DE ECHO VAK HET ZÜIDEH Voor den Watersnood. GEMEENTERAAD. No. 6 Woensdag 20 Jan. '26. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 19 Januari 1926. Bij onze redactie werd alsnog het volgende afgedragen Collecte op den feestavond van de harmonie St. Crispijn f 11.30 Ingezameld op het soirée der harmonie .Concordia" te Loonopzand met medewer king van het Waalwijks Revue Gezelschap .Onder ling Kunstgenot" f 18.— Voorts deelt men ons nog mede dat het gilde St. Crispijn te v.m. Besoijen op een feestavond met verschillende vermakelijkheden f 8.12 heeft bijeen verzameld. De harmonie St. Crispijn zal binnen kort eene uitvoering geven waarvan de opbrengst bestemd is voor den Watersnood, terwijl de vroeger reeds aangekondigde uitvoering van de tooneelvereeniging „O. O. G." voor dit doel te geven, bepaald is op Zaterdag 23 Januari a.s. in de zaal van den heer P. van Daelen alhier. Deze betrekkelijk jonge vereeniging leeft blijkbaarN mee met den nood toestand en daarom hopen wij dat velen een entrée-kaart zullen koopen die binnenkort wordt aangeboden, uit sympathie voor dit mooie doel. Uit de statistiek blijkt wederom dat Waalwijk wat het aantal paren schoenen betreft, in 1924 wederom ver bovenaan gaat, ii.1. 1.056.980 pöar aan verreweg de hoogste verkoop waarde van f7.496.136; ook percents- gewijze staat het bovenaan zoowel als met den doorsnee verkoopsprijs. Door Z. D. H. Mgr, Diepen is benoemd tot adviseur van den R. K. Middenstand te Waalwijk de WelEerw. heer H. Martens, kapelaan. Zaterdagavond heeft de Harmonie van de R. K. Werkliedenvereeniging haar jaarlijkschen onderlingen feest avond gehouden, en ditmaal enwel voor het eerst in haar vereenigingsgebouw. En direct kan er aan toegevoegd worden dat hij in alle opzichten uitstekend is geslaagd. Eene regelingscommissie had voor een aardige aankleeding der feestzaal gezorgd, terwijl zij tevens eene te houden tombola perfect in elkaar had. Ten zeven uur werd de feestviering otficieel begonnen met een hartelijk welkomstwoord van den voorzitter, waarbij hij het wel een wee van 1925 even de revue liet passeeren en tot grooten ijver en ambitie voor de bonds- harmonie voor de toekomst opwekte Hij deelde verder het programma van den avond mee. Allen uitgedost met potsierlijke feestmutsen, nam de tombola een aanvang, waarbij elk lid toegerust met een miniatuur-hengel 't dobberende geluk moest opvisschen. Het was een aardige attractie. Aan de watersnood-slachtoffers werd aandacht geschonken door het houden van een collecte die f 11.30 opbracht. Met kaartspel, zang en voordracht werd verder de avond gevuld, waarbij natuurlijk een opwekkend drankje niet ontbrak, tot omstreeks 12 uur allen zich aan het feestmaal schaarden, waarvoor de vrouw van den concierge op uit- muntende wijze had zorg gedragen. Te spoedig was het uur van scheiden daar, maar hoogstvoldaan, èn over den avond, èn over den disch keerden allen huiswaarts, met het zacht uitgesproken besluit volgend jaar weer in eigen huis zijn jaarfeest te vieren. Wij kunnen nog mededeelen dat de harmonie besloten heeft op Maandag 8 Februari a s. voor de leden van de R K.W V. een concert te geven, ahn een zeer laag entrée, waarvan de baten zullen afgedragen worden aan het R K. Huisvestings-comité voor de waters nood-slachtoffers. Ook niet leden zullen tot een beperkt aantal tegen een matig entrée toegang hebben. De toeslag van het Winkel huis van den heer P. Gloudemansin gezet op f 7500, is niet doorgegaan. De cabaret-avond, georganiseerd door „Waalwijks Gemengde Zang- vereeniging" 1.1. Zaterdag in „Musis Sacrum", heeft het succes dat men durfde verwachten, zeer zeker over troffen. Het