Q[ ECHO Kill HEI ZUIDEN Waarom een Nieuwjaars-advertentie „DE ECHO VAN HET ZUIPER" Waarom In „Be Echo tan tel Zuiden"? Omdat het practisch is: Men vergeel niemand Omdat het goedkoop Is: Omdat het nuttig Is: Omdat het wenschelijk is No 101. Zaterdag 19 Dec.-'25. 48e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. MADE. (Vervolg.) Van der Sluis. Bij den laatsten sneeuwval ben ik weer eens lot de I overtuiging gekomen, dat het noodig j is dat de gemeente in het bezit komt van zoo'n sneeuwploeg* Nu de boeren thuis zelf niet meer karrenen moet en wordt er veel meer gereden dan vroeger, al is het alleen maar met het melktijden. Met een sneeuwploeg is het een kleinig heid om de boel in het midden schoon te krijgen en zooveel zal zoo'n ding niet kosten. Hier heeft men op het voetpad nog zand gestrooid, maar Drimmelen is nu eens stiefmoederlijk bedeeld, dat beetje wat er op gebracht is leek wel op koffiedik in plaats van op zand Vroeger was er ook altijd scherp rivier zand in Drimmelen voorhanden. Dat is toch geen groote kosten als men een schipper een vracht zand laat lossen. Voorzitter. Ik heb ook last gegeven om in Drimmelen zand te laten strooien maar toen werd ons gezegd, dat men ons daar al mee voor was geweest. Diepstraten Ik meen dat destijds al eens besloten was. dat de heer Stijnis voor de gemeente een schuit zand zou bestellen. Van der Sluis. Neen, dat is nooit besloten, dat ik weet. Van der Veeken. Ik geloof toch van wel. Van der Sluis. Voor zoo iets moest iemand schriftelijk opdracht worden gegeven. Voorzitter. Wij zullen een volgend jaar daarvoor bijtijds zorgen. Van der Sluis. Een volgend jaar, neen nu direct al, we zijn nog voor Kerstmis, dus kunnen nog genoeg sneeuw en vorst krijgen. Van der Veeken. U hêbt zeker wel een goede bergplaats voor dat zand. Ge hebt nogal een gevaarlijke stoep, Van der Sluis knikt van neen. Van der Veeken. U zegt altijd zoo gaauw van neen. Dat moet ge niet doen, ge moet er pok wat voor over hebben. Maar u sprak daar straks van een sneeuwploeg te laten maken, maar ik denk, dat ge die beter kunt huren bij de Provincie. Zoo'n ding laten maken zal al gauw een honderd gulden kosten en "dan moet men het nog een heel jaar bewaren en onderhouden. Segeren. Daar had ik eerst ook aan gedacht. Maar het spreekt vanzelf, dat de Provincie de sneeuwploeg eerst gebruikt Kan de gemeente ze krijgen, dan is de sneeuw al aan de straten vast gaan zitten. Van der Veeken. Als wij 'm van de Provincie moeten hebben, komen we altijd tweedens, dat spreekt vanzelf, maar dan laat men er de voerman maar een paard meer voorzetten. Diepstraten. Die sneeuwploeg be hoort aan den aannemer van de Prov. wegen en als men die vraagt zal hij gaarne tegen een kleine vergoeding die sneeuwploeg even aMaan. Antonissen. Er zijn hier in Made een heele hoop menschen te vinden die gaarne een cent willen verdienen; laat men die aan het sneeuwruimen zetten. De wegen kunnen dan tegelijk wat worden opgeknapt en dat is toch zeker ook hoog noodig. Nu blijft de modder maar een heelen winter op de wegen zitten zoodat men bij het minste dooiweder niet weet hoe men door den modderpoel zal heen komen. Voorzitter. De sneeuw is nu toch ook mooi uit z'n eigen weggegaan. Antonissen. Ze is mooi uit 'r eigen gekomen ook. Maar wat schiet men daar nu eigenlijk mee op. Niemand zal toch ontkennen dat er behalve veel sneeuw ook karrevrachten mod der op de wegen zit. Die kan men er dan tegelijk laten afhalen, dan krijgt men. wegen die weer wat in orde komen en de menschen worden inde gelegenheid gesteld een cent te ver dienen. Voorzitter. Maandag zouden we de wegen al hebben laten afkrabben, maar nu is het weer aan het vriezen gegaan. Antonissen. Neemt men direct niet een hoop menschen, dan blijft men in de vuiligheid zitten. Van der Sluis. Het gaat wel om