etoe RK. Diemlbode Russische Poney's. I. C. v. nietenburg Firma P OdenkirchBn nijplanken, tanzhlokken, choenrekken. vraagt Net Meisje, Te koop pSm. 20 stuks Rookt Alle menschen moeten het weten, fl. Bonis, Besoijen. komt men tenslotte voor het feit te staan dat men ineens voor zeer groote onkosten komt te staan. Het voorstel van Burg. en Weth. om de vernieuwing op den kapitaaldienst te zetten in omvraag gebracht wordt met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Alleen de- wethouders stemden voor. De heer Gragtmans stelt voor nu het geheele plan niet uit te voeren wijl anders'de Hoofd. Omslag zal ver hoogd moeten worden. De heer Smolders voelt wel wat voor dit voorstel. Wordt besloten om het trottoir vanaf de school tot aan de woning van I. v. haren door te trekken. Opgemerkt werd nog dat algeheele doortrekking van het trottoir bij het opbouwen van de kermis moeilijkhe den met zich kan brengen. Bij de postHet maken van den aanzet der nieuwe straat tusschen de Mr. van Coothstraat en de Stations straat zegt de Voorzitter dat in de raming was gerekend op een bestra ting mét straatkeien. Bij nadere over weging meent men echter dat kan worden volstaan met een klinkerbe strating in welk geval de kosten maar f 3500 zullen bedragen. Een drukke verkeersweg zal de geprojecteerde straat niet gemakkelijk worden en daarom kan met een klinkerbestrating wel worden volstaan. B. en W. hebben gemeend tot aansluiting te moeten adviseeren ten le omdat het hun toeschijnt dat de heer Minke, gedwongen zijnde tot het bou wen van een hoekhuis, ook eenig recht kan doen gelden op de voor deden daaraan verbonden ten 2e omdat het hun beter voor komt, de geprojecteerde straat gelei delijk aan te leggen dan dat de kosten van aanleg ineens op de begrooting komen te drukken en ten 3e omdat het aanzien der straat, waardoor nagenoeg het geheele vreem delingenverkeer wordt geleid door het werk wordt verhoogd. De heer Smolders kan zich met dit voorstel niet vereenigen omdat hij over tuigd is dat er zooveel plaatsen zijn waar de weg dringend verbetering behoeft als de Grootestraat nabij de Haven, de Putstraat, de St. Crispijn- straat, enz. Naar zijne meening moeten eerst deze wegert in orde worden gemaakt voor dat géld wordt uitge geven aan iets wat voorloopig geen practisch nut kan hebben. De Voorzitter zegt dat men zich op verschillend standpunt kan plaatsen, maar zooals de heer Smolders doet en zeggen dat het geen practisch nut heeft is z.i. wel wat al te bruut ge sproken. De heer Minke is gedwongen een huis te bouwen met twee gevels een gevel waar de ingang voor de patiënten zal zijn en de keuken en een gevel waar zich de gewone ingang zal bevinden. Brengt men daar nu geen aanzet aan, dan zal de toegang naar den heer Minke zijn huis heel dikwijls door een modderpoel zijn te bereiken. Aanvankelijk waren de kosten geraamd op f5000 en thans op f3500 De heer Smolders zou geen bezwaar hebben als slechts tot aan het huis van den heer Minke eenige aanleg werd gemaakt. Tegen aanleg van een groot gedeelte van de straat heeft hij bezwaar omdat nog zoo veel andere noodzakelijke verbeteringen op afdoe ning wachten. Voorzitter. De boel daar ophoogen is dan toch noodig en de onkosten daarvan zijn geschat op f800. De heer Timmermans vraagt welke particulier ooit een dergelijke regeling zou treffen. De heer Klijberg acht het aanbrengen van een aanzet noodig ook voor de Mr. van Coothstraat. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor het voorstel van Burg. en Weth. stemden de heeren de Graaff, Klijberg en Gragtmans. Tegen de heeren Timmermans, Verwiel, v. d. Aa, Eibers, Smolders,- Roggeveen, van Oriel en v. d. Geld. De heer Timmermans merkt nog op dat de risico geheel voor den bouwer is. Klijberg. Dat ben ik niet met u eens, want later moet men het toch doen. Gragtmans. Ik zou in ieder geval het.terrein ophoogen. Voorzitter De heer Minke mag zelf geen pad aanleggen. Klijberg. En een blinde gevel daar maken mag hij ook niet, dus zou ik zeggen moeten wij er voor zorgen en mogen wij er ons niet aan onttrekken In ieder geval zou hij de straat op hoogen en trottoir aanleggen tot de diepte van het huis aan de Zuidzijde. De heer van der Geld wil dit voor stel steunen. In omvraag gebracht wordt daartoe met 6 tegen 5 stemmen besloten. Voor stemden de heeren Klijberg, Gragtmans, Verwiel. v. d. Geld, de Graaff en Eibers. Tegen de heeren Timmermans, v. d. Aa, Smolders, Roggeveen en van Driel. De heer Timmermans zegt dat hij vierkant tegen aanleg van rioleering in voormalig Baardwijk is. Hij acht het absoluut niet noodzakelijk om daarvoor f 18.000 te g^an uitgeven. De heer Verwiel wil zich hier niet als deskundige opwerpen maar hij meent wel te mogen beweren dat men daar geen behoefte aan een riool heeft. Met een goot die het overtollig regen water afvoert, zooals men die hier vroeger ook had, zouden ze meer zijn gebaat. Bij den ongelijkmatigen huizen bouw is het aanleggen van een riool ook niet gemakkelijk. De Voorzitter weet niet of de heer Verwiel bij regenachtig weer wel eens een wandeling door Baardwijk heeft gemaakt. Heeft men dat wel eens ge daan en er de veie plassen gezien die op den weg staan, dan zal men zeggen dat een rioleering daar wel eenig nut tig effect zal sorteeren. De heer Verwiel blijft er bij, dat dan het water beter langs een goot naar den een of anderen trekfloot of wiel kan worden afgevoerd. Die kosten zullen niet zoo groot zijn, Voorzitter Bovendien mag ook wel in aanmerking worden genomen, dat die f 18 000 een goede rente opbren gen door de straatbelasting die geraamd is op een opbrengst van f 1400 per jaar. Timmermans. Is er aan gedacht.dat er van de weg bij opbreking geen stuk meer zal overblijven. Voorzitter. De riool zou aan de Zuid zijde worden gelegd,en niet aan den kant waar de tram rijdt. De weg zal alleen opgebroken worden bij aan sluiting. De heer Roggeveen heeft ook opge merkt, dat de weg daar zeer slecht is, op sommige plaatsen zijn de steenen bijna tot gruis vergaan. Voorzitter, Den opzichter is op dit feit gewezen maar niettegenstaande heeft hij zich toch aan dien post vast gehouden. Eibers. Zijn de menschen verplicht om aan te sluiten. Roggeveen. Volgens de politiever ordening wel. Eibers. Ik denk, dat er veel menschen dan heelemaal op een riool niet zijn gesteld. Voorzitter. De heer Oomens heeft er toch om gevraagd. De Graaff. Ik zou er toch prijsop stellen dit beter te weten. Timmermans. Dat is toch nog eens na te gaan. Voorzitter. Het is toch al zoo lang bekend, dat men zulks intusschen wel had kunnen doen. Wij hebben het op de begrooting gebracht omdat er naar gevraagd is en het voor de gemeente eer voor- dan nadeel is. En zooals men van den heer Oomens al meermalen heeft kunnen hooren, gevoelen die menschen zich daar achter gesteld. Verwiel. Dat achterstellen zal zich alleen uiten als het niets kost. Smolders, Zijn de menschen daar wel op de hoogte, dat het hun centen kost. Verwiel. Ik stel, voor om, nu de heer Oomens niet hier is, dezen post pro memorie op de begrooting te brengen. Timmermans, ik heb de vaste over tuiging dat, als die menschen weten, dat ze voor een rioleering f 1400 per jaar moeten opbrengen, er geen lief hebberij meer voor zal bestaan. Van Driel. Als een huiseigenaar die kosten nu eens niet kan betalen. Voorzitter. Dat moet. Timmermans. Dat ziet men nu wel aan het adres van de huiseigenaren. Het voorstel van Burg. en Weth. hierna in omvraag gebracht wordt ver worpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Kiijberg, Gragtmans en Smolders. Tegen de heeren Verwiel v. d. Geld, de Graaff, v. d. Aa, Eibers Roggeveen, Timmermans en van Driel. Bij de rondvraag dankt de heer Eibers den Voorzitter voor het hem toegezonden schriftelijk antwoord be treffende zijn vraag aangaande eene bepaling van de politie verordening! Hij zal daar nu niet verder op ingaan omdat door den Voorzitter is gezegd dat toch nog wijzigingen in de