D[ ECHO VAN HET ZU10EH r ft"ï-t f PI3 f «j -f I- f f- Jkyg^ f f A j& }U f} «at? t w< f 40 4» •ft." -• #L£ DE fij oe j>yj3 tabak No. 91. Zaterdag 14 Nov.'25. 48e jr. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 5 Nov. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Van Besouw Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzittei de vergaderingafwezig de heeren Van Beurden, de Bresser en Snoeren. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken en mede- deeling kasopn ming. Een adres van de gemeente Zoeter- woude, om adhaesie te willen be tuigen aan een door haar aan de Tweede Kamer gericht verzoek in zake den Zomertijd, wordt voor kennis geving aangenomen. Voorzitter. Ged. Staten hebben eenige aanmerkingen gemaakt op de Vleesch keuringsverordening. Waar het echter aanmerkingen van administratieven aard zijn is er geen bezwaar om aan het verlangen tegemoet te komen Van Amelsfoort. Ik heb wel eens hooren klagen dat het nogal eens lastig uitkomt voor velen met het aangeven. Die tijd is nogal aangepast en kort. Voorzitter. Voor het secretarie personeel hier geeft het niets al zou de openstelling langer plaats hebben, want die zijn toch op de secretarie, maar het is meer voor den keur meester gedaan omdat die anders niet geregeld zijn werkzaamheden kan verrichten. Hij heeft niet alleen voor hier te zorgen, maar voor Loon- opzand. Sprang en Capelle ook. Van Amelsfoort. In de meeste plaatsen wordt voor die aangiften toch meer tijd gegeven. Voorzitter Da secretaris heeft Waal wijk opgebeld en die verklaarden toch dat daar de openstelling voor het aan geven precies zoo is als hier. Van Amelsfoort. Het kwam nu nog al eens lastig uit, hebben ze mij gezegd. Voorzitter. Dat komt omdat ze het wel eens vergeten Maar ze kunnen tot drie weken vooruit aangeven. Wijdemans. Om het eenieder naar den zin te maken gaat lastig. 2. Aanbieding der gemeente-reke ning over het dienstjaar 1924. Voorzitter. Daar wordt een Commis sie van onderzoek voor aangewezen, die dan ook tevens belast is met het onderzoek van de begrooting. Van Amelsfoort. Spr. zou dezelfde Commissie van een vorig jaar nemen. Dat was een goede. - Van der Horst. Ik kan nu in geen geval eene benoeming aannemen. Ik heb nu al twee jaar achter elkaar in de Commissie zitting gehad. De heer van Lier wijst op de wenschelijkheid, dat twee leden uit Kaatsheuvel zitting in de Commissie hebben en een uit Loonopzand. Spr. zegt dat het eens gebeurd is dat geen enkel lid uit Loonopzand zitting had in de Commissie en toen werd er ge vraagd of er aan de lindeboomen in Loonopzand beeldhouwwerk was ver richt in plaats dat ze waren gesnoeid. Door den Voorzitter is toen nog' ge antwoord, dat men dan maar een lid uit Loonopzand in de Commissie had moeten benoemen, omdat die wel eenig antwoord zou kunnen geven. Na zevenmaal gestemd te hebben worden benoemd de heeren van Lier, van Amelsfoort en Snaphaan. 4. Verzoek om ontslag van den heer A. Moonen als onderwijzer aan de openbare school te Kaatsheuvel. Voorzitter, Burg. en Weth stellen voor hem met ingang van 24 October het gevraagde ontslag eervol te ver- leenen. Van der Horst. Ik heb gehoord, dat hij al voor dien datum ongevraagd is weggebleven van de school. Is dat zoo Voorzitter. Wel heeft hij enkele dagen vrij gekregen om hier en daar afscheid te nemen, maar van te voren was hij toch al ongevraagd van de school weg gebleven. 