Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. P jonge vrouw. roar FECJLLETON NUMMER 78 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1925 48« JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN, EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. EETHEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Sept. 1925 des n.m. half twee (oude tijd.) Voorzitter de Edelachtbare heer Brune. Afwezig de heeren van Buren en Smits. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerkingen vastge steld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van de R. K. Politiebond St. Michael betreffende de jaarwedde en verdere vergoeding van den ge meenteveldwachter W. v. d. Pol. Aan getoond wordt hoe op verschillende punten de bezoldiging geringer is dan destijds door Ged. Staten voorgesteld. Deze gaven als minimum aan f 1000 tot f 1400 met kindertoeslag, vrije kleeding, bewapening en woning. Gevraagd wordt aan v. d. Pol ook vrije woning of vergoeding van huis huur te geven. Voorzitter. Van de Pol heeft op het oogenblik het maximum salaris nog niet bereikt. Hij heeft nu f 1150 en zou er nog 2 jaren over moeten doen eer hij aan zijn maximum, dat is hier f 1200, gekomen is. Namens Burg. en Weth. zou ik thans willen voorstellen, teneinde deze zaak aan een einde te brengen en die on billijkheid weg te nemen, om aan v. d. Pol reeds nu het maximum-salaris, zijnde f 1200 te geven. Ik geloof dat het dan wel in orde zal zijn en verdere vragen om vrije woning e. d. wel achterwege zullen blijven. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2. Aanbieding gemeente-rekening '24. Voorzitter. Ik kan U mededeelen dat deze rekening sluit met een nadeelig saldo van f 2813,04. Dit nadeelig slot wordt niet veroor zaakt doordat de uitgaven boven de raming zijn gegaan, doch omdat de opcenten op de inkomstenbelasting belangrijk minder hebben opgebracht 89) TWEEDE DEEL. dan geraamd was. Bovendien had men in Meeuwen te veel vergoeding voor Lager Onderwijs ontvangen, wat toen is moeten worden terugbetaald. Ik stel voor deze rekening alsmede die van de P. N. E. M. in handen te stellen van een commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren v. d. Schans en v. d. Heuvel. Aldus wordt besloten. 3. Aanbieding gemeente-begrooting 1925. De gewone dienst is in inkomsten en uitgaven op f 76377,64. De kapi taal-dienst in inkomsten en uitgaven op f 15182. Verder wordt nog medegedeeld dat voor belasting naar het inkomen een opbrengst van f 28200,— is geraamd en voor onvoorziene uitgaven een be drag van f 2228,21 is uitgetrokken. Dezelfde commissie die de gemeente rekening 1924 onderzoekt zal ook deze begrooting onderzoeken en in de vol gende vergadering rapport van hare bevindingen uitbrengen. 4. Vaststelling politieverordening. De voorzitter gelooft niet dat hier over thans nog meer gesproken be- hoefHe worden. De verordening was in de vorige vergadering reeds in be ginsel vastgesteld. Thans is ze in druk verschenen en kan na goedkeuring naar Ged. Staten gezonden worden. Na een enkele opmerking van den heer v. d. Heuvel en een toelichting daarop door den voorzitter wordt de politie-verordening ongewijzigd vast gesteld. 