ÖE ECHO (tl HET mm WITTE BIOSCOOP, WA ALWIJK. Zaterdag S uur, Zondag 6 en 8':. uur Plechtige inzegening nieuwe kerk V (Ie deel: „SIEGFRIED.") zullen tevreden zijn. Sersfe klas programma- Zeldzaam prachtige beelden. DERDE BLAD. Donderdagmorgen om half tien had de inzegening plaats der nieuwe kerk van St. Jan Baptist, door den Zeereerw. Heer Pastoor van Riel, geassisteerd door de weleerw. Heeren Kapelaans Sanders, Bijnen en Martens, respectie velijk als diaken, subdiaken en cere- moniaris. Volgens liturgisch voorschrift werden gedurende deze plechtigheid geen leeken in de kerk toegelaten. Als cantores fungeerden de Weleerw. Heeren A. van Berkel, kapelaan van St. Clemens en prof. P. de Bree van 't Klein Seminarie te St. Michiels-Ge- stel. Toen de plechtige inzegening vol eind was, werden de poorten der kerk geopend en stroomde hel ongeduldig wachtende publiek den majestueuzen tempel binnen,'die nu door de inze gening en door de spoedige tegenwoor digheid van 't Allerheiligste als Huis Gods werd bestempeld. Een schat van bloemen en palmen, haast alle door de parochianen geschonken, tooide hel Priesterkoor, en de zon tooverde een kleurig licht door de gebrandschilderde ramen van den koepel, zoodat de nieuwe kerk daar stond als een verhe ven kunstgewrocht en een stemmings vol bedehuis. De Zeereerw. Heer Pastoor had zich naar de noodkerk begeven om per auto het Allerheiligste over te bren gen, omgeven door een stoet van on schuldige bruidjes, allen getooid met een sierlijk wit bouquetje. Onder het gelui der klokken, met spanning ver wacht door de geloovigen arriveerde onze Herder aan de hoofddeur der kerk, waar de processie stond opge steld om het H. Sacrament plechtig door den nieuwen tempel te begeleiden. Deze plechtigheid, waaraan ook de stoet van bruidjes deelnam en die op geluisterd werd door 't zangkoor en begeleid door tal van priesters en lee ken, maakte een diepen indruk, toen deze processie voor 't eerst door den processie-gang schreed. Voorop ging de Suisse gevolgd door den kruisdrager, het zangkoor, het vaandel der kerk en een groot aantal lieve bruidjes, daarna volgden pastoor van Riel met het Allerheiligste, de ka pelaans der parochie, pastoor van Erp en kapelaan van Berkel van St. Cle mens, pastoor Buijs van O. L. Vrouw kapelaan Hoffmans uit 's-Hertogen- bosch en professor P. de Bree uit St. Michiels-Gestel, verder namen aan de processie deel Burgemeester en Wethouders, hel Kerkbestuur en de leden der processie van 't Allerheiligste Sacrament. Onder het zingen van „Lauda Sion" en „Adore Te" werd het Allerheiligste door de kerk gedragen en vervolgens ter aanbidding uitgesteld. Onmiddellijk daarna begon de H. Mis, die werd opgedragen door pastoor van Riel, met assistentie van de kape laans Sanders en Bijnen als diaken en sub-diaken. Kapelaan Martens fun geerde als ceremoniarus. Het koor zong onder bekwame leiding van den directeur, den heer Norb. van Bladel hoogst verdienstelijk de missa in ho- norem S. S. Trinitatis van Kuijpers. Streng liturgisch werd voor de eerste maal door den subdiaken het Epistel gelezen op de ambo ter rechterzijde van het altaar en door den diaken het Evangelie op de ambo ter linkerzijde. Na het H. Evangelie beklom de Zeer Eerw. Heer van Riel de ambo of preek stoel