f Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Bel maitelaarscbap eeoer pp trouw. ii FEULLETOM IS* DE NUMMER 101 ZATERDAG 19 DECEMBER 1925 48e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 18. Telefr.-Adrea: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 Januari abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS De Ministerieels Crisis. Reeds vele pennen zijn in beweging gebracht tot beoordeeling van de crisis, waarin wij door aanneming van het amendement Kersten op 11 November jl. zijn gekomen. Een amendement van gelijke strek king vinden wij in onze Parlementaire Geschiedenis van het jaar 1871, tijdens het 3de Ministerie Thorbecke. Door aanneming van het amende ment Dambar, werd ook toen de post van het gezantschap bij het Vaticaan van de begrooting van Buitenlandï-che Zaken geschrapt en moest dat gezant schap worden opgeheven. In 1871 werd voor dat votum, blij kens de ratio van het amendement, steun gezocht in het feit, dat de Paus in 1870 zijn wereldlijke macht had verloren. Thans waren het duidelijk op den voorgrond tredende antipapistische gevoelens, die tot dit besluit de drijf veer waren. Was dit constitutioneel? Als men zich tegenover deze beslis sing plaatst op het strenge praeroga- tieve standpunt, dan moet men tot de gevolgtrekking komen, dat het zeer stellig is ongrondwettig. Want het benoemingsrecht is een praerogatief van de Kroon. Doch onder het regiem van het hui- dige Parlementaire Stelsel, is de schei ding der functie's in het Bestuur van Staat niet meer zoo scherp getrokken het is meer geworden een quaestie van Beleid. Het amendement Dumbar werd reeds door Mr. J. Heemskerk Azn. in zijn •Standaardwerk „De Practijk Onzer i Grondwet" (1881) scherp veroordeeld. De gezaghebbende schrijver betoogt, .flat de Kamer haar bevoegdheid te builen ging. omdat zij door haar votum inbreuk maakte op 'sKonings opper- awm 111) DERDE DEEL bestuur over de buitenlandsche betrek kingen, wat niet kon verhinderen, dat het gezantschap tot 1915 niet meer werd ingesteld. Niets minder dan een wereldoorlog was er noodig om ons de oogen te openen en de onmisbaarheid van het gezantschap bij het Vaticaan opnieuw aan te toonen. Want toen in 1915 de groote wereldbrand hoe langer hoe hooger oplaaide en gansch Europa dreigde te verwoesten, toen bleek op nieuw de groote zedelijke invloed, die van het Vaticaan uitgaat en aarzelde de liberale Staatsman Cort van der Linden geen oogenblik aan de Staten- Generaal voor te stellen het Gezant schap bij den Paus te herstellen. Ds. Kersten en zijn medestanders achtten dezen thans niet langer noodig. Had Mr. Heemskerk over het geval len votum ook nu te oordeeien. onge twijfeld zou hij hierover een zelfde vonnis als in 1871 hebben geveld Doch evenmin als zijn betoog na 1871 verandering in den toestand kon brengen, evenmin zou het ook thans een gunstig gevolg gehad hebben, om dat de motieven, die tot het besluit leidden ten deele in anti papistische gevoelens hun oorsprong vonden. Ook de stem van den nu demission- nairen Minister van Buitenlandsche Zaken zoowel als die van Mgr. Nolens bleken in de door vooringenomenheid bnheerschte meening van debetrokken kamerleden niet de gewenschte veran dering te kunnen brengen. Hunne waarschuwende woorden waren niet bij machte het politiek onheil op 11 November jl. in de 2e Kamer te be zweren, met het bekende gevolg, dat de coalitie tegenover de concentratie werd verbroken en dat het geheele ministerie zijn ontslag aan Hare Maje steit de Koningin aanbood. Door dit votum ziet Hare Majesteit zich voor een uiterst précaire taak geplaatst. Staande boven alle politieke partijen en trouw aan het beginsel van het overwicht van het Parlement, zal Zij er voor alles naar streven eene nieuwe Regeering te vormen, steunende op de meerderheid. Wij willen, in 's lands belang hopen, dat Zij daarin spoedig moge slagen J. A. J. M. VAN HEIJST. Waalwijk (v.m. Baardwijk), 11-12 '25. