Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. P jonge vrouw. i ïmMrJM'X (i ®WMLWUtt F E ULLE T O KB NUMMER 83 ZATERDAG 17 OCTOBER 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIB BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 13 Oct des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Bianchi. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Jansen en Segeren. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer de Kroon heeft hooren voor lezen, dat de weg uitsluitend door belanghebbenden in orde zal worden gemaakt terwijl besloten is, dat ditèn door de gemeente èn door belangheb benden zal worden gedaan. Voorzitter. Zooals U zegt is besloten. De notulen zullen we in dien geest wijzigen. Aan de orde: 1. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1926 en Bedrijfsbegrootingen dienst 1926. Wordt voor de leden 14 dagen op de Secretarie ter visie nedergelegd, terwijl een commissie, waarvoor zijn benoemd de heeren de Kroon. Mr. Allard en Meijers, de begrooting zal onderzoeken en van haar bevindingen schriftelijk rapport zal uitbrengen. Hij verzoekt de commissie spoed achter haar werk te zetten, wijl de aanbieding al een beetje laat heeft plaats gehad. 2. Mededeeling procesverbaal kas opname bij Gem.-Öntvanger over 3e kwartaal 1925. Alles is in orde bevonden. 3. Vaststelling 2e suppletoir kohier Hondenbelasting dienst 1925. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Vaststelling van het bedrag der zekerheidsstelling voor de administra teurs der bedrijven. De Voorzitter zegt dat nu de ver- keersverordeningen zijn vastgesteld, ook de bedragen voor de zekerheids stelling moeten vastgesteld worden. Het bedrag waarvoor de administrateurs borg moeten blijven is voor het Grond- bedrijf f 1000 en voor het G. E. B. f 2000. Bij het G. E. B. is in den regel meer in kas dan bij het Grondbedrijf Daar komt alleen maar eens voor een oogenbtik wat geld in de kas als een perceel grond is verkochten dan wordt het nog zoo spoedig mogelijk naar de bank gebracht. Er bestaan vereenigingen waardoor ambtenaren een borg kunnen krijgen, maar dat kost geld en waar den admi nistrateurs bij hunne benoeming de verplichting tot borgstelling niet is op gelegd, stellen Burg. en Weth. voor deze kosten voor rekening van de gemeente te nemen. De kosten zullen het eerste jaar f 18.50 zijn en vervolgens f6.per jaar. Het salaris van den administrateur voor het grondbedrijf bedraagt f200 en die van het G.E.B. f600. Wordt besloten de kosten voor reke ning van de gemeente te nemen. 5. Vaststelling nieuwe instructie van Secretaris en Ontvanger. De Voorzitter deelt mede dat van Tabletten* tegen keelpiji Ged. Staten een schrijven is ontvangen f waarin wordt aangedrongen om de instructies, aangezien deze verouderd zijn, te herzien. De instructies van deze gemeente dateeren van 1852, dus zal er wel geen bezwaar bestaan om aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. De instructies worden voorgelezen. De heer Sassen heeft gehoord dat de Secretaris 4 weken vacantie heeft. Het komt hem voor dat dit nogal lang is en moeilijkheden met zich zal brengen. De Voorzitter zegt dat de bedoeling niet is dat 4 weken achtereen vacantie wordt gegeven, maar bij gedeelten. Spr. kan er nog aan toevoegen dat de Secretaris er nooit eenig gebruik van maakt. Sassen. Er is zeker rekening ge houden met wat in andere gemeenten wordt gedaan. Voorzitter. Neen, daar hebben wij geen rekening mee gehouden omdat zulks moeilijk gaat, wijl dat schrik- 94) TWEEDE DEEL. barend uiteenloopt. De instructies worden daarna vast gesteld zooals die door Burg. en Weth. zijn aangeboden. 