DE ECHO VAN HIT ZUIDEN spit Kloosterhalsem Doet Uw Schoenen Goed Feesfeoneert Oefening en Vermaak No 83. Zaterdag 17 Oct. '25. 48e jrg. DERDE BLAD. Van onze Tentoonstelling. Wij hebben al tal van buitenland- sche beschrijvingen over onze ten toonstelling in ons blad vertaald. Voor ditmaal geven we een en ander uit een Amerikaansch blad: „The Christian Science Monitor" uit Boston. Deze courant geeft de volgende, voor een buitenlandsch blad beslist interes santen en deskundige beschouwingen, al mogen hier en daar ook onjuist heden zijri op te merken: De Waalwijksche Schoententoonstelling is een succes. De machines vervaardigen het mooiste en moeilijkste werk nog beter dan het handwerk. DEN HAAG, 4 Sept. (Speciale cor- respondentie). De internationale ten toonstelling voor de schoen- en leder industrie, die nog pas te Waalwijk door den minister van Arbeid Dr. Kooien is geopend, is de meest be langrijke van dit soort die tot nu toe in Nederland werd gehouden. De opening had plaats in tegenwoordig heid van de handels-attachés van de Ver enigde Staten en van Frankrijk. Waalwijk is een stad in de provincie Noord-Brabant waar schoenmaken de voornaamste industrie is Het is gelegen midden in een lange rij van dorpen, genaamd de Langstraat, die zich ge heel toelegt op de vervaardiging van schoeisel. In deze streek waren meer dan 120 fabrieken met meer dan 13.000 arbei ders, die meer dan 150.000 paar schoenen per week vervaardigen. Het grootste gedeelte van deze productie blijft in Hollandde export bedroeg in 1924 ongeveer f2.100.000. Nieuwe industrieën. De bovenbedoelde industrieën zijn betrekkelijk nieuw voor de Langstraat, de eerste dateeren van 1850 Ge durende de laatste 25 jaren zijn ze enorm vooruitgegaan Voor dien tijd was er een dwaze concurrentie tus schen de firma's onderling, met het re sultaat dat er niet voldoende fondsen overbleven om de industrie te voor zien en om den strijd aan te binden met buitenlandsche bedrijven. In 1900 hebben de looiers en schoenfabrikanten bonden opgericht. Deze stelden hen in staat om hoogere prijzen te bedin gen en de meest moderne outilage van hun fabrieken door te zetten. Óp de eerste Waalwijksche tentoonstelling in 1903 kon men daarvan reeds de beste resultaten zien. Later werd een model vakschool gesticht en daarmee een wetenschappelijke vraagbaak voor de lederindustrie, waar alle nieuwe procédé's en uitvindingen onderzocht worden in 't belang der leden van die bonden. In de na oorlogsche jaren kwam er een zeer moeilijke periode, door de concurrentie van fabrieken en zaken uit landen met lage valuta, speciaal Duitschland. De regeering heeft toen besloten de grenzen tijdelijk te sluiten voor goedkoop schoenwerk uit die landen. Dit gaf een gunstig resultaat, zoodat dit Schoenenwetje kon worden ingetrokken op 1 Juli 1924, toen de schoenindustrie zich weer had hersteld. Op het oogenblik is deze werkelijk bloeiend en krachtig en voor 1926 belooft het nog beter te worden. Moeilijke perioden. De tentoonstelling bewijst onom- stootelijk hoe de machine meer en meer het handwerk vervangt. Er is practisch geen handwerk wat niet vlugger en beter kan gemaakt worden met de machine Een firma heeft een stand met niet minder dan 600 ver- schillènde machines, van de kleinste tot de grootste, die de schoenen zwikt of randen naait. Een van deze, die groote belangstelling trok, was de meetmachine. De huid wordt dooreen soort mangel getrokken en een schaal geeft de juiste oppervlakte van de huid, de gaten en afwijkingen inbe grepen. In andere hallen waren alle soorten schoenen, laarzen enz., gemaakt in de Langstraat, te zien. Ter oorzake van de aanhoudende wisseling van de mode. zag men een lange rij van verschillende modellen, snitten enz. Een firma exposeerde een collectie schoenen afkomstig uit elk werelddeel. De tentoonstelling was een beslist succes. In een hoofdartikel onder de