n°r cpun uiu urTTiiincuHe 1 VOfiT il Del ittriClUÉSl WÊmm nmjwommamm lit tliHU VAN Htl lUIUlN Voert daarom L>;Q«Dgri«o In den Hoenderhof. „Het Witte Nuthoen" J. TuerlingSy Abdijsiroop TWEEDE BLAD. Naast de besproken graanzaden Tarwe, haver, gerst en maïs, welke we de hoofdschotels onzer kippenlafel kunnen noemen zijn er nog enkele artikelen, welke hoewel minder belang-1 rijk, toch nog zeer noemenswaard zijn. Op de eerste plaats krijgen we dan boekweit. In doorsnee is boekweit de laatste jaren een te duur voer in ver houding met de voedingswaarde. Boek weit bevat een hoog gehalte aan ruw- vezel. Als kuikenvoer doet het in gebroken vorm zeer goede diensten, wijl het zeer gemakkelijk verteerbaar is. Wijl het eiwitgehalte niet hoog is moet dit natuurlijk terdege aangevuld worden. Jonge hanen vormen gevoerd met aangemaakt boekweitmeel een malsche lekkere bout van sappig wit vleesch. Rogge wordt niet veel als kippenvoer gebruikt. De dieren pikken het niet gaarne. Bij sommige landbouwerswordt het als eigen bouw nog veelvuldig voor geworpen. Bij voldoende afwisseling kan het voor losloopende hoenders gegeven worden, wij prefereeren het echter niet. Rijst wordt door sommige kippen vrienden zeer hoog gewaardeerd. We moeten er echter van zeggen, wat we van boekweit schreven't Is in ver houding met de voedingswaarde veel te duur, wijl 't zeer arm aan eiwit en arm aan vet is. In lichtverteerbaarheid komt het eveneens de boekweit nabij. In sommige gevallen kan het als stop ping van diarrhee goede diensten be wijzen. Men moet dan de rijst een CHTENDVOER ERGH'S PFOKVOER VENNOOTSCHAP i BERGHS GRAANHANDEL en v. d. Berth's Gem. voer roodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij: J. v. d Assem-Borsten, Kaatsheuvel Jan Verwiel, Waalwijk Fl. Michael, Vrijh.-Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v. Strien, Waspik. De Jonghe, 's Gravenmoer. H. Hamers, Dongen. L. P. v. Iersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat, Tilburg. P. de Wert. Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigdsoliede agenten gevraagd. naamd hnisbrouwsel is gisteren, naar Reuter uit New York meldt, in het water van de East Rivier gewor pen. De waarde der verdronken dran ken bedroeg een millioen dollar. Men meldt uit Gemert, d. d. 12 Octoberaan de Prv. Crt. Gisterenavond om 9 uur vloog de autobus van F. v. d. K., die een dienst op het gehucht Boekeind en Mortel onderhoudt, in brand, In een minimum van tijd stond de wagen, die vol menschen zat. in volle vlam. Slechts met zeer veel moeite wisten de inzit tenden zich te redden. De chauffeur bekwam vele brandwonden, terwijl een der kinderen het haar verschroeid had. Het geval trok veel volk, waarvan enkelen zich bijzonder onderscheidden bij de redding der menschen en het blusschen van den brand. Men meldt uit Zwolle Gisterenmiddag omstreeks twee uur liep een zekere S. J. K. met zijn neef je te wandelen, toen hij ter hoogte van de Zeven Alleetjes in de gracht sprong. De jongen volgde weldra zijn voorbeeld. Beiden zouden verdronken indien niet zekere Westerop de beide III. Ongunstig regenachtig weer maakt de dieren triestig. Om ze op te monteren kunt ge niets beters doen dan ze op alle mogelijke manieren pro- beeren je bezigheden te verschaffen. Een met haksel, turfstrooisel of anders zins bestrooiden bodem, waaronder eenige graankorreltjes ondergebracht, bieden hierin een goede gelegenheid. VRAAGBORD. P. E. K. Volgens uwe beschrijving laboreert uw Z M. aan jichtvoeten, al zijn de verschijnselen nog niet geheel dezelfde als bij der, vorm die jicht aanneemt, bij de z.g zoldervoeten. 