Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen jonge vrouw. m n tl Firma Denis Poierrié f FEULIETON =aDen Bosch. - KOFFIE _EN THEE. NUMMER 91 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1925 48e JAARGANG. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De crisis. In ons vorig nummer hadden wij nog gelegenheid een telegram uit den Haag op te nemen, omtrent een plotse ling ontstane crisis, die tot gevolg heeft gehad dat de vier katholieke ministers hun ontslag hebben genomen, vermoedelijk een regeeringscrisis is ontstaan en de coalitie naar de maan is Hoe onbegrijpelijk de houding der christelijk historischen in deze is, zal het terecht voor de katholieken moeielijk zijn met hen eene regeering te vormen, vooral na de zeer duidelijke en positieve verklaring van den minister van bui- tenlandsche zaken en ook van Dr. Nolens. Na den minister gehoord te hebben, kunnen toch slechts weinigen als motief voor hun stem opgeven, dat zij 't lands belang gediend hebben door hun stem voor de motie van Ds. Eers tens uit te brengen, maar hier zal in hoofdzaak wel iets anders om den hoek gegluurd hebben en ook bij de Vrijz.-Democraten, die bij monde van Mr. Marchant een armzaligste verkla ring aflegden en de socialisten gold natuurlijk het groote genot om de co alitie uiteen te doen spatten. In elk geval het feit ligt er en mis schien kan de toestand er zuiverder door worden en voorkomen worden, dat men in ons land zoo langzamer hand den weg opgaat van Ds. Eerstens c.s Bovenbedoelde verklaring van Dr. Nolens luidt als volgt Bij de aanneming van het amende ment zullen we, aldus mgr. Nolens, overwegen, of we alsnog onze steun aan deze begrooting kunnen geven. Bovendien overwegen we de vraag of steun kan worden gegeven aan welk kabinet ook, dat bestaat uit groepen, die haar stem hebben gegeven aan de opheffing van het Gezantschap. Vervolgens voerden het woord ds. Lingbeek en de heer Snoeck Henke- mans, die verklaarde dat de C. H. voor het amendement zouden stemmen. Eenzelfde verklaring werd afgelegd door den heer Vliegen, namens de S.D.A.P. De heer Vliegen ziet geen enkel nut in het gezantschap en zal om zuiver zakelijke redenen stemmen voor het amendement. Tenslotte sprak de minister, die op zeer krachtige wijze het behoud van het Gezantschap verdedigde. Intrek king van het Gezantschap was volgens den minister alleen mogelijk bij een novum, dat moest liggen op het ge bied der politieke betrekkingen, maar niet op het gebied van een nieuwe Kamer. Dit was, volgens spr., geen motief. Overlegging van de stukken is een onmogelijkheid. Van het Vaticaan gaat een groote invloed uit op de vele internationale verhoudingen, getuige de 26 Staten, die daar vertegenwoordigd zijn Wat Treub in 1920 gezegd heeft is nog ten volle waar. Tabletten, voor rookers Het ütr. Dagbl. (lib.) dat. het ge beurde betreurt, omdat partijen als de Vrijheidsbond, de S.D.A.P. en de Vrijzinnig-Democraten, voor wie het gezantschap bij den Paus een betrek kelijk onverschillige zaak is, hulp heb ben verleend aan een gevaarlijk cleri- calisme en dat het gezantschap bij den paus allerminst een getuigenis is van blakend katholicisme van liet Neder- landsche volk, maar een diplomatieke instelling met een zuiver zakelijk ka rakter en een instelling van beteeke- nis, omdat, zooals nog onlangs een li beraal journalist, die in Romeinsclie kringen bijzonder thuis is, in het Alge meen Handelsblad schreef, dat aan 't Vaticaan verschillende diplomatieke draden samenkomen en bekendheid met wat in en om het Vaticaansche centrum geschiedt, de grootste waarde kan hebben voor onze internationale oriëntatie, dat dus op zichzelf de af schaffing van het gezantschap een daad is van onverstand en van laakbare onhoffelijkheid jegens de autoriteit bij wie een Nederlandsch gezant was ge accrediteerd, het Utr. Dagbl. dan schrijft: „Er is hier een wond gesla gen, die niet gemakkelijk kan worden geheeld. Want wat wil men nu? De vier Katholieke ministers hebben hun ontslag ingediend. Intusschen is en dat vormt het toppunt van onbegrij pelijkheid in de heele historie de Minister van Buitenlandsche Zaken tegen wiens