Doet Uw Schoenen Goed de huur worden toegestaan, nog niets opschieten. Hij zou beslist later met het verzoek komen om den oven te laien vernieuwen. Van Amelsfoort. En gaat er zoo n bakkerij uit, dan is het geheele huis Voorzitter. Toen Heijs vertrokken is, had men den oven moeten over nemen, waarmede men beter zou zijn gesteld geweest. De huur minder stellen kunnen wij toch niet. Swagemakers. Op de eerste plaats moet de oven dan vernieuwd worden. Van Amelsfoort. f 13.50 is te veel huur ook. Swagemakers. Dat moet u niet zeggen voor zoo'n huis met een bedrijf er in Snaphaan. Heijs heeft <het toch ook wel moeten verwonen en wat heeft die er niet van kunnen doen. Wilke krijgt klachten over z'n brood, maar dat kan zoo ook niet anders. Heeft hij een goede oven, dan kan hij goed bakken en dan kan hij met dien omzet het er goed, heel goed houden. De Wijs. Snaphaan z'n bedoeling is dat de oven goed in orde moet worden gemaakt en hij dan wel te vreden zal zijn en verder over huur- verlaging niet meer zal spreken. Dan is het in het belang van de gemeente dat die oven goed in orde wordt gemaakt. Snaaphaan. En dan mag wel spoe dig tot verbetering worden overgegaan' want het wordt winter en dan wordt het erger. Van Amelsfoort. Er is bij het bou wen van dien oven toch wel opzicht geweest. Voorzitter. De Bouwvereeniging. De Wijs. De oude gemeente-op zichter van den Heuvel, heeft het toezicht gehad. Van Amelsfoort. Die had dan toch moeten zien dat er slechte specie was gebruikt. teilsbedrijf heb ik toch bezwaren. De heer Van der Horst zegt dezelfde bezwaren te hebben als door den heer Van Lier geopperd. Meermalen heeft hij er al eens opgewezen dat het niet aangaat om al die zaken in een dag door te jagen. Een werkliedenreglement mag men wel eens goed onder de oogen zien. Zoo kan men nu lezen dat wanneer een werkman de 40 jaar is gepasseerd, hij geen vast werkman meer is. De be doeling is dat wel niet, maar het is er toch uit te lezen. Zoo kan hij zich ook niet met artikel 2 vereenigen, waarin wordt gezegd dat alle benoemingen alsook de ontslag- verleeningen via de Commissie door Burg. en Weth. geschieden. Naar zijne meening behoort dit aan den Raad, zooals trouwens Ged. Staten nog kort geleden ook te kennen hebben gegeven. De Voorzitter merkt op dat Ged. Staten niet gezegd hebben dat de be noemingen door den Raad moeten geschieden, maar dat zulks het vast stellen van de prijzen betrof De heer v. d. Horst zegt het zich niet juist meer te herinneren, maar blijft in ieder geval van meening dat de benoemingen ook door den raad moeten geschieden. Voorzitter. Dat kan toch wel eens aanleiding geven tot moeilijkheden, want hoe dikwijls kan het niet ge beuren dat de directeur voor een geval komt te staan dat hij in eens personeel moet hebben. Van der Horst. Dat betreft dan los personeel en het spreekt van zelf dat de raad die niet behoeft te benoemen. Het aanstellen van vast personeel be hoeft niet zoo vlug te gebeuren. Voorzitter. De tijd is nu zeer kort. maar in het vervolg zullen we de Snaphaan. De geheel genomen bouwd. Voorzitter. De zichter zei nog bouwer, dus weet oven veel is te over licht het ge nu tegenwoordige op- Ik ben geen oven- ik niet of de oven goed is, alleen zie ik dat de gebruikte specie niet deugt. Swagemakers. D^n zou men beter een goeden bakker kunnen vragen met den opzichter samen. Voorzitter. Burg. en Weth. zullen dan eens naar een geschikt des kundige omzien die opgeeft hoeveel de kosten van een goede verbetering van den oven zal bedragen. Op een vraag van den