't Beste wat wij U kunnen raden, is 't dier afzonderen in een hok d k met Er werd een groote optocht gehouden en (/eren wij hierbij een foto ran een aardig Oud-Hol landsch taf redt je. twee of drietal minuten afkoken. Water er afgieten en de rijst uitnijpen Men bereikt hiermede dat het vernis- laagje dat de rijstkorrel omgeeft en eenigszins nadeelig op het darmkanaal werkt verwijderd wordt. Zoo afgekookt en weer vermengd met een weinig karnemelk of zoetemelk is het eveneens een prima kuiken opfokvoer. Kanariezaad komt hoofdzakelijk als kuiken-opfokzaad in aanmerking, maar kunnen we als zoodanig ook niet te hoog schatten. We kennen verschillende groote fokkers van naam die hunne kuikens vanaf de 8 dagen tot de 10 weken, dagelijks met een vol kropje wit kanariezaad naar bed zenden. Het oefent een uitstekenden invloed uit op den groei en bevordert in hooge mate den glans der veeren. In den rui der hoenders geeft eenige handvolle kanarie zaad ook nuttig effect. Erwten zijn buitengewoon rijk aan eiwit, 't Vetgehalte is echter zeer laag. Groene erwten zijn een prima voer. De grauwe erwten worden niet gaarne gegeten. Meestal worden erwten als erwtenmeel in ochtendvoer verwerkt. We hoorden eenige malen hoender houders beweren, dat eenige hunner dieren tijdens 't erwten pikken plot seling dood bleven, zelf ondervonden we dit ook eenmaal bij een haan. We konden dit niet anders verklaren dan dat de opeenstapeling der haastig in gepikte erwten een verstopping teweeg bracht, welke het dier deed stikken. Hennipzaad bevat pl.m. 18°,'6 eiwit en 32°/0 vet. 't Is veel te duur voor de kippen. Voor niet vurige hanen kan het zoo nu en dan goede diensten be wijzen. Zonnebloempitten met hun hoog vet gehalte 32°/o en 14°/0 eiwit vormen een uitstekend voedsel in den rui, zooals we reeds destijds bespraken. Momenteel mag het niet in 't korrelvoer ontbreken. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Het losloopen doet de dieren al geen goed meer bij voortdurende regen en doornatten bodem. Houdt daarom 's morgens uw dieren binnen en ver schaft ze daar afleiding door 't voer onder te harken en 't groenvoer hoog op te hangen. II. Willen uw jonge dieren niet op de plaats der bestemming roesten, zet ze dan een paar malen op den zitstok en ze wennen spoedig aan hun slaap gelegenheid. haksel of kaf belegd, waarin het dier onmogelijk koude voeten kan lijden. Eenige malen penseelen met jodium- tinctuur kan eveneens vooral geen nadeel voor uw dier. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar, Kaatsheuvel. Zoo ge een prima fokhaan wenscht in WIT LEGHORN, NUT en SPORT- TYPE, WIT WYAND., ANCONA of R. I. R., komt dan eens in de fokkerij te KAATSHEUVEL zien. KAATSHEUVEL. GEMENGD NIEUWS. Te Bercach nabij Straatsburg is een onderwijzer om het leven gekomen door de groote getrouwheid van zijn hond. De onderwijzer was met dier langs een spoorweglijn aan het wandelen, toen hij door een locomotief werd aange reden. Zijn beide beenen werd vermor zeld. Toesnellende spoorwegmannen kregen echter geen kans het slachtof fer te naderen. De hond. een groot en sterk beest, bewaakte zijn gewon den meester Een onmiddelijk onboden dokter kon evenmin den gewonde nabij komen. Toen men er eindelijk in geslaagd was den hond door een list weg te lokken, was de onderwijzer zoodanig door bloedverlies uitgeput, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Dinsdagavond omstreeks half 8 kwam de koffiehandelaar De Jong uit Breda met zijn moterrijtuig gereden van Den Bosch naar Tilburg. De brug over het Wilhelminakanaal was geopend voor het doorlaten van een motorboot. Blijkbaar heeft De Jong niet gezien dat de brug gecpend was, want hij reed de gesloten hekken voor de brug open en viel zoo in het Wilhelmina kanaal. De wagen ging geheel onder. De heer De Jong had de tegenwoordig, heid van geest een glasruit in de auto