ter linkerzijde en hield eene pre- dicatie naar aanleiding van de tekst woorden „Te Deuin Laudamus", God zij lof gebracht in deze stonde. In deze voor onze parochie zoo gewichtige .stonde, aldus Z. Eerw. is het onmoge lijk dat mijn priesterhart kan zwijgen. Het Te Deum Laudamus moet thans opstijgen, nu de Koning der Hemelen bezit heeft genomen van de voor Hem ingerichte woning in dit nieuwe kerk gebouw. Moge Hij daar tronen tot het einde der dagen, aldus de gewijde redenaar. Christus de Koning der Hemelen heeft thans bezit genomen van den troon in Zijn Huis en wij mogen God dank zeg gen voor de goedheid om ons moeilijk werk te zegenen, zoo zelfs dat dit ge heel tot stand kon komen zonder een noemenswaardig ongeluk. Dank brengt Z.Eerw. aan allen die hebben medegewerkt om dit heerlijk gebouw te doen verrijzen en dan gaat hij in zijne gedachten terug naar de voorouders der parochianen die dit werk hebben mogelijk gemaakt en naar zijn voorgangers, die door zuinig beheer der gelden niet alleen bereikten, dat de kerk kon worden gebouwd, doch ook dat deze kan worden onderhouden. Speciaal dankte pastoor van Riel wij len den heer Petrus Wijten en spoorde de geloovigen aan om het voorbeeld hunner voorouders te blijven volgen opdat alzoo in de toekomst dat onder houd kan worden bestendigd. Dank bracht de gewijde redenaar ook aan het Kerkbestuur dat altijd bereid was hem in moeilijke omstandigheden met raad en daad bij te staan. Men zal wel eens gedacht hebben, zei spreker, de pastoor behoeft 't maar In de hoofdrollen: PAUL RICHTER. MARG RETE SCHÖN, HANNA RALPH, BERNARD GOETZKE, ERW1N BISWANGER, THEODOR LOOS e. m. a. Deze film is zoo algemeen bekend en elkeen heeft zoo met verlangen uitgezien naar de vertooning daarvan dat wij hierover niets bijzonders behoeven mede te deelen. De vele bezoekers van a. s. Zaterdag en Zondag Plaatsbespreking voor Zaterdag tot 6 uur en voor Zondag tot 4 uur bij de Fa. Pulles, Sigarenmagazijn, tegenover de R.K Werkliedenvereeniging. Voor de uitvoering van Zondag om 8'/2 uur kunnen geen plaatsen worden besproken. uit een putje te scheppen; maar 't gaat altijd niet van een leien dakje. Bijna het geheele kapitaal is thans version- den en met kleine sommetjes is er steeds afgenomen. Z. Eerw. houdt zich dan ook steeds in de milddadigheid der i geloovigen aanbevolen. Door het schenken van de prachtige ciborie hebt gij reeds uwe milddadigheid getoond, zoo zegt de gewijde redenaar. Moge de versiering deze kerk in uwe handen worden gesteld. Dank bracht Z. Eerw. aan den archi tect die door kunde en doorzicht een gebouw heeft ontworpen dat aan het verre nageslacht zijn roem zal verkon digen. Dank ook aan aannemer, opzichter en werklieden, voor hun ijver, die zij steeds aan den dag hebben gelegd. Z. Eerw. is dikwijls op het werk geweest, doch nimmer heeft hij een onvertogen woord gehoord. Spreker heeft eerbied voor de mannen, die zoo werkten. Ten slotte spoorde Pastoor van Riel de geloovigen aan, dat zij de kerk steeds zouden beschouwen als het „Domus Dei", zooals op onze oude kerk met zulke reuzen letters stond vermeld, het Huis Gods en veel te bidden om God dank te zeggen voor het totstandko men van dit prachtige gebouw en zijn zegen daarover af te smeeken. Bij deze maande Z.Eerw. zijne