succes was volkomen, omdat de avond slaagde van 't begin tot het einde, omdat de leden, donateurs en genoodigden een allerprettigste avond hebben gehad en omdat op de tweede plaats, naar wij meenen het groote doel van den avond n.l. een flinken steun te geven aan de kas, die door de kostbare opvoering der groote oratoria een heel leelijk gat begon te vertoonen, goed is bereikt. De zaal zag er uitstekend uit en het comité dat daarvoor zorg droeg, heeft daardoor grootelijks bijgedragen tot de uitstekende stemming die er van 't begin tot het einde heerschte, een eerste vereischte voor een prettig verloop van den avond. De Voorzitter, de heer Norbert van Loon zette het doel van den avond in een kort openingswoord uiteen, riep allen een welkom en een ge noeglijke avond toe. De heer Nijland, de cabarettist en tevens leider van den avond hield daarop z'n inleiding, buitengewoon geestig en fijn en ver ried daarmee al direct dat hij ons dezen avond van z'n kunst te genieten zou geven. Z'n optreden, daarin uit nemend bijgestaan door z'n pianist den heer v. d. Meij, gaf kleur, afwisse ling, maar niet minder cachet aan den avond. Zoowel in z'n Hollandsche, Engelsche ais Fransche liedjes, z'n voordrachten in 't Hollandsch en Duitsch naast z'n aardige kwinkslagen en goede zetten en grappen was de heer Nijland bijzonder goed en steeds op hoog peil. Als afslager bij de Arnerikaansche verkooping wist hij te vens, met den heer Jan Wiesman, danig de centen uit de zakken te kloppen Het Gemengd Koor zong met hee; veel elan het Jager- en Wijn-koor uit die Jahreszeiten, onder directie en met accompagnement van den heer G. Gerritsen niet minder succes had het mannenkoor met „Hanschels Erste Liebe". Dit was een waar feestnummer, vooral toen het herhaald en nogmaals herhaald werd en men er op uitnoodi ging van den directeur een walsje op maakte, wat zoo aanstekelijk werkte, dat het koor dezelfde passen begon mee te maken, 't Was 'n vermake lijk en lullig intermezzo. De heer Spiero en de zijnen zorgden voor afwisselende dansmuziek en de tegenwoordigen hebben zich niet onbetuigd gelaten Ook de Arnerikaansche verkoopingen, het grabbelen, het raden brachten de noodige afwisseling en vroolijke stem ming en de uitstekende bediening door de dames leden droeg tevens 't hare bij tot dezen feestavond, die zoo als we zeiden in elk opzicht een prettig verloop had en die, ondanks het mooi gestelde, hoewel niet zoo gemakkelijk verkregen sluitingsuur, voor velen nog veel te vroeg een einde nam. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan 't bestuur en de verschillende commissies, die tot het welslagen van dezen, voor onze plaats, nieuwen avond hebben medegewerkt en hem tot zulk een succes voor de vereeni ging en een groote voldoening voor de bezoekers hebben gemaakt. Werke lijk zoo iets mag een volgend seizoen gerust herhaald worden. Naar wij vernemen is het bouwen van een woon- en winkelhuis in de Stationstraat voor rekening van de Kinderen v. Oudheusden onderhands opgedragen aan dhr. G. v. Oostrum, mr. timmerman en aannemer alhier. -- Op de 1.1. Zaterdagavond gehou den vergadering der Liedertafel, heeft de heer Henri Aarts, wegens zijn drukke bezigheden, zijn functie van penning meester van .Oefening en Vermaak", overgedragen aan den heer Piet van Drunen. Den heer Aarts die ongeveer 20 jaar dezen post op de meest nauwgezette wijze heeft vervuld, komt hiervoor zeker openlijk een woord van dank toe. Wij hopen van harte, en twijfelen hieraan geen oogenblik, of de heer van Drunen zal met dezelfde am bitie als zijn voorganger de kas van Oefening en Vermaak beheeren. Heden kregen we ter inzage het