i afiatwm %haimiaUek,bhtfCumzaM UIT DE PERS. eerst wat meer van willen weten. Voorzitter. Na afloop van de open bare vergadering zal ik u een en ander mededeelen. Ik acht het niet gewenscht hier in openbare vergadering daar nader op in te gaan. Aldus wordt besloten 5. Schrijven van bewoners van Drimmeien en Made om de gevaarlijke bocht in den weg van het Station naar Drimmeien weg tc nemen, alsook om eenige lichtpunten te willen aanbrengen Voorzitter. Dat schrijven is nog maar kort geleden ingekomen en daarom stel ik voor dat Burg. en Weth. eerst maar eens ter plaatse een onderzoek laten instellen en een opgaaf van de kosten laten geven. Die bocht is daar bij het Heultje even voorbij de zure wei. Wij zullen ook laten onderzoeken wat de kosten voor het brengen van een lichtpunt daar zijn. Van der Sluis. Voor auto's is het daar heel gevaarlijk Wil men een af doende verbetering krijgen, dan moet men den weg verbreeden. Van der Veeken. Het grootste ge vaar zit 'm daar in het Heultje. Voorzitter. Is dat zoo moeilijk om te veranderen. Van der Veeken De gemeente heeft daarover niets te zeggen, want het behoort aan den polder. Van der Sluis. Dat heultje moet daar verlegd worden, want nu is het daar veel te smal. En wat de verlich ting betreft, dat zal reusachtig veel geld kosten. Alleen het aanbren gen van de kabel zal minstens f 1000 kosten want men zal een ondergrond- sche kabel moeten leggen en de af stand is zeker 600 k 700 M. Boven den grond het net aanbrengen gaat niet, althans dat zal nog meer kosten want behalve dat men aan weerszijden van den weg boomen heeft staan loopt de telefoon als het ware zig zags ge- wijze over de straat en als men de telefoon moet laten ombouwen weet men niet voor welke kosten men komt te staan. Dan zou men de stroom via het Coöperatief bedrijf moeten betrekken en dat moet zelf al 23.16 per K.W.U. betalen. De Coöperatie kan die kos ten in geen geval dragen. Van der Veeken. Het beste zal zijn den weg te verbreeden daar ter plaatse. Als men gaat kijken zal er best 'n oplos sing gevonden kunnen worden. Voorzitter. Volgens mij is het Heultje de grootste struikelblok. Van der Veeken. Men kan het aan het polderbestuur vragen of die daar verandering in wil brengen. Maar die kunnen alles ook zoo gemakkelijk maar niet laten doen. Van der Sluis Die hebben nu geld genoeg. Diepstraten. Die sluis moet in het verlengde gebracht worden en zoolang dat niet wordt gedaan bereikt men niets. Er moet daar verbetering ge bracht worden eer er ongelukken ge beuren. Men moet er niet mee wachten totdat iemand is verdronken, want dan zou men zeggen hadden wij het maar gedaan. Met betalen is men er vanaf Voorzitter. Dan zou men op geen buitenweg meer kunnen komen. Van der Veeken. Laat de gemeente schriftelijk bij den polder om verbete ring van de heul vragen. Er zijn twee Heemraden die ook lid van den raad zijn en die zullen wel hun best doen dat men tot een goede oplossing komt- Vroeger is er ook eens een verande ring gebracht toen een Heemraad daarin was geloopen. Ik zou zoo zeggen Iaat nu de jongste Heemraad er eens in loopen, dan zal er wel spoedig verbetering aangebracht wor den. Antonissen. Aan de jongste is veel meer verspeeld dan aan den oudste. Diepstraten. Dat is allemaal maar gekheid, maar ik zeg U dat het daar verdomd gevaarlijk is en dat daarin moet voorzien worden. Van der Sluis Met een petroleum verlichting was misschien al een goede verbetering te brengen. Diepstraten. Dat kan wel. Daar in de buurt zal wel iemand te vinden zijn die zich met het aansteken van die lantaarn wil belasten. Van Beek. IJc zou Burg. en Weïh. de zaak maar eens laten onderzoeken. De heer Ligtvoet is de meening toegedaan dat door verbreeding van den weg de beste oplossing is te vinden. De menschen moeten daar dan maar ijskoud den grond voor af staan. De pachter van de hoef moet met de Coöperatie samenwerken, want het is een belang voor alle menschen, zegt spr. Voorzitter. Het beste bewijs dat het zoo heel erg niet is, is het feit dat er nog nooit een ongeluk heeft plaats gehad. Duizend gulden gaan betalen voor het aanbrengen van een lichtpunt is geen gemeentebelang. Segeren. Als de weg maar recht wordt gemaakt, is het gevaar zoo groot niet meer Ingezonden Mededeelingen. •v\ o.