Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Accountantskantoor tan I. Siemer Inrichting en Contrdle van Administratie. NUMMER 79 ZATERDAG 3 OCTOBER 1925 48e JAARGANG. 3, 9229, 7,18869, I 20061. I Lijst ber. 3,18493. i Repetitie 4 srmaak", UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Tele*r.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DEUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Sept. des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. H. Loeff. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering met den christelijken groetafwezig is de heer M. van Halder. Voorzitter. De notulen der vorige vergadering zullen we maar na afloop van de agenda voorlezen, die wil kan blijven, wien het niet interesseert kan heengaan. Ze beslaan 16 pagina's. Van Huiten. Ik meende dat zulks reeds was besloten. Voorzitter. Gesproken is er wel over maar een direct besluit daartoe is niet genomen. Men zou nu kunnen beslui ten, dat in het vervolg de notulen altijd na afloop van de vergadering worden voorgelezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Aan de orde 1. Ingekomen en aangehouden stuk ken. a. Schrijven van den R.K. Politie bond „St. Michaël", houdende het verzoek een subsidie te willen ver- leenen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit verzoek bij de behandeling van de begrooting te bespreken. De begrooting zuilen wij bij de leden laten circuleeren en dan zal men zien, dat daarop een bedrag van f 10 is gebracht voor dezen Bond. 2. Schrijven van het Musschengilde, houdende het verzoek haar een sub sidie toe te kennen over 1925 en 1920. Voorzitter. In een vorige vergadering heb ik toegezegd me in verbinding te zullen stellen met den plantenkundigen dienst om daarvan te vernemen in hoeverre vogels schadelijk zijn. Aan gezien de tijd tusschen de vorige en deze vergadering wat kort is geweest en we bezig zijn met het gereedmaken van de begrooting is daar nog niets van gekomen. De bedoeling van Burg. en Weth. is om die boekjes alsnog aan te vragen en dan de leden die te laten inzien en het verzoek aan te houden tot bij de behandeling van de begrooting. Burg. en Weth. stellen voor ook de aanvraag voor subsidie over het dienstjaar 1925 dan te behandelen. Aangezien deze vergadering toch reeds aan het einde van de volgende maand zal worden gehouden, zal daar wel licht geen bezwaar tegen bestaan. Zou men het verzoek persé nu behandeld willen zien, dan stellen Burg. en Weth. voor een subsidie van f 25 te verleenen. Beter echter is het ook deze aan vraag in een volgende vergadering te behandelen, omdat men dan intus- schen inzage heett gehad van de cir culaires die de Plantenkundigendienst heeft gezonden en men dan de meening van deskundigen heeft gehoord. Men komt dan meer beslagen hier en aan gezien het jaar al vergevorderd is zal daartegen wel niet veel bezwaar bestaan. Van Drunen. Ik meen dat deze aan vraag ai in April is ingekomen. Voorzitter. Dat kan en komt omdat het verzoek al een paar maal is aan gehouden en na Juni er weinig ver gaderingen zijn gehouden. Nu willen wij het verzoek ineens behandelen. Zou dat niet beter zijn Van Drunen. Dat geld is noodig voor 1925. Voorzitter. Stelt men er prijs op het nu te behandelen, dan is het voorstel van Burg. en Weth. om een subsidie van f 25.— te verleenen. Naar ik ver nomen heb, heeft men dit jaar van den Boerenbond of Veilingvereeniging of Tuinbouwvereeniging ook nog geen subsidie ontvangen en dat zijn, zou ik zoo zeggen, toch de eerst aangewezen vereenigingen daarvoor. Het initiatief moet toch zooveel mogelijk van de boeren zelf uit gaan. M.i. zou het ook nuttig zijn om een kleine toelage te verleenen aan den jachtopziener voor het aankoopen van patronen, dan kan hij, die altijd in het veld is, ook zoo nu en dan een patroon afschieten. Op het eind van het jaar zou hij dan rekening en verantwoor ding kunnen geven. Hij is altijd in het veld en de boeren dan weer eens wel en dan weer eens niet. Van Drunen De boeren moeten het zelf doen, want de opzichter komt niet overal. Krijgt men van den Boerenbond een subsidie dan moet dat verdeeld worden onder de afdeelingen Drunen, Elshout en Baardwijk, zoodat iedere afdeeiing, als f30.