tautseh tehuis „Rustoord" was eon vluchteling opgenomen, die slechts be schikte over de kleeding, die hij aan had. Het bestuur zond toen den „vader" van het gesticht naar het bureau van het R.K. Huisvestings-Comité om één stel onderkleeren, dat de man althans een verschooning zou hebben. Die werd echter geweigerd. Zonder meer". Verder wordt gezegd, dat onderge- leekende later aan een der bestuursle den van „Rustoord" gevraagd heeft of de „vader" nog een keer wou komen om een verschooning voor hun ver pleegde. Deze voorstelling van zaken is vol komen onjuist. Toen ondergeteekende van het bestuurslid, dat hierboven be doeld wordt, van het geval kennis had gekregen, is de zaak door ons comité o iderzocht en de vader van het Rust oord ondervraagd. Deze verklaarde dat er over Protestanten absoluut niet ge sproken was en dat er geen sprake van was, dat Protestanten niet geholpen zouden worden. Dat had de „vader" ook tot bedoeld „bestuurslid" gezegd. De „vader" heeft zich op het bureau van het Huisvestings-Comité vervoegd om inlichtingen, en hij verzekerde dat men daar niet wist dat hij protestant was. Dat heeft hij pas aan het einde van het gesprek medegedeeld. Hem is op het bureau verklaard, dat, wanneer vluchtelingen bij particulieren werden opgenomen, men het liefst zaj^ dat die particulieren ook voor kleeding zorg den (gelijk bij de buitenlandsche kin deracties ook is geschied), omdat in de geteisterde dorpen de behoeften zoo groot waren en het comité zijn voorra den liever daarheen zond. Echter werd daaraan toegevoegd, dat wanneer de particulieren er niet voor konden zor gen, men bij het Comité kon krijgen wat er noodig was. Dit heeft onderge teekende, hangende het onderzoek, ook medegedeeld aan bedoeld „bestuurslid" en den raad gegeven om, wanneer klee ding noodig was, zich daarvoor tot het bureau te vervoegen. Dit is geschied en de man heeft ondergoed gekregen. De tweede beschuldiging van „het Volk" is, dat aan het Protestantsch Ziekenhuis vooraf gevraagd is, of het bereid was bedden in te ruimen, maar dat het Bestuur verder ni§ts hoorde; dat de brancard, die ter beschikking was, niet werd gevraagddat de lei dende arts, Dr. v. d,. Werf, opdracht had in geen enkel geval zieken af te staan aan het Protestantsch Zieken huis; dat eerst het praatje werd ver spreid dat het Prot. Ziekenhuis per patiënt 4.per dag eischtedat het bestuur echter de verzekering had ge geven dat het niet méér zou berekenen dan andere ziekenhuizen en indien noo dig dus óók gratis verpleging zou ver strekken dat de heer van Mackelen- bergh nog getracht heeft van de direc tie van het Ziekenhuis te verkrijgen dat geen publicatie zou worden gegeven aan de „vergunning" van 't R.K. Huis vestings-comité, enz., waaruit dan de correspondent concludeert dat het R. K. Huisvestings-comité bezig is een slaatje te slaan, een politiek slaatje uit de misère der slachtoffers van den watersnood. Deze conclusie is afschuwelijk en al de bovenstaande beweringen zijn even- vele onwaarheden. Dr. v. d. Werf heeft aan alle zieken huizen gevraagd hoeveel plaatsen even tueel beschikbaar waren. Dat was een voorzorgs maatregel en hield geen en kele toezegging in. De brancard van het Prot. Zieken huis is wèl gebruikt en met een bran card van 't Groot Ziekengasthuis naar Maasbommel gezonden voor ziekenver- voer. Aan Dr. v. d. Werf was door den voorzitter van het plaatselijk Comité verzocht Katholieke zieken het eerst in de Kath. ziekenhuizen te doen opnemen, wat toch een voor de hand liggende zaak is, waarmede Dr. v. d. Werf het ook volkomen eens is. Noch aan Dr.'v. d. Werf noch aan 't Huisvestings-comité was door het Be stuur van het Prot. Ziekenhuis de hierboven vermelde verzekering om trent het tarief van opname gegeven. Toen de behoefte aan meerdere gelegen heid voor ziekenverpleging ontstond is de heer van Mackelenbergh met de Di rectrice gaan praten (j.l. Zondag) en toen verklaarde zij zich bereid tot op name van zieken