nTffl) M HLT ZUIPEN i No. 98. Woensdag 9 Dec. 48e Jrg. TWEEDE BLAD. &TC«2£ Zij die zich met ingang van 1 Januari abonneeren, ont vangen den tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 December 1925. De Etalage-week, zooals we reeds vroeger schreven, heeft succes gehad, natuurlijk daarbij in aanmer king genomen het barre koude weder en de slechte toestand der wegen. Men kan tevreden zijn en dat is in dezen tijd al heel mooi. Bewezen is alweer dat door eens gezinde samenwerking iets kan wor den verkregen en dat het initiatief van «Waalwijks Belang" daarin gesteund door een actief comité uit de winke liers iets goeds voor onze plaats heeft bewerkt en alle moed geeft voor de grootsche Etalage-week die men in 't voorjaar van '26 hoopt te orgauiseeren. De wedstrijd aan deze reclame-week verbonden heeft niel minder succes gehad, ten eerste door de deelname, n.l. van 94 winkeliers en ten tweede door de groote deelname van 't pu bliek. Niet minder dan ongeveer 2000 raders hebben hun geluk beproefd en tijdig hun biljet ingediend, terwijl ook nog velen aan 8 dagen om te raden niet genoeg bleken te hebben, maar hun biljet nog Maandag en Dinsdag indienden, wat dus niet meer voor den wedstrijd en de prijzen in aanmerking kon komen. Het was voor 't bestuur van W B. een heel gezoek, gereken en gecijfer Maar tgen Dinsdagavond het pu bliek ten 8 uur .Musis Sacrum" bin nenstroomde was men vrijwel gereed; en ook het comité der winkeliers had de prijzen netjes in Musis geëtaleerd om daaruit de prijswinners in volg orde te laten kiezen. De officieele lengte van 't lint is 498.95 M. Zooals we hierboven zeiden, was de juiste maat 498 95 Meter Niemand telde preciesde eerste prijs- winner raadde 498.98, terwijl alle 73 prijzen lagen tusschen 502 en 497, (van 500 b.v. waren en 28), er is dus wel goed geraden. De uitslag van den wedstrijd is als volgt 1 M Klerx, Winterdijk 181. 2 W. van Scheridel, Burg. v. d. Klokkenlaan 1. 3 M. Sterrenborg, Vrijh.-Cappel. 4 Pielje Heijmans, Minister Loeff- straat 59. 5 Wed. C. Krol, Grootestraat 239. 6 Gerrit van Oijen, Winterdijk 49 7 L. Versteeg, Stationstraat 104. 8 H. J van Huiten, Grstr. 317. 9 Jos Moonen, Nieuwstraat 1. 10 Johan van Kuijk, Stationstraat 90 B. 11 Antoon Fijneman, le Zeine 94. 12 C. Verhulst, Gr.str. 179. 13 P. van Mierio, Gr.str. 391. 14 A. Broumels, Stationstraat 6. 15 Anna Hens, Grstr. 355 16 M. Heijnen, Grs.tr. 230. 17 C. A. Klerx, Minister Loefstr. 59. 18 Gust Bergmans, Gr.str. 138. 19 Johan de Ruijter, Putstr. 88. 20 P. Trimbach-Hamers, Chrispijn- straat 118. 21 A. van Delft. Stationstraat 117. 22 A. van Heeswijk Laageind 38. 23 J. van Bladel, Gr.str. 286 24 Jos. Bossers, Stationstraat 15. 25 Herman Slaats, St. Antoniusstr. 26 Jac. Klerx, Min. Loefstr. 4. 27 N. van Dongen Lathouwers Gr.str. 173. 28 F. v. d. Geer, Mr. v. Coothstr 47. 29 C. Siegenthaler. le Zeine 72. 30 Jan Pennings, Molenstraat 40. 31 C. Vesters, Gr.str. 299. 32 Dirkje Gouda, Winterdijk 168a. 33 Casper van Velthoven. Laageind 24. 34 Piet Klerx. Tramremise Drunen. 35 Jac. Kleijssen, Grstr. 81. 36 C. Bierens, Stationstraat 25. 37 Joh. v. d. Ven. Stationstraat 14. 38 Anna Vloeimans, Stationstr, 79. 39 C. Veraa, Nieuwstraat 39. 40 C. Kleijn, Grootestraat 111. 41 A. van Iersel. Grootestraat 174. 42 P. Henkes, St Crispijnstraat 50. 43 Lucia Verhagen, Gr. Straat 2. 44 Coehorst, St. Antoniusstr. 125. 45 J. Scholten, Mr. v. Coothstr. 45. 