i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen I WAALWIJK ryoe f<uf FEULLETOM t W HEERENBAAI DE fi IS tabak NUMMER 94 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1925 48e JAARGANG. V A UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 20 Novem ber des avonds ten 7 uur. Voorzitter. EdelAchtb. heer E. Moonen. Ongeveer tien minuten over 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Jac Oomens, terwijl er een vacature is door het vertrek van den heer Groenen. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde; 1. Ingekomen stukken. a. Adres van de vereeniging van Huiseigenaren houdende het verzoek om bij de toepassing van de Bouw verordening een beetje rekening te willen houden met de belangen van de huiseigenaren. Adressanten wijzen er op dat bij algeheele toepassing van de verorde ning de kosten absoluut niet op de huur zijn te verhalen en vragen daar om alleen de verordening in z'n geheel op nieuw te bouwen huizen toe te passen en voor de bestaande huizen een beetje toegevend te zijn. Voorzitter. Ik stel voor dit adres ter fine van advies in handen te stellen van Burg en Weth. Daartoe wordt besloten. Schrijven van het bestuur der Nuts U L. O. school, houdende het verzoek de speelplaats te willen verharden Voorzitter. Zooals de heeren zullen gezien hebben is daarvoor al een post op de begrooting gebracht. Schrijven van 't Hoofd-stembureau, houdende de mededeeling dat de heer Surig zijn benoeming als lid van den raad heeft aangenomen. Schrijven van den heer Smolders, waarin hij mededeeling doet dat hij zijne benoeming als lid van de gas- commissie aanneemt, maar dat hij als lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs bedankt, wijl zijn tijd reeds dusdanig in beslag wordt genomen dat hij geen tijd meer kan vinden voor verdere werkzaamheden maar ook omdat hij zich met de taak zooals deze commissie deze opvat, niet kan vereenigen. Reeds eenige j ren is hij daarvan lid, maar nog nooit heeft hij een vergadering bijgewoond omdat hij daarvoor nog nooit eene oproe ping of wat ook, heeft ontvangen. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarbij de aandacht wordt gevestigd op de nuttige stichting Centraal Ar chief en Inlichtingsbureau inzake Maat schappelijk hulpbetoon voor Nederland. Besloten wordt als lid toe te treden tegen een contributie van f 10 per jaar. Schrijven van de Vereeniging van Nederl Gemeenten, als antwoord op een verzoek van het Gemeentebestuur naar aanleiding van een desbetreffende vraag, gesteld door de Begrotings commissie, waarin wordt medegedeeld, dat de vereeniging met betrekking tot het aan de bijzondere schoolbesturen te vergoeden rente-percentage reeds geruimen tijd een vraag bij de Regee ring aanhangig heeft gemaakt. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Adres van het Bestuur der St. Petrus- school, houdende de mededeeling, dat het bestuur na gepleegd overleg met Burg. en Weth. terugkomt op zijn ver zoek om in de school electrisch licht aan te brengen en genoegen zal nemen met uitbreiding der gasverlichting. Het bestuur behoudt zich echter het recht voor om, indien de gasverlichting niet mocht voldoen, op zijn verzoek om electrisch licht aan te leggen, terug komen. pe Voorzitter deelt mede, dat het verzoek reeds lang is ingekomen, maar dat de onderhandelingen lang hebben geduurd. Als alles in orde is gemaakt, dan zal de gasverlichting wel voldoen. In het laatste gebouw zal dan ook gas worden aangebracht, terwijl in iedere klasse een stopcontact moet worden aangebracht voor de projectie lantaarn. Burg. en Weth. hebben een kosten berekening laten maken waaruit blijkt, dat de electrische verlichtingsinstallatie f 1500 zal kosten, terwijl die aan de uitbreiding van de gasverlichting op f 544.60 zou komen pius f 160 voor de stopcontacten. De kwestie is zoo. Wat een school bestuur vraagt, althans dergelijke zaken, moet men geven, dat is het standpunt dat men in hoogste instantie inneemt en geïnformeerd is of Ged. Staten dat standpunt ook innemen waarop ja is geantwoord. Het bestuur van de school is er echter opgewezen, dat de kosten van aanleg zeer hoog zijn en als de andere schoolbesturen dan ook kwa men, wat bijna zeker is, dan de kosten voor de gemeente veel te groot zouden worden. Timmermans. Men moet ze licht geven, maar kunnen zij bepalen 'welk