- Pijnen van allerlei aard w bestrijdt men met ;Buisje 75ct. Bij ApotH.en Drogisten Diepstraten. Ik kan mij er wel mee vereenigen dat Burg. en Welh. de zaak eerst eens onderzoeken als er maar heel veel spoed achter het werk wordt gezet. Van der Reijt. Ik zou bij Burg. en Weth. loch graag van Diepstratén als deskundige bijvoegen. Diepstraten. Dat zal ik wel graiis doen, als men het maar spoedig doet Antonissen. Er wordt een hoop gedaan voor niets, dat zijn we zoo gewoon. Diepstraten. Ik dacht daar straks a wat zijn ze toch erg gesteld op het zelf bouwen van die schoollokalen Maar de 10 pCt. is er af hoor (Gelach). Segeren. Ik zou van Beek ook in zitting willen zien de Commissie nemen. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De heer v. d. Sluis wil nog even opmerken dat de Coöperatie in Drim melen, wat het licht betreft, niets kan doen aangezien deze zelf 23.16 cent per K.W.U. moet betalen, dus als deze 30 cent zal rekenen, ze nog niets verdient. Van Beek. Het is hoog noodig da men daar eenige lichtpunten aanbrengt Voorzitter. Dan kan men wel zeggen dat dit op alle buitenwegen hoog noodig is. Als men de boeren soms ziet tobben als ze met een kar peeën of pulp er door heen moeten, nou,. maar het is niet mogelijk overal lich te gaan brengen. Antonissen. Er wordt telkens ge sproken dat die weg voor de auto's zoo gevaarlijk is, maai voor de men schen, de voetgangers, is het vee' erger. Een auto heelt een goed licht op en een voetganger niet. Voorzitter. Enfin, de Commissie za deze kwestie nu nader bekijken. De heer Norbart merkt op dat in 1923 besloten is om voor schippers cinderen voor 80 pCt. tegemoet te komen in de schoolkosten zoo de schippers hun kinderen op school willen doen en deze kosten zelf niet kunnen dragen. Nadien is van den Vlinister het besluit gekomen dat de schippers die aan boord wonen, vrij zijn van gemeentebelasting, waardoor iet besluit van den raad van 1923 is komen te vervallen, want dat was gebaseerd op de belasting die de schippers aan de gemeente moesten betalen. Het besluit van den Minister is wel toe te juichen, want de schip pers hadden niets voor hun belasting centen. Van gas- of waterleiding, van mooie harde wegen of trottoirs, profi- teeren ze toch niet. Voorzitter Schippers profiteeren niet, maar dan toch wel in den distributie tijd. Norbart. Toen betaalden ze ook de belasting. Maar waar ze jaren en jaren belasting betaald hebben en nooit van iets hebben kunnen profiteeren, zou ik willen zien dat de schippers, die jaren in dienst zijn geweest in de mobilisatie om 's lands belangen te dienen en toen, daarvan afzijnde, een duur schip hebben gekocht, wat van daag de helft niet meer van de waarde heeft, dus op zeer zware lasten zitten, worden geholpen door voor hun kin deren 80 pCt. in de schoolkosten te betalen. Ik acht zulks zeer billijk omdat die menschen vroeger altijd belasting heb ben betaald en er nooit iets voor hebben gehad, nu ja. in de mobilisatie een broodkaart. Voorzitter. Zeer veel schippers zijn er geweest die hun belasting niet betaald hebben. Wij konden ze niet achterhalen omdat we ze niet konden vinden. Norbart. Dat is dan de schuld niet van die menschen geweest, maar van het gemeentebestuur. Een zakenman zal het toch niet invallen om zijn kinderen geen onder wijs te geven wetend dat zijn kinderen dan later in de maatschappij niets kunnen doen. De schippers weten dat ook, want een schipper moet tegenwoordig met al die reglementen en voorschriften waaraan hij zich heeft te houden, wel een beetje bij zijn, anders is het mis. Maar een schipper die aan boord woont kan zijn kinderen niet naar school sturen tenzij naar een kost school, want juist vooral de kleinere schippers zitten vandaag hier en mor gen daar, en zij die door de mobili satie thans op zulk een zware lasten zitten, kunnen hun kinderen niet naar school zenden, met het gevolg dat Van der Sluis. Als de gemeente de die kinderen niet eens het hoogst kosten van de kabel maar betaalt, I noodige te leeren krijgen Die kinderen zal de stroom er wel komen. zijn dus nu de dupe van de mobili satie. Had hun vader toen niet in 's lands dienst