beleid het Kamervotum feitelijk was gericht kalm blijven zitten met zijn Protestantsche colle ga's. Het maakt de splitsing nog pijn lijker, de zaak nog hachelijker dan zij uiteraard reeds was. Wij gelooven na het gebeurde niet aan een compromis met de afgetreden Katholieke bewindslieden. Maar het lijkt ons even onwaarschijnlijk, dat de met anti-revolutionairen, christelijk- met anti-revolu.tionnairen, christelijk- historischen en vrijheidsbonders, on derling over de kwestie, waarover het kabinet gestruikeld is, tot een bevre digend bewind kan komen. Het eenige, wat de principen-rijderij der fracties, die het amendement-Ker sten hebben gesteund, bereikt hebben is, dat naast de sociaal-democraten, die blijven morren over hun uitslui ting van het bewind, nu een tweede machtige partij van onverzoenlijken is geschapen, die der katholieken. De Tijd (Kath.) vraagt: En zal nu de leiding der naaste par lementaire toekomst aan <len precli- 101) DERDE DEEL. kant worden toevertrouwd, die reeds eerder te verstaan gaf. dat op den uit slag der jongste verkiezingen het beste zou passen een Protestantsch zakenkabinet met desnoods een enke len Katholiek? Of zal aan Liberalen, Vrijheidsbon ders en Vrijzinnig-Democraten een kans worden gegeven, als straks de S.D.A.P. tot de ontnuchtering komt, dat zij erin is geloopen met haar spe culatie om spoedig in een nieuwe ka- binetsvonning te worden betrokken? Wij kunnen kalm afwachten, hoe de tegenstemmers leiding zullen geven aan den verwarden toestand, dien zij hebben geschapen. Hoe dit weze, nu de Christelijk-His- torischen in tegenstelling met de 1 moedige Anti-Revolutionairen er de voorkeur aan geven, meer naar de verlangens van de anti-papistisclie ele menten onder ons kiezersvolk, dan naar de hooge belangen van het vader land te handelen, staan wij vermoede lijk aan een keerpunt van de politiek, in wier voorzichtig beleid en samen werking met hoeveel opofferingen onzerzijds! de belangen van volk en Verwersfraat 44 Telephoon 421. SPECIALITEIT IN Koffie, Preanger 1.30 per pond. Java 1 20 Java Melange. 1.10 Santos Superior 0.95 Dagelijks versch gebrand. Thee, Oranje Pecco 1.90 per pond. Pecco Souchong 1.75 China Congo 1.60 Eigen Melanges. 35548 vaderland heide zooveel jaren veilig zijn geweest. Het R.K. orgaan vraagt, of een ka merontbinding met raadpleging van de kiezers een nieuwe oriënteering zal brengen en zegt in dit geval het oor deel des lands niet te zullen vreezen. „Aan de rechtsche samenwerking is door dit verloop van zaken, een, mis schien wel onherstelbare, slag toege bracht". schrijft de Mlsb. (Kath.). Het D. v. N. zegt o.m. Wat moet er nu gebeuren? Niemand weet het en de Christelijk- Historiselien weten het evenmin als het aantal predikanten der Ned. Herv. Gemeente die te Amsterdam lezingen houden „tegen de Roomsch-Katholieke actie en ter verlevendiging van het Protestantsch bewustzijn." Zij hadden ook gisteravond een sa menkomst onder leiding van Ds. P. J. Kromsigt, die in zijn openingswoord zeide: „Ik feliciteer u allen met den val van het gezantschap bij den Paus. Zijn val was groot en wij hebben daarin te zien hoe God alles nog be stuurt naar zijn welbehagen. Im mers van uiterst rechts tot uiterst links heeft samengewerkt om dit te bereiken, opdat alzoo Gods wil wor de volbracht. Daarmede heeft Hij ons, die zoo vaak vertwijfelen, wil len doen zien, dat Hij er is en blijft. Moge Hij ons leeren zoo besloot spr. standvastig te blijven, om, steunend op den Bijhei, de vrijheid te verdedigen". UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Tele*r.