. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur'. Gelieve mij een plaatsje in te ruimen voor onderstaande betrachting. De Flora-bioscoop heeft het seizoen schitterend ingezet door in de thans zeer ruime en fraaie zaal „Musis Sacrum" den film te geven „De Tien Geboden". Een film van zware regie, spannend van begin tot eind, die dank zij de nieuwe lens zeer scherp en zuiver werd geprojecteerd. Het oude volk zuchtend en zwoegend onder den tyrannieken Pharao, wordt, nadat de slaande engel alle eerstgeborenen heeft getroffen, door de onovertroffen Mozesfiguur uit Egypteland geleid De tocht door de Roode Zee is een tech nisch wonder. Na velerlei wederwaar digheden verandert plotseling de scene en we zien ons verplaatst in het huis van een braaf moedertje, die haar zonen de juist voorgestelde exodus voorleest, maar met verschillend resul taat. Want de knapste, helaas de meest wufte zoon geeft zonder omslag te maken, aan de arme vrouw te kennen, der dien armzaligen, achterlijken romp slomp en overtreedt in den verderen oop dan ook alle geboden. Het slot van 't lied is de ellendige dood na een zeer ellendig leven. Maar te dan ken aan het krachtige geloof, dat bij den eenvoudlgen doch eerlijken broe der heeft wortel geschoten, wordt zijne wereldsche weduwe tot betere inzich ten gestemd. Een film van schoone waarde BIOSCOOPBEZOEKER. SPORT. VOETBALSPORT. GEERTRUIDENBERG. Ondanks het minder gunstige weer, speelde Vitesse een vriendschappelijke wedstrijd tegen TSC1 te Oosterhout, ter gelegenheid der opening van hun nieuw terrein. Vitesse speelt met 5 invallers en een nieuwe, hun speler Oudzegel. Direct na den aftrap is Vitesse in de meerder heid en maakt er achtereenvolgens 3—0 van. Met deze stand komt de rust. De rust schijnt de TSC'ers goed te hebben gedaan, want al spoedig is de stand op 3—2 gebracht. Dan onderneemt de Vitesse middenvoor een ren en is spoedig de geheele verdediging ge passeerd, maar 2 meter voor de goal, wordt hij zeer onsporttief, tot vallen gebracht. Dit geeft echter de Vitessers ook meer vuur, een spoedig is de stand 4—2. Na een schermutseling voor het Vitesse doel wordt door den scheids rechter aan TSC een penalty toege kend, welke door den TSC'er Simons, keihard in 't net gekanjerd wordt. De moed gaat er nu bij Vitesse wel iets uit, TSC maakt van deze gelegen heid gebruik door den gelijkmaker te bezorgen. Met dezen 4—4 stand komt het einde. Door de bekende Vitesse sup porter „Jaap", is een prachtige beker beschikbaar gesteld, welke Zondag a s. tegen een zeer sterke vereeniging zal worden verspeeld. Duivensport. Zondag hield de Kaatsheuvelsche P.V. de Luchtvaart gevestigd bij J Treffers een wedvlucht van uit Halle oude en jonge duiven, de uitslag was met de jonge duiven als volgt: 1 A, v. Moergestel. 2, 5, 9, A. Ver steeg. 3 D. d. Bie. 4 L. d. Rooij. A. Zwart. 7, 8 M. Dekkers. Oude duiven «1, 3 G. Verhagen. 2, 7 A. Versteeg. 4 J. v. d. Schans. 5 Zwart. 6 A. Zwart. MADE. Zondag hielden de postdulvenver- eecigiogen «Prinses Juliana" en Ge vleugelde Vrienden" in combinatie een wedvlucht met oude en late jonge duiven van uit Vilvoorde. Vrijlating niet bekend. De ecr9to duif bereikte haar hok om 9 u. 58 m. 6 sec., dc laatste 10 u. 6 m. 20 sec. Verder als volgtB. J Bloeders 14 6, P. Kooij- 2D. J. Kop 3, M. Broeken 5—8, J v. d. Heijde 7—9, Jac. Vos 10. daarom beter eerst de agenda af te handelen en daarna de lange nolulen voor te lezen, dan kunnen zij die zulks wenschen de vergadering ver laten. Aan de orde is 1. Voorstel