5. Benoeming van een onderwijzer. Voorzitter. Alvorens daartoe over te gaan wil ik deheerenmededeelen.dat de commissie belast met het toezicht op het onderwijs rapport heeft uitge bracht. Uit de voorlezing blijkt dat het onderwijs aan de openbare school in Kaatshéuvel, waar 308 leerlingen zijn, door de aanhoudende veranderingen van personeel,heeft geleden. Naar het de Commissie voorkomt mocht aan deze school wel een bij-cursus verbonden worden, met een paar flinke krachten. Voor een industrieele plaats als deze geen overbodige weelde. Van de Zustersschool, waarop 350 leerlingen school gaan, is het onder wijs goed. In een lokaal is het moei lijk om onderricht te geven, wijl men daar veel last van het leven der bewaarschool heeft. De Bijzondere Jongensschool aan den Berkdijk, waarop 95 jongens school gaan, heeft één kracht ver loren, wat echter geen verlies is. Het onderwijs is er goed. Het onderwijs op de Bijzondere Meisjesschool is zeer goed, dat van de openbare school aan den Loon- schendijk bevredigend. Van de Chr. School aan den Loon- schendijk moet gezegd worden dat het onderwijs voldoende is, alhoewel enkele lokalen beslist niet voldoen. Het onderwijs op de openbare school in Loonopzand heeft door de ongesteldheid van het hoofd, veel geleden. Thans echter, nu een jong hoofd de teugels in handen heeft, wordt het onderwijs gaandeweg al weer beter. Het onderwijs aan de Bijzondere Meisjesschool is goed, wat ook ge zegd kan worden van de openbare voorstander ben van het idee dat een onderwijzer ter plaatse moet wonen, waar hij aan de school verbonden is, wil ik hier toch een uitzondering maken. Ik zou echter bepalen, dat hij voor een jaar buiten de gemeente mag wonen. Later kan men dan weerzien, wat het beste is. De Graaff uit Tilburg kan ook wel met het verzoek komen om in Tilburg te mogen wonen, dat zal zoowat ongeveer denzelfden afstand zijn. Het moet met dit verzoek afge- loopen zijn. Wijdemans. De Graaff heeft gezegd, dat hij hier komt wonen. Vrinten Verwiel in Loonopzand gaat ook iederen dag naar Waalwijk terug. Van Lier. Voor het onderwijs is zulks toch absoluut verkeerd. De Voorzitter meent] dat men aan eenmaal verkregen rechten moeilijk kan gaan tornen. Laten wij bepalen, dat in het vervolg niemand met dat verzoek meer behoeft te komen. Van Lier. Daar is alles tegen om dergelijke ongezonde toestanden te bestendigen. Wij hebben te zorgen voor de belangen van het onderwijs, maar niet voor dat van de onderwijzers. altijd al eens zijn te maken. Men kan toch niet verlangen dat een onder wijzer of onderwijzeres in de Moer gaat wonen. Met 8 tegen 2 stemmen wordt daarna besloten Jehoel vergunning te verleenen om gedurende een jaar buiten de gemeente te mogen wonen. Voor stemden de heeren Swage- makers, Van der Horst, Verschuren, Brokx, Van Amelsfoort, Snaphaan, Vrinten en De Wijs. Tegen de heeren Van Lier en Wijdemans. 7. Verzoek van het bestuur van de vereeniging tot stichting en instand houding van een school met den Bijbel te Loonschendijk om beschik baarstelling van een kachel De Voorzitter zegt dat de kachel versleten is en Burg. en Weth. voor stellen om f 25 beschikbaar te stellen voor een nieuwe kachel, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 8. Vaststelling instructie voor den gemeente-secretaris. De Voorzitter merkt op dat de bestaande instructie is veranderd en Ged. Staten nu hebben aangedrongen Vanaf 26 ct. per ons. r-~ bkSI?&- 'Ailk.-T ft .S-;..