moeten zijn, dan zouden zij thans niet in dien toestand hebben verkeerd. Ik geloof dat het gemeente bestuur altijd verantwoord is als we die menschen helpen door hun 80 pCt. in de kosten van het onderwijs voor hun kinderen te vergoeden. Bedacht moet worden dat er schip pers zijn die meer schuld hebben dan hun schip thans waard is. Voorzitter. Thuis moet men de kinderen ook eten en kleeren geven en er is al een school waar men ze voor f 4 per week op kan krijgen. Zouden er nu schippers zijn die dit niet kunnen betalen. Norbart. Zeker zijn er die en dan moet U ook bedenken dat een schipper aan boord niet zooveel kost. Was het niet noodig geweest, dan zou het raadsbesluit toch niet zijn genomen. Voorzitter. Als er een was gekomen zou het besluit natuurlijk zijn uitge voerd, maar er is er nog nooit een geweest die daarom is komen vragen. Norbart. Dat zal wel, want nu komen die kinderen pas van die jongens of mannen die in de mobilisatie in dienst zijn geweest. Die kinderen zijn i.u pas een jaar of zeven of acht. Van der Sluis. Van den heer Nor bart hoor ik dat die menschen slacht offers van de mobilisatie zijn, maar dan moeten ze niet bij de gemeente, maar bij het Rijk aankloppen. Aan het Rijk moeten ze nu ook nog be lasting betalen Dat die ze dan helpt. Norbart. Men moet die menschen niet als een bedelaar afwijzen. Als een ongelukkige stakker bij U om een boterham komt vragen, dan zult U. durf ik vertrouwen, toch niet zeggen ga die boterham daar maar bij dien boer vragen. Die menschen hebben altijd gemeentebelasting betaald terwijl ze er nooit iets genot van hebben gehad. Voorzitter. Als Uw vlieger opgaat, zullen veel schippers hun domicilie hierheen brengen, vrees ik. Norbart. Dat is geen motief om er niet op in te gaan, want dat is alles te reglementeeren. Voorzitter Het is toch wel opvallend dat er nog nooit iemand bij me is geweest om te vragen hem te willen helpen. Norbart. Dat komt ten eerste, zoo als ik al heb gezegd, omdat die kinde ren nu pas aankomen en ten tweede omdat een schipper niet zoo gemak kelijk naar een burgemeester loopt. Daar ziet hij tegen op en ik geloof goed dat er zijn die veel liever hun kinderen geheel zien verstoken van onderwijs, eer dat ze daar toe over gaan. Wat wordt er niet voor het onder wijs gedaan. Ze hebben hier een mooie school en hebben zedeschool- aren gehad, dan wordt er nog eens geld uitgegeven voor herhalings— onderwijs, voor volwassenen. Dit alles uich ik toe, maar dan moet men aan den anderen kant ook zeggenvoor die kinderen die anders absoluut geen onderwijs kunnen hebben, hebben we ook iets over. Van der Reijt. Ik ben bang dat als uw voorstel wordt aangenomen, hier heel veel schippers hun domicilie zullen brengen. Wat doen andere gemeenten in deze. Norbart. Er zijn al gemeenten die doen wat ik voorstel. In België heeft men een school waar dat nu niet eens 4 per week kost. - Voorzitter. Ik zou liever ieder geval op zich zelf willen behandelen. Als er een schipper komt en hij toont aan dat hij niet in staat is om die kosten om zijn kinderen op school te doen kan betalen, waarom zou men hem dan niet helpen. Van der Sluis. Met ieder geval op zich zelf te behandelen kan ik me wel vereenigen want ik begrijp, dat er onder de schippers ook menschen zijn die in m oeilijke omstandigheden ver- keeren. De heer Norbart kan zich daar wel mee vereenigen doch wil opmerken dat die schippers niet als armlastige zijn te beschouwen. Ze hebben hun bedrijf maar door de groote waarde daling van hun schip zijn ze in moei lijke omstandigheden komen te ver keereri. Wordt vervolgd. De Crisis. De a r. «Rotterdammer" begroet de tweede opdracht aan dr de Visser met minder vreugde dan de eerste. „Om twee redenen. De overgang van het parlementaire tot het extra- parlementaire kabinet >eteekent een gevoelige achteruitgang. Wie de goede ontwikkeling van ons constitutioneele stelsel wenscht, moet vooral in dezen tijd het optreden van een parlementair kabinet begeeren Dat die begeerte bij het slagen van Dr. de Vissser's pogen onvervuld zal blijven, val te betreuren. En in de tweede plaats stemt het droef, dat de saamwerking tusschen de christelijke partijen nog zooveel te wenschen overlaat dat