oi lei en Notaris i Schaap KONSTDM aangeboden. „DE POSTDUIF. VÉDÉ vraagt Gevraagd Notaris Schaap WOONHUIS op 17500.- ATTENTIE. „Farenzo". A. A, Faro. publiek verkoopen ïiiou besloten 75.subsidie te ver- leenen. 5. X erzoek van Vugts oni hem ƒ3000 als le hypotheek te willen ver- leenen ingevolge de Landarbeiderswet. De Voorzitter deelt mede dat adres sant langs de Bernsche hoef een huis gaat bouwen. De kosten van het huis zijn ƒ3000 en van den grond ƒ500. Dat bedrag heeft hij. maar nu wil hij op het te bouwen huis een le hypotheek van 3000 hebben. De gemeente verleent deze. maar het Rijk verstrekt ons weer het geld. De eerste 3 jaar betaalt hij dan 4 en daarna 6 Dobbelsteen. Moet de gemeente de rente innen. Voorziter. .Ta. De gemeente is maar een tusschenpersoon. Daar. waar men veel van die aanvragen krijgt heeft men een vereeniging opgericht en dan is die vereeniging de tusschenpersoon. Komen er maar zelden van die aanvragen, zoo- als hier, dan is de gemeente de tus schenpersoon. Yugts mag geen andere hypotheek daarop nemen en mag het de eerste jaren ook niet verkoopen. De teekening van het te bouwen huis is al goedgekeurd. 4. Schrijven van Ged. Staten, hou dende eenige aanmerkingen op de be- grooting. oorziter. De leden hebben een af schrift hiervan ontvangen. Dobbelsteen. Er zijn nogal aanmer kingen van administratieven aard. Hoofdzaak voor ons is echter de op merking betreffende den post ambte naar ter secretarie en die voor den ge meentebode. Daar kunnen wij niet mee mee- gaan. want wij blijven bij ons besluit. Wij handhaven dit, ook ai keuren Ged. Staten de begrooting dan niet goed. Wij zeggen dat deze ambtenaren ge mist kunnen worden. Ged. Staten zeg gen \an niet, maar waarom ze niet ge mist kunnen worden motiveeren ze niet, wat wij, toen wij gezegd hebben dat ze gemist konden worden, wel hebben ge daan. "Van alles wafGed. Staten in de ze hebben gezegd is niets steekhoudend en daarom zullen we maar zien wat de Kroon zal doen. Art. 212 zegt dat wij in hooger be roep kunnen gaan. Voorzitter. Burg. en Weth. benoe men de gemeente-ambtenaren en de raad voteert het geld. Dobbelsteen. Het is een algemeen be hing wat wij voorstaan en we gaan daarom in beroep bij de Kroon. Van den Brand. Als Ged. Staten hun zin altijd maar moeten hebben, waar om zijn er dan nog raadsleden noodig. Het voorstel van den heer Dobbel steen, om bij de Kroon in hooger beroep te gaan wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemden de lieeren Van Vrede DobbelsteenA'an Hemert en van den Brand. Tegen de heeren Winkel, van Engelen en van der Heijden. Dobbelsteen. Nu wil ik eerst eens vragen waarom u oorzifter. Vragen moet u schrifte lijk stellen. Dobbelsteen. Dan vraag ik aan de raad of die mij daartoe machtiging wil verleeneu. oorzitter. De Voorzitter regelt de vergaderingen. Dobbelsteen. Ja, wacht eens. Voorzitter. Ik zeg... Dobbelsteen. Ik zeg... hier (hij slaat een boekje open)hier, in het' regle ment van orde staat dat De Voorzitter hamert. Dobbelsteen. Ik zal het artikel eens voorlezen als u niet op de hoogte bent. Daaruit blijkt, dat, wanneer een lid een interpellatie wil houden en de raad heeft daartegen geen bezwaar, dit moet worden toegestaan. Voorzitter. Dat kan ii toch makke lijker doen als eerst de agenda is afge werkt. Dobbelsteen. Neen, ik wil eerst eens enkele vragen stellen over de gehouden aanbesteding van de openbare lagere school in Hedikhuizen. Toen ik daar namens iemand kwam, riep de burge meester mij toe: Wat kom jij hier doen? Die vraag, die alles behalve is, had hij toch heel goed achterwege kunnen la> ten. die was totaal overbodig Voorzitter. Ik mag toch