— subsidie wordt gegeven, nog maar f 10 krijgt en dat is geen bedrag als dat onder de leden moet worden verdeeld. Voorzitter. Ik zal in omvraag brengen of men de subsidie nu of in de vol gende vergadering wil behandelen. Burg. en Weth. stellen voor in een volgende vergadering. Met op een na algemeene stemmen die van den heer Van Drunen, wordt besloten de beide subsidie-aan vragen in een volgende vergadering te behandelen Voorzitter. Ik zal de leden de cir- culaires van den Plantenkundigendienst laten bezorgen zoodra deze zijn aan gekomen. c. Schrijven van de R.K. Vroedvrou wenschool, houdende het verzoek om een subsidie te willen verleenen, Wordt besloten bij de behandeling van de begrooting te bespreken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienstjaar 1924 en goedkeu ring rekening G. E. B., Burgerlijk Armbestuur en Gezondheidscommissie. De Voorzitter kan mededeelen, dat het G.E.B. een winst heeft gemaakt van ruim f 2000.—. Brokx. De commissie heeft de re kening van de gemeente in orde be vonden en stelt voor ze zoo vast te stellen. Ook de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur is nagekeken door de Commissie en in orde bevonden even als die van de Gezondheids commissie. 3. Aanbieding gemeente-begrooting dienstjaar 1926, inclusief begrooting G.E.B., Burgerlijk Armbestuur en Ge zondheidscommissie. Voorzitter. Wij zullen dit alles bij de leden laten circuleeren, dan kan op het eind van de maand October de behan deling daarvan plaats hebben. 4. Vaststelling Instructie gemeente ontvanger. De Voorzitter zegt dat de thans be staande instructie dateert van het jaar 1852 dus heel wat is verouderd. Toen was nog geen sprake van met een Bank in Rekening-Courant staan, zoo dat men toen dikwijls heel wat meer kasgeld had dan zulks tegenwoordig het geval is. Wij hebben de leden een afschrift van een concept doen bezor gen waarin het bedrag wat men in kas mag hebben nog niet is ingevuld. Het spreekt van zelf dat het voor ieder klein bedrag niet doenlijk is om het naar de bank te brengen. Wordt besloten dit bedrag op f 100 te bepalen. De zekerheid van den ontvanger wordt op f 10.000 gesteld. De vacantie is op 14 dagen per jaar gebracht. Waar de ontvanger hiertevens ambtenaar ter secretarie is en hij als- zoodanig ook 14 dagen vacantie heeft, s het bedoeling niet dat hij twee maal 14 dagen vacantie heeft doch maar eenmaal. den Voorzitter gezegd, dat er hard een ambtenaar noodig is en die absoluut niet kan worden gemist en nu gaat men hem twee halve dagen van zijn werk halen. Hij zal dus minder werk op de secretarie kunnen doen met het gevolg dat naar spr. vreest, er achter stand in de administratie zal komen. De ambtenaar krijgt f 1000 extra voor de werkzaamheden als gemeente-ont vanger en daar moet hij dan ook maar wat vrije tijd voor opofferen ook. De Voorzitter zou willen vragen waar en waarmede in strijd wordt gehandeld. Men kan de menschen toch moeilijk 's avonds of 's morgens voor 9 uur laten komen. In de oude verordening heeft dat ook gestaan en de aard van het werk is van dien aard dat er heusch geen achterstand op de secretarie daar zal komen. Dat is ook iets waarover een lid van der. raad niet kan oordee len, wel Burg. en Wethouders en den Secretaris en die zijn zeer tevreden. Spr. vraagt aan den secretaris of men tegenwoordig het werk af kan. Secretaris. Met gemak. W. v. d. Wiel. Ik heb niet gezegd, dat er achterstand is maar dat ik vrees dat er die kan komen. Dat is een groo verschil. Gezegd was dat de ambtenaar er zes volle werkdagen op de Secretarie te werken heeft en nu gaat men er twee halve dagen afnemen. Dat klopt niet De Voorzitter merkt op, dat door den ontvanger te benoemen er in op gesloten leg dat tegen het zitting laten houden geen bezwaar bestaat. In de meeste dorpen is een ambtenaar ter secretarie-ontvanger