alles op te laten ruimen, maar men ruimt er de gemeentekas ook mee op. Antonissen. In zulke gevallen is het toch hard noodig dat iets wordt ge daan. U wil «en sneeuwploeg laten maken, maar zou het nu niet veel practischer zijn dat wat werkelooze menschen de sneeuw opruimen en de wegen in orde brengen. Met een sneeuwploeg verkrijgt men nog maar half werk. De sneeuw blijft dan voor de helft op straat liggen. Op buiten wegen behoeft het natuurlijk niet te gebeuren, maar op de hoofdwegen wel. Ligtoet. Als men een sneeuwploeg heeft, dan komt die ook alleen maar op de hoofdwegen. Voorzitter. Er zijn er nu ook al drie die op de wegen werken. Diepstraten. Aan de wegen is dat niet te zien, want ik geef toe dat de wegen er heel slecht uitzien. Er was toch eens proef mee te nemen, Voorzitter We zitten ook nog te kijken met de Provinciale wegen. Diepstraten. En dat zijn ook hoofd wegen. Antonissen. Als ge die een beetje in orde laat brengen, dan zullen ze daar niets voor doen. 't Zou wel treurig zijn als de menschen altijd maar tot hun knieCn door den modder moeten baggeren. Voorzitter. De sneeuw is nu toch moot weg Antonissen. De sneeuw, ja, maar de modder niet. Loopt toch eens over straat. Voorzitter. We zullen er rekening mee houden. Van Beek. Indertijd is besloten dat om wat industrie hier te krijgen reclame gemaakt zou worden. Is dat gedaan, en welk resultaat heeft het gehad. Voorzitter. Dai is gebeurd, maar veel j resultaat heeft het niet gehad. Met een man zijn we nog in onderhande- ling, maar daar kan ik nu nog geen i nadere mededeelingen over doen. Mis schien dat daar toch wel iets van terecht komt. Van Beek. Op de zijdefabriek in Breda werken uit deze gemeente 65 meisjes en nu heeft die fabriek voor de vervoerkosten van deze meisjes wel f 40 per dag te betalen. Ot de fabriek, de productie van het artikel het toelaat, weet ik niet, maar ik ben eens naar Breda geweest en heb met eenige heeren van de fabriek gespro ken. De directeur heb ik niet te spreken kunnen krijgen. Had ik zulks kunnen doen. dan had ik hem willen vragen of er geen mogelijkheid be stond om een atdeeling van de fabriek in Made te vestigen. De menschen die ik nu gesproken heb, hebben daar geen ja of neen op gezegd. Diepstraten. Dat was iets voor Burg. en Weth. om er eens op het kantoor van de fabriek in Breda over te gaan spreken Er zou dan op gewezen kunnen worden dat men hier de beschikking heeft over prima werk krachten, dat de gemeente is gelegen aan spoor en betrekkelijk kort bij vaarwater. Alles moet gedaan worden om hier zooveel mogelijk industrie te krijgen. - Voorzitter. Dat gaat allemaal zoo maar niet. Honderden dorpen vragen om industrie en allemaal wijzen ze er op dat ze zoo mooi zijn gelegen enz. Die zijdefabriek ook. Van alle kanten komen de meisjes in Breda werken. Van Etten-Leur, van Princenhage. enz. en ge begrijpt dat ze niet overal van die afdeelingen kunnen gaan stichten. Van Beek Mijn opvatting is dat alles gedaan moet worden om een afdeeling hier te krijgen. Wij hebben voor ons zelf te zorgen en niet voor andere gemeenten. Is hier zoo'n afdee ling, dan moeten de meisjes van Oeertruidenberg b.v. maar hier komen. Voorzitter. Als het fabrikaat het toelaat, ik weet het niet. maar ik denk dat ze daar niet op zullen kunnen ingaan, want dan komen ze voor zooveel moeilijkheden te staan. Maar enfin, we zullen eens een briefje schrijven. Van Beek. Wij zelf moeten hun be zwaren toch niet gaan bekijken. Wij hebben alleen maar te vragen of ze hier een afdeeling willen vestigen en zoo iets moet men niet per brief bereiken maar door persoonlijk bezoek. Met een persoonlijk bezoek bereikt men meer dan met dikwijls honderd brieven te schrijven Voorzitter. Allemaal mooie theorie. Iedere gemeente doet z'n best. Iedere gemeente als ge dat soms leest is buitengewoon