de evenredigheid te betrachten, hoopte hij, dat men met hem accoord zou gaan, wat dan ook geschiedde. Hiermee was de agenda afgewerkt en kwam de rondvraag. De heer De Haan kwam met een klacht over de kwaliteit van het gas (niet voldoende gezuiverd) en dat de druk gedurende de avond- en morgen uren inconstant is, wat zeer veel last veroorzaakt. De Voorzitter meende, dat de zui vering voldoende was. Ook de heer De Haan erkende verbetering in vergelijking van vroe ger, maar vond ze nog zeer onvol doende. Veel werd er nog over gezegd „der langen Reden kurzer Sinn" is deze, dat de Voorzitter de klachten, in de hoop van succes zal over brengen, dat ter controleering van den druk de manometer op het stadhuis zal worden gerestaureerd en zoo mo gelijk getracht zal worden met iemand in contact te komen, die inzake zuiver heid deskundig op de hoogte is. Ten slotte uitte de heer De Mo een klacht over de snelheid waarmee zich auto's en motoren door de stad voortbewegen en wenschte een ver ordening met als maximale snelheid 15 K.M. Hij vond echter geen bijval. De Voorzitter constateerde, dat snel ler rijden dan 20 K M. gemiddeld, hier haast een onmogelijkheid is en dat de Kamer van Koophandel van Waalwijk destijds verzocht, toch zeker niet minder toe te staan dan die snelheid, dus 20 K M. Wethouder Hub. Verhoeven ging nog wat verder en verkondde, dat Drunen het noodig geoordeeld had 30 K M. toe te staan. Na nog wat her- en der geredeneer zag men af van verordenen, nadat de Voorzitter nog een ervaring had te berde gebracht en zijn mededeeling, dat wie de veiligheid in gevaar brengt, daarvoor reeds ter verantwoording kan worden geroepenwaarna op de ge bruikelijke wijze de bijeenkomst werd gesloten. ALMKERK. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente alhier op Dinsdag 8 Sept. 1925 n/m. 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter den Ed.achtb. heer j. W. Egberts Burgemeester, Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opende de vergade ring met gebed en verzocht daarna den Secretaris de notulen der vorige ver gadering voor te lezen, welke na een kleine opmerking door den Weth. Ottevanger, werden goedgekeurd. Aan de orde zijn thans ingekomen: Een schrijven van den heer J. Koopmans Rijksveearts alhier, waarin hij den Raad mededeelde, dat hem door den heer A. Kohier alhier, de huur van zijn tegenwoordigen woning is op gezegd. en hem door den heer Kan tonrechter reeds verlenging is verleend. Adressant zou hierdoor genoodzaakt zijn, in een andere gemeente een woning te zoekendoch daar hij lie ver in deze gemeente blijft wonen, verzoekt hij den Raad hierin eenige medewerking. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Een schrijven van den heer van Dijk, oud-Gemeente-veldwachter alhier, waar in hij als bode van den Polder't Nieuwland, den Raad verzoekt eenige vergoeding te mogen ontvangen voor de zorgen, door hem besteed om de bewo ners aan de Verlaatschendijk, steeds van 'goed drinkwater te voorzien, door het op tijd open zetten van Waterschutten. B. en W. stellen voor f 10 per jaar daarvoor toe te kennen, 't welk door den Raad wordt aangenomen. Een schrijven van den heer C. den Boer Jr., alhier, waarin hij den Raad verzoekt, naar aanleiding van een door hem ontvangen schrijven van het Ge meentebest. alhier, een geschikte prijs opgaaf te geven v. d. strook grond langs zijn huis, waarop door adressant een hek is geplaatst B. en W. stellen voor een bedrag van f 150 hiervoor te vragen. De heer Koekkoek vraagt hoe groot dit stuk grond is, waarop den voor zitter antwoordt van ongeveer 30 