titel „Laten we ons zelf zijn" en bande lende over de eigen Brabantsche cul tuur en industrie zegt de „Avond ster" o.m.: „De Brabantsche industrie ont wikkelt zich voorbeeldig; Eind hoven en Tilburg met spinnerijen „en weverijen, onze tabaksnijverheid „hief zich tot groote hoogte op en „hoofdzakelijk order katholieke „financieele en bedrijfsleiding en „wel over de geheele provincie „de leer- en schoenindustrie ging op „tot een hoogte dat de Waal- wijksche tentoonstelling van dit „jaar getuigde het wonderbaarlijk ze nu een wereld-industrie ge worden is". PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 October 1925. 1860-1925. Woensdagavond had voor eene, on danks 't zeer slechte weer druk bezochte zaal het Feest concert plaats der lieder tafel «Oefening en Vermaak" ter her denking van het 65 jarig bestaan dezer vereeniging, welk concert werd aan geboden aan het Hoofdbestuur der Int. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925. Waar deze twee motieven ten grondslag lagen aan deze uitvoering, waar daaren boven Mevr Maartje Offers hare zeer gevierde medewerking verleende, was het niet te verwonderen, dat deze eerste uitvoering van het seizoen druk was bezocht wijl ieder Waalwijker, zoo mogelijk, opnieuw hierdoor een bewijs wou geven van z'n sympathie voor ons oudste gezelschap, dat om z'n Inwending leven, als om z'n uit stekend werken naar buiten bij voort during ons aller warme belangstelling zoozeer verdient Laat ons, alvorens het verloop van het officieele gedeelte te memoreeren, een en ander zeggen omtrent de uit voering Wij durven gerust zeggen, de traditie getrouw, had „Oefening en Vermaak" weer beslag weten te leggen op eene soliste van den eersten rang. Niemand minder dan Mevr. Maartje Offers, die alom de grootste 'triomfen viert, deed de vereeniging en het publiek de eer aan een harer weinige avonden die zij voor haar vertrek naar Amerika vrij heeft, voor Waalwijk te willen afzon deren en ons daardoor te laten ge nieten op een zeer buitengewone wijze Het was een bijzonder genot op een zeer bijzonderen avond en wij schro men niet te zeggen dat zij een der beste, zoo niet de beste soliste is die bij de Liedertafel (en dat zegt wat) is opgetreden Welk een schitterende stem. wat een zuiver en vol geluid, wat een gemakkelijk, wat een technisch volmaakt zingen. Wat deed zij ons genieten in de liederen van Strauss, de aria uit „Samson et Dalila" in het „Gloeiend gesmeed" in „Slape doe" en de „Noordzee." Het applaus was niet van de lucht, het was een enthousiasme als het ware Zij werd uitstekend terzijde gestaan door den zich meer en meer ontwik kelenden en den meer en meer tot rijpheid groeienden accompagnateur den heer Jan Verhoeven. Aan beiden ons hartelijk eere-saluut. De Liedertafel „Oefening en Ver maak" zelf leek ons in feeststemming in den goeden zin van het woord. Zij. de altijd jonge, gaf haar programma met een kracht, een vuur een elan als zelden. Zij wilde de opgekomenen voor dit feestconcert ook feestelijk doen genieten met al haar kennen en kunnen en daarin is ook zij volkomen geslaagd Vooral mochten ons bekoren de „Gravers van Oilman „De Deerne" van Kools en de „Zegepraal" en „De Ruine" van Brands-Buijs. Alle nummers gaven blijk van ambitieuse en ijverige studie der leden, van de voortdurende goede en onvermoeide leiding van den di recteur den heer Jac. Sars. Alles bijeen was het een uitnemend verzorgd programma, dat een dito uit voering mocht ondervinden in elk op zicht. Zoowel voor de Liedertafel als genoodigden en publiek moet het een avond van groote voldoening geweest zijn, die waardig is in de analen van deze jubileerende vereeniging naast het vele goede daarin reeds aangeteekend te worden vermeld. Nu nog een en ander omtrent het officieel verloop. Zoodra de zangers op het podium stonden geschaard nam de heer A. C. van der Heijden, voorzitter van „Oefening en Vermaak" 