tegen 1.per dag, hetzelfde tarief dus dat het Comité in het Groot Ziekengasthuis betaalt. Deze welwillendheid is bijzonder geappreci eerd en nu de Kath. gelegenheden vol zijn, werden gisteren in het Prot. Zie kenhuis een oude man en heden een moeder met baby ondergebracht, allen katholieken. Dat men katholieken eerst in Kath. Ziekenhuizen heeft ondergebracht, zul len ook andersdenkenden als juist moe ten erkennen. Van de bewering dat de heer van Mackelenbergh verzocht zou hebben geen publicatie te geven aan de vergunning van het Comité is geen woord waar. Nog eensde „noodziekenzaal" in de Citaclelkazerne hebben met een eigen lijke ziekenverpleging niets te maken zij zijn bestemd voor personen, die niet in de kazernes, maar ook niet in een ziekenhuis thuis behooren. Het is dus onjuist dat het Comité eerst nog een andere gelegenheid tot ziekenver pleging zou gecreëerd hebben, alvorens er toe over te gaan zieken in het Prot. Ziekenhuis te doen opnemen. Ten slotte wordt in „het Volk" nog beweerd, dat ook het Prot. Weeshuis plaatsen beschikbaar stelde, welk aan bod niet is aanvaard. De waarheid is, dat verschillende Katholieken ook in Protestantsclie ge zinnen zijn opgenomen en dat in ge noemd Weeshuis sedert Zondag een katholieke vrouw met kind vertoeft. Dit zijn de feiten, zoodat het laster lijk geschrijf van den Bosschen corres pondent van het „Volk" niets over blijft. Treurig is het, dat deze man tracht er voor zijn partij een „politiek slaatje uit te slaan". Hij weet beter. Hij weet althans hij kan weten wan neer hij zich ter plaatse op de hoogte stelt dat juist hier in het hoofd kwartier van het R. K. Huisvestings comité de samenwerking tusschen alle gezindten voortreffelijk is geweest en dat zoowel op het bureau van het Co mité, als voor den „buitendienst" er voor de verzorging van de vluchtelin gen dankbaar gebruik is gemaakt van de persoonlijke hulp van niet-katholie- ken: Men kan gerust zijnhet R.K. Huis vestings-comité helpt zonder onder scheid van godsdienst of politieke ge zindheid, het heeft geen ander doel dan om hulp te verleenen in den meest al- gemeeneu zin en het heeft bewezen, dat het een onderdeel wil zijn van de groo- te hulporganisatie in den lande door dadelijk contact te zoeken en overleg te plegen met het Oranje-Kruis en met de Watersnood-Commissie, in welker fonds ook de door het Huisvestings-co mité ingezamelde gelden zullen vloeien. J. PASTOOR, Alg. Secretaris-Penningmeester van het R.K. Huisvestings-comité. 's Hertogenbosch, 20 Januari 1026. Men meldt uit Cuijk aan de Prov. Ct.: Te Cuijk is de veerdienst weer gere geld, terwijl de verbindingswegen aan genen kant der Maas met Mook en Middelaar begaanbaar zijn. Door de strenge vorst is alhier veel schade aangericht aan de met haver, rogge, gerst of andere gewassen bezaai de landerijen, waarvan natuurlijk wei nig of niets meer terecht komt. Uit St. Agatha: Het water is zooda nig gevallen, dat ook de buitenwijken vrijwel overal van het water verlost zijn. Met 't herstellingswerk van den Spoordijk is men sinds enkele dagen be gonnen, doch de werkzaamheden onder vinden door de strenge vorst veel ver traging. zoodat het zich laat aanzien, dat de verbinding VenloNijmegen de eerste dagen nog niet hersteld zal zijn. De provinciale weg is weer hersteld. Alle gaten zijn gedicht. Uit Katwijk: De restende mariniers zijn Dinsdagmiddag per trein van hier vertrokken, daar zij wegens de vorst geen diensten meer konden bewijzen. Te Katwijk keert alles geleidelijk tot het normale terug. Uit Linden: Thans is ons dorpje zoo ver in normalen toestand teruggekeerd, dat de uit hunne huizen gevluchte be woners hunne woningen wederom heb ben kunnen betrekken. De vernieling aan huizen is niet bijzonder groot, doch zeer veel is geleden aan verloren gegane wintervoorraad, terwijl aard appelen en voederartikelen, voor het water naar veiliger plaatsen gebracht, thans zullen bevriezen. Met het herstel lingswerk der wegen