•Hr N Van Amelsvoort. De Commissie is overtuigd, dat door den gemeente-op zichter uitstekend werk wordt verricht en volkomen voor zijn taak is berekend De opzichter heeft een stand op te houden althans meerdere uitgaven te doen dan een werkman en omdat zijn loon zeer laag is, stelt de Commissie voor hem een tegemoetkoming van f 4.— per week in de huishuur te geven, dus niet om zijn loon te ver- hoogen. De heer Snoeren meent dat men zich op een gevaarlijk slandpuntgaatstellen. Gaat men den opzichter eene tege moetkoming in de huur geven, dan zullen meerdere gemeente-ambtenaren daarom kunnen vragen. Van Amelsvoort. Als opzichter heeft hij een stand op te houden en dat kost toch altijd geld, dan heeft hij toch nood zakelijke uitgaven te doen waarvoor een arbeider zich niet ziet geplaatst. Snoeren. Hij is op een salaris van f 18ü0 gekomen en toen kwam hij daarvoor heel graag en met hem heel wat meer opzichters, dat heeft men wel aan het aantal sollicitanten gezien Daarna heeft men zijn salaris met f 200 verhoogd en nu komt men weer om hem een tegemoetkoming van f 4. per week te verleenen. Daar ben ik tegen. Van der Horst Men moet den opzich ter nu niet gaan vergelijken met een werkman, dat gaat niet op en dat er met hem nog 74 anderen naar het baantje hebben gedongen, mag ook geen maatstaf zijn om het salaris te bepalen, want zou men aan den dag van vandaag alle ambtenaren ontslaan, dan zouden er direct honderden komen die voor de helft van het bedrag willen werken. Het gaat niet aan om van een heerschende malaise in dit opzicht te gaan profiteered Hoe moet hij leven Toch noodzakelijk op een andere wijze als een werkman en dat kost geld, daar is nu eenmaal niets aan te doen, daar is niet aan te ontkomen. Het hoofd van de politie geniet een salaris van 2230 en heeft ook nog een tege moetkoming van f 4.— per week in de huishuur bovendien nog vergoeding voor kleeding en rijwiel. Ik voor mij ben niet bang dat b.v. het secretarie personeel zal komen om ook een tege moetkoming fn de huishuur te krijgen. Ik wil hier nog aan toevoegen dat de opzichter hierom niet heeft gevraagd, maar dat het voorstel geheel uit den boezem der Commissie komt. Snoeren. Ik blijf bij mijne meening. Van der Horst. U moet toch weten, dat hij heel wat moeilijker leeft als een arbeider, zoo is nu eenmaal de maat schappij gevormd. Snoeren. De arbeiders kunnen tegen woordig hun salaris ook gemakkelijk op hoor. Van der Horst Wij zijn met het voorstel gekomen werkelijk uit waar deering. Als een ambtenaar naar be- hooren kan leven, dan kan hij voor de gemeente heel wat doen. Vooral een opzichter kan veel sparen voor de ge meente als hij de zaken wat practisch nagaat. Zonder groote kosten kan hij dan heel wat verbeteringen laten aan brengen. Snoeren. In Loonopzand is maar een arbeider en die heeft veel te veel werk. Die kan onmogelijk al het werk bijhouden en moet daarom veel laten liggen. Zou het nu niet gevonden kun nen worden dat van hieruit een arbei der een paar dagen in de week hulp komt verleenen ofwel of men van hieruit De Moer in orde houdt, zoodat hij van die werkzaamheden wordt ont- Burg. en Weth. geraamd op een bedrag van f 2100. Door de Commissie wordt voorgesteld het verven, alsmede het rubelinen van de plafonds en wanden en het gedeeltelijk bestraten achter de school, achterwege te laten, waardoor deze post met een bedrag van f 1900 zou kunnen worden ver minderd. Van der Horst. Ik ben ook voor bezuiniging, dat weet men wel, maar toch zou ik hier een beetje rekening willen houden met het een en ander. Hoe staan de wanden er op het oogen- blik bij