van Burg. en Weth tot wijziging van het reglement van orde voor de vergadering van den raad. Een afschrift van de voorgestelde wijzigingen hebben de leden allen thuis gekregen. Door den Voorzitter worden deze voorstellen nader toegelicht en de redenen aangegeven die tot wijziging van het reglement van orde hebben genoopt. Het bleek o.a. noodzakelijk om voorstellen door de leden van den raad gedaan voortaan schriftelijk en goed geformuleerd bij den Voorzitter in te dienen. Het is voorgekomen dat een voorstel uit de vergadering kwam en aangenomen werd, terwijl de secre taris noch de voorzitter later wisten hoe het moest worden genotuleerd daar er geen vasten vorm aan gegeven was. Wanneer men zoo ineens over een vreemd voorstel moet beslissen, zonder dat vooraf door den Voorzitter een duidelijke uiteenzetting daarvan GEMEENTERAAD. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 4 Sept. 1925 's avonds 7 uur. Voorz. Edelachtb. heer Mr. H. Loeff Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering met den gebruikelijken Christelijken groet geopend heeft, stelt hij voor om de notulen der drie vorige vergade ringen aan te houden tot aan het einde der vergadering. Spr. heeft de opmerking hooren maken dat de ver gaderingen zoo lang duurden, 't Is kan gegeven worden, is zulks niet bevorderlijk aan de goede behartiging der gemeentebelangen. Spr. vraagt of de leden met de voorgestelde wijzi gingen «accoord kunnen gaan. W. v. d. Wiel. 't Was wel ge- wenscht dat de wijzigingen artikels gewijs werden voorgelezen, dan kan ürunens burgerij eens hooren wat hier wordt klaargemaakt. Voorzitter. Ik heb er geen bezwaren tegen om de gewijzigde artikelen nog eens voor te lezen, doch de heer W. v. d. Wiel behoeft niet den indruk te wekken alsof we hier iets klaar maak ten wat we voor Drunens burgerij geheim wilden houden. Iedereen kan van de voorgestelde wijzigingen inzage komen nemen op de secretarie. Hierna wordt het gewijzigde Art. 11 van het reglement van orde door den Voorzitter voorgelezen, dat luidt als volgt 1. Andere voorstellen dan die, welke op den oproepingsbrief zijn vermeld (daaronder niet begrepen voorstellen tot wijziging of onderwijziging van voorstellen, die op den oproepingsbrief zijn vermeld, welke bij de betreffende onderwerpen onmiddellijk worden be handeld, zoo zij door een lid monde ling worden ingediend en door twee andere leden worden ondersteund) maken na afhandeling der agenda een onderwerp van beraadslaging uit, in dien zij worden gedaan door den voor zitter, door een commissie uit den Raad of door een der leden van den Raad in het laatste geval, indien het voorstel door tenminste twee leden worden ondersteund. 2. De voorstellen door leden gedaan moeten schriftelijk worden geformuleerd en onderteekend en wel zoodanig ge formuleerd dat aard en strekking dui delijk zijn. zij moeten bij den voor zitter worden ingediend. Deze voor stellen worden ten fine van advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Wanneer de Raad oordeelt, dat deze voorstellen van spoedeischenden aard of voor een dadelijke behandeling of beslissing vatbaar zijn en zij niet strek ken om op een vroeger genomen be sluit terug te komen, worden zij dade lijk afgedaan. Zonder verdere opmerking wordt dit artikel aangenomen Alvorens tot voorlezing van het vol gende artikel over te gaan geeft de voorzitter een korte toelichting. Voorzitter. We hebben helaas het treurige feit moeten constateeren dat hier verdachtmakingen werden geuit niet alleen tegen