M2. De heer de Jong zegt wij verkoöpen dien „uitweg" met lusten en lasten. De heer Snoek zegt het is een open baren weg, de pastorie heeft daarover een uitweg, volgens spreker, wat bij verkoop weer wel eens zou kunnen veranderen, en is daarom van meening dat dit niet verkocht kan worden. De Voorzitter zegt, dat dit bij den verkoop beschreven kan worden. De heer Donker meent ook dat de Gemeente geen recht heeft dit te ver- koopen, daar dit openbare weg is. De heer van Leeuwen zegt alles moet er passeeren wat naar den tuin der pastorie moet; spr. zegt het is een vrijheidsberooving. De heer Snoek zegt, wanneer de gemeente dit verkoopt met lusten en lasten, en b v. de Boer later vraagt naar de bewijzen (wanneer men diens grond passeert) dan komt men in moeilijk heden, „want beschrijven is volgens spreker maar vorm." De Voorzitter zegt niet geweten te hebben dat de pastorie daar een uit weg over heeft, en zal dit nader onderzoeken. De heer Donker zegt, en als het dan verkocht wordt, wil het misschien de kerk ook wel koopen. Een verzoek van den Raad der Ge meente Zoeterwoude om adhaesie te be gen, om andermaal bij de 2de kamer aan te dringen tot afschaffing van den Zomertijd. Aldus wordt besloten, waarna den heer Snoek zegt 't zal toch niet veel helpen. Hierna brengt de commissie verslag uit (welke belast was met het nazien der Gemeente-rekening 1924), bij monde van de heeren Snoek, waaruit blijkt dat enkele opmerkingen van meer administratieven aard zijn gemaakt. De Voorzitter dankt de commissie voor hare werkzaamheden. Thans is aan de orde de Gemeente Begrooting 1926, welke artikelsgewijs wordt behandeld. De Voorzitter zegt. dat deze be grooting ter inzage heeft gelegen, waar op de heer Donker opmerkt dat hij het convocatie-biljet wel wat laat heeft ontvangen om alles eens na te zien. en vraagt of dit in 't vervolg niet wat vroeger bezorgd kan worden. De heer de (orig zegt, toch zijn wij wel vooruitgegaan bij vroeger, want ik (aldus spreker) heb wel eens een convocatiebiljet thuis gekregen (tijdens Burgemeester Punt), waarvan de datum der vergadering reeds was ver streken. Bij de behandeling der Begrooting vestigt de heer Donker de aandacht op het percentage gesteld op de vermo gensbelasting. De post onvoorziene uitgaven groot f 9000 vindt sprekerte hoog, en zou de 100 procent op de vermogensbelasting (naar aanleiding daarvan) terug willen brengen op 50 procent. De Voorzitter zegt dat de post onvoorziene uitgaven eer te laag is dan te hoog. De heer Donker zegt verleden jaar is ook een geldleening aangegaan, wat niet noodig was. Waarop de Voorzitter antwoordt, daar mag u mijnheer Donker niet meer op terug komen, 't was toen beslist noodzakelijk, dat kon niemand inzien, u ook niet, dus daar mag u niet aan tornen en ook daar B. en W. geen verwijt van maken. De beer Koekkoek hierna het woord verkrijgende zegt, wanneer de 100 pCt.. teruggebracht wordt op 50 pCt. hierdoor een bedrag van f 2000 minder wordt ontvangen. Dat geld (zegt spr.) moet er toch komen en zou dan door den minderen man moeten worden be taald, spr. zegt wanneer er sprake is van belastingverlaging, dan maar algemeene verlaging. De heer Donker zegt, men moet 't kapitaal niet afbreken, dat doet de voorganger van de A R. partij ook niet. De heer de Jong vindt het ook onbillijk,, want er zijn personen, die spreker kent, met een kapitaal van f25 a f30.000. die onder deze heffing teruggaan, waarop de heer Koekkoek zegt hier ook niet mee accoord te gaan, want spreker zegt wanneer de 100 pCt. op de 50 pCt teruggebracht wordt treft dit den middenstand „den