Dt ECHO VAN HET ZUIDEN In den Hoenderhof. No. 5. Zaterdag 16 Jan. '26. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. Aan alle Lezers en Lezeressen van „In den Hoender hof We willen vandaag onze serie Hoen derrassen-öeschi ij vingen eens onder breken om tot de Lezers en Lezeres sen van onze rubriek een verzoek te ricnten en een nuttigen raad te geven. bijna een jaar lang hebben we elkaar leeren kennen. Ondergeteekende als schrijver en de belangstellende kippenhouders van den Echo ais lezers van de rubriek „In den Hoenderhof". We hebben samen gesproken en geredeneerd over de wijze van kippen- houden, de huisvesting, de voeding, het broeden, het opfokken van kuikens enz. enz. Onze laatste gesprekken lie pen meer speciaal over de hoender rassen. Dat de belangstelling in de pluimveehouderij onder de lezers van de Echo hierdoor opgewekt en verle vendigd is, kunnen we dagelijks onder vinden uit de vele vragen die zoowel mondeling als schriftelijk tot ons ge richt worden. Meer bijzonder heeft de Hoenderclub .Kaatsheuvel" dit mogen ondervinden bij de organisatie van haar eerste nationale plunnveetentoon- stelllng. Wat de Hoenderclub .Kaats-, heuvel" heeft aangedurfd is een groot werk, een veel arbeidzamer werk, dan iemand die niet met de zaken op de hoogte is zich kan voorstellen of kan worden wijs ^emaakt. Dagen en nach ten, weken en maanden is er door een voortrtffclijk secretariaat, bestaande uit een accuraten len secr.penn., den heer H. v. Woensel en zijn onvermoeiden compagnon den heer P. Jansen ais 2en secr.-penn., gewerkt en gezwoegd op een wijze boven allen lof verheven. En dat dit intensief en volhardend werken tot een resultaat heeft geleid, zal ons de show der Hoenderclub .Kaatsheuvel" Zaterdag en Zondag 16 en 17 Januari a.s. laten zien. Met trots, voldoening en dankbaarheid mogen we verklaren dat onze pluimveetentoonstelltng, zon der de minste overdrijving te gebiuiken, geworden is de allergrootste pluimvee tentoonstelling van dit seizoen uit ge heel het Zuiden des lands. Alteen met hoenders en duiven telt de show ëlt honderd nummers, waaronder van de allerbeste fokkers des lands, 's Bosch. Breda, Eindhoven, Boxtel, Roosendaal, Bergen op Zoom, Roermond enz. ston den allen belangiijk onder dit getal. Wat dat beteekent voor een plaats als Kaatsheuvel zal iedere lezer zelt kunnen beoordeelen. Waar onze ten toonstelling èn in de inzameling der eereprijzen èn in organisatie èn in inschrijving zoo'n enorm succes is, kan het niet anders of ook de twee dagen der expositie moeten een succes zijn. Ook met het aantal bezoekers moeten we een record slaan. Gtheei Kaatsheuvel, zoowel mannen als vrou wen, geheel Sprang, Capelle, Waalwijk, geheel de Langstraat met omgeving moet komen zien wat Kaatsheuvel ge presteerd heeft. Wie iets belangstelling heeft voor de pluimveeteelt, mag niei verzuimen deze prachtgelegenheid te benutten om van zijn interresse blijk te geven en zijn kennis te verrijken. We kunnen gerust ons artikeltje „Hoenderrassen" een week overslaan en gaan eens naar de drie groote zalen Apollo, Euphonia en Patronaat om de dieren in natura en in hun mooiste vormen en kleuren te bekijken. Nie mand van de getrouwe Echo-lezers mag thuis blijven. Allen op naar Kaatsheuvel en een bezoek gebracht aan de eerste nationale pluimvee tentoonstelling der Hoenderclub „Kaats heuvel". WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Brengt een bezoek aan