PUR0L IGesprongen Handen 1 In den Hoenderhof. ruwe huid die 750 voor den architect toch be taald moeten worden, maar dat zal ik nog zoo lang maar in liet midden laten, ook al schrijft hij nu dat hij voor de werkzaamheden voor de aan te bren gen veranderingen, niets in rekening zal brengen. Ik zou zoo zeggen dat de gemeente dal geld niet behoeft te geven, want die hebben geen opdracht daartoe gege ven. En dan, mijnheer de Voorzitter, komt het bestuur met een. ontzettend dreige ment. Ze schrijven: als we nu deze school niet krijgen, dan bouwen we er zelf een met drie lokalen. Op grond waarvan is het schoolbe stuur gerechtigd met zulke dreigemen ten te komen. Men komt met een plan waarop een groote overtollige ruimte voorkomt en het geheel veel te duur is. Het heeft bij mij zoo het idee opge wekt dat men wil probeeren om wat geld over te houden om iets anders te bouwen. Ik zeg nogmaals, er kan voor heel wat minder een goede school ge bouwd worden. Het bestuur kan van mij, als het noodig is wel vier school lokalen krijgen, maar eenvoudige loka len, die aan de eischen van de wet vol doen, maar geheel ontdaan zijn van alle luxe. Tot mijn spijt kan ik mijn stem aan het voorstel van Burg. en Weth. niet geven. De heer van den Willigenburg wil op het geheele betoog van den heer Mi chael niet ingaan. Reeds meermalen toch heeft men de finessen van de zaak besproken. De heer Michael zegt dan, aldus spr., dat de raad Burg. en Weth. opge dragen heeft met een ander plan ,e komen en dat dit niet door Burg. en Weth. is begrepen. Laat ik u zeggen dat Burg. en Weth. de bedoeling van den Raad goed hebben begrepen, maar dat bij ons de bedoeling heeft voorgezeten om verschillende kosten, die men an ders weer zou krijgen, te voorkomen. De architect zal het werk, verbon den aan de wijzigingen, nu geheel kos teloos verrichten. Dat is geen mar- chandeeren, als u dat denkt, dan ge loof ik dat u zich vergist. Burg. en Weth. zijn niet uitgegaan voor het schoolbestuur, maar voor de gemeente en het spijt me werkelijk dat u nu een blaam op hen werpt. De heer Michael verklaart het be stek van dit plan niet te hebben gele zen maar aan de teekeningen heeft hij gezien dat er thans maar een hoek is afgenomen. In het vorige plan was wat nu speelplaats is, aangewezen voor uit breiding. Maar dat is mijn bezwaar niet alleen, 't geheel is veel te luxueus opgezet en daardoor te duur. Voor een goede 10.000 is een school te bouwen en dan zal de architect en het opzicht ook niet zoo duur behoeven te zijn. De heer Kerst zegt met de technische kwestie niet op de hoogte te zijn en zich daarom ook daar buiten zal hou den. Naar zijn meening is 't 'n kwestie van vertrouwen en in dezen architect hebben wij vertrouwen gesteld. Het plan dat hij heeft gemaakt is door den Rijksbouwmeester goedgekeurd en dat is toch zeker een terzake kundig per soon waarin hij evenveel vertrouweji mag stellen als in den heer Michael. Hij moet echter protesteeren tegen de verdachtmakingen die de heer Mi chael zoo maar klakkeloos ter tafel brengt. Hij spreekt van wegmoffelen, van later er weer mee voor den dag ko men enz. Michael. Pardon, dat is niet waar. Kerst. U hebt wel degelijk gesproken van cijfers wegmoffelen en van geld overhouden om daar later zoo maar weer in eens mee voor den dag te ko men om voor iets anders te gebruiken en dergelijke aardigheidjes meer. In de vorige vergadering is gezegd dat het aangeboden plan te hoog, te duur was, waarop besloten is Burg. en Weth. op te dragen met het schoolbestuur in overleg te treden om dan met een ge wijzigd plan voor