Handel" en neringdoenden zoolang als spreker als Raadslid fungeert, zal hij voor 't recht uitkomen, want spreker meent aan een bekend spreekwoord zich vast te moeien houden't kan beter van een stad als van een dorp. De heer de Jong zegt, dan zouden de steden wel eens dorpen kunnen worden en de dorpen steden. De heer Donker stelt voor om de 100 pCt. terug te brengen op 50 pCt., welk voorstel door den heer v. d. Meijden wordt gesteund en wordt verworpen met 8 tegen en 3 stemmen voor Hierna is aan de orde de aankoop van een Motor-Brandspuit. De Voorzitter zegt, wanneer de leden hieromtrent eenige inlichtingen hebben ontvangen, deze dan ter tafel kunnen brengen. De heer Koekkoek zegt eenige in lichtingen te hebben ontvangen van de Firma Dekkers tot een bedrag van f3000, f4000 en f4800, welk bedrag wel wat te hoog voorkomt. Ook de heer van Leeuwen heeft eene aanbieding ontvangen. De Voorzitter leest eene aanbieding voor, terwijl tevens in dit schrijven de voordeelen van een Motor Brand spuit. tegenover een Hand-Brandspuit worden beschreven, uit welk schrijven blijkt dat de aanschaffing volgens dit aanbod een bedrag zouden vorderen van f 2368 50. De heer Ottevanger vindt die reclame wel wat overdreven. De Voorzitter zou graag eene com missie benoemd zien, om een bezoek aan die Firma, waarvan spreker opgave ontving, te brengen. De heer Koekkoek zou willen be palen, dat bij aanschaffing van een Brandspuit ook een spuit aan den Ippelschendijk geplaatst werd. Nadat enkele leden het voor en tegen van een Motor- en Hand Brand spuit hebben besproken, wordt een commissie benoemd bestaande uit den Voorzitter, Walraven of Ottevanger, in verband met het verlangen van den Voorzitter. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer Verschoor, wel gedacnt te hebben, dat door B. en W. nu met een andere regeling betreffende het schoolgeld zouden zijn gekomen. Spr. vindt het allertreurigst, dat een landbouwer, welke 14 koeien melkt vrij is van betaling van 't school geld en vraagt of hierin geen ver andering kan worden gebracht, dat dergelijke onbillijkheden niet meer kunnen voorkomen, waarop de Voor zitter antwoordt, dat op 't oogenblik hierin geen verandering kan worden gebracht. De heer Verschoor zegt ook eenige regelingen van schoolgelden van andere gemeenten in zijn bezit te hebben, die door den Voorzitter ter inzage worden gevraagd. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN ELKE MAAND GEEFT. Nadruk verboden De R. is weer in de maand, dus, vaarwel Zomer! Pas heeft de boei den oogst geborgen, of hij bereidt den akker al weer voor hel volgende gewas Veel graan was dit jaar geregeld neer geslagen door feilen regen. Belangrijk schade en moeilijk zichten waren vaak de gevolgen. Welke voorzorgen kan de boer thans nemen om legeren voor 't vervolg zooveel mogelijk te voorko men? Ie. Hij zaaie niet te dik, opdat de planten licht en lucht voldoende krijgen en het stroo stevig kan worden. Het gebruik eener zaaimachine is aan te bevelen, rij en tee It dus. I)e hoeveel heid zaaizaad mag niel zijn 3 tol 4 H. L. per bunder, maar hij volsta met 2 Hectoliter. 2e Men Iele een soor welke niet zoo licht legert: de Pctküser rogge verdient aanbeveling, mits men niet met eigen bouw voorttele maar ge regeld eenig origineel of le nabouw- zaad aanschaffe. Doet men dit niet, dan wordt het stroo gaandeweg mindei stevig. 