goed voor de vestiging van industrie gelegen. Diepstraten. Het is heel goed wat van Beek heeft gezegd. Men moet alles niet gemakkelijk nemen, maar er zijn best voor doen om het te krijgen. Voorzitter. We hebben al zooveel gedaan om industrie hier te krijgen en doen het nog dikwij s. Antonissen. Van Beek heeft voor de gemeente pen mooi werk gedaan. Norbart U zou de Directie er op kunnen wijzen, dat er nu wel van hier 65 meisjes op de fabriek werken, maar dat, als hier een afdeeling was, ze er nog wel een 65 zouden bij- krijgen, meisjes die uit een oogpunt van mpraliteit nu niet willen mee gaan. Alles moet gedaan worden om industrie te krijgen, ook al zou de gemeente zich daarvoor een opoffering moeten getroosten Antonissen. Het is zooals met alles Is er eenmaal industrie, dan komt er vanzelf meer. Voorzitter. Wij doen ons uiterste best daarvoor, tjiaar men moet niet gaan zitten praten alsof dat zoo maar gaat, dat wil ik nog even zeggen. Op het oogenblik zijn we met iemand bezig en we hebben nu wel hoop dat het zal lukken Ligtvoet. Van Beek heeft voor mij het gras voor de voeten weggemaaid lk breng hem dank dat hij de moeite heeft willen doen om daarvoor fxpres naar Breda te gaan. In de laatste vergadering is besloten dat werkzaamheden en leveraniies boven de f 300 moesten worden aan besteed maar nu zou ik gaarne zien dat een bepaling wordt opgenomen dat het standaardloon volgens de vierde klasse moet worden uitgekeerd. De heer Norbart meent dat daar alles voor te zeggen is. In bijna alle plaatsen wordt dit gedaan. De heer Diepstraten wijst er op dat 't allemaal makkelijker zou zijn indien alle werklieden georganiseerd waren. Hoe gaat het nu. Het loon zal 36 ct. per uur zijn. Een ongeorganiseerd werkman zegt dankom, ik ben toch thuis, ik doe dat voor 25 cent per uur. Daarom is het dikwijls moeilijk dat de goede loonstandaard wordt gehandhaafd. Het is wel jammer dat de arbeiders hun belang niet beter be grijpen, maar het is nu eenmaal zoo. Ligtvoet. Ik weet wel. de meeste van dergelijke wantoestanden zijn aan de arbeiders zelf toe te schrijven Wordt besloten dat het in de bepa ling bij de aanbestedingen zal worden opgenomen. De heer Norbart dringt er op aan dat voortaan de vergaderingen minstens 14 dagen van te voren worden aange schreven. Voor hem is dit zeer gemak kelijk. Hij wil niet zeggen dat de ver gadering niet kan doorgaan als hij er niet is, maar nu hij lid is wil hij toch ook graag de vergaderingen bijwonen. Bovendien heeft 't ook nog dat voor dat de leden alles goed kunnen bestudee- ren en gelegenheid hebben op de agenda nog iets te plaatsen als hun dat nuttig en noodzakelijk voorkomt. De Voorzitter acht dien tijd veel te lang. Practisch is het niet doenbaar. Den heer Norbart zou het spijten als hij van zijn recht gebruik moest ma ken en het zou gaan moeten eischen, want volgens het reglement van orde kan men verlangen dat de vergade- i ringen minstens 14 dagen van te voren worden uitgeschreven. De Voorzitter wijst op de vele prac- tische moeilijkheden. Gaarne wil hij j zooveel mogelijk acht dagen van te voren de vergadering uitschrijven. De heer Antonissen zou gaarne zien dat de vergadering Zaterdags's avonds wordt gehouden. De Voorzitter zegt dat hij het recht heeft de vergadering uit te schrijven. De heer Norbart betwist zulks De heer Ligtvoet zegt dat op de meeste plaatsen de vergaderingen Zaterdag's avonds worden gehouden. In Waalwijk ook. Voorzitter. Kijk maar eens naar den verslaggever, die knikt dat het niet zoo is Van der Sluis Jullie willen w 1 een vrije Zaterdagmiddag hebben, maar het personeel hier zou je dwingen te werken, dat is niet consequent. Ligtvoet. Die hebben genoeg vrije middagen, meer als wij, dat zal u ook wel weten. Voorzitter. De een vraagt om zus en een ander weer om zoo te verga- deren. Ik zal