vordert men goed. Uit Beers: De bewoners der buitenwijken zijn, nu het water grootendeels is verdwe nen, in hunne ontvluchtte huizen terug gekeerd en met man en macht aan het opruiiningswerk begonnen. De schade aan verloren gegane wintervoorraad is ook hier zeer groot. Te Vianen zijn drie groote gaten in den dijk op de grens v&n Cuijk. Uit WychenDe Ruffelsche dijk, be schermer van Maas en Waal genoemd, is' over zijn geheele lengte een groote ruine. Het klinkerpad is verdwenen, en op sommige plaatsen ziet men den kabel van de telefoon in een, een meter diepe geul van den dijk liggen, öp an dere plaatsen stroomt nog 15 c.M. wa ter over den dijk heen. Het is voor bestuurders van auto's zeer aangeraden, alvorens naar Wychen te rijden, eerst naar den weg te infor- meeren. Nu het ijs van de wegen ver dwijnt, blijkt dat op tal van plaatsen gaten zijn ontstaan van wel een meter diep. welke men moeilijk kan onder scheiden. Vanmorgen is een luxe auto in de Zandstraat te Wychen in zulk een kuil terechtgekomen. Uit MookIn Mook is de normale toestand teruggekeerd. De M&asbuurt- Spoorweg rijdt weer de gewone dienst van* Venlo naar Nijmegen, zoodat voor Cuijk het verkeer met Nijmegen beter wordt. Ook de veerdienst Katwijk Mook is weder ingesteld. Uit Kruispunt-Beugen: Nu het water hier weer weg is, kan men de verwoes tingen zien. Van de steenfabriek Bo- termans zijn een 8-tal loodsen totaal ingestort. In deze loodsen waren ge borgen pl.m. een millioen ongebakken steenen, welke totaal zijn vernield. Een 60 70 duizend gebakkeu steenen zijn vrijwel waardeloos geworden. De Noordzijde van het viaduct is in elkaar gestort. Het lijkt hier wel een ruïne. Er zal voorloopig een noodbrug worden gelegd voor verkeer voor voet gangers. HERPT. In 1925 vertrokken uit onze gemeente 51 personen, er kwamen in 25 personen. Door vertrek ver mindering 26 personen. Het aantal geboorten bedroeg 16 het aantal sterfgevallen 5, dit gaf een vermeerdering van 11 personen. Vermindering door vertrek 26 pers. Vermeerdering door geboorten 11 pers. Totale vermindering 15 personen. Bevolking op 1 Januari 1925, 603 inwoners. Bevolking op 1 Januari 1926 588 inwoners. De opbrengst voor het Nationaal huldeblijk, aan te bieden aan H M. de Koningin en Z. K. H. den Prins bij gelegenheid van het Zilveren Huwelijksfeest bedroeg in onze ge meente f24.45. Spreekt men nog wel eens van den irek van het platteland naar de stad, bij ons is het tegenwoordig ge heel anders, nu op het ondergeloopen weiland alhier zich prachtige ijsbanen hebben gevormd. Maar het is niet alleen uit de stad Heusden dat men het Herptsche Veld opzoekt, alle omliggende plaatsen profiteeren van het prachtige ijs en de ijsclub „Nooit Gedacht" uit Herpt hield er, begunstigd door prachtig winterweer j.l. Maandagmiddag haar wedstrijd om de prijzen, die zij bij een vorige vorstperiode reeds hadden aangeschaft, aan den man te brengen. De wedstrijd had aller aandacht en gaf meer dan vermakelijke tooneeltjes De uitslag was als volgt Afdeeling Heeren. Ie prijs G. van Sprang2e prijs J. van Sprang; 3e prijs Th. van Horen, 4e prijs M. Fitters5e prijs M. de Kort, 6e prijs Th. Sleegers, 7e prijs A de Kort, 8e prijs A. van Bokhoven Afdeeling Dames. lste prijs Bertha van Horen, 2e pr. Johanna Verhoeven, 3e pr. A. v. Sprang. Jongens van 13 16 jaar. lste prijs B Verhoeven, 2e A. de Kort, 3e A. de Kort. Meisjes van 13 16 jaar. lste prijs Anna van Geffen, 2e pr. Maria Couwenberg. DOET UW SCHOENEN 60ED VLIJMEN. Zondagavond gaf het Handboogschuttersgezelschap „Buiten Verwachting" in de zaal van den heer H. Boom-de Vaan haar tooneel- uitvoering, met medewerking van het gezelschap Boesnach van Rotterdam. Voor een stampvolle zaal opende de heer W. van Sprang den feestavond en verwelkomde den Edelachtb. heer burgemeester. Het gezelschap Boes nach bracht door enkele stukken de lachspieren in beweging en deed zijn best, doch van het alhier zoo ver wende publiek was de verwachting