't woord en sprak als volgt: Geachte Dames en Heeren Het zal wellicht verscheidenen Uwer bevreemd hebben, dat de Liedertafel nu reeds het winterseizoen opent met een Jubileumconcert, dat tegelijk be- teekent een herinnering aan .haar 65 jarig bestaan, doch meer nog een blijk van hulde en oprechten dank aan het Hoofdbestuur der voormalige Ten toonstelling, dat op den onvergetelijken Zondag 23 Augustus onze Vereeniging met zoo'n prachtig vaandel begiftigde. De reden dier vervroegde uitvoering is te vinden in een courantenbericht, ver meldend, dat de gevierde cantatrice, meer algemeen bekend onder den naam Maartje Offers, vóór haar vertrek naar Amerika, nog eens in het Concertge bouw te Amsterdam en waarschijnlijk ook nog op enkele andere plaatsen als soliste zou optreden. In alle stilte maar ook als een pijl uit den boog, schoten wij rechtstreeks op ons doel af, en dank zij de prettige herinnering, die de artiste van een vroeger optreden alhier, nog geheel onverzwakt bewaard had, slaagden wij erin haar nog juist bijtijds voor dezen avond te engageeren. Ik behoef hier wel niet breed uit te weiden over de verdiensten eener kunstenares die aan het wereldberoemde Scala-theater te Milaan, te Venetië. Berlijn en elders de heerlijkste triomfen vierde, en die straks aan den kunsthemel van het Westelijk Halfrond" gewis als een ster der eerste grootte schitteren zal. Liever betuigen wij haar reeds nu, in afwij king met onze tot dusverre gevolgde gewoonte, onzen warmen dank èn voor de ons betoonde sympathie èn voor het muzikaal genot, dat ons aanstonds wacht. Tevens voegen wij hieraan toe den wensch. dat hare vaart straks over den wijden Oceaan voorspoedig moge zijn, het haar in het „Land der onbe grensde mogelijkheden" in alles naar wensch ga en bovenaldat wij haar nog meermalen in Musis Sacrum mogen begroeten. En in deze hulde deele ook de kranige pianist en accompagnateur, de heer Johan Verhoeven, wiens ster tot ons aller genoegen steeds meer en meer begint te rijzen. Moge verder het Hoofdbestuur der tentoonstelling, waarmede de Directie van „Oefening en Vermaak" vóór en tijdens de dagen van het Festival op de meest aangename wijze heeft samen gewerkt, in dit concert een hernieuwd bewijs vinden, dat zijn even loyale als royale schenking aan geen ondankbaren gedaan is, en dat deze prachtige vlag hier tot in lengte van dagen getuigen zal van de zoo uitstekend geslaagde expositie, die geen ander doel beoogde dan de zwaar beproefde Schoen- en Lederindustrie, de hoofdbron van be staan in onze gemeente, tot nieuwen groei en bloei te brengen. Voorwaar een edel pogen, een loffelijk streven, doch ook een uiterst ingewikkeld vraag stuk, dat veel tijd en geduld ter op lossing vraagt. Nu zijn we, gelukkig, geen sceptici of pessimisten, die bij een duisteren hemol terstond vreezen dat de heilzon voor goed achter de wolken of beneden de kim is schuil gegaan. Evenmin behooren we tot de ongeduldigen. die van hetgeen zij heden gezaaid hebben, reeds morgen of uiterlijk overmorgen, de vruchten willen oogsten. Dezulken beseffen niet, dat de Schoen- en Lederindustrie slechts één tak uitmaakt van den grooten boom der nijverheid, waarvan millioenen dag in, dag uit, de vruchten plukken, of, om een ander beeld te gebruiken slechts één schakel vormt in den reuzenketen, die de wereldnijverheid omspant. Wij voor ons staan zelfs, hoe paradoxaal dit ook klinke, eenigszins huiverig tegenover spoedresultaten. Ondervin ding toch heeft ons genoegzaam geleerd, dat, wat spoedig opkomt, ook spoedig ondergaatwat snel rijst, ook snel daalt; wat ras rijpt, ook ras verdort, zoodat feitelijk alleen datgene duurzaam en standhoudend blijkt, wat eerst na langen strijd en lijden geboren wordt. Ook het zaad in de voren heeft veel tijd en verdrukking gekend, alvorens het, doorkneed met het zout van den arbeid, ons het voedzame, onmisbare dagelijksche