ware te wenschen, dat in elke huis apotheek een doos gedroogde vlier bloesem stond. De winter is lang en het kan gebeuren, dat zulk een klein oplossend en zweetverwekkend middel van grooten dienst kan zijn. Kwaad kan zulk een thee nooit. Patiënten, die aanleg hebben tot waterzucht, raken door het drinken van vlierwortelthee zooveel water kwijt, dat er geen beter middel te vinden de werking is bovendien heel on schuldig. De vlierbessen, welke vaak in den herfst gekookt en als brij of moes gegeten worden, werden door de Ouden als bloedzuiverend middel in eere gehouden. Mijn moeder zaliger deed alle jaren gedurende 2 a 3 weken een vlierbessenkuur. Om dezelfde reden hebben onze voorvaderen een 50, 60 jaren geleden minstens een paar vlier- boomen vóór het huis geplant. Evenals de voorname heeren van onzen tijd dikwijls een dure druivenkuur gaan nemen in verre landen, zoo gingen ook onze ouders en voorouders een kuui bij den vlierboom doen. In hun eigen tuin werden zij goedkooper en dikwijls zooveel beter bediend. Eenige jaren geleden was ik in de Oostenrijksche Alpen en ik zag met vreugde, dat daar ook de vlierboom werd in eere gehouden. „Zeker", zei een oude boer, „wij laten geen enkele bes van dezen boom verloren gaan Hoe eenvoudig! Hoe verstandig! Als de vogels op het punt zijn om de herfstreis te aanvaarden, dan zoeken zij nog eerst den vlierboom op om het bloed te zuiveren en het lichaam voor deze verre reis te versterken. Is het niet jammer, dat de mensch ook niets voelt voor natuurlijke aandrift en de stem der natuur in zich verstomt door quasi wetenschap. De vlierbessen in suiker, of, wat nog beter is, in honig gekonfijt, dienen 's winters voornamelijk voor personen die weinig beweging nemen en meer tot een rustig, zittend leven gedoemd zijn. Één lepel van deze confituur in een glas water geroerd verschaft den heerlijksten drank voor afkoeling en lafenis, zuivert de maag en werkt gunstig op urine-afscheiding en nieren. Vele landlieden drogen de bessen. Kookt men ze tot moes, zet men er thee van, of gebruikt men ze rauw, altijd bewijzen ze goede diensten bij hevige diarrhee. Men herinnert zich de bewezen diensten van een getrouwen en voor heen zoo geachten huisvriend niet meer, daarom heeft men hem op zijde gezet. Moge de oude vriend wederom bij eenieder in aanzien komen. (Overgenomen uit: „Mijn Water kuur", Kneipp. Pastoor.) Den 8$ten October werd te Alkmaartraditie getrouw, de herdenking van Alkmaar'x Ontzet gevierd. Voor het Victoria-beeld werd een aubade ge- zon gen. stond beklaagde terecht. Doch men geraakte vast met de zaak, want de voornaamste getuige, de ge troffene. was naar Amerika om vee weg te brengen. De verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot nader te bepalen datum. Mishandeling. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch uitspraak doende in hooger beroep, bevestigde het vonnis der rechtbank waarbij C. J. H. V. expediteur te Heus- den, veroordeeld werd tot 4 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling op W. F. Colet. BUITENLAND. De Britsche regeering is tot een ef fectiever bestrijding der communisten overgegaan. Rechercheurs en mannen van Scotland Yard hebben op verschil lende communistische centra raids uit gevoerd en talrijke leiders gearresteerd, „Heb je je ooit gewtrexseèrd voor xpiriAhme, Willem'!" „l)al niet, mijnheerToch hoor ik raak deze tafel kloppen. (The Humorist). boren te St. Michiels-Gestel op 15 Februari 1858. In 1891 werd hij be noemd tot notaris te Son, ter ver vanging van wijlen den heer G. Wijnen j i i a- te St. Oedenrotle welke functie hij terw.,1 voorts n der igtal wagonladin- M lgi3 bek,eeddei om nadlen gen propaganda-materiaal in vracht auto's werden weggevoerd. In Griekenland zou de regeering, uit vrees voor een omwenteling, uit gebreide voorzorgsmaatregelen treffen. In verband met de monarchis tische provocatie, bij gelegenheid van de onthulling van het Augusta-monu ment, is tegen generaal von Arnim een vervolging ingesteld. De