HE ECHO VAK HET ZUIOEH Voor de Watersnood. ijne pijptabak is No. 5. Zaterdag 16 Jan. '26. 49e Jrg. DERDE BLAD. Gedenkboek voor de Schoen en Leder-Industrie door W. DONKER Pzn. Zooals onze lezers zich zullen herin neren heeft, bij gelegenheid van de receptie die de jubileerenden Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten hield op de Tentoonstelling, de heer W. Donker Pzn. namens den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwin- keliersvereenigingen in Nederland ge- vestigd, Reinkenstraat 68 den Haag en uitgever van het Vakblad van Schoen makers» en Schoenwinkeliers „Ons Bondsorgaan" aangeboden een door hem te schrijven Gedenkboek, waarvan toen een 100 tal pagina's gereed waren gekomen. Het boek is thans van de pers ge komen en verschenen in 350 pagina's geheel in kunstdruk uitgevoerd in prachtband gebonden en verlucht met honderden foto's Het is geheel ver vaardigd ter Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen Waalwijk, die hiermede een zeer belangrijke opdracht afleverde de grootste, die tot dusverre hare persen verliet, wat ook voor haar en onze gemeentelijke industrie een groot succes kan genoemd worden, gezien het oordeel daaromtrent in de Nederlandsche pers. Wij achten het in dit geval het meest gewenscht over dit zeer merkwaardige en hoogst interessante Gedenkboek, zoowel wat inhoud als afwerking be treft, het oordeel te geven uit verschil lende bladen. Die zeggen genoeg en kunnen wij ons vooralsnog van eigen beoordeeling ontslagen achten. Wij lezen in „de Maasbode", Rotter dam Door het Vakblad van den schoen handel en de schoenmakerij „Ons Bondsorgaan" is een gedenkboek uit gegeven voor de schoen en leder-in dustrie. De aanleiding tot deze uitgave was het feit van het 25-jarig bestaan van den Ned. Bond van Schoenfabri kanten gevestigd te Waalwijk. De Ne derlandsche Bond van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliersvereeni- gingen wilde bij dit jubiié niet achter- blijven met een huldiging en was van meening dit niet waardiger te kunnen doen dan in den vorm van een gedenk boek een overzicht te geven van het schoen- en lederbedrijf in het algemeen en van de schoenfabricatie in het bij zonder. Op zijn feestdag werd, zooals bekend, dit werk in prachtig lederen band aan den jubileerenden bond aangeboden Dezer dagen ontvingen we het zeer interessante, in linnen stempelband ge vatte boekwerk, dat met vele foto's is verlucht. De Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. aan wie de uitvoering was opgedragen, heeft alle eer van haar werkaan de typografische ver zorging ontbreekt dan ook niets. De samensteller, de heer W. Donker Pzn. te Rotterdam, heeft hier een be langrijk studiemateriaal omtrent dezen zoo speciaal Noordbrabantschen tak van nijverheid bijeenverzameld. Hier wordt een brok geschiedenis gegeven, dat 'niet alleen bij den insider, doch zeker ook bij den buitenstaander be langstelling zal wekken. De heer Donker weet zijn lezers te boeien van het begin tot het eind Hij geeft geen droge opsomming van cijfers, geen chronologische vermelding van feiten, maar op spannende en klare wijze verhaalt hij wat er in dat kleine land tusschet) de Maas en de dijken geleden en gestreden is. In verschillende hoofdstukken behan delt de schrijver o.m. het ontstaan der schoen- en leder industrie en haar ont wikkeling in den loop der tijden, totdat zij zien heeft opgewerkt tot de hooge hoogte, welke zij thans heeft bereikt. Op vaak ontroerende wijze verhaalt hij van de armoede, die vroeger heersch te onder de nijveren in de schoen en lederindustrie en hoe de stoere Brabanters door hun rusteloos zwoe gen, hun voorbeeldig volhardingsver mogen eindelijk de zegen wisten te be vechten. Hij stelt de wantoestanden, die