de pluim veetentoonstelling te Kaatsheuvel op Zaterdag of Zondag. II. Bekijkt, vergelijkt, informeerten bestudeert wat U daar interresseerl. III. Houdt steeds kalium permagnaat of ijzersulfaat in voorraad om bij voor komende ziekteverschijnselen direct het drinkwater te kunnen ontsmetten. VRAAGBORD. Hokken droog houden Eenige lezers vroegen mij raad om den bodem van de hokken na deze natte periode weer droog te krijgen. Zelf heb ik in sommige hokken noodvloeren van planken 10 h 15 cM hooger moeten maken om de dieren uit het nat te houden. Een paar bossen stroo kunnen in dit geval ook goede diensten bewijzen, doch dan 't stroo niet te kort snijden. Om beslist weer kurkdrooge bodems te krijgen zal er echter niets anders opzitten dan hooger gelegen vloeren leggen van planken of anderszins. J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. BINNENLAND. Omtrent de Dinsdag gehouden vergadering der katholieke Kamerfractie deelt „De Rsb mede dat de kans van slagen van het compromisvoorstel van dr. De Visser, dat door het demissio naire Kabinet aan de Katholieke fractie was toegezonden om de opinie daarover te vernemen, zeer gering geworden is en met een nog zeer langen duur van de crisis ernstig moet gerekend worden. Geruchten gingen, dat dr. De Visser thans zoo spoedig mogelijk zijn op dracht aan de Koningin zal terugge ven. De minister heeft de betrokken Kamers van Koophandel en Fabrieken opgave gedaan van de in haar ressort gevestigde handelsscholen voor zoover die rijkssubsidie genieten en in den begeleidenden brief aan de Kamers het volgende berichtDe vra^g is ge rezen, of deze scholen alle noodig zijn, dan wel of enkele ervan zonder over wegend nadeel geheel gemist of inge krompen zouden kunnen worden. Gaarne zal ik daarover hel gemotiveerde oordeel van uwe Kamer vernemen ik heb den inspecteur van het handels onderwijs opgedragen u met inlichtin gen te dienen, indien die door u wor den gewenscht. De minister heeft afschrift van dezen brief gezonden aan de besturen van door het rijk gesubsidieerde bij zondere handelsscholen en cursussen en de besturen van gemeenten, die voor zoodanige scholen en cursussen rijks-subsidie genieten. Naar men aan de Msb, meldt staat het thans vast, dat voor het Staatsbedrijf der P. T, T een direc torium, bestaande uit 3 personen, in gesteld zal worden. Het betrekkelijk Kon. besluit is binnen zeer korten tijd te verwachten De Watersnood. Bij den doorbraak nabij Neder- Asselt stroomt het water nog steeds het land van Maas en Waal binnen. De stroom van het water, die op som mige plaatsen heviger is, dan die van de rivier, loopt door de doorbraak in den spoorweg tusschen Ravenstein en Wychen en verder langs Dreumel naar Alphen aan de Maas. Langs den ijlroom vormen zich in het overstroom de Land van Maas en Waal de, ook tengevolge van den vannacht gevallen sneeuw, onbetrouwbare ijsvlakten, die de proviandeering van de achtergeble ven bevolking ten zeerste bemoeilijken. Wychen zit geheel in sneeuw en ijs. Reeds gisteren was het mogelijk over het ijs te loopen, dat zich ge vormd heeft boven den vroegeren weg naar Nijmegen. De nog in het Overstroomde gebied achtergebleven bewoners hebben twee angstige nachten doorgebracht. Het is op het oogenbiik onmogelijk hun hulp te verleenen. Er zijn in Wychen nog twintig mariniers, die de levensmidde len naar dein het overstroomde gebied liggende huizen, die nog bewoond zijn zouden brengen, en