® V 1 De Directeur v. d. Haagsche Vakschool voor Schoenmakers, de Heer Hendrik Hoek met zijne 7 leeraren te midden van een groep leerlingen. Ter gelegenheid van het 121/» jarig bestaan dier school op 2 November 1.1. school in de Moer. De Voorzitter deelt hierna mede dat zich 26 sollicitanten hebben aan gemeld. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren Klaassen te Hulst. Hendriks te Lent. Hendriks te Venlo. Wagenberg te Maastricht. De inspectrice van het onderwijs acht het zeer gewenscht dat een flinke kracht wordt benoemd die zelfstandig kan werken. De heer Van der Horst zegt dat het een zeer eigenaardige indruk maakt dat de ideeën van de inspec trice met die van het hoofd ver- schillen. Vrinten. Dat is al driemaal het geval geweest. De Wijs. Verschil van meening is dat. Voorzitter. Wij hebben ons zooveel mogelijk gehouden aan de inspectrice. Hierna werd de heer De Graaff uit Tilburg benoemd met 8 stemmen. De heer Klaassen verkreeg 2 stemmen. 6. Verzoek van den heer J. A. Jehoel, onderwijzer aan de openbare school te Kaatsheuvel, om buiten de gemeente te mogen wonen. De heer Swagemakers acht het beter dat de onderwijzersjiier wonen. Van Lier. Dat diende een alge meene regel te zijn. De Wijs. Het is niet de bedoeling, dat het van blijvenden aard is Het is Jehoel alleen maar te doen. dat hij daardoor wat gemakkelijker verder door kan studeeren. Moet hij hier in de kost gaan, dan gaat een groot stuk van zijn salaris daaraan weg en wordt het moeilijk voor hem in de groote kosten, verbonden aan de studie voor hootd- onderwijzer, te voldoen. Wijdemans. Dan zou ik hem voor- loopigvoor een jaar vergunning geven. Voorzitter. Ik zou hem voor onbe- paalden tijd daarvoor vergunning geven. De Raad kan nog altijd doen wat hij wil. Van der Horst. Alhoewel ik een groot De schoolbelangen moeten bij ons voorop staan. Als die onderwijzers bij ons om die gunst komen vragen, weten we heel goed, dat het onderwijs daar door zal lijden. Van Amelsfoort. Voor een jaar kan men het daar eens probeeren. Verschuren. Wij weten heel goed hoe het gaat. Bij slecht weer komen ze te laat, dat hebben we vroeger ge zien, dan ging een klas gewoonlijk een kwartier later aan. Laten ze maar fietsen als ze wind tegen hebben of wanneer het regent dat het giet. Het gevolg daarvan is dat ze aan houdend ziek zijn. soms zelfs een ernstige ziekte oploopen, en dan zit de school er mee te kijken. De heer Snaphaan zegt den heer Jehoel te hebben gesproken en die heeft hem gezegd dat hij bij slecht weer met de tram van half acht al hier komt. Verschuren. Geeft het hem voor ditmaal nog, maar laten we besluiten dat we er nooit meer toe overgaan, dan weten ze het van te voren. Van Lier. Ik zeg nog eens dat wij de belangen van het onderwijs in het oog moeten houden. De heer Van der Horst is het volkomen met den heer Van Lier eens dat het gewenscht is dat de onderwijzer woont daar waar hij aan de school verbonden is. Niet alleen dat zulksJ in het belang van het onderwijs is, maar het is ook wen- schelijk dat de onderwijzer zich bij de bevolking wat inburgert. Er kan nu ook gezegd worden dat, zoodra het onderwijs schade gaat ondervinden, de toestemming wordt ingetrokken. Verschuren. Ge kunt gerust zeggen dat het bij ons ongehoord is. Van Lier. Voor een hoofd is het dikwijls een taaie por om daarover bij Burg. en Weth. iets te gaan zeg gen. Het is toch gebeurd dat het hoofd der school niet eens binnen kon, dat eerst naar Waalwijk gegaan moest worden om de sleutels te halen. Voorzitter. Een uitzondering zal er om deze te herzien. Wordt vastgesteld zooals door Burg. en Weth is aangeboden. 