politie verordeningen zullen worden aange bracht. Voorzitter. De bedoeling is om dit periodiek ter tafel te brengen. De heer Eibers meent dat bij den raad nooit de bedoeling heeft voorge zeten om de dammen als een pu blieke weg te beschouwen in den geest als thans door de politie is gedaan. De raad heeft alleen de bedoeling ge had dat men die dammen als publieke weg kon beschouwen om het de po litie bij strafbare feiten gemakkelijk te maken, maar niet om alle bepalingen daar te laten toepassen die in de straat van toepassing zijn. Om het nu de menschen lastig te maken als ze na 8 uur 's morgens in een dam een mat staan uit te kloppen, gaat z- i. te ver en kan ook nooit in de bedoe ling van den raad hebben gelegen, want om het de menschen lastig te maken of te bemoeilijken kan bij nie mand hebben voorgezeten. De Voorzitter wijst er op, dat dit politie-toezicht altijd heeft bestaan en het dus absoluut geen nieuwigheid is wat thans in de verordening is opge nomen Het gaat niet om beperking van privaat rechterlijk eigendom maar alleen maar om het heft in handen te hebben en bij overtredingen te kunnen optreden. Was dat niet het geval, dan zou b.v. een slager zijn afval achter in zoo'n dam op een mestvaalt mogen gooien en wat zou dat voor een toe stand geven voor de menschen die daar in een dam wonen. De heer Tielen (*),zegt spr. heeft zich voor deze zaak ook nogal geinteres- seerd maar bedacht moet worden, dat alleen alles komt te vervallen, wanneer voor aan de straat een poort of hek wordt aangebracht. Zoolang dat niet is gedaan blijft het openbare weg. Heeft een eigenaar van zoo'n dam een gat gemaakt en iemand komt daardoor te vallen en breekt een been, dan is hij strafbaar. Het is er absoluut niet om te doen om de menschen te bemoeilijken, maar van den anderen kant moet er toch ook voor worden gewaakt dat het publiek geen last heeft van den willekeur van den een of andere eigenaar van een dam. Eibers. Men mag er wel gebruik van maken maar geen misbruik. Voorzitter. Nu is het dan maar de kwestie wat is misbruik maken. De man waar het om gaat vertikte het om een lantaarn te plaatsen bij een heining die hij er liet plaatsen en dan is het toch niet meer dan billijk dat proces verbaal wordt opgemaakt Eibers Het is dien man zijn wette lijk eigendom, dat recht heeft hij ge kocht en om nu maar te zeggenpas op, wij zijn de baas, is toch nogal erg. Voorzitter. Hij heeft het recht daar een heining neer te zetten. Goed, dat zullen wij eens aannemen, maar dan moet hij de veiligheid nog in acht nemen. U weet heel goed dat daar 's avonds door die dammen nogal eens volk passeert en moeten die menschen nu aan het gevaar worden blootgesteld dat ze zich eer. ongeluk loopen. Als die man een beetje meegaand was zou alles achterwege zijn maar hij vertikte het ge er was niets mee te be- De Voorzitter zegt dat men te maken, weinig behouden, gewoonlijk hetbin- heeft met Kuijsten, die met zijn land daaraan grenst. Die man blijkt ook een zeer stijfhoofdige boer te zijn, want er is absoluut niet mee te onder handelen. Hij zegt maar: koopt het land en zooals de heeren weten is daar een prijs voor gevraagd waar absoluut niet op mag worden ingegaan. Er is ook nog gezegd dat er een hooge heining zal worden gezet met prikkel draad afgemaakt, maar er is niets met hem te beginnen. De Graaff. Het zou toch jammer zijn dat door een dergelijke handel wijze den toestand daar gevaarlijk moet blijven. De Voorzitter zegt dat toch nog tot rioleering kan worden overgegaan echter blijft dan vooraan nog de helft van de straat over. Daarna wordt de vergadering gesloten. Waar wij meenden dat dit eene zaak van algemeen belang was, hebben wij daaromtrent in ons blad onze mee ning gezegd, die wij intusschen nog volkomen staande houden, meer niet. RED. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft November) Nadruk verboden. geweest, gebleven, woonweg ginnen. Eibers. Het gaat bij mij er niet om, om dien persoon te verdedigen, maar meer om er op te wijzen dat men het recht daar nu niet al te ver moet doordrijven. Voorzitter. Nog.