zooveel mogelijk aan hun verzoek voldoen maar ik ben over tuigd dat het beter is om Zaterdags- voormiddags te beraadslagen dan des avonds. De heer Segeren Azn. merkt op dat het zeer goed is. dat landbouw onderwijs wordt gegeven, maar men moet er ook eens gaan kijken Enkele belhamels zijn er die de zaak in de war sturen heeft de leeraar nu het recht om die jongens te verwijderen of moet dat het bestuur van den Boeren bond doen, vraagt spr. De Voorzitter zegt dat het bestuur de leiding aan den leeraar kan geven en dan is deze verplicht de goede orde te handhaven Van der Reijl. De rpenschen moes ten het op prijs stellen, dat ze van dat onderwijs kunnen profiteeren. Segerer Azn. Van de 20 leerlingen zijn er 18, die goed de lessen volgen en twee die de heele boel In de war willen brengen. De Voorzitter zegt, dat het bestnur vrij is die maatregelen te treffen, die het goeddunkt. De heer Norbart wijst nog op het onbillijke van de belasting op de bouw grond in de kom der gemeente. Besloten wordt dat Burg. en Weth in een volgende vergadering met een voorstel zullen komen. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 14 Decem ber des middags ten half drie uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Meijer. Ongeveer kwart voor drie opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goed gekeurd en In Men bespaart postzegels tijd, moeite en dure visitekaartjes. Men vestigt meteen de aandacht op naam en zaak. de overmatige drukte aan -de posterijen eenigermate te beperken. Omdat „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" de meest gelezen courant is in de Langstraat en 't Land van Altena en Omgeving. De prijs is slechts 50 cent bij vooruitbetaling. vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken, Voorzitter. De heer Holst, die pas be noemd is, is weer aan de beurt van af treding als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en van de Commissie belast met het toezicht op het openbaar onderwijs. De Heer Holst wordt met algemeene stemmen voor beide commissies her benoemd. Schrijven van Ged. Staten waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot overneming van een weg van den polder. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van het Gemeente-bestuur van Valkenswaard, houdende het ver zoek om adhaesie te willen betuigen i aan eén aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gezonden adres waarin wordt aangedrongen het mo gelijk te maken om de woningen, met Rijkssteun te gebouwd, in huur te ver lagen. Michael. Naar aanleiding van dit schrijven wil ik opmerken dat de Mi nister wel eens rekening mag houden met het feit dat deze jvoningen over al gezet zijn in een tijd dat de prijs van alles ontzettend duur was. De loonen waren toen het hoogst evenals de bouwmaterialen. Daar komt nog bij dat goed bout en meer andere mate rialen betrekkelijk haast niet was te verkrijgen, zoodat nu juist niet de beste grondstoffen zijn gebruikt. Ik voor mij zou den minister ook nog wel eens op die annuiteiten willen wij zen. Het gedrag van de Regeering te genover de Bouwcommissie hier is wel zoo dat die wel wat langer mogen loo- pen, b.v. 65 jaar. Of ze zoo lang zullen meegaan, ik weet het niet; men weet niet wat er allemaal kan gebeuren. In ieder geval, het gemeentebestuur van Valkenswaard heeft goed gezien door aldus te handelen. Het moet zoo komen dat men de huur kan verlagen en de woningen beter kan onderhouden, anders twijfel ik er zeker aan of ze het 65 jaar zullen uithouden. Verheijden. Ik kan me wel verecni- gen met de strekking van het adres en ik wil ook wel adhaesie betuigen, maar ik ben zoo bang dat het niets zal uit halen. Met algemeene stemmen wordt ad haesie betuigd. 3. Goedkeuring rekening Burger lijk Armbestuur Sprang over 1924. De ontvangsten hebben bedragen 5737,44 en de uitgaven 3111,55, zoo dat het boekjaar sluit met een goed slot van 2625,89. 