6 Aanvraag erfpacht C. Tak. Van den heer Tak is een schrijven ingekomen waarin wordt verzocht om een terrein groot 2400 M2. en gelegen aan de Binnenhaven, in erfpacht te mogen hebben voor den tijd van 15 jaar om daarop eene houtzagerij te beginnen. Kan de Raad niet besluiten om dit perceel in erfpacht te geven, dan ver zoekt adressant hem het perceel ge legen ten Oosten van de spoorlijn te willen geven. Tak. Wenschen de heeren soms dat ik me zoolang verwijder? Voorzitter. Mee stemmen mag U niet, maar wel aan de beraadslagingen deelnemen. Ik voor mij heb geen be zwaar dat U bij de bespreking tegen woordig blijft, dan kunt U, zoo noodig. hier en daar de zaak toelichten. Ik kan het ook begrijpen als leden zeggen dat ze bezwaar hebben bij Uwe tegen woordigheid. Geen der leden heeft eenig bezwaar dat de heer Tak bij de beraadslaging tegenwoordig blijft. Voorzitter. Burg. en Weth. komen ditmaal met geen voorstel. De reden Mmramppy van verzekering op net leve* hiervan is dat een Wethouder naar het buitenland is geweest en de andere belanghebbende is en daarom achtte ik het beter met geen voorstel te komen. De bedoeling van den heer Tak is die grond in erfpacht te krijgen die gelegen is tegenover de oude wacht, waarvan een gedeelte aan Sant bergen is verhuurd om daarop riet schelften te plaatsen. Een gedeelte van het terrein bestaat nog uit een gedeelte ongesloopte wal. Dat sloopen van die wal moet, wil men den grond daar productief maken, nog worden gedaan. De kwestie is nu alleen maar dat door deze aanvrage de uitvoering daarvan moet bespoedigd worden. Voor het werk zou men echter toch binnenkort komen te staan. Naar schatting zal 530 M3 grond moeten worden verwerkt wat zoo wat f 300 zal kosten. Om dit werk oogenblikke- lijk te laten uitvoeren zal moeilijk gaan aangezien alle werklieden mo menteel werkzaam zijn aan de suiker fabriek. Het was een mooi werk om door werkeloozen te worden uitgevoerd. Uit de besprekingen die ik met den heer Tak gehouden heb, is mij gebleken dat deze er geen bezwaar tegen heeft ais deze werkzaamheden later worden uitgevoerd omdat hij met zijn werk zaamheden toch wel vooruit kan. Hij heeft het geheele terrein niet ineens noodig. De heer Tak verklaart dat hij door kan werken ook al is men bezig met het slechten van de wal en zijn werk alsdan ook geen hinder zal onder vinden. Sassen. Zullen de kosten daarvan niet meer dan f 300 bedragen. Voorzitter. Als het nu direct moest worden uitgevoerd en men er arbei ders voor van buiten de gemeente moet laten komen wel, maar anders niet. Het blijft natuurlijk echter een raming. Sassen. Dan is dat geen bezwaar want de grond moet toch in orde wor den gemaakt. Voorzitter. Een deel van den grond hebben wij noodig om het land daar te egaliseeren en de rest om een per ceel iand te verkoopen. Sassen. Is een gedeelte van dat ter rein niet in huur bij Santbergen. Voorzitter. Een klein gedeelte, maar dat is onderhands te regelen. Tak. Santbergen kan altijd blijven doorgaan met riet stapelen op een deel dat ik niet gebruik. Dat is een kwestie van onderlinge regeling en goede ver- standhouding. Sassen. Als de gemeente er maar geen kosten door krijgt, dan heb ik er geen bezwaar tegen. Tak. Ik heb, om alle moeilijkheden te voorkomen al een bespreking daar over gehad. Meijers. Hoe zit het daar met dien weg. Voorzitter. Die komt dan te vervallen. Meijers. Heeft men daarvoor wei het recht. Voorzitter. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan wel. Het is daar altijd maar een militaireweg geweest om het kruitmagazijn, naar ik meen, te kunnen bereiken. Meijers Ik heb van den oud-wet houder Bammens hooren zeggen, dat er een contract bestaat. Voorzitter. Ik zal het den heer Bam mens eens vragen, maar ik denk dat hij zich vergist met die andere straat. Togen wegneming van de brug is ook nooit eenig bezwaar gemaakt. Mr. Allard kan zich een dergelijk contract ook niet herinneren. Wel staat er ergens geschreven, dat er toegang tot de Rijkseigendommen moet blijven. De Kroon. Dat is. Het kruitmagazijn is altijd te bereiken. Voorzitter. Op de kadastrale kaart staat de weg ook niet aangegeven, wel het andere straatje. De heer Tak zou gaarne spoedig een beslissing willen zien genomen. Hij moet beginnen met daar, wil hij vrij werken, een groote heining te plaatsen. Het land heeft daar nu al zes jaar renteloos gelegen, laat het nu maar benut worden en rendabel gemaakt. Voorzitter. Door wegneming van dien weg wordt het publiek ook niet ont- riefd. Tak Vier jaar geleden is al gezegd, dat tegen opheffing daarvan geen be zwaar meer bestond. Mr. Allard. Het Noordelijk deel is altijd vrij geweest, alleen voor 't Ooste lijk deel is er eens een bouwverbod geweest. Hierna verklaart de raad geen be zwaar te hebben om den grond voor den tijd van 15 jaar in erfpacht te geven. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Lanxslraitsrlr Courant, Dit blad verschgnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abormementsprfl» per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfle der AdvertentHn: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiön moeten Woenedag en Vrtyd&g des morgens om ulterl^k 9 «ar in ons bezit «tjn. van „DB BOBO VAN HET ZUIDEN". Reeds in het eerste bedryf was zij uit bundig toegejuicht geworden. Dan, van zich zelve zeker, eenigerwijze ver voerd door den bflval, die, als 't ware, haar tegemoet wilde komen, was zq in staat ge weest te toonen wat zij was, eene groote, edele en ware kunstenares. zy had een eenig verdriet in haren triomf, hoezeer deze haar ook in verrukking bracht: de afwezigheid van Alexis. Maar in afwachting dat hfl eindeiyk bij haar zou komen ontving zij bijna eiken dag lange brieven van hem. Zwak nog, zooals wq het reeds gezegd heb ben, kwam prins Livaclioff langzamerhand tot herstel. Nochtans, hq moest voorzichtig zqn, want zyne verwondingen waren veel dieper en erger dan men het eerst geloofd had, alhoewel zq hoegenaamd geen gevaar opleverden. Er was eenvoudig kwestie van geduld te hebben. Alexis zou naar Renée komen zoodra de geneesheeren het zouden toelaten, maar nog altyd kon de dag niet bepaald worden. Te Weenen aankomend, werd mevr. Cazé- res eensklaps ziekeltjk en haar toestand was al spoedig verontrustend geworden. De vermoeienissen der lange reis, gevoegd by de geweldige ontroeringen welke de arme vrouw had moeten doorstaan, hadden haren gezondheidstoestand op betreurenswaardige wyze verslecht By de komst der eerste warme lenteda gen, gelukkig om den bqval barer dochter, vertrouwend in de toekomst, had de baronnes zoo'n gunstig herstel van krachten bekomen, dat zq nog op een lange en gelukkige toe komst hopen mocht Men begrypt dus dat Renée er had toe kunnen besluiten het voorstel te aanvaarden haar door Victorienne gedaan, om dien bra ven Onésime te gaan toejuichen in het Co