3e. De bemesting moet doelma tig zijn. Gebruikt men stalmest dan geve men daarnaast kalizout; phos- phorzuur is vaak voldoende aanwezig en w^iar dit zoo is, komt kali als plan- tenvoedingsstof het eerst in de minder heid, in 't minimum zooals het heet. Wie enkel kunstmest aanwendt, heeft voldoende phosphorzuur in den vorm van slakkenmeel (of super op niet-zu- ren grond) en kali, in den vorm van d k kalizout of kainiet, uit te strooien. Stikstof kan men geven in Chilisalpe- ler of in zw. ammoniak of van beide meststoffen wat. Zw. ammoniak werkt langzamer. Wie bij gebleken kalk- behoefte mergel wil uitstrooien zie goed toe, wat hij koopt, wat hij krijgt. Geen gemalen harde kalksteen, maar werkelijke mergel: met hoog gehalte, en met een fijnheid van minstens 75 procent. Als goede soorten Kunnen wij aanbevelen: de Freija-mergel en de Stadtlohnermergel. Evenwel, ook hier bij komen schommelingen voor, dus onderzoek van het Proefstation is noo dig. De enkeling komt hier niel toe de kosten zijn te hoog. Koop dus met an deren d.w.z. betrek uw mergel en ook uw andere meststoffen van een land bouw- of aankoopvereeniging, welke monsters ten onderzoek opzendt. Wij zagen bij de reeds gerooide aard appelen vele knollen, aangetast door schurft. Met goed resultaat is hierte gen vroeg in den herfst rogge uitge zaaid welke in 'l volgend voorjaar, kort vóór het poten, wordt ondergebouwd. Het organisme, dat de schurftziekte veroorzaakt schijnt de versche groene massa te verkiezen boven de aardap pelknollen, zoodat deze niet worden aangetast. Men zaaie de rogge dicht, opdat een weelderig gewas worde ver kregen. Deze wijze van doen is van ouds bij vele landbouwers gebruikelijk. Dit ge schiedt dan echter met de bedoeling de voedingsstoffen in de bouwvoer niel met het regenwater te doen wegzakken, maar door de rogge te doen opnemen. Wordt deze dan in het voorjaar onder- geploegd, dan profiteert hel volgende gewas er-van. In den tuin. In den fruittuin gaan we voort in deze maand met het zorgvuldig oogsten van het z.g. zomergoed. Als echt in- heemsche soorten noemen we: de Rietpeer, de lange en ronde Perzikpeer de Diamantpeer, de Vijgepeer en laten we niet vergeten: de onovertroffen Juttcpeer. Wij plukken voorts in Sep tember o.m. v. Bonne Louise d'Avran- ches, Beurré de Mérode, Beurré d'As- somption, Beurré d'Amanlis, Poire de Tongres, Marguerite Marrillot, Beu- ken's Butterbirne, Souvenir du Con gres. Van de appels zijn of worden plukrijp: Keizer Alexander, The Queen, Roode Calville, de door velen geliefde Wijnappel, Warners King, Celline, Gravensteiner, Couleur de Chair en andere. De tijd van oculeeren is nog niet voorbij, maar men talme niet meer. Wat we in 't begin van 't seizoen reeds behandelden, worde nu nagezien; mo gelijk knelt het verband en groeit daardoor in den bast, men verhelpe dit dan. Geef eens acht of het gedeelte van den bladsteel dat bij de kunstbewer king aan het oog bleef zitten, verdord is; zoo ja, dan is dit een goed teeken de oculalie is dan gelukt. Verbouwt ge ook boon-erwten (z.g kievitseitjes of spikkelboonen? Een heerlijke boonsoort, welke in den win ter als droge boon gegeten wordt en smakelijker is dan de bruine boon. Wij verbouwen ze sedert jaren. De schee den zijn rood, de vruchten lijken meer op erwten dan op boonen. Teelt ge ze niet, neem dan 't volgende jaar eens een proef; ze groeien tegen stokken Teelt ge ze wel dan weet ge, dat ze moeilijk te drogen zijn, want ze groeien steeds door. Daarom moet ge in de le helft van de maand de wortels uit den grond los trekken, de planten laat ge om de stokken zitten; aldus wordt het drogen bespoedigd, en ook het rijpen Koude sla kan nu nog gezaaid wor den, maar direct. Leg het raam er da delijk op en lucht flink: ook des nachts de lucht toelaten. Zaai liefst in d£ bak ken waarin