Voor de oogen der kinderen is het van groot belang dat deze goed zijn en de groene kleur groen blijft en niet zwart wordt. Ook naar het gymnastieklokaal mag wel eens worden omgekeken en eens nagegaan worden of het daar niet stofvrij is te maken. Gaat men nu eens kijken als de kinderen bezig zijn met het maken van oefeningen, dan ziet men een warreling van stof en dat kan toch de bedoeling niet zijn bij de lichaams oefeningen. Door het maken van lichaamsoefeningen wordt dieper adem gehaald als anders en men begrijpt dat bij die stofboel de kinderen hun longen vol krijgen. Zoo wordt de be oefening van gymnastiek inplaats van gezond, ongezond Er is daarom alles voor om eens aan te vragen wat het zal kosten om het gymnastieklokaal stofvrij te maken. Voorzitter. Ik ben het volkomen met den heer Van der Horst eens, maar ik wil wel zeggen dat dan niet zooveel van de post geschrapt zal behoeven te worden Van der Horst. Ik had wel eens een kijkje willen nemen, maar ik heb daar voor den tijd niet gehad. Als de wanden niet goed onderhouden worden, werkt dat zeer slécht op de oogen en dat moet voorkomen werden, want die moeten zich tegenwoordig toch al veel meer inspannen dan zulks vroeger het geval was. Voorzitter Dan zou ik niet zooveel van de geraamde post af doen In- tusschen kan eens onderzocht worden wat de kosten zullen zijn om dat alles in orde laten maken en dan kan dat later nog in den raad worden besproken. Van der Horst. Daar is wel wat voor te zeggen. Besloten wordt deze post op f 700 te brengen. Bij post 121, vergoeding voor ter reinen en gebouwen van bijzondere scholen, merkt de heer Van der Horst op dat er nog zooveel zaken zijn waarvan de onrechtvaardigheid tegen het hoofd staat, maar waar ge woon niets aan is te doen. Zoo moet nog steeds 6 pCt. van de schattings bedragen worden betaald, hoewel de rente-standaard aanmerkelijk is gedaald. In het andere geval, als belanghebben- den 2 pCt. meer dan de geldende rente standaard moesten betalen, zouden ze zich wel laten hooren. Van Lier. En dan komt er nog bij dat de gebouwen geschat zijn in den duursten tijd dien we gekend hebben. Dat scheelt ook heel wat. Van der Horst. Bestaat er geen her schatting. Voorzitter. Dat kan ik zoo uit mijn hoofd niet zeggen. Bij behandeling van den postKosten der commissie tot wering van school verzuim, deelt de Voorzitter mede dat de heer Van Duuren uit deze gemeente is vertrokken zonder dat hij als secre taris van de commissie tot wering van schoolverzuim ontslag heeft genomen. Van der Horst. Ik meen dat hij een eens geïnformeerd en toen bleek dat men hier heelemaal niet het hoogst stond Wijdemans. Ik geloot toch dat, zoo als we hier zitten, niemand het. voor dat geld zou willen doen. Een ondank baarder baantje bestaat er niet. Van Lier. Dat weet ik wel, maar moet men het hier niet als een soort christelijke naastenliefde doen. Wijdemans. Waarachtig niet. Naar mijne meening heeft men dit gewoon als een soort gemeente betrekking te beschouwen. Bij Vincentius- of Elisa- bethsvereeniging is dat heel wat anders. Swagemakers. Ik heb het toch ook altijd als een soort betrekking be schouwd die men voor eefi groot deel vervult uit christelijke naastenliefde. Van Lier. Er zijn groote plaatsen waar het salaris toch heel wat lager is- Wijdemans. In Tilburg wordt er toch f 3000 voor gegeven. Van Lier. Dat is met hier niet te vergelijken. Voorzitter. Een ondankbaarder baan tje is er niet uit te denken. Het ge beurt wel eens dat ze hier komen. Zoo nog kort geleden^ iemand die thuis iemand in had die een t. b. c.