en dat spaart ook heel wat aan voorschriften enz uit nog nooit heeft men ontdekt dat zulks, Mr. van Coothstraat 10 Leeraar M.O. Boekhouden WAALWIJK. De heer W. v. d. Wiel zegt tegen deze instructie verschillende bezwaren e hebben en wel wat betreft de arti kelen 3 en 7. In art. 7 staat dat de ontvanger twee halve dagen óp de secretarie zitting zal houden. Dat is 'n strijd met zqn benoeming als ambte naar ter secretarie want toen is door waarmee ook, in strijd is. Door den heer W. v. d. Wiel is nu wel gezegd, dat hij vreest dat er achterstand van werkzaamheden zal komen, maar als nu de secretaris zelf verklaart, dat de werkzaamheden geregeld bijzijn en men het werk nu goed af kan, zegt dat toch iets en behoeft men toch heusch niet te vreezen, dat er achterstand zal komen. Van der Velden zal nu ongeveer een half jaar ontvangef zijn en de werk zaamheden marcheeren goed. Is er achterstand, dan kan de heer W. v. d. Wiel daar op wijzen maar door te zeg gen ik vrees, dat er achterstand zal komen zegt zoo weinig men kan wel zeggen ik vrees dit, ik vrees dat. W. v. d. Wiel. Mijne opmerkingen die ik tegen deze instructie meende te moeten maken, heb ik gezegd. De Voorzitter wil nog even er op- wijzen, dat ook in Waalwijk een ambte naar ontvanger is. Zulks is ook zeer wenschelijk en de werkzaamheden, die hij tijdens zoo'n zitdag heeft te ver richten zijn niet zoo groot die bestaan alleen maar in het geld ontvangen en geld uitgeven en zulks te noteeren. Er komen zitdagen voor dat er niemand komt. Het bijhouden van de boeken en verdereadministratieve werkzaamheden doet hij thuis. Billijke condities. De instructie wordt daarna met 9 tegen 3 stemmen vastgesteld. Voor stemden de heeren van Spijk, A. v. d. Wiel, Elshout. van Huiten, Pijnenburg. Klerks en Brokx. Tegen de heeren van Drunen, Muskens en W. v. d. Wiel. 5. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van keurloon van vee en vleesch. Alle keurloonen worden verlaagd. Wordt goedgekeurd. 6. Voorstelling huur van eenige perceelen in de Zeeg. De Voorzitter deelt mede dat alle leden bij de gehouden schatting zijn tegenwoordig geweest. De perceelen zijn als volgt geschat en worden nu gebracht: Van H. de Wit van f 27 op f 35, van J. v. d. Bosch van f20 op f26, van A. Knippels van f73 op f 52, van J. Boelen van f 97 op f 64, van H. Pulles van f76 op f48, van R. Pulles van f89 op f53, van R. Pulles van f 104 op f 59, van W. Knippels van f81.60 op f39, van A. v. Bladel van f80.75 op f41, van A. G. Smits van f 102.85 op f 54, van A. G. Smits van f 111.25 op f55, en van G. Klerks van f 122.40 op f58. Bracht de pacht van deze 12 per ceeltjes grond eerst f 984.85 op, thans is de opbrengst daarvan slechts f 580, dus f400 minder. De Voorzitter zegt van den heer Muskens eenige schriftelijke vragen te hebben ontvangen. Hij zou het kunnen noemen twee vragen en een voorstel. Dat de verordening goed werkt blijkt wel hieruit dat ik den gemeente opzichter aanstonds opdracht heb kun nen geven om een en ander te onder zoeken en beslagen ten ijs kan komen. Vroeger was het steeds als eenige vragen werden gesteld: ik zal het onderzoeken of Burg. en Weth. zullen het overwegen. De eerste vraag van den heer Mus kens is of de Scheidingsweg niet eens nagezien kan worden Bij het brand spuithuisje is het nu steeds een mod derpoel. Verharding daar acht hij noodzakelijk. De gemeente-opzichter is ter plaatse geweest om te gaan zien en die rap- )orteert dat. van de scheiding tot bij J. van Vrijhoeven de sporen moeten worden opgehaald alsook de gaten die hier en daar in de weg zijn. De gemeente-opzichter geeft in overweging om dezen weg in het begin van het volgend jaar op te halen aangezien men nu reeds zooveel kosten heeft gehad. Voorzitter. Dit jaar is al meer aan de wegen voor onderhoud uitgegeven dan men gewoon is geweest en op de begrooting voor 1926 wordt weer 500 extra daarvoor opgebracht. De weg behoeft inderdaad eenige verbetering maar nu is men druk bezig den keiweg te leggen en daarom is het beter