pa rochianen aan om steeds op lijd in de kerk te komen en deze niet voor het einde van den H. Dienst te verlaten. Z.Eerw. wenschte bij deze gelegen heid te wijzen op de slechte gewoonte die bestaat dat de menschen in drie gedeelten uit de kerk gaan, n.l. als het Kruisje gegeven wordt, als de Litanie aanvangt en als de laatste gebeden daarvan worden gebid. Spreker hoopte dat zulks in het vervolg niet meer zoo zijn zal. De Kerk moet zijn het Huis Gods, maar ook de Poort des Hemels, zoo moet zij beschouwd worden. Een mooie kerk als deze is niet voldoende. Zij kan en zal tot devotie, tot geestelijk leven stemmen, maar zij moet voor ons daardoor zijn den weg tot den Hemel. Pastoor van Riel las vervolgens een Bisschop voor, dal luidt als volgt: Bisschop voor, dat luide als volgt: Op den gelukkigen dag der in ge bruikneming en inzegening van den grootschen tempel door Uwe zorgen Gode ter eere gesticht, kom ik U eigen handig, opzettelijk en van ganscher harte mijn hulde, mijn dank en mijn gelukwenschen en heilbeden over brengen. En dat niet aan U Z. E. alleen, doch ook aan uw kerkbestuur en uw dierbare parochianen, om niet te spre ken van hen die U in het voltooien van dien majestueuzen tempel hun.kunde en hun arbeid of hun milde' gavèn heb ben geschonken en dienstbaar gemaakt. 't Is voor U inderdaad een gloriedag, voor mij een kleine beproeving, dat ik niet persoonlijk aanwezig kan zijn en door plechtige Consacratie de volle vol tooiing schenken aan het grootsche werk. Gods goedheid moge mij die groote voldoening later verleenen. In oprecht medeleven in uw aller glorie en vreugde, na Bisschoppelijken zegen, steeds gaarne Tuus in Chr. -j- A. F. Diepen, Bisschop v. 's-Bosch. Pastoor van Riel hoopte dat de Bis schop zijne beproeving moge doorstaan en spoedig het geluk smaken om de nieuwe kerk te consacreeren, waarom spreker de hartelijke gebeden van de geloovigen vroeg voor een spoedig al geheel herstel van Z. D. H. Vervolgens werd het H. Misoffer voortgezet en de plechtigheid werd ge sloten met den zegen van het Aller heiligste. Het was eene indrukwekkende plechtigheid! Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat direct na fl >op dezer plechtig held door den Z.Eerw. heer Pastoor de eerste doopelinge in de nieuwe doopkapel is gedoopt. Het was het dochtertje van den heer J. v. d. Dungen- Koo'en. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 Nov. 1925 Gemeentebegrooting. De commissie belast met het onderzotk der begrooting 1926 der gemeente Waalwijk heeft thans haar rapport ingediend. Zij heeft aan de voorgestelde gas- ptijzen hare aandacht geschonken en nagegaan of er eenige wijziging kan plaats vinden. Zij is tot de conclusie gekomen dat niet tot wijziging der in de bedrijtsbegrooting genoemde prijzen kan worden overgegaan. Mochten de cokesprijzen oploopen. dan vertrouwt zij op spoedige ver- laging der gasprijzen. Waar het gasbedrijf slechts matig of niet voldoende rendeert, voelt de commissie er weinig voor om het kapitaal zonder noodzaak uit te breiden, dit terzake de aanvraag van f5000 voor 't buizennet Men wil precies worden ingelicht, waarvoor dit bedrag noodig'is en een algemeen plan van uitbreiding zoo dit in de toekomst noodtg is. Met de stroomprijzen der eleclricileit wordt