de planten blijven staan als ge wat dicht zaait, kunt ge een deel der planten in andere bakken brengen. Wal ge nu ook nog doen kunt? Wat late andijvie uitplanlen. Dit worden natuurlijk geen zware kroppen meer maar deze verdragen het best een licht nachtvorstje. Later kan er een rietmat over gelegd worden en hierop wat droog blad; de matten mogen de plan ten niet drukken. Wie er een konden bak heeft, kan de planten natuurlijk van het veld hierin overbrengen; men steke ze met een kluit uit den grond. over- BUITENLAND. In een algemeene vergadering der Noorsche luchtvaarlvereeniging heeft de voorzitter dr. Rolf Thomessen mededeeling gedaan van Amundsen's nieuwe vliegplan naar Point-Barrow in Alaska Luitenant Riiser Larsen zet Amundsen's plannen uiteen. De afstand van King's Bay naar Point Barrow be draagt 3400 K M. Amundsen heeft het Italiaansche marineluchtschip de half stijve N. I. gekocht De bemanning zal bestaan uit 16 man, o,w behalve Amundsen, Ellsworth en mogelijk ook de Italiaansche constructeur Nobile. Het luchtschip zal „Norge" heelen en onder Noorsche vlag vliegen. Draag kracht 9400 K G Het is voorzieh van 3 Maybachmotoren van 250 p kr. Snel heid 115 KM. per uur. Er worden 3 tui masten opgericht in Rome, Dront- heim en King's Bay. De vliegtocht wordt in 1926 ondernomen. De onder neming wordt gefinancieerd door de maatschappij op aandeelen die dezen zomer Amundsen's vliegtocht mogelijk maakte, alsook door Amerikaansche financiers. Volgens een Reuter bericht uit Freiburg in Baden is gisterochtend omstreeks 10 uur het vliegtuig van de Fransche vliegers Thierry en Coste die denzelfden ochtend van het vlieg veld bij Eiampes vertrokken waren op hun tocht naar Bagdad in het Zwarte Woud neergestort. Thierry werd gedood. Coste is zwaar gewond naar het hospitaal te Freiburg overgebracht. In de tweede commissie van den Volkenbond heeft mr. Zimmerman rap port over het herstel van Oostenrijk uitgebracht. De commissie heeft hem gehuldigd. In Jan. a.s. houdt de con trole op, De Duitschesociaal-democratische partij heeft in het afgeloopen jaar 100 000. leden verloren. Uit Tientsin wordt gemeldDe Gele rivier in de provincie Shantoeng is buiten haar oevers getreden en heeft 1000 dorpen overstroomd. Drie duizend menschen zijn verdron ken. Het water kwam tot aan de dorpen die 50 mijlen van den rivieroever lig gen en had een grootste diepte van 30 voet. BINNENLAND. Jhr. Loudon licht in de derde commissie van den Volkenbond het Nederlandsche voorstel tot onmiddel lijke voorbereiding niet bijeenroeping van de ontwapeningsconferentie toe en bepleit wijzigingen in de z.g. coör dinatie-commissie. die hij in ontwape- ningscommissie wil verdoopen. Het succes van dit Nederlandsche initiatief is verzekerd. De RoomschKatholieke Tweede Kamerclub heeft in een gistermiddag gehouden vergadering het bestuur als volgt samengesteldvoorzitter mgr. dr. W. H. Nolens^; vice president jhr. mr. A. F. V. van Sasse van Ysselt penningmeester dr. L. N. Deckers eerste-secretaris mr. P. J. M. Aalberse tweede-secretaris C. J. Kuiper. Mr. A. baron van Wijnbergen heeft bedankt als voorzitter van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties. In een op 7 November te houden buitengewone algemeene vergadering zal een opvolger worden gekozen, waarvoor door het bonds- bestuur Jhr. mr. Ch. Ruijs de Beeren- brouck, oud-Minister President wordt aanbevolen. Het is zeer waarschijnlijk, zegt het V a d., dat in de aanstaande Regee- ringsperiode de wet betreffende den bakkersarbeid belangrijk zal worden gewijzigd. Er is een voorstel gekomen tot reorganisatie derobligatiën van de Tram weg Mij. „de Meijerij". Die van f 1000 worden gereduceerd tot obligatiën van f500 met behoud van den rentevoet van 4'/a pet- De aandeelen worden van f 1000 tot f250 teruggebracht. Het Soer. Handelsblad meldt, dat het vermoedelijke overschot van de begrooting van 1925 voor Ned. Oost Indië 70 millioen zal bedragen, exclu sief de stijging van de douaneontvang sten. Het totaal overschot is aan te nemen op 100 millioen. Het reisplan van H.M.'s onder zeeboot „K XI" naar Ned.