-lijder is. Die zei maar gewoon als je dit niet doet of dat niet doet krijgt de gemeente hem Maandag op den drempel liggen en of je dan al zegt dat je bezig bent om hem in een Sa natorium onder te krijgen, niets helpt ze smijten de deur hard achter zich dicht en weg zijn ze. En eer dat ze op het raadhuis komen, zijn ze al heel wat keeren bij de armmeesters ge weest. Snoeren. Ik heb ook altijd gedacht dat dit baantje niet zoo zeer om de centen maar meer uit overweging van christelijke naastenliefde werd ge daan. Voorzitter. Ik zal maar in omvraag brengen of men op het verzoek wenscht in te gaan ja of neen. In omvraag gebracht wordt het ver zoek met 7 tegen 4 stemmen ver worpen. Tegen verhooging van salaris stem den de heeren Snoeren, Swagemakers Broks, Snaphaan, Vrinte. van Lier en de Wijs. Voor de heeren v. d. Horst, Wijde mans, van Beurden en van Amelsvoort. Bij post: Onderhoud dokterswoning, deelt de Voorzitter mede, dat van den dokter uit Loonopzand een adres is ingekomen waarin wordt verzocht het dak in orde te maken, aangezien het overal lekt. Deze post zal daarom met f 225 moeten worden verhoogd en op t 505 worden gebracht. Van Amelsvoort Een huis dat een paar jaar geleden is gebouwd en f 25.000 heeft gekost en nu al lek. Dat is net zoo erg als bij ons in den Berkdijk. Voorzitter. De pannen die op het dak leggen deugen niet. Adres van Dr. Hueber, houdende het verzoek om in den westelijken zijgevel een naar buiten slaande dub bele deur te willen aanbrengen. Voorzitter. De kosten daarvan zijn geraamd op f 50. Van Amelsvoort. De Commissie heeft geen uitspraak willen doen, maar ik kan niet begrijpen hoe dat men voor een dergelijk iets bij den raad komt Swagemakers. Het is geheel voor eigen genot dat het zou gedaan moeten worden. Voorzitter. Den dokter uit Loonop zand heeft ook veel veranderingen In zijn huis laten aanbrengen, maar alles last. Hij heeft bijna altijd aan den water- schrijven, waarin hij ontslag nam, bij °P eigen kosten. Het hoofd der school, loop te werken. Voorzitter. Dit laatste is zoo en daar heb ik hier in den raad ook al eens op gewezen. Hij moet daar wel aanhoudend aan die waterloopen wer ken, anders zou men een toestand krijgen die werkelijk niet om uit te houden zou zijn. In de naaste toekomst wordt hij van die werkzaamheden ont last, als de drainagevelden er zijn. Van Lier. Men kan beter een arbeider van hier in de Moer het werk voortaan laten doen Voorzitter. Ik zal er met den opzich ter over spreken. De heer Van Lier wijst er nog op dat de gemeente in het nieuwe water schap is betrokken. Op gehouden vergaderingen van het waterschap heeft hij getracht om zooveel mogelijk daarbuiten te blijven, maar dit is hem slechts voor een gedeelte gelukt. De gemeente is nu aangeslaan voorloopig voor een bedrag van f400, maar niet onmogelijk is het dat dit f 1000 wordt. Voorzitter. Dat is zoo, maar dan heeft de gemeente voortaan geen uit gaven meer aan de waterloopen enz die worden dan door het polderbestuur in orde gehouden. Bij den post onderhoud van scholen zegt de Voorzitter dat hij heeft ver nomen dat door de Commissie zal worden voorgesteld om ook van dezen post een groot bedrag te schrappen. Hij wil echter opmerken dat een vorig jaar het verven van de school ook voor een jaar is uitgesteld. Van Amelsfoort. Deze post is door de Commissie heeft ingezonden. Voorzitter Ik zou hem nu in ieder geval eervol ontslag verleenen, dan kan in een volgende vergadering een nieuwe secretaris worderf gekozen. Van Amelsvoort. Ik hoop dat de har monie St. Jan van den Berkdijk een volgend jaar f 10.