-Adres: ECHO. en Laifstnilsfir Courant tan „DB BCHO VAN EBT ZÜIDBN". Wel, hoe kunt gij daar belang in stel len. Hoogheid? Wij zijn slechts eenvoudige lieden. En wanneer wy ons onder het be reik uwer stem bevinden als gy ons noodig hebt, dat is alles, meen ik, wat gij van ons kunt vragen. Zonder zich te ontstellen of zich kwaad te maken om de vrypostigheid van zyn rent meester, hernam de graaf met aandringen, doch met eene zachtheid die geheel in tegen stelling was met zyne brutale woede van te voren Spreek, Rurick, spreek. Zeg my wat gy ten opzichte uwer dochter besloten hebt. Gy weet dat ik edelmoedig ben en ik zal het u in dit geval nogmaals bewyzen. Gü zult zien wat ik voor haar doen zal. Rurick Hertzen verhief trotsch het hoofd en zeide, terwijl hy zyn meester strak in de oogen keek Men heeft niemand's hulp noodig,, Hoogheid. Wat haar vader haar geven kan, zal haar voldoende zyn. En zy zal de rykste burgers van Reval niets te benyden hebben. Parbleu, gromde Wladimir tusschen zyne tanden, gy hebt my daartoe genoeg besto len, leeiy'ke booswicht. Maar Rurick boorde het niet. Mea was opnieuw voor bet venster verschenen en hy zond haar met een gebaar terug, een stellig bevel ditmaal om zich terug te trekken. Welaan, Rurick, drong de graaf nog aan, ik wil uwe plannen betreffende uwe dochter kennen. Ongeduldig geworden, wedervoer de rent meester O, Hoogheid, dat is zonder belang voor u. Men gelooft dat ik van niets weet, en liet is nochtans met beide oogen en met al myne aandacht dat ik haar bewaak. Zy heeft ha re hand beloofd aan een uwer jachtwachters, een schoon, verstandig en oppassend jonge ling, ik mag het verzekeren, en zyn vader bezit eenig goed. Wie is het dan? Zonder rechtstreeks te antwoorden, ver volgde Rurick Eerst zag ik het niet graag hoe die jongen rond myne Mea slenterde. Meermalen zelfs ben ik op het punt geweest hem onder handen te nemen. Doch nu heb ik erkend dat Mea dien jon gen waarlyk beminde. Nochtans, verzekerde graaf Paloutine, zy zal haren Nick Frolop moeten vergeten. Want zy is waarlyk al te schoon al te ver- rukkelyk en onder alle opzichten te vol maakt om de vrouw van een eenvoudigen jachtwachter te worden. Wel, Hoogheid, wanneer ik te oud zal geworden zyn om myn dienst naar behooren te vervullen, zal Nick Frolop my kunnen ver vangen. Hy is verstandig en in staat om goed de boeken te houden. Zeg alles wat gy wilt, Rurick, nooit zal uwe dochter met Nick Frolop trouwen... Ik zal hem eerder wegzenden. Zonder reden? Hy is altyd oppassend en onberispelyk. Zonder reden, jaik wil my met het lot uwer dochter belasten. Opnieuw keken de beide mannen elkander met strakken, vlammenden blik aan. Wel, Hoogheid, sprak Rurick lang zaam, maar vastberaden, als ik u een raad geven mag, 9tel u niet tegen het huwelyk van Mea. Rurick Hertzen was sprekend doodsbleek geworden. De vuisten ballend en tandenknarsend, weerhield hy zijne ademhaling, gelyk een wild beest dat zyn sprong gaat nemen om zyn vijand aan te randen. Gy zyt alweer brutaal en dreigend, merkte de meester op. Ditmaal i9 het al te erg, gromde de rentmeester. "BBSi: En zyn groote handen uitstekend, riep hy uit Ziehier, Hoogheid, een goeden raad. Den laatste. Bemoei u nooit met Mea, verstaat gy my. Bekommer u zoo min met haar geluk als met haar ongeluk. En dan zyn lieer en meester verlatend, voegde hy er nog hy Ik ga werklieden halen. En aangezien gy het gebiedt, zal men onmiddelyk al de vensters met yzeren traliën afsluiten. Ja, drong Wladimir aan, tot de klein ste opening moet dichtgemaakt worden, 't Is zóó dat ik het verlang. Ik heb byzondere re denen daarvoor. Zyne redenen. Men kent ze nietwaar? Men raadt ze. De ongelukkige Renée was naar haar Ny- Slott teruggebracht, dat gelyk in het begin van ons verhaal, wederom een kwellende ge vangenis voor haar was. O, noch d^ ontdekking van het verblyf van Elia Balbi, noch de oplichting waarvan zy alweer liet slachtoffer geworden was, had den veel moeite gekost. Toen Renée ontvlucht was, toen Sophie Mosser er toe had moeten besluiten haren meester te bekennen hoe de gravin er in ge lukt was te ontvluchten, was Wladimir los gebarsten in een woede, zoo groot, dat men gevreesd had hem een aanval van beroerte te zien krygen. Al de verwyten en verwcnscliingen welke zyn boosaardige geest maar bedenken kon, had hy, zooals men het wel denken kan, zyne huishoudster en medeplichtige, onder de vreeselykste bedreigingen naar het hoofd geworpen. Had zy hem dan verraden. Was zy eene medeplichtige? En hy had de hand tegen haar opgeheven' juist gelyk daar aanstonds tegen Rurick, en zy, volkomen ziclizelven meester, had hem onbevreesd en op tergende wyze gezegd 't Is nog te vroeg om uwe handelwyze aan dronkenschap