WATERSNOOD. WITTE BIOSCOOP. wordt geheel ter beschikking gesteld van hel Huismlings-Comilé. De opbrengst der uitvoe ringen op a.s. Zaterdag en Zondag DE DIRECTIE. Marktber Ich ten. Kinderen PUROLH Als Uw Bosch. Gistermiddag kwam zij daarover bij hot .comité verslag uitbrengen. Zij verklaarde dat onderbrenging en ver zorging. 'ilmit enge woon goed geregeld zijn en zij er zeer over tevreden is. Het bestuur van het Ned. R.K. Huisvestingscomité, dat. zooals gemeld met volkomen goedkeuring der Alge meens vereenigde commissie werkzaam is, heeft telegrafisch alle in zijn hoofd bestuur vertegenwoordigde groote lan delijke organisaties als R.K. Werkge versvereniging, R.K. Werk lieden bon d R.K. Middenstandsbond, R.K. Vrou wenbond, R.K. Boerenbonden. R.K. Ambtenarenvereeniging enz. enz. uit genood igd onder hunne leden en alge- meene hulpactie te organiseeren. Ook de Tramweg-maatschappij de Meyerij heeft aangeboden vluchtelingèn en vee gratis tc vervoeren. Uit Velddriel komen geregeld vluch telingen binnen. Heden zijn twee booten met vee en 18 vluchtelingen uit Maasbommel aan gekomen. Deze vluchtelingen vertrek ken morgen naar Tilburg. Morgen wordt een boot vluchtelingen verwacht met vermoedelijk 50 personen, v. De burgemeester van Dreumel zond 150 varkens naar den Bosch. Hij deelde mede, dat de toestand te Dreumel be vredigend is. 1 Het R.K. Huisvestingscomité te Nij megen brengt 100 kinderen uit Afferden naar Deursen over. Het comité vernam uit Maasbommel, dat nog zeer veel vee op den dijk is gehuisvest. De boeren hebben dag en nacht gewerkt om hooi op den dijk te bergen. Ter versterking van den spoordijk den BoschVlijmen zijn gisteren ma-1 dronk een stal van 40 stuks vee. Van terialen daarheen vervoerd. Heden ver- anderen'is het vee grootendeels zoek ge- trok van hier weer eert hulptrein met raakt in de verwarring, die onder om- materialen daarheen. Morgen begeeft de standigheden als deze moet heerschen, Commissaris der Koningin zich weder- al treden onze militairen onder de koel om naar Beugen én omgeving. bloedige leiding hunner officieren re- Ook Nieuwkuik, Vlijmen, Drunen, enz. I gelend en helpend op waar zij kunnen, hebben zich opgegeven voor stalling van I Varkens zijn bij menigte verdronken. x*'e- Na, het alarm van Maandagnacht en Walers absoluut niets hebben ge red. De toestand in Leeuwen was mede zoo goed als onhoudbaar. Alles wat er nog is, was op den dijk ge bracht, maar de plaats daar is koud en' de ruimte niet groot zoodat er de grootste verwarring heerscht. En voor al het vee geeft groote zorg. Het is on mogelijk alles te redden en daarom ziet men alles voorbij drijven, varkens, kip pen, honden, geiten, katten, alles ligt daar verdronken in het'water. Ook het grootere vee heeft moeten lijden en koei en zoowel als paarden komen om. En kele honden die door honger gedreven zich aan een verdronken kalf te goed deden werden eenvoudig doodgeschoten. Zoo juist komt weer een boot uit Leeuwen aan de wal bij Bellone en hoe wel er in Tiel geen plaats meer is, zijn er meer vluchtelingen op dan op de vo rige. Vooral vrouwen met kinderen en oudere menschen, die van de boot ge dragen moeten worden, maken een som beren indruk. Op de boot liggen ook 3 varkens in haast geslacht. De tramremise in Wamel waar heel wat vee gestald is, omdat ze nogal hoog ligt, is mede ontruimd moeten worden, daar het water zé geheel ondermijnt. Zoo gaat het ook met de huizen, men ziet de daken er van afdrijven of ze storten eenvoudig in. Zeer hard