ri Zegt dit ook II niets? met verwondering kennis genomen van de voorgestelde wijzigingen, Door Ged. Staten worden de reglementen toch om de 8 jaren nagezien en eventueele wijzigingen voorgesteld. In art. 14 wordt gesproken van aansporen tot revolu tionaire daden, daaruit maakt men op dat hier gevaarlijke menschen zouden zijn, dat vindt hij belachelijk, eveneens dat er voortaan politie moet staan, die had z.i. wel wat anders te doen. Spr. heeft hier tal van jaren gezeten, doch nooit zijn dergelijke bepalingen noodig gebleken. Spr. vraagt of zulk een lid ook in het arrestantenlokaal wordt opgesloten. Hij meent dat de raad nu voortaan beter thuis kan blijven en zegt dat de voorzitter ook wel eens abuis kan hebben. Hij geeft in over weging om zich maar te bepalen bij wat Ged. Staten voorstellen en daaraan niet te gaan wijzigen. Voorzitter. Als de heer Muskens goed geluisterd had naar mijn vorige uiteen zettingen, dan had hij verschillende opmerkingen achterwege kunnen laten. Door Ged. Staten worden geen voorstellen dien aangaandegedaan.de raad stelt het reglement van orde (rast. Vroeger kunnen Ged. Staten wel eens een of ander reglement hebben toege zonden om als leiddraad te dienen, doch de raad blijft geheel vrij. Wat de uitdrukking: „aansporen tot revolutionaire daden" betreft dat is iets heel gewoons, men treft die in ver schillende moderne reglementen aan, men weet nooit wat men in de toe komst krijgt. Dat een raadslid in het arrestanten lokaal wordt opgesloten, zal wel niet voorkomen, tenzij hij zich aan ernstige wederspannigheid zou schuldig maken Dat een politieagent bij de hand is, is niet ter uitdaging van de raads leden, maar dit is overal het geval. Het kan noodig zijn, wanneer er wat veel publiek komt dat hij dan voor de goede orde zorg draagt of voor even tueele andere diensten aanstonds bij de hand is. In den Bosch moeten ge woonlijk wel 6 agenten voor de goede orde zorg dragen Dat ik mij ook wel eens kan ver gissen, is volkomen juist en daarom heb ik ook reeds gezegd dat de meer derheid van den raad kan uitmaken of de voorzitter gelijk heeft. Elshout. Ik kan me wel vereenigen met de voorstellen van B. en W., doch ik hoop dat er nooit gebruik van ge maakt zal behoeven te worden. Aangezien niemand nog het woord over art. 14 verlangt gaat de voorzit ter over tot voorlezing van Art. 19, dat wordt gelezen als volgt: 1, Indien een lid inlichtingen ver. langt te vragen aan den Burgemeester of het College van Burgemeester en Wethouders moeten de betrekkelijke vragen schriftelijk worden gesteld en onderteekend ingezonden aan den voorzitter. De inlichtingen worden hetzij schrif telijk, hetzij mondeling verstrekt. In het eerste geval wordt het antwoord dat den steller der vragen is toege zonden met de vragen ter inzage ge legd bij de stukken bestemd voor de eerst- of daarna volgende raadsverga dering. In het tweede geval worden de in lichtingen na voorlezing der vragen mondeling verstrekt in de eerst- of daarna volgende raadsvergadering. Wanneer de steller der vragen prijs stelt op beantwoording vóór of tijdens de eerstvolgende vergadering, moeten de vragen minstens acht dagen voor deze vergadering den voorzitter daar van hebben bereikt. Artikel 19a in te voegen tusschen 19 en 20. Nadat de onderwerpen der agenda en de voorstellen als bedoeld in art. 11 zijn afgehandeld en eventueele vragen zijn beantwoord als bedoeld in art. 19, sluit de voorzitter de verga dering. De voorzitter licht deze wijzigingen nader toe. Het betreft hier de rondvraag. Deze wordt zoo vaak gebruikt voor het stellen van vragen over alle moge lijke dingen, die men evengoed op andere tijden aan spreker, aan Burg. en Weth., aan den gemeente-opzichter of aan de