den dag 'te komen. Het schoolbestuur heeft als laatste concessie er in toegestemd om voor- loopig genoegen te nemen met een school, met twee lokalen. Tenslotte is men het in andere onderdeelen eens geworden en met dit plan gekomen. En nu het laatste punt van den heer Michael waar hij spreekt van een ge weldig dreigement moet ik zeggen, dat dit geen dreigement is maar gewoon pen eenvoudige kennisgeving, een ken nisgeving, die als men ze kent, heel ge woon en verklaarbaar is. Wordt nu niet op het voorstel van Burg. en Weth. ingegaan, dan bouwt het school bestuur zelf. maar dan een school met drie lokalen, wijl men dan nog maar direct in de eerste behoeften voorziet, Deze bezuiniging is een fictieve bezui niging, immers men zal direct toch weer met het bouwen van een derde leslokaal moeten beginnen. Men kent mijn standpunt in deze, het is dikwijls genoeg gezegd en daarom zal ik er niet veel woorden meer aan verspillen. Michael. Ik heb niet gezegd dat men iets verdonkermaant om er latei\ iets mee te doen. Ik heb gezegd dat het ge heel veel te luxueus is opgezet en ik er daarom gezien den financieelen toe stand van de gemeente, niet mee accord kan gaan. Ik heb gewezen op de on- noodige ruimte waar men niets aan heeft en de boel duur maakt op niets. Ik heb absoluut de bedoeling niet ge had om de zaak verdacht te maken; ik heb het zoo ook niet gezegd, althans zeker niet de bedoeling gehad. Ik heb alleen willen beweren, en dat doe ik nog, dat de school te luxueus is. Een school met twee lokalen behoeft geen 19000 te kosten. Er worden dan nog wel menschen gevonden die voor heel wat minder iets willen bouwen en ook goed, ook een school die aan de wette lijke voorschriften en eischen voldoet. De heer Kerst zegt dat het schrijven van het schoolbestuur geen dreigement is, maar ik kan er toch niets anders uit lezen, als men zegt: als ik dat niet krijg, dan neem ik iets anders, heel wat meer. Is dat dan geen dreigement? Ik kan het in geen enkele wet vinden dat een schoolbestuur, waarvoor met een veel te duur plan wordt gekomen, kan zeggen, als ge dat niet doet, dan komen wij met nog een duurder plan. Dat gaat boven mijn pet. Dat men met een eenvoudig plan koine* maar niet met een plan waar veel te veel nuttelooze ruimte in ver kerkt is, dat geld kost waaraan nie mand iéts heeft. Voor 10.000 kan zoo'n school wel gebouwd worden. Neemt dan nog 1000 er bij voor het toezicht en nu moet dat laatste al 2800 gulden kosten. Kerst. Met voldoening heb ik ge hoord, dat het de bedoeling van den heer Michael niet is geweest om ver dacht te maken. Toen hij sprak van wegmoffelen, van'verdonkermanen. kon kwalijk aan iets anders gedacht worden. Maar nog eens, met voldoening heb ik gehoord dat het niet de bedoeling is geweest om de zaak verdacht te maken. Zooals ik daarstraks al heb gezegd, ben ik technisch niet op de hoogte, maar wanneer ik mij beroep op de be trouwbaarheid van een rijksbouw meester, dan mag ik, geloof ik, daarop wel voortgaan. Michael. Ik heb wel iels dergelijks gezegd, maar heb dat gedaan, omdat men hier en daar over heel vreemde toestanden leeft en het zou mogelijk zijn dat hier ook zoo'n toestand zou komen en dat zou ik willen verhinde ren. Verheijden. Ik stel mij op het stand punt van den heer Michaels waar deze zegt dal hel veel te luxueus is en ik vraag het u, mijnheer de Voorzitter, op den man af, als men in Sprang met zoo'n plan was gekomen, of u daar dan zoo maar op zou zijn ingegaan. Ik zal er ook niet veel woorden aan verspillen, meermalen heb ik er op gewezen, dat men alleen op eenvoudi ge plannen