46 J. Verweijen, Winterdijk. 47 G. v. Schaik, Stationstr. 134. 48 Nelly v. d. Pennen, Nieuwstr. 18. 49- G. Schambergen, Grootestr. 177. 50 G. H. v. d. Ven, Grootestr. 94b. 51 Mina Verhoeven, Hoekeinde. 52 J. Schambergen, Grootestr. 177. 53 Goedhart-v. Zeist, Grootestr. 15e. 54 E. Schambergen, Grootestr. 177. 55 F. Klijberg, Mr Loeffstr. 38 56 Joh. v. Hooff, St. Crispijnstr. 92. 57 Klerkx-v. Heijst, Grootestr. 33e. 58 F. A. Klerx, Drunen C 12. 59 Frans van Vugt, Stationstr. 54. 60 Dlna Slaats, St. Antoniusstr. 4. 61 G. Ligtvoet, Stationstr. 140. 62 L M. Blok, Bes Steeg 65 63 H. Kastelijns, St. Antoniusstr. 109. 64 W. Braspenning, Zeine No. 1. 65 W. Verhagen, Besoijen 2. 66 M. Pulles, Nieuwstraat 16. 67 W. Eikenbroek, St. Ant.str. 53. 68 Jos. Fijneman, 2e Zeine 94. 69 M. Kuipers, Besoijensche Steeg. 70 Cato Heijmans. Min Loeffstr. 59. 71 C. Maas, St. Crispijnstr. 861. 72 W. Kolsteren Jr., Gr. Str. 73 Pieter Brans, Parallelweg 7. De heer J. van Erp had boven dien voor zijn eigen winkel nog drie aparte prijzen beschikbaar gesteld. Deze werden aan de beste raadsters, toegewezen n.l. 1. Mej. Jeanne Kamp, St. Antonius- straat. 2. Mevr. Mortier. 3. Mej. Betsy Kolsteren. la dezen tijd dat over 't algemeen van malaise gesproken kan worden, is het verblijdend te vernemen dat er ook fabrieken zijn waar de toestand verbetert en waar men zelfs tot uit breiding kan overgaan. Dezer dagen vernamen wij nldat de firma |os. Groenen door verplaat sing harer kantoren, hare fabrieks- ruimte aanmerkelijk heeft vergroot en het de bedoeling is. binnen den kortst mogelijken tijd de productie tot het dubbele op te voeren De Fa Groenen legt zich den iaatsten tijd vooral toe op Export, waarvoor zij ook dezer dagen weder belangtijke orders ontving. Men is bezig om tot oprichting te geraken van een Missie-Naaikring in de parochie van St. Jan Baptist. Zijn wij goed ingelicht, dan bestaat het plan om ook zoodra mogelijk te komen tot een Missie-tentoonstelling In de Bergsche Maas komt thans veel drijfijs voor, zoodat men de Stoompont uit de vaart heeft moeten nemen en de overtocht nu alleen nog maar op den dag per roeiboot plaats heeft Voor de velen die dagelijks van het Land van Heusden en Altena in de Langstraat moeten zijn en omge keerd is dit een groote last- en veelal ook een groote schadepost. Wanneer, zoo roepen vooral de bewoners van Drongelen, Meeuwen, Babiloniënbroek en het verdere ge deelte van hel Land van Heusden en Altena, zal er eens een vaste brug komen? Niet alleen dat dit voor de bewoners een groot gemak en voor deel zou geven, maar bovenal ook j zou het voor het Rijk over een aantal jaren heel wat goedkooper uit komen. De Thor onderhoudt ondanks het vele drijfijs nog geregeld de vaart. De vrachtboot, die in de haven alhier haar los- en laadplaats heeft, j zit vasl gevroren. Toen men heden- middig pogingen aanwendde om door het ijs heep te breken, brak de schroef Het ijs dat 16 c.M. dik was, bleek nog te sterk. Blijft de dooi aanhouden, dan zul len de booten van de Hollandsche Buurtspoorwegen spoedig trachten de haven binnen te komen, j Wij vestigen nogmaals de aan- dacht op den eursus-avond a.s. Don- derdag in de groote zaal der R.K. Werklieden-vereeniging, waarin de eerw. heer Lathouwers, leeraar aan 't instituut zal spreken over: «doof stommen en doofstommen-onderwijs. Na eene verhandeling over dit onder werp, wordt met zes door hem mee gebrachte