politie kan vragen. In groote gemeenten, waar vanzelf toch veel meer te doen is, hoort men nooit van der gelijke vragen stellen, daar is dat nog veel lastiger gemaakt. Zoo ver wil spr. hier nog niet gaaniedereen kan in lichtingen vragen, echter moet dat voortaan schriftelijk inplaats van mon deling geschieden. Men moet nu niet zeggen dat andere gemeenten dat niet doen, daar behoeven we niet naar te kijken, we moeten voor ons zelf zorgen. Trouwens deze bepalingen zijn niets nieuws of niet door mij opgemaakt, doch zij zijn overgenomen gedeeltelijk van Waalwijk, gedeeltelijk van Oister- wijk en gedeeltelijk uit een modellen- boek. Er heerscht bij sommigen de meening dat in de raadsvergadering maar gezegd mag worden wat men wil. Neen, 't is geen koffiehuis. Voor den goeden gang van zaken in de toekomst zijn de voorgestelde wijzi gingen absoluut noodig, al moet er nu ook eenigen schijn van strengheid aan gegeven worden. W. v. d. Wiel. Ik vind het meer dan treurig dat men nu niet eens meer iets mag vragen. U had er nog wel een artikel bij kunnen voegen, dat nl. de raadsleden slechts te luisteren hebben naar wat Burg. en Weth. zeggen. De gelegenheid wordt ons immers ont nomen om bij de rondvraag nog iets ter tafel te brengen. Men heeft hier als raadslid zoowat niets meer te doen. En waarom moet men juist nu met die bepalingen komen, nog vóór dat de notulen werden voorgelezen, om me toch maar geen gelegenheid te geven nog iets te zeggen, waarover ik beslist nog even had willen spreken. Dat noem ik nu democratie van den ouden stempel, niet meer van den tegenwoordigen tijd. Voorzitter. Het spijt mij den heer W. v. d. Wiel te moeten opmerken dat hij ook geen goed Hollandsch lezen kan, anders had hij kunnen zien dat hem de gelegenheid tot het stellen van vragen niet ontnomen wordt. Hij meent altijd met kolossale woorden in de ruimte te moeten slaan, doch Burg. en Weth. kunnen alles gevoeglijk langs zich voorbij laten gaan en denken wie de schoen past trekke hem aan. Het zou buitengewoon verstandig van U zijn zoo U eens de gemeentewet ging bestudeeren. Ik weet het niet zeker, maar ik geloof vast dat in een gemeente als Zaandam, waar een sociaal-democraat voorzitter is, dat daar, evenals in Amsterdam en Rotterdam omtrent het schriftelijk indienen van vragen het zelfde wordt bepaald als hier wordt voorgesteld. W. v. d. Wiel. Maar daar staat toch dat de rondvraag wordt afge schaft. Voorzitter. Voor dergelijke vragen als waarvoor hier de rondvraag soms gebruikt wordt daar is deze niet voor. U wordt echter in 't geheel niet in uw rechten beknot. U kunt vragen wat U wil, doch dan schriftelijk in plaats van mondeling. W. v. d. Wiel. Ik blijf er bij dat ik het treurig vind dat deze reglements wijziging nu moet behandeld worden voordat ik nog gelegenheid heb gehad om bij de notulen der vorige verga deringen terug te komen op een paar zaken, waarvoor ik reeds van den Bond geroyeerd werd. Daarom moesten natuurlijk de no tulen tot aan het einde der vergade ring worden aangehouden. Voorzitter. U moet niet zoo gauw vooruit praten en eerst afwachten of U straks geen gelegenheid daarvoor krijgt. Het spreekwoord zegt terecht Zoo de waard is, zoo vertrouwt hij zijn gasten. De Voorzitter brengt hierna de voor gestelde wijzigingen in omvraag en worden deze aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. Halder, Klerx, Elshout, Brok, Pijnenburg, v. Huiten, A. v. d. Wiel en v. Spijk. Tegen de heeren W. v. d. Wiel, Muskens en v. Drunen. (Wordt vervolgd.) MADE. UIT KAATSHEUVEL. Rectificatie. GEMENGD NIEUWS. Aan de Zuid Fransche kust werd de laatste dagen een demonstratie met watervliegtuigen gehouden. Twee vliegtuigen zijn niet teruggekeerd en ondanks alle nasporingen heeft men hen niet gevonden. Men vreest een ramp en de eenige kans is nog. dat de vliegers en hun monteurs aan boord van een voorbijvarend schip zijn op genomen. Zaterdag werd, zooals wij reeds hebben gemeld, te Hirschgarten bij Berlijn een 16 jarig meisje, dat als model werkzaam was bij de Berlijnsche Akademie der Künste, met revolver schoten gedood. Het lijk werd naar het lijkenhuis gebracht. Gistermiddag verscheen daar een jong arbeider, die zich bij het lijk van het meisje twee kogels door het hoofd joeg. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij weldra overleed. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij den moord heeft ge pleegd. Hij had het meisje herhaalde lijk gedreigd, haar te zullen ombrengen, als zij nog langer als model voorde leerlingen der Akademie poseerde. jeugdige dieven. Omtrent de daders van de inbraken te Zeist vertelt het U. D. dat de recher che in het minst geen idee had, dat deze 16 tot 18 jarige knapen, jongens van zeer goeden stand, debet waren aan de diefstallen waarvan den Iaatsten tijd herhaaldelijk aangifte werd gedaan. De winkelier aan de Lange Nieuwstraat uit wiens etalage revolvers werden weggenomen, kon aan de politie wel een signalement opgeven van de jon gens, die in zijn winkel waren geweest om er wat te koopen, maar deze sig nalementen gaven de recherche geen aanwijzingen, aangezien zich onder de personen, die uit den aard der zaak verdacht werden in een groote stad zijn altoos bij de politie bekende man nen en vrouwen, die men bij voorko mende misdrijven onwiliekeurig ver denkt niemand bevond, die aan de opgegeven signalementen beantwoordde Hoe zou men eenig vermoeden kun nen hebben tegen deze jongens, mee rendeels zoons van zeer goed aange schreven families? Maar den 30en Augustus kreeg de recherche een sterke aanwijzing tegen een der jon gens, en toen men dit spoor eenmaal had, volgden alras de namen der me deplichtigen; en op Koninginnedag werden de vijf overige jongens in hechtenis genomen. De recherche haal de hen van huis. Eén der jongens liep. een sigaret rookende, naast den recher cheur die hem had opgehaald. Ze bekenden allemaal. Aangaande den diefstal van flesschen wijn uit een kel der aan de Oude Gracht, vertelden ze, dat ze dezen kelder waren binnengegaan niet met de bedoeling om te stelen, doch om eens te controleeren of er onder de Oude Gracht werkelijk on- dergrondsche gangen liepen, zooals zij hadden hooren beweren, gangen, waarin zich nog folterwerktuigen zouden be vinden uit de middeleeuwen. De knapen vonden noch het een, noch het ander, doch wel flesschen wijn, die ze toen voor hun moeite maar meenamen. Op een anderen dag het was avond voeren zij in een bootje langs de Oude gracht—werven tot aan de Tolsteenbrug; in den kelder eener slagerij zagen zij worst hangen en aangezien de jongelui een boterham met worst bijzonder waardeerden, kaap ten zij eenige worsten uit de slagers bergplaats. Een anderen keer geschiedde het, dat het gezelschap ontdekte, hoe men ergens in de stad gemakkelijk de magazijnruimte van een winkelier kon binnenkomen door aan de achterzijde van dat magazijn overeen werf te slui pen. Dat deden ze ook weer bij avond en op die manier stelden ze zich in bezit van ettelijke doozen chocolade- reepen, 70 80 reepen bij elkander. Daar deden jongens aan mee, die nog maar kort geleden een voorwaardelijke tuchtschoolstraf hadden gekregen voor diefstal van radio-onderdeelen. die zij waren machtig geworden door open schuiving van een raam aan de Malie baan. Een der jongens was in betrekking op een kantoor, waar men hem meer malen groote bedragen aan geld toe vertrouwde; de jongen stond bij zijn principalen uitmuntend aangeschreven, hij deed