toe te schrijven, mynheer de graaf, dus, gy zyt eenvoudig zinneloos. Doe my het genoegen u stil te houden, of ik keer terug naar Ny-Slott en laat u'bier te Parys achter. Welaan, noch bedreigingen, noch beleedigingen meer, of ik doe geiyk ik het zeg. Wladimir, lafhartig en eerloos, was zooals nu weer, aanstonds zacht en toegevend ge worden. Maar. waarlyk, alles scheen tegen hem samen te spannen en niets gelukte hem. Niet alleen Renée was ontsnapt, maar daarhy ontving Cazéres het bericht der ont vluchting van de Infa-onnes. Deze was des nachts uit het Familiegraf ontsnapt met eene zeer ryke jonge dochter mejuffrouw Etiennette de Roquevère. Mynheer en Mevr. Harper, de zoo dienst vaardige bestuurders van het gesticht „De Bron" waren op listige wyze door hunne kostgangers en hunne helpers misleid. Maar, wat onloochenbaar was, was dat me vrouw Oazéres, dank zy machtige hulp, er in gelukt was te verdwynen en zich onvind baar te maken, zoowel als Renée zelf. By dat voor hem zoo rampspoedige nieuws, dat hem slag op slag gemeld werd, was graaf Paloutine verschrikt De vrijheid van Renée en die zyner schoon moeder. mevr. Cazéres, dat was eene aller ergste, eene doodeiyke bedreiging voor hem. Ondanks de geestesbedwelming waarin hy, dank zy zyn misbruik van alcohol, bijna voortdurend verkeerde, had graaf Paloutine nu en dan nog oogenblikken van helder ver stand. tijdens dewelke hy volkomen goed den toestand, waarin hy zich bevond, beoordeelde. Zeker, de prins Demetrius was dood, ze ker. dank aan zyn eerloos verraad, was hy er in geslaagd zyn neef in staat van beschul diging te stellen, hem te laten verbannen en al zyne goederen te erven. Op het oogenblik dat hy zyn eigen fortuin verkwist had, bevond hy zich weer aan het hoofd van onmeteiyke rijkdommen, den prys van zyn eerloos verraad. Maar by oogenblikken dat de dronken schap hem nog geesteshelderheid liet, begreep hy volkomen goed, dat die rijkdom, dat dat overgroote fortuin en zyne persooniyke vry- heid zelfs, hem door zooiets ontsnappen kon den. En Andréa Cazéres, die zich by hem den oumisbaarsten vriend en raadgever wilde ma ken, had hem hy elke gelegenheid laten zien, hoe dicht zyn tegenwoordig weelderig leven de armoede en de ellende naby kwam en hoe gemakkelyk het gebeuren kon dat hy, een vermogend heer en meester, den een of den anderen dag, niet alleen al zyn geld en goed, maar zelfs zyne vrijheid verliezen kon. Het was Cazéres, die, met zyne goedbe taalde geheime politie, het verhond tusschen prins Alexis Livachoff en Raoul de Boisdé- ant ontdekt had. En de Boisdéant was verhonden met graaf de Thai. Binnenkort zou hy in het huwelyk treden met Catharina, de dochter van dezen Rus- sischen generaal. Baron Andréa Cazéres had volkomen goed bemerkt in welk net van gevaren graaf Pa loutine zich gewikkeld had, door den vryen teugel te geven aan zyne driften, en dikwijls maakte hy er zyn medeplichtige opmerk zaam op. En al die bedreigingen deden Wladimir Pa loutine sidderen tot in het merg zyner been deren, wanneer hy er aan dacht. Maar, wat hem het meest verschrikte, dat was de ont snapping van de jonge gravin. Renée vry. Renée, zich zelve meester, zou er allereerst voor zorgen scheiding aan te vragen. Indien het gerecht, geholpen door de po litie, zich eens begon te bekommeren om de eeriykheid van graaf Paloutine en van zyn uitmuntenden vriend Andréa Cazéres, al spoedig zouden de maskers vallen en hunne eerloosheden gestraft worden. Dat was nog alles niet. De boosaardige, maar tevens listige en doortrapte Cazéres ging verder nog in zyne vooruitzichten. IIy voorzag al de gevolgen van de ont moetingen en ook van de uitleggingen die er noodlottig moesten uit voortvloeien. Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Prijs der Advertentién 20 cent per regel; minimum 1.50. Roc lam as 40 cent per regeL Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. By contract flink rabat Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. Ad verten tién moeten Woensdag en Vry dag des morgens om nlteriyk 9 »ur in ons bezit ■yn. franco te zenden aan den Uitgever. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1