onderteekening der te Locarno gesloten verdragen is uitgesteld, tot „Pa Pippel No. 28." RECHTSZAKEN. POLITIERECHTBANK. Kermiswee. Wout v. B. te Hedikhuizen een waar de politie heel wat mee fe stellen heeft, had in Augustus hermis gehouden en toonde weer z'n oude streken. Z'n broer Willem, die ook al omdat 't kermis was, wegens openbare dronken schap moest worden opgebracht, ver zette zich geducht en Wout deed mee aan ernstige wederspannigneid Tegen Wout v. B. luidde de eisch wegens verzet tegen de politie 3 weken ge vangenisstraf. Uitspraak conform. Tegen Willem v. B. werd 2 weken geëischt. Uitspraak volgt nader. Om bruintje. L. W. v. d. W. landbouwer te Haar steeg was met z'n vader bezig een paard te mishandelen. J. van Goch en diens vrouw trokken er op uit om voor het arme dier wat bescherming te bie den, doch ze werden door beklaagde met steenen gegooid. De vrouw werd door een kei aan den schouder getroffen en moest geneeskundige hulp inroepen. Wegens mishandeling werd beklaag de conform den eisch veroordeeld tot f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Vrijgesproken. Het gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep verleende vrijspraak aan J. J. M. v. D., C A J. M. v. D. en P. H. v. d. H. handelaren in gedistil leerd, wonende te Tilburg, beklaagd van overtreding der wet op het gedis tilleerd. De eisch van den Adv. Gen. was tegen ieder der beklaagden f 13 959, subs, hechtenisstraf. Mishandeling. A. A. V. arbeider te Dussen was zekeren Dubbeldam met een mes te lijf gegaan. Wegens deze mishandeling alle betrokken regeeringen den tekst zullen onderzocht hebben. Eerst daarna zal de publicatie plaats hebben. Het dejeuner, door de volkenbonds journalisten aan de delegatieleiders aangeboden, is een waar vredefeest geworden. Alleen Chamberlain heeft het woord gevoerd. Mussolini is te Lacarno.aangekomen, om met de andere afgevaardigden de verdragen die zoowel voor 't Westen als Oosten zijn tot stand gekomen te ratificeeren. De officieele ondertee kening heeft over 14 dagen te Londen plaats. Het is een gebeurtenis van zeer groote beteekenis voor de wereld de ovareenkomst die te Locarno is tot stand gekomen. De verdragen zijn met volkomen wederzijdsche instemming geboren, wat van groot gewicht is. De prins van Wales zal heden in Engeland terugkomen, na z'n groote reis naar Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Hem wordt een grootsche ontvangst bereid. als notaris op te treden te Woensel. De heer v. d. Westelaken was ver der lid van de Provinciale Staten 31 jaar lang, voorzitter van den militieraad zoolang deze heeft bestaan, verder voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging, afdeeling Fellenoord en bestuurslid van de St. Josephvereeniging.Deoverledene werd begiftigd, met de Pauselijke onderscheiding het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Op 19 November 1917 herdacht hij onder groote belang stelling zijn 25 jarig notariaat. „De Msb." deelt mede, dat ver scheidene organisaties van den Minis ter van Arbeid, H. en N. het volgende schrijven ter beantwoording hebben ontvangen In verband met de voorbereiding van eene wijziging der Ziektewet zou ik gaarne van u inlichtingen ontvan gen over de zolgende aangelegenheden. In tal van collectieve arbeidscontrac ten komen bepalingen voor met be trekking tot ziekengelduitkeeringen, verschuldigd in geval van ziekte van een onder het contract vallenden werk nemer. Gaarne zoude ik vernemen wat u betreffende de werking dezer bepa lingen bekend is. In het bijzonder houd ik mij aanbe volen voor beantwoording der volgende vragen Zijn u klachten omtrent de naleving van bepalingen als hier bedoeld ter oore gekomen Heeft over het algemeen in geval van ziekte een vlotte uitkeering van ziekengeld plaats of moet door ziek geworden arbeiders dikwijls op uit keering worden aangedrongen Op welke wijze worden geschillen landsche Zaken en Landbouw is een bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers der regeering