— subsidie meer zal krijgen. De gezelschappen hebben we! geen van allen een rijke kas. maar deze harmonie komt vooral nog wat geld te kort. Bij de post: Verpleging van arme krankzinnigen, wordt tengevolge van de verhooging der kostprijzen op f650 per jaar, deze met f610.- verhoogd en voor 17 krankzinnigen gebracht op f11050 De heer van Amelsvoort vindt het diep-treurig dat er zoo vele families gevonden worden die de kosten geheel door de gemeente laten dragen, terwijl ze zelf in staat zijn om de kosten te betalen, minstens om daarin flink bij te dragen. Voorzitter. Dat is zeker jammer, maar er is niets aan te doen. Bij den post: Subsidie Burgerlijk Armbestuur, wordt een schrijven van dat bestuur voorgelezen, waarin wordt aangedrongen om het salaris van f500 op f750.— te brengen. Van Amelsvoort. In de commissie waren hieromtrent de meeningen ver deeld. Dat is zeker dat het een heel ondankbaar baantje is. De Commissie laat het oordeel echter geheel aan den raad over. Van Lier. Een paar jaar geleden is hierover bij verschillende gemeenten mijnheer Leenaerts, heeft onlangs ook om een kleine verandering gevraagd, maar dat is ook niet toegestaan. Wordt besloten afwijzend op het adres te beschikken. Bij post 150: Toelage aan den Vee arts, zegt de Voorzitter, dat de veearts als waarnemend directeur van den Vleeschkeuringsdienst f 1500 genoot. Nu een nieuwe directeur is aangesteld stelt de Kring voor hem f500 toelage te geven. Waalwijk zou daarin f300, Sprang Capelle f 100 en wij f 100 voor betalen. Van Amelsvoort. De Commissie stelt voor om daarop niet in te gaan. Ik hoor wel eens zeggen dat hij dik wijls lang op zich laat wachten. Voorzitter. Ik moet eerlijk zeggen dat mij dit ten zeerste verwonder. Ik hoor niet anders dan met lof over hem spreken en ook de burgemeester van Sprang-Capelle zei mij dezer dagen nog dat ze daar ten zeerste met hem zijn ingenomen. Van Lier. Die het verste afwonen moeten het langst wachten, dat is met een dokter ook zoo en dat is met alles zoowat regel. Het eerst worden de dichtstbijwonenden geholpen Maar klachten heb ik nog nooit ver nomen, in tegendeel. Swagemakers. Ik hoor van de boeren van de Rechtvaart en de Zar.dschel juist zeggen dat hij er altijd direct is als hij wordt geroepen. Voorzitter. Ik hoor niets anders dan over hem stuiten, want ook als mensch is hij heel aardig. Maar er is gauw iets gezegd. Van Amelsvoort. Ik heb het van boeren hooren zeggen. Dan wil ik nog eens iets vragen. In de aan de raadsleden toegezonden memorie van toelichtingop de be grooting wordt gezegd, dat wanneer het plan, waarover reeds vroeger werd gesproken, wordt doorgevoerd en de straatbelasting met 50 pCt. zou worden verhoogd, tengevolge waarvan deze post met f 1800 zou stijgen, de inkomstenbelasting met een gelijk bedrag zou kunnen worden verminderd en verlaging tot f86000 mogelijk zou zijn. De commissie acht verhooging van straatbelasting onbillijk, daar de personen die. langs de nieuwe wegen in de huizen der Bouwvereeniging wonen hierin niets bijdragen en zelfs tengevolge van de daling der inkom stenbelasting eenigszins zouden wor den ontlast. Voorzitter. Het wordt ook niet doorgevoerd. De Voorzitter dankt de commissie leden voor hun uitgebracht advies. Op verzoek van het kringbestuur wordt besloten tot het stichten van een noodslachthuis op het terrein der gasfabriek. De bouwkosten worden geraamd op f 1500. De jaarlijksche rente en aflossing van de daarvoor aan te gane geldleening zal bij wijze van huur dan den Vleeschkeurings dienst worden vergoed. Ingekomen stukken, a. Schrijven van de P.N E.M. be treffende een overeenkomst voor stroomlevering aan den Loonschendijk Na voorlezing van het concept wordi besloten deze overeenkomst aan te gaan. b Schrijven van den heer L Schraauwers, houdende het verzoek een perceeltje grond, gelegen achter de woning van Dr Hueber, te kunnen koopen Voorzitter. Dr Hueberstelt op behoud van dat stukje grond geen prijs. Het ligt er voor evenveel. Wordt besloten hel voor f 175.