die thans niets kunnen uitvoeren. In de andere plaatsen van het Land van Maas en Waal is de toestand even ernstig, wellicht nog ernstiger. Voor zoover vanmorgen inlichtingen konden worden gekregen met enkele plaat sen, als Over Asselt en Balgoy, is door het afbreken van de telefoonpa len tengevolge van het ijs ook de telefonische verbinding verbroken verergert de toestand vooral in Alphen aan de Maas en Dreumel op onrust barende wijze. Tot vanmorgen waren te Dreumel tenminste honderdtwintig huizen ingestort. De geheele oude Maasdijk, een straat, is weggeslagen. Stuk voor stuk vallen de huizen in en als de bewoners in het thans geheel verlaten dorp Dreumel terugkeeren, zullen niet veel woningen meer te be wonen zijn. In het dorp zijn nog slechts het raadhuis en de pastorie bewoond. Naar de burgemeester, de heer A. A. J. van Erp, vanmorgen heeft medege deeld, laat men zich in beide gebou wen thans invriezen. Men heeft voor eenige dagen levensmiddelen ingesla gen. Aan den Waaldijk bevinden zich nog ongeveer 400 bewoners in de hoog gelegen huizen. Het werk van de redding van goe deren in het dorp Dreumel moest gis teren in verband met het slechte weer gestaakt worden. Ook hier is de stroom in het binnenwater sterker dan in de rivier. Er zijn hier nog dertig mari niers, doch voor het oogenbiik kunnen deze weinig meer doen Ernstig is voor Dreumel de slechte telefoonverbinding met 's Hertogenbosch, waardoor het bijna niet mogelijk is, verbinding met het R. K. Huisvestingscomité te krtjgen Te Alphen aan de Maas storten steeds meer huizen in. Reeds zijn negentig huizen in een ruine veran derd en door het water weggeslagen. Iets beter is de toestand in Maas bommel. Groote schade wordt geleden door het verloren gaan van levensmiddelen. Toen de landen en huizen Nieuwjaars dag en later overstroomden, werden de voorraden levensmiddelen, vooral aardappelen, bieten groenten, enz. in veiligheid gebracht, d wz. naardezol- ders en naar de dijken gesleept. Door de strenge vorst bevriezen deze, en bij het aanhouden van de koude zijn deze levensmiddelen verloren. Men tracht nog zooveel mogelijk te redden en is begonnen, aardappelen en bieten op te bergen en met stroo af te dekken in op de rivier liggende aken. Er bestaat, naar beweerd wordt, ernstig gevaar, dat tengevolge van de ijsvorming, het water in het over stroomde land van Maas en Waal zal stijgen, omdat nog steeds water het land bij Neder Asselt binnenstroomt. De toestand te Appeltern is zeer slecht. De huizen die in het water staan, zijn tengevolge van het ijs ver moedelijk verloren. Aliforst zit sinds vannacht in het ijs en is op het oogenbiik onbereikbaar. De toestand der bewoners, die daar nog achtergebleven zijn, is slecht. Er is gebrek aan levensmiddelen en brand stoffen De bewoners zijn voornamelijk landarbeiders. In de polders siaat nog twee-en-een- half tot drie meter water, en het ijs heeft nog geen voldoende draagkracht voor vervoer. Uit den Bosch meldt men. Naar aanleiding van verontrustende berichten uit verschillende plaatsen omtrent de ijstoestanden, waardoor de levensmiddelenvoorziening gevaar dreigt te loopen, vernemen wij van het R.