heer Van der Horst zegt de Voorzitter dat de Raad vroeger het bedrag voor dien oven heeft gevoteerd en het toezicht, kortom alles, aan de Woningbouw vereeniging heeft overgedaan. De heer v. d. Horst merkt op dat de Woningbouwvereeniging dan haar opdracht niet goed heeft vervuld. Zij had moeten nagaan of de aannemer al eens meet' een goede oven heeft gezet. Door haar onoordeelkundig optreden heeft het de gemeente weer' veel geld gekost. De heer Snaphaan zegt dat van Luxemburg wel meer ovens heeft ge bouwd die goed waren. De kwestie is maar wat is hem opgedragen te doen. Als hij een begrooting krijgt en ze zeggen zoo en zoo moet je het doen, dan kan hij het moeilijk anders doen. Voorzitter. Wij hebben er van te voren nog op gewezen dat men een goede oven moest laten zetten. Van Lier. Hoeveel heeft die oven gekost. Voorzitter. Duizend gulden ongeveer Snaphaan. Voor dat bedrag kan wel een goede oven worden gezet. Voorzitter. In ieder geval staat vast dat alleen door huurverlaging de man niets bereikt, maar wij kunnen nu toch niets doen aan die verlaging. Van Amelsfoort. Als die bakker moet vertrekken, is het voor de gemeente in ieder geval een strop. Vrinte. Zoo slecht heeft men het daar niet. Van Lier. Er is toen toch gezegd dat een bakker daar goed z'n kost kon verdienen. Van Amersfoort. Hij heeft zich geheel opnieuw moeten gaan vestigen. Heijs had al klanten toen hij hier kwam. Snaphaan. Zijn omzet bewijst dat hij een goed bestaan kan hebben als alles "in orde is. Wordt besloten dat Burg. en Weth. een onderzoek zullen instellen. 11. Vaststelling Werkliedenreglement. Voorzitter. De leden hebben alles thuis gekregen en veel bezwaar zal er wel niet tegen bestaan. Van Lier. Anderhalve dag van te voren heb ik die paperassen thuis ge kregen en nu heb ik ze zoo terloops wel eens doorgelezen, maar gelegenheid om te bestudeeren heb ik niet gehad Ik denk dat het met de meeste leden zoo wel het geval zal zijn. Voorzitter. Met 1 Januari moet het electriciteitsbedrijf worden overgeno men, dus is er nog maar twee maanden tijd over om den boel te regelen. Ik weet niet wanneer het nu weer ver gadering zal zijn. Van Lier. Ik zeg niet dat ik veel en groote bezwaren zal hebben, maar ik weet het niet, tijd om de zaken naar behooren na te gaan heb ik niet gehad. Voorzitter. Ik geloof wel dat de reglementen goed zullen zijn Van Lier. Op die van het Electrici- leden wat vroeger bescheiden den doen toekomen. Van der Horst Dat is veel beter, want het is heusch geen poppekast dat hierop wordt gewezen. Hoe gaat het in de practijk. Overdag is men in de fabriek, soms moet men al eens op reis ook en als men dan maar een dag gelegenheid heeft om de stukken na te gaan, komt er niets van en hoe wil men zich dan een oordeel vellen. Voorzitter. De kwestie is nu maar dat voor de overname van het elec triciteitsbedrijf de noodige maatregelen genomen moeten worden. Er moet nog een monteur worden aangesteld, er moet op het kantoor nog een kracht bijgezet worden en de boekhouder heeft tiog gezegd dat het noodzakelijk is dat zoo iemand als het kan met half November al in dienst moet komen om zich een beetje in de zaken in te werken. Van der Horst. Het is geen fitterij, want U zal toch toe moeten geven dat men in die korten tijd al die stukken niet heeft kunnen bestudeeren. Voorzitter. Er is geen bezwaar om de punten 12. Vaststelling verordening op het bestuur van het gas- en electriciteits bedrijf, 13. Vaststelling op de verordening op de levering van gas, 14. Vaststelling op de levering van electriciteit, 