voo'gesteld mee te gaan. Voor 1926 wotrd voor verwarmings gas voor 't raadhuis 8000 M3 en voor t politiebureau 3500 M3 geraamd, 'erwijl bij de aanscnatfing deze raming van 't geheele raadhuis aan den hoogen kant genomen, 5000 M3 was, of als hierbij het politie.bureau niet bedoeld was nog plm. 1500 M3 meer. De com missie is niet overtuigd dat als zulke cijfers bekend waren geweest, de raad tot aanschalfi ig van deze verwarmings installatie zou hebben besloten. De ••verwarming van het raadhuis kostte f537 tegen f361 in 1923. Voor de openbare school is de berekening eveneens onjuist gewest. Voor 1925 werd 4500 M3 begroot, voor 1926 6500 M3 of 2000 M3 meer wat een bedrag is van f 100 of per leerling f 1.38 (de school telt 72 leer lingen); De bijzondere scholen in deze ge meente worden vergoed naar de kosten per leerling der openbare school in voorloopig Waalwijk, zoodat door deze misrekening meer zal moeten worden uitgekeerd f 1.38 x873 leer lingen is f 1204. De commissie meent te mogen aan nemen dat blijkens meergenoemd prae- advies de Gasdirecteur de verantwoor ding draagt voor deze misrekening en vraagt of wel gewenscht is met deze gasverwarming door te gaan, in tik geval is een ernstig onderzoek noodzakelijk. De commissie stelt voor f2000 en f 1000 te blijven geven aan Wit-Gele Kruis en Groene Kruis. Een extra subsidie van f500 voor TBC aan 't Wit Gele Kruis wordt voorgesteld. De commissie stelt voor de tegel bestrating door te trekken tot de Markt en niet tot de Grootestraat en niet tot den inzet der verbindingsstraat in de Mr. v. Coothstraat over te gaan zoo nog geen overeenstemming met de betreffende eigenaren is verkregen en de straat in z'n geheel te leggen als de behoefte aan bouwterrein blijkt Op 't oogenblik is er nog voldoende bouwterrein beschikbaar, dus stelf de commissie voor dezen post te laten vervallen. De Kamer van Koophandel alhier deelt ons het volgende mede Een handelaar te Waalwijk verzocht onze tusschenkomst voör een vroegere bestdling van den ochtendp st. Hij meende dat die vervroeging mogelijk zou zijn, wanneer een regeling kon worden getroffen dat de Rotterdam sche post niet met trein 1)41 vertrek 6 17 v m doch met trein 1143 vertr 7.16 v.m. te Lage Zwaluwe kon worden overgenomen. Bij het naar aanleiding daarvan ingesteld onderzoek is gebleken, dat de Kotterd<-msche post, gevormd door buslichtingen aldaar tot des avonds ongeveer 10 uur. met een nachttrein wordt vervoerd via Breda's Bosch om met den eersten trein No 1140 te 6 24 voor de Langstraat te worden verladen. De eerste postbestellirg. die te half negen 's morgens uitgaat neemt de post van dezen trein en dien van trein 1143 uit Zwaluwe mee. Ver vroeging van de eerste bestelling is dus niet mogelijk zonder de post van trein 1143 te missen. Zooals uit het verslag der vergade ring van de Kamer, in dit numme1 opgenomen, zal blijken is het Hoofcj" bestuur der Posterijen overgegaan to1 algemeene inkrimping van het aantal bestellingen Inplaats van vier zullen voortaan slechts drie bestellingen uit- gaan. Het is gebleken, dat de be stelling van 11.