Den 7den October bestond de Prins Hendrik-Stichting te Egnumd aan Zee rijftig jaar. Onze fotograaf maakte enkele aardige opnamen van de eer- schil lende bezigheden der verpleegden in de stichting.. Onze foto geeft een kijkje in een der aardige kamertjes der oude Heden, terwijl zij ran een heerlijk kopje koffie genieten stuk te slaan en naar buiten te kruipen, alwaar hij door een inmiddels van de motorboot afgezet bootje werd opgepikt. Alleen zijn rechterhand was eenigs zins verwond. Hij is bij den brugwachter binnengebracht, alwaar hij terstond van droge kleeren werd voorzien. Politie en marechaussée waren terstond ter plaatse. De auto zal door de tractor van de firma Knegtel te Tilburg uit het kanaal worden getrokken. Gistermiddag tegen half vijf is op de Kwattafabrieken de ongeveer 40-jarige werkman V. aldaar op onver klaarbare wijze in den mélangeur (de mengmachine) terecht gekomen. Toen menden ongelukkige bevrijd had, werd hij naar het St. Ignatius- ziekenhuis overgebracht, Hij was ernstig gewond, had naast uitwendige kneuzingen een schedel- fractuur en een paar ribben gebroken. Hedenmorgen oordeelde men in het ziekenhuis den toestand van den gewonde niet ongunstig. De nacht was nogal rustig, de gewonde is nog steeds Schooljurk voor meisjes van 6-33 jaar* Gebruikt hiervoor wollen crêpe, serge of wollen stof. lienoodigd voor den leeftijd van 10 jaar, ongeveer 1£ Meter van 120 c.M. breede stijf, daar dit jurkje uit één wijdte stof gemaakt kan worden. bij kennis en ziet er niet slechter uit dan gisteren zoodat men nog hoop heeft, dat alles goed afloopen zal. V. is Weduwnaar en vader van een meerderjarige dochter. De inhoud van een heel pakhuis in beslag genomen dranken oude bourgogne en champagne van beroemde merken, zoowel als jenever en zooge- drenkelingen te hulp was gekomerf, Onmiddelijk begaf W. zich te water en het gelukte hem zwemmende beide persQpen naar deji wal te trekken waar H. Kronenberg, die tot zijn mid del in het water stond, de drenkelingen overnam. S. J. K. die in overspannen toestand verkeerde, werd met zijn neefje per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Eere aan den dapperen redder, wiens leven bij de redding in groot gevaar heeft verkeerd. Havas meldt uit Tarbes, dat de regeling van de schade vergoeding voor de familieleden der 21 Nederland sche toeristen, die indertijd omgekomen zijn bij het ongeluk met den autobus bij Luz Saint Sauveur in der minne heeft plaats gehad. Het bedrag, dat aan de familieleden uitbetaald is, be draagt 600.000 frank. Op de Stadhouderskade te Am sterdam is een 24—jarige wielrijder door een gemeentelijke autobus over reden en gedood. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Bij het oefenen op het opleidings schip der marine Nautulis te Gorichem is gisteren de matroos A. K. uit den mast gevallen ter hoogte van 12 meter De ongelukkige viel door het dek heen heeft ernstige hoofdwonden bekomen en het neusbeen gebroken. Zijn toe stand is zorgelijk. Op den Scheveningsche weg nabij de Adriaan Goedkooplaan, is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 15-jarige jongen het leven hee t gekost. De groentehandelaar T. v. B., wonen de op Seinpostduin, ging vergezeld van twee zoons, de 31-jarige C. v. B en de 15-jarige S. v. Bmet zij groentewagen van Den Haag naar Scheveningen. Toen hij ter hoogte van de Adriaan Goedkooplaan gekomen was, is hij aangereden door een vracht auto, bestuurd door J. uit de Nieuwe Laantjes te Scheveningen. De vader en zijn beide zoons kwa men onder de vrachtauto en liepen ernstige verwondingen op. De vader kreeg een herschenschudding en werd in ernstige toestand door den geneesk dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De jongste zoon kreeg