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 14 De cember 1925. Met kennisgeving was wegens on- gesteldheid afwezig de heer F. Ver- hoevenbovendien was er één vacature. De notulen werden onveranderd goedgekeurd, waarna mededeeling werd gedaan van enkele ingekomen stukken, houdende goedkeuringen van Ged. Staten van vroeger genomen raadsbesluiten en een dito Kon besluit Punt 3. Onderzoek der geloofsbrie ven van het benoemd verklaarde raads lid Mr W. Ruitinga. Als commissie van onderzoek wees de Voorzitter aan wethouder Van Everdingen en het lid De Mol. Na heropening der even ge schorste vergadering bracht de eerste een gunstig rapport uit. waarop met algemeene stemmen tot toelating werd geadviseerd. Punt 4. Rekeningen over 1924 en begrootingen voor 1926 van de Gods huizen. Deze waren nagezien door de commissie De Haan, De Mol en Schmie- husen. De eerste rapporteerende, dat een en ander in orde was bevonden, stelde voor ze goed te keuren en deed de opmerking hooren dat In 1924 de inkomsten met f 2300 waren overtroffen door de uitgaven, waarop wethouder v. Everdingen een kleine toelichting gat. Punt 5. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen wegens gewone aftreding van den heer J. C. van Laarhoven. Uit de aanbeveling (Van Laarhoven en F. Schreuder) werd de altredende met algemeene stemmen herbenoemd. Punt 6. Benoeming van de com missie tot wering van schoolverzuim wegens gewone aftreding van alle leden, nl. H. Hilwig. G G. Carpay, A. Verschuren-Baert, A. J. Leenhouts en J. H. Verhoeven Met. algemeene stemmen werden allen herbenoemd. Punt 7. Benoeming van een lid der commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ter voorziening in de vaca ture wegens het vertrek van den heer M. Uhl en een lid van die commissie wegens periodieke aftreding van den heer G G Carpay. Uit de eerste voor dracht (A. Leenhouts en J. Oerlemans) werd de eerste gekozen met 3 stemmen de laatste bekwam er 2. Uit de tweede voordracht (G. G. Carpay en F. S M. Schreuder) werd de eerste herbenoemd met algemeene stemmen. Punt 8. Verzoekschrift van het Be stuur der vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant" om een bijdrage van 1150 voor het R.K. Lyceum te 's Bosch voor een leerling uit onze gemeente. De Voorzitter stelde ge motiveerd voor afwijzend te beschikken. De heer De Mol vond dat onbillijk en stelde voor f 100 te verleenen en na toelichting door den Voorzitter hand haafde hij zijn voorstel, dat echter viel met 4 stemmen tegen die van den voorsteller. Punt 9. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende het houden der kermis in 1926. Overeenkomstig toezegging van een voorstel en na een bespreking door den Voorzitter met twee vaklui van de vereeniging „Ons Belang" wilden B. en W. bij wijze van proef voor 1926 den duur der kermis bepalen van Zondag vóór tot en met Hemelvaaris dag. Het lid De Haan stelde voor ze te laten vallen op Pinksteren met het oog op een hier te houden festival. Daar hieromtrent, evenmin als omtrent den datum eenige vastheid bestaat, werd besloten conform het voorstel van B. en W. Punt 10. Voorstel van Burg. en Weth Vanaf 26 cent per ons. lot wijziging der gemeentebegrooting voor 1925. Volgens den Voorzitter moesten een zevental grootere en <!einere posten, variëerende van f 1935 tot f 1542,59. worden bijgevoegd, waar mee men accoord ging. Hierna deed de Voorzitter het vocr| stel om de koopsom voor de nieuw te bouwen O. L. school ad f 1542.59 niet te betalen door verzilvering van effecten, zooals reeds was besloten, doch die kosten te bestrijden uit de gewone middelen. Na een vraag van het lid De Mol en mededeeling van den Voorzitter, dat zulks kon zonder daarvoor de begrooting voor 1926 te belasten, werd ook dit voorstel goed gekeurd Ingekomen was nog een nota van aanmerkingen op de gemeenterekening van 1924 Daar deze slechts van ad ministratieven aard waren als gevolg van de nieuwere voorschriften, werden Burg en Weth. gemachtigd die zaak af te doen. De Voorzitter deelde mede, dat Burg. en Weth vertrouwende op de goed keuring van den Raad, na bespreking met den Inspecteur der Belastingen, met ingang van 1 Nov. j 1. een lokaal van het gemeentehuis tijdelijk in huur De Mo van het Zuiden, en LanjEslraatsibe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, «na. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag dee morgens om uiterlijk 9 w ia ons bedt ■JJn. DB BOHO VAN EBT ZUIDEN Ter nauweraood1 stond de bandiet op v os- j ten grond en had hij eenige teugen versclie lucht ingeademd, toen h*j Sophie Mosser be-1 merkte, die zich snikkend aan hem vast- klampte. Hij stampte haar met den voet ruw van zich af. zeggende Heb ik het u niet gezegd, dat gy m« verraden zoudt. Eene vrouw, die is tot niets anders in staat dan om ons over te leveren. De politiemannen leidden hem mede. Do commissaris richtte zich dan tot Wla- diinir Paloutine en zeide hem Gij ziet. Hoogheid, dat ik zeer wel ge daan heb te zoeken; ik was overtuigd dat ik tenslotte den handiet vinden zou. Wladimir was razend en viel uit in ver wijt ingen en beleedigingen tegen Sophie Mos ser. die in hare wanhoop, zich zelfs de moeite niet gaf zich te verdedigen. Ik wist er niets van, riep de graaf. Maar 'tis die ellendige vrouw... Hoogheid, onderbrak de commissaris, ik heb tusschen u en uwe mehj niet te oor- deelen. Ik zal mij bepalen bij het opstellen van myn verslag. Toen de politiemannen met Jan Steinberg, dien zij. gebonden, hij de hand leidden, bui- tfeji de poorten van Ny-Slott gekomen waren en den weg na.w Revel insloegen, drongen zy dwars door de groote bosschen die haar bezoomden. Dan kwam uit liet dicht geboomte opeens ■de oude Marina Altnnoff te voorschijn, en in de duisternis den gevangene nakijkend, be gon zij te laelien. Ha. ha, ha. de vogel is van zijn nest gehaald. Dat is het begin; het. overige zal weldra volgen. En naar Ny-Slott haren stok uitstekend, voegde zij erbij Gij zult bet zien, vervloekte hond, wat. liet u kosten zal uwe moeder geslagen te hebben. III. DUBBELE REDDING. De politiemannen waren vertrokken en het oude kasteel herviel in zijne gewone eento nige stilte. Met zijn tallooze ijzeren afsluitingen was liet wel een gevangenis, wel een graf. Wladimir dreigde te stikken; de vreeselij- ke angsten welke hij had doorstaan, hadden hem vernietigd. Hij was machteloos in een leunstoel neer gevallen. 't Was te vergeefs dat hij poogde zijne ge dachten in orde te brengen. Eindelijk toch. ten prijze van aanhoudende krachtsinspanningen, kwam er eenig licht in hem op. Zijn hoofd richtte zich op en. zijne vuisten ballend, bedreigde hij er. dwars door het ruim een onzichtbaren vijand mede. Dan. met een donderende stem, riep hij 't Is Sophie Mosser, de ellendige meid, die ons in het verderf stort. Ha, zij zal er niets hij verliezen met te wachten, die hel- sclie vrouw. En. een dienstknecht geroepen hebbende, beval hij hem de huishoudster te verwittigen, dat hij haar onmiddellijk spreken wilde. Deze liet lang op zich wachten, en toen zij eindelijk, bleek, door schrik en angst ont steld. voor hem verscheen, begon Wladimir haar de grofste en bloedigste beleedigingen naar het hoofd te werpen. Maar weldra verstierven zijne verwijtingen op zijne lippen. 'tWas wel duidelijk te zien dat Sophie Mosser niet in het minst rekening hield met hetgeen haar heer en meester haar kon en wilde zeggen. Waariyk, zJj bekommerde er zich niet in het minst om. O, genoeg. genoeg. Wladimir Paloutine. riep z.y nochtans eindelijk met een misprij- zende schouderbeweging. Ik heb genoeg van die dwaze uitvallen en bedreigingen, hoe wel ik ze veracht en zy my geenszins in ver legenheid brengen, geloof het wel. Wat heeft dat te l>eteekenen? vroeg Wladimir. De huishoudster snauwde hem met bitsige stem toe. Dit beteekent dat alle twist tusschen ons volkomen nutteloos is. Naar uwe onbe schoftheden luisteren. Wladimir Paloutine, dat is een nuttelooze tydverspilling. De graaf keek haar met zyne groote. ver baasde oogen aan en scheen haar nog te on dervragen. Welaan. Wladimir, hebt gy my nog niet verstaan? Wel, omdat gy vandaag niet in stnat zyt. met gezond verstand over ern stige zaken te spreken. Indien gy er u van overtuigen wilt. kyk dan -toch in een spie gel. er z.yn er genoeg op Ny-Slott. Gy zyt lee- ïyk, verfoeiiyk zelfs en uw verstand is ge heel verduisterd. Wat meer is, als gy ge dronken hebt, zyt gij brutaal en onbeschoft en niet in staat een mensch fatsoeniyk aan ie spreken. De graaf trippelde van rnzerny en wilde zyne woede laten losbarsten, maar Sophie liet er hem den tjjd niet toe. Houd u toch stil en laat my tot het einde spreken, ik hen nog niet uitgesproken. Ik zal u verpletteren, booze slang. Gy zult niemand verpletteren. En gy zult my het genoegen .doen u stil te houden of w-y zullen met elkander afrekenen, ver staat gy mij. Wladimir Paloutine. En daar hjj voortging met stotterend grove beleedigingen uit te braken, hernam zy Dus, gy wilt niet naar my luisteren? Nochtans gy moet het weten en gy zult my aanliooren. 