15. Vaststelling installatie voor schriften voor de gaslevering, aan te houden tot een volgende virgadering die dan over een dag of acht weer kan worden gehouden als we maar punt 16 Voorziening en met betrekking tot de overname van het beheer van het electriciteitsbedrijf per 1 Jan 1926 nadere vaststelling van het stroomtarief en andere voorstel'en vervat in bijlage 5, behandelen, dan kan toch met de voorbereidende werkzaamheden worden voortgegaan Geen der leden' heeft daartegen bezwaar. De Voorzitter deelt mede dat wordt voorgesteld om het salaris van den boekhouder met f250 te verhoogen aangezien zijn werkzaamheden nu toe nemen Van Lier Daarvoor krijgt hij nu toch nog een kracht bij op het kantoor De Voorzitter merkt op, dat dit maar voor het gewone werk is. Swagemakers. Iedereen wordt zoo wat verlaagd in salaris en hier gaat men verhoogen. Ik geloof dat men voor dat geld genoeg liefhebbers zou kunnen krijgen. Voorzitter. Men kan de krachten voor alle prijzen krijgen, dat geloof ik ook wel, maar men moet een goede, een vertrouwde kracht hebben en'k geloof dat iedereen het met mij wel eens zal zijn als ik zeg, dat we in van der Wee een buitengewone goede kracht hebben, iemand die in alle opzichten is ver trouwd en dan is het salaris niet te hoog. Van der Horst Ik kan me vereenigen met wat door den Voorzitter is gezegd. lk geloof ook wel, dat we legio lief hebbers kunnen krijgen, maar daarmede heeft men geen goede kracht, lk geloof ook, dat de gascommissie bijzon der tevreden is over de werkzaamheden van den boekhouder Bovendien moet de man in staat worden gesteld, dat hij burgerlijk netjes kan leven en ik geloof nu niet, dat het salaris over- dreven is. Van Ameisfoort. Van der Wee is een buitengewoon actief en ijverig boek- houder. Het voorstel van Burg. en Weth. mag gerust worden aangenomen. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het salaris met f 250 te ver hoogen. Vervolgens wordt voorgesteld om een nieuwe kracht op te roepen op een salaris van f 550 klimmende tot f 650. Van dit salaris moet 8'/a -°/0 pensioensbijdrage af. Van Anfelsfoort. Dat bedrag komt mij nog al hoog voor. Men behoeft daar ook geen volslagen kracht voor te hebben. Vrinte. Een gulden of elf is toch niet te veel. Wijdemans. Juffrouw van der Wee heeft dan in ieder geval veel te weinig en die moet 's avonds nog thuis wer ken om alles op tijd gereed te hebben. Snaphaan. Die moet ook meer hebben. Van Amelsfoort. Voor die jongste kracht heeft men niet iemand noodig die- een heele geleerdheid bezit. Van der Horst. Het moet toch in ieder geval iemand zijn met een goed begrip en een zekere correctheid. Voorzitter. Voor deze betrekking hebben zich aangeboden F. Broks, C. v. Gestel en v. d. Hoven. Van Amelsfoort Als er meer bekend heid aan was gegeven, zouden er wel wat meer liefhebbers komen opdagen. Teneinde over de candidaten te spreken gaat de raad over in geheim comné, terwijl ook de heer Broks zich verwijderd. Na ongeveer een half uur wordt de vergadering heropend. Na heropening van de openbare vergadering zegt de heer van Amels foort, dat uit de gehouden besprekin gen gebleken is dat men algemeen van gevoelen Is, dat een vrouwelijke kracht moet worden aangesteld. Van der Horst. Toch is het wen schelijk dat ze zoo spoedig mogelijk in dienst treedt, want ze moet zich toch een beetje inwerken. Wijdemans. De reglementen moeten toch ook nog worden besproken, dat kan dan tegelijk worden gedaan. Besloten wordt om het salaris van juffrouw van der Wee van f630.— op 1700.