den Burgemeester, tegen het college van Burg. Weth. tegen medeleden of tegen burgers uit onze gemeente, maar zelfs tegen men schen, welke buiten onze gemeente wonen. Zooiets mag voor den goeden naam onzer plaats hier niet plaats vinden. En wanneer zoo iemand dan nog de beschaving mist om zijne ver dachtmakingen, al zijn ze dan soms in een driftige bui gedaan, terug te trek ken, dan blijkt het noodzakelijk dat door wijziging van het reglement van orde zooiets kan worden voorkomen. Artikel 14 wordt daarom voorgesteld te wijzigen als volgt 1. Geen spreker mag in zijn rede worden gestoord dan door den voor zitter, indien de spreker namelijk aan leiding geeft cm aan de opvolging van dit reglement herinnerd of tot de orde geroepen te worden. 2. Indien de voorzitter met den ha mer op tafel klopt, zal de spreker on middellijk van het woord 'afzien, waarna de voorzitter de reden der onderbre king bekend maakt en al dan niet, onder de noodige beperking den ge 'interrumpeerde zijn rede laat vervolgen. 3. Indien een lid zich beleedigende uitdrukkingen veroorlooft, den goeden naam van anderen in verdenking brengt, de orde verstoort, of tot revolutionaire daden aanspoort, een en ander ter beoordeeling van den voorzitter, wordt hij door dezen tot de orde geroepen. 4. Wanneer een lid de geuite beleediging of verdachtmaking niet terstond terugneemt, of mocht voort gaan zich beleedigende uitdrukkingen of verdachtmakingen te veroorloven, de orde te verstoren, tot revolutionaire daden aan te sporen, dan wel door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken te belemmeren, is hij ver plicht op aanzegging van den voor zitter, terstond het gebouw, waarin de vergadering gehouden wordt, te verlaten, tenzij de Raad op een dadelijk door hem ingesteld beroep anders beslist. Over dat beroep wordt onmid dellijk, zonder voorafgaande beraad- slaging, bij stemming door den Raad beschikt. 5. Maakt het lid van zijn recht van beroep in sub 4 van dit artikel bedoeld geen gebruik of is afwijzend op dat beroep beschikt, en voldoet hij alsdan niet onmiddellijk aan de aanzegging van den voorzitter in die alinea bedoeld, dan doet de voorzitter hem door den sterken arm uit het gebouw, waarin de vergadering wordt gehouden, verwijderen en zorgt, dat hij dat gebouw voor den verderen duur der vergadering niet weer binnen trede. Voorzitter. Het spreekt vanzelf dat de voorzitter, als zijnde de persoon die voor een goeden gang van zaken in de vergadering heett zorg te dragen, het recht heeft een spreker, die z.i. te ver gaat, te onderbreken. Om het nu echter niet den schijn te doen hebben dat de voorzitter de macht wil hebben om verder te handelen, is het billijk dat wordt bepaald dat het lid waarop een dezer bepalingen worden toegepast een beroep kan doen op den raad. De macht ligt dus niet bij den voor zitter, maar in laatste instantie bij den raad. Is dan de meerderheid van den raad ook van meening dat de goede orde is verstoord, dan worden de be palingen van dit artikel ook ten uit voer gebracht. Ik hoop echter van harte dat van deze strenge bepalingen hier nooit gebruik zal behoeven te worden ge maakt; 'tzou de goede verstandhouding zeer schaden. Burg. en Weth. zijn echter van meening dat, indien deze bepalingen blijken nooit noodig te zijn, het toch ook niemand schaadt dat ze zijn opgenomen, terwijl in het andere geval zij zeer zekar een goede uit werking zullen hebben. W. v. d. Wiel. Mijn inziens is het toch de voorzitter die nu het recht heeft om iemand het woord te