Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen li DE OLVMPIADE NUMMER 95 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: 0 WAALWIJKSCHESTOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. S8. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADRN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. (Vervolg.) Gemeente begrooting. De heer Smolders zegt dat de Com missie nog geen antwoord heeft gehad op het eerste gedeelte van haar op merkingen nl. hoe men nu de indee ling van het Raadhuis heeft gemaaki en hoe het met de afschrijving van de gaskachels staat. De Secretaris zegt dat de installatie geheel betaald is. De heer de Jong, die niet gaarne met een leege kas zit te kijken, heeft de kans schoon gezien de kachels ineens op de secretarie te laten betalen. Voorzitter. Wat het Raadhuis-betreft, ik heb een drietal thermometers iaten koopen en nu kan zorg gedragen wor den dat juist op temperatuur wordt ge stookt. De heer Smolders zegt dat zijn vraag meer bedoeld was een opmerking te zijn. Bij de installatie heeft men cijfers gegeven voor het geheele raadhuis, in clusief het Kantongerecht en nu komt men voor hetpolitie-bureau met aparte cijfers. Voorzitter. De bedoeling heeft altijd voorgezeten om de politie geheel ge scheiden te houden. Timmermans. Logisch is dat niet want vroeger werd voor het geheele raadhuis cokes gegeven en werd er toen ook geen splitsing gemaakt. De Voorzitter zegt dat gedurende dit stookseizoen al heel wat M3 minder gas zijn verbruikt. De heer Timmermans merkt op, dat de subsidies hier een ongekend hoog bedrag vragen. Op de begrooting komi voor te zamen een bedrag van f 25 000 daarbij dat voor het armbe stuur niet medegerekend. Hij geeft toe dat voor nuttige zaken wordt ge geven, maar het komt hem toch voor dat, wil men een gezonden finantieelen toestand gaan krijgen, men meer aan het particulier initiatief moet overlaten. Hoe gaat het nu dikwijls met zaken? Men richt iets op en als een volgend jaar door de gemeente geen subsidie wordt gegeven, dreigt de zaak te zullen vallen en het moet nu de richting heen gestuurd worden, dat zulks wordt voor komen. De particulieren moeten meer doen en de gemeente moet veel minder in vele zaken gaan bijdragen. Hij hoopt dan ook dat in het vervolg de subsidie-aanvragen goed onder de oogen zullen worden gezien. De heer de Graaff zegt, dat de heer Timmermans hem het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Men moet dit huishouden besturen zooals men zijn eigen huishouden doet. Zou den wij zelf ook niet wat meer willen geven voor goede werken. Men moet er echter zoo veel mogelijk vanaf zien, omdat definantiën niet zoo rooskleurig meer zijn. En met de gemeente is dit evenzoo. Ook hier vloeien de middelen niet zoo gemakkelijk meer toe en dan mag wel eens aan de belastingbetalers worden gedacht. De Voorzitter merkt op, dat ook het Dag. Bestuur daar zijn aandacht aan heeft geschonken en daarom van oor deel is geweest, dat de subsidies zoo min mogelijk moeten worden verhoogd. Zoo is het bij Burg. en Weth. niet de bedoeling geweest om bloed af te tappen of de werkzaamheid van de vereeniging het Wit—Gele Kruis te beperken, toen werd voorgesteld om niet op de verhoogde subsidie-aan vrage in te gaan, maar meer om een grens te stellen. Een vorig jaar was gezegd, dat niet ieder jaar om een aparte subsidie zou worden gevraagd De heer Smolders zegt, dat het hem hoogst aangenaam is in de memorie van antwoord gezien te hebben, dat met waardeeringover deze vereenigingen wordt gesproken en dat Burg. en Weth. tusschen de regels door laten lezen, dat in het vervolg voor de T.B.C be strijding een vaste subsidie in uitzicht wordt gesteld en de vereeniging op dat gebied haar volle vleugels kan gaan ontplooien. Hij durft dan ook vertrouwen, dat ter bestrijding van deze zoo gevreesde ziekte de gemeente haar ingenomen standpunt zal blijven innemen en dat dit de laatste post zal of het niet billijk was dat het geleden renteverlies daardoor werd vergoed. Er is echter een brief ontvangen waarin in minder hoofsche termen te verstaan