— te brengen. Wijdemans. Haar salaris is in ver houding van het werk dat ze heeft moeten doen altijd maar laag geweest Voorzitter. Dan stellen we verder voor om tot monteur te benoemen de knecht van Beekmans, Boelen, op een aanvangssalaris van 1 1400.— opklim mende tot f 1600.— en deze in functie te doen treden met ingang van 1 December. Van Lier. En bij ons het bedrijf. Moet hij dat ook overnemen? Snaphaan. Hij moet de geheele leiding op zich nemen. Van Lier. En als bij ons dan eens een stóornis is. 17. Verzoek van J. Christiaans om eervol ontslag als hulpfitter aan de Steenkolengasfabriek, zulks per 7 Nov. Wordt eervol verleend. Schrijven van verschillende kaste leins uit Loonopzand, houdende het verzoek om het politie-uur gedurende de wintermaanden weer op 10 uur te zetten alsook om iedereen gelijk te stellen Nu verschijnen de z.g. socië teiten als paddestoelen uit den grond wat aanleiding geeft tot plakpartijen Voorzitter. Óver het algemeen wordt hier de klacht ook wel eens gehoord dat ze na tienen dikwijls voor een of twee menschen de kachel maar kunnen aanhouden en licht verstoken. Ook de sociëteiten werken niet goed. Dikwijls zit men met 2 of 3 man tot 's nachts half twee en nog later te plakken. Bovendien verwekt het onder de kasteleins maar jaloezie ook en daarom stel ik voor het verzoek in te willigen. De heer Vrinte acht 10 uur voor Kaatsheuvel te vroeg Elf uur is een mooie tijd. Een der leden, wie hebben wij niet kunnen verstaan, merkte op dat in Loonopzand nog kort geleden tegen werkeloozen procesverbaal is opge maakt moeten worden omdat ze te laat in de herberg waren. Wordt besloten het politie-uur op 11 uur te houden. Wel zullen de sociëteiten aan andere voorschriften moeten gaan voldoen, ledereen zal zoo maar geen sociëteit meer kunnen oprichten en dan maar blijven plakken zoolang men wil. De heer Van Amelsfoort geeft in everweging om op de fietspaden borden aan te brengen waarop staat dat het verboden is daarop met wagens te rijden. Nu worden die wegen direct stuk gereden. De Voorzitter zegt dat er al eens palen met borden hebben gestaan doch dat deze worden weggenomen. De heer Vrinte zou de overtreders procesverbaal geven, dan zal het gauw genoeg zijn afgeloopen. De Voorzitter zegt toe de politie daarop te laten letten. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. ROSE- MARIE. Opera in 3 bedtijven van Sam. Vlessiiig. Snaphaan. Dat is een kwestie van een oogenblik. Van Lier. Behalve als het na acht uur is en dat is juist lastig. De heer Snaphaan merkt op dat de leiding in Loonopzand allesbehalve goed in orde is. Is dat wel het geval, dan zullen dergelijke stoornissen zeer sporadisch voorkomen. Tusschen de heeren Van Lier en Snap haan ontstaat een discussie over het oproepen van de vergadering van de Gascommissie. De heer Van Lier zegt bij zijn ge voelen te blijven dat in Loonopzand ook iemand moet zijn die bij stoornis direct kan optreden. De heer Snaphaan deelt dit gevoelen niet. Hij wijst erop dat, moeten daarvoor kosten worden gemaakt, het licht niet met 4 ct. per K. W. U. kan worden verlaagd. De Voorzitter wijst er op dat het noodzakelijk is dat de directeur alles zooveel mogelijk in een hand heeft. Na nog eenige discussies ,wordt Boelen met algemeene stemmen als monteur aangesteld. Vervolgens wordt voor de groot verbruikers nog een speciaal tarief vastgesteld, Alvorens een overzicht te geven van den inhoud van dit prachuge werk dienen de geachte lezeressen en lezers het volgende in aanmerking te nemen. In het dorp Belle-Ville (Elzas-Lo tharingen) was