— te verkoopen. c. Een rapport van de Ned. Heide Mij. over den aanleg van drainage- velden te Loonopzand. De totale kosten worden geraamd op f 47.500, de jaar lijksche uitgaven op f4600 en de jaar lijksche inkomsten op f 2850. Met algemeene stemmen wordt be sloten de uitvoering van dit werk aan de Heide Mij op te dragen en het rapport in handen te stellen van de begrootingscommissie en van de com missie voor de wegen om na te gaan op welke wijze door belanghebbenden het best in het jaarlijksch tekort kan worden bijgedragen De heer Van Lier deelt nog mede dat zeer waarschijnlijk een perceel grond er buiten kan vallen waardoor de onkosten met f 1500 verminderd zullen kunnen worden. Daarna gaat de raad over in geheim comiié. LAND- EN TUINBOUW. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Januari) Nadruk verboden. Wij hebbenal een wintervan sneeuw en ijs en overvloedigen regenval ge had wat zal nu nog volgen Laatst na de sneeuw zagen we hier en daar, terwijl de sneeuw nog op het land lag een enkele ploegen of spitten. Dit is zeer af te keuren. Het omwerken van den natten grond doet dezen zeer f 1010. De jaarlijksche kosten van een paard gemiddeld op ruim f500 stellende concludeert de schrijver, dat de aan- schalfing van een vrachtauto overwe ging verdient, wanneer daardoor 2 paarden kunnen worden vervangen, en dat het rendabel zou zijn, als daardoor 3 paarden gemist kunnen worden.'t Is duidelijk, dat de aanschalfing het meest van belang zal zijn in bedrijven waar geregeld vervoer op groote afstan den plaats heeft. Voor alles dient echter overwogen te worden in hoever de paarden dienst kunnen doen, waar de auto niet van nut kan wezen. In den tuin Al wintert het nog, toch denken we reeds aan onze eerste groenten. Wij maken onze bakken klaar en zien onze zaadcollectie na, om daar- voor de zeker reeds ontvangen prijscou rant door te zien wat we nog dienen te bestellen. Wat al soorten en variëtei ten. De keuze wordt er door bemoei lijkt. Wilt ge een klein lijstje voor een goed sortiment? Zie hier: Spinazie: Breedblad Zomer, Breedblad Winter; Sla: voor buiten: Bonte Chili, groote gele, Witte BerlijnscheSnijslaKrop Dunsel; TuinboonenExira lange Hangers, Vroege breede Wnkiem voor inmaak, Maragan en witbloeiend blij ven bij inmaak witDoperwten Len tedopper, Eerste Vroege Mei; Peulen: Veertiendaagsche, HendrikspeulStam- doppersWonder van Amerika; An dijvie Zomer, vroege krop, Winter breedblad volhartPosteleinvoor bak, gewone gele, voor buiten, groene Witte Kool: Roem van Enkhuizen; Roode kool; Zenith en Utrechische: Savoye koolfijne vroege groene Bloemendaalsche gele en Langedijker WinterSpruitkoolMiddelhooge, Per fection Boerenkool: hooge, middel hooge en fijn gekrulde; Bloemkool op den kouden grond, vroege Lange dijker, en voor Iaat, de late Reuzen (Veitchantumn); Bieten Non plus ultra Koolrapen gele roodkoppige Engel- sche Radijs voor buiten, Witte Rose en roode kortlofWortelen voor bak en buiten, Amsterdamsche bak en twee de korte roode denvik, Winterwortels Lange Nijmeegsche, Stokslaboonen tijne stokprincesse zonder draden, dubbele stokprincessen, Julistokslaboon Stoksnijboon Extra lange breede Slag zwaard-, vroege Veensche, Stamsla— boon voor buiten, Perfect en Delicata, vroeg voor buiten, Vroege