licht ze willen hebben. Voorzitter. Ja, in Nijmegen heeft zich kort geleden nog eenzelfde gevakvoor- gedaan. In hoogste instantie is het uit gemaakt en het lijkt heel vreemd, maar het is toch zoo, dat als daarop aan gedrongen wordt, met geen mogelijk heid aan te ontkomen is. Roggeveen. Zijn alle lokalen nog niet van licht voorzien. Voorzitter. Enkele lokalen nog niet, de druk was daar niet voldoende. Wordt met algemeene stemmen op het voorstel van Burg. en Weth. in gegaan. Verzoek van de vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken, waarbij voor eenmaal een subsidie wordf gevraagd van f 50. De heer van der Geld zegt, dat deze vereeniging oorspronkelijk niet van plan is geweest om bij de gemeente om een subsidie te komen aandringen doch dat ze door de loop der omstan digheden, wil ze goed werk blijven verrichten, daartoe gedwongen is. De vereeniging telt 33 leden waarvan 11 zijn gediplomeerd. Door dr. Lange- meijer zijn de eerste lessen geheel kosteloos gegeven, maar wil men goede gediplomeerde leden hebben, dan moet een volledige cursus worden gegeven, zooals deze vroeger plaats hadden en werden gegeven voor rekening van de arbeidsinspectie. Er bestaat nu uitzicht dat die cursus weer zal worden ge geven en dan zal loopen over de schijven van de vereeniging mits de j vereeniging de Koninklijke goedkeuring heeft. De kosten om de Kon. goed keuring te verkrijgen bedragen f50 en daarvoor wil men die subsidie hebben. De kas van de vereeniging is, al hoewel de leden f2.— contributie be talen, leeg omdat ze aan verband middelen enz. dat bedrag heeft moeten uitgeven. Wordt met algemeene stemmen be sloten de gevraagde subsidie voor eenmaal te verleenen. 2. Voorstel tot wijziging van de voor schotten, verleend aan de Besoijensche Woningbouwvereniging voor den bouw van arbeiderswoningen. Dit voorstel beoogt de voorschotten te rectificeeren naar de werkelijke grond- en bouwkosten. Dit voorstel wordt zonder eenige discussie en zonder stemming aan genomen. 3. Aanbieding van ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting 1925. De Voorzitter merkt op dat de be grootingscommissie deze wijzigingen moet nagaan, maar dat de commissie niet meer compleet is omdat de heer Groenen is vertrokken en derhalve een nieuw *lid moet worden benoemd. Leden waren de heeren Van Driel, Eibers en Groenen Tot lid wordt gekozen de heer P. Verwiel. 4. Vaststelling van de gemeente- begrooting en de begrootingen voor de bedrijven voor Gas-, Water- en Electriciteit en het Woningbedrijf, voor het dienstjaar 1926. B 104) DERDE DEEL. De Voorzitter wil, alvorens tot de algemeene beschouwingen wordt over gegaan, de commissie voor het onder zoek van de begrooting mededeelen dat hij naar aanleiding van het hooge gasverbruik een onderzoek heeft in gesteld. Wat aan de U. L.O. school is verbruikt, 7 M3. per kubieke meter lokaal inhoud, is als door de installa teurs is opgegeven. De openbare school heeft echter een verbruik van 12'/2M3. per kubieke meter lokaal inhoud ver bruikt en dat is veel te veel en daar om heeft hij het hoofd der school daarop attent gemaakt. Het hoofd der school verklaarde dat hij, in elke klas staan twee confectoren, zoodra het op tem peratuur was, er een heeft uitgedraaid. Van den Directeur der gasfabriek heeft hij van verschillende gemeenten een opgaaf gekregen wat daar is ver bruikt. Nu kan men aan die cijfers niet al te veel waarde hechten omdat men niet weet of die scholen zijn ingebouwd, hoe de ligging s, of de lokalen zeer groot zijn enz., allemaal factoren, die van grooten invloed zijn. Uit de cijfers blijkt dat over het algemeen lang nog geen 7 M3. per l.ansslrailsrkr Dit blad verschijnt WOENSDAG BN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiCn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regeL BiJ contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om al ter li] k 0 aar in ons bezit ■iJn. van „DB BOBO VAN HET ZUIDEN' MAAMCHAPpy VAM VERZEKERING OP HET L^Vtfl Van welke dingen wilt gij spreken? grom de hij, terwijl hij de oude vrouw dreigend aankeek. De kleine spottende oogen van Marina trotseerden den blik van den graaf. Poog niet mij vrees aan te jagen, zei- de zij. De oude Marina Altanoff is van u niet bevreesd. Zij spreekt op liet gepaste uur en als zij wil. Maar gij zult naar mij luisteren, want ik was daar