met belang hebbenden bij den eierhandel inzake het stempelen van eieren en het bedrog in den eierhandel. Bij de Tweede Kamer is ver schenen het wetsontwerp tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting 11. De kruiser Java naar Indië. Vandaag heeft de kruiser „Java" na een verblijf van bijna 4 weken in de hoofdstad de verre reis naar Indië aanvaard. Om half twee werden de trossen van de „Java" losgegooid en trok een sleepboot van de firma Goed koop. bijgestaan door een tweede sleepboot, den kruiser van den wal. Een hartelijk hoera geroep steeg op onder de Jantjes aan boord, beant woord door verwanten en vrienden op de kade, die het schip tegen 1 uur hadden moeten verlaten, terwijl ook een detachement mariniers te Amster dem gestationeerd hartelijk vanaf de kade meejuichte. In gezelschap van de twee sleep- booten voer de „Java" langzaam het Y af, de eerste Nederl. marinekruiser, die vanuit Amsterdam naar Indië ver trok. Even later daverden 15 saluut schoten over he water. De „Java" had zijn lange reis aanvaard. Zooals men weet blijft de kruiser in Indië, waar hij bestemd is voor tie marinedefensie aldaar. De opvarenden Een weldaad voor het kind, 35311 Oplossing Doolhof: Hot oplossen van raadsels is 'n aangename tijdpasseering oefening. en geduld- BINNENLAND. In de gisieren gehouden zitting van de Tweede Kamer verklaarde mi nister de Geer dat de draagwijdte van art. 4 niet is een bevoegdheid tot absoluut verbod van de bioscoop. De minister wijzigt art. 4 door toevoe ging van een tweede lidDe voor schriften mogen niet betreffen voor stellingen, die uitsluitend voor perso nen, die den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt, toegankelijk zijn. De motie—Kersten om de bioscoop geheel te verbieden werd met alg, stemmen op 2 na verworpen. De Minister van Waterstaat heeft heden de commissie tot overweging van de vraag, welke taak de Staat ten aanzien van den Radio omroep heeft te vervullen, geïnstalleerd Gisterenavond is op 67 jarigen leeftijd overleden notaris G. F. v. d. Westelaken te Woensel. Hij werd ge- Hoe men een dubbele Duitscbe Adelaar kan teekenen zonder de pen van liet papier te nemen. omtrent ziekengelduitkeering beslisten komen zoodanige geschillen veel voor? Een spoedig antwoord zal ik zeer op prijs stellen. Heden 16 October is het 25 jaar geleden dat H. M, de Koningin in een buitengewoon nummer van de Staats courant haar verloving mededeelde met zijne Koninklijke hoogheid hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin. (U. D.) Bij de behandeling van het ont werp Bioscoopwet verklaarde minister de Geer in de gisteren gehouden zit ting der Tweede Kamer zich niet te zullen verzetten tegen een poging, om de gemeentelijke nakeuring voor vol wassenen mogelijk te maken. Op het departement vanBinnen- keeren, wanneer hun tijd daarvoor is gekomen naar het vaderland terug. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). As. Zondag des voorm. 9.30 uur en des nam. 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Snoek van Capelle J.l. Donderdagavond kwam de Chr. Volksbond in 6e Jaarvergadering bijeen. De vergadering die slechts matig bezocht was werd door den Voorzitter, den heer G. J. van Willigenburg op gebruikelijke wijze geopend. In zijn openingswoord heet hij de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zegt dat in het afgeloopen jaar een wensch vervuld is, die reeds bij de oprichting der vereeniging voorzat, n.l. de inge bruikneming van de lees- en ontspan ningszaal, waarvan een zeer druk ge bruik gemaakt was. Ook de leesbiblio- theek heeft zeer gunstig gewerkt Spr. spreekt den wensch uit dat de ver eeniging hierdoor mag medewerken aan de opvoeding van onze jeugd in christelijke banen. Hierna brengt de secretaris de heer I. Frings een goed verzorgd jaarver slag uit, waarin hij mocht gewagen van bloei en vooruitgang der Veree niging. Tevens brengt de heer C. de Rooij verslag uit omtrent den finantieelen toestand der vereeniging waaruit bleek dat de vereeniging