£ens, het gaat niet om beperking van eigendomsrecht, maar als zoo'n eigenaar van een dam het nu in het hoofd krijgt om een gat te graven, dan moeten wij dat toch voorkomen ter bescherming van de menschen. Eibers. U als hoofd der politie moet dan eens zus en dan eens zoo kijken. Voorzitter. Het betreft hier een heel onhandelbaar mensch. Iedereen kan bij mij komen en wordt vriendelijk ontvangen, maar het is hier een stugge boer, dat heeft de Commissie van de tentoonstelling ook wel ondervonden Het is een boer die met zijn kop dwars overal doorheen wil. Die man had voorloopig toestemming gekregen voor het plaatsen van een heining en toen is gezegd dat hij er 's avonds een lantaarn moest plaatsen zoolang men met de werkzaamheden daarvan bezig was. Door de politie wordt hier heel tactisch opgetreden en daarin zullen ze steeds mijn steun hebben. Eibers. Die zaak had men een beetje gemoedelijk moeten behandelen. Voorzitter. Die man begon al met verzet tegen de politie te plegen. Klijberg. Iedereen vindt hier steeds een welwillend gehoor, dat zal toch wel door niemand meer worden ont kend, maar het betrof hier zoo maar wat dwarsdrijverij. Eibers Ik verdedig dien persoon ook niet. Ik kom er alleen maar op te neer dat men in die dammen de verordening voor al^ps niet even zwaar moet laten zijn als voor de straat. Men moet de zaak een beetje kalm opvatten. Voorzitter. Bent U daar dan niet van overtuigd Eibers. Wat ik onlangs in geheime vergadering heb gevraagd, was met een klein beetje goede wil toch wel in orde te krijgen geweest. Voorzitter. Weet U dan hoe het verloop van die zaak is geweest Die man waarvoor U opkwam, heeft den boel staan voorliegen en in het begin heeft hij valsche cijfers gegeven. Ik heb hem nog eens ontboden en gezegd zijn cijfers naast de door ons gegeven te leggen. Waren de zijne lager, dan kreeg hij direct- verlofmaar hij is niet eens meer hier geweest Helpen doen we de menschen zooveel als we maar kunnen. Maar dulden dat aan het gezag wordt getornd doe ik niet, daar zal ik voor zorgen. De heer De Graaff vraagt hoe de besprekingen staan betreffende de rioleering van de sloot oostelijk van de St. Chrispijnstraat. De staltijd is ingetreden. De eene veehouder na den andere heeft zijn vee opgestald. In den regel .besluit men hiertoe na eenige gure dagen, als de dieren niet langer in de wei kunnen zijn. Toch dient men hier meer oor deelkundig te handelen.. Ten eerste is het gewenscht, dat het van de wei voldoende heeft afgegraasd, niet alleen omdat dit direct natuurlijk voordeeliger is maar ook omdat zulk een wei in 't voorjaar eerder zich ontwikkelt dan een oude ruige weide. Dus al een poos te voren bepaalt men wanneer het vee ongeveer naar den stal zal gaan. Dit moet ook niet geschieden bij regen achtig weer, wanneer de dieren doornat zijn geregend. De dikke haarvacht is dan nat en vuil, en het gevaar is dan groot dat huidaandoeningen ontstaan, die het dier lang blijven kwellen Vóór de beesten worden opgestald, is het zaak de hoeven eens na te zien, in zonderheid thans, nu het mond- en klauwzeer weer heerscht. Men stuit of voorkomt hierdoorontstekinsprocessen. In den stal missen de dieren alle be weging, zoodat er van een regelmatige afslijting der hoeven als bij den wei- degang, geen sprake is, en er zoo licht een wanverhouding' ontstaat ttisschen afslijting en groei, waardoor tegen het voorjaar de stand van het dier voor goed bedorven kan zijn. Het onder zoek der hoeven late men derhalve vooral niet na. In het najaar, en zoolang het in den winter „open weer" is, worden er heel wat hulpmeststoffen uitgestrooid; niet het minst voorzeker Thomasslakkenmeel. De Directeur van het Proefstation te Maastricht, waar men de aangekochte meststoffen kan laten onderzoeken, waarschuwt in een circulaire tegen minderwaardig Tho- masmeel, dat in den handel is. Het gehalte van