zijn werk zeer goed, men was buitengewoon over hem tevreden, zoo dat men hem zonder eenige bedenking vertrouwen schonk. Een andere knaap uit het kringetje was ook thuis al geen gemakkelijk heer; hij was in het bezit van een revolver, en als er iets hem niet naar den zin was, vond hij het heel gewoon om te wijzen naar de plek waar het wapen lag: denk er om dat ik het niet voor den dag moet halen. Het zestal zit nu te Zeist voor de dingen die het heeft uitgehaald. Daarna worden de zes jongensnaar de justitie verwezen. De heer Botte Jordaan, directeur der Spinnerij Deutschland te Gronau is hedennacht met zijn auto, waarin vier heeren uit Gronau waren gezeten, tegen een boom gereden op den weg tusschen Epe en Rienborg, met het gevolg dat de auto geheel werd ver nield, waarbij de heer Jordaan, die aan het stuur zat, gedood werd. De inzittende heeren kwamen er met lichte verwondingen af. Gisteravond tusschen 8 en 9 uur reed tusschen Bruell en Lobberich de luxe auto van den heer IJ B., koopman te Venlo tegen een boom aan. De mede inzittende, de heer F. T. ever.-, eens uit Venlo en de commissionnaij aldaar, was op slag dood. De hee IJ. B. werd zwaar verwond en gekneusd Levensgevaar schijnt niet te bestaar Hij is naar zijn woning te Venli overgebracht. Dinsdagnacht om 12 uur werd de politie te Rotterdam gewaarschuwd dat in het Hang twee menschen zouden gedood zijn. Onmiddelijk ging men op onderzoek uit. In het logement „Het Centrum", ge vestigd Hang 82 werd op de eerste verdieping in een kamer een vrouw gevonden, die reeds dood bleek te zijn terwijl over haar heen een man lag mei een revolver in de hand. Deze gaf echter nog teekenen van leven en dadelijk werd de geneeskun. dige dienst ontboden. De man werd naar het ziekenhuis vervoerddoch toen hij daar aankwam had hij het bewustzijn verloren en koe geen inlichtingen geven. De logementhouder, H.B. geheete deelde mede, dat hij met zijn vrou in de koffiekamer was geweest, terwi; de twee menschen, die gevonden ware' de eenige logeergasten waren. Beiden waren ingeschreven als Stui en echtgenoote. Des avonds om half elf waren zj gekomen, hadden een glas bier ge dronken en waren toen naaf bovet gegaan. Even over half twaalf hoorde de café houder enkele knallen en hij vermoed de, dat er iets viel. Hij ging naar boven, doch vond di deur gesloten en nadat hij deze me geweld had geopend zag hij welk drami zich had afgespeeld. Uit het verder onderzoek is geble ken, dat de man werkelijk Stuit heette 43 jaar oud was en te Kralingschi Veer woonde. Hij was ongehuwd. Het slachtoffe van dit drama was de 33-jarige vrouv johanna Melkert Duikers, die seder, eenigen tijd gescheiden van haar echi genoot leefde en thans een pand aar de Crooswijksche kade 82 bewoonde Zij schijnt betrekkingen aangeknoop te hebben met Stuit. Wat de oorzaak van dit drama is is tot nu toe onopgehelderdwar. toen de dader het bewustzijn kreeg weigerde hij elke inlichting. Het onderzoek wordt voortgezet. Van het kantoor van den hee J. M. in de Van Boetzelaerlaan in De Haag is een geldkisje met f 500 geste len. Zondagnacht is ingebroken tei kantore van den rijksontvanger 1 Delfzijl. Als de vermoedelijke dade daarvan is gisteravond te Meedhuizej F. de V. aangehouden. agenda! WAALWIJK. Donderdag 10 Sept 8 uur. Repetiti Liedertafel „Oefening en Vermaak Gemengd koor. Roze Marie. mm Een over tuigend cijfert Het kan niet anders, of het moet U opgevallen zijn, dat gij steeds meer Ford-Coupés en Runa bouts langs den weg ziet. En het is niet té ver wonderen, dat deze sierlijke, makkelijke open en dichte two-seaters hoe langer hoe meer in den smaak vallen en dus gekocht worden; immers de de aanschaffingskosten zijn zeer klein en men weet, dat men de