brood levert, dat met recht een geschenk des Hemels heetenmag. Wij doorworstelen nog steeds een buitengewonen, exceptioneelen crisis. Nimmer toch was de behoefte aan artikelen van schier allerlei aard grooter dan thans, nimmer ook de werkelijke koopkracht geringer. Die gewelddadig verbroken verhouding moet hersteld worden en zal ook hersteld worden, evenzeker als de hevigste cycloon, het felst beroerde water, de sterkst schom melende balans eenmaal tot rust en evenwicht komen. Met bijzondere vreugde lazen wij daarom dezer dagen in ons plaatselijk en Langstraatsch blad, dat de toestand in de Schoen-en Leder industrie, althans in onze gemeente, schijnt op te klaren. Geve de Hemel, dat dit bericht werkelijkheid en geen bedrieglijk schijnsel of fata morgana blijkeDoch hoe en wat het ook zij, dat verbeteringsproces verhaast, die oplossing naderbij gebracht, van Waal wijk gemaakt te hebben een centrum van middelpunttrekkende en middel puntvliedende kracht tegelijk, van mid delpunttrekkende kracht door deorders, de bestellingen hierheen te trekken, van middelpuntvliedende kracht door ze vervolgens in allerlei richtingen op de buitenlandsche markten te werpen. Ziedaar, Mijne Heeren, uwe onmisken bare verdiensten en tevens ook uwe grootste beljoning, omdat zij voort spruit uit het zoete besef, aan het heil en de belangen der gemeenschap uw tijd en beste krachten besteed te hebben. Daverend applaus. De Voorzitter der int. tentoonstelling 'dhr jos. Klijberg nam voor de pauze 't woord en zeide o.m Namens het Hoofdbestuur van de Intern. Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie mag en wil ik niet achterwege blijven om hier een enkel woord in het midden te brengen. Door Uwen Voorzitter is in zijne openingsrede uiteengezet waarom dit concert is vervroegd en waarom dit wordt gehouden, nl. om het 65-jarig bestaan zoo schitterend mogelijk te herdenken en om het bestuur van de tentoonstelling hulde te brengen. Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren, deze attentie stellen wij op hoogen prijs Tijdens de tentoonstelling ben ik ruimschoots in de gelegenheid geweest om U en Uwe vereeniging te feliciteeren met haar 65 jarig bestaan en daarom zal - ik niet in her haling treden maar volsta ik met U dank te brengen voor dit ons aan geboden concert Zeer onverwacht voor mij hebt U in Uwe openingsrede woorden gewijd aan de tentoonstelling en ik wil hopen en durf ook vertrouwen dat wat U daar straks zei wordt bewaarheid en wij door ons werken hebben helpen bijdragen ter verkrijging van een beteren toestand. Vurig hopen wij dat we door de tentoonstelling aan den groei en bloei van de industrie en in het bij zonder aan dien van Waalwijk hebben medegewerkt. Vervolgens wil ik niet nalaten om een woord van dank te brengen voor de aangename en prettige wijze van samenwerking om het festival dat op het tentoonstellingsterrein is gegeven, zoo goed mogelijk te doen slagen en waardoor ge in ruime mate hebt bij gedragen tot het drukke bezoek, het welslagen en den goeden naam dezer onderneming. Op het terrein heb ik toen al kunnen wijzen op de groote verdiensten die U tegenover de gemeenschap heeft. Met genoegen kunt U steeds terug zien op de afgelegden weg, want steeds hebt ge naar best vermogen de geeste lijke belangen van Uwe leden weten te behartigen. Mijnheer de Voorzitter, U hebt ook nog gezegd dat dit concert is vervroegd omdat ge U de medewerking van Mevr. Maartje Offers wilde verzekeren en daarvoor hebt ge als een pijl uit den boog zorg gedragen wat voor het bestuur een verdiensten .mag genoemd worden. Ook ik hoop dat Mevr. Maartje Offers in het nieuwe werelddeel dezelfde lauweren zal oogsten als zij dat hier in het oude werelddeel heeft gétiaan. Spreker biedt hierna de begaafde zangeres een mooie bouquet aan en eindigt met de beste wenschen uil te spreken voor de Liedertafel. Na afloop der pauze beklom