wel vragen wat of u kwam doen. Dobbelsteen. Dergelijke woorden be hoefde U niet te gebruiken. Winkel. De Voorzitter had dat niet zoo ge Dobbelsteen. Bij aanbesteding is het toch de gewoonte dat de briefjes gecon troleerd mogen worden, dat is hier niet gebeurd. Ook weigerde de Voorzitter mj) inzage te geven van die briefjes. Als de zaken zuiver zijn, had u 'die briefjes toch moeten durven laten zien, maar dat durfde u niet. Als in alle za ken zoo gekonkeld wordt, dan weet' ik het wel. Het betreft hier Voorzitter, hamerend. U moet... Dobbelsteen. IJ moethet betreft hier nog maar een kleine zaak. wat moet het wel zijn als het een groote zaak wordt. Voorzitter. Ik verlang dat je zoo niet spreekt. Van Engelen. Ik weet niet of, als een lid van den raad aankomt en zegt laat ine dit of laat me dat eens zien. zulks zoo maar moet. Iedereen kan dan wel komen en zeggen laat me eens zien. Dobbelsteen, zelf hebt er ook niets van gezien. Winkel. De Voorzitter heeft niet ge zegd, wat kom jij doen, hij vroeg of u hem moest hebben. Dobbelsteen. Xeen, hij zei. ik begrijp niet-'wat je komt doen. oorzitter. Ik schors voor een kwar tier de vergadering. De Voorzitter verliet daarop de ver gadering. N an den Brand. Laten wij maar op donderen. 't Haalt toch niets uit. Intusschen vallen er nog harde woor den. Voorzitter. Tk heropen de vergade ring, maar als er nog meer wordt ge sproken over konkelen, dan zal ik zoo iemand niet meer te woord staan. Dobbelsteen. De vergadering is dus heropend. Dan zal ik doorgaan met eens over die kwestie van aanbesteding- te spreken. V d U mij dan zeggen, waarom u mij geen antwoord op mijn vraag wilde ge ven. Voorzitter. Dergelijke vragen zal ik niet beantwoorden. Dobbelsteen. Maar TJ is daartoe ver plicht. "V oorzitter. En toch zal ik het niet doen. Dobbelsteen. Als u geen antwoorden meer wil geven, dan verlaat ik de ver gadering en zullen we wel eens zien. De heer Dobbelsteen verlaat de ver gadering. an Vrede, -t Zal wat mooi's worden als ge geen antwoord wil geven. Voorzitter. Neen... A an den Brand. Laat ons maar gaan. 't Ts hier toch niets. De waarheid mag niet gezegd worden, dan worden ze kwaad. Daarna verlaten de heeren van den Brand. Van Vrede en van Hemert de vergadering. Voorzitter. Wegens onvoltalligheid van den raad sluit ik de vergadering. KAATSHEUVEL. (-V ervolg). 6. Verzoek van het bestuur van de Kon. Erkende Harmonie „Apollo" om een subsidie van f 75 uit de gemeente kas voor een te houden internationaal concours voor solisten, duetten, ter zetten en quartetten. De Voorzitter merkt op dat deze vereeniging zich in haar adres „Ko ninklijk" noemt. Dat is niet zoo en dat weten ze zelf ook wel. Ik merk zulks maar op omdat ik dezer dagen nog een schrijven heb ontvangen waarin mij gevraagd werd met welk recht de Harmonie Apollo het praedi caat „Koninklijk" voert. De statuten dezer vereeniging zijn wel Koninklijk erkend maar daaruit vloeit niet het recht voort dit praedicaat te voeren. In het adres wordt erop gewezen dat men ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan een concours wenscht te geven op Zondagen 31 Januari en 7 Februari. De heer Snoeren meent dat er niets tegen is om subsidie te verleenen Hij zou echter geen f75 maar f50 ver leenen omdat andere jubileerende ver- eenigingen in Loonopzand dat ook hebben gekregen en het gewenscht is dat alle over een kam worden ge schoren. De heer De Wijs is niet direct tegen het verleenen van subsidie, maar wil toch even onder de aandacht van de leden van den raad brengen, dat zoo veel van de gemeente aan subsidie wordt gevraagd, dat daaraan wel eens gedacht mag worden. Er is onderhand geen