-K. huisvestingscomité, dat het zich zooveel mogelijk van de toestanden op de hoogte stelt, en waar de tele fonische verbinding mocht verbreken zijn. persoonlijk contact met de afge sloten plaatsen zal worden gezocht. Men zal goed doen. het comité van de behoeften op de hoogte te houden, want dan wordt geholpen, hoe dan ook. Gisteren zijn uit Tiel 36 vluchtelin gen uit Dreumel naar den Bosch over gebracht en hier in de Isabella kazerne gehuisvest. GRAVE. Sedert Dinsdag is het ver val bij de doorbraak te Overasselt van 50 c M. tot 38 c.M. verminderd ter wijl de stroomsnelheid slechts'n halve M. per seconde bedraagt. Er was een bericht uit den Haag of er een voorloopige of definitieve dijk zal gelegd worden. Trouwens kan men nog niet begin nen met werken, daar heden nog 22 c.M. water over de Veerstraat te Neder- asselt gaat. Verder zit men in de war over de strenge vorst. Ten eerste is graven, dan ondoenlijk en verder mag men bevroren grond niet verwerken, daar de grond dan geen homogene massa wordt en steeds erg poreus blijft. KERKNIEUWS. Evenals de vorige week dispen seeren Wij. voor zoover noodig, in de verplichting van Mishooren op aan staanden Zondag alle personen ir. Ons Bisdom, wlen tengevolge van den watersnood, zij het ook alleen ter wille van huipverleening, het bijwonen der H. Mis zoo al niet onmogelijk dan toch bezwaarlijk is, staan Wij allen, wier hulpverleening gevraagd of ge wenscht wordt, toe, op dien dag sla- felijken arbeid te verrichten. Verder dispenseeren Wij in de Ont- houdingswet aanstaandenn Vrijdag alle personen, die in de overstroomde dorpen vertoeven, en alle vluchtelingen met degenen, bij wie zij verblijfhouden. Wij machtigen ten slotte de zeer- eerw. heeren pastoors, die op volgen de Zondagen of onthoudingsdagen dispensatie noodig achten, deze dan zelf namens Ons voor de belangheb benden in hunne parochie te verleenen. 's-Hertogenbosch, 13 januari 1926 f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte Zenowen hebben in de Eerste plaats een Kal meerend en Versterkend middel noodig. Mijnwardt's Zenowtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. VLIJMEN. Gisterenavond werden bi een paar werkwilligen de ruiten in geworpen. De politie, die tijdens de werkstaking met rijkspolitie versterkt is, speurt naar de daders. In verband met gepleegde onregel matigheden zooals 't inwerpen van rui ten enz., heeft de EdelAchtb. heer Bur gemeester dezer gemeente algemeene voorschriften van politie afgekondigd waarbij alle samenscholingen van meer dan 2 personen op den openbaren weg verboden zijn. Deze voorschriften zijn in werking getreden op 15 Januari 1926 des mid dags 12 uur. WASPiK. De hier door den Jongen Boerenstand gehouden collecte voor de door den watersnood geteisterde streken bracht aan geld f 700 op, be nevens 5000 pond voedingsmiddelen, een wagon hooi en stroo en een flinke partij schoenen. Op Dinsdag 2 Februari zal hier door de Eerw. Paters Capucijnen een zesdaagsche Missie worden gegeven. De sluiting zal plaats hebben op Zon dag 7 Februari. Voor de verzending naar de eierveiling te Roermond werden de vorige week aan het bondsgebouw reeds 45C0 eieren aangevoerd. Bij winterdag voor deze gemeente geen gering getal. De prijs bedraagt f 1.90 3er K G. RAAMSDONKSVEER. De collecte voor Emerite-predikanten,Weduwen en Weezen bedroeg slechts f 19. De opbrengst van de zitplaatsen n de Herv. kerk over 1926 bedraagt ongeveer f 1900. Gedurende de maand Dec. pas seerden 1524 vaartuigen meteen totaal inhoud van 172775 ton de Rolbrug. Over het jaar 1925 bedroegen deze cijfers respectievelijk 22298 en 2289834. Naar wij vernemen worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een Vrije