het gewoonte, wanneer de oogst binnen was groote feesten te vieren ten teeken van blijdschap en dank voor de goede opbrengst daarvan. Bij gelegenheid van dit feest vroeg de jongelingen van het dorp dan de meisjes hunner keuze om met hen dan het feest verder te vieren en daarna te huwen. In groote groepen, gezellig dansenden zingend trok dan de jeugd door het dorp en telkens wanneer men een woning passeerde, waar een meisje woonde, dat gevraagd moest worden, werd de groep grooter. want op straffe voorgoed uit het gemeen- schaps leven verbannen te worden, mocht een meisje, dat gevraagd werd niet weigeren. En telkens vervolgde de ronde, zoo noemde men den stoet van rondtrekkende dorpers, in blijde stemming haar weg. Zoo vangt dan het eerste bedrijf aan. De Symphonie opent met een pracht- ouverture, waarin de voornaamste te zingen liederen de revue passeeren. Het tooneel stelt voor een dorpsplein, waarop wij de woning zien van moeder Trincard, een welgestelde boerin, en daartegenover de herberg' „de Zon". Vrouw Trincard. zit rustig voor hare woning en in de verte hoort men jubelend en vroolijk het koor der ronde, die reeds op pad is, den blijden oogst tijd bezingen. De vrouw maakt zich bezorgd over het uitblijven van Rose—Marie, hare pleegdochter, die zij nog op de komst der ronde moet voorbereiden. Als Rose dan is teruggekomen, ver- telt zij haar, dat Frans, de zoon van Moeder Trincard, die' met Rose is grootgebracht als broer en zuster, haar zal vragen bij gelegenheid van het oogstfeest. Rose, die aanvankelijk meende, dat Moeder Trincard dit plari niet zou steunen, ontdekt dan onder groote droefheid, dat het de vrouw bitteren ernst is en Rose zegt het verzoek der ronde hardnekkig te zullen weigeren. In een mooie samenzang ontsteeki de pleegmoeder in woede en deelt Rose haar mede, dat zij reeds een ander haar woord gaf. Vrouw Trincard tracht Rose van haar plannen af te brengen. „Nog hebt gij tijd", zegt zij „om U te bedenken en te voorkomen, dat Uw verder leven niets dan smaad en ellende zij". Rose blijft in vertwij feling achter, en terwijl zij haar be sluit neemt en den eed aan Jean, een zoon van een boschwachter, gegeven, nooit zegt te verbreken, nadert Tri nette, haar vriendin, en hoort deze plechtige gelofte aan. Blijde tenminste iemand gevonden te hebben, die haar zal steunen in haar plan, vertelt Rose aan Trinette, dat zij haar hart reeds aan Jaen Vernon schonk en dus niet aan het verzoek der ronde kan voldoen. Onthutst deinst Trinette van deze bekentenis terug, want Jean was, ge vlucht, sedert op het slot van Gravin de Mircourt was ingebroken en hij daarvan verdacht werd. Hij was immers geen man voor Rose vond Trinette hij, die in het oog der dorpers een dief was. Rose had hem echter lief, innig lief en zij wist zeker, dat hij onschuldig was. Nog tracht haar vriendin Rose van haar plannen terug te houden, maar het lukt echter niet. Rose blijft bij haar besluit en beroept zich nog- maals op de vriendschap van Trinette, die belooft haar in haar strijd terzijde te zullen slaan.' Rose gaat in huis en als Trinette haar weg wil vervolgen, onimoet zij Vader Martin, den boschwachter van het gravelijk slot. Deze tracht haar te ontwijken. De man gaat gebukt onder de verdenking, die op zijn zoon rust terwijl ook hij overtuigd is van diens onschuld. lntusschen is de joelende menigte genaderd. Frans Trincard gaat aan het hoofd en noodigt het heele gezelschap uit de herberg van Potlard te bezoeken. Men roept om een speelman; deze is er echter niet. Komaan, dan maar