5. Subsidie Groene Kruis. Voorzitter. Zooals U weet zou het Dag. Bestuur in verband met een van het Kruis ingekomen subsidie-aanvraag een onderzoek instellen hoe de op brengst van de gehouden bazaar en van de verloting is besteed geworden. In antwoord daarop deelt het bestuur van het Groene kruis ons mede, dat deze hoog noodige buitengewone in komsten, hebben moeten dienen om enkele buitengewone uitgaven te doen, o.a. om een schuld af te lossen en eenige materialen aan te koopen. Bij het opmaken van de begrooting was de opbrengst van de bazaar nog niet bekend eerst later, in April, is het batig saldo van f 2287,90 ontvangen en be steed als is aangegeven. Over de verloting wordt dus door het bestuur nog niet gesproken. Niettemin meenen Burg. en Weth. toch te moeten voor stellen om aan deze vereeniging, waar van toch de geheele gemeente profiteert en die wel de nuttigste vereeniging mag genoemd worden, een subsidie van f 200, -- te geven. Vorig jaar is f 250.— subsidie ge geven. Vos. Ik weet niet precies hoe het staat met de financien van het Groene Kruis, maar noodig hebben ze het zeker. Er komen herhaaldelijk aanvragen in. v. d. Schans. Zouden we het vroeger gegeven bedrag van f 250.— dan niet kunnen handhaven. Voorzitter. We hebben er rekening mede gehouden, dat ze door de op brengst van de bazaar een belangrijk bedrag hebben kunnen aflossen en bovendien nog een bedrag van de ver loting in de kas is gekomen. Een en ander is ontvangen kunnen worden, omdat alle gemeentenaren ertoe hebben medegewerkt om deze bazaar en ver loting te doen slagen. Daarom meen den we dit jaar te kunnen volstaan met f 200.— uit de gemeentekas te geven. v. d. Schans. Als dat dan maar geen aanleiding geeft om het volgend jaar weer een bazaar en verloting te houden, anders zouden we beter dezelfde sub- sidie als vroeger kunnen geven. Als ze nu voortdurend in financieele moei lijkheden moeten zitten, dan was het beter om de subsidie van f 250.— te handhaven. Voorzitter. We moeten ook met de gemeentefinancien op de kleintjes passen. Als we nu zien welke een belangrijk bedrag er dit jaar reeds in hun kas gekomen is, dan Is hiertegen zeker geen bezwaar. Wanneer we het volgend jaar eens kunnen zien, waar aan dit geld zooal besteed is, dan kunnen wij er gemakkelijk op terug komen en de vroegere subsidie van f 250 weer geven. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten f 200.— subsidie te verleenen. 6. Voorstel overdracht G. E. B. aan de P.N.E.M. De Voorzitter deelt mede, dat de P. N. E. M. duidelijk heeft te kennen gegeven, dat er geen sprake van is, dat zij terug wil komen op wat vroeger is voorgesteld. De P. N. E. M. wil dus het geheele bedrijf dus net, palen, enz. in exploi tatie en onderhoud overnemen en zal vanaf dien datum de stroomprijs 5 cent lager stellen als thans aan het G.E.B. moet betaald worden. De gemeente moet alsdan een mini mum afname van 3500 K.W.U. per jaar voor straatverlichting garandeeren. Burg. en Weth. stellen voor om op de bekende voorwaarden het G. E. B. aan de P.N.E.M. over te dragen, zoo mogelijk reeds per 1 October a.s. of in elk geval zoo spoedig mogelijk. De heer v. d. Heuvel vraagt of men dan toch blijft zitten met de kosten die reeds gemaakt zijn, waarop de Voor zitter antwoordt, dat de P. N. E. M. alles slechts in exploitatie en onderhoud overneemt en wanneer men lateralies weer in eigen beheer zou willen nemen, geeft de P.N.E.M. alles In denzelfden toestand terug. De gemeente blijft nu dus met de gemaakte kosten ad f 100 000.— zitten. Het daarvoor ge leend bedrag moet in 30 jaar worden afgelost. Het zal echter een heele ver lichting zijn als de gemeente eenmaal van die tekorten op het G. E. B. af is. Dit jaar is reeds in totaal f 10800.— aan de P. N. E. M. uitgekeerd moeten worden, waarbij nog geen aflossing was. Er is nog niets afgelost, wel hebben afschrijvingen op het net, enz. plaats gehad. De raad is het algemeen met den Voorzitter eens, dat het gewenscht is zoo spoedig mogelijk van deze stroppen voor de gemeentekas af te komen, te meer daar de stroomverbruikers dan direct van den met 5 cent per K.W.U. verlaagden prijs profiteeren. Met algemeene stemmen wordt tot overdracht besloten. 