losseum. Hare triomf duurde nog pas drie weken, toen zij Raoul de Boisdeant tot haar zag komen. By het eerste optreden van Renée in de Nieuwe Opera, had Raoul de Boisdéant in Elia Balbi de jonge vrouw herkend, welke hq. dank zy zyn vriend ontmoet en aan welke hij zyne broederiyke genegenheid ge schonken had. Renée was zeer verrast den vriend van Alexis terug te zien en het gesprek, dat zq hadden, kon bqna geen einde nomenRaonl en Renée hadden elkaar zooveel te zeggen, dat de baronnes reeds zeer ongerust was toen Renée, eerst laat in den nacht terugkeerde naar de kamers die zq te samen met hare moeder bewoonde, op den hoek der Ring- strasse, den praclitigen Weener-boulevard en de Schowartemhergstras.se. De angst van de baronnes was spoedig be daard, en toen 's anderendaags, in den na middag Raoul de Boisdeant haar zyne hulde kwam aanbieden, was hare vreugde onzeg- geiyk. Natuuriyk was de jonge ingenieur van dat oogenblik af de vriend en de trouwe l>ezoe- ker van het huis geworden, en liet. was zoo dat hij de kennis gemaakt had met Vistorien- ne Montvoille, die in hare vrye uren dikwyis bezoeken bracht aan haar die zoo goed ge weest was voor haar en wie zq hare tegen woordige sclioone en winstgevende plaats verschuldigd was. Dus, zooals wq gezegd hebben, was Renée of liever Elia Balbi, na in de Nieuwe Opera een nieuwen schitterenden bqval behaald te hebben, vermoeid, maar vervuld met vreugde naar hare loge teruggekeerd. Op dat oogenblik werd er bescheiden op de deur geklopt. De dienstvrouw ging open doen. Ik ben het, sprak Raoul de Boisdéant Kunt gy my ontvangen, mevrouw? Renée antwoordde zonder aarzelen Een oogenblik. javoor u ben ik altyd te spreken, dat weet gy wel. Maar ik ben niet alleen... Ik breng een bezoekster mee. De groote oogen van Renée drukten niet de minste verrassing uit. Zq geloofde dat het, heel eenvoudig, Vic torienne was. Wel, sprak zq, Victorienne heeft er geen behoefte aan door u voorgesteld te worden. Boisdéant kwam dan een paar passen voor uit en antwoordde 't Is Victorienne niet. En, achter hem, met de eene hand eene der zware voorhangsels oplichtend, vertoonde Cathnrina de Thai verrukkeiyk en schoon in haar balkostuum, zich in de deur. Renée was opeens rood geworden, maar zy herstelde zich aanstonds, trad de bezoekster tegemoet en stak haar de beide handen toe. Raoul de Boisdéant had zich, naar het schqnt, rekenschap gegeven dat zyne open hartige uitleggingen, er niet geheel en al in gelukt waren de kwade vermoedens zqner verloofde te overwinnen en te vernietigen. Wat zeker is, in alle geval, dat hq beslo ten had den toestand geheel duideiyk te ma ken en mejuffrouw de Thai onloochenbare bewqzen aan te bieden. Daags na dien avond, waarop het onder houd tusschen de twee jonge lieden plaats gehad had, had de generaal Yvon gezonden om eene loge in de Nieuwe Opera te huren, waarin natunrlqk Raoul de Boisdéant, zyn genoodigde, plaats had gevonden. In het midden der voorstelling, tqdens een® pauze, was de generaal de kleine salon, aan het achtereinde der loge gelegen, binnenge gaan, en had den jongen ingenieur door een geheimzinnig teeken doen verstaan dat hy hem volgen zou, daar hq begeerde hem te spreken. En daar, waar de woorden door de zware draperyen verdoofd werden, had hy den jon geling strak aangekeken en hem gevraagd Boisdéant, verzekert gq mq op uwe eer, dat alles wat gy aan Catharina toevertrouwd hebt betreffende den graaf Paloutine en Alexis Livachoff, de onvervalschte, zuivere waarheid