werd gegeven, dat daarop niet werd ingegaan. Door de ondervinding geleerd zal tnen niet eerder met de werkzaamhe den beginnen vooraleer men in het zijn waaraan men gaat beknibbelen, bezit van de subsidie is. Uit'de verslagen blijkt toch wat de De heer Verwiel stelt voor om van vereenigingen ten deze oprichte reeds Hebben gedaan en wat haar nog staat te doen. Spreker geeft gaarne toe, dat aan het particulier initiatief meer moet worden overgelaten maar men zal het met hem eens zijn, dat in dit opzicht de gemeente ,nfet achterwege mag olijven, integendeel mede moet helpen aan de bestrijding van dit gevaar. Zou men zich meer en meer hiervan terugtrekken dan zou hij bang zijn, cjat dit in ernstige mate op de gemeente zelf zou terugslaan, wijl die dan in die zaken zou moeten gaan voorzien, zoo als er reeds gemeenten zijn. De Voorzitter zegt, dat uit het onder houd dat hij later heeft gehad, hem gebleken is. dat de vereeniging voor grooie werkzaamheden staat en het Rijk de subsidie verminderd heeft. Uit de eerste aanvraag was van dat alles niets te zien. Het was aan het Bestuur zelf te wijten, dat we in het begin op een ander standpunt stonden, omdat wij uit een en ander den indruk had den gekregen, dat de subsidie hier viermaal zoo hoog was als in andere gemeenten. De heer Smolders zegt, dat die f 2000 subsidie over verschillende afdeelingen is verdeeld en dat op de overgelegde rekening duidelijk was te zien, dat voor de T.B C. bestrijding maar f 100 was afgezonderd. Voorzitter. Aanvankelijk kregen wij den indruk, dat er hier gebrek aan belangstelling voor het werken der vereeniging bestond en ook dat nogal een beetje royaal met de centen werd omgesprongen. Als men b.v. den post bekeek „toelage voor rijwiel" en men wist niet meer dan wij toen wisten, dan kan men werkelijk niet aan dien indruk ontkomen. Nu wij echter inge licht zijn, zijn we tot andere gedachten gekomen en hebben, zooals men heeft gezien, een ander standpunt ingenomen. De heer Timmermans wil niet ont kennen, dat het een nuttige en goede vereeniging is, maar waar het aantal leden is gedaald, doet het eigenaardig aan, dat steeds meer subsidie wordt gevraagd en daarop wil hij wijzen. Als de gemeente nu maar aldoor blijft geven, krijgt men den steun van die menschen niet. In een propaganda-vergadering mag er wel eens op gewezen worden, dat tiet niet aangaat om alles maar op de kap van de gemeente te schuiven. De heer Smolders zegt, dat het ledental van het Wit—Gele Kruis wer kelijk is gedaald. Dit is echter een gevolg van de verhooging van de contributie die men een vorig jaar heeft toegepast. Velen hebben zich toen als lid laten schrappen, maar dank zij de voortdurende propaganda die wordt gemaakt, zijn er al heel veel leden weer tot de vereeniging teruggekeerd. Het neemt echter niet yeg, dat hierdoor de inkomsten van de vereeniging zijn gestegen. Besloten wordt daarna de subsidie voor het Wit—Gele Kruis te brengen op f 2000, waarvan f 500 voor de T.B.C. bestrijding - De subsidie voor het Groene Kruis wordt gebracht op f 1000. De heer Roggeveen geeft in over weging niet eerder met de restauratie van den toren in vm. Baardwijk te beginnen voordat men van Rijk en Provincie de toegezegde subsidie heeft ontvangen. Al zoo dikwijls heeft men door te beginnen voordat men de subsidie kreeg, waarop men dikwijls heel lang moest wachten, renteverlies geleden. De Voorzitter zegt dat men hier nog een recent geval heeft met de Haven. Omdat men zoo lang op de subsidie heeft moeten wachten, was geschreven den A. N. W. B. lid te worden. De kosten daarvan bedragend 25 per jaar en waar de vereeniging voor het ver keer zeer nuttig werkt en ook in deze gemeente tal van borden heeft ge plaatst, meent hij dat dit geld niet ten onnutte wordt uitgegeven. De Voorzitter zegt heel weinig fiets te rijden en alzoo niet te kunnen beoor- deelen wat de vereeniging doet. De heer Roggeveen merkt op dat de Bond hier 6 borden heeft geplaatst. In Holland zijn er heel veel gemeen ten lid van dien bond uit erkentelijk heid voor al hetgeen door hem in het belang van het