i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen jonge vrouw. i <i lts?*? FEÜLLETOM VACHELEDERBEREIDING NUMMER 6. WOENSDAG 20 JANUARI 1926 49e JAARGANG. UITGA VI: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Teleur.-Adres: ECHO. dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. ALMKERK. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op 15 Jan., n m. 2 uur. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken: Een schrijven van H.H. Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring der Begrooting dezer gemeente dienst jaar 1926. Een schrijven van den H.E. Gestr. Heer Commissaris dezer provincie waarin wordt medegedeeld, dat de heer P. Bergmeijer te Dordrecht, be noemd is tot Burgemeester der Ge meente Almkerk. Een adres volgt hierna van enkele inwoners dezer Gemeente waarin den Raad wordt verzocht den prijs van het electrisch licht eenigszins te verminde ren adressanten motiveeren hun ver zoek, op de omstandigheid, dat de prijs van het licht alhier aanmerkelijk hoogei is (0.60 per K.W.) dan in na burige gemeenten, terwijl volgens hen, de prijs van het licht niet evenredig is aan de kwaliteit. De Voorzitter zegt, dat B. en W. na ingewonnen advies bij de lichtcommis- sie voorstellen dit adres voor kennis geving aan "te nemen, omdat vermin dering van den lichtprijs den belasting druk zou verzwaren. Koekkoek hierna 't woord verkrij gende zegt wanneer de Raad besluit tot vermindering van den lichtprijs. er direct veel meer aansluitingen zullen komen, dan er thans zijn. De Voorzitter zegt dat 60 cent per K. W. is ingesteld door de P N.E M en adviseert dit nu nog niet te ver lagen, Koekkoek zegt dat de verhouding tusschen den prijs van 't licht en de kracht niet naar verhouding is. Spr. kan zich ook niet vereenigen met 't advies van de P N.E.M betref fende den prijs; ook brengt de heer Koekkoek naar voren dat de afnemers vanwege den hoogen lichtprijs lampen gebruiken van te weinig lichtsterkte, zoodat bij vermindering van den prijs met 't gevolg van meerdere aansluiting meer geld zou ontvangen worden en sterker licht zou kunnen worden ge bezigd. Oitevanger is het niet geheel met den heer Koekkoek eens, volgens spr. staat het nog niet vast dat er door vermindering van den prijs meer aan sluitingen zouden komen. Ook brengt spreker in 't midden dat de lichtprijs in degemeenten Sleeuwijk en De Werken minder is, maar de belasting des te hooger. Koekkoek zegt, wanneer men een zaak heeft moet men zoo goed en zoo goedkoop mogelijk uitverkoopen, en zoodoende kan men de zaak nog op peil houden. De Voorzitter zegt, dat men door goedkoop te leveren wel eens de straat op zou kunnen gaan. Ottevanger, ontkent niet dat de licht prijs te hoog is en zou ook als er «ans is deze zoo spoedig mogelijk verlagen. Snoek acht bij een ander contract t misschien wel mogelijk dat dan de prijzen gewijzigd zouden kunnen wor den. Van der Stelt verzoekt voorlezing der namen van adressanten van dit schrijven, waarop de Voorzitter op merkt dat het meest personen zijn van Uitwijk en Waardhuizen, aan wien wij toch al zooveel schade hebben gehad. Verschoor is niet voor vermindering van den lichtprijs maar voor gratis aanleg. De Voorzitter zegt, dat de Raad nu voldoende is ingelióht, en vraagt wie intusschen het gedane voorstel van de heer Koekkoek tot vermindering van den lichtprijs van 50 cent steunt, 't welk door den heer v. d. Stelt wordt gesteund; dit voorstel wordt met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Door den Voorzitter wordt thans medegedeeld dat door C. den Boer Jr. f 100 is geboden voor 't gedeelte pad voor zijn huis, waarvoor het Gemeente Bestuur f 150 had gevraagd. Besloten wordt dit gevraagde bedrag te blijven handhaven. Bepaald is dat de overweg naar den Tuin en Pastorie der Herv. Gemeente blijft bestaan. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur alhier wordt met algemeene stemmen herkozen de heer G. Groene- veld. Hierna wordt vastgesteld de instruc tie van den Gemeente Geneesheer. De Voorzitter deelt mede dat de Raad thans over gaat in geheime zit ting, tot bespreking van de sollicitan ten voor Gemeente Geneesheer. Na ruim 1 uur heropent de voor zitter de openbare vergadering, en wordt door hem medegedeeld dat het salaris van den Gemeente-Geneesheer bedraagt f 500 met vrije woning, waarna tot stemming wordt overgegaan. Benoemd wordt de heer C. G. Komer, Arts te Wijnjeterp met 7 stemmen Op den heer Hagen werden 4 stemmen uitgebracht. Hierna is aan de orde 't voorstel van B. en W. tot sluiting van de caté's op Zondag, 't welk zonder stemming wórdt aangenomen. Op feest dagen blijft het sluitingsuur hetzelfde. Bij de gebruikelijke rondvraag in formeert de heer Verschoor hoe het staat met den aankoop Brandspuit. Tabletten, voor zangers RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK. Korte cursus van 10 weken, 2 middagen per week in: VOOR PATROONS EN WERKMEESTERS. Aanvang 11 Februari 1926. Lesgeld f 25.- 35858 Zie verder mededeeling in dit blad. De Voorzitter zegt, dat hij deze zaak maar aan den nieuwen Burgemeester overlaat. Van Leeuwen zag gaarne een licht punt geplaatst aan de Achtersteeg. Ten slotte worden op't voorstel van den heer Ottevanger, B. en W. ge machtigd, den nieuwbenoemden Bur gemeester den heer Bergmeijer, op een voudige en nette wijze te ontvangen op 2 Febr. a s Daar niemand meer het woord ver- angt, sluit de voorzitter deze open bare vergadering. 118) D E PLU IM V E E - T E XTOO X STEL - LING Ti: KAATSHEUVEL. Vrijdagavond ten 7 uur had ten Ge- meentelnme de officieele opening plaats van de Pluimvee-ten toonstelling, uitgeschreven door de Hoenderclub ..Kaatsheuvel" en welke gehouden is op Zaterdag 16 en Zondag 17 Januari. Vele genoodigden, waaronder meer dere leden van het eere-Comité, hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven en toen de heer J. Teurlings. Voorzitter van de vereeniging het woord nam, was de raadzaal geheel met belangstellen den gevuld De lieer Tuerlings sprak als volgt: WelEd. Ach tb. Heer Burgemeester, Heeren Leden van het Eerecomité, Heeren Leden van het Tentoon- shellingscomjté en der Hoender club „Kaatsheuvel". Waar het mij als Voorzitter van het Tentoonstellingscomité der eerste na tionale Pluimveetentoonstelling der Hoenderclub „Kaatsheuvel" lieden ver gund is alhier liet eerste woord te voe ren, kan en moet dit niet anders zijn dan een woord van dank. van trots en voldoening. Op de allereerste plaats een woord van dank, van welgemeenden, oprechten en verschuldigden dank. Een woord van dank aan U, Edelachtbare Heer Bur gemeester voor de bereidwilligheid, waarmede UEdelachtb. het bescherm heerschap over onze eerste nationale pluimvee-tentoonstelling hebt willen aanvaarden. Een woord van dank aan den Voor zitter en de leden van het Eere-comité, zoowel uit onze gemeente als elders, voor dezelfde bereidwilligheid om hun naam Ie leenen tol verhooging van het cachet en (ot verlichting van ons werk. Een woord van dank aan de leden van liet Tentoonstellingscomité en de diverse subcomité's voor de onbaat zuchtige offervaardigheid waarmede zij dag aan dag, avond aan avond dis ponibel warenjom de behulpzame hand te leenen bij de vele werkzaamheden die moesten verricht worden. Een speciaal woord van dank aan ons volijverig secretariaat, bestaande uit de heeren H. V. Woensel en P. Jan sen voor de arbeidzaamheid en accura tesse, het geduld en de zelfopoffering waarmede zij. met terzijde stelling van elk persoonlijk belang dagen en nach ten, weken en maanden gearbeid en ge zwoegd hebben en alzoo hun werk ge leverd hebben, waarvan zoowel zij die met de interne zaken eener show op de hoogte zijn als de buitenwereld slechts met de grootste lof kunnen gewagen. Een woord van dank aan onzen Edelachtbaren gemeenteraad, aan de vereeniging ..Kaatsheuvels Belang", aan onze harmoniën en alle andere ver- ei nigingen, aan talle particulieren uit onze plaats en van buiten, die ons in staat gesteld hebben een lijst van waar devolle eereprijzen saam te stellen zoo als geen andere vereeniging in den lande heeft kunnen aanbieden. Een woord van dank aan onzen e Echo van het Zuiden, en Courant, Dit blad verzchflnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en», franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Ad verten tifin 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regeL Bfl contract flink rabat Ad verten tl6n moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om «ltarlflk 9 aar in ons besit a]Jn nm „DB BOEO VAN HET ZÜIDBN' En