hoogste waarde voor zijn geld krijgt. En welk een groote voldoening geeft zijn eigen wagen te rijden en welk het niet, een gemak, steeds overal en wanneer men wil te kunnen komen en gaan. Welk een prettig besef, te weten dat men niet meer van andere vervoermiddelen afhankelijk isl En dan de tijd dien gij bespaart I En laat men ook niet vergeten, dat de exploitatiekosten zeer gering zijn. Indien gij deze eens vergelijkt met die van andere wagens, dan zult gij overtuigd zijn, dat een Ford- Coupé of Runabout ook voor U een ideaal bezit is. Vraagt een demonstratie Fl. 2000. - Fl. 1355.- overal praat. Daarom is het zoo jammer, dat hy die altijd 011 overal over liet bedrflf praat, heden niet aanwezig is. Ligtvoet. Ik dacht ook al, toen ik het las, dat kan toch niet. Voorzitter. By de P.N.E.M. hebben ze het bericht uitgeknipt en ons opgezonden. Voorzitter. Van Beek dringt er telkens op aan dat de pryzen voor krachtstroom nog goedkooper gesteld zullen worden en toen hebben wü de P.N.E.M. eens om advies ge vraagd en die hebben ons ten sterkste ont raden om nog lager te gaan. Ook voor de lichtverbruikers kan de prys onmogelijk nog lager worden gesteld. (Wordt vervolgd). Openbare vergadering van den Rand dezer gemeente op Vrijdag 4 September, des voor- middags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Van Gils. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zyn de heeren Van Diepstraten, Van Beek en Stijnis. Dj- notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer Norbnrt zegt niet gehoord te heb ben dat in de notulefi is opgenomen dat be sloten is eerst aan de P.N.E.M. om advies te vragen, hoe het. zit, n.l. of de krachtverbrui kers liier niet te veel betalen tegenover de lichtverbruikers. Als dat waar mag zijn, dan dachten wij niet verantwoord te zyn om al leen in de Marktstraat kabels aan te leggen. Voor het advies van de P.N.E.M. hier was, zou naar hy meent, nog niet met de werk zaamheden worden begonnen. Voorzitter. Die kabel wordt niet aange legd voor de Marktstraat, maar voor het bo il ryf. Norbnrt. Die is voor de lichtverbruikers. Voorzitter. Neen, besloten is om in de Marktstraat een kabel aan le leggen, omdat zulks op den duur veel voordeeliger zal zijn. Straks komen er echter eenige heeren van de P.N.E.M., die een en ander zullen toe lichten. Van der Sluis. Wat de heer Norbart wil, kan niet. Zelfs een ingenieur kan niet uit maken waaraan de gemeente het meeste ver dient. aan kachtstroom of aan lichtstroom. Dat is zoo maar direct niet uit te maken. Voorzitter. In de Markstraat is de on- dergrondsclie kabel aangelegd, omdat men zooveel last van de boomen had. Op veel plaatsen hingen de takken van de boomen op den draad. Norbart. Ik meen dat de krachtverbruikers in evenredigheid hel meest betalen. Voorzitter. Dat is niet zoo, maar straks komen er een paar heeren van de R.N.E.M. en die zullen dan alle mogelyke inlichtingen geven. Norbart. Ik dacht dat het een aan het an der was gekoppeld. Ik hoor dat het werk al aanbesteed is. Dat is deze keer eens verba zend actief van Burg. en Weth. en ik ben blij dal ik dit eens kan eonsfateeren, want niet altyd kan men dat zeggen. Voorzitter. Ik geloof dat we altyd actief zyn. Van het tegendeel zal men hier niet veel last hebben. Ilierna worden de notulen ongewyzigd goedgekeurd en vaslgosteld. AAN DE ORDE: i. Ingekomen Stukken. Sehryven van den heer Van Beek dat hij verhinderd is deze vergadering by te wonen. Voorzitter. Het spyt het Dag. Bestuur by- zonder dat de heer Van Beek niet tegen woordig kan zyn. dan had hy zyn standpunt waarop hy met zyn verlaging van het tarief staat, eens nader kunnen toelichten. Van der Sluis. De kabel wordt gelegd voor het geheele bedryf. niet alleen