vereeniging meer die niet eens een feestje viert en dan om subsidie komt. Zat de gemeente nu niet in zulk een moeilijk parket, had men zoo niet te tobben met de financiën, dan was dat nog zoo erg niet, maar nu men er zoo slecht voor staat, moet het geven van subsidies toch niet hooger meer worden opgevoerd. Dhr. Vrinte meent dat de harmonie Apollo niet te veel heeft gevraagd. De Hoenderclub bestaat nog maar een jaar en daar wordt al aan gegeven en nu een harmonie, die altijd bereid wordt gevonden om alle mogelijke feesten op te luisteren, 40 jaar be staat, mag men toch niet achterwege blijven. 6 De heer De Wijs zegt niet tegen het verleenen van een subsidie aan Apollo te zijn, maar met het oog op den finantieelen toestand van de ge meente wil hij in het algemeen op het verleenen van subsidies wijzen Van Amelsfoort. Ik heb gehoord dat Euphonia ook al een komischen wedstrijd zal organiseeren. Voorzitter. Dat is heel iets anders. Van Beurden. Wij moeten wat voor- zichtig zijn, want geeft men het den een, dan kunnen wij het den ander niet weigeren. Als musicus ben ik er natuurlijk niet tegen om hier subsidie te verleenen, maar uit een principieel standpunt beschouwd moet men gaan i bezuinigen. Ook mag niet uit het'oog worden verloren hoe een feest wordt herdacht. Bij een dergelijk concours heft men entrée's en verder ziet men er in de gemeente niets van. Vrinte. Ef mag toch wel eens aan gedacht worden dat Waalwijks Belang i zoowat honderd gulden kan neerleggen als ze de harmonie wil hebben en als Kaatsheuvels Belang vraagt, zijn ze toch steeds bereid om geheel kosteloos hare medewerking te verleenen. Voorzitter. Over het algemeen be grijpt men de beide Wethouders niet goed. Deze willen er maar op wijzen dat men in de toekomst met het ver leenen van subsidie wat voorzichtig moet zijn, want heeft men A gezegd dan moet men ook B zeggen. Tegen het verleenen van subsidie voor de harmonie, waarop we allen trots gaan, zijn de wethouders niet Ik zou echter f 5.0 geven omdat een vorig jaar aan Loonopzand dat ook is gegeven. Ge lijke monniken, gelijke kappen. - Met algemeene stemmen wordt be sloten f50 subsidie te verleenen. 7. Verzoek van de bewoners van den Driestapelenstoel, Dreefsche weg en Postpad om plaatsing van een 5 a 6 stuks petroleumlantaarns voor straat verlichting. Van Amelsfoort. Dit adres behoeft bijna geen nadere toeiichting. De meeste raadsleden kunnen zich niet indenken hoé donker het soms kan zijn op die wegen, die meer op modderpoelen dan op wegen gelijken. Het is van adressanten niets te veel gevraagd. Nu kan men wel zeggen, die menschen zijn daar aan gewoon, die weten niet beter, maar als ge altijd droog brood hebt gegeten, verlangt men wel eens een stukje spek ook en er is niets tegen om dat op een eerlijke manier te verkrijgen. Die menschen betalen daar hun belasting geld net zoo goed Voorzitter. Wat door den heer Van Amelsfoort wordt opgemerkt betreffende de wegen is wel zoo. maar wat daar straks van de subsidies is gezegd, kan ook hiervan worden gezegd. Zegt men A. dan moet men ook B zeggen en men kan er gerust op zijn dat, plaatst men daar de gevraagde lan- taarns, er aanstonds heel wat aan vragen zullen komen en dan? Bewoners van de Rechtvaart hebben al eens het verzoek gedaan, maar wij hebben dat nog niet hier ter sprake gebracht omdat wij nog gewacht heb ben of het electrisch net zoo ver zal worden doorgetrokken. Ook in het Hoekske staat er geen enkele lantaarn. Dat zijn allemaal zaken die wel eens ernstig onder de aandacht mogen wor den genomen. Van Beurden. Abuisievelijk is het adres al in de gascommissie ter sprake gebracht. Van de leden van de