is? Welken eed wilt gy dat ik doe, gene raal? vroeg Raonl met glinsterende oogen: op inqne eer, op <le nagedachtenis my'ner moeder? of op de liefde welke ik mejuffrouw de Thai toedraag? Een glimlach van eindelooze goedheid hel derde het strenge gelaat van den graaf op. .Ta, ja, mqn zoon, ik weet alles, zeide hq. Ik weet dat gq my zeer teedere vertrou- weiyke mededeelingen moet. doen; ik ook beste jongen, maar 'tis hier de plaats niet om zulke zaken te behandelen. Maar zie, al les wat gy aan Catharina nopens de jonge vrouw en uwen vriend gezegd hebt, is dus waar? In die waarheid is niet de minste over- drqving en hoegenaamd geen verdraaiing. Zoo, dus ondanks hare ongelukken is zq eene eerlqke, volstrekt eeriyke en recht schapen vrouw gebleven? Ja, generaal, ik zweer het u. Goed, goed, ik geloof u, Boisdéant. Er zqn woorden die zooveel waard zqn als de beste handteckening. En liet uwe is voor mq van dat gehalte. Gq moogt het gelooven, generaal, want ik heb nooit, gelogen. Wat zit gy daar beiden te zweren? zeide mejuffrouw de Thai, die de twee mannen na derde. Wq houden ons Viezig met uw geluk, lief kind, antwoordde de graaf. In eene sehielqke beweging en diep ont roerd greep Raoul de rechterhand van mej. de Thai en drukte ze zenuwachtig in de zyne. Aangenomen was liq, want de vader kende zyne liefde en verzette er zich niet tegen integendeel, zqne woorden waren aanmoe digend en geruststellend. Generaal, sprak hy met stille stem, ik ben den vorigeu avond zeer verlegen geweest. Ik heb het wel vermoedCatharina is niet altyd zeer gemakkelqkzy heeft veel van my. Wilt gq my toelaten u duideiyk te zeg gen, wat er my op het hart ligt? Ja, ja, Boisdéant, spreek vry, beste jongen. Ondanks deze zoo stellige uitnoodiging, aarzelde de jonge ingenieur nog een oogen blik. Welaan, wat weerhoud u? Spreek vry, zeg ik u. Wel, generaal, ik geloof dat wy de laat ste hinderpalen uit den weg zouden ruimen, en ik sta er volstrekt op. mejuffrouw de Tlial naar de loge te leiden van Elia Balbi en me juffrouw Catharina zich laten overtuigen van eene waarheid waaraan zy, ondanks al les, misschien nog twyfelt Op zqne woorden drukkend, antwoordde de Thai Van het oogenblik, dat gy, Boisdéant, mq verzekerd hebt dat die Elia Balbi eene eerlqke vrouw is, laat ik u vry. By het ein de der voorstelling zal ik u Catharina over laten om in my n ryt.uig op uwe terugkomst te wachten. Opnieuw was het gordyn opgetrokken en Renée, of liever Elia Balbi, kwam terug voor het voetlicht. Zoodra het gordyn weer neergelaten was en de toejuichingen wat gestild waren, had de Boisdéant mej. Catharina den arm ge boden en hy was naar de deur der loge van de tooneelzangere9 gegaan. Met haar merkwaardig verstand en haar fqn doorzicht had Reniüe met een enkelen oogslag den toestand beoordeeld. En zoodra de eerste wedérkeerige genegen heidswoorden gewisseld waren, richtte zy zich tot de Boisdéant. Ziehier, b ste vriend, zeide zy, hem een open brief toestekend, 'n schry ven van Alexis Hy zal hier naar het schynt, binnen drie da gen zyn. Gy begrypt nietwaar, hoe gelukkig ik ben. Hn, mochten wy eens, op onze beurt, be stendig gelukkig zyn. Een goed besluit van Catharina was het gunstig gevolg dezer woorden. zy ging recht naar Renée en haar teeder bq de handen nemend, trok zy haar tot zich, zeggende Ik wil dat gy mqne vriendin wordt. Op hetzelfde oogenblik werd de deur ge opend en Victorienne Montville kwam binnen geloopen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1