-Indië is als volgt vastgesteld15 Oct. vertrek van Nieuwenaiepvan 21 tot 27 Oct. te Se villa, van 1 tot 7 Nov. te Tunis; van 12 tot 19 Nov. te Alexandrië van 20 tot 24 Nov te Port Said van 24 tot 25 Nov. te Suezvan 1 tot 4 Dec. te Adenvan 14 tot 22 Dec. te Colombo en 27 Dec. aankomst te Sabang. De boot zal van den luit. L Beekman. Naar het onder commando staan ter zee le kl. G. E. V. Centrum uit militaire kringen verneemt, zou de minister van oorlog met zeer ingrijpende bezuini- gingvoorstellen komen Het zou o. a. in het voornemen liggen verschillende garnizoenen op te heffen. Behouden zouden blijven de garnizoenen Amers foort, Ede, Den Haag, Utrecht en Har derwijk. Volgens de nieuwe plannen zou niet meer elk regiment, maar elke brigade een schoolcompagnie krijgen. De reorganisatie zou o. a. ten gevolge hebben dat enkele honderden officie ren zouden moeten afvloeien dezen zouden gedurende een aantal jaren op wachtgeld worden gesteld. Bovenstaand bericht is officieel tegengesproken. Ten aanzien van de wijze waarop schade aan de slachtoffers van den stormramp zal worden vergoed, heeft dr. N. M. losephus Jittaaande Tel mede gedeeld, is een absolutegedragslijn nog niet is vastgesteld. Eerst moeten wij den volledigen omvang van de schade kennen en nagaan welke schade door ieder is geleden. Wij zijn druk bezig met het berekenen van de schade en flink op weg daarmede. Wat Noord-Brabant betreft, is de schade die daar in de geteisterde plaatsen is geleden, nage noeg bekend, aldus verklaart ons dr. itta, doch van Gelderland nog niet. Op een desbetreffende vraag ant woordde dr. Jitta, dat het niet in de )edoeIing ligt om aan allen 100°/o der schade te vergoeden. Alles moet nauwkeurig worden nage gaan, waarbij ook rekening gehouden wordt met den maatschappelijken wel stand van ieder der voor schade in aanmerking komende personen. Het blad heeft tenslotte nog gevraagd op hoeveel het bedrag geschat wordt dat er is. Nauwkeurig viel dit niet te ramen, doch dr jitta meende wel te kunnen zeggen, dat de tot nu ontvan gen som aardig de twee millioen zal benaderen. De schade in Brabant blijkt grooter te zijn dan in Borculo. De nieuwe kruiser Java ga.t 18 dezer van Vlissingen naar Amsterdam waar hij door H. M. de Koningin zal worden geïnspecteerd Hij vertrekt in October naar Oost-Indië. De commissie van afgevaardigden uit de voornaamste onderwijsorgani saties, die zich op initiatief van het hoofdbestuur der algemeene vereeni- ging van leeraren bij hét middelbaar onderwijs met de studie van 't vraag- tuk der aansluiting van lager en mid delbaar onderwijs heeft belast, heeft laar eindrapport uitgebracht. De commissie komt in haar aan den minister van Onderwijs, K en W. aan geboden rapport tot de volgende con clusies 1. Het M. O. moet slechts bestemd zijn voor dat deel der lagere school bevolking, dat in het bijzonder ge schiktheid toont voor overigens intel- lectueelen arbeid. 2. De a. s. M. O. leerlingen behoeven geen bijzondere voorbereiding. 2a. Het onderwijs op de lagere school

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2