ont nemen. We zitten nu over wijziging van het reglement te praten, maar ik heb nog nooit een reglement van orde gezien. Dat zou ik toch ook eens graag willen zien. En wat beteekenen die woorden: „Tot revolutionaire daden aansporen"? Zijn ze hier in Drunen soms bang dat we die dagen van 1918 weer terug krijgen Voorzitter. Die woorden zijn zoo overduidelijk, dat ik er niet aan denk om daarop nog verder in te gaan. Hetzelfde zou de heer W. v. d. Wiel kunnen vragen betreffende de Burger wacht en de Vrijw. Landstorm die hier in Drunen bestaan en waaraan hijzelf heeft meegewerkt om subsidie toe te kennen. Wat het reglement van orde betreft, als hij niet weet wat daarin staat, is dit zijn schuld, dat kan ik niet helpen. Wij behoeven hem dit niet te geven, hij kan dit op aanvraag ter inzage krijgen en 't pleit niet erg voor hem dat hij al dien tijd dat hij raadslid is nog nooit notitie hiervan genomen heeft. Iemand als hij, die steeds er op uit is om het beleid van Burg. en Weth. te befitten, mocht zeker ook wel eens blijk geven volkomen met de voor schriften op de hoogte te zijn, doch bedoeld lid heeft in het verleden steeds blijk gegeven niet de flauwste kennis te hebben van de bevoegdheden van den voorzitter, van het college van B. en W., van den raad, enz. Heb ik in 't verleden alles maar laten passeeren uit een soort gemoede lijkheid en omdat ik liefst met alle raadsleden in een beste verstandhou ding bleef, thans zal op aandringen van de groote meerderheid van B. en W. tot verscherping van het reglement van orde en tot handhaving hiervan, moeten worden overgegaan. Ook nu weer wil de heer W. v. d. Wiel ons in de schoenen schuiven dat hij nooit een reglement van orde heeft gekregen, doch dat verwijt treft ons niet, noch iemand van de secretarie, doch dat ligt uitsluitend aan de onkunde van hem zelf. Muskens. Ik vind het oude reglement van orde voldoende en acht het on- noodig hierin deze wijzigingen aan te brengen. Pijnenburg. De wijzigingen betreffen slechts personen die zich niet behoorlijk weten te gedragen, daar kan men mijn inziens niets op tegen hebben. A. v. d. Wiel. Ik ben het volkomen met den heer Pijnenburg eens en ben er sterk voor de voorgestelde wijzigin gen aan te brengen. v. Drunen. Mij dunkt dat die wijzi gingen niet noodig zijn. Men ziet het zoo toch nergens in de andere dorpen. Voorzitter. Het spijt me dat de goede toon die in sommige andere platte landsgemeenten nog heerscht, hier niet altijd heerscht. U zult het met me eens zijn dat- men zich in een openbare raadsvergadering op een behoorlijke manier dient te uiten. Men moet in het uiten van zijn meening altijd be schaafd blijven. Wat hier gezegd wordt wordt door verschillende couranten opgenomen en wordt zoodoende door half Noord-Brabant gelezen. Ik ben het roerend met U eens, als er nog zoo'n goeden toon heerschte, was een derge lijke wijziging niet noodig. v. Drunen. Het is al eens meer voor gekomen dat W. v. d. Wiel in het ongelijk gesteld werd, ofschoon later bleek dat hij de waarheid had ge sproken. Zoo zou iemand nu onschuldig op straat worden gezet. Voorzitter. Wat U zegt is uwe meening, maar als de meerderheid van den raad een andere meening is toe gedaan. dan kunnen wij ons met de minderheid niet inlaten. Hetzelfde is- toch het geval in alle vereenigingen e. d. Wanneer we ons vergist hebben is het betamelijk dat men die vergissing herstelt. De heer Muskens heeft zijn bezwaren legen deze wijziging opgeschreven, waarvan hij voorlezing doet. Hij heeft OISTERW1JKW. S. C. 