De Watersnood. No. 3. Zaterdag 9 Januari '26. 49e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 januari 1926. school nog steeds toeneemt. Thans telt de schoenmakerij-afdeeling onge veer 30 leerlingen Ook de speciaal- cursus in Goodyear-werk geniet veel belangstelling. Wij ontvingen een Kertnummer van de uitgave «De Kleinveeteelt" (De Groene) Inhoud als uitgave ziet er uitstekend uit Speciaal de illustra ties. n.l. - De belasting op de publieke ver- „n* de «deaalteekenlngen van makelijkheden heeft in 1925 opgebracht "C,Srn?8Che Wlt Zvvarlku'ven. Padua's 6727.63* tegen ƒ6706 91 in 1924 en Welsummersvoorts de gekleurde 1 afbeeldingen der Hollandsche Hoenders Het aantal werkloozen op 1 Ja nuari 1926 ingeschreven bij bet cor respondentschap Waalwijk der Int. Arbeidsbemiddeling bedroeg 92 tegen 27 op 1 Januari 1925. De loop der bevolking der ge meente Waalwijk over 1925 is als volgt: Vermeerdering der bevolking K V. door geboorten 138 133 door vestiging 217 242 Totale vermeerdering Vermindering der bevolking 355 door overlijden door vertrek M. 47 240 287 375 730. V. 42 248 290 577. Januari 1926 Totale vermindering Vermeerdering op 153 personen. Bevolking 1 Jan. 1925 9288. Bevolking 1 Jan. 1926 9441. Er werden 63 huwelijken voltrokken. Naar liet bureau voor militaire zaken ons mededeelt moeten voor de lichting 1927 pl.m. 105 personen wor den ingeschreven. De aanmelding daarvoor kan gedu rende de maand Januari geschieden. 20 Januari a.s. zal het 25 jaar ge in de kleuren Goudlaken en Goudpei. Dan nog vindt men een tweetal schit terende afbeeldingen in van de wereld beroemde Tancred stam der Wit Leg horns, welk bloed ook in Holland geïmporteerd is. Verder nog diverse afbeeldingen van Duiven en Konijnen. Wat den tekst betreft, verdienen de artikelen over .fokkerij en erfelijkheid" van Dr. Hagendoorn en het referaat van een voordracht door Dr van der Plank over kruisingen, familie en bloed lijnenteelt zeer de aandacht.' De artikelen over „Kippencontro- leeren van uit het woonhuis" „Electri sche verlichting van het kippenhok" zullen ongetwijfeld ook de belangstel ling der lezers hebben. Op aanvrage is het nummer gratis verkrijgbaar bij de Administratie Koningstraat 15 Arnhem. Zooals we reeds meldden, organi- seert Waalwijks Gemengde Zangver- eeniging 16 Januari as een cabaret avond met daaraan verbonden Fancy Fair, in de keurig versierde zaal van Musis Sacrum" Het programma luidt Cabaret nummers door den heer J. Nyland te 's Gravenhage, met be geleiding .jachikoor en Wijnkoor" uit „Die van den heer Dekker haar jaarfeest. Nadat door Z Eerw. was voorgegaan in gebed en alle aanwezigen een har telijk welkom was toegeroepen werden verschillende opstellen en voordrach ten ten beste gegeven, welke door deze jonge vereeniging zeer goed wer den vertolkt. Ook werd voor den in wendige mensch zeer goed gezorgd, door het schenken van chocolademelk en koekjes. Nadat gezongen was Gezang 180,1, sloot de voorzitter dezer vereeniging, de heer H. Dekker deze vergadering met dankgebed. A.s. Zondag hoopt Ds Röth. Herv. pred des v.m. 9.30 endesn.m. 6 uur voor zijne Gem. op te treden, terwijl Ds de Jong, Geref. pred., des vrn..9 30 en des n m. 2 uur voor zijne Gem. hoopt voor te gaan NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 7 Jan. '26. Eenige der vroegere leden der too, neelclub Tavenu, onderafdeeling der Kon. Erk. Harmonie ..Apollo", hebben het plan opgevat binnenkort een too- neeluitvoering te geven ten bate van de door den watersnood geteisterde stre ken. Een voorbeeld ter navolging. Ofschoon 't aantal inschrijvingen voor de nationale Pluimveetentoon stelling der Hoenderclub Kaatsheuvel, reeds verre dat van alle andere showge- vende vereenigingen overtreft, onder vindt ook deze club bij hare inschrijvin gen nadeel van den watersnood. Voor af toegezegde zendingen moeten ach terwege blijven om liet hooge water, wat