vroe ger heerschten aan de kaak en bestookt met vlijm-scherpp taal de toenmalige kooplui, die van den noodtoestand in Brabant misbruik maakten, die „de vruchten aten, die voor hen in de aller- -laatste plaats gekweekt waren", O.m. geeft de schrijver voorts de levensgeschiedenis van St. Crispinus en Crispinianus de schutspatroons van het schoenmakersgilde. In het Gedenkboek zijn voorts op genomen beschrijvingen van de voor naamste schoenfabrieken waarin de vooruitgang zich het sterkst afteekent, van eenige der voornaamste lederfa- brieken, van de voornaamste importeurs en handelaren in fijne overleersoorten en van vooraanstaande grossiers en importeurs van schoenwerk, fournitu ren en conserveeringsartikelen. Ten slotte wordt het verloop vermeld van de bekende internationale tentoonstel ling van de schoen- en lederindustrie te Waalwijk van 22 tot 31 Augustus 1925 Nog veel meer wetenswaardigs, dan door ons vermeld, is uit dit fraaie ge denkboek op te diepen, dat sluit men den wensch: „De schoen- en leder industrie heeft zich ontworsteld aan den druk van het verledenmoge een lichte toekomst haar deel zijn". Bij welken wensch we ons gaarne aan sluiten. De Prov. Bossche Courant 's-Bosch Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van den Bond van Schoenfabrikanten is verschenen een «Gedenkboek voor de schoen- en leder industrie", den jubileerenden Bond op gedragen door den Nederlandschen Bond van Schoenmakerspatroons- en Scnoenwinkeliers-vereenigingen. Oe schoenmaker-schrijverW Donker Pzn. pseudoniem J. C. van Wijck Czn. werd bereid gevonden de uit gebreide studie voor en het schrijven van het inmiddels tot een lijvig boek deel geworden werk op zich te nemen, terwijl velen van de vooraanstaande fabrikanten hun medewerking en steun verleenden, welke het mede mogelijk maakten deze kostbare uitgave te doen slagen. In zijn inleiding ?egt de schrijver o.m.: „De tijden ver verjeden, waarin mijn geest een wijle ronddwaalde en zich verdiepte, zal ik pogen voor u te laten leven, voor u op te roepen tot het spel van beeldende werkelijkheid. Want het is een verhaal wat ik u geven moet. Een verhaal van een door velen niet gekenden lang vergeten strijd. Ik zal pogen uwe ontroering op te wekken door de aangrijpende verhalen van wat er in dat kleine land, tusschen de Maas op de dijken, geleden en ge streden is, opdat gij des te beter zult begrijpen en verstaan de vreugde en blijdschap om zoo groot een zegepraal, die in de tentoonstelling (te Waalwijk) haar zichtbare bekroning vindt." Het gedenkboek v.mgt aan met een algemeen historisch overzicht van de schoen- en lederindustrie. Dan wordt een overzicht gegeven over verschil lende tijdvakken van 1840 tot heden. Verder worden o m. beschrijvingen gegeven van de voornaamste schoen fabrieken, waarin de vooruitgang zich het sterkste afteekent, van eenige der voornaamste lederfabrieken, van de voornaamste importeurs en handelaren in fijne overleersoortenbesproken worden de grossiers en importeurs van schoenwerk, fournituren en conservee ringsartikelen, terwijl een afzonderlijk hoofdstuk gewijd is aan de groote ten toonstelling welke den afgeloopen zo mer te Waalwijk gebouden is. Een vluchtig doorbladeren van het boek schenkt reedsdeovertuiging.dat hier een uitstekend werk verricht is, een buitengewoon omvangrijke arbeid, welke zeer zeker en vooral in vak kringen groote belangstellingzal vinden maar die ook voor buitenstaanders van beteekenis kan zijn bij de studie van onze provincie en haar industrie. Het komt ons voor dat de Bond van Schoen makerspatroons en Schoen winkeliers verenigingen een bizonder waardevol geschenk heeft geboden aan den Bond van Schoenfabrikanten en een uitste kende keuze deed toen hij den heer Donker