— uur v.m. van de vier bestellingen de minste is en daarom het eerst voor opheffi-g in aanmerking komt. De derde bestelling gaat echter eerst uit te 5uur n.m. en bereikt de meeste handelskantoren eerst na of kort voor het sluiten van het kantoor, zoodat er van het ver werken van deze bestelling door het personeel zoo goed als niets terecht komt. Op verzoek van de Kamer zal de tweede bestelling uitgaan om 3 uur n m. aansluitende op trein 1149 die te 2 11 uur n.m uit Zwaluwe aankomt ln deze bestelling wordt dan samen gevoegd wat de vroegere 2e bestelling van 11.— v.m bij zich had en het- geen trein 1149 aanbrengt. De tweede bestell ng kan dan de kantoren tegen 4.n m. bereiken. Deze nieuwe regeling zal ingaan 23 dezer. Omdat het een regeling zal zijn bij wijze van proef, zullen, wanneer zij niet voldoet nog wijzigingen kunnen worden aan gebracht. De bestellingen zullen voprtaan uitgaan 8.30 v.m3 n.m. en 8 n.m. Eventueele bezwaren gelieve men ter kennis te brengen van het Bureau der Kamer. Dezer dagen is in een der zalen van „De Twee Steden" in den Haag de première gegeven van de Eerste Nederlandsche Tuberculosefilm, uit gaande van de Ned. Centr. Ver. tot Bestrijding der Tuberculose en waarbij de beschermvrouwe der vereeniging, H. M. de Koningin-Moeder, tegen woordig was. De secretaris-penning meester, Dr. J. B. F. van Gils gaf in een inleiding her tot stand komen van deze film en de moeielijkheden daar aan verbonden, om ten slotte te wijzen op de groote propagandistische waarde daarvan. De titel is: „Achter de wolken schijnt de zon" en behandelt het huishouden van een schoenmaker van den Heuvel. Ze geeft allereerst het armoedige interieur van de woning van den schoenmaker, die zelf ziek te bed ligt. Vader heeft tuberculose en kan slechts met veel moeite zijn werk doen, wat in de huiskamer geschiedt te midden van het gezin. Vader spuwt er lustig op los en is zich van het gevaar daar van voor zijn kinderen niet bewust. Een dochtertje vertoont reeds ver schijnselen der gevreesde ziekte en de schoolarts raadt aan haar te laten on derzoeken. Eerst wil de vader er niet van weten, maar toevallig raakt hij in een tuberculose-museum verzeild en ziet daar de gevolgen der ziekte in schrille kleuren geteekend. Dan komt hij tot inzicht van het gevaarlijke karakter der t.b.c. en hij spoedt zich naar huis, vastberaden zich en zijn kinderen te laten onderzoeken. Het geneeskundig onderzoek wijst uit, dat vader in een sanatorium moet worden opgenomen en zijn dochter den boer op moet in de vrije natuur. Eenige maanden later, vader is prachtig vooruitgegaan en op weg naar beterschap. Hij freseft thans ten volle de waarheid in 't versje Reinheid op uw lichaam, voeten, handen, Reinheid van uw ooren, neus en tanden, Reinheid levert op den duur gewin, Reinheid zij de trots van uw gezin"! Ook het dochtertje is geheel opge knapt en eindelijk ziet men het gezin weer geheel compleet en gezond rond de tafel in de huiskamer. L)e zon, die achter de wolken was schuil gegaan, straalt weer in vollen luister Eenvoudig maar treffend is deze geschiedenis op de film weergegeven. De beelden zijn sober maar duidelijk en spreken tot den toeschouwer. Voor deze film zijn indertijd door Willy Mullens verschillende opnamen gedaan in de Kon. Stoomschoenen- febriek A. H. van Schijndel alhier, welke opnamen in deze film zeer aardig zijn verwerkt en uitstekend tot hun recht komen. Uit dien hoofde was de firma dan ook naar