kan en mag ingaan. Hier dit gedoe noem ik geldsmijterij, groote geldsmijterij. Ik verzoek U ook, mijnheer de Voor zitter, dien brief van het schoolbestuur eens voor te lezen, want ik vind het schande en groote schande ook. Wij zijn tot bemiddeling bereid, maar zoo zou men er voor danken. Op verzoek van den Voorzitter wordt het schrijven door den Secre taris voorgelezen. Daaruit blijkt dat het Schoolbestuur zoo dit plan niet wordt aangenomen zelf laat bouwen en dan een school met drie leslokalen. Verheijden. Voor hem die de Hol- landsche taal verstaat, is dit nu geen dreigement. Voorzitter. Ik kan dat direct daarin niet vinden. Oerlemans. In het schrijven worden we voor de keus gesteld of wel om het plan van Burg. en Weth. aan te nemen ofwel dal van het schoolbe stuur. De kwestie is nu, kan het schoolbe stuur zulks doorvoeren. Is zulks het geval, dan zou ik zeggen laten wij op het voorstel van Burg. en Weth. in gaan als zijnde het goedkoopste. De heer' Verheijden betoogt dat het schoolbestuur daartoe absoluut geen recht heeft en leest een artikel uit de wet voor. Wanneer men van gevoelen is dat de plannen veel te luxueus zijn opge zet, dan kan men bij den Minister in beroep gaan. De heer v. d. Willigenburg gaat in het kort de geschiedenis van deze kwestie nog eens na en herinnert dan er aan dat het eerste plan begroot was op 63.000. Algemeen mag wel gezegd worden, w#s de raad toen van oordeel dat men aan dat plan geen medewer king mocht verleenen. Na heel wat wikken en wegen is men daarna geko men met een plan begroot op 39.000 daarna op een van 30.000 en nu op een van 26.000. Het slot is nu dat de raad een bedrag moet voteeren. De heer Michael is het hiermede niet eens. Hij wijst in verband hier mede op het schrijven van Ged. Staten. Ingezonden Mededeelingen. Doos30-60-90ct Tube 80et. Bij Apotken Drogisten Daaruit bleek z. i. heel duidelijk dat nog geen beslissende uitspraak is ge vallen. Burg. en Weth. zijn nu voor het eerst met een plan gekomen en als de raad nu van gevoelen is dat dit alles veel te luxueus is opgezet, dan behoeft men dit zoo maar niet aan te nemen. De vraag mag wel eens gesteld worden of men 19,000 gulden mag uitgeven als men voor 10.000 gulden even goed kan slagen. In het belang van de gemeente is hel zegt spr., en ook in dat van de belas tingbetalers, dat wordt toegekeken dat met het geld wordt omgesprongen zooals dat behoort. Of het nu voor het bouwen van een Christelijke of open bare school is, dat is hem 't zelfde. 't Zou wel vreemd zijn, aldus spr., als de raad nu zoo maar voetstoots het voorstel van Burg. en Weth. moest aannemen. Wil men een eenvoudige school, een school die voldoet aan de eischen en de wettelijke voorschriften, goed, dan verzet ik mij daar niet tegen, maar men moet niet aankomen met een zeer luxueus ingerichte school te bouwen en dan in een tijd als waarin we nu leven. Men mag nu wel eens kijken, wat voor de belastingbetalers het voordee- ligste is. De heer Middelkoop is ook van ge voelen dat het plan wat overdreven kostbaar is opgezet. Een school die be hoorlijk aan de eischen voldoet, moet men geven en daar zal hij zich dan ook niet tegen verzetten, absoluut niet; bij zou daarom in het belang van de zaak willen zien dat getracht wordt dat Burg. en Weth. nog eens met het schoolbestuur in overleg treden. De Voorzitter vreest dat een nader overleg tot geen resultaat meer zal leiden. De heer Middelkoop zou toch willen, dat er nog eens geprobeerd werd om nog eens te overleggen. In het belang van de zaak is zulks wel, zoowel voor de school als voor de