de fiéer Notaris Schaap, voorzitter van Waal wijks Symphonie orkest, het "podium en sprak ongeveer als volgt/ Ik wensch van deze gelegenheid gaarne gebruik te maken om de Liedertafel „Oefening en Vermaak" ter gelegenheid van haar 65-jarig best an mijne beste wenschen aan te bieden namens Waalwijks Symphonie- orkest en stsl er prijs op dit in eigen huis te doen Speciaal wenschte hij den heer Fr. de Cortie, den eersten directeur, die nog steeds met de vereeniging mee leeft en den heer Jac. Sars, die nu al zooveel jaren een ijverig directeur is, geluk met hun werken want voorzeker is het aan hun groote muzikale kennis en ongekende ambitie te danken dat de vereeniging zooveel lauweren heeft weten te behalen. Hij hoopt dat het den heer Sars gegeven moge zijn nog vele jaren aan het hoofd der vereeniging te staan en haar tot nog hooger bloei te brengen en dat zijne vereeniging nog tal van malen op zoo prettige wijze met „Oefening en Vermaak' moge samenwerken. Vóór de uitvoering van „Ruïne" sprak de Voorzitter der Liedertafel nog ais volgt Het zij me vergund nog eenmaal Uwe welwillende aandacht te vragen. In de eerste plaats breng ik namens de Liedertafel hartelijk dank aan den heer Schaap voor de wenschen, ons zooeven bij ons dertiende lustrum ge- De venijnige steken van in den Tt&H verdrijft de pijn bracht. Het deed ons werkelijk genoe gen dat genoemde heer nu eens het volle licht liet vallen op den Directeur, die door buitenstaanders alleen naar zijn muzikale prestaties gewaardeerd wordt. De werkende leden echter we ten ook nog andere kwaliteiten in hem op prijs te stellen. Niet altijd toch is de kalme vliet, hit lustig kabbelend beekje het zinne beeld van het verenigingsleven. Die zelfde poëtisch ruischende. klaterende beek kan soms aanzwellen tot een bruisenden, schuimenden stroom, die in zijn woeste vaart alles dreigt mee te sleuren, wat weerstand wil bieden. In zulke, gelukkig zeldzame omstan digheden, ja, was ik de spreekbuis, de spreektrompet der geagiteerde be manning, doch ook dan nog was de directeur de eerste stuurman aan boord, die met vaste, schier nimmer falende hand het roer omknelde, om het beur telings slingerende en stampende vaar- tuig in de goede richting te houden, en het de veilige haven, de haven des behouds binnen te loodsen. Een ver dientse alzoo, die moeielijk te hoog aangeslagen kan worden. In de tweede plaats is de betoonde hulde ons dubbel aangenaam, wijl ze komt van eene vereeniging (Symphonie). waarmede we sinds geruimen tijd op zoo'n prettige wijze samenwerken. Ik wees er reeds vroeger op, dat beider wegen evenwijdig dienden te loopen, met hier en daar ontmoetingspunt, in plaats van elkaar te kruisen of te snij den. Onverstandig, erger nog. dom en dwaas zou het zijn, op het steile, kronkelende pad, dat naar den tempel uit de fabel een van beiden, of wel alle twee in den afgrond neer te storten Wijs is het, met en naast elkander te marcheeren desnoods schouder aan schouder, en in praktijk te brengen het spreekwoord: als de eene hand de andere wascht, worden beide scho n. Welnu, zoo zij en blijve het tot weder zijdsch nut en genoegen. Ten slotte nog een enkel woord van dank aan de gevierde Cantatrice, die door haar heerlijken zang onze zoo hoog gespannen verwachtingen nog verre overtroffen heeft. Ik kan hier slechts herhalen wat ik reeds bij het begin van den avond zeide„Mogen wij nog dikwijls Mevr. Maartje Offers hier in Musis Sacrum zien optreden." Zaterdag zal de liedertafel „Oefe ning en Vermaak" in den kring der leden haar 65-jarig jubileum met een feestavond herdenken. Aan gezelligheid en pret zal het dan zeer zeker niet ontbreken. 