in het riet ver scholen en wachtte tot gij geëindigd had te twisten met uwen rentmeester, omdat ik u spreken wilde. Ik heb van de gelegenheid gebruik gemaakt om u een goeden raad te geven. Gij zult hem volgen of niet, dat is uw zaak. Maar, ik herhaal het u, indien gij hardnekkig bij uw grillige gedachte blijft volharden, het zal u duur te staan komen. En herhaaldelijk met haren stok in het riet slaande, zeide zij Gij ziet hoe goed ik voor u ben. En gij, Wladimir Paloutinp, gij doet niets dan mij bedreigen en beleedigen. Twee gevoelens verdeelden op dat oogen- blik het hart van graaf Paloutine. Van den eenen kant maakte het aan dringen dier oude vrouw het zenuwachtig en hield hem in razende woede. Hij had haar willen vernietigen. Van den anderen kant wekten hare woor den, in hem eene instinktmatige nieuws gierigheid op en tegelijk eene bijgeloovige vrees. Hoe verdorven hij ook was, hij kon niet vergeten dat de oude Marina Altanoff zijne voedster geweest was, dat zij hem in hare armen gedragen en gekoesterd had. Sinds lange jaren maakte zij geen deel meer uit van 't dienstpersoneel van Ny-Slott 't is waar, maar niettemin ontmoette men haar i bij eiken stap langs de wegen en dre ven van het domein. Hare hut was dicht bij het kasteel gelegen. Zij boezemde allen een soort van gehei me vrees in en leefde van kleine diefstal- len en van hulp welke men haar verleende en die zij aannam 'als haar rechtmatig ver- j schuldigd zijnde. Beschuldigd van hekserij, van tooverij, had zij de slechte faam, de waterbronnen te 4vergiftigen en de paarden-, koeien- en schaapstallen te besmetten. Zij oefende ook het beroep uit van ziekenoppasster en werd daarenboven door de boeren van Ny-Slott en van het omliggende land, over hunne zieken geraadpleegd. Wladimir wist dat alles, hetgeen uitleg de dat zijne gramschap ingetoomd werd door een gevoel van vrees, waarvan hij zich niet ontmaken kon. Nu hij allengskens tot bedaren kwam en zij hem getemd gelooven mocht, keek Ma rina Altanoff hem aan met een schalkseken glimlach, die hare laatste geelkleurige tan den liet zien. Gij zflt waarlijk niet goed, Wladimir Paloutine, sprak zij na een kort stilzwij gen. Wanneer ik denk dat ik u groot ge bracht heb en dat gij mij zoo behandelt, dan ben ik terecht verontwaardigd. En, gij zjjt niet alleen slecht voor mij, maar gij laat mjj daarenboven nog mishandelen door de lieden die in uwen dienst zijn. Wie heeft u mishandeld? Wie? Wel Rurick, wiens dochter ik bescherm. Ook hij is een leelijk en slecht man. Hij besteelt u en maakt u hatelijk, want hjj plundert in uw naam, al de boe ren en pachters van Ny-Slott. En niet al leen geeft hij niets aan de oude Marina, maar hij wil haar ook beletten iets te ne men. Nu, zij moet nochtans leven, de arme Marina. Zij heeft er toch al te veel goed ge-, daan, Wladimir, om langs den weg van ellende om te komen. Gij zijt dus vertoornd op Rurick, om dat hij u belet te stelen. Stelen, dat zij die niet meer genomen hebben dan ik, het eens wagen mij te be schuldigen? Stelen, stelen? -Wladimir Paloutine, besteel ik u, wan neer ik mij tevreden stel met armoedig op uw grond te leven? Stelen? Gij spreekt van stelen, ha, indien gij geen ergere diefstal len op uw geweten hebt dan die begaan zijn door de arme Marina Altanoff. moogt gij gerust slapen, Wladimir Paloutine. En hem een zijdelingschen blik toewer pend. voegde zij erbij Maar, ik twijfel eraan. Hij verstond zeer duidelijk deze laatste woorden, maar hij wachtte zich wel haar tegen te spreken. Hij gevoelde zich hoe langer hoe minder op zijn gemak. En de oude vrouw ging voort met hare klachten. Sophie Mosser is in den tijd goed ge weest voor mij. Maar sinds eenigen tijd kan het haar weinig verschillen dat ik honger heb en koude lijden moet, dat ik ellendig leef of bezwijk. Ik zal haar ook niet langer sparen, die schoone Sophie, want ook zij moet een zwaar pak op het geweten hebben. Ha, Sophie is u thans ook hatelijk ge worden en gij wilt dat ik haar straffen zou? Ik zeg dat niet, ik toon ir alleen dat zij aan mij niet meer denkt, dat is alles. Wilt gij dat ik haar ook aan de deur ,werpe? vroeg Wladimir op spottenden toon. Ik vraag niet dat Sophie .weggezonden worde, ik eisch enkel het recht om te leven op uwe gronden, omdat dit recht mij toe behoort. Gij zjjt wel onbeschoft. Oude wolvin. Ik heb er