voor het licht of niet alleen voor de krachtafnemers. Norbart. Die onkosten van ƒ0000 moet toch gevonden worden onder de verbruikers en nu gaan die zeggen, waarom moeten die daar een kabel hebben en moeten wij het met paaltjes doen. Voorzitter. Die hoornen staan daar in den weg. Voor de verfraaiing moet men toch ook wat over hebben. Norbart. Dat is het gevolg geweest van een reuzenvergissing. Eerst stonden die boo men in den weg, toen mochten ze weer bly- ven staan en daarop stonden ze weer in den weg. Voorzitter. Als die takken van de hoornen nat zyn en de draden raken, kan dat oorzaak zyn dat er een stoornis door ontstaat, waar door do geheele gemeente van stroom wordt ontstoken en in de duisternis moet blyven zitten. Van der Sluis. Men krygt er veel stroom- verlies door ook. Voorzitter. Het aanleggen van de kabel is aangenomen voor de som van 5512.20, wat nogal benetien de raming is. Wy hebben nu spoed achter het werk gezet omdat we zoo in het najaar zitten. liigtvoet. Hoe hoog stond de begrooting. In de Courant heb ik gelezen van over de 8000.—. Voorzitter. Op een courantenbericht kan men niet afgaan. Dat is al zoo menigmaal bewezen. Van de Reydt. Wy hebben ons aan dat be richt ook geërgerd, maar het mooiste is dat het dezelfde eyfers zyn, als waarmede iemand uit de gemeente overal schermt. Het is ge woonweg treurig zooals men over de zaken Kaatsheuvel, 8 September 1025. Traditioneel was 't weer niet al te schit terend op Zaterdag j.l. bij de opening der nieuwe kiosk, 't Hield zich den geheelen dag nog redeiyk wel. doch toen de festiviteiten goed en wel aan den gang waren, werden de hemelsluizen andermaal geopend. Desondanks mogen we zeggen dat de opzet van de ver- eeniging „Kaatsheuvels Belang", do opening zooveel mogelyk luister by te zetten en alzoo ook de vreemdelingen te trekken, geslaagd is. Zelfs in den biyvenden regen stond men ron dom de kiosk in dichte drommen geschaard. De corpsen, door K.B. tot het Festival uit- genoodigd, waren allen verschenen en stelden zicli goed 4 uur rondom de nieuwe muziek tent op. Door den Voorzitter van Kaatsheuvels Belang den NVeled. Heer M. A. van der Wee, werd de vol gende inleiding tot het feest gegeven Hij begon mat te zeggen dat 't hem eep hijzon der genoegen was de inleiding tot dit feest te mo gen geven. Vandaag zouden tocli onze reeds lang gekoesterde wcnschen bevredigd worden en werd onze plaats in het bezit gesteld van een muzick- kiosk, onze zoo alom beroemde harmoniéu ten volle waardig. Was de dag van heden voor onze plaats ongetwijfeld dan ook van historische beteekenis, niet minder zou de latere geschiedenis in de kro nieken vermeld vinden dat deze kiosk, dank zij de eendrachtige saamhoorigheid, door de bevolking is tot stand gebracht als een dankbare hulde aiui onze harmoniën voor hetgeen op muzikaal gehied door hen is en nog bij voortduring wordt gepres teerd. Te meer genoegen deed het aan dat deze inge bruikneming valt in het jubeljaar en onze harmo niën zich gaan opmaken om straks het 50 en 10 jarig bestaan van hun gezelschap te herdenken. Wanneer dan binnen korten tijd dit feest zal wor den gevierd dan zal die viering vermengd zijn met dc gedachte dat ons volk met zijn harmoniën medeleeft en gaarne zijn penning weet te offeren om den muzikalen kunstzin daarvan nog te ver- boogen. Er op wijzend dat daartoe ook de stichting van deze kiosk mag worden gerekend, gaat hij verder de geschiedenis dezer totstandkoming na wijzende op de ten vorigen jare voor dit doel gehouden en zoo wel geslaagde loterij, het kegelconcours en den bloeinpjesdag van dit jaar, om verder te mcmorce- ren lioe hier een gelukkige samenwerking tot uiting is gekomen welke zich heeft gedemonstreerd in den