is het voor de menschen aldus gedwongen te zijn goed en- have te zien verworden. Welgestelde menschen met flinke vee stapels hebben plotseling alles verlo ren. De ramp is ontzettend! Er zijn boerderijen waar 100, .150 stuks vee tot den nek in het. water staan. Van den heer Bart Elzen ver kamer der gelijkstraatsgelegen woning bloedsporen, die naar een, onder die kamer gelegen, zeer laag keldertje leidde Een daarop ingesteld onderzoek in het keldertje voerde tot de ontdek king van een ontzettende misdaad. Op een stoel, met opgetrokken knieën en in een zoo samengeperste houding, dat alleen aan geweld kon worden gedacht, werd het lijk van den vermiste aangetroffen De ingeslagen schedel wees er uer der op, dat hier een misdaad moest gepleegd zijn. Het lijk was omhangen met een jas, waarover weer een schil derij gelegd was. De commissaris van politie in de 5de afdeeling heeft het lijk in beslag doen nemen en het onmiddellijk inge stelde onderzoek heeft geleid tot een zware verdenking tegen een der huis- genooten. Volgens inlichtingen ingewonnen bij buren en bekenden van de familie Van Slooten, zou de verdachte, van wien het politierapport spreekt, de eigen 16 jarige zoon van het echtpaar Van Slooten zijn Men heeft hem met den celwagen zien vervoeren en nadien niet teruggezien. Het gezin staat in de buurt niet on gunstig bekend en woont er sedert verscheidene jaren. In de laatste paar tm-eehn(6 jaar zou het groote verschil in leeftijd tr,cnt- tusschen de beide echtgenooten wel eens tot onaangenaamheden geleid hebben, welke echter van voorbijgaan- den aard waren. s Van den zoon weet men slechts, dat hij dol was op cigaretten-rooken de vader had zich genoodzaakt gezien, de sigarenwinkeliers in de buurt te waar schuwen, den*jongen geen cigaretten zonder betaling te verstrekken. Zater dag zou de vader evenwel bij een winkelier zelf nog een doosje cigaret ten voor den jongen gehaald hebben. De verhouding tusschen vader en zoon werd afgeschilderd als niet bepaald slecht, maar om het rooken en het geld, dat de jongen daaraan besteedde, De redactie van dit blad zal 't bedrag in ontvangst nemen en aan genoemd Comité overdragen. 35845 ^D^idmng van den kring den toen de dijk te Leeuwen op leelijke ma- zouden meermalen harde woorden ge- Bosch N.B.C.B. heeft de dagen ver- nier begon te kraken, werd het bevel, vallen zijn. deeld waarop iedere afdeeling het. vee in den Bosch zal voeren en verzorgen. Een redacteur van fte Maasbode heelt een onderhoud gehad met minis ter Bongaei-ts. Wij lezen daarin o.m. Op onze vraag, of de doorbraken van de Maasdijken te wijten zouden zijn aan de verhooging van de Beersche overlaat, antwoordde de minister ont kennend. In 192.0 was de overlaatkade van de Beersche Maas reeds verhoogd. Toen is het water voor den dijk bij Overasselt nog hooger geweest dan thans en toch heeft in dat jaar die dijk het gehouden. Dat zij nu is bezweken is voor een groot deel te wijten aan den langduri- gen en sterken Zuidwesten wind, welke rechthoekig op het doorgebroken dijk- gedeelte stond. Hoe verklaart u, dat het. hoog water thans zoo'n catastrophalen omvang heeft genomen? IJiertoe hebben verschillende' oorza ken samengewerkt, antwoordde de mi nister. Op^de eerste plaats de geweldige re gens in Centraal-Europa, welke de ri vieren buitengewoon deden zwellen. Ook in andere landen hebben deze re gens calamiteit veroorzaakt. Vervolgens de dooiperiode van de sneeuw in Zwitserland en in de Arden nen. Ten derde de buitengewoon langdu