leerlingen een practische les gegeven en daarna zullen zij decla- meeren. Een hoogst interessante avond staat dus den belangstellenden wederom te wachten. Op 5, 6 en 7 December hield i de Waalwijksche Pluimvee-vereeniging een goed geslaagde clubtentoonstt Hing j bij den heer Holzer-Passier, waar deze vereeniging is gevestigd. Als keurmeester trad op de heer J. Roelands uit 's Bosch. In het voor dit doel uitstekend geschikte zaaltje prijkten een 100-tal prima-inzendingenspeciaal in Ply mouth Rocks, Wit-Wyandottes, Barne- velders, Minorca's en Patrijs-Leghorns, waren uitstekende exemplaren inge zonden, ook waren er een paar krielen j en Indische loopeenden, i De show werd goed bezocht en gaf een duidelijk beeld van de lief hebberij in plaats en omgeving, en toonde aan hoe ook hier de pluimvee- j teelt toeneemt en in goede banen wordt geleid. De eere-prijzen werden toegekend aan A. G. Both. Leijtens van Leest, W. Voulon, H. Stokwielder, M. Bakkers, W van Heesch, Corn van Dongen, i Ook de Waalwijksche Kanarie vereniging hield Zaterdag en Zondag hare tentoonstelling bij den heer A. van Vugt, aan de Burgemeester v. d. Klokkenlaan. Ook hier goede deel name, prima materiaal en de noodige belangstelling De jury had ook hier een zeer moeilijke taak, die tot resul taat had dat werden toegekend de navolgende prijzen Klas I, 4 vogels eigenteelt 1925. lste prijs W. Raaijmaakers. 2de Th. van Rijswijk. 3de Jac. de Brouwer. Klas II, 2 vogels eigenteelt 1925. lste prijs L. Dekkers, b. I. 2de M Wellens. 3de J. Vugts, b. 1. Klas III, 1 vogel eigenteelt 1925. lste prijs L. Dekkers, b. 1. 2de J. Vugts. 3de J. Vugts. Klas IV, 2 vogels open klas. lste prijs Th. van Rijswijk. 2de W. Raaijmaakers. 3de M. Wellens. Klas V, 1 vogel open klas. lste prijs P. Wijkmans. 2de P. Wijkmans. 3de L. Dekkers. De gelegenheid om te schaatsen is voor onze plaats nog niet groot geweest. De kleineren vermaakten zich op Spoorsloot, enz. de grooteren gingen naar Labbegat of naar den Hoefswiel. Hoewel het ijs niet bepaald mooi was te noemen, werd er toch nogal gebruik van gemaakt. De overtocht te Keizersveer geschiedde nog met de stoompont per vol uur van de Noorderhaven, per half uur van de Zuiderhaven, des nachts per roeiboot Ingezonden Mededeelingen. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onre- gelmatigen Stoelgang zijn Mijnha-dt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. F reder ik van Eeden. Aanstaanden Vrijdagavond zal de tweede avond der letterkundige reeks gehouden worden, ditmaal niet in het intieme zaaltje van Hotel Verwiel, maar in Musis Sacrum, daar men een groo teren toeloop van toehoorders verwacht dan op de letterkundige avonden ge woonlijk het geval is. Dan toch komt spreken Dr. Frede- rik van Eeden, een naam die velen hetzij belangstelling, hetzij nieuwsgie righeid moet inboezemen. Deze dichter en poëtische proza schrijver werd geboren te Haarlem waar hij zijn jeugd doorbracht, hij promoveerde in 1886 tot doctor in de medicijnen te Amsterdam. Daarna stu deerde hij te Nancy en bestudeerde te Amsterdam een inrichting voor ziels zieken. Het bekendste feit uit zijn bewogen leven is wel de stichting in 1898 eener landbouwonderneming met gemeenschappelijk grondbezit Walden genaamd, welke echter na enkele kom mervolle jaren ten gronde ging. In 1907—1909 maakte Dr. v. Eden pro paganda in Amerika en Duitschland voor zijne religieus communistische ideën welke