Chr. School. Ds. Ewoldt treedt Zondag om 9'/a uur op in de Veersche Herv. kerk en om 2 uur in de Dorpsche kerk; Ds. Steijling om 9'/i en om 3 uur in de Oer. Kerk. RAAMSDONK. Loop der bevolking dezer gemeente over het jaar 1925: Bevolkine op 31 December 1924 3531 m., 3535 vr., totaal 7066 Vermeerderddoor geboorte met 96 m. en 118 vr., totaal 214 en door vestiging met 135 m. en 162 vr. totaal 297. Geheele vermeerdering 231 m. en 280 vrtotaal 511. Verminderddoor overlijden met 45 m. en 44 vrtotaal 89 en door vertrek met 189 m. en 218 vr.. totaal 407. Geheele vermindering dus 234 m. en 262 vrtotaal 496 De bevolking vermeerderde alzoo met 15, waardoor het bevolkingscijfer op 31 Dec 1925 werd: 3528 m. en 3553 vr., totaal 7081. In het afgeloopen jaar werden 45 huwelijken voltrokken. In de maand December 1925 werd op de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 1390.en teruggehaald f 2284.64. In de afgeloopen week werden door de leden van den kippenbonö 1703 eieren bij den verpakker inge leverd. Bij de politie is aangifte gedaan dat op de scheepswerf van v. Suijlekom een heerenrijwiel is gevonden, waarvan de eigenaar onbekend Is. Deze week zal de Jonge Boeren stand op het Dorp een collecte houden voor de getroffenen uit het door den watersnood geteisterde gebied. Met het grondwerk voor den bouw van de R. K. Jongensschool is men begonnen. Wanneer het grond water niet te veel last veroorzaakt, kan men spoedig met de betonfundeering beginnen. EETHEN. De inzameling voor het Huldeblijk voor H M. de Koningin heeft in deze gemeente plaats gehad te Heesbeen door de dames J. I. M. Brouwers en T. J de Waal (opbrengst f 11.25), te Doeveren door de dames E. M Boll en G. v. d Kolk (opbrengst f3.—), te Drongelen (Oost) door de dames H. E. H. Donken en W. C. de Haan (oRbrengst f 9.25), te Drongelen (West) door de dames B M Burghout en S. v. d Nieuwegiessen (opbrengst f 11.75, totaal opbrengst in Drongelen f21.—), te Babiloniënbroek door de dames A. Dekker en E. E v. d. Beek (opbrengst f 15.50). te Meeuwen door de dames P P. Ockers en H. Vos (opbrengst f 20.25), te Genderen (West) door de dames J. v. d. Heuvel en H. Bouman (opbrengst f 28 50), te Gen- deren (Oost) door de dames A. A. Meiresonne en H. Brouwers (opbrengst f 14 75. totaal opbrengst in Genderen f43 25). te Eethen door de dames J. A. Gouda en A. C. Uijthoven (opbrengst f 14 25). Totale opbrengst in de ge meente Eethen f 128 50. Loop der bevolking over 1925: Bevolking op 31 December 1924, 1225 m. en 1086 vr., totaal 2311. Geboren 34 m. en 28 vr., totaal 62. Ingekomen 27 m en 35 vr., totaal 62 Vermeerdering 61 m. en 63 vrtot. 124. Overleden 11 m. en li vr., totaal 22. Vertrokken 44 m. en 54 vr., totaal 98. Vermindering 55 m. en 65 vr., totaal 129 Bevolking op 31 December 1925: 1231 nr. en 1084 vr., totaal 2315 Aantal gesloten huwelijken 18. Door den Burgemeester dezer gemeente werden eenige jongedames uitgenoodigd tot het doen houden van inzamelingen ten behoeve der slacht offers van den watersnood. 