hooger gespannen geweest. Een woord van lof mag den pianist hier niet onthouden worden, die in de lange diverse pauzen dikwijls de stemming er in wist te brengen. De tooneelvereeniging „Vondel" alhier heeft in haar algemeene ver gadering besloten, een grooten natio- nalenhumoristen wedstrijd te geven waaraan 5 groote prijzen zijn ver bonden. De wedstrijd zal gehouden worden op Zondag 14 Februari a s (Carnaval) in de Concertzaal van den heer M de -Laat. Reeds hebben zich hiervoor eenige deelnemers opgegeven. De Onze Lieve Vrouwe schuts heeft in hare vergadering van Zondag besloten f 100 ten bate der waters noodramp te schenken en f 100 aan de R. K. Armen van Vlijmen. Moge dit prachtige voorbeeld bij meerderen navolging vinden. Pr. Ct. D RUN EN. Groote Uitvoering. Zon dagavond gaf de Handboogschutterij „Constantia" in de zaal der harmonie „De Volharding" eene groote uitvoe ring, met medewerking van de wereld- vermaarde artisten Mr. Carter en Miss Corano. Een betere keuze als deze beide artisten had het bestuur van Constantia bezwaarlijk kunnen doen. Van 6 tot 11 uur toch hebben Mr. Carter en zijn partner het publiek bijna onafgebroken bezig gehouden met hunne prestaties. En welke prestaties Nog nooit zagen we een programma zóó afwisselend en dat in zijn geheel sltchts door twee menschen werd afgewerkt en we durven zeggen dat er niet één nummer is geweest dat het publiek onverschil lig liet, alles was tiptop! Men kan zich bijna niets indenken wat het moderne variété aanbiedt of het was dèèr Mr. Carter als goochelaar-prestidigi- tateur, muziekvirtuoos, buikspreker, hondendresseur. voordrager en imita teur, kunstwielrijder en last not least als uitbreker. Miss Corona als Japansche jongleuse, gedachtenlezeres, en in hare kleuren dans en haar aandeel bij het kunst- wielrijden. Het gaat niet hier in uit voerige bijzonderheden te treden, doch we willen toch vermeiden dat èn bij Mr. Carter's vlucht uit de brandkast èn bij Miss Corona's telepatisch kunnen het publiek gewoonweg perplex was! Ook Miss Corona's vlinder-metamor phose met de schitterende, veelkleurige electrjsche lichteffecten geleek een visioen uit de 1001 Nacht. Als ventriloquist was Mr. Carter eetiig in zijn dialoog met „Hansje" en zijn dressuur met een kleinen hond verbazend sterk; ook als muziek virtuoos waren zijn vindingen, het spelen op een éénsnarige viool, drink glazen en gewone timmermanszaag kunstig. Den pianist een woord van hulde voor zijn welgekozen nummers en begeleidend spel. Waarlijk, Drur.en mag „Constantia" wel dankbaar zijn voor het gebodene, zelfs een groote stad had zich voor dit programma niet behoeven te schamen. De stampvolle zaal daverde dan ook aanhoudend van het geweldig applaus en het uitbundig gelach bij den zelden ontbrekenden humor. CAPELLE, 18 Jan. Hedenmiddag hadden op een daartoe doordeCapel- sche ijsclub aan den Stationsweg bij het café Quirijns in orde gebrachte baan de door deze vereeniging uitge schreven wedstrijden in schoon- en hardrijden plaats, welke wedstrijden begunstigd werden door prachtig weer en door een groot aantal belangstellen den werden bijgewoond. In de afdeeling a. schoonrijden voor bestuursleden met dame. werden de prijzen behaald door: Mej. S. Ockers en P Stam ie prijs; Mej. Adr. Cové en Fl. van Suijlekom 2e prijs; Mej.E. Rijken Wd. en A. E. Dekkers Jacz 3e prijs. Afdeeling b schoonrijden paren: le prijs Mej. S. Ockers en P. Dekkers Jz. Waalwijk 2e prijs Mej. A. Cové en W. Zijlmans, Waspik3e prijs Mej L. van Suijlekom en Adr. Dekkers Az., Kaatsheuvel4e prijs Mej. Jac. Cové en C. J. v d. Hoek. Afdeeling c. schoonrijden dames: le prijs Mej. A. Cové; 2e prijs Mej. S Ockers 3e prijs Mej. Jac. Cové 4e prijs Mej. E. Rijken Wd. Afdeeling d. schoonrijden heerenle prijs W. Zijlmans, Waspik; 2e prijs H. van Suijlekom Jr.; 3e prijs A. Boezer; 4e prijs G Vos Cz. Afdeeling e hard rijden heeren: le prijs P. Dekkers Jz. Waalwijk; 2e prijs C. J. v. d. Hoek; 3e prijs A. Boeser; 