hij in Walden in praktijk had willen brengen, ongeveer zooals Leon Tolstoi «in Rusland deed. Hij was een der oprichters van de Nieuwe Gids, waarin de kleine Johan nes het eerst verscheen. In 1893 staakte hij reeds de samenwerking met zijn letter kundige vrienden en sloeg hij een zelfgebaanden weg in. Van 1914 1922 was hij mederedac teur van de Groene Amsterdammer. In 1921, na lang zoeken en streven vond hij het rustpunt zijner zielsevolu- tie in de katholieke kerk. Hij is ongetwijfeld de meest mar kante figuur onzer Nederlandsche let teren, sinds 1880 Ver van de L'art pour l'art theorieën zijner tijdgenooten is hij de zuivere nastrever zijner eigen ethiek geweest. Ver boven de aan bidders van enkel klankschoon is hij altoos en voor alles een edel, zoekend en goed mensch geweest in en buiten zijn kunst. Na eindeloos ronddolen heeft hij in een Benedictijnsch millieu, die vol- maakste belichaming der christelijke schoonheid, in de abdij te Oosterhout de volle openbaring dier supreme schoonheid aanschouwd. Over die schoonheid in Geloof en Poezie zal Dr. Frederik van Eeden ons aanstaanden Vrijdagavond komen spre ken om na de pauze ons enkele zijner gedichten uit oudere en nieuwere pe. riode te doen hooren. Zoo zullen wij stap voor stap de belangwekkende evolutie dezer fijne dichterziel kunnen nagaan en een diepere kijk in dit edele ziele- j leven kan niet anders dan het onze op hooger peil voeren. G. v. I. Het gemeentebestuur van 's Her togenbosch had de Staten van Noord- Brabant verzocht Ged. Staten te mach- tigen aan de daarvoor in aanmerking j komende gemeenten ook over 1926 bijdragen toe te kennen In de door haar over dat jaar te maken kosten j tot bestrijding van werkloosheid en daartoe te beschikken over de gelden, welke zullen overblijven na uitkeering van de subsidies, die Ged. Statin krachtens de door de Siaten bij be- sluit van 30 Juli 1925 verleende machtiging over het jaar 1925 alsnog zullen mogen toekennen uit het over 1924 beschikbaar gebleven bedrag, ad ruim f 148.000. Ged. Staten deelen mede. dat zich tot heden de gemeenten Rucphen, Loon-op Zand, Tilburg, Helmond en 's Hertogenbosch om toekenning van provinciaal subsidie over het jaar 1925 hebben aangemeld, dat de regee ring den besturen dier gemeenten financieelen steun heeft toegezegd in de kosten van de door hen bij wijze van werkverschalfing over 1925 uit te voeren werken en dat door het rijk bereids subsidies betaalbaar zijn gesteld aan de gemeenten Tilburg, Rucphen en 's Hertogenbosch tot bedra gen van onderscheidenlijk f 16.436.24, f 2709.56 en f 807.96, in welke bedra gen de provincie overeenkomstig het in de zomerzitting 1925 gedaan voor stel hoogstens de helft zal kunnen subsidieeren. Ged. Staten zeggen, dat kan worden aangenomen, dat in geen geval het orer 1925 beschikbaar gebleven be- drag van f 148.C00 ten volle zal worden aangesproken. Ged. Staten meer.en daarom te handelen in den geest, welke bij het voteeren van het oorspronkelijk uit getrokken bedrag van f 200.000 heeft voorgezeten, door andermaal het voor stel te doen om over dat bedrag verder te mogen beschikken ten behoeve van de gemeenten, welke ook over 1926 nog uitgaven wegens werkloosheids bestrijding zullen hebben te doen en onder dezelfde voorwaarden. Onze aandacht wordt gevestigd op een interessante puzzle, genaamd Gazelle Puzzlevan de bekende rijwielfabriek van dien naam. Deze puzzle komt voor in «De