daar de weg in het begin van het volgend jaar te verbeteren. Verder zegt de opzichter dat de op merking als zou naar het brandspuit huisje geregeld een modderpoel zijn. wel wat overdreven is. Met er een kar gruis in te brengen kan er z.i. vol doende verbetering worden aange bracht. Burg. en Weth. zullen opdracht ge ven om daar een kar gruis te laten brengen. Muskens. Mijn bedoeling was het daar te bestraten want grint zal niet veel uithalen. Voorzitter. Ik geloof wel als daar een kar gruis wordt gebracht en die gruis goed wordt aangestampt, er vol doende verbetering wordt bereikt Bij regenachtig weer is de Dorpstraat ook niet vrij van plassen en bij stortbuien gebeurt het daar ook wel dat de men- schen niet droogvoets hun woning kunnen bereiken. Wij zullen daarom daar eerst eens «net gruis probeeren, dan kan men later nog zien. De heer Muskens verklaart zich daar mee te kunnen vereenigen. Voorzitter. Vervolgens is door den heer Muskens gevraagd om den sloot gelegen langs den Prov. weg in den Wolfshoek wat zuiver te maken. De opzichter die ook hier naar een onderzoek heeft ingesteld, verklaart dat het zuiver maken van den sloot daar noodzakelijk is, aangezien bij brand men uit dien sloot het water moet halen. De derde kwestie die de heer Mus kens in zijn schrijven aanhaalt, is meer een voorstel. De heer Muskens wil de Wilgen- boomen, staande in den Wolfshoek verkoopen aangezien er zich in de boomen al veel dooden takken be vinden. De opzichter zegt in zijn rapport 26 stuks boomen te hebben *>nder- zocht. Naar zijne meening zijn die boomen daar nog niet geheel uitge groeid. Wel bevindt zich hier en daar een dooden tak, maar ze kunnen toch nog goed eenige jaren meegaan. De Voorzitter merkt op dat het Staatsboschbeheer zeer streng is en niet gemakkelijk vergunning meer geeft voor het kappen van boomen. Wordt daartoe vergunning gegeven, dan moeten er toch weer andere boomen geplant worden Men mag tegenwoordig geen enkele velling. zelfs nog geen dunning doen zonder dat het Staatsboschbeheer daarvoor toe stemming heeft gegeven. Spr. is bang dat geen toestemming zal worden gegeven want men is streng in dit opzicht wijl in de laatste jaren veel te veel boomen waren om gehakt en daardoor veel natuurschoon is verdwenen. Van Drunen. Ik meen dat die boomen daar al jaren zijn uitgegroeid. Bij een beetje stormachtig weer ligt het er vol met doode takken. Voorzitter. Ik heb niet die kennis daarvan en daarom heb ik het den op zichter laten doen. Wat de meening van de Wethouders is weet ik nog niet want we zijn na het ontvangen van dit schrijven nog niet in een vergadering bijeen geweest. De opzichter heeft de boomen boom voor boom nagegaan en heeft daarbij dezelfde methode toege past als de inspecteur van het Staats boschbeheer. Van Drunen. Moeten ze nog een jaar of vier of vijf staan, dan zullen ze sterk in waarde gaan dalen want dan worden ze door de wormen opgevreten. Muskens. Ik heb er geen bezwaar tegen dat er weer andere boomen worden geplant, maar mijn land ligt geregeld vol met doode takken. Voor mij is dat zoo erg niet, met het hout oprapen is alles weer in orde, maar de boomen brengen nu nog wat op, wacht men er mee, dan zal de opbrengst later niets meer zijn. Voorzitter. Zullen we dit aanhouden. A. v. d. Wiel. Kan men alleen de doode boomen er niet uithalen. Muskens. Er zijn er bij die heele- maal dood zijn. Voorzitter. De opzichter rapporteert dat er geen doode boomen bij zijn. Twee jaar geleden mocht men van het Staatsboschbeheer daar nog geen boomen uitdoen. en Langstraatselie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maandon 1.25. Franco per post door het geheels rijk 1.40. Brieven, Ingezonden strikken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfli der AdrertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.ÖO. Reclames 40 cent per regel. BtJ contract fiinv rabat Advertentlën moeten Wo«n*lag en VrHdag des morgens om uiteriyk 0 uur in ons bezit *tJn.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1