gedanst op de maat van de liederen der dorpers. De glazen worden gehe ven en geledigd. Daar ontdekt men "Vader Martin, en hij zal hen vertellen hoe de gewoonte is ontstaan van het rondtrekken der dorpers op dit oogst feest. Martin zingt dan een ballade waarin de geschiedenis wordt verhaald. De ronde wordt onder gejoel ver volgd en nadert de woning van Rose Een bode. in oud costuum, treedt naar voren en roept luid „Rose Marie, zijt gij daar". Rose verschijnt. En gewichtig en in ambtelijken stijl leest de bode haar de bepalingen der ronde voor. Vastbesloten nadert Rose de ronde en deelt deze haar besluit mede. Groote verwondering openbaart zich bij de dorpers. Hoe durft zij de hand te weigeren van Frans. Hoe durft zij openlijk te zondigen tegen de bepa lingen der ronde. Frans ontsteekt in woede, en vraagt haar. aan wien zij dan wel toebehoort. Onomwonden eelt Rose—Marie de ronde mede, dat ,ean Vernon haar uitverkorene is. Groote onrust bij de dorpelingen. Zij hoonen en plagen het arme kind. Vrouw Trincard ontzegt haar de toe gang tot haar woning, en knielend zingt Rose „Heb meelij zie mij het harte [breken," „lk kan niet anders, hoor mijn [smeeken." Deze scène wordt Vader Martin te machtig. Langer kan hij dit niet ver dragen, Moedig grijpt hij in en neemt Rose in bescherming en Rose, de arme gesmade wees, ziy vleit zich als een kind aan de borst van haar nieuwen pleegvader, weenend van blijdschap. Ook vader Martin schiet het gemoed vol, slechts hij is met haar lot begaan. En met deze gloed volle scène eindigt het eerste bedrijf. E. VERDURMEN. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden aldaar ten raad- huize op 12 November 1925 des namiddags ten 3 uur. Van de afdeeling Grootbedrijf waren aanwezig vijf leden, van de afdeeling Kleinbedrijf acht leden. Voorzitter B. Timmermans-Ver- schure, Secretaris M. A. J. van Liempt. Alvorens met de agenda aan te van gen spreekt de Voorzitter eenige be langstellende woorden met betrekking tot de moeilijke omstandigheden waar in de schoen- en ledernijverheid te Dongen is gekomen door het debacle van de aldaar gevestigde Kassiersfirma en den zwaren slag, die handel en nij verheid in die gemeente heeft getrof fen. Hij verklaart zich gaarne bereid om te bevorderen dat de Kamer, zoo dit mogelijk mocht blijken, zal mede werken om de gevolgen van het de bacle te verzachten. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Kennisgevingen van verhindering zijn ingekomen van de Heeren De Haan, G. van Loon en P. van Dongen. De Voorzitter geeft een overzicht van de uitvoering der besluiten van de vo rige vergadering en de verkregen re sultaten. Bij de ingekomen stukken worden o.m. behandeld: Schrijven van den Minister van Ar beid, H. en N., houdende goedkeuring der rekening over 1924. Rapport omtrent het accountants onderzoek der rekening 1924 waarbij wordt geconcludeerd dat de verant woording bleek in overeenstemming te zijn met boeken en bescheiden. Bericht van de Directie der Neder- landsche Spoorwegen, dat met ingang Wgg, L. A. SANDERS, Kapelaan parochie St. .Tan te Waalwijk, dié a.s. Dinsdag; 'zijn 124-jaritf priester jubileum viert. „Wat doe je voor je hoest?" Niets? Dat is al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruidenmiddel als Akker s Abdijsiroop te baat genomen dat U er in eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bij bronchitis, influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. Per fleich v*n 230 gram f 1.50: 550 gram f2.75.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6