phosphorzuur is bij Slakkenmeel zeer varieerend men vond in monsters, genomen uit één partij, gehalten uiteengeloopende van 7 tot 13 en meer dan 18 procent! En het gehalte aan fijnmeel, waarvan de werking van het phosphorzuur in hooge mate afhankelijk is, varieerde van 74 tot 84 procent. Of het dus ook zaak is het Thomasmeel dat men koopt te bemonsteren, en zorgvuldig, zoo goed mogelijk over de geheele partij te bemonsteren, en aan het Proefstation te doen onderzoeken! Wie dit niet doet, weet niet wat hij krijgt. In den tuinHet oogsten ging tot heden nog voort, maar loopt thans ten einde. De opgebonden andijvie brengt men, als het meer gaat vriezen, naar binnen op een droge vorstvrije plaats waar men de struiken ophangt na ze te hebb.en ontdaan van de vuile en rottende bladen. Geregeld wekelijks ziet men ze na om het rottende blad weg te nemen; aldus bewaard, kan deze groente wel duren tot Februari Wortelen, koolrapen, bieten schor- seneeren, rammenas en knollen kan men bewaren in schuur of kelder, in het zand, een laagje wit zand tusschen twee lagen wortelgewassen. Door af dekking met stroo moet men ih de schuur de vorst buitensluiten. Ook buiten kan men ze inkuilen als het water niet te hoog in den grond zit, men dekke den kuil af tegen indrin gende vorst met loof, en zorge, dat het regenwater kan afloopen, door b. v. op de bladeren een luik te leggen Uien en sjalotten beware men op een droge plaatsvorstvrij behoeft ze niet eens te zijn, maar droog is een vereischte. Prei en struikselderij kan men buiten opkuilen; met loof bedek ken, dat men echter verwijdert als het niet meer vriest. Knolselderij wordt in wit zand gekuild, met de kleinste helft in 't zand, het overige ongedekt. Van het loof wordt een nenste hartje. Dit in tegenstelling van de andere wortel— en knolgewassen, waarbij het loof geheel wordt ver wijderd. Daar zijn dit jaar nogal noten ge oogst. Wie geen noteboom heeft, koopt nu van deze gezonde vruchten. Dr. Munoz beveelt het gebruik zeer aan, vooral bij bloedarmoede, bleekzucht, vermagering, klierachtigheid, enz., bij welke ongesteldheden hij goede resul taten er van zag. Wie een paar maal daags acht groote noten gebruikt zal spoedig, na enkele dagen, de goede uitwerking er van zien in een frisschere kleur van gelaat en de lippen. Van nature volbloedige menschen mogen de noten niet dagelijks gebruiken. Vaste planten komen in verschillende burgertuintjes voor, omdat ze in den winter buiten kunnen blijven. Toch kan men enkele niet geheel onverzorgd laten. De pioenroos b.v. die in 't voor jaar al vroeg bloeit, geve men een weinig bedekking, de Rhododendron heeft voor de vorst geen bedekking noodig, maar eenige beschutting tegen den scherpen noord oostenwind is wel gewenscht, b.v. door een rietmat, ter wijl een laag loof om de wortels ook aan te bevelen is. Een bedekking van het Welriekend Viooltje is ook dien stig, wanneer dit bloempje in Augustus verplant is. Bij deze verzorging kan men reeds in Maart of April van de heerlijk riekende bloempjes genieten. ADVERTENTIëN. Mevrouw VAN HAM te Kaatsheuvel tegen 1 Mei a s. 35641 (boerenstand)r. zoekt voor eenige dagen in de week werkhuizen. Adres aan het bureau van dit blad. 35645 35530 ingevoerde 3—5 jaar In verschillende maten. Dagelijks te zien bij A. KÖMLER, ALMKËRK. Prima ZES-cents sigaar. Alleen verkrijgbaar: Grootestraat 112 b./d. Haven WAALWIJK. 35642 dat men bij 35577 DE GROOTSTE VERSCHEI DENHEID PRACHTIGE EN PRACT1SCHE CADEAUX VINDT. VULPENHOUDERS, alle merken, alle prijzen. ALBUMS voor ansichten, post zegels. foto's, Poesië, enz. Groote keuze SPEELGOEDEREN Komt zien om u te overtuigen. Die voor f 5,— koopt ont vangt een VULPENHOUDER cadeauzelfvuller met gouden pen. Opticien, 81822 25 Vuchterstraat 25, g-HERTOGENBOSCH. Telefoon Interoommunaei 170, Fabriek tan kunstledematen, Brbuk- en Buikbanden, Rbchthoudebb, Plattobtzolbn ete e Bpreekdap alle Dinedaffen,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2