verzocht de samenstelling op zich te nemen. Het gedenkboek, verlucht met tal van foto's, is een uitgave van het Vak blad voor den schoenhandel en de schoenmakerij „Ons Bondsorgaan" en werd ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen keurig verzorgd, Het Dagblad De Zuid- Willemvaart te Helmond: Ons wordt toegezonden een exem plaar van bovengenoemd gedenkboek. Het is een boek van respectabelen omvang en beslaat niet minder dan 316 pagina's druks Het groot kwartoformaat, de uitvoe ring op mooi kunstdrukpapier, de buitengewoon goed verzorgde druk, benevens de werkelijk mooie band, stempelen dit boek tot een waar pracht werk dat in iedere salon kan gelegd worden. De Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen heeft eer van haar werk. Zij heeft met dit boek bewezen, dat het maken van mooi drukwerk gerust aan haar kan worden toevertrouwd. Wat den inhoud van het boek betreft, het eigenlijke verslag, dit is buitenge woon merkwaardig. De samensteller zegt in zijn inleiding dat hij geen dorre opsomming van vergelijkende cijfers en ook geen chro nologische vermelding van gebeurte- lijkheden zal geven, doch verhalender wijze den gang der schoenindustrie zal beschrijven. Dan begint de schrijver te vertellen van het ontstaan der schoen-en leder industrie. Hij diept bijzonderheden op uit de grijze oudheid en gaat vervol gens verder die geschiedenis na alle eeuwen door en staat vooral uitvoerig stil bij de Middeleeuwen toen het vak beoefend werd door de gildebroeders, die een scherpe scheidingslijn trokken tusschen een schoenmaker en iemand die de schoenen lapte en die schoen lapper genoemd werd. De schrijver weet dit alles op zoo boeiende wijze te verhalen dat men onwillekeurig het boek, wanneer men het eenmaal ter hand genomen heeft, geheel ten einde leest Vooral interesseeren ons die gedeel ten van het boek waar de schrijver het heeft over de jaren van 1840 af tot op onze tijden, De schrijver moet iemand zijn, die al de misère van dien tijd zelf heeft meegemaakt, ol die uit muntende bronnen heeft kunnen raad plegen. Hij is in zijne beschouwingen zeer objectief en heeft oog zoowel voor de groote nooden van den gezelschoen maker, als voor die van den patroon. Voordat de groote bond van schoen makers gesticht werd zag het erellendig uit voor hen, die dezen stiel beoefen den. Met zeer lange werktijden kon de arbeider nauwelijks zes k zeven gulden per week verdienen, Voeg daar nog bij het groote euvel van de gedwongen winkelnering en iedereen begrijpt tot tot wat ellende dit alles voerde. Doch ook de patroon stond tegenover dit alles machteloos Er was geen samen werking, doch een wederzijdsch wan trouwen en moordende concurrentie. Doch toen eenmaal de vooruitstreven- den elkander gevonden hadden en de bond van schoenmakerspatroons was gesticht toen ging het ook weldra beter en thans is de schoenindustrie eene nijverheid geworden die bloeit en wel vaart verspreidt zoowel voorde patroons als voor de arbeiders. Als de schrijver dit alles den lezer heeft medegedeeld, geeft hij tenslotte nog een stukje geschiedenis ten beste van hen die thans in de schoenbranche het beheer voeren over zeer groote zaken. Het is een merkwaardig feit dat deze menschen hun bedrijf, teruggaande van vader op grootvader, zoo bescheiden mogelijk begonnen zijn, hoe zij vol hardend van den vroegen morgen tot den laten avond met hunne zaken bezig waren, hoe zij deze gestadig wisten uit te breiden ondanks eene moordende concurrentie en hoe zij thans kunnen bogen op eerste" klas inrichtingen, dit aan honderden menschen arbeid ver schaffen. Als er één bond is die zoo stevig heeft gewerkt en die op zoo uitmun tende resultaten kan wijzen, dan is het zeker wel deze Bond v. Schoenmakers patroons