op haar geen parlementair ministerie gefundeerd kan worden." De a. r. «Standaard" schrijft o. m. „De formateur heeft thans het voor deel. dat'-hij niet meer heeft te onder handelen met dè politieke partijen die niet tot elkander te brengen waren maar alleen met enkele personen die aangezocht zullen worden. Het valt niet gemakkelijk op het gebied van de hier bestaande mogelijk heden in scherpe onderscheiding te treden, Men gewaagt soms van een Zaken kabinet, soms van een extra-parlemen tair Kabinet. Op de vraagwat is-een Zakenka binet, weet eigenlijk niemand een ant woord te geven enr;in onze parlemen taire geschiedenis is het ook niet aan wezig. Het precedent is gewoonlijk leer zaam, maar dit precedent ontbreekt. Een Zakenkabinet, zoo stelt men het zich wel voor, treedt op zonder program en dient alleen om den ge wonen gang van zaken gaande te houden en om voorts dre vraagstukken onder handen te nemen, van welke men mag aannemen, dat zij in de Staten—Generaal zoo ongeveer aller instemming zullen vinden. De Haagsche briefschrijver van „de Tijd" is intusschen van een tegenover gestelde opinie De heer de Visser is een der weinige mannen van rechts welke voor de functie van een extra par lementair de eigenaardige capacitei ten heeft. Hij staat ten overvloede zelf vrij tegenover het conflict, zoo dat niemand hem van draaien of ver raad zou kunnen beschuldigen, in dien hij, een zakenkabinet vormende door dit zakenkabinet aan het con flict een voor de Katholieken be vredigende oplossing zou doen geven. Hij kan dit veel beter als formateur van een zakenkabinet, die als zoodanig verplicht is loste zijn van zijn pariij, ook waar hij een ha rer meest geziene leden is en blijft, dan als formateur van een politiek kabinet, waarin hij alleen zitting zou kunnen nemen als leider van de christelijk historische partij. Voor deze laatste is er geen aangenamer oplossing van het conflict denkbaar, dan een, welke haar wordt opgelegd door een man, die in haar gelederen een plaats inneemt als dr. de Vis ser. Het spreekt echter vanzelf, dat buiten zoodanig Kabinet de heer de Visser niet kan blijven, hetgeen wel het geval zou zijn geweest, indien de coalitie ware hersteld. Het had dan voor de hand gelegen, dat men op de ministerieele zetels had laten zitten, wat zit. BUITENLAND. Zooals we reeds geme.d hebben, heeft de Volkenbondsraad zich over eenkomstig het advies van't Haagsche Hot arbitrale en niet uitsluitend bemiddelende bevoegdheid toegekend. De Turksche afvaardiging heeft zich daartegen verzet, omdatTurkije een vraag van zoo groot nationaal belang als de toewijzing van Mosoel aan Turkije of Irak niet aan «het toe val der Arbitrage" kan overlaten. Engeland heeft hier een zeer sym pathieke houding aangenomen waar het zich zoowel bij de beslissingen van den Raad als het hof onvoor waardelijk neerlegde Nog onsympathieker wordt de hou ding van Turkije nu dezelfde weekuit de rapporten aan den Raad overlegd een barbaarsche wreedheid tegen de gedeporteerde Christenen bleek. Het is een verdienste dezer week dat de Volkenbondsraad een duide lijke uitspraak gekregen heeft over de bevoegdheden, hem door het verdrag van Laussanne toegekend en dat hij toonde zich zonder meer neer te leg- bij de uitspraak van het Haagsche Hof. Met schipperen had men den Turk misschien nog in Génève kunnen hou den maar .uit de houding die de Raad aannam blijkt duidelijk een ernstige poging om in de toekomst geen men schen met hun land meer te versjache ren om den lieven vrede. Gevolg kan natuurlijk zijn, dat de Turk die den arbi:er niet erkent, ook diens beslissing inzake Mosoel niet erkennen zal, wanneer ze in zijn na deel is, en met wapengeweld trachten te krijgen van den Britschen protector wat het niet goedschiks van den Vol kenbond krijgen kon. Naar Reuter ons uit Tokio meldt heeft de |apansche regeering uit Seoel honderd man politietroepen van daar naar Moekden gestuurd. Dit is geschied op verzoek van de Japansche autori teiten te Kwantoeng. Uit Moekden komt bericht dat de troepen van Koeosoen—ling (die af gevallen is van Tsjang—tso—lin en dezen thans bevecht) de havenstad Nioe—Tsjwang, die voor het spoor- j wegverkeer groot belang heeft, zonder