7. Vaststelling kohier straatbelasting. Op een totaal opbrengst van f 1485.75 wordt dit kohier ongewijzigd vast gesteld. 8. Benoeming lid sehattings com- missie wegens bedanken door P. Scherft. De Voorzitter zegt dat B. en W. getracht hebben in Meeuwen iemand hiervoor te vinden om een voordracht te kunnen doen, doch het schijnt een weinig begeerd baantje te zijn, want ze bedankten er allemaal voor. Nu vragen B. en W. om in afwijking hier van iemand van elders misschien uit Heesbeen te mogen voordragen. Als de raad daarmee accoord gaat, zullen B. en W. in de volgende vergadering met een voorstel komen. De raad kan zich hiermede vereenigen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Sep tember des n.m. ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer kwart over twee uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Hermans en v. d. Koppel. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Voorzitter. De collecte in de gemeente gehouden voor de slachtoffers van den stormramp, heeft opgebracht f 479.20. Een verslag van den keuringsdienst wordt voor de leden ter inzage neder- gelegd. Schrijven van Ged. Staten, houdende het bericht dat de Minister geen termen aanwezig acht om het raads besluit, waarbij is besloten om den veldwachter geen 5 maanden den tijd De Echo van het Zuiden, Wnalwjjksclie en l.aigslrulsrkr Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. van „DB BOEO VAN HET ZUIDEN". Laat hem maar doen. Carl, sprak lip. Ik zelf heb liem dat bevel gegeven. Hij lieeft mij doen opmerken dat er aan den rechter kant der stelling wel een zwak punt kon zfln, vooral na de ontploffing, die ze natuurlijk een geweldig schudding zal doen ondergaan. Goed, goed, mijnheer, sprak de meester knecht, van het oogenblik dat het bevel door u gegeven is, heb ik er niets meer tegen te zeggen. Ik weet nochtans niet wat die kerel hier op de werf doet; men vindt hem overal waar hij niet zijn moet. Dan vroeg de ingenieur Alles is gereed, niet waar, Carl? Ja, mijnheer, de duikelaars wachten om de kardoezen onder water te plaatsen, de lonten zijn gereed. Zeer goed. Men wacht nog enkel op uwe bevelen en op de ontploffingsstoffen. Ik ga ze u geven. En Raoul de Boisdeant begaf zich in den hangaar, waarin zijn bureau ingericht was en waar hij in een ijzeren kast, voorzien van veiligheidsloten, de gevaarlijke ontploffings- tuigen bewaarde. Gij zelf, Carl, zult de kardoezen aan ieder onzer mensehen overhandigen, drong de jonge ingenieur aan; 'tis alleen in u dat ik vertrouwen heb. Carl was een werkman uit den Elzas, tege lijk met de Boisdéant op de werf aangeko men. Er zijn hier vier pakken, niet waar? vroeg Carl. Ja, vier. En de ingenieur nam ze uit de Ijzeren kast en legde ze in de uitgestoken handen van deu meesterknecht. In dien korten tijd dat de overhandiging der kardoezen duurde, was er nog een groo- te menigte nieuwsgierigen op de werf aan gekomen, waar thans een waar gedrang heerschte. Carl was verplicht door die dichte menig te te dringen om de stelling boven den vloed te hereiken. Onder de toeschouwers bevond zich eene vrouw, jong en schoon, met glinsterende zwarte oogen, gekleed naar de Fransche mode. Zij droeg een breeden pelsmantel, die zeer rijk gegarneerd was. Zonder er acht op te geven, stootte Carl de jonge vrouw lichtelijk tegen het lijf, haar in het Fransch zeggende: Let dan toch op, madame. Op dat oogenblik had de