gas commissie was er op de heer van Amelsfoort na, geen enkel lid die zich daar kan oriënteeren en daarom wa ren wij van meening dat het beste was Burg en Weth. te adviseeren een Commissie van onderzoek te benoemen die zal hebben na te gaan in hoe verre een en ander noodzakelijk is. Snoeren. Op het Moleneind en op nog meer plaatsen in Loonopzand is het ook zeer noodig dat wat verlich ting wordt aangebracht. Wijdemans Was het niet beter dat de commissie van toezicht op de wegen een onderzoek instelde. Van Lier. Dan kan men beter den geheelen raad aanwijzen. Dan heeft men zoo wat alle wijken ook. Voorzitter. Beter is het dat de gas commissie eens een onderzoek instelt. Dan kan die ook met een kostenbereke ning voor den dag komen. Snoeren. In Loonopzand branden gedurig 5 lantaarns niet. Bij de school heeft er een den heelen winter al niet gebrand. Hier ziet men de lampen steeds branden. Van Beurden. Zijn er klachten, dan heeft men zich te wenden tot van Leest of Vermeer Dat is hier ook het geval. Is er iets aan een lantaarn niet in orde, dan wordt dat opgegeven en hersteld. Als men het maar Iaat hangen, javanzelf komt het niet in orde. Snaphaan. Nog een paar dagen en het beheer is bij de gasfabriek. Het is daar al zoo lang niet in orde ge weest. dat weten we nu eenmaal Wordt besloten het adres in handen van de gascommissie te geven. 8. Schrijven van Ged. Staten inzake wijziging politie-verordening voor wat betreft de sociëteiten. Voorzitter Ged Staten wenschen dat het politieuur niet van toepassing is op sociëteiten, waarvoor door hen de goedkeuring is verleend. Vrinte. Heeft men die hier. Voorzitter. Neen. noch hier, noch in -oonopzand heeft men die, maar men can het aanvragen. Van Beurden. Voor de harmonie's zal dit wellicht worden gegeven maar niet meer voor zoo maar ieder café. 9. Vaststelling vergoeding aan de Bijzondere Scholen over 1924. De Voorzitter deelt mede dat volgens de gemeente-rekening de gemiddelde uitgaaf per leerling van het openbaar onderwijs over 1924 f 5.78 heeft be- dragen, terwijl het gemiddeld bedrag voor handwerkonderwijs f2.— per leerling bedroeg Het bedrag der vergoeding wordt mitsdien vastgesteld op f 2395 04 voor de Bijz. R K. Meisjes school te Kaatsheuvel f947 51 voor de Bijz, R. K. Meisjes school te Loonopzand. f 693 26 voor de Bijz. R. K. Meisjes school te Berkdijk. f 703.72 voor de Bijz R K. Jongens school te Berkdijk. f 1088 39 voor de Bijz. Chr School te Loonschendijk. Bij de rondvraag wijst de heer Snaphaan erop dat in de commissie, die belast is met een onderzoek voor de plaatsing van een oven in het huis van de bouwvereeniging Berkdijk, geen eenstemmigheid is verkregen. Wellicht, zegt spr., heeft de raad een rapport verwacht, maar juist om die reden is de commissie met geen rapport ge komen. Een houtoven geheel nieuw maken kan niet anders dan'wanneer een ge deelte van de schuur wordt verbroken en de kosten daarvan zullen ongeveer f 1000 of f 1100 bedragen en het zetten van een oven f650. De kosten voor een heeteluchtoven zijn geraamd op f 1700 Wordt een heeteluchtoven ge maakt, dan behoeft aan de schuur niets te worden gedaan. De kosten van het bakken zijn bij een houtoven bij 100 KG f 1.40 f 1.60 en bij een heete luchtoven f 0.60-f 0.80. Ophefoogen- blik zijn de kosten daarvan f 3 20. Spr. is van meening dat een heete luchtoven moet worden geplaatst, te meer waar de huurder heeft toegezegd dat hij door verhooging van huur in de kosten daarvan wil tegemoet komen. Van Beurden. Wil hij een extra hooge huur betalen Snaphaan, ja. Wijdemans Ja, dat heeft hij wel toegezegd, maar hij betaalt toch al zulk een hooge huur. Snaphaan. Die