programma van „Oefening en Ver maak" voor het a.s. groot concert op Maandag 25 Januari. Wij kunnen niet anders dan iedereen raden dit concert bij te wonen. Niet alleen dat de Lie dertafel de beste harer koren zal uit voeren, waaronder het zoo grootsche werk Columbus van Zöllner, doch ook het programma dat de soliste Mevr. Lotty Muskens Sleurs zal ten gehoore brengen ziet er zoo aanlokkelijk uit, dat ieder muziekliefhebber op dit con cert present zal zijn. Mocht dit be waarheid worden en mogen wij Musis Maandagavond tot in alle hoeken zien gevuld, dit verdient de Liedertatel ten zeerste. In de laatste vergadering der af- deeling Tilburg Waalwijk van den Europeeschen Werkmeestersbond werd o m. nog besloten voorden watersnood f 10.— uit te trekken. Zondag 1.1, had in het Café van dhr. van Berkel de jaarvergadering plaats van den Langstraatschen Bond van Kruisboogschutters gezelschappen. Te ongeveer 3 uur opende de Voor zitter deze door de aangesloten.ver- eenigingen goed bezochte jaarvergade ring, heette allen hartelijk welkom, waarna een aanvang werd gemaakt met het 8-tal punten der agenda. Op deze vergadering werden weder om een 4-tal nieuwe vereenigingen als lid aangenomen. Hierna werd door den Secretaris den heer S. een keurig jaarverslag voorgelezen, dat de instem ming der vergadering ten volle weg droeg. Te ongeveer half zes werd deze voor de Kruisboogschutters in de Langstraat belangrijke vergadering ge sloten. De 74 jarige Wed. V„ Hoogeinde alhier, kwam Maandagavond door de gladheid zoo ongelukkig te vallen dat ze haren pols brak. Door Dr. Langemeijer werd de ge kwetste arm gespalkt. De arbeiders, betrokken bij het conflict in den manden-industrie, heb ben op den brief van de manden fabrikanten o.m. het volgenden ge antwoord Wij hebben met verbazing kennis genomen van het standpunt der werkgevers, omdat van de voorstellen, door den rijksbemiddelaar geformuleerd, de bedoeling was, deze in haar geheel te verwerpen of te aanvaarden. Daar de mandenfabrikanten, hoewel niet uitdrukkelijk door u vermeld, de voorstellen in haar geheel hebben ver worpen, uitgezonderd twee van de geformuleerde punten, is dit o i. in strijd met een organisatorische op vatting, omtrent de gevoerde onder handelingen en is, als een gevolg daarvan het door de mandenfrabri- kanten gedane voorstel metalgemeene stemmen verworpen. De door den rijksbemiddelaar gefor muleerde voorstellen zijn voor de arbeiders, de basis waarop overeen stemming mogelijk bereikt kan worden en in de gehouden vergaderingen, is dit nog eens uitdrukkelijk vastgesteld. In verband hiermede, verklaren wi* ons bereid over deze voorstellen met de arbeiders te vergaderen en daar over een beslissing te laten nemen Wij zullen dan echter een ander standpunt van de mandenfabrikanten moeten kunnen waarnemen en zien dat alsnog in een nader schrijven van u tegemoet. Wij merken nog op, dat in den aanhef van uw schrijven genoemde staking niet juist is, omdat niet door ons het conflict is in het leven ge roepen, maar door de fabrikanten, die alreeds in hun schrijven van 24 Nov. 11. de uitsluiting hebben aangekondigd. Het hoofdbestuur van den R.K. Bond van Houtbewerkers heeft aan het bestuur van den R.K. Bond van Mandenmakerspatroons te Ammer- zoden schriftelijk medegedeeld, dat de staking met ingang van 1 Februari ook tot Ammerzoden zal worden uit gebreid, indien de patroons niet in het voorstel tot arbitrage in de hangen de geschillen treden. Zondag j.l. gaf 't Waalwijks Revue Gezelschap „Onderling Kunstgenot", onder leiding van den heer H. van Heijst, haar aangekondigd Soirée in de zaal van .Concordia" te Loonopzand. Het soirée kunnen wij ten