gemeente. Laat men met een eenvoudiger plan komen. Zooals het nu is kan het ook wel wat minder luxueus opgezet worden. De heer Michael geeft in overwe ging om iemand anders een plan te la ten ontwerpen. Over die kosten van 750 zou hij zich zoo benauwd niet maken, want wie heeft den architect opdracht gegeven de teekeningen en plannen te maken. Niet het gemeente bestuur. Spr. weet niet welk terrein men op het oog heeft, maar hij maakt zich sterk dat, wordt een school ontwor pen met 2 leslokalen en zoo ingericht dat het voor een volledige uitbreiding vatbaar is, maar eenvoudig wordt ge houden, dan bijna de helft is te be zuinigen. Voor 10 a 11 duizend gulden zal men dan wel slagen. De heer van den Willigenburg, wil direct niet ontkennen, dat door den heer Michael enkele ware dingen zijn gezegd. Echter vraagt hij zich af of het plan, waarmede men eventueel later in den raad zou komen, goedge keurd zal worden. Hij merkt verder nog op dat een architect IV* pCt. van de aannemings som moet hebben. Michael. Voor dien architect behoe ven wij zoo benauwd niet te zijn, het Schoolbestuur heeft hem opgezocht, niet de gemeente. Die architect kan nu heel gemakke lijk zeggen dat hij de kosten van wij ziging niet in rekening brengt, want hij heeft niets meer te berekenen, want dat heeft hij van zijn eerste plan nog in zijn boekje staan. Hij heeft voor weg lating van een lokaal gewoon 4000 van zijn begrooting geschrapt. Verheijden. Ik wil nu nog eens vol mondig aan de Sprangsche heeren vra gen of zij nu met iets dergelijks vroe ger zoo maar direct accoord zouden hebben gegaan. Van den Willigenburg. Daar is nu geen neen of ja op te zeggen. Voorzitter. Ik vindt de school in Sprang ook afschuwelijk leelijk en ik zou nooit zoo'n school willen bouwen. Ik geloof ook, als ze het nog eens moesten doen, ze het zoo niet zouden doen. Wordt vervolgd. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag 15 Decem ber 1925, des namiddags te 3 uur. Aan wezig alle leden. Voorzitter J. J. H. Snijders, Burgemeester. De ingekomen stukken worden goed gekeurd. II. Geldleening. Voorzitter. Hierover heb ik reeds ge sproken in de vorige vergadering. We hebben het wel geprobeerd, doch ik ge loof niet dat we voor minder dan 5 slaags zullen komen. We zullen 'tech ier nog wel probeeren. 3. Waarborgsom. Ue Voorzitter zegt hierop in de vol gende vergadering terug te zullen ko men. daar hij dan waarschijnlijk ook wel het volledige verslag zal hebben van de kosten der ziektebestrijding. Wel kan de voorz. mededeelen dat de kor ten ruim ƒ2000.zullen zijn. 4. Overgave G-.E.B. Voorzitter. Daar er thans leden zijn die in de vori ge vergadering niet aanwezig waren, wil ik hier nog even opmerken dat B. en V'. toen geadviseerd hebben het be drijf niet over te geven en wil hieraan 'nog toevoegen dat B. en W. van het zelfde standpunt blijven uitgaan. Middelkoop. Zijn ei* na de vorige ver gadering nog gegevens ingekomen van 'de' P.N.E.M. Voorzitter. Neen. Ik heb nog wel ge ïnformeerd. b.v. in Almkerk, daar gaat het heel goed. doch daar is ook nogal kracht aangesloten, wat hun geen voor deel oplevert. Spr. zegt nogmaals dat B. en W. op hun standpunt blijven. Herman. Zou er niet zoo maar voor of tegen over gestemd kunnen worden. Van Dijk. Kan de heer Herman, nu hij op 't oogenhlik beheerder is, wel meestemmen? Voorzitter. Hij is niet in dienst der gemeente, doch zijn zoon. Van Dijk. Hij ontvangt nu toch gel den van de gemeente. Voorzitter. Dan bent U verkeerd in gelicht. wij hebben wat dit betreft niets met den gilden heer Herman te maken. De zoon is