kosten haalt hij er driedubbel uit. Wijdemans. Die man moet op den duur z'n kost er kunnen verdienen. Snaphaan. Zoo-ooit, dan kan hij zijn kost er verdienen. Hij heeft groote kinderen en in een heeteluchtoven kan hij heel wat beter bakken, althans Ik el wat voordeeliger dan in een houtoven. Van Lier. Een paar jaar geleden heeft dat zaakje daar ook al f 1100 gekost en nu dit weer. Wijdemans Zooals het nu is, is het totaal niets, dat kan men zoo wel zien. Van Beurden. In het Dag. Bestuur is er ook wel eens over gesproken en daar werd de meer.ing geuit dat het 't beste zou zijn als het geheele zaakje werd verkocht, want nu zal het geregeld stroppen voor de ge meente brengen. Van Lier. Men heeft er in den Berk dijk altijd een nevenbedoeling mee gehad en daar kan de gemeente maar voor betalen. Snaphaan Wat zal het beste zijn, het huis leeg laten staan of f 13,50 per week ontvangen. Van Lier. Maakt er een burgerhuis van. Snaphaan. Dat kan niet. Men zou een heel kapitaal moeten uitgeven om er een bewoonbare woning van te maken, die een gulden of drie od- brengt. K De Voorzitter acht het 't beste dat er een bakker in blijft. Van Lier. Zou men niet wachten totdat de bouwvereenigingen een ver eeniging zijn geworden, dan kunnen die zien hoe men de zaak wil op knappen. Na nog eenige discussie wordt op een na algemeene stemmen besloten de heer van Lier stemde tegen, een heete luchtoven te bouwen. Daarna ging de raad over in geheim comité. voor de Fortuna-Schalm- raachine. 35826 wegens huwelijk der tegenwoor- dige tegen 1 Mei of vroeger goed kunnende koken en werken Van g- g- v. 35836 AdresiMevr. VAN SCHIjNDEL Stationstraat 129, Waalwijk. Vri)'e Toegang. Vrije Toegang. f Gedurende de Tentoon stelling, weike zal gehouden worden op 10 Januari in het Stationskoffiehuis van den Heer A van VUGT te Waalwijk zullen verschillende eerste klasse 35837 ten verkoop worden te WAALWIJK. zal bij inzet op Woensdag 13 Januari 1926 en bij toesiag ?P Woensdag 20 Januari 1926 telkens om 7 uur des avonds ten koffiehuize van j. KLIS te Sprang, voor den Heer Dr J. van der Meulen aldaar Het zeer goed onderhouden ge riefelijk ingericht met grooten tuin te Sprang Sectie B. 2075. groot 22.87 aren. Bevattende 2 kamers, suite en serre, ruime gang. voor- en achterkamer, keuken en bijkeuken, boven 3 flinke kamers en zolder, alles keurig geverfd en geplafo- neerd en voorzien van gas- en waterleiding. Bewoond door verkooper. Te aanvaarden 1 MAART a.s. of zooveel vroeger als het huis zal zijn ontruimd. 35814 te WAALWIJK, 35815 maakt bekend, dat het modern WINKEL- en WOONHUIS met WERKPLAATS, ERF en TUIN te Waalwijkvan den heer P. GLOUDEMANS staat Toeslag Dinsdag 19 Jan. 1926, des avonds 7 uur in HOTEL VERW1EL. ADVERTENTIëN. In plaats van kaarten. ONDERTROUWD: Louis Kierx en 25838 efo Strikkers. Huwelijksvoltrekking 27 Jan. a.s. Waalwijk, 8 Januari 1926 Grootestr. 183. Stationstr. 43(L WIJ LEGGEN ONS Sp0C18dl toe op Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. „GAZELLE"-Rijwielen zijn te Waalwijk alleen verkrijgbaar bij ondergeteekende, zoo ook de bekende „BATAVUS"-Rijwielen. Naast de „UNION", „GER MAAN" en „RUDGE W1T- WORTH" breng ik voor Jiet nieuwe seizoen een nieuw merk in den handel, n.l. In elke gewenschte uitvoering, uilsluitend gebouwd uit lste klas onderdeelen, ook Transport- en' de meer en meer gevraagde dienstrijwielen. Le meest gesorteerde zaak voor ONDERDEELEN. Vakkundige Reparatie inrichting. Aanbevelend, P. S. Voor mijn vaste cliënten als van ouds een KALENDER beschikbaar. Tevens verkrijgbaar de aangekondigde „GAZELLE". PUZZLE. 35751

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2