de wielen van de zware vrachtauto over den bui zoodat hij zware inwendige kwetsuren kreeg. In zorgwekkende toestand werr hij naar het diaconessenhuis Bronovo aan de Laan van Meedervoort, getrans porteerd, waar hij kort na aankomst aan de gevolgen van zijn verwondingen is overleden. De oudste zoon is er vrij goed afge komen. Met een niet-ernstige hoofd Dainpvohlpein Xo. 20 van .1. Meijer. Oplossing vorige week Wit; 40—35, 27—21, 21 1. Zwart alles gedwongen. wond werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht en na daar verbonden te zijn, is hij naar zijn woning teruggekeerd. De groentewagen is zwaar bescha digd. De eigenaar-chauffeur van de vracht auto heeft aan de politie verklaard, dat hij op een gegeven oogenblik vlak voor zich een handkar zag. waar achter drie personen liepen. Het was toen al te laat om te stoppen het eenige wat de chauffeur nog doen kon. was het stuur omgooien. De auto kwam dwars over den weg te staan en slipte tengevolge van de gladheid nog een eind door. De beide anderen personen werden tegen den grond geslingerd. De chauf feur Z. is door de politie aangehouden als verdacht van het veroorzaken van dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld zijn auto is in beslag geno- Als ge een verkoudheid voelt opkomen men. Het lijk van het 15-jarige slachtoffer is vanmorgen naar het gemeente zie kenhuis ter gerechtelijke lijkschouwing vervoerd. Over den vlierboom en zijn vruchten lazen wij onlangs het vol gende In den goeden ouden tijd stond er naast eik huis een vlierboomheden ten dage wordt die verdrongen en uitgeroeid. En toch verdient hij de buurman te zijn. of te worden, van iedere woning, want van hem ge bruiken wijbladeren, bloesem, bessen, schors en wortels. De krachtige natuur zoekt in het voorjaar die kwade stoffen uit het lichaam te verwijderen, die zich des winters daarin hebben opgehoopt. Wie kent niet die ongesteldheden, die voorjaarsziekten, als uitslag, diarrhee, koliek en dergelijk? Die in het voorjaar het bloed en de sappen van het lichaam wil zuiveren en kwade stoffen op een gemakkelijke en natuurlijke wijze wil verwijderen, neme 6 8 bladeren van den vlier boom, snijdt ze fijn als tabak, en late er 10 minuten lang thee van trekken. Alle morgens moet ge, één uur voor het ontbijt, een kop van deze thee gebruiken en dit blijven volhouden zoolang ge de voorjaarskuur doet. Deze eenvoudige, bloedzuiverende thee maakt de geheele machine van het menschelijk lichaam op een voor treffelijke wijze schoon, en vervangt bij arme lieden de pillen en alpen kruiden, die heden ten dage in fijne doozen en doosjes worden aangeboden en vaak een heel bizondere uitwerking hebben. Deze kuur kan niet alleen in het voorjaar, maar in elk jaargetijde ondernomen worden. De gedroogde bladeren verschaffen eveneens een op lossende en zuiverende thee. Wie onzer heeft geen vllerbloesem- koekjes gegeten? Vele personen maken die. wanneer de boom in vollen bloei staat en beweren, dat die soort van koekjes een behoedmiddel zijn tegen koorts. Ik heb dat nooit uit een critisch oogpunt willen beschouwen, want die kost is goed en gezond. De vlierbloesem is eveneens zuive rend, daar twijfelt niemand aan, en het *v ge 's morgens opstaat njet een drogen hoest die pijn doet op de borst, draal dan geen oogen blik langer, maar haal onmiddellijk een flesch Abdijsiroop, dan zult ge bijtijds een zware verkoudheid voorkomen. Iedereen wordt een of meermalen per jaar verkouden, zegt men, maar noodig is het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een afdoend middel als Akker s bij-bronchitis, Influenza, verkoud heid, keelpijn, kinkhoest, asthma. Per flacon van 230 gr. (in koker) f 1.50

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5