29 November a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat de eerste leden der H. Familie hun opdracht deden Dit feit zal gevierd worden met een plechtig triduum. Zooals wij bereids mededeel den. zijn nog van de oprichters in leven, die er steeds, ook nu nog, echte trouwe leden geweest zijn. A.s. Zondag zal, zooals bereids is afgekondigd, de Z Eerw. pater Groot van het Missiehuis te Kaatsheuvel, in de parochiekerk van St. Jan -in alle H. Missen eene predicatie houden over de nieuwe missie onder de Dajaks in Oost Borneo, waarheen Z.Eerw. in December vertrekt. Daarna zal voor dit doel eene collecte gehouden worden. Het ten overstaan van notaris Schaap verkochte huis van de familie De Bakker in voormalig Besoijen, is voor f 5000 in handen overgegaan van den heer A. Bonis. Het aantal huwelijken tot heden in deze gemeente gesloten, bedraagt 53 en in 1924 52. Het aantal over ledenen bedroeg op dit oogenblik in 1924 85 en nu 89. In 1924 bedroeg het aantal geboorten 198 en thans 216. Op het Politiebureau alhier zijn op de werkdagen van 2 tot 4 uur na middag. inlichtingen te bekomen om trent de navolgende gevonden voor werpen een alpaca damesbeursje een R. K. Katechismus; een gouden gladden ring; eenrijwlelbelastingmerk in leeren etui. Zooals onze lezers uit het verslag der algemeene vergadering der R. K. Werkliedenvereeniging hebben gezien, werd van verschillende zijden wederom aangedrongen op herhaling van de winteravondcursussen, die op zoo bij zonder verdienstelijke wijze georgani seerd en geleid werden door den Eerw. adviseur kapelaan Bijnen. Dat ze ge waardeerd worden, bleek uit de spon tane wijze waarop dit verzoek tot uiting kwam, maar niet minder uit de groote belangstelling die deze avonden van tal van zijden mochten onder vinden. Gelukkig kon de Eerw. adviseur direct daarop antwoorden, dat hij erin geslaagd was een programma voor den a.s. winter saam te stellen en een dat werkelijk gezien mag worden en zeer veel biedt niet alleen voor de leden van de R. K. Werkliedenvereeniging, maar ook voor zoovelen, die hun ont wikkeling in de goede richting op een aangename en onderhoudende wijze willen zien bevorderd Wij zijn in de gelegenheid gesteld het programma te vermelden en hopen op een en ander ter gelegener tijd terug te komen 1. Donderdag 29 Oct.„Chineesche lichtbeelden en liederen-avond", door den Zeereerw. Pater Aug. van Susante, Sparrendaal (Vught). 2. Donderdag 12 Nov.: „De Zoete Moeder van Den Bosch", door den Weleerw. Heer J. Bijnen, kapelaan St. Jacob, Den Bosch. 3. Donderdag 26 Nov.: „Het offer in de godsdiensten" (met lichtbeelden),' door den Weleerw. Heer L. Bijnen, adviseur. 4. Donderdag 10 Dec.„Doofstom men- en Doofstommen-onderwijs", door den Weleerw. Zeergel. Heer A. Lat houwers, leeraar Instituut voor Doof stommen te St. Michiels-Gestel. 5. Donderdag 14 Jan.: „Christen vervolgingen in de eerste eeuwen van het Christendom" (met lichtbeelden), door den Weleerw. Heer L. Bijnen, adviseur. 6. Donderdag 28 Jan.: „Carthago en Kairouan" (met lichtbeelden), ver volg van de lezing van verleden jaar, door den Weleerw. Heer J. Bijnen, kapelaan St. Jacob, Den Bosch. 7. Donderdag 11 Febr.„Door Zwitserland naar Italië" (met licht beelden), door den Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. H. van Heesch, Prior der Norbertijnen te Grimsberghen (België). 8. Donderdag 25 Febr.: „Fakirs" Pater L. Dumoulin S.J. te Leuven. Het bureau van militaire zakpn alhier vestigt er de aandacht op dat in November en December a s. de Herkeuringsraad een zitting zal houden Alsdan zal aan de als dienstplichtigen ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn in gelijfd en aan gewone zoowel als buitengewone dienstplichtigen die noe niet in werkelijken dienst zijn geweest de gelegenheid gegeven worden om bij dezen Herkeuringsraad een genees kundig onderzoek naar hunne geschikt heid voor den dienstplicht te onder gaan. Voor nadere inlichtingen hieromtrent kunnen belanghebbenden zich vervoe gen aan bovengenoemd bureau ten raadhuize alhier. Vanwege de vereeniging De Jonge Boerenstand zal in een der lokalen van de openbare school in