ook in dit opzicht tevreden mag zijn. De geleende gelden voor de exploitatie van het gebouw zijn thans geheel afgelost. De heer G. J. v. Willigenburg levert hierna een onderwerp, naar aanleiding van de herdenking van den lOOsten ge boortedag op 10 October j 1. van Paul Kruger, spr. schildert het veelbewogen leven van dezen grooten held vanaf zijn geboorte tot zijn sterven. De heer J. Frings levert een onder werp getiteld „De ongelijkheid in de schepping gegrond", hetwelk hij in den breede toelicht aan de hand van een viertal punten, n.l. de ongelijkheid in de planten- en dierenwereld; de ongelijkheid in het Engelenrijk; de ongelijkheid in het pronkjuweel der schepping: de mensch; en de storing in de schepping door de zonde. Aan het einde dezer gezellige ver gadering zegt de voorzitter degenen die hebben medegewerkt tot welslagen van deze vergadering hartelijk dank en gaat de heer C. Klootwijk in dank gebed voor. WASPIK. Gisteravond meldde zich bij de politie een jongmensch uit Rot terdam zekere S. aan, om nachtlogies, wat hem verleend werd. S was met W. uit Kaatsheuvel van Rotterdam naar hier gereisd en was hem, naar hij mee deelde, in onze gemeente kwijt geraakt. Later werd bij de politie aangifte ge daan van ernstige mishandeling en poging tot berooving te Waspik bij Boven, gepleegd op W., waarvan als vermoedelijke dader werd aangewezen S De laatste werd heden morgen ge boeid ter confrontatie naar Kaatsheuvel gevoerd. Naar ten onrechte gemeld werd, is het pak verloren waschgoed niet bij den veldwachter, den Heer G. de Koning gebracht. Den vinder is alleen verzocht dit te doen, wat tot heden nog niet geschiedde. De eigenaar kan dus voorloopig op zijn eigendom nog wat wachten. In het Café van den Heer H. Tabbers Netten is eene nieuwe biljart club opgericht. RAAMSDONKSVEER. Het suikerge halte der bieten valt zeer mee; naar wij vernamen varieert het van 15 tot 18 procent. Voor de Herv. Gem. treedt Zon dagmorgen om half tien in de Veersche en des namiddags om half drie in de Dorpsche kerk op Ds. Ewoldt. In de Ger. kerk zal zoowel om half tien als om half drie leesdienst worden gehouden. Wel heeft het Bestuur van het Protest. Chr. Ver.-gebouw eer van de uitnoodiging aan den Heer Penning om op te treden. In een causerie, die ongeveer 1 xjt uur duurder en die tin telde van liefde voor het Zuid-Afri- kaansche volk wist hij zijn gehoor, dat de zaal meer dan vulde, van het begin tot het einde te boeien. GEERTRUIDENBERG. In de Ned. Herv Kerk hoopt Zondag 18 Oct. op te treden te nam. 2'/2 uur Ds. dejong uit Terheijden, MADE. De prijsuitdeeling voor de leerlingen der teekenschool alhier had bij ontstentenis van den burgemeester plaats ten overstaan van den loco burgemeester dhr. J. A. van der Veeken op Zondag 11 October j.l. in een zaal van het gemeentehuis alhier. Deze hield daarbij een toepasselijke toespraak en mocht aan plm. 20 leer lingen een prijs uitreiken. De werkman G. de B. geraakte op de scheepswerf van Gebr. Neder- hof te Geertruidenberg met zijn hand tusschen een plaat en een wagen be klemd, waardoor dat lichaamsdeel ernstig gewond werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het 10-Jarig zoontje van den heer A. v. Loon stond al spelenderwijze op een beladen wagon met riet. Doordat eenige bossen uitgeleden viel hij van den wagon met zijn hoofd op de rails, waardoor hij een bloedige hoofdwonde opliep. Hij werd in de woning van de stationchef binnengedragen Dr. Houps die inmiddels ontboden was, verleende de eerste hulp. Het gezelschap, gevestigd bij den heer J. van Alpen, Nieuwstraat, heeft besloten November of December een voordrachtenwedstrijd te houden. Van verschillende zijden werd reeds mede werking toegezegd. De werkman v. G. die werkzaam is aan de suikerfabriek „Statendam" heeft op het werk zijn voet verbrand. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. t Op Vrijdag 16 October zal des voorm. 10 uur een Openbare Raads- DEN BOSCII.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6