strijd hebben genomen. Naar luidt van een bericht uit Sjanhaikwan, dat zijn weg vond naar de Duitsche bladen, zou Koeo—soen- ling de groote bestrijder van Tsjang— tso—ling, het plan hebben om, na Moekden te hebben veroverd, de sowjet republiek^af te kondigen. Voorts heet het dat Japan.reeds twee divisies in Korea heeft geland en de algemeene ^mobilisatie zal.afkondigen Indien Mantsjoerije bolsjewistisch wordt. De correspondent .van de N. R. Crt. jjmeldt, dat ^koning Albert het besluit heeft onderteekend, waarbij het centraal bestuur van het departement van landsverdediging grondig wordt gereorganiseerd»en verscheidene dien sten en bureaux worden opgeheven. Een aanzienlijk bedrag zal hierdoor bezuinigd kunnen worden Het perso- neel ven dit bestuur wordt van 412 op 260 ambtenaren teruggebracht, terwijl verder ook nog vijf door het departement in de stad gehuurde per ceelen zullen worden ontruimd. Af en toe worden, naar onze correspondent te Brussel meldt, voor de gedetineerden in de gevangenis te St. Gilles door Belgische politici le zingen gehouden over actueele onder werpen, aan welke lezingen steeds een moreele strekking wordl verbonden. Het laatst aan de beurt kwam mr. Frans van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen en tevens een der Belgische gedelegeerden bij den Vol kenbond, die een paar dagen geleden handelde over de verdragen van Locarno en de weldaden, die er voor de volken zullen uit voortvloeien. Dadelijk na de regeling van de Italiaansche schuld aan de Ver. Staten heeft Mussolini de Italianen opgewekt om voorzooveel mogelijk te teekenen op een lijst voor „dollargiften" tot steun van de betaling dier schuld. Deze oproep heeft allerwege een goed onthaal gevonden. Er is voor meerdan 80 millioen lire aan giften ingekomen. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten t .Tï* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60* Bij Apoth. en Drogtaten. RECHTSZAKEN. Diefstal. E. T. koopman te Drongelen had ten nadeele van den winkelier A. v. Hilst te Waalwijk een zak met 50 kilo suiker ontvreemd. Getuige v. Hilst zag beklaagde uit het magazijn komen, terwijl hij den buit voor zich uitdroeg. „'t Is nogal brutaal", aldus de pre sident. De waarde van de suiker bedroeg f 23.50. Beklaagde werd ernstig gewaar schuwd, doch vanwege zijn slechte gezondheidstoestand kwam hij er af met twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Een stumper. T. H. handelaar te Waspik, had van koude en armoede zich vergrepen door een oud afsluithek voor kachelhout mee te nemen om het thuis voor vrouw en drie kinderen wat te verwarmen. De marl stond bedrukt te kijken en moest toegeven dat hij er nóg ellen diger aan toe geraakte door zich te behelpen met iets wat hem niet toe kwam. 't Was wel niet zoo beduidend, doch er moest toch worden recht gedaan. Beklaagde staat zeer gunstig bekend en voor hem gold dan ook genade voor recht. Hij werd voorwaar delijk veroordeeld tot twee maagden gevangenisstraf. Lekkeredrank en de gevolgen. Een politieman uit Kaatsheuvel stapte in 't nachtelijk uur de straat op. om door surveillance het mooie dorp-in ruste te beveiligen voor mogelijke boos heden. En terwijl hij de deur zijner woning dicht trok, gespte hij meteen zijn sabel aan om voor alle gevaren gewapend te zijn. Nog was z'n uit rusting niet gereed of gevaar voor eigen lijf overviel hem daar plotseling. Er liepen mannen, die onder den invloed waren van den drank en aan den een, genaamd J v. B., een schoenmaker uit Kaatsheuvel, vroeg de politieman „Wat doe je nog zoo laat op straat, ja naar huis, 't is nacht". Doch de aangesprokene, beheerscht door den drank, greep naar de sabel van den agent en mishandelde hem. Deswege moest de schoenmaker zich voor de rechtbank verantwoorden. Wat de man misdeed komt op z'n gezin neer. En de vrouw kon toen maar weer zien, dat ze die jenever ellende zoo goed mogelijk beproefde af te weren. Ze wendde zich klagend tot Mr. Lion te Den Bosch en deze trad dan ook als verdediger op. Beklaagde beweerde alleen „lekkere" drank gedronken te hebben. „Had je dus al zooveel bitter ge dronken dat je het toen maar met MIJHHARDT

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2