ofwel 't verzenden belemmert, o.f ook het de fokkers onmogelijk gemaakt heeft hun» rondom in 't water zittende dieren in conditie te houden. BIJ 'T 4e LUSTRUM VAN W. S. C. Het Kampioen-elftal van 1914. beste spel. Waren het vorige seizoen men die dan aan Haf rnmité de ontmoetingen tusschen bovenstaande d3t Lomite clubs al uiterst spannend, nu beide iiwiivi iiu uciuc I worden gezonden. vereenigingen in den N V B. speïerHs ')e ,ng^komeil en gecollec- leden zijn dat de heer Jac. Smulders in Jahreszeiten" door Waalwijks Gemeng- —Stand Kegelconcours op Zondag 3 dienst trad bij de firma Van Gend de Zangvereniging. jan. 11 u. n.m., (sluiting a.s Zondag)- Loos, H. Collignon Cie. Al die jaren „Hannchens Erste Liebe" door Waal- j Kampioenswedstrijd was de lieer S. in functie aan het kan toor Waalwijk dezer onderneming, naar wij meenen tot groote tevredenheid zij ner superieuren en als welwillend en behulpzaam beambte tegenover 't pu bliek. Het zal hem dan ook niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Mej. Wed. Mach iel se, vroeger eige nares van de hoeden- en petten- zaak L. Strikkers, die Maandag is over leden, heeft een legaat vermaakt aan den alg. arme van 100.—, plus een brooduitdeeling en een van 25.— aan het Wit-Gele Kruis. De Postduivenvereniging „De Postduif" te Waalwijk, gevestigd bij l Va" den heer A. van Vugt, Stationskoffie- 1 orkeSI huis, houdt op 10 Januari een onder linge tentoonstelling. Verschillende prijzen worden hier voor beschikbaar gesteld. De tentoonstelling is geopend 10 Januari van des morgens 10 tot des avonds 8 uur. Als keurmeesters zullen optreden: de heeren Witlox voor de schoonheids klasse en van Loon voor de vliegklasse. (Zie advertentie). Op het Politiebureau alhier zijn op alle werkdagen des namiddags van 2 tot 4 uur inlichtingen te bekomen om trent- de navolgende gevonden voor werpen. Een lederen hondenhalsband waar op een nikkelen ketting is bevestigd. Een kinderbontje. Een nikkelen damesarmband voor horloge. Een groene wollen sjaal. Een dameshaarkam. De heer A. v. Vliet, ambtenaar ten postkantore alhier, wordt met ingang van 15 Jan. overgeplaatst naar Amsterdam. In zijn plaats komt de heer J. Haverhals uit Amsterdam. De tooneelvereeniging „Ons Onderling Genoegen" geeft Zaterdag 9 Jan. a.s. in de zaal van den heer P. van Daelen, alwaar zij gevestigd is, eene groote uitvoering Behalve de opvoering der blijspelen„De gestolen Rok" en „Jonas de Recruut" door de leden der vereeniging, zal de heer C. Didden zijn met den lsten prijs B op den grooten humoristen wedstrijd te Raamsdoriksveer bekroond „Kinderspel en Biljartspel" voor het voetlicht brengen, terwijl het duo Brok en van der Velden zal geven „Hedendaagsche toestanden". Het bekende strijkje, gevormd door de heeren Löwenthai. violist, Cor. Trimbach. pianist en J. de Graauw, saxophonist, zal de uitvoering op luisteren. Ovef de maand December 1925 is op het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 17.409.58 en terugbetaald f 15.664.10> wijks Gemengde Zangvereeniging Amerikaansche verkoopirg van di verse kunstvoorwerpen, welwillend aangeboden. Tusschen en na de nummers van het programma zal gedanst worden. Jaszband S. Spiero 's Bosch Door een donateur of werkend lid der Zangvereeniging kan men zich laten introduceeren Waalwijks Gemengde Zang vereeniging, Directeur de heer G. Gerritsen, zal haar eerstvolgende uit voering geven op 13 en 14 April a.s Uitgevoerd zal worden het groote oratorium „Das Paradies und die Peri" van Schumann voor koor, soli en Het laatste uitgegeven boekje droeg het nummer 11863 De heer Henri Kools, geboren Baardwijker, en werkzaam aan de gemeente Amsterdam (afdeeling genees kundigen dienst), heeft zijne betrekking met eervol ontslag en pensioen ver laten. Naar we vernemen zullen (fe R.K. Werkliedenvereeniging en haar R.K. Ziekenfonds dit jaar hun 25 jarig b-staan herdenken. Er bestaan