de Stationsstraat alhier een cursus in paar denkennis gehouden worden. De lessen zullen worden gegeven door den heer A. Spierings, dierenarts alhier. Op initiatief van onzen burge- meester hebben zich de hoofden van scholen in onze gemeente bereid ver klaard om de kinderen eenlge liederen uit den volkszangbundel aan te leeren. om daardoor mede te werken tot verede ling van den Volkszang pok in onze plaats. De burgemeester hoopt zoo ter gelegener tijd te komen tot de orga nisatie van een Volkszangdag, waarvoor verschillende personen hun medewer king hebben toegezegd. Vooral ook bij nationale feesten zal dit een aardige kinder deelname kunnen In de hand werken. Nadat elke school de liederen heeft ingestudeerd, zal nu morgenmiddag ten 3 uur op de speelplaats van de St. Petrusschool met medewerking der harmonie St. Crispijn een algemeene repetitie door de kinderen der ver schillende scholen in onze plaats ge houden worden. Mogelijk krijgen we dan nog in dit seizoen een Volkszang dag. of 't slechte weer moest oorzaak zijn tot uitstel naar een volgend jaar. Onze Winkeliers en Handel- drijvenden begrijpen NOG NIET GENOEG de groote waarde van GEREGELD ADVERTEEREN in een blad als 't onze dat in Waalwijk, de Langstraat en om geving zoo algemeen gelezen wordt. Muze voert, als bokken tegen elkaar in te stooten, om tenslotte (met lichtbeelden), door den Zeereerw. A.s. Maandag zal de eerste Vroolijke Kunstavond in dit sei zoen gegeven worden, onder leiding van Adolf Bouwmeester. Hij zelf zal zijn nieuwe schetsen, voordrachten en één-acters geven en heeft zich de medewerking verzekerd van |eanne Bacilek, de beroemde coloratuur zangeres, en Max Weber, de buiten gewone goochelaar. Een prettige avond, vol afwisseling, staat ons dus te wachten. Het vroeger optreden van Bouwmeester, de recensies in Handels blad, „Tijd" enz. spreken ons borg voor 't succes der „Optimisten". Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. In de gehouden vergadering van de St. Elisabethsvereeniging van de parochie van O. L. Vr. is in plaats van Mevr. Groenen, die naar Antwerpen is verhuisd, tot penningmeesteresse gekozen Mevr Surig en tot bestuurslid Mevr. L. v. Heijderi-van lersel. HANZEBANK. Naar wij vernemen zal op 21 October a.s. inzake het faillissemt der Hanzebank de uitdeelingslljst gedepo neerd worden op de Arrondissements rechtbank te 's-Bosch. Volgens de wet moet deze tien da gen ter visie liggen. Daarna, dus begin November, kan terstond worden over gegaan tot uitkeering der 25°/0. Een en ander zou reeds eerder ge schied zijn. ware het niet, dat eene particuliere cessiekwestie eenige ver traging in de afwikkeling had veroor zaakt. VAN GASTEL Co. Nadere informaties te Dongen leidden tot de conclusie, dat hoege naamd ieder handeldrijvend of over kapitaal beschikkend inwoner bij de zaak betrokken is, menigeen met flinke bedragen. Ondanks dat wordt het verloop vrij kalm afgewacht en hetvertrouwen.dat de zaken, zich spoedig op gunstige wijze voor de clientele zullen afwik kelen, heeft vaster voet. Het bericht dat het faillissement was uitgesproken wekte geen sensatie meer na de sluiting der kantoren. Het minst geinteresseerd is de boe renstand daar deze in hoofdzaak werkt met de afdeeling Dongen van de boe renleenbank. Hoe groot het vertrouwen en de hoogachting voor de familie van Gas tel is, blijkt wel uit het feit dat de bevolking echt met haar meeleeft en haar genegen blijft. Wat het zakenleven betreft en de bedrijven, alles gaat zijn gewonen gang Wel is er sprake van dat een paar lederfabrieken over veertien dagen zullen komen stop te staan, en moet het personeel reeds voorloopig tegen dien tijd ontslag zijn aangezegd, maar men rekent er ook al weer vast op dat de dreigende slag niet zal neer- komen. ff overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker s Kloosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9