9. Verzoek van het bestuur der Hoenderclub Kaatsheuvel om beschik baarstelling van een eereprijs voor de op 16 en - 17 Januari a s te houden tentoonstelling. Voorzitter.Ze vragen daarvoor f 25. Het bedrag is niet hoog en daarom steller. Burg. en Weth. voor op het verzoek in te gaan. Snaphaan Wordt er dan geen uit zondering gemaakt. Vroeger heeft men voor dergelijke zaken nooit iets ge geven Straks komt een voetbalclub, een duivenclub en weet ik wat al meer. De Wijs. Het is nu voor een Intern Tentoonstelling. Snaphaan. Dat zegt wat, ze komen dan met Intern voetbalwedstrijden ook. Van Amelsfoort. Er zijn zulke klin kende namen bij het eere-comité dat we het moeilijk kunnen weigeren. Van Lier. Er zit wel iets in, andere vereenigingen kunnen ook wel komen, maar het betreft hier een nuttige zaak waar tegenwoordig nog al veel aan wordt gedaan De heer De Wijs zegt dat de ge meente als er iets bijzonders te doen is geweest, nooit is achterwege ge bleven. Wijdemans. Het is een plaatselijk belang, dat moet ook in het oog worden gehouden. Met algemeene stemmen wordt daar na het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 10. Verzoek van J. H. C. Wilke, broodbakker te Berkdijk om verlaging van de door hem te betalen huishuur. Adressant wijst er op, dat de huur f 13.50. te hoog is en 't daardoor on mogelijk is om den kost te verdienen, redenen waarom hij verzoekt de huur aanmerkelijk te willen verlagen. De heer van Amelsfoort stelt voor op het verzoek in te gaan, want doet men dit niet, dan zal Wilke er uit gaan en dan zal de strop voor de gemeente grooter worden. Wijdemans. Het is wel wat hoog ook die huur. Ik zou tot eenige verlaging overgaan. Van Amelsfoort Bovendien is het huis erg ongerit flijk ook. Snaphaan. Adressant is bij mij ge weest en heeft gevraagd welke weg hij 't best zou kunnen bewandelen om tot verlaging van huur te komen. Alhoewel ik geen bakker ben, ben ik toch eens naar het huis wezen kijken en heb mij van een en ander op de hoogtegesteld en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de huur niet de grootste struikel blok is voor den man, maar wel de toestand van den oven. Die is absoluut ongeschikt voor welken bakker ook. Ik heb later den bedrijfsleider van de Coöperatieve bakkerij eens meegeno men en dieverklaartonomwonden.dat men met dien oven 40°/o te veel hout moet verbruiken. Een leek kan zien dat de oven veel te licht is gebouwd en daardoor geen warmte kan houden en hij daarom vier k vijf gulden te veel hout per week moet verstoken Het is dus de hooge huur niet alleen die den man den kost niet doet verdienen. Voorzitter. Wat u zegt is ook in het Dag. Bestuur besproken en in dien geest zal alleen iets kunnen worden gedaan, want die huur is door den Minister vastgesteld en daarom zal langs dezen weg niet veel bereikt kun nen worden. Wij hebben den opzichter eens een onderzoek laten instellen en die zegt ook, dat de oven heel slecht gezet is, trouwens een leek kan dat ook wel zien, want al de kalk vergaat, zoodat te zien is dat daar bijna uit sluitend zand voor is gebruikt. Swagemakers. Wie heeft die oven gezet. Voorzitter. Van Luxemburg. En sinds dat de oven staat is er al eens een nieuwe vloer ingebracht. Snaphaan. En ondanks dat is de oven nog niets waard. Wordt de oven niet totaal vernieuwd, dan zal de man, ook zou hem een kleine verlaging van u J - -7 *1111

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5