rige en aanhoudende wind uit zee,, wel ke normale waterloozing aan de mon den der rivieren tegenhield. Daarbij komt nog, dat tijdens den oorlog verschillende bosschen in het buitenland zijn verdwenen. Deze bos schen hielden het regenwater een tijd lang vast en zorgden, dat liet meer ge leidelijk naar de beken en rivieren af stroomde. Deze reguleerende werking der bosschen is vooral in het Maasge bied veel minder geworden. Ook de ontginningen zijn mede oor zaak geweest, omdat zij het water, dat vroeger een tijdlang in poelen en moe rassen bleef staan, thans door de aan die ontginningen verbonden irrigatie- werken onmiddellijk afvoeren naar de rivier. Is een absolute beveiliging tegen een watersnood technisch mogelijk, vroegen we vervolgens. De minister beantwoordde deze vraag zonder aarzelen bevestigend. ERNSTIGE TOESTAND TE LEEUWEN. De vrijwillige pontoinjolonne door de gemeente Dordrecht uitgerust, die zich eerst in Nijmegen had begeven, is in allerijl haar Leeuwen gedirigeerd, waar zij gisteravond hoopte aan te ko men. De N. R. Ct. meldt: Gistermorgen was de heer Meijer uit Leeuwen al vroegtijdig met een partij vluchtelingen in Thiel. Ze hebben een voudig niets meer kunnen redden en waren in dieptreurigen staat. Niets let terlijk niets, hebben zij dan de kleeren aan liet lijf en dan alles nog druip nat. Er waren er bij die den gehcelen nacht tot aan hun midden in het water ge staan hadden en waarvan het water nog uit de kleeren liep. Het is hoogst noodzakelijk dat er wat kleeren naar Tiel gestuurd worden, ondergoed, kou sen, schoenen enz. enz. De toestand is inderdaad veel erger als toen de Belgische vluchtelingen aankwamen; die hadden ten minste nog iets meegenomen, terwijl de Maas de woningen te verlaten, snel opge volgd, door ieder die dat nog kon. Al les, goederen en vee, bleef onbewaakt achter. Verscheidene ingezetenen echter was door liet water de pas afgesneden. On-, ze militairen moesten later gaten in de daken hakken om ze van een zekeren' verdrinkingsdood te redden. Er loopen geruchten, dat pogingen tot diefstal in de leegstaande woningen niet zeldzaam zijn. Vhor scherpere be waking is gisteren een detachement po- litietroepen onder commando van den 1ste luit. De Stoppelare uit Breda te Wamel aangekomen, opgesloten, ter. zake van valschheid in geschrifte. P. W. H v. d. M., chef van de afdeeling onderwijs en de alge zaken bij de gemeente Maas- Gisteravond is bij de terreinen vanThomsonshavenbedrijf uit de Maas haven opgevischt het lijk van een tot nu toe onbekenden man Het lijk is naar Crooswijk vervoerd. Het signale ment zal vandaag nader opgegeven worden. De 40 jarige gehuwde arbeider Engel uit Kohlskheid is in een schacht van mijn Hendrik naar beneden gestort. Hij is zwaar gewond naar het hospi taal te Heerlen vervoerden aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. UITSPRAKEN KANTONGERECHT WAALWIJK. d.d. 24 December 1925. A C S en J M v II te Kaatsheuvel, overtr. veldpol. 5.of 2 w. tucht- Nader vernemen wij nog, van de zijde school M K te Drunen en H A v Z der justitie, dat de zoon gisteren en ,e Sprang alsv. ieder 5.of 3 dagen vanmorgen aan een uitgebreid verhoor A H te Vrijh.-Capelle overtr. Alg. is onderworpen, waarbij hij een zeer Veiligh.wet 1.of 1 week tucht- stompzinnigen indruk heeft gemaakt. j school CP T te Waspik alsv. 3.