volle als geslaagd beschouwen, waarover de voorzitter der harmonie dan ook zijn gevoelens uitte in een korte doch kernachtige toespraak en dank bracht aan deze nog jeugdige vereeniging en deze rede eindigde met den spontanen uitroep.Hulde aan Waalwijks zangers" waarmede het publiek, dat zeer talrijk was (want de zaal was tjokvol), een parig instemde. Want genoten is er. De vier met zorg gekozen dubbel kwartetten werden uitnemend gezongen en getuigden van goede leiding Met het duet „Een klein abuis", het terzet „De vroolijke kaalkoppen", het duet „De Zangles", de operette „Ar- tisten Revue" en tot slot „De Anti- poden", waren de lachspieren tot het uiterste gespannen en was het gelach niet van de lucht. Ooke de komische scène „Na het nachtfuifje" werd uitstekend voor gedragen. Ook de diverse solo's en de duetten „Eine Nacht auf dem Meere" en „L'Hirondelle" werden uitstekend vertolkt. Dan mag een woord van waardeering niet onthouden worden aan den jeug digen pianist den jongenheer G. Knepflé, die parallel met den directeur het grootste aandeel he eft in het succes en het schitterend slagen van dit con cert. Hij toch gaf ons piano-soli's te hooren die getdigden van zijne muzi kaliteit en studie zijn leeraar waardig. De nummers door de Harmonie zelve ten beste gegeven bij de opening en sluiting behoeven geen verder betoog, want het spreekwoord zegt immers „Goede wijn behoeft geen krans". En zoo heeft .Concordia" weereen avond achter zich, die evenals altijd gekenmerkt was door vroolijkheid en amicaliteit. Het Bossche Carnaval en de Watersnood. Men meldt ons uit den Bosch Van offcieele zijde vernemen wij, dat nog niet met zekerheid kan wor den gezegd, of de Carnavalviering dit jaar in verband met den Watersnood, wel zal worden toegestaan op de wijze als vorige jaren te doen gebruikelijk was. ELSHOUT. Door de Kolenbond „Ons Belang" is besloten om een be drag van f 48 30 voor de Watersnood ramp op te zenden aan het Kringbe- stuur van het R. K. Huisvestinsgcomité te Waalwijk. MADE. Alhier is een comité voor het doen inzamelen van gelden voor den watersnood gevormd, waarin zit ting hebben de edelachtb. heer H. J A. van Gils, burgemeester, de heer J P. v. Sleeuwen, gemeente secretaris, de heeren J. v. d. Veeken en O. J v, d. Reijt, wethouders, en de eerw. heer A. J. Smits, kapelaan. In de R K. Jongensschool werd een inzameling ge jouden ten bate van de slachtoffers van den watersnood, welke inzameling f8.91 opbracht. Door het hoofd der Christelijke school, de heer Moet te Drimmelen, werd een zangvereeniging opgericht, die zoo mogelijk nog in de loop van dezen winter een uitvoering hoopt te geven. Onze dorpsgenoote mej. H. de Rooij, die dezer dagen haar diploma van verpleegster behaalde en haar opleiding genoot in het Ignatius- ziekenhuis te Breda, is als zoodanig benoemd in de Zuigelingenkliniek, Tempelierstraat te Haarlem. Op 1 Jan. 1925 telde de gemeente Made c.a 5162 inwoners. In den loop des jaars vermeerderde dit door ge boorten en vestiging met 389 en ver minderde door overlijden en vertrek met 342, zoodat Made c.a. op 1 Jan. 1926 5209 inwoners had. Er werden 35 huwelijken gesloten. Men verneemt dat aan 't station Made—Drimmelen bij het vertrek van den tegenwoordigen haltechef, geen haltechef meer zal worden benoemd. Tot steun van den pas opge richten Missienaaikring werd ten bate dier vereeniging in de R.K. Kerk met open schaal gecollecteerd. Deze col lecte bracht ruim f 100 óp Zondagmiddag had het 4-jarig meisje van P. v. d Heijkant het ongeluk een ketel kokend water om te trekken, waarvan het den inhoud over de beide voetjes kreeg, die deerlijk werden verbrand. Haar werd