Italiaansclie werk man opeens zijn werk laten staan en hij was Carl genaderd. Hij keek den meesterknecht met een strak- ken doordringenden blik aan. Wat had hij gezien? Wat had hij dan toch bemerkt? Zeker is het dat zijn handen beefden, dat eene siddering van angst zijn lichaam door voer. Carl had het niet bemerkt, ongetwijfeld, want hij naderde met vasten stap de dui kelaars, die in het midden der stelling stond- den op een soort van platvormig dak, boven den loop van den vloed. Maar. daar gekomen, werd hij ongetwijfeld door een hoofddraaiing aangedaan, zijn voet gleed uit en hij viel in het water. Een angstkreet, door nieuwsgierigen ge slaakt, vergezelde zijn val. De Boisdéant kwam haastig toegeloopen. Niets te vreezen, de meesterknecht ver keerde niet in gevaar. Zwemmend raakte hij al spoedig uit het water, lachend om zijn val. Hebt ge u niet bezeerd? vroeg de inge nieur. Neen. mijnheer; 'tzijn die dulvelsche kardoezen die mij eenigszins hinderden. En aanstonds voegde hij er hij Ach, ik heb een mijner pakken verloren. Prijs der Advertentlfin 20 cent per regel; minimum l.BO. Reclames 40 cent per regel. By contract flint rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit sijn. H t ligt nu op den bodem van het kanaal. Een onbepaald vermoeden kwam in den geest van Boisdéant op. Hy schudde zich als een hond en zeide half luid, alsof hij alleen met zijn persoon bekom merd geweest ware 't Is gelijk, 't water is niet warm. Zich tot. Raoul <le Boisdéant richtend, zei- de hy Zoo gy het wilt, zal ik eerst in het werkhuis van kleeren gaan verwisselen en gij zult mij dan terzelfder tijd een nieuw pak kardoezen geven. Zjjt gij wel zeker het. pak verloren te hebben? Carl keek den ingenieur met zekere ver- ha zing a au. O, ja. riep hij, ik beu wel zeker het aan mijne handen te hebben voelen ontglippen op het oogenblik zelf van mijnen val. En ik be-, ken u dat ik zeer bevreesd geweest ben, want een botsing tegen de stelling, kon de kardoezen doen ontploffen. En, geheel doornat, liep hij naar het werk huis. Neen, dat is niet mogelijk, mompelde de Boisdéant; hoe is zulk een gedachte mij in den geest gekomen? Hij op zy'ne beurt naar de liangaars, om in zijn bureau een ander pak dynamiet te halen. Eenige oogenblikken daarna had eindelijk de uitdeeling der kardoezen plaats en de duikelaars verdwenen aanstonds daarna in de blauwe wateren van den schooneu Donau, om ze op den bodem der buis van de spring- mijnen te leggen. Toen de lonten aangelegd waren hadi de eerste ontploffing plaats. De aarde beefde, eene doffe ontploffing werd gehoord en eene breede waterzuil ver hief zich tot hoog in de lucht, vergezeld van een menigte rotsstukken en slijkerige aarde, en alles viel met groot gedruis terug in den vloed. De onderneming gelukte naar wenseh, al les was zorgvuldig en zeer stipt berekend door den jongen ingenieur, rond denwelken men zich nu verdrong, daar elk de eerste zijn wilde om hem geluk te wenschen. De graaf de Thai was natuurlijk de laat ste niet om den jongeling de hand te druk ken en hem te loven. Gedurende al den tijd dat de bewerking duurde, had' de Italiaansche arbeider, niet opgehouden de jonge vrouw met den pels mantel te bewaken. Maar op het oogenblik der eerste ontplof fing, had er zich onder de toeschouwers eene lichte beweging van sclirik voorgedaan, men was achteruit gedeinsd, en op dat oogenblik was de vrouw als bij tooverslag verdwenen. De Italiaan zocht haar te vergeefs. Maar meermalen ontmoette hij den mees terknecht, Carl, die de laatste bevelen gaf. Toen Boisdéant de noodige aanteekeningen gedaan had en het