— Aan simulalie b- hoeft hierbij niet ge- °f 2 d.; Th. L. v. H. te Hoensbroek alsv. 5 of 3 d. Th. A. H. te Raams- donk, overtr. M. en R. Regit 2 of 1 week tuchtschool. M. Th. v. I). te Drunen, alsv. of 2 d. P. J. A. S. te Kaatsheuvel, alsv. vrij. P. A. S. te Vrijhoeve-Capelle en W. W. V. te Loon op Zand, als. ieder 5 of 3 d. G. R. te Capelle overtr. visscherij- wel 1 of 1 d. A. v. T. te Waspik, Waalwijk, 8 Jan '26. Eieren 610 ct. Varkens f 16f 21. 's Hertogenbosch, 5 Jan. 1926. Op de markt van heden waren aangevoerd 280 stuks hoornvee. 78 kalveren. 182 biggen. 12 zeugen. 3 schapen—lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 270—f 440 p. st. Kalfvaarzen van f 260—f 415 p. st. Magere ossen en koeien van f 140—f 260 Vette ossen en koeien van f 0.60 pd lekw Vette ossen en koeien van f 0.50 pd 2e kw Pinken van f 125—f 195 per stuk. Zeugen van f 120—f 175 per stuk. Biggen van f 2.75—f3 00 per week. Schapen van f 20—f 40 per stuk. Lammeren van f 00—f 00 p. stuk. Aanvoer kort. Handel traag. Eierveiling Amsterdam. Gehouden op 4 Jan. en 7 Jan. 1926. Kipeieren: Hoogste prijs f 12.75. Middel prijs f 10.50—11. Laagste prijs f 8. Eendeieren f 8^0—8.75. Koelhuiseieren f Kalkeieren f 5.60—6 25. Buitenlandsche eieren f 7.50—8.00. Totaal aanvoer 100.000 stuks. Handel kalm. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 9 jan. 7 uur. Tooneel- uitvoering in de zaal van den heer P. van Daelen. Zaterdag 9 Jan Witte Bioscoop, „Moeder Aarde", 8.uur. Zondag 10 Jan. Tentoonstelling van Kweek- en Vliegvogels in het Stations koffihuis van den heer A. van Vugt. Zondag 10 Jan. Flora Bioscoop, „Zigoto heeft pech", 6 en ,8'/2 uur. Zondag 10 Jan. Witte Bioscoop, „Moeder Aarde", 6 en 81/2 uur. Zondag 10 jan. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot,Bloei der Toonkunst". Zondag 10 Jan. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", mannenkoor. Musis Sacrum. Dinsdag 12 Jan. 8'/2 uur Repetitie Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. Dames en Heeren. Hotel Verwiel GEMENGD NIEUWS. Gisteravond 6 uur vervoegde zich aan het politiebureau in de Paul Kruger- I hij vrijwel zonder geld en goed het land straat te R'dam de 49 jarige vrouw van '~i"~ dacht te worden want ook in verkeer met zijn huisgenooten, het gezin bestaat uit man, vrouw, zoon en doch ter heeft hij steeds van onverschil ligheid en domheid blijk gegeven. Aangaande den moord op den 70 jarigen J van Slooten in de Bever straat R'dam kunnen wij nog meedeelen, dat het verhoor van den verdachte nog geen positieve bekentenis heeft opge leverd, hetgeen voornamelijk het gevolg is van de traagheid van begrip van den beklaagde. Het parket heeft de zaak nu verder in handen en gister middag is in het ziekenhuis aan den Coolsingel de sectie op het lijk ver richt. In ons eerste bericht is een kleine onnauwkeurigheid geslopen; het lijk is n I. wel gevonden met opgetrokken knieën en met geweld saamgeperst, doch overigens in liggende houding op den vloer van den kelder met het hoofd naar de keldertrap gewend Een paar wijnmanden die zich in de on middellijke nabijheid bevonden, hadden den indruk gewekt alsof de verslagene op een rieten stoel gezeten was. Verder kunnen wij mededeelen, dat de v.erslagene slechts in den kelder placht te slapen op die avonden, op welke zijn dochter, die verpleegster is in de psychiatrische afdeeling van hel gesticht Maasoord, haar wekelijkschen vrijen dag thuis doorbracht. Aangezien "dit Maandag niet het geval was geweest, heeft de echtge- noote niet onmiddellijk aan den kelder gedacht en eerst haar dochter laten opbellen om haar van de vermissing in kennis te stellen. Dinsdagochtend is de dochter