den Haag genoodigd om getuige te zijn van de eerste opvoering van deze uitstekend geslaagde propaganda-film in den strijd tegen de T.B.C. Naar het Bureau van Militaire Zaken ons meldt, zullen de navolgende dienstplichtigen in het jaar 192b wor den ingelijfd als volgt S. W. Blom, Wielrijders te 's Bosch, 4 8 Jan. Aangewezen opleiding O.O. L. M. Couwenberg, id., 4-8 Oct. F. L. v. Delft, 3e R. V. A. bereden Breda, 1—5 Maart. H. J. v. Herwijnen, 17e Reg. Inf. Venlo, 3 7 Mei. Aangewezen oplei ding O.-O. W. K. v. d. Heuvel, 17e Reg. Inf. Venlo, 18 22 Maart. L. J. v. Huiten, id., 19 23 Juli. W. Kremer, id., 18-22 Maart. J. v. d. Lee, id., 18—22 Maart. H.v. Leeuwen, Vest. Art. te Utrecht, 4—8 Oct. Aangewezen opl. Officier. M. Leijten, l7e Reg. Inf. Venlo 19—23 Juli. J. v. Loon, H.S. Breda, 1 5 Juni. A, J. Mahieu, 7e Reg. V. A. onbe reden Bergen op Zoom, 18 22 Maart. Aangewezen opleiding O.-O. C. Mulders, 2e Keg. Huzaren Breda, 4 8 October. J. Muskens, 17e Reg. Inf. Venlo, 18-22 Maart. A. C. Pennings, Landmacht, 6-10 April. J. Plevier, 17e Reg. Inf. Venlo, 3-7 Mei. Aangewezen opleiding O.-O. F. Pullens, id., 4-8 October. H. W. Pullens, id., 3 7 Mei. Aan gewezen opleiding O.-O. W. Schiferli, id., 18—22 Maart. C. Soyer, id., 19 22 Juli. J. Thijssen, id. id. C. Verhagen, Grenadiers 's Hage, 18 22 Maart. C. J. Vermeulen, 17e Reg. 4—8 October. Aangewezen opl. Olficier. J. Wagenmakers, 17e Reg. Venlo, 19-22 Juli. J. v. Wees, 17e Reg. Inf. Venlo, 4-8 Januari. Aangewezen opl. O.-O. P. v. Woensel, l7eReg. lnf. Venlo, 19-23 Juli. J. IJzermans, 17e Reg. Inf. Venlo, 3—7 Mei. Aangewezen opl. O.-O. A. Leijtens, 17e Reg. Inf. Venlo, 19-23 Juli. Woensdagavond ten 7 uur had in de groote zaal van den Gildenbond de eerste algemeene vergadering plaats van den R. K. Vrouwenbond. Ongeveer kwart over zeven uur opende de presidente, mevr, Moonen, met gebed de vergadering en riep de talrijke aanwezigen in goed gekozen woorden een hartelijk welkom toe. Na even gewezen te hebben op het groote nut van de Kookcursussen die tn de Huishoudschool (van de Eerw. Zusters voor de leden van den R. K. Vrouwenbond worden gegeven, gaf zij het woord aan den ZeerEerw. pater Koendets, Orde Carm. Deze begaafde spreker Jiield een zeer interessante lezing met lichtbeel den over het leven, de zaligverklaring en daarna de Heiligverklar ng van de H. Theresia van het Kindje Jezus. Een diepe indruk maakte het op de aanwezigen toen de rolprent het afsterven van de jeugdige Heilige liet zien, wairbij het dameszangkoor een toepasselijk lied zong. De gewijde redenaar is er wel in geslaagd om de devotie tot deze Heilige op te wekken. Donderdagavond werd de tweede ontwikkelingsavond gi houden. Spreker was ditmaal de WelEerw. heer kapelaan J. Bijnen uit Den Bosch, met het onderwerp De Zoete Moeder van Den Bosch Spreker had zijne interessante lezing verdeeld in twee gedeelten. Ir het gedeelte voor de pauze wees hij in aangenamen verhaaltrant op de alleroudsie geschiedenis en wonderen door bemiddeling der H. Maagd ge wrocht. ln zijn tweede gedeelte wees hij op de beeldenstorm en geschiedenis van het wonderbeeld sindsdien Aan het slot van zijn met stille aan dacht aanhoorde lezing spoorde hij Die Nibelungen

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9