Sophie had den kreet gehoord van den politieman tóen deze het hoofd van zfln ge vangene boven water verschijnen zag. Zij had hem Jan zien achtervolgen en zijn voet vastgrijpen. En dan, op haar bevel, was de roeiboot in allerhaast ter plaatse gevaren en een der mannen had met een roeispaan op het hoofd geslagen van den agent, die. bedwelmd, den gevangene losliet. En dan poogde men in allerijl de „Ariël" te hereiken, de kleine stoomboot, die op de j aankomst van Jan Steinberg wachtte. Zij had eerst met den kapitein een ge heim onderhoud en de zeeman had. tegen be taling eener liooge som geld. de zending waarmede /-ij hem belastte, aangenomen. Zij vertelde dit alles nu aan .Tan, die met zijne zelfde kalme stem herhaalde Ik dank n, Sophie. Gij zijt eene brave, moedige vrouw;.ik heb ongeluk gehad u te beschuldigen. Ik ook heb ongelijk gehad, wedervoer zij. ik heb een oogenblik van zwakheid ge had. Maar, waarlijk. .Tan. ik kon u toch niet in het vuur laten omkomen. Hij schudde het hoofd en zeide Dat zou misschien heter geweest zijn. Zeg dat niet, vooral niet ten aanzien van al de moeite welke uwe vrijheid gekost heeft. ZJj zweeg opeens, boog het hoofd voorover en luisterde. Let op, beval zij. En licht de riemen op. Na een oogenblik geluisterd te hebben 't Is ver van hier, maar ik hoor een ge rucht op het water. Ik onderscheid duidelijk het geplons van riemspanen, die met afge meten regelmatigheid het water treffen. Zij bedroog zich niet. Het oorlogschip dat in de haven van Revel de wacht hield had zijn booten te water gelaten en de stoomlich- ter haft er de zijnen bijgevoegd. Zij werden dus opnieuw achtervolgd en gezocht. Ha, ha. riep de overste der roeiers, laat ze. maar komen nu. ze zullen ons niet hebben. Nochtans, allen hernamen hunne riemen en de boot hernam zijne snelle vlucht. Zie. sprak Sophie aan het oor van Tan Steinberg, daar ligt de Ariël. En met de hand wees zij twee roode vuren aan diQ hen als de oogen van een overgroot monster schenen aan te kijken. Gij ziet het. het schip is onder stoom en gereed om te vertrekken. Gy zijt zeker gered, geloof mij. .Tan. Binnen tien minuten liggen wij naast de stoomboot, die u aan zijn boord nemen zal. En dan. mompelde zij met stille stem Tan. beste Tan. Laat mjj toe u iets te vragen. Wat? vroeg hij. terwijl schielijk zijne wenkbrauwen fronsten, want hij vermoedde wel. wat zy van hem bekomen wilde. Tan, hernam /.y. binnen weinige oogen- blikken zult gü aan boord van de „Ariël" zijn, ik herhaal het u. En dan? Wel. laat mij met u aan boord klimmen. Steinberg schudde ontkennend het hoofd. O. Tan. ik smeek er u om. Ik heb geld, veel geld. Neen. sprak hö hardnekkig. Alles wat gy zult willen zal ik doen. Dat is onmogeiyk, neen. dat niet, her haalde hy. De bandiet liet zich niet bewegen, ondanks de roerende smeekingen en de eindelooze tee- derhéden van dat verdorven schepsel, dat al leen voor hem eene oprechte en diepe ge hechtheid betuigde. Ja, hernam zy. ik zal u in alles gehoor zamen en uwe nederige slavin zyn. Vraag ray dat niet. Wat wilt gy dat er van my geworde, Jan? wy zullen elkander spoedig terugzien, ik beloof het u. O. ja. spoedig, maar wanneer? Ha. dat wet ik niet. Hier zal hot in langen tyd voor my niet meer goed zyn. dat moet gy begrypei. O, dat wee ik wel. maar indien gy by lnij niet komen kunt, is dat eene reden te meer dat ik tot u komo. Tk zal u daartoe het gunstige oogen blik laten kennen. De zwarte uassa van den stoomboot toe kende zich nu duideiyk op den blauwen he mel af. Het gerucht zijner schroef werd reeds ge hoord. maar >peens zweeg ze. De matroos, die op wacht stond, had do nadering van de roeiboot aangekondigd. Nog eenige riemslagen en Sophie beval Laat lo>pcn. Trekt uwe roeispanen in. Eene ladder werd van boord neergelaten. .Tan, beste Tan. mompelde Sophie Mo.s- ser eene laatste maal op smeekenden toon. Tan. neem ny mede. Neen. herhaalde hy met korte, mees terachtige sein. Gij weet wel dat het onmo- gelyk is. Met eent vlugge beweging sprong hy op de ladder. Vaar vel, zeide hy eene laatste maal. ik dank u. En tegeijk stuwde hy met den voet de boot terug Op veg. riep de kapitein, op gezagheh- benden turn. De xtoonboot stelde zich in beweging en de hoot, raarop Sophie Mosser zich bevond, verdween in