plannen deze heugelijke gebeurtenis feestelijk te vieren. Met genoegen vernemen we dat het aantal leerlingen der Rijksvak- Als solisten zijn reeds geëngageerd Mej. Di Moorlag, Sopraan, Amster dam. Mevr. J. Kamphuijs Bus, Mezzo sopraan. Amsterdam. Mevr. Rie Wüs tenhoff-Stark, Alt, Amsterdam. De heer Louis van Tulder, Tenor, Den Haag Joh. Lammen, Bas. Amsterdam. Verder zal medewerken het volledig, groot orkest van het 6e Reg. Infanterie uit Breda In de Donderdagavond gehouden vergadering van de vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" werd mede gedeeld dat op de statuten der ver eeniging de Koninklijke goedkeuring was verkregen. Met den vervolgcursus zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Over het na afloop van dien cursus af te nemen examen werden nadere inlichtingen gegeven Een verhooging der contributie bleek noodzakelijk en toch zal verderen steiyi van donateurs enz. nog onontbeerlijk zijn, wil deze hoogst nuttige vereeni ging aan haar doel kunnen beant woorden. Bij de Rijkstelefoon alhier is aangesloten onder No. 151 Fa. Wed A. Aarts Zonen, timmerlieden en aannemers, Grootestraat 369, Waalwijk Vervallen is No. 162 Mevr. G. van Es-Kruitwagen. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gem. zal a.s. Zondag des morgens half tien optreden de heer Overweel, gods dienstonderwijzer te Werkendam. A s. Maandag 11 dezer des avonds half acht houdt het Muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" in het gymnasteklokaal der O- L. school in Ka mpioenswedstrij (1 I G. Boom 76. Wedstrijd A. 1. J. Hanff 454545454544 —43—43. 2. P. Kommeren 4545454545 4443—42. 3. J. Ke mm eren 444443. 4. G. Boom 424140. 5. J. Schellekens 4140. Wedstrijd B. 1. W. Esch, 45—41—41. 2. J. Klis 44—43—4141. 3. J. Esch 41—40 4. J. de Vries 4035. 5. M. van Best 383737. 6. A. Stokkermans 383635. 7. J. v. Boxtel 3737. 8. .T. Reijnen 3618. 9. C. v. d. Ven 36. 10. J. Teurlings 3535. DrieënprijsA. Stokkermans 3x3. K.S.W.-prijsJ. Esch 41. De gemeenteraad van Loon op- Zand besloot bij de behandeling der begrooting voor 1925 het salaris van den Inspecteur van politie aldaar te verminderen Dit deed de raad, omdat het politiepersoneel was verminderd met twee man. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant trachtten den gemeenteraad te overtuigen, dat hij te ver ging. Zij meenden, dat de werkzaamheden van den Inspecteur van politie eer toegenomen dan afgenomen waren en achtten het verkeerd de wedde van er dit natuurlijk niet minder op gewor- j teerde gelden worden afgedra- den H E.C. kan er dus vast op reke- nen een zeer hard werkend elftal tegenover zich te krijgen en wat dit voor gevolgen kan hebben, weten zij bij ondervinding. We vertrouwen daarom dat H E C. haar tegenstanders niet zal onderschatten. Nu de elftal commissie het elftal eenigszins heeft gewijzigd 'verwachten wij een mooi vlug open spel Daar allerwaarschijn- lijkst alleen bovenstaande ontmoeting hier ter plaatste gespeeld wordt, en de voetballiefhebbers de laatste weken van voetbal verstoken zijn geweest, verwachten wij morgen een groote drukte op het H E C -terrein De wedstrijd welke om twee uur aanvangt wordt voorafgegaan door de ontmoeting. H E.C. 2-RWB 2 Zondag a.s gen tot het wedstiijd. Gezien de QUICK. moet Quick naar Don- spelen van een comp.- hooge ligging van het Dongen terrein, verwacht^ we wel dat de wedstrijd door zal gaan. Het is na de lange gedwonge rust periode I een heele toer om in Dongen succes j te behalen, doch we verwachten van de Quickers dat zij zich geheel zullen I geven om een goed figuur te slaan. I Spelers en supportersclub vertrek ken precie§ 12 uur aan de Markt, ter wijl degenen die per fiets mede gaan verzocht worden ook daar af te rijden. Thuis speelt Quick 2 tegen Berk dijk 1 wat een zeer belangrijke ont moeting is voor bezetting der eerste plaais. (Aanvang 2 uur Quick 3 speelt om 12 uur