0—4. Over het resultant van den eersten competitie wedstrijd "kan \Y. S. alleszins tevreden zijn; de cijfers getuigen voldoende de meerderheid, welke W. S. zieli over haar tegenstander ge toond heeft. Niettegenstaande liet bar slechte, hobbelige en harde terrein, voor voetballen absoluut ongeschikt, bovendien niet afgelijnd, wisten de zwarthemden ziel» 11a korten tijd goed aan deze omstandigheden aan te passen. Juiste controle over den bal was niet mogelijk, waardoor diverse opgelegde kansen nog gemist werden. Over den wedstrijd zelve, die vooral iu de tweede llelft zeer eentoonig was, kunnen wij dit maal kort zijn. Voor de rust wist W. S. C. één maal door toedoen van Jan Klerks, de heide andere malen voor den voet van G. de Kort, den stand tot J0 op te voeren. De tweede helft werd hoofd zakelijk op de speelhelft der tegenpartij gespeeld. Door laai verdedigen wist Oisterwijk doelpunten te voorkomen. Toch gelukte liet J. Moonen door een enorm hard schot nummer 1 te fnbrlceeren, met welken stand liet einde bereikt werd. Oisterwijk is eene ploeg, waarmede toch reke ning gehouden dient te worden en kan vooral op eigen terrein tot verrassingen in staat zijn. Als de lteeren wat minder mopperen en kalmer gaan spelen, kunnen door hen zeer zeker resultaten be haald worden. De voor a.s. Zondag vastgestelde wedstrijd W. S. C.—KAATSHEUVEL is door den N. V. 11. uitgesteld. \V. S. C. zal alsnog trachten voor a.s. Zondag een thuiswedstrijd tol stand te brengen, hetgeen wij in ons blad van a.s. Zaterdag hopen te kunnen publiceeren. QUICK—S. H. I. H. 4—3. De tweede wedstrijd welke Quick om den Miss lllanchc beker heeft gespeeld is voor haar in een -13 overwinning geëindigd. Wegens ziekte miste Quick haar links-hack Stippent, terwijl in de voorhoede Hensen ontbrak. Niettegenstaande heeft Quick een aantrekkelijke wedstrijd gespeeld welke liet aanzien ten volle waard was. De nieuwe miil- voor debuteerde goed en bleek voor Quick de gc- wenschte aanwinst. In de eerste acht minuten wel ke hij voor Quick speelde maakte hij twee mooie doelpunten. Aangaande den wedstrijd het volgende: Quick wint den tos en laat de Belgen legen wind in aftrappen. Direct stevenen de lllauw-Roode Belgen op liet Quick doei af waar echter een goede verdediging staat. Na ecnig op en neer getrap wordt v. Boxtel den bal toegespeeld, deze passeert dc verdediging en geeft Quick met een mooi schot de leiding. Dit spel herhaalt zich 5 minuten later weer en de stand is 2 0 voor Quick. De Belgen werken hard 0111 legen tc scoren, doch hun schot is niet goed. Na een half uur spelens ma ken zij bij een mooicn aanval een tcgenpunt. Stand met rust 21 Na do> hervatting een overdonderend optreden der Belgen in welke periode onze doelman danig op de proef wordt gesteld. Dan herstelt Quick zich en weet v. d. Heuvel liet derde doelpunt te maken. S. II. I. II. vindt het welletjes en maakt kort ach tereen twee mooie doelpunten. Even voor tijd mankt Blom voor Quick het win nende doelpunt, waarmede het einde komt. De grootste belangstelling is gevestigd op den laalsten wedstrijd van het Quick tournooi op a.s. Zondag als het veel besproken Vriendenschaar uit Culcnborg komt. Vriendenschaar is de kampioen van de Weste lijke 3e klas en moest in den laatstcn wedstrijd voor de promotic Wcst-2dc klas voor S. V. W. tie vlag strijken. Aangaande deze zoo belangrijke ontmoeting in ons volgend nummer meer bijzonderheden. VOETBAL. KAATSHEUVEL. DUIVENSPORT.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5