verkeer wordt gedaan economen er komen, hoe beter. Men is begonnen met de A.N.W B. f 25 subsidie te verleenen en hij durft dan ook te vertrouwen dat aan een zoo nuttig instituut als de Leergangen de gevraagde subsidie niet zal worden onthouden. Met 7 tegen 4 stemmen wordt be sloten de subsidie te verleenen. Voor stemden de heeren Klijberg, Gragtmans, Verwiel. Van der Geld, Van der Aa, Eibers en Smolders. egen de heeren Timmermans, De Graaff. Roggeveen en Van Oriel. De heer Timmermans zegt dat op de begrooting een post van f950 is gebracht voor de R.K. Huishoudscholen, lij vraagt of het bezoek wel van dien aard is dat een dergelijke subsidie is gerechtvaardigd. De Voorzitter meent te weten dat er wel gebruik van gemaakt wordt, echter geeft hij toe dat dit niet het geval is met meisjes, waarvoor het meer bestemd is. De heer Smolders merkt op dat door de commissie voor lichamelijke op voeding een subsidie is gevraagd van 370 en Burg. en Weth. voorstellen die te brengen op f 300. Hij zet uiteen dat dit bedrag voor het aanschaffen van werktuigen in verband met een vierden cursus, noodig is. Ais de raad eerst een en ander nader wil onder zoeken is hij dan werd of het wel een goed systeem is om de onkosten voor de voorgestelde be strating op den kapitaal-dienst te brengen. Gaat men zco door, dan wordt de schuldenlast steeds grooter en komt men op den duur voor een iente-betaling en aflossing te staan, die ondraaglijk wordt. Hij stelt dan ook voor om die kosten op den ge wonen dienst te brengen. De Voorzitter zegt dat op de trottoirs geen schuld meer drukt en nu komt het hem voor dat, als deze worden iaer naaer wu onaer- vernjeuwd en het nageslacht er dus wel genegen om hier 00i. van profiteert. het niet onbilliik De vereeniging geeft bij het aanleggen van wegen enz. kosteloos adviezen. Eibers. Als wordt besloten om tot lid toe te treden, dan kan worden ge vraagd om op de weg naar Sprang daar waar de tram van achteruit op den weg komt gereden, een bord te plaatsen. Voorzitter. Daar is het hout al weg gesnoeid. Eibers. Het is toch geen bezwaar als men daar een waarschuwingsbord wil plaatsen. De heer Smolders zegt dat in de commissie-vergadering over deze kwes tie ook is gesproken. In princiep is hij niet tegen het voorstel, maar waar de vereeniging zelf nog om niets heeft gevraagd, zou hij willen wachtgn tot dat de vereeniging met een dfcfgelij' verzoek komt. Roggeveen. Dat doen ze niet. Men kan, als men haar werken wil waar deeren, als lid toetreden Het voorstel in omvraag gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Klijberg. Gragtmans, Verwiel, Van der Geld, Van der Aa, Eibers, Roggeveen en Van Driel. Tegen de heeren Timmer mans. De Graaff en Smolders. De heer Timmermans kan zich niet vereenigen om aan de R. K Leergangen een subsidie te verleenen. Hij heeft rekeningen gezien wat de gemeente moet betalen voor kinderen die hier of daar op de kostschool zijn, maar dat loopt in het oneindige. De heer Klijberg meent dat men aan de Leergangen, die reeds zooveel voor de ontwikkeling hebben gedaan, zoo zelfs, dat men boven den Moerdijk niet meer durft spreken van het donkere Zuiden, de gevraagde subsidie niet mag onthouden. Daar komt nog bij dat men nu ook nog een cursus gaat geven in de Staatswetenschappen, een vak dat voor deze streken van groot belang is, want hoe meer goede later op terug te komen, waartoe wordt besloten. Verder merkt hij op dat aan de vereeni ging een kwitantie is gepresenteerd van de gasfabriek. Vroeger heeft men steeds de beschikking gehad over een vrij lokaal, verlicht en verwarmd en nooit is er gesproken dat voortaan daarvoor moet worden betaald. De Voorzitter zegt dat er een be paling is gemaakt met de vereenigingen die van het lokaal gebruik maken, dat voor licht en verwarming moet worden betaald en zoodoende heeft de com missie voor lichamelijke opvoeding een kwitantie bereikt. Er" is echter order gegeven deze kwitantie in te trekken. De Voorzitter wil hier ook nog aan toevoegen dat hij vroeger zelf heel veel aan gymnastiek heeft gedaan, maar nog nooit een lokaal