sympnthickcn ondergrond die bij allen heeft voorgezeten om een kiosk tot stand te brengen die in monumentalen zin de kracht van onze harmo niën op muzikaal gebied vertolkt. Vervolgens dank brengend aan onzen Gemeente raad die op voorstel van ons Gemeentebestuur in deze uitgaven is tegemoet getreden door een ren teloos voorschot van (1(10,te. verleencn, gaat hij de uitvoering van dezen kioskbouw na, allereerst dank en waardeering betuigend aan den heer Kes- scls te Tilburg, die met liet oog op een goede aecoustlek dc maten voor deze kiosk heeft aan gegeven. Gelijke waardeering niet minder bracht hij aan de Directeuren onzer harmoniën, die zoo gaarne met het Bestuur van Kaatshcuvel's Belang in de weer zijn geweest om aan de kiosk een klankvolle stemming te geven, in welke iiicdeinerking voor hen, bij dc prachtige accoustiek, ongetwijfeld een groote voldoening is gelegen. Op de door den lieer Kessels aangegeven maten heeft onze Gcmeenteopzichter de lieer A. M. Tirion, als architect dc plannen voor dezen kioskbouw op getrokken en is het wel onnoodig te zeggen dat hij daarin op de meest eclatante wijze is geslaagd. Ongetwijfeld heeft hij daarin zijne groote des kundige kennis naast zijn practischen blik neerge legd, terwijl hij steeds en ten allen tijde in de weer is geweest om een kiosk tot stand te brengen waar op onze plaats trotscli mag zijn. Daarvoor dan ook verdiende hij de grootste waardeering en meest erkcntelijken dank. Zijn gedachten gingen verder naar dc aannemers der kiosk dc heeren van Oost rum en Moolensehot voor den timnierpost en de de lieer II. Beekmans voor het ijzerwerk. Zij allen hebben hunne taak opgevat in het volle besef dat hier getimmerd werd aan den openbaren weg en hun arbeid aan critick bloot stond. Maar daarmede ook is door lien een stuk werk geleverd dat aan dc hoogste cischen voldoet en in de latere en laten wij hopen nog lange jaren van hunne groote bekwaamheid en energie in het bouwen van deze kiosk zal getuigen. Brengt hij hun daarvoor milden dank en hooge appreciatie, vervolgens releveerde hij, dat het Be stuur van Kaatshcuvel's Belang had gemeend dat de officicelc opening der kiosk als een heugelijk gebeuren niet zonder meer mocht passeeren, doch dat blijde muziek moest schallen om te verkondi gen dat onze plaats thans feest viert. Om de feestvreugde nog te verhoogen zijn de muziekkorpsen tiit dc naaste omgeving gevraagd hun blijde en schitterende tonen op deze kiosk te doen weerklinken en constateerde hij met groot genoegen dat daaraan zoo spontaan gevolg was gegeven. Voor deze sympathieke medewerking bracht hij hun bij voorbaat meest oprechten dank en riep hij hen niet minder een hartelijk welkom in ons midden toe. Hij hoopte dat het verblijf onder ons de meest aangename onderlinge verstandhouding zou bevorderen en dat dc deelnemende gezelschap pen nog langen tijd met de grootste voldoening op dit muziekfeest zouden terugzien. Ook voor de bevolking hoopte hij dat die terug blik lange jaren een zeer aangename zou zijn. Daarmede zou dan gepaard gaan dat de kiosk in een goede behoefte blijkt te voorzien en het doel is bereikt dat aan dezen kioskbouw heeft voorge zeten. Het Bestuur van Kaatsheuvel's Belang heeft dit doel gezocht in ouzc plaatselijke belangen n.l. om de mflzlek te brengen tot het volk en het volk tot de muziek. Daaruit valt te leeren hoe dc mu ziek hare welluidende tonen weet te vormen naar het leven, waarin ongetwijfeld wellicht meer nog dan thans een waardeering zal zijn te vinden voor de muzikale kunst welke door onze harmoniën wordt gepresteerd. Alvorens den EdelAchtbaren Heer Burgemeester gelegenheid te geven deze kiosk te openen, wees li ij er nog op dat niets iiet bestuur van Kaatsheu vels