thuis tegen Berkdijk 2. GEERTRUIDENBERG. Good Luck 1 speelt Zondag as. tegen S.N.A. 1 (beter bekend onder de naam van Kwatta) Breda Hoewel S N A. geen ernstige kampioenscandidaat meer is, moet men ze toch na Boeimer nog als den meest te vreezen tegenstander beschouwen. De spelers vertrekken te twaalf uur vanaf 't clublokaal. Good-Luck II gaat naar T.S.C. III, dien Inspecteur te verminderen buiten na de wedstrijd van Zondag I I belooft verhouding tot de wedden van het overig personeel der gemeente. Toen de Raad weigerde te handelen overeenkomstig den wensch van het provinciaal bestuur, onthielden Ged. Staten hunne goedkeuring aan de gemeentebegrooting. De Raad van Loon op Zand ging in beroep bij de Kroon. Dezer dagen heeft H M. de Koningin beslist, dat de voorgenomen wedde- verlaging niet gewettigd is en evenmin noodig wegens den toestand der ge- meente-financiën van Loon op Zand Op grond hiervan is het ingesteld beroep verworpen en derhalve het college van Gedeputeerde Staten in het gelijk gesteld. SPORT. w. V.—w. s. c. Ter gelegenheid van het 4e lustrum de Kom alhier zijn jaarlijksche alge- van W.S.C., vroeger W.V., is ter Waal- meene ledenvergadering. De agenda vermeldt: 1. Opening en notulen, 2. Verslagen secretaris en penningmeester, 3. Bestuursverkiezing en 4. Rondvraag en sluiting Naar wij vernemen hebben Ged. Staten dezer provincie het besluit van den Raad der gemeente Sprang— Capelle tot gunning van het op 1 Dec. j.l. verkochte voormalige raadhuis dezer gemeente goedgekeurd. Zoowel in Binnen als Buitenpol. der is het water wassende. Verschil lende bewoners van den Winterdijk, wier woningen onder aan den dijk staan beginnen minder van het over tollige water te krijgen, alsook op de verschillende tuinderijen in den Bin nenpolder. Naar wij vernemen is ook de Tolsteeg niet meer droogvoets te passferen. A.s. Zondag, des nam. fwee uur dit ook een spannende strijd te worden. Geertruidenberg I krijgt het Wapen van Breda 1 op bezoek, de wedstrijd wordt gespeeld, op het terrein achter de R K. Kerk. Onze voetbal vereeniging Good Luck zal 1 Febr. 9 s. haar 5 jarig bestaan vieren Duivensport. De Postduivenvereniging „Be soijen" houdt Zondag 10 Januari a.s. eene hokkeuring voor hare ledep. waaraan tevens verbonden een onder linge tentoonstelling. Als keurmeester treedt op de heer A. van Wanrooij uit Oosterhout zal in de Ned. Herv kerk a/d Loon- i 2e.sPeelde wedstrijden nog geen enkel schendijk optreden Ds. Slemper uit w,ns,Punt kunnen bemachtigen. Maar Waalwijk. ALMKERK Ha Dinsdagavond vierde nen te halen. Wanneer Baardwijk HpmIm Pen"eneenrg'San,uel" te*en HEC sPeelt' ^ven zij zich ge- onder leiding van Ds. Róth in de zaal heel en al en spelen zij dan ook hun OPROEP OM STEUN! Het Jag in ónze bedoeling 0111 evenals verschillende dagbladen eene inschrijving te openen voor de slachtoffers van den ontzet- tenden ramp, 0111 naar de mate onzer krachten bij te dragen tot leniging van den nood. Waar wij echter vernamen dat zeer spoedig, door den kring a 1 -- .Waalwijk van het Huisves- den heer Norbert van Loon, oud-secre- f11 taris van W.V., den heer V. Bergmans, tingS-Com»te eene collecte zou worden gehouden, meen den wij dat versnippering niet wenschelijk was en willen wij in overleg met het bestuur ons vooralsnog bepalen met een beroep te doen op de mildheid van onze lezeressen en lezers, en noodigen wij hen uit, zooveel doenlijk bij te dragen aan de collecte die a.s. Maandag reeds begint. Niettemin zijn wij gaarne be reid om van degenen die ze ons willen zenden en ook van bui ten, giften in ontvangst te ne- wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tie- len versehenen een eenvoudig maar aardig Gedenkboekje van deze, vereeni ging. Na een inleidend woord van de sa menstellers en een W.S.C.