Kampioen" van Vrijdag 11 December en kan hieraan door iedereen worden deelgenomen. Voor de gelukkige oplossers worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Zoo hoorden wij verluiden, dat er onder de serie prijzen zelfs 4 eerste klas Gazelle-rijwielen voorkomen. Aan de Gazelle Rijwielfabriek te Dieren zijn ook formulieren der puzzle te bekomen. DRUNEN. Zondag j 1. had een bot sing plaats, tusschen de auto van dok ter van Seters en de tram der Holl. Buurtspoorwegen. Door de gladheid van den weg schoof de auto dwars en werd een der banden en een ruit vernield. Wonder boven wonder zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Maandag j.l. werd in de Harmo nie-zaal een bioscoopvoorstelling ge geven met als hoofdnummers: „Nibelungen" deel „Siegfried" Het bezoek was slechts matig te noemen, ofschoon bijwoning van deze pracht voorstelling ruimschoots de moeite loonde. Deze week begint het Triduum voor de leden der Jongelingen Congre gatie. De les in sociologie op a. s. Donder dag komt daardoor te vervallen 's HERTOGENBOSCH. In de giste ren gehouden gemeenteraadsvergade ring is vastgesteld een verordening op de samenstelling, enz van een perso neelscommissie, die advies zal geven over algemeene arbeids-en dienstvoor- waarden. Zij bestaat uit drie raadsleden, drie ambtenaren, drie politiebeambten en drie werklieden en kan zich in drie subcommissies splitsen, teneinde zaken die speciaal de ambtenaren, politiebe ambten of werklieden betreffen, te be handelen. Het terrein der biggenmarkt werd weer voor 5 jaar van het rijk inge huurd tegen f 1000 per jaar. Een bedrag van f2500 werd tegen 5'/a pCt toegestaan voor den aankoop van 7 a 8 stuks vee van het Maas Rijn en I|selveeslag voor de afdeeling Orthen. Een gedeelte der vergadering werd gewijd aan de algemeene beschouwing over de gemeentebegrooting die nog wordt voortgezet. CAPELLE. J.l. Vrijdagavond half acht hield de Capelsche IJsclub onder voor zitterschap van den heer C. Vos-v. Gent bij den heer L. F. van Dongen haar jaarvergadering, die niet druk bezocht was Nadat de voorzitter de vergadering geopend had en de aanwezigen had welkom geheeten, werd door den secretaris-penningmeester het jaarver slag voorgelezen, benevens een over zicht gegeven van den financieelen toestand der vereeniging, waaruit bleek, dat deze niet ongunstig was. Hierna werden de boeken en be scheiden van den penningmeester door de heeren Adr. Cové en Adr. Dekkers Az. nagezien en in orde bevonden. Vervolgens werden de aftredende bestuursleden, de heeren C J. v. d. Hoek en J. Michaël, met overgroote meerderheid van stemmen herkozen, waarna besloten werd het bestuur met nog 2 leden uit te breiden, waartoe gekozen werden de heeren Fl. van Suilekom en M van Pelt Mz., die, evenals de beide herkozen bestuurs leden, hun benoeming aannamen. Na een langdurige discussie werd daarna besloten, het bestuur op te dragen de ontworpen plannen tot op richting van een vaste Ijsbaan verder uit te werken en uit te voeren. Hierna werd de vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. De wegwerker bij de Ned Spoor wegen, de heer J. van Erp alhier, is bevorderd tot ploegbaas en meteen overgeplaatst naar Nuland Geffen. Tengevolge van het vele drijfijs dat zich in den Nieuwen Maasmond bevindt, is de stoompont aan het Capelsche veer tijdelijk uit de vaart genomen, zoodat de verbinding met het land van Altena van hieruit ver broken