gezien te hebben dat verwarmd was. Tableffen tegen heeschheld De heer Smolders zegt in de com missie die opmerking ook te hebben gemaakt, maar hij heeft zich toen neer gelegd bij de uitspraak van een des kundige, die beweerde dat dit wei het geval is als persoonlijk onderwijs wordt gegeven. De heer Roggeveen zegt dat door Burg. en Weth. in hun memorie van antwoord wordt gezegd of het we" wenschelijk is gebruik te maken van cijfers waarover een der commissie leden ex officio beschikt. Hij wil daarop antwoorden dat, wordt om die cijfers gevraagd, hij verplicht is die te geven Hij zou zich betreffende zaken die hi, niet mag zeggen, wel buiten de kwestie houden Het komt hem voor dat het beter is de begrooting te maken aan de hand van de cijfers van 1925, dan aan die van 1924. De Voorzitter zegt niet geweten te hebben dat men over die cijfers kan beschikken. Iets anders is uit het ant woord van Burg. en Weth. niet te halen. Roggeveen. Geheim zijn die cijfers niet, want zelfs de Kamer van Koop handel kan daar nog om vragen. De Voorzitter zegt dat men daar een volgend jaar gebruik van zal maken. Bij de raming van de opbrengst op de dividend- en tantième-belasting heeft de commissie voorgesteld om die op f 6000 te brengen. Burg. en Weth. achten het veiliger om die op f5000 te ramen, waartoe wordt besloten. De heer Roggeveen vraagt zich af ook van profiteert, het niet onbillijk is dat ook zij die na ons komen, in de kosten daarvan iets mee betalen. De heer Roggeveen kan dit niet als nieuw werk beschouwen, maar wel als onderhoud. De heer Timmermans acht het ook veel beter om telkenjare iets voor de verbetering op de gewone begrooting te brengen. Vroeger is dit systeem ook altijd gevolgd totdat men, zeker door den drang van de toen heerschende tijdsomstandigheden, daarmede heeft gestaakt. Hij zou daar echter weer op willen terugkomen, want met den heer Roggeveen is hij het eens dat men, door het systeem in toepassing te brengen om alles maar op den kapitaal- dienst te brengen, later zulk een groote schuldenlast krijgt, dat men vrijwel alle inkomsten zal hebben uit te geven aan rente en aflossing en men dan nooit tot verlaging van den Hoofd. Omslag zal kunnen komen en daar mag z.i. toch juist wel eens aan worden gedacht. De Voorzitter wijst er nogmaals op dat op de trottoirs geen schuld meer rust en waar het nageslacht ervan zal profiteeren, ziet hij er in het geheel geen bezwaar in om het op den kapi taai-dienst te brengen. De heer Timmermans merkt op dat er toch niemand gevonden zal worden om dit systeem in eigen bedrijf toe te passen. De heer Klijberg zegt dat het hier geen onderhoudspost betreft, want als reparatie kan het niet worden be schouwd. De heer Roggeveen heeft reeds een maal op het verkeerde van het sy steem gewezen bij de verbouwing van de retorten in de gasfabriek. Gaat men met dit systeem door, dan kan het niet anders of men zal later een geweldig hooge Hoofd. Omslag krijgen. De heer Klijberg zou dan liever deze werken nog wat willen zien uitgesteld. De heer Van Driel kan zich met deze zienswijze niet vereenigen. Men moet zich afvragen is het hoog noodig dat het werk wordt verricht ja of neen, maar niet zeggen als we het op den kapitaalsdienst brengen dan zullen we het werk laten uitvoeren en als het daar niet opgebracht kan worden niet. De heer Klijberg merkt op dat men de zaak ook anders kan bekijken. Als een jas is versleten, maar het zit er niet aan, dan doen we er nog een jaarlje mee. Roggeveen. Juist, maar dan koopen we er ook geen op crediet. De heer Timmermans blijft er bij dat het vroeger gevolgde systeem om ieder jaar een gedeelte te vernieuwen, het beste is. Verkeert acht hij hel ook om iets dat werkelijk geheel versleten is, niet te laten repareeren want dan De ïlcho van het Zuiden, rn LmslrulMit Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maand on 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. BiJ contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om miterlük 0 nar in ons bezit ■tJn. MdAJSCttAPPy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1