het recht toe te eischen, ik herhrfal het. Een oogehblik stilzwijgen volgde op deze krachtdadige verklaring. In dezen twist, die scheen niet te zullen eindigen, hadden beiden langzamerhand al luider gesproken, en Mea, die zich nabij haar open venster had neergezet, hoorde alles wat er gezegd werd. Maar nu, gelóovende dat graaf Paloutine zich eindelijk verwijderd had, vertoonde de dochter van Rurick zich opnieuw voor het open venster. Zie, daar is zij, de schoone Mea, riep J Marina Altanoff. O, gij tenminste, hebt mij ECHTE FRIESCHE Vanaf 26 cent per ons. nooit kwaad gedaan. Ik bemin Nick Frolop niet, want hij heeft mij soms onaangenaamheden veroor zaakt... Maar liet was op bevel van ande ren, ik weet het en ik heb het hem verge ven. uit liefde voor u, schoon en edelhartig kind. En zü voegde erbij Waak over u, lief kind. Wees op uw hoede, liefste Mea, en wanneer men u komt bepraten, luister niet. Ongetwijfeld las de oude Marina op liet booze gelaat van graaf Paloutine als Uj een open boek, want luider nog riep zij Mea, vrees hem. Ontvlucht hem, Mea. 'Verstaat gij mij? Hij is een dreigend schrik kelijk gevaar voor u. God lielpe en besclier- me u, dochter van Rurick Hertzen. Zij zou ongetwijfeld nog lang aldus voort gegaan zijn, maar Wladimir liet er haar den tijd niet toe. Zijne woede was ten top gestegen en hij kon ze niet langer bedwingen. Hij greep de oude vrouw bij de keel en schudde liaar geducht dooreen. Zult gij zwijgen of ik wurg u. Maar met een behendigheid waartoe men haar niet meer in staatJzou geacht hebben, gleed Marina Altanoff uit zijne handen. Oude tooverheks, gromde Wladimir. Red u, Mea, red u. En vooral, vergeet niet uw vader te verwittigen, riep de oude vrouw waarschuwend. Door woede verblind, sprong Wladimir naar Marina en geeselde met zijn zweep haren rug, hare schouders en zelfs haar mager, rimpelig gelaat, dat met eene bloe dige streep overtrokken werd. Ha, gij wilt niet zwijgen, oude heks, gij wilt mij niet gehoorzamen, daar, dat is voor u. Marina Altanoff deinsde achteruit en wist zich met een ongelooflijke vlugheid voor hare jaren, buiten liet bereik der sla gen te stellen. Haar gelaat was schrikwekkend leelijk, geheel aschkleurig geworden en hare kleine oogen, schenen uit hunne zwarte holten te puilen. Zij richtte hare kleine, magere gestalte op en sprak woedend en dreigend tot Wla dimir Luister, sprak zij met eene heesch ge worden stem, en gij zult weten wat gij ge daan hebt Ha, gij hebt mij geslagen en ik bloed er van. Wladimir was een paar stappen achter uit gedeinsd, zelf verschrikt om die on waardige, laffe daad, welke hij gepleegd had. De oude bedreigde hem nu met hare ont- vleesclide armen, welke zij zenuwachtig bewoog. Wat gij daar gedaan hebt. Wladimir, wat gij mij gedaan hebt, dat is de laagste, de lafste daad welke gij ooit gepleegd hebt, en God weet nochtans^ wat al langheden en misdaden gij op het geweten hebt. Het geheim dat gij zult vernemen, heb ik altijd zorgvuldig verborgen gehouden en ik zocht het zelf te vergeten. Welnu, gij zult het kennen, en het zal 11 verschrikken, dat geheim, het zal u den dood veroorzaken. En na een oog^nblik gerust -te hebben om te herademen, vervolgde zij Gij meent den zoon van graaf Palou tine te zijn. Gij waant u zelfs een graaf Paloutine. Gij zflt niets. De zoon van graaf Paloutine, gij? Gij zijt de zoon van de oude Marina en van Daniël Altanoff, een dronkaard, die in den brandewijn den dood gezocht en ge vonden heeft Ja, ja, gij zult alles weten. Ik ben niet zinneloos. De prinses had een zoon tege lijk njet mij. Er was besloten dat ik de beide kinderen zou opvoeden. Een der klei nen stierf na drie dageji. To^n »am_ ik u op, mijn zoon. en droeg u des nachts naar het wiegje van den zoon der prinses. Nie mand had mij gezien. Niemand had den dood van het edelmanskind bemerkt en niemand heeft ooit geweten, dat ik mijn zoon in de plaats van het lijkje gelegd heb. Gij liebt uwe moeder ten bloede geslagen, Wladimir Altanoff. Die slagen, gelijk uw vader, zullen u ongeluk aanbrengen. En de oude Marina maakte met liaren stok een groot kruis op den grond, op de plaats zelf waar zfl mishandeld was en vluchtte weg. Meermalen keerde zij zich om naar Pa loutine, die als verbijsterd bleef staan en de oude vrouw achterna keek. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1