geneeskundige hulp verleend. Van den 15 jarige L., die buiten z'n werk verrichtte, bevroor een arm. Hij zakte ineen en verloor 't bewustzijn. Na behandeling kwam hij bij en kon den volgenden morgen z'n vingers weer bewegen. Het kruigboogschuttersgezelschap „Willem Teil", gevestigd bij den heer C. Stoop, bestaat 55 jaar, terwijl de heer M. de Wijs, mede oprichter, 1.1. Vrijdag 40 jaar president was van dat gezelschap. Een en ander werd door de leden natuurlijk feestelijk herdacht. Bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan der Congregatie zal Woensdag 20 Jan. des nam. 1 uur een feestelijke bijeenkomst van de Congreganisten in het Patronaatsgebouw worden gehou den. Donderdagavond wordt een tri duüm geopend, geleid door pater Bomans. Vier jongens uit het naburige Den Hout die zich op te zwak ijs waagden, vielen er door, doch werden met zeer groote moeite gered. De zangvereeniging „Wilhelmina" zal met welwillende medewerking van den alom bekenden karakter-humorist, de heer C. M. de Bont, in de zaal van mej Wed. Nuijten (Hotel „De Korenbeurs) een groote uitvoering geven op Zondag 24 Jan. des avonds 7 uur. Verschillende prachtige num mers staan op het programma, o.a. ook „Diës Irae" van v. Leeuwen. De landbouwer G. kwam met zijn arm beklemd tusschen een kar en de zoogenaamde schede dier kar, waardoor hij zijn arm brak. Dr. Houpst verleende geneeskundige hulp. Op het hulppostkantoor te Drimmelen werd in December 1925 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f5040.90 en terugbetaald f809. ALMKERK. A.s. Donderdagavond 6.30 uur zal alhier in de Herv. Kerk een. Bidstond gehouden worden voor de Watersnood-lijdenden in Nederland, en tevens een Dankstond voor deze Gemeente dat zij is gespaard gebleven voor genoemden ramp. Op 28 jan. a.s. hopen de Herv. Jong Vereenigingen „Eben Haëzer" en „Samuel" alhier, in de zaal van den heer C. Dekker des avonds 7 uur haar jaarfeest te vieren NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel 20 Jan. '26 De heer J. Tuerlings alhier zal Don derdag 28 Jan a s. een lezing houden over „Kippenhouden" voor de eier- vereeniging te Raamsdonk. Woensdag 20 Januari wordt in de zaal van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" een Radio-demonstratie gegeven om 3 uur en 7 uur n.m. Voor hen die met de Radio geen kennis gemaakt hebben, nog een mooie gele genheid hiervan te profiteeren. NIEUWS UIT HEUSDEN. Hen aden, 19 Jan. '26. Fn plaats van den heer A. Riteco, die ontslag nam, werd tot vice-presi dent van liet R.K. Mannenkoor gekozen de heer L. Verhoeven. De collecte in de stad voor de wa tersnood besomde 't belangrijke bedrag van 1010.20. Daar de scheepvaart door het drijf ijs zeer bemoeilijkt werd, hebben tal van schippers een veilige ligplaats in onze haven gekozen, waar ze nu on gelukkigerwijze zijn ingevroren. Ook de collecte in de R.K. Kerk heeft de verwachting overtroffende totaalsom bedroeg 380. Als men een kijkje neemt aan den loswal bij de Maas, staat men verstomd over het enorme aantal bussen melk, dat daar dagelijks wordt aangevoerd. Men kan zich een idee vormen, als men weet dat geregeld drie stoombooten enkel en alleen dienen voor het melk- transport. KERKNIEUWS. Benoemingen bisdom 's Hertogenbosch Z. D. H. de Bisschop van 's Herto genbosch heeft benoemd tot pastoor te Neerloon den weleerw. heer J. C. van de Sande, tot rector van .,Catharinen- berg" te Oisterwijk den weleerw. heer -1. Th. van der Weerden, tot kapelaan te Vught den eerw. heer A. J. E. Vis sers, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Somereu den weleerw. heer -J. P. H. Simons, en tot kapelaan te Tilburg (H. Gerardus Majella) den eerw. heer L. M. W. Schoofs, priester van het Seminarie. Verder heeft Z. D. H. benoemd tot. Geestelijk Adviseur van de R. K. Mid- denstandsvereeniging te Waalwijk den weleerw. heer H. W. J. Martens, kape laan St. .Jan Baptist, van de afdeeling Oss van den Nederl. R. K. Fabrieksar- beidersbond den zeereerw. heer F. M. J. Bloem, pastoor H. Hart van Jezus, van de afd. Nijmegen van den Nederl. R. K. Houtbewerkersbond den weleerw. heer H. L. van der Steen, kapelaan Groenestraat en van de afd. Geffen van den Nederl. R.