-lied van den heer Gerard van Tmbeeck, volgen be schouwingen van den Eere-Voorzitter, den heer Jos. J. KI ij berg, van den voor zitter. den heer Jac. Spijkerman, van d-secre- irgmans vice-voorzitter en den heer Arthur Zeckendorf, secretaris, mét nog een slotwoord. De omslag bevat de foto van het kaïn- pioens-elftal 1913/1914, 't welk wij in ons blad afdrukken. H. E. C. Zooals reeds is aangekondigd speelt HEC. morgen een thuiswedstrijd tegen Baardwijk. Baardwijk heeft in de vier morgen zullen zij er ongetwijfeld alles opzetten om e'en of fwee punten bin den aan het R. K. Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch, dat werkzaam is met volkomen goedkeuring van de Algemeene Watersnoodcommissie en de op brengst zijner inzameling aan die Commissie zal afdragen. De nood is zeer groot, dat zal nu toch wel voldoende bekend zijn, daarom moet grootelijks en spoedig geholpen worden. Er is veel en dikwijls ge vraagd, dal neemt niet weg dat 1111 opnieuw krachtig geholpen moet worden, wij doen daarvoor een ernstig beroep op allen. Moge Waalwijk en deze streek ook andermaal niet teleurstel len. Redactie. Woensdagnamiddag kreeg, naar wij vernemen, de Burgemeester telefo nisch bericht,'dat de dijk langs het af wateringskanaal ter hoogte waar in 1920 een doorbraak dreigde, thans weer aan hef doorsijpelen was. Aanstonds stelde zich de Burgemees ter persoonlijk op de hoogte. Alhoewel men den toestand niet zoo ernstig in zag, heeft men 's nachts toch de wacht daar laten houden. Het water in 't Bossche Veld is dermate gestegen, dat de weg gedeel telijk onder staat. De tram en bussen hebben den dienst op den Bosch moe ien staken. Zij loopen tot Vlijmen Wij hadden een onderhoud met een onzer ingezetenen, die liet over stroomde gebied had bezocht, o.a. Haps, Oeffeit, Beers, Katwijk enz. De toestand is daar overal ontzettend, men kan er zich geen denkbeeld van vormen. Alles is zoo goed als verlor^p en er heerschen vreeselijke toestanden. Degenen die de streek persoonlijk bezochten, evenals alle persberichten stemmen overeen over de groote hulp, de onversaagdheid der mannen onzer marine en 't leger. Zij deinsden voor geen werk, hoe zwaar en moeilijk ook terug. Wat zij gedaan hebben en doen grenst aan 't ongeloofelijke. Uren tot de borst in 't water; zwemmende bren gen zij overal hulp voor mensch en dier. Minister Lambooy heeft hun een extra dagtoelage gegeven, wat ze dub bel en dubbel verdienen. Overal waar hulp gevraagd wordt door de burger autoriteiten, wordt diei gezonden. II. Ms. Tromp en Heems kerk, die op oefeningsreis zouden ver trekken, zijn voor dit doel opgehouden. De bevolking in die waterstreken ïs zwaar getroffen en hulp zal dringend noodig zijn. Maar nog eens herhaalde Min. Lambooy, dat. liet hem een groote voldoening was, dat niet alleen overal goed voor de militairen en matrozen gezorgd werd door verpleging en on derkomen, 11a volbrachte taak, maar ook en vooral, dat hij in iedere plaats, die hij bezocht en inspecteerde, nrets dan lof over de diensten en de hulp door leger en marine verleend, had in ontvangst te nemen. Niet het minst voor de snelle wijze waarop dit was ge schied. HULPVERLEENING. Men meldt uit 's Hertogenbosch De bewaking van de stallen is thans overgenomen door de militaire politie. Het comité Amsterdam verklaarde zich bereid een aantal vluchtelingen op te nemen. De bisschop van Haarlem heeft voor a.s. Zondag in alle kerken van zijn dio cees een collecte voor de slachtoffers van den overstrooïningsramp voorge schreven. Vanwege bet Roode Kruis worden uit Den Bosch dekens en lakens naar Megen en Oeffeit gezonden. Morgen wordt weder een boot met vluchtelingen uit Alpheu bier verwacht. De tramweg-maatschappij Den Bosch —Helmond heeft aan het R.K. Huis vestingscomité liericht gezonden, dat zij alle vluchtelingen en vee gratis zal ver voeren. De commissie van Dreumel heeft '11 inspectie gehouden over de onderbren ging van het Dreumelsche vee in Den i

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9