5040-35-30 ct per y2 pond NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel 15 jan. '26 Bij Kon. Besluit van 5 Jan. '26 No. 60 Is aan de Hoenderclub Kaats heuvel toestemming verleend tot het houden eener verloting ten bate der Pluimvee-tentoonstelling Door Notaris J. van Ham alhier zijn 1.1. Woensdag in de zaal van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia publiek verkocht alle machineriën, drijfwerk, etc., van de bedrijven der N. V. van Dortmonds stoomschoenfa- brieken alhier en te Loonopzand. Er was veel publiek en de meeste ma chines gingen duur weg. Gemeenteraadsvergadering. Zater dagmiddag om 3 uur is de raad onzer gemeente bijeengeroepen tot het hou den eener openbare vergadering ter behandeling der gemeentebegrooting met de daarbij behoorende adressen. Veel behoeven we aangaande de Pluimvee-tentoonstelling der Hoender club Kaatsheuvel niet meer te zeggen. Belangstellende lezers kunnen in de Hoenderrubriek hieromtrent nog'teen en ander vernemen. De tentoonstelling zalen zijn voor 't publiek toegankelijk Zaterdag 16 Januari vanaf 10 u v.m. tot 8 u. n.m. en Zondag 17 Januari vanaf na de Hoogmis tot 8 u n.m, Alsdan zal er gelegenheid zijn de dieren af te halen. We willen er de bezoekers op wij zen, dat een gewone entreekaart van f 0 50 slechts toegang geeft tot één bezoek in elk der zalen. Een dagkaart met vrij bezoek gedurende één dag kost f 0.75. 't Secretariaat is gevestigd in de rechterzaal van het R K. Patronaat. Het loket in de Apollozaal bij den heer Joh. Smit. Dezer dagen mocht de Harmonie „Apollo" voor haar te houden Solisten concours een prachtige zilveren me daille in étui ontvangen van H M. de Koningin Moeder als eereprijs. Hoe meer de tijd van het concours nadert, des te grooter wordt de belang stelling en medewerking die de har monie mag ondervinden Zoo werden o.m. prijzen beschik baar gesteld door Mr. Dr. van Rijcke vorsel, Lid van de Tweede Kamer, Jhr. Mr. Verheijen, Kantonrechter, Bur gemeester en Wethouders. Drs. de Both en Huber, Roozeboom. Rijksontvanger, M Muskens, gem ontvanger, Mgr. Völker pastoor, J. v. Ham, notaris, enz. enz. Voor zoover het zich laat aanzien zal dit concours èn voor Apollo èn voor Kaatsheuvel één groot succes worden. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 15 Jan. '26. De collecte in de Herv. kerk voor den watersnood bracht op f 62 De heer L. C. Verschuur slaagde voor het examen Boekhouden vanwege de vereeniging Mercurlus. De inzameling van giften in de stad voor de aanbieding van een huldeblijk aan H M. de Koningin en Prins Hendrik bedroeg f 123,83. De heer J. H. Verhoeven, die 10 Jan. 1901 als lid der commissie tot Wering van Schoolverzuim werd ge ïnstalleerd. en dus deze week juist 25 jaren als zoodanig werkzaam was, is ook de eenige der toen benoemden, die nog in functie is, waarvan meer dan 12 jaren als Voorzitter. Het water is thans zoo ver ge daald, dat alle waterkeeringen zijn op geruimd. De voorm. Conservenfabriek is weer watervrij, zoodat, als de we gen eerstdaags zulks ook zijn, de werkzaamheden kunnen worden hervat, terwijl de booten dan ook gebruik kunnen maken van hunne gewone aanlegplaatsen. Zondag 24 Jan. a s. geeft het R. K. Mannenkoor in het Verenigings lokaal zijn le uitvoering Ter afwisse ling zullen een paar komische voor drachten gehouden wsrden. Waar de leiding berust bij den heer Chr. Merkx Jr., kan men gerust iets goeds ver wachten. Woensdagavond hadden we weer het voorrecht het Waalwijks Sym- phonie-orkest te hooren en zonder in details te treden, kan getuigd worden, dat alle hoorders buitengewoon geno ten, ja, dat hun hoog gespannen ver wachtingen nog werden overtroffen. Gaarne zal men nogmaals in de ge legenheid gesteld worden van de pres taties van dit concert te kunnen pro fiteered Het zij zoo!

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5