in Nederland, die thans 25 jaren bestaat, Tenslotte geeft het verslag nog een overzicht van de groote tentoonstelling van de Schoen en Leder industrie, die van 22 tot 31 Aug 1925 te Waalwijk gehouden werd en die van zoo'n groo- ten invloed is geweest voor deze in dustrie. Vermelden wij ten slotte nog dat het boek als doorzaaid is met de portret ten van bijna alle mannen die bij dezen tak van industrie betrokken zijn en die allen hun aandeel hebben gehad in de vele moeiten en zorgen die hei stichten van den bond noodzakelijk medebracht. B. schoenfabrikanten hun belang en dat van de toekomst der jeugdige leiders en der industrie niet beter begrijpen. Wij hebben daarop al zoo dikwijls gehamerd. Nu weer zoo'n beteekenis- vollen cursus, waarvoor men niet enthou siast en dankbaar genoeg kon zijn. Met den dagcursus gaat het weer goed, hoewel er Hollanders, jongelui uit de schoen- en lederindustrie nog veel meer konden komen. Dan begrij pen de buitenlanders hunne belangen nog steeds beter Ondanks de groote kosten (we hebben van hun opoffering dezer dagen een frapant staaltje ge hoord), komen er steeds meer aanvra gen en ook leerlingen. Een bewijs dat men dit uitstekende onderwijs daar naar waarde weet te schatten. Wij mogen ook dit om tal van redenen zeer op prijs stellen, om 't bewijs der belangrijkheid en de goede resultaten van 't onderwijs, als een goed voor beeld, voor de uitwisseling van gedach ten, voor den naam der school, voor de toekomstige handels- en industrieele relaties en ten slotte ook in 't belang van onze plaats. Daarom moet o.i ook dit bezoek op alle mogelijke manieren worden bevorderd en tn de hand gewerkt Dat is o.i. ook een allergrootst belang voor de school. «S As 1753 dezer zal de volgende lezing worden gehouden en niet zooals aanvankelijk was aangekondigd door den WelEerw. heer J. Bijnen maar de Z Eerw. Z Gel. Heer Dr. H. van Heesch, prior der PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 januari 1926. Wij ontvingen nog van het personeel i der firma Pulles-van Gerwen Co. f 23.— Voetbalvereniging H.E.C. f 10.60 Collecte Vakschool f 11.10 Collecte Brandweer f io.— De totale opbrengst in de gemeente is thans gestegen tot f3750. Door de directie der Rijksschool voor leerlooiers is blijkens den'op de voorzijde van ons le blad voorkomen den oproep besloten den Vacheleder- cursus, die vroeger is moeten worden uitgesteld, thans te geven. In verband hiermee is aan heeren Lederfabrikanten de volgende circulaire verzonden Onder leder- cursus. Hierbij deelen wij U mede, dat de Vacheledercursus, die door omstandig heden buiten onzen wil met April 1925 niet gegeven kori worden, ihans gegeven zal worden en wel te begin nen 11 Februari a.s. om 2 uur. Ter uwer herinnering het volgende: Deze cursus is bedoeld zoowel voor patroons als meesterknechts. Duur van den cursus, die zoowel theoretisch als practisch zal zijn, is 8—10 weken en wel dienen de deel nemers twee halve dageri in de week in den regel Dinsdag- en Donderdag middag) aan de schooi te zijn om de ooiïng, die op de dagschool wordt doorgevoerd, te kunnen volgen. Lesgeld bedraagt f25 bij vooruit betaling te voldoen. De directeur is gaarne genegen, zoowel mondeling als schriftelijk, dagelijks nadere inlichtingen te ver schaffen, behalve des Zaterdagmiddags daar de school dan gesloten is. Een spoedige inschrijving is ge wenscht. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, H.v.d. WAERDEN. Wij vertrouwen dat zeer veel leder fabrikanten, hun zoons of hun chefs dezen belangrijken cursus zullen vol gen. Men ziet dat de directie der school alles doet om de belangen der industrie te dienenthans wederom organiseert zij een practischen en theoretischen cursus van een paar maanden (2 halve dagen per week) voor de looiers, nadat zij pas heeft gepubliceerd een korte Goodyear Welt- cursus voor de schoenfabrikanten. Wij hebben in ons nummer van Woensdag gezien, dat de opgave voor dezen cursus nog niet zeer groot is en hopen dat de leerlooiers dit slechte voorbeeld niet zullen volgen. Wij begrijpen maar niet dat de In aansluiting Berichten" in ons vorig nummer be treffende de alg. vergadering van den Ned. R K Bond van Schoenfabrikanten te Tilburg vernemen wij nog- het volgende Na een openingswoord en een heil wensch voor 1926, sprak de voorzitter z'n teleurstelling uit over de slechte opkomst. Deze vergadering werd be- j legd omdat een vorig maal geen 2/3 der leden aanwezig was, hoewel de voorstellen der reorganisatie-commissie met groote meerderheid werden aan genomen. Ook moest thans een voor zitter, het Dag. Bestuur en een Alg. Secr. worden gekozen. De voorzitter herhaalde dat hij door omstandigheden buiten z'n wil niet meer in aanmer king kon komen. Een brief is ingekomen van de afd I Kaatsheuvel, waaruit de voorzitter on hPt I aatstP Norbertijnen te Grimberghen zal dan p „Laau.e spreken over„Door Zwitserland naar Italië' Alvorens met de lezing werd be gonnen, werden door den heer G Ver hoeven op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen ten gehoore gebracht. De heer G. Knepflé accompagneerde op uitstekende wijze. De Eerw. heer Bijnen zei voor ditmaal tot onderwerp te hebben ge kozen „Christen-vervolgingen in de eerste eeuwen van het Christendom". Op werkelijk boeiende wijze schetste spr. op welke gruwelijke wijze tijdens de Romeinen de Christenen hadden te lijden. Door de lichtbeelden liet hij zien hoe de Christenen bij duizenden den marteldood stierven dan weer door in de arena voor de wilde dieren te worden geworpen, dan weer door met de wreedste folterwerktuigen te worden gemarteld of aan palen in waaruit concludeert dat aan de houding der""/"f" J, aan leden der afd. Kaatsheuvel blijkbaar«««nloM. if i geen consequenties zijn vërbinden 1 h„Yer^ ge"s £enJ,og 1,e 2,en hoewel deze houding hem wel heeft J Ne'd'e. s,ad Rome. 'n verwonderd, na de met de afd. ge-1 bran? hid gefet waardoor de houden vóórvergadering en de wifze SeTwerfen011"6" Pr°°' SPst WeS,'e Kindert0eS'ag W3S Het was een leerrijke avond die De bondsbegrooting is gebracht van gr00,erebelangS,elling bad verdiend' f 11150 tot f6850 en wordt aangeno men voor den tijd van het eerste halfjaar van 1926, zoo ook de con tributie. Alvorens tot benoeming van een Algc-m Voorzitter wordt overgegaan, deelt de heer Denteneer mede, dat de mindere belangstelling in den Bond ook z'n aanleiding zou kunnen vinden in het mindere vertrouwen in de leiding, en dat dit ook voor den voorzitter mede een van de redenen tot heengaan was. Waar ook hij persoon lijk heeft gewerkt met hart en ziel aan het tegenwoordige regiem en daardoor misschien de antipathie van sommige leden op den hals heeft gehaald, zou ook hij daardoor den groei en bloei van den Bond kunnen in den weg staan. In 't belang daarvan wil hij daarom z'n functie eerlang neerleggen nl. tegen 1 Juli a.s. De voorzitter bewondert de opoffe ringsgezindheid van den heer Dente neer, zooals hij steeds voor de be langen van den Bond heeft gewerkt. Hij betreurt den loop van zaken, maar meent dat in een halfjaar nog veel kan gebeuren. Hij brengt den heer Denteneer hartelijk dank voor alles wat hij heeft gedaan De heer J Verheij wordt daarna als voorzitter gekozen, die ook een offer wil brengen en het voorzitterschap aanvaardt, in de hoop dat den zieke opnieuw een krachtig leven kan wor den ingeblazen. Daarna worden tot bestuurslid ge kozen de heeren W Riemslag, Chr. Vesters, A. Roosen en Jos. J. Klijberg, de heer Denteneer voor een half jaar tot