de duisternis. IV. VIET'WE OPZOEKINGEN. NIEUWE STRIJD. Wy loeten terugkeeren naar eene hart- versehe.rende g°beurtenis van ons verhaal, tot het (Ogenblik waarop Alexis, met de wan hoop ii het hart, tot de wreede overtuiging komen moest dat Renée opnieuw verloren was. Er wis niet meer aan te twyfelen. De on- gelukkge gravin Paloutine was opgelicht en het \us overbodig zich af te vragen door wie. Het. waren klnnrbiykeiyk Wlndimir en Cazéres, die deze nieuwe misdaad gepleegd hadden. Onmogelyk de wanhoop en de smart van de arme moeder van Renée te beschrijven. By liet zien van Alexis en van Boisdeanl. die doornat in hare woning in de Schwart- zenbergstraat terug keerden, had zy er geen behoefte aan hen te ondervragen om het wreede nieuws te vernemen. Do verwilderde oogen van Alexis en de ontsteltenis van Raonl's gelaat, spraken on gelukkig voor hen. Wat gedaan? Waar moest men zoeken, waar hulp vra gen? Als eene doode was de arme moeder ach terover in de armen van Alexis gevallen. Zy was ten prooi aan een Woeste smart en verkropte die in een hardnekkig stilzwygen. De nacht ging voorby in vruchtelooze op zoekingen. Dwars door dat verschrikkeiyk onweer, dat de ontvoerders van Renée zoo naar wensch gediend had. waren de opsporingen onmogelyk; des te meer daar niemand de minste inlichtingen geven kon. en zelfs de medewerking der politie, die men ter hulp riep. bracht, geen nieuws over de ongelukki ge verdwenene. Men had niets gezien. Do ontvoering had geen getuigen gehad. Alexis ontmoette by het opkomen van den dageraad Raoul de Bojsdéant. Beiden hadden in alle richtingen de stad doorloopen, maar zy hadden natnuriyk niets gezien en niets vernomen. Het was zelfs aan den koetsier van Renée onmogelyk geweest de minste opheldering té geven. Tenvyl hij op zyne meesteres wachtte, had een andere koetsier hem uitgenoodigd met hem een glas hier te drinken en hy had het aanbod aangenomen. Overigens, dat was zoo eenvoudig en die uitnoodiging werd zoo vriendeiyk gedaan, dat hy geloofd had niet te moeten weigeren. Na het derde glas sterk bier gedronken te hebben was hy geheel bedwelmd geweest en hy herinnerde zich verder niets meer. Later, toen hy weer helder van geest werd, was hy zelf de politie gaan verwittigen van hetgeen er hem gebeurd was. Is het wel mo- seiyk, jammerde de man. dat er zulke wreed heden in het midden van Weenen gebeuren. Alexis ging. ten einde raad, graaf de Thai opzoeken en legde hem de geheimzinnige ver- (hvyniiig uit. Daarna vroeg hy' hem: Wat zullen wij doen om haar terug te vinden, generaal? Graaf de Thai dacht na. Gij zult eerst naar Parys vertrekken en de moeder van die ongelukkige jonge vrouw medonemen. Gij kunt, voor liet oogenblik, nog niet naar Rusland terugkeeren. Gy zoudt on- middellyk aangehouden worden, en. ondanks al onze pogingen, zou liet onderzoek van uw proces langzaam zyn loop volgen. Goed. maar de gravin Paloutine? I)p Thai antwoordde: Gij moet trachten te weten waar zij zich lie vindt. Ta, maar hoe?- - Graaf Wladimir is op reis. misschien vergezelt zy hem. In alle geval, hy is ver plicht haar met menscheiykheid te behan delen. anders zou de zaak aan het licht ko men en dat zou. van zijn kant bezien, de grootste on behendigheid zyn. Waar is hy? Waar zult gij lieni vinden? Ziedaar wat gy weten moet. En. daar gy u iïiet naar Rus land begeven kunt, is liet alleen vanuit Pa rijs dat gy uwe opzoekingen kunt richten. Na nog eenige seconden nagedacht te heb ben. hernam de generaal Ik heb te Parys een boezemvriend. Ik (leuk tenminste dat hy zich op dit oogenblik te Parys bevinden moet. Gy zult hem vinden in het ..Groot Hotel". Hij zal daar verblyven rot liy te Parys zal gevestigd zyn. Zeg hem dat ik u in zyne gunst aanbeveel en overhandig hern mfln naamkaartje. Ik zal hem. overigens, oninid- dellyk schryven en hem van uwe komst ver wittigen. Heb goeden moed. Alles wat kan beproefd worden voor hen aan wien ik het leven van mijn kind verschuldigd hen. zal ik doen. Ik zweer het u op mijn eer. Alexis wilde den generaal bedanken," maar deze legde hem met een gebaar het stilzwy gen op en zeide Ik zal slechts onvoldoende schuld be taald hebben, wanneer ik u alles wat gy hebt verloren, teruggegeven heb. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1