4. Goedkeuring begrooting Burger lijk Armbestuur Sprang over 1926. De ontvangsten en uitgaven zijn ge raamd op een bedrag van 3801. 5. Benoeming van een lid voor het Burgerlijk Armbestuur te Capelle we gens periodieke aftreding van den heer J. van Pelt.. De heer J. v. Pelt wordt herbenoemd. 6. Benoeming van een lid voor het Burgerlijk Armbestuur Sprang wegens periodieke aftreding van den heer van den Willigenburg. De heer van den Willigenburg wordt herbenoemd. 7. Aangaan geldleening ƒ2000 ver bouw raadhuis, Vrijhoeve-Capelle. De Voorzitter deelt mede, dat dit be drag bij de Ned. Herv. Gemeente tc Sprang kan geleend worden tegen een rente van 5 pCt. b pari. Wordt besloten deze geldleening al dus aan te gaan. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot den bouw van een school ten behoeve der vereeniging tot slichting en instandhouding van scho len met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle en tot be schikbaarstelling ten behoeve dier ver eeniging van gelden voor eerste in richting. De Voorzitter kan mededeelen, «dat Burg. en Weth. met het schoolbestuur in overleg zijn getreden en wat betreft het plan voor het bouwen van een school tot overeenstemming zijn ge komen. Zooals uit de teekeningen is te zien, wordt genoegen genomen met een school met twee lokalen, als door de gemeente gebouwd. Wij hebben ook, zegt de Voorzitter, met den architect, die de oorspronkelijke plannen heeft gemaakt, overleg gepleegd. Dat is ge daan omdat deze toch al 750 moest hebben voo»r verrichte werkzaamhe den en hij het omwerken dan gratis zal verrichten. De kosten voor het bouwen zijn nu geraamd op 19848 en de totaal-kos ten, met de leermiddelen en school- meubelen inbegrepen, op 26163,30. De heer Michael wenscht, teneyide eenige besprekingen te houden, naast de nieuwe overgelegde teekening, ook de oude teekening te zien om aan de hand daarvan op het een en ander te kunnen wijzen. Nadat spreker de oude teekening naast de nieuwe heeft gelegd, merkt de heer Michael verder op, dat hij zeer weinig verschil in de teekeningen kan opmerken. Er is alleen 4000 geschrapt voor gemis van het derde lokaal, waar voor nu die hoek is gekomen. Dat zaakje is zoo maar weggemoffeld. Als spr. de teekeningen eens even bekijkt, dan komt hij tot de conclusie dat men het gebouw zeer luxueus wil inrichten alsook, zegt spr. kan men niet aan den indruk ontkomen, dat er zoowat cijfers zijn weggemoffeld om misschien op een gegeven oogenblik weer eens ineens voor den dag te ko men. Ik zie op de teekening verder dat men twee leslokalen krijgt met een overdekte speelplaats. Nu, dat is niet te veel, dat mag wel, maar ik zie ook dat men krijgt twee garderobe's en een hal van 8 bij 4 M. dus niet zoo klein. Dat nu is een ruimte die nergens voor kan dienen en alleen maar als luxe kan worden beschouwd. Vervolgens komt er nog een leermiddelen-kamer en nog een ruimte. Bekijkt men nu de teeke ning van den voorgevel eens eventjes, dan moet men zeggen dat het geheel veel te luxueus is opgezet en 't zoowat voor de helft goedkooper is te maken. Twee lokalen en een speelplaats zijn noodig, maar de rest kan veel minder kosten. Het komt mij voor dat Burg. en Weth. het doel van den raad, om met een ander plan te komen, niet goed hebben begrepen. De bedoeling is ge weest dat Burg. en Weth. met een ge heel gewijzigd plan zouden komen, een plan waarop heel wat meer zou wor den bezuinigd, maar niet met het oor spronkelijk plan waar een klein beetje van is afgelaten. Voor het maken van de teekeningen en omschrijving wordt 750 gerekend, voor het dagelijksch toezicht 800 en voor het maken van nog andere teeke ningen 300. Burg. en Weth. zeggen nu wel dat

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5