secretaris De Eere Voorzitter, de heer B. Tim mermans, brengt een hartelijk woord van dank aan den scheidenden voor zitter, den heer los J. Klijberg, voor hetgeen hij voo- den Bond, de Ned. schoenindustrie naar binnen maar ook naar buiten heeft gedaan, daarbij herinnerend aan de grootsche Ten toonstelling. De heer Klijberg hoopt als vice- voorzitter nog voor den Bond te kunnen werken, maar veroorlooft zich de opmerking dat de waardeering gewoonlijk omgekeerd evenredig is aan 't werk dat ervoor gedaan wordt en dat toch eenige belangstelling niet overdreven is. Hij wijst op de resul taten van 't Collectief Contract, dat rust in de bedrijven bracht, misschien zijn daardoor de leden wel wat al te rustig geworden en sluit daarna de vergadering. Gisterenavond werd in de groote zaal der R.K. Werkliedenvereeniging de vijfde ontwikkelingsavond ge houden Toen de WelEerw. heer L Bijnen de vergadering met den gewonen groet opende, was de zaal maar zeer matig bezet Spreker begon met mede te deelen dat in de volgorde van de te houden lezingen eene wijziging is gekomen. Niet op 28 Januari maar reeds 21 Maandag 1 Februari, des avonds ten half acht uur. zal het Ziekenfonds van de R.K. Werkliedenvereeniging in de zaal van den Gildenbond eene algemeene vergadering houden. In deze vergadering, waarin verslag door den Secretaris en Penningmeester over het afgeloopen jaar zal worden uitgebracht, zal ook wegens periodieke aftreding, verkiezing van eenige be stuursleden plaats hebben. In de Zondag 11 in café „'t Vosje" gehouden jaarvergadering Van de Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" werd met algemeene stemmen tot Voorzitter gekozen de heer W. v. Heesch, voorheen Vice-voorzitter der vereeniging. De heer Jos Mulders werd bij acclamatie tot vaandrig benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren Jac. Maas en J. v. d. Meijden- berg werden met algemeene, de heer H Klijn met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacature van Vice- voorzitter werd op voordracht van een der bestuursleden met bijna algemeene stemmen benoemd de heer W. v. d. Mee. Een gunstig finantieel verslag werd uitgebracht, zoowel over het af geloopen jaar als over de op 3 Jan. j 1. gegeven uitvoering. Na nog verschillende huishoudelijke aangelegenheden te hebben behandeld sloot de Voorzitter deze druk bezochte, zeer geanimeerde vergadering. Wij verwijzen gaarne naar ach terstaande advertentie van den R.K. Vrouwenbond, betreffende de lezing met lichtbeelden, die voor deleden op Woensdag 20 Januari gegeven wordt door den ZeerEerw. pater Bax, over 't onderwerp „De Missie." Bij de in Dec. 1.1. alhier gehouden praktijk-examens van de „Vereeniging van Leeraren" zijn o.m. geslaagd voor Fransch: de heer M Vloemans te Kaatsheuvel, die zijn opleiding had genoten bij den heer G. van Imbeeck, leeraar Fransch aan de Hoogere Han delsschool voor Engelsch de heeren D. v. d. Waals te Raamsdonkveer, die opgeleid was door mej. M van Mackelenbergh, leerares Engelsch aan de Hoogere Handelsschool en A. v. d. Broek, A. van Hilst en L. Pompen te Waalwijk, leerlingen van mej. L. v Iersel, leerares Engelsch aan den Middelbaren Avondcursus, alhier. Gedurende 1925 zijn in den keuringskring Waalwijk de volgende beesten geslacht Waalwijkrunderen 664, kalveren 151; varkens 1550. Drunen, resp. 172, 2 en 449. Loon op Zand, resp. 325 20 en 1300. Sprang Capelle, resp. 183, 6 en 622. Totaal, resp. 1344, 179 en 3921. Den 9en Januari werd te Tilburg de algemeene vergadering gehouden der afdeeling Tilburg—Waalwijk van den Europeeschen Werkmeestersbond. Alle leden waren tegenwoordig De agenda was zeer uitgebreid. De voor zitter gaf een uitvoerig jaarverslag,

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9