'tzy gy het wilt of niet. Overigens, ik moet u een gevaar aankon digen en ik verzeker u, als gy u niet stil houdt. dgn zult gij te Iaat begrypen wat ik u zeggen moestonherstelbare ongelukken zullen dan op u neerkomen en door niets meer kunnen worden afgeweerd. O, zeker, meermalen reeds had de graaf met Sophie Mosser en met hare hevige en meesterachtige taal af te rekenen gejiad, maar nooit had zy zich tegenover hem zoo aanvallend en zoo l>eleedigend getoond. 't Is waar. l>ekondc zy. ik zelf heb Jan Steinberg, dien men daar juist aangehouden hooft, op Ny-Slott gebracht en er liem ver- horgen. Die man is de eenige die ik ooit bemind lieh. hoewel ik volkomen goed weet dat hy my enkel onverschilligheid betuigt en slechts tot my komt als hij mijne hulp noodig heeft. 'tls geiyk. ik zou niet aarzelen mtfn leven (en beste te geven om hem te redden, liem de vryheid weer te geven. Wladimir keek zyne medeplichtige ont hutst aan. De opstand dier vrouw, op het oogenblik zelf waarop hy haar geloofde te verpletteren onder zijne gerechtvaardigde hevige verwfl- ten verbaasde en verschrikte hem. Ik heb nog niet geëindigd, hernam So phie Mosser, ziende dat hij l»eproefde te pro testeeren. En met een gebaar legde zy hem het stil- zw-ygen op. Gy gelooft, vervolgde zy op heftigen toon, dat gij myn meester zyt en mij te ge-l bieden hebt, arme onnoozelaar. Gy vergeet dat eene medeplichtige geen ootmoedige dienstbode meer zyn moet. indien gij. zoo als ik. de omstandigheden weet. te benutti gen. Ik l>egryp u, Sophie Mosser. gy hebt m|J gediend voor myn geld, niets dan voor myn geld. 't Is goed. voortaan zal mijne beurs voor u gesloten zyn, riep Wladimir, gy zult geen kopeck meer van my hebben. Een mispryzende glimlach plooide de roo- de lippen van Sophie Mosser. Waariyk. 'tis goed, gy kunt uw goud en uwe bankbiljetten voor u houden. Welke dwaasheid en verregaande verwaandheid. Wel. Paloutine. geef u toch de moeite een seconde na te denken. Waaraan? Aan de eenvoudige zaak, dat ik u ant woorden kan, dat ik meer geld bezit dan ik noodig heb en het gebruiken kan naar goed dunken. Gy zyt dus ryk? spotte de graaf. Ja. ik ben ryk, zeer ryk. Gy hebt my l>eRtolen, geiyk Rurlck... Gy. Hoogheid, beeldt gfl u som's in dat men zich naar uwe grillen moet schikken en uwe slavin moet zyn alleen om u te behagen? Neen. Waariyk. dat kunt gij niet willen. Gij erkent dus dat gy my bestolen hebt? riep Wladimri door zijn gesloten tan den. Wladimir Paloutine, gy hebt eene uit muntende manier om grove woorden te ge bruiken. Men zou waarlijk moeten gelooven dat gy, in plaats van een edelman te zyn, tot de laagste en onbeschaafdste volksklas sen behoort. Leeiykc slavin. Met een minachtende spotlach op <Je lip pen, keek Sophie hem met vlammenden blik aan. v Ik hen leelijk. noch slavin. Het bewys ervan is dat gy zelf my gehoorzamen zult, wanneer ik liet wil. Ha, ik zou dat wonder willen zien. Gij zult aanstonds voldaan worden en, indien gij nog eenig gezond verstand hebt, zal ik sleehts enkele woorden noodig hebben om u.te overtuigen. Gy vergeet dus, arme graaf, dat ik sinds lang uwe bondgenoote ben. Wat gy stelen noemt, dat is eenvoudig het feit. dat ik zelf myn deel in de winst onzer vereeniging voor af neem, om de eenvoudige reden, dat het u nooit in de gedachte zou gekomen zyn liet my aan te bieden. Myn bondgenoote, gy, en waarin? vroeg hy met diep misprezen. Sophie Mosser stond op, naderde haren meester en zeide met doffe stem Uwe bondgenoote in misdaden. Vergeet gy dan, arme onnoozelaar, de moord van prins Demetrius Livachoff? Vergeet gU ook op welke wyze gy uwe neef Alexis Livachoff hebt laten vervolgen, veroordeelen en ver bannen, ten einde u meester te maken van zyn fortuin, dat gy verspilt en dat tot uw ongeluk dient. Het zwaar, door den drank opgezwollen hoofd van Wladimir Paloutine hoog zich over zyne horst. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1