verslag der duikelaars be treffend den uitslag der ontploffingen ont vangen had, naderde hij den generaal en mejuffr. de Thai. Boisdéant, zegde hem de graaf, gij zult met ons gaan dineeren, niet waar? Wel zeker, generaal, met het grootste genoegen. Alleen ik kan bij u niet komen zooals gij mij hier ziet, ik ben beslijkt tot aan de knieën. Goed, goed. De jeugd wil altijd schoon, frisch en sierlijk zijn, ik ben ook zoo geweest. Wel, zoodra gij vrij zult zijn, neem ik u me de. Gij zult wel een plaatsken in mijn rijtuig vinden en zoodra wy aan eene standplaats van huurrijtuigen gekomen zijn, zult gij u naar uwe kamers laten voeren om er van kleeren te verwisselen, waarna gij onmidde- ijk naar ons zult komen. Ik dank u van harte, generaal. Eenige oogenblikken nog. De dag loopt overigens reeds ten einde en de ontploffingen hebben eenigszins de onmiddelijke voortzetting van het werk belemmerd, zoodat wij er voor van daag mee zullen uit scheiden. Ik ga het werk voor morgen regelen en dan ben ik vrij. Eenige oogenblikken daarna vertrok het schitterend gespan met de vurige paarden in een vluggen draf met graaf de Thai, Ca- tharina en Raoul de Boisdéant, zeer geluk kig om het vooruitzicht een langen avond dooi- te brengen In het gezelschap van haar die hij uit geheel zijn hart en eiken dag meer en meer beminde. Op de werf werkte men nog eenige minu ten voort, doch alleen om alles op zijne plaats te brengen en de gereedschappen weg te her gen. Daarna namen de talryke werklieden plaats in kleine vaartuigen, die hen binnen de stad terugbrachten. Aan eene aanlegplaats stapten eeu groot deel der werklieden aan land. De Italiaan maakte deel uit van een groep in welker midden men in een soort wereld taal over de gebeurtenissen van den dag sprak. HU zelf sprak niet. Hy droeg lang, ruig en rosachtig haar onder zyn viltlioed, hield de schouders opgestoken en den rug gebogen... De man had heel en al het voor komen van een werkman, die, na zyn ver moeiend dagwerk verricht te hebben, rustig huiswaarts keert. Carl, de meesterknecht, ging deze groep een honderdtal meters vooraf. Iiy was in de Beursstraat aangekomen en sloeg dan een smalle straat in en kwam wel dra voor een drankhuis aan, dat buiten door twee lantaarns verlicht was. Carl kwam daar dikwyis om er-zyn zuinig avondmaal te nemen. IIy trad binnen en zette zich, geiyk nltyd, in een soort van kabinet. 't Was daar dat men de eetmalen opdiende. Eene bediende, een jong meisje in Hon- gaarseh kostuum, kwam aanstonds' vragen wat do meesterknecht begeerde. Een boek; het avondmaal binnen een oogenblik; ik verwacht iemand. Carl, met het hoofd in de handen rustend, scheen in diepe gedachten verzonken. Nochtans, zyn somber gelaat had niet de minste uitdrukking, die den aard zyner be kommering kon doen raden. Hy had zelfs verwaarloosd^ zyn glas bier aan te raken en alles wat om hem lieen gebeurde scheen hem niet het minste I>eLang in te boezemen. Een haastige stap werd opeens op den met zand bestrooiden vloer van het drankhuis gehoord en eene vrouw kwam zich aan de tafel van den meesterknecht byzetten. Zij ontdeed zich van den pelsmantel, waar van de kap gedeelteiyk haar gelaat verborg. 'tWas de vrouw die op de werf door den meesterknecht tegen het iyf gestooten was. Zij is oen onzer oude kennissen. De vrouw met den pelsmantel is niemand anders dan Sophie Mossor. Ik kom juist op tyd, niet waar? sprak zy half luid. Ditmaal zult gy niet zeggen dat ik u heb laten wachten? Neen, 'tis goed. Ik wachtte op u om het avondmnul te nemen, gy ziet het. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1