- K. Tabaksbewerkers bond den weleerw. heer P. J. M. H. Mjommersteeg, en tot Kerkmeester der Parochie St. Anna te Tilburg den heer Carolus van den Hout. (St. Janski.) Pastoor A. v. d. Pas. Pastoor A. van der Pas, Ord. Praem. te Vlijmen is iii zooverre hersteld, dat hij zijn werk binnenshuis weer kan ver richten. SPORT. WAALWIJK. Wegens ijsvermaak zijn alle comp.- wedstrijden van 1.1. Zondag afgelast. Voor Zondag a s. staat voor Quick vastgesteld Middelburg-Quick, doch gezien de weersgesteldheid verwachten we dat er weinig van terecht zal komen. Heden Woensdagavond zullen de Quick athletiek-oefeningen wederom hervat worden in de zaal van de Openbare school. Gezien de animo onder de Quick-leden verwachten we dat allen present zijn om deze hoogst noodige oefeningen bij te wonen. Aanvang half negen. H. E. C. Bovengenoemde vereeniging herdenkt a.s Zondag haar 5 jarig bestaan, van af de combinatie met de vereenigingen Hercules en Excelsior, waarvan de naam HEC. is ontstaan Des avonds zal in de groote zaal van den heer A. van Berkel voor de leden en donateurs een bal georgani seerd worden 'en de avond onder muziek en voordracht zoo gezellig mogelijk gemaakt worden. Ook zal getracht worden voor Zondag een belangrijke wedstrijd te kunnen spelen. GEERTRUIDENBERG. Wegens ijsvermaak zijn alle wedstrijden hier ook afgelast, zoodat de Geertruidenbergsche voetballiefheb bers Zondag 1.1. hun hartje eens niet hebben kunnen ophalen. De stand der ie klas B.V.V. 1 F.A. is tot 23 Januari 1926 Good-Luck 7 6 1 0 40—13 13 Boeimeer 6 4 11 15—13 9 Witlouck 7 3 13 19—11 7 De Zwartjes 7 3 13 14—31 7 S.N.A. 6 3 0 3 18—18 6 Het Eerste 9 2 0 7 16-26 4 De Faam 6 1 0 5 13—26 2 AGENDA. WAALWIJK. Woensdag 20 Jan. 7 uur. Lezing met lichtbeelden voor de leden vani Men R.K. Vrouwenbond in de groote zaal van den R.K. Gildenbond. Spreker de ZeerEerw. Pater Bax met het onder werp „De Missie". Donderdag 21 |an. 7'/4uur. Ontwik kelingsavond in den R.K. Gildenbond „Door Zwitserland naar Italië" (met lichtbeelden) door den ZeerEerw. Zeergel. Heer Dr. H. van Heesch, Prior der Norbertijnen te Grimberghen. Donderdag 21 Jan. 8'/3 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Gemengd koor. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 16 Jan. des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Be- souw. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren De Bresser en Verschure. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Alvorens met de agenda te beginnen1 wil de Voorzitter de leden eerst een Zalig Nieuwjaar wenschen. Hij hoopt dat 1926 voor allen, zoowel persoonlijk alswatdezakenbetreft, een voorspoedig 'aar moge zijn en handel, industrie en landbouw weer zullen opbloeien Hij dankt voor de aangename samenwer- <ing en hoopt, dat zulks op dezelfde wijze zal blijven voortgaan. Aan de orde 1. Vaststelling begrooting 1926. De heer van Amelsfoort is rappor teur der commissie. Hij zegt dat de leden daar wel eenigs- sinds verbaasd over zullen staan aan gezien het steeds de gewoonte is dat door het öudste lid in jaren het rapport

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5