Wagenaar, laat voor buiten, Hinrich's Reuzen, voor winterprovisie, gewone bruine Stamkievitsboon. Stamsnijboonvoor buiten, Breede Stansnijboon, inmaak ui: Sint Jans fijne witte, augurkklei ne scherpe groene, Zuring: Nobel- en extra grootbladige reuzen, Komkom mers voor buiten, Gele troskomkom- mer. ,Men wachtte met zijn zaadbestelling niet te lang. Wie laat bestelt, loopt de kans niet te krijgen wat hij wenscht of heeft het zaad niet te juister tijd ter beschikking. GEMENGD NIEUWS. Woensdagavond omstreeks 6'/2 uur heeft op het stationsamplacement te Schiedam een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het rangeeren van een goederenwagon, waarop de ran geerder H. van Breukelen, gewoond hebbende Singel 135, aldaar stond is de wagen door verkeerden wisselstand op een anderen geloopen, waardoor de man tusschens de wagens zoodanig bekneld raakte, dat hij uitgezaagd moest worden Beide beenen bleken hem te zijn afgekneld, terwijl de inge wanden uit hel lichaam puilden. In gemakkelijk dicht s'ihbe" en hedt dus dien loeStand luirt.d P i H een nadeHe,"Sen 'ijd geleefd, doch hij kon wegens zijn invloed. En als de sneeuw wordt on- I ihha« 1 dergewerkt, dan smelt deze langzaam en doet den grond in 't voorjaar lang koud blijven, wat de werkzaamheid der wortels vermindert Nu het vee op stal staat wijden we onze zorg aan verschillende dingen Bijvoorbeeld aan de mestbewaring. Deze laat nog bij velen te wenschen over. Vaak is het slechts mestverzameling zonder meer. De mest wordt neergeworpen, soms op een afhellend terrein, bij een sloot Van kali en fosforzuur sijpelt dan met het regenwater een deel uit naar de sloot. En van de dure stikstof (ammo niak) vervluchtigt een deel, wanneer de vaalt slecht is opgezet, omdat de lucht dan overal kan toetreden. Men zet daarom den hoop goed op, regel matig en netjes, en vermenge den mest van paarden en varkens zoo veel mogelijk Het geheel worde goed aangetrapt om verliezen te voorkomen Zeer aan te bevelen isvermenging met kruimelige humusrijke aarde, waar toe men iets minder grond dan mest gebruikt. De lange avonden geven den tijd voor het maken van bereke ningen en plannen. Zoo wordt ook door velen de vraag gesteld, zal ik mijn paarden vervangen door een vrachtauto? „De Boerderij" gaf een kostenberekening van een 1-tons Ford truck met open laadbak, met inbegrip van reservebanden en velgen, en kwam bij een jaargebruik van 5000 K. M. op een totaal aan bedrijfskosten van lijden geen verklaring geven van het gebeurde. Een geestelijke -van de Singelparochie diende hem de laatste H. Sacramenten der stervenden toe, terwijl een geneesheer, die ter plaatse verscheen, slechts den dood koncon- stateeren. Van Breukelen heeft vermoedelijk den verkeerden wisselstand niet op gemerkt, daar hij anders zeer zeker, bij het zien van het gevaar dat hemdreigde, van den wagen zou zijn gesprongen. Het lijk is door de politie in beslag genomen en voor het Justieel onder zoek overgebracht naar het gemeente lijk ziekenhuis te Schiedam. Gistermiddag is het 17 jarige meisje A v. d. B. te Dinther (Noordbr.) door de gladheid van den weg gevallen en door den stoomtram, gegrepen. Zij werd onmiddellijk gedood, De heer S. van der Plas te Katwijk aan Zee kreeg tengevolge van het uit trekken van een haar uit zijn neus bloedvergiftiging. Hij is in het Acade misch ziekenhuis te Leiden overleden. (Hbd.) Op den IJsel bij Gouda is de 18-jarige dekknecht van het motorschip de Volharding" toen dit in aanvaring kwam met een ander schip overboord geslagen en verdronken. ÏÏF ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2