Agent en nu is die jongen ziek en haalt thans de heer Herman de gelden op. doch voor zijn zoon. Er wordt voor Herman zelf niets betaald, ook geen pensioenpremie of wat ook. Berm. Na, ingewonnen informatie's ben ik ook besloten tegen te stemmen. ("Algemeen gelach). Voorzitter. Nu Berm zijn stem toch al heeft verraden, zullen we zoo maar stemmen. Na stemming blijkt dat er 6 tegen overgave zijn, 2 voor overgave en 3 blanco. Voor overgave J. O. v. Dijk en W. D. Middelkoop, tegen overgave L. van Drunen. A. Berm, F. J. Herman. -T. van Balkom. F. A. v. d. Plu ij m en J. van Steen, zoodat het G. E. B. niet wordt overgegeven. De heer van Dru ilen merkte op. toen de Voorz. vroeg voor of tegen (na eenig nadenken): Tk heb er de vorige keer al woorden over gewisseld en was toen voor overgave, doch nu ben ik er tegen. 5. Hierna wordt het kohier honden belasting vastgesteld. Daarna deelt de Voorzitter mede dat de ziekte te Hank naar omstandighe den gunstig is verloopen en de barak ken nog voor de a.s. Kerstmis opge ruimd kunnen worden. v. d. Koppel. Den laatsten tijd heeft de bevolking goed meegewerkt ook. Voorzitter. Dat hebben ze ook en 't is daaraan dan ook grootendeels nog te danken, dat 't zoo'n iverloof) heeft gehad. Van Dijk. Hoe is dat nu met die pensioenregeling. Voorzitter. ,Ta, als er een voorstel van 1' inkomt, kunnen wij het behan delen. Van Dijk. Dan zal ik dit maar voor de volgende vergadering doen. Voorzitter. Ja. dat zou ik toch ook maar 't beste vinden, want bij dit voorstel diende men wel op de hoogte te zijn van de wet. Hij haalt hier als voorbeeld het salaris aan van zichzelf en hieraan zou men al ongeveer ƒ150 schade hebben in plaats van voordeel. Van Dijk. Toch maken er veel ge meenten gebruik van tegenwoordig. Voorzitter. Neen, zelfs héél weinig. Van Dijk. 'tjGaat hier niet tegen de ambtenaren, doch ik reken naar den tijd. Voorzitter. Neen, dan moest er de gemeente voordeel aan hebben en zoo als ik II daar juist heb voorgerekend, zouden ze aan mij dan al ruim ƒ150 nadeel hebben, doch wilt U niet 't voor stel kopien, goed, doch zou I" dan niet liever eene commissie benoemen, 't Is nu niet voor mijn eigen belang, doch dan zal ik TT eens laten zien hoe 1" hier tegenover de ambtenaren komt te staan. Dus bedenk dit nu eens goed, vooral de geyolgen en laat liever uit de Raadsleden eene commissie benoe men. dat we dan eerst gezamenlijk de wet eens nazien. Blijf eerst maar eens bij mij, dan zou je. daar ik dan pen sioen neem als secretaris, een anderen moeten benoemen, enz. Van Dijk. Dan nog maar eens aan houden tot een volgende vergadering. Er zijn er anders tegenwoordig veel. Voorzitter. Neen, dat is niet waar, zelfs heel weinig, doch noem mij eens eenige gemeenten, dan zal ik U bij een volgende gelegenheid wel eens mede deelen om welke bijzondere redenen dat is gebeurd. Doch ik zou 't nu toch niet giraag hebben dat ft} doorgang vond, niet zoozeer voor mij, doch zooals Dok ter. Veldwachter en Kamp, waaraan Abdijsiroop we misschien allen nadeel krijgen en had ik geweten dat U met een derge lijk voorstel zoudt gekomen zijn, dan had ik voor Pols een hooger salaris voorgesteld en niet zooals nu het mi nimum. Als I" nagaat dat deze een jongen is van 21 jaar met 5-jarigen cursus Hoogere Handelsschool en nu weer studeert voor de gemeente-admi nistratie. wat hem ƒ200 per jaar kost. Van Dijk. Studie is voor zijn eigen belang. Voorzitter. Ja, maar grootendeels ook voor de gemeente. Dat U 't toch doet, goed, doch dan met kennis van zaken. Van Dijk. Toch komt het tegenover Rijksambtenaren en de inwoners