is. In verband met drukke werkzaam heden heeft mej. F. Katz, lid der Tweede Kamer, bericht, dat het haar onmogelijk is deze maand voor de Chr. Besturenbond Sprang—Capelle een lezing te houden, waarom als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren v. d. Wal uit 's Bosch en Wetselaar uit Dordrecht, welke heeren op 17 dezer voor den Besturenbond in de O. L. school in de Nieuwstraat of in de Ger. kerk alhier een lezing zullen houden. De Buitenpolder, die momenteel een ijsvlakte is, biedt thans aan grooten en kleinen de gelegenheid van het schaatsenrijden te profiteeren, waarvan de laatste dagen dan ook een zeer druk gebruik wordt gemaak. De IJsclub is al druk in de weer met het organi- seeren van wedstrijden. In den loop dezer week zullen een tweetal ijsfeesten worden gehouden. WASPIK. Het triduum, dat vooraf gaat aan het feest van het 60-jarig bestaan der H. Familie, zal a.s. Don derdag 's avonds om 7 uur geopend worden. De tuinbouwcursus zal geopend worden op Maandag 14 Dec.'s avonds half zeven De cursus zal bestaan uit 10 lessen, welke elke week 's avonds om half zeven op Maandag en Woens dag zullen gegeven worden door den heer Verduijn, tuinbouwleeraar te Dussen. Voor den cursus hebben zich 22 leerlingen aangemeld. Met het verbouwen van het voor malig café Van Iersel, dat ingericht wordt voor wijkgebouw van het «Wit- Gele Kruis", is reeds een begin ge maakt. Men hoopt het nog dezen winter tn gebruik te kunnen nemen. Voor de betrekking van hoofd der Christelijke school hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. RAAMSDONKSVEER. Gedurende de maand November werd aan het Post kantoor alhier ingelegd f 21426,44 en terugbetaald f 10174,06. Door de Rolbrug passeerden de afgeloopen maand 2412 vaartuigen met een totaal inhoud van 244)74 ton. Naar wij vernamen hebben de heeren G. Oosterling, A. Redert en C. Sneep hun benoeming tot ouderling aangenomen en de heer D. Konings Az. evenzoo zijn benoeming tot diaken der Ned. Herv. Kerk. De vergadering van de Zendings- vereeniging, waar als spreker optrad zendeling Blinde, was goed bezocht. 80 personen waren opgekomen, trot- seerend de kou en de gladheid van den weg. De collecte bedroeg f 17.—. Hierdoor steeg het bedrag dat aan de samenwerkende Zendingsvereenigingen kon afgedragen worden dit jaar tot 400 gulden. Dezer dagen zal de collecte ge- houden worden voor de viering van het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool. De gezagvoerder van de pont aan het Keizersveer, de heer Den Dunnen, kreeg een slag van het stuur rad, werd over het dek geslingerd en bekwam een hersenschudding. Bij den heer J S in de Koning straat werd Zondagavond ingebroken en naar wij vernamen f 74 ontvreemd. Zaterdag werd alhier voor de duivenboonen f 16.50 per H L. betaald voor de tarwe 15,25 cent per KG en voor hooi f 18 tot f 19 per 500 K G. MADE. Ten ostkantore alhier en de drie daaronder ressorteerende hulp kantoren werd in de maand November bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 23602,34 en terugbetaald f 10095,45. In November werd bij den post cheque en girodiensi ten postkantore alhier gestort f 124 220 03 en uitbetaald wegens cheque's f42773,59. Op het postkantoor te Drimmelen werd in November bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f 1145.50 enterug- betaald f 576. De Patronaatsharmonie heeft in

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5