toen weer thuis gekomen en hebben beide vrouwen, die niet het minste vermoeden van misdrijf hadden eerst overal elders gezocht en ten slotte pas in den kelder. Toen het lijk ge vonden was heeft de zoon, uiterlijk kalm nog gevraagd: „hé moe, wie zou dat gedaan hebben De doodelijke verwonding aan het hoofd is met een zwaar voorwerp toe gebracht. In het belang van het onder zoek wenschte de justitieele dienst der politie niet nader te preciseeren. De vertegenwoordiger te Amster- dam van een Duitsche Handelsvereni ging, die beschuldigd wordt, aanzien lijke bedragen te hebben verduisterd is, naar gemeld wordt, het laatst gezien te Anlwerpen. De man, die, zooals men weet, te Hilversum woont, heeft een brief achtergelaten, waarin hij meedeelt tengevolge van speculaties in financieele moeilijkheden te zijn gekomen en gelden van de Handels vereniging voor persoonlijke doelein den te hebben aangewend. Blijkens dezen brief verkeert de voortvluchtige thans in wanhopigen toestand en heeft Ingezonden Mededeelingen. tfIJNHARDT's Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten 60<« Hoofdpijn-Tabletten 60a Bosch-Stevens Antonius G. zv. Ma- rinus Vermeulen Maria C. dv. Bern. Verhoeven-Brok Wilhelmina M. dv. Corn. Jansen-v. Wezel Franciscus zv. Joh. van Wezel-van Spijk Jo hanna dv. Wout. van Delft-Klerks Cornelis W. zv. Hendr. v. d. Wiel-van' Bladel Adriana dv. Adr. van Bel kom-Schalken Antonius Fr. z.v. Aloysius Brok-Dekkers. Overleden: Barbara van den Broek oud 51 jaren echtg. van M. Schalken Adrianus Willemse oud 81 jaren, echtg. van Johanna de Poot Maria v. d. Lee oud 51 jaren Wed. van Hendr. van Engelen Geertruda Heijmans 39 jaren echtg. van Theod. v. Eggelen. den gepensioneerden politiebeambte J. van Slooten, met de mededeeling, dat zij haar 74-jarigen man sinds Maandag middag. toen zij-van een harer werk huizen in de echtelijke woning aan de Beverstraat teruggekeerd was. vermistte. Een politieagent trok met de juffrouw op onderzoek uit en ontdekte in een verlaten. Voorzoover tot nu toe uit de boeken is na te gaan vermist de Handelsver- eeniging ongeveer f30,000. Accoun- tants zullen nog een nader onderzoek instellen. De boekhouding is thans zeer in de war Op last van den officier van justi tie is te Maastricht aangehouden en alsv. 0,50 of 1 ty S. I). W. te Vrijh.- Capelle; J. R., C. M. en C. S. te Dongen alsvoren, ieder 3 of 2d. H. A. B. v. H. te Dussen (2 maal gepleegd) alsv. 2 maal 10 of 5 d. P. C. v. M. te Dussen alsv. 10 of. 5 d. A. J. v. T. te Waalwijk, dronkenschap 25 of 20 d. A. J. W. te Waalwijk, dronken schap 10 of 10 d. W. D. te Kaats heuvel, dronkenschap 15 of 15 d. J. H. F. le Kaatsheuvel, strooperij 3 of 2 d. C. K. te Kaatsheuvel o-vertr. Leerplichtwet 2 of 2 d. M. B. te Drunen, overtr. ijkwet 3 of 2 d. J. G. te Waspik, overtr. mollenwet 3 of 2 d. P. H. S. te Vrijh.-Capelle dier noodeloos pijnveroorzaken 15 of 10 d. M. V. te Veen en A. P. d. R. te Waalwijk, pol. verord. overtr. ieder 3 of 2 d. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joachim Maria z. v. C. A. F. Hoffmans en van W. A. M. H. Zijl mans. Johannes Lambertus z. v. L. A. Maas en J. v. Hooff. Marinus Adrianus z. v. A. de Brouwer en J. Leijtens. Johannes M. W. z. van J. ugts en A. v. d. Bosch. Cornelis A. G. z. v. P. H. Broos en van W. H. En gelen. Catharina F., d. v. F. J. M. v. Vugt en E. A. Pulles. Emma Th. U. v. G. Th. Strijk en J. W. M. Strik- kers. Gijsbertus T. F., z. v. J. Bud- -dingh en L. G. Bouwman. Gerdina M. d. v. L. Van