Belang meer aangenaam zou zijn dan dat van deze kiosk een druk gebruik wordt gemaakt, dat van deze kiosk nog lange en zeer lange jaren de eminente muziek van onze harmoniën moge klin ken en dat deze groote en monumentale kiosk, het symhool moge zijn van de toenemende kracht on zer muziekgezelschappen, van hunne stijgende gpuizikale ontwikkeling en van hun voortdurenden groei en liloei. Direct, daarna hield de Edelachtb. heer Burgemeester de openingsrede. Hij wees er op, dat vanaf de oudste tydon de zucht in den mensch zit, zich te ontspannen. In de tegenwoordige wereld wordt die ontspanning alzydig geboden en met onverzadigbare lust nagejaagd, 't Gevolg is, dat de uithuizigheid hoe langer zoo grooter wordt. Voor jaren terug bestond alhier nog niet die zucht deel te nemen aan alle kermissen en ontspannin gen, die den omtrek bood. Spreker meent daarin de oorzaak te vinden van de goede grondslag die in ons volk zit zich tot muzi kanten te bekwamen. De muziek was destyds hun uitsluitende afleiding. De vereeniging K. B. heeft goed gezien met onze beide be roemde corpsen deze majestueuze kiosk aan te bieden. Spreker ziet hierin een poging om te trachten onze mannen aan de plaats te binden en zoodoende de uithuizigheid mede Ie bestrijden. Hy wensclit K.B. geluk met 't sehoone werk, in zoo korten tyd tot stand gebracht en hoopt dat dit mede aanleiding moge zyn tot den groei en bloei van onze beroemde muziekgezelschappen. Na deze rede werd de kiosk door een hon derdtal muzikanten bestegen, n.l. de heide corpsen Euphonia en Apollo, om onder lei ding van Dir. A. Stravers de opéningsmarch „The Gladiators Farewell" te spelen. Had den we reeds tydens de speeches van de spre kers kunnen constateeren, dat de kiosk goed klonk, thans kregen we de gelegenheid om dit nader te coutroleeren en te beproeven, 't Algemeen oordeel, zoowel van toehoorders als van lien die op de kiosk zich lieten hoo- ren, was, dat de klank niet beter kon zyn. Dit vooral is voor liet bestuur der vereeni ging K. B., een groote voldoening, daar niet onverdeeld alle gevoelens zich tot de keu je van een kiosk bepaalden. Ook in 't verdere van den avond kregen we de gelegenheid op alle punten, zoowel groote als kleine corpsen te beluisteren en we kunnen niet anders ge tuigen, dan 't werk dat K. B. hier heeft verricht, is in alle opzichten boven de lieste wensclien en stoutste verwachtingen ge slaagd. Aan het festival namen deel Kon. Muziekgezelschap „Euphonia", alhier, Kon. Erk. Harmonie „Apollo", alhier, fanfare „Sirena", Sprang-Capelle, Harmonie „St. .Tan", Berkdyk, Harmonie „St. Crispyn", Waalwyk, Kon. Erk. Harmonie „Concordia", Loon-op-Zand. SPRANGCAPELLE. In ons laatste num mer is door uitvalling van eenige regels de behandeling van het verzoek van G. Ockers, om hem ingevolge de Landarbeiderswet, een hypotheek te willen verleenen. wat onduide lijk geworden. De aandachtige lezer zal het verloop van de discussie echter hebben kun nen volgen. Vervolgens staat er nog dat de heer Oer- lemans, over de schoolkwestie sprekende, ge zegd heeft: zou later blijken dat men nog meer leerlingen krygt, dan kan nog altijd een lokaal worden bijgebouwd. Dit moet zyn: dan kan nog altyd van school worden omgewisseld, zoodat de oude openbare school dan door het Chr. schoolbe stuur wordt overgenomen en de nieuw te bouwen school door de openbare. |WV O In Holland zUn meer dan 24.000 Ford wagens In gebruik Dat sprockt boekdoelen. Uw dichtstbijzijnde Official Dealer zal U gaarne een de monstratie geven zonder eenige ver plichting Uwerzijds. Ford Coupé Ford Runabout f. o. b. Rotterdam N.V. FORD MOTOR COMPANY OF HOLLAND VAN HELMON f STRAAT, ROTTERDAM

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6