niet overeen uit. M. v. d. I'luijra. Ik zou 't niet hand haven. Voorzitter. Daar dit waarschijnlijk de laatste vergadering van dit jaar is, wil ik van deze gelegenheid tevens ge bruik maken, II, alsook Uwe gezinnen een gelukkig Oudejaar toe te wen- schen en hoop dat U evenals dit jaar ook in de toekomst wederom de belan gen der gemeente zult behartigen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Het nut van tentoonstellingen. Het is den redacteur van de pluim vee rubriek „In den Hoenderhof" mid den in het tentoonstellingsseizoen ge zeten, zelf .met de organisatie eencr „eerste nationale" bezig, te verleidelijk thans niet eens een keer over het nut van pluimveetentoonstellingen te schrijven. Smalend wordt door vele kippenhouders, zelfs groote fokkers van naam op tentoonstellingen afgege ven, doch dan vergeten die menschen dat juist aan die tentoonstellingen de pluimveehouderij voor een groot deel te danken heeft wat zij heden is. Door tentoonstellingen en de actie die daar aan voorafgaat en volgt, wordt bij ve len een belangstelling gewekt, die zon der dat in vele gevallen niet zou ont waakt zijn. Is de belangstelling gewekt, dan gaat die slechts zeer zelden in anti-pathie tegenover het pluimveege dierte over. Zeker, de meeste liefheb bers houden hun dieren voor de pro ductie en dan kan waar zijn, dat een dier schitterend mooi kan zijn en op de tentoonstellingen bekroond kan worden met een eersten en vele eere- prijzen, doch veel te weinig eitjes legt om moeder de vrouw te kunnen be vredigen. En we houden het op de al lereerste plaats zelf ook met die dier tjes die ons 't meeste werk geven met eieren rapen. Echter voelen wij ons ook meer getrokken tot een fraai ten- toonstellingsdier dat vele eitjes legt of van hoog productieve afkomst is dan lot een eiermachinetje van dezelfde capaciteit, dat zich schamen moet met den naam van een ras aangeduid te worden, waarvan het alles behalve juist de standaardeischen heeft. Om belangstelling te wekken kan dus een tentoonstelling goed zijn. We behoe ven echter in de laatste jaren heusch niet te klagen over gebrek aan belang stelling in de pluimveehouderij en alles wat daarmede in verband staat. Doch ook voor de velen, wier belangstelling in de pluimveeteelt reeds gewekt is, valt op een tentoonstelling veel te lee- ren. Op de allereerste plaats geeft ze een voorbeeld wat door samenwerking en goede organisatie kan bereikt worden. Ze is een machtige propaganda voor 't vereenigingsleven ook onder de pluim veehouders. Op de tweede plaats geeft ze ons een kijk op datgene wat met fokkerskunst, en fokkerskennis kan bereikt worden, 't Gezegde een ei is een ei, of een kip is een kip, dat vaak gelden moet als men 't geluk niet heeft op dit gebied iets fatsoenlijks te bezitten, wordt op een tentoonstelling met het levende voorbeeld gelogenstraft. Niet alleen echter van levende inzen dingen ook op andere stands is voor een ieder iets te leeren. De huisvesting der dieren bij inzenders van hokken, kuikenrennen, kunstmoeders, etc. De verzorging der hoenders bij fabrikan ten of leveranciers van eet- en drink bakken, legnesten en vele andere hulp middelen. De voeding of voederstands t 1 Nu die slijm it losgekomen voel ik mij vanochtend loeh heel wst beter. Ik hsd niet ge- dscht, dat die Abdijsiroop roo gauw rou helpen. ia een krachtig werkend kruidenmiddel bij bron chitis. influenza, kink hoest en verkoudheid. Het bevat geen ver- doovende bestanddeelen. Per ftesch van 230 gram (in koker) 1 1.50 550 «rara f 2 75

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6