Gelder en J. M. van Gerwen. Anna A. d. v. O. Goedhart en van J J. Dalmayer. Huw.AangiftenFranciscus J. Ma- hieu 37 j. en Antonetta de Kort 29 j. Balthazar A. v. Bavel 50 j. en Geer- truida W. van den Noort 47 j. HuwelijkenThomas P. A. v. Hulten 28 j. en Petronella P. Korthout 25 j. Overlijden: Johannes van Hulten, echtg. van J. Maas 65 j. Johannes G. v. Beurden 1 week. Helena W. Smits wed. van Hubertus. Machielse 68 j. VertrokkenWalthera A. M. v. Hul ten naar Hazerswoude. A C. Trom mels naar Oudlieusden. Jan Th. Trommels naar Eindhoven Miartinus van lersel naar Drunen. Henrica L. M. de Leijer naar Roosendaal. Jo hanna P. van Herpen naar Oss. MADE. Geboren: Jan C. S. zv. Sebastiaan Bo- gers en Louisa M. Ekhout Dingeman M. zv. Antonie de Hoogh en Cornelia Thinners Cornelis A. S. zv. Johan nes Boean en Cornelia Marijnissen Hernianus Jac. zv. Johannes van Gils en Elisabeth M. de Ridder. Overleden: Johannes Machielse we duwnaar van Catharina Smits 81 jaar. DRUNEN. Over December 1925. Geboren: Antoon zv. Corn. Brok-v. d. Wiel Johanna M. dv. Hendr. v. d. LAATSTE BERICHTEN. Heden herdacht de heer C. van Heijst den dag waarop hij voor 25 jaar geleden hij de Koninklijke Stoomschoe- nenfahriek A. H. van S.chijndel in dienst trad. Ongeveer half twaalf verzamelden zich het personeel in het voorgebouw en werd de jubilaris namens de Di rectie door den heer B. v. Schijndel,'in keurig gekozen woorden toegesproken. Hij wees er op dat van Heijst steeds op de nauwste wijze zijn plichten heeft vervuld en daarom overhandigde hij namens de directie den jubilaris uit erkenning daarvoor gaarne een gou den horloge met inscriptie. Nog wees spr. op het feit dat heden H. Versteeg, een paar maanden geleden gestorven, ook zijn zilveren jubileum zou herden ken. Vervolgens mocht de jubilaris van het personeel eenige mooie geschénken, die hem'bij monde van den heer Alf. de Vries werden aangeboden, ontvangen. Ook wij feliciteeren den heer C. van Heijst gaarne met dit jubileum. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de belangrijke mededeeling van de Witte Bioscoop, n.l. dat de ge- heele ontvangst wordt ter beschikking gesteld tot leniging van den Waters nood. Onze redactie lieeft zich bereid ver klaard, de opbrengst èn te constatee- ren, èn in ontvangst te nemen en over te dragen aan 't Huisvestings-comité. Een reden te meer dus om a.s. Za terdag en Zondag de Witte Bioscoop te bezoeken. Even voor 't afdrukken van ons blad vernemen wij nog, dat een der dijken langs 't Afwate ringskanaal onder Cromvoirt zou zijn doorgebroken. Wij hebben direct een onder zoek ingesteld en hadden het genoegen den ingenieur van den Waterstaat zelf te spreken en die deelde ons mede, dat daar van absoluut geen sprake was, en dat er voorals nog alhier geen gevaar bestaat. I)at de politie in de St. Anto- nius-parochie in overweging heeft gegeven, zaken van waar de naar een boven-vei'dieping te doen verhuizen is een hloote voorzorgsmaatregel. Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vluchtelingen te Ede en Arnhem, terwijl zij tevens het overstroomde ge bied bij Pannerden bezocht heeft. In het land van Cuyk is de toestand nog niet veel verbeterd. De Galbergsche dijk bij Katwijk is doorgebroken. Er zijn verontrustende berichten inge komen over den Maasdijk bij Alem. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk t I I O j vngwii muui uuil UCOlVvUUvj <ln/\l .1 1 ni t l-v 'I Bij Apoth. en Drogisten WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 10