4e prijs Adr. Cové; 5e prijs A. Korsten. Ongeveer 6 uur werden de prijzen in het café van den heer J. Quirijns door den voorzitter uitgereikt. Tijdens de wedstrijden werd door eenige dames op de baan gecollecteerd voor de slachtoffers van den watersnood, welke collecte f 15 81 opbracht, welk bedrag aan de Administratie van de Provinciale zal worden opgezonden met bestemming voor het Algemeen Watersnood comité Prov. Crt. WASPIK. Na een keurige inleiding van den Voorzitter, den heer J Smits, die met den secretaris een duidelijk overzicht gaf over de afgehandelde zaken in 1925. werd door de R. K. Werkliedenvereenigir.g besloten, mede te protesteeren tegen de hier ingevoerde straatbelasting. De oprich:ing van een Ziekenfonds werd in studie genomen. Ontwikkelingsavonden zullen ondanks het vergevorderde winterseizoen nog gehouden worden. Onze R.K Werk- liedenvereeniging begint te bloeien. Het ledental groeit en er komt meer bezieling. Betreurd werd echter dat sommige zijn toegetreden tot een par ticuliere werkeloosheid en ziekte verzekering, waardoor hun eigen stand wordt tegengewerkt. R K werklieden, blijft trouw aan uwe vereeniging en en 't zal U goed gaan, U en Uwen stand. Het jubilé dat hier Dinsdag 1 Februari zal geopend worden, zal onder leiding staan van den ZeerEerw. Pater Capucijn „Bonifacius". :3e T en .goedkoop K A.s. Zonüag zal na het Lof de jaarvergadering woiden gehouden van de Mariavereeniging, waarbij een film over het reclasseeringswerkzal worden vertoond Op initiatief der firma Kerst, steenkolenhandel alhier die zelf met een gift voor ging, wtrd Donderdag middag voor de schooljeugd der R. K. Jongensschool en die der Chr. School een schaatsenwedstrijd georganiseerd, waarbij 40 H.L. Steenkolen, verdeeld in le en 2e prijzen van l'/2 en 1 H.L. werd uitgeloofd. De belangstelling voor de kleine die zich dapper weerden, was zoo groot, dat het ijs brak onder den zwaren last. Heden avond gaf de ZeerEerw. Pater E. de Wit een lichibeelden- voorstelling uit zijn Missiegebied. Tal van kiekjes gaven een getrouw beeld van de heerlijke natuur, van dorpen, gebouwen en volksstammen, bekeer lingen en heidenen, uit de Phillipijnen. De harmoniez£>al was schier te klein om het talrijk publiek te bevatten. RAAMSDONKSVEER. Het woonhuis met schuur van den heer De Bruijn werd door den heer Oome ingezet voor f4725. Zaterdag houdt _de R. K. Werk liedenvereniging een propaganda- vergadering waar als sprekers zullen optreden de Eerw. Pater Seiatius en de heer Eijkmans. Voor de Herv.. Kerk treedt Ds. Ewoldt Zondag om half tien op in de Dorpsche kerk, terwijl des middags om 2 uur leesdierist op 'tVeer zal woiden gehouden. De Eerw. heer Punt uit Leerdam treedt om half tien en om 3 uur op in de Ger. Kerk. De heer Siereveld werd tegen inschrijving van f9100 aannemer van een woonhuis met garage voor den heer Van Zwol. MADE. Ingevolge het preekbeurten lijstje zal Ds. Vink des voorm. 10 uur in de Ned. Herv. Kerk te Drimmelen voorgaan om des nam 2 30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Dongen een vaca ture te doen. Ds. Mudde zal alhier a s. Zondag des voorm. 10 uur in de Ned. Herv. Kerk voorgaan en den dienst des nam. 2.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Geertruidenberg leiden. DUSSEN. Loop der bevolking over het jaar 1925: Bevolking op 31 December 1924 1875 m. en 1780 vr., totaal 3655. Geboren 45 m. en 54 vr., totaal 99. Gevestigd 38 m. en 50 vr., totaal 88. Overleden 17 m. en 26 vr., totaal 43. Vertrokken 62 m. en 77 vr., totaal 139. Bevolking op 31 December 1925 1879 m. en 1781 vr., totaal 3660. Huwelijken i8. Levenloos geboren 6. De collecte door enkele jonge dames langs de huizen gehouden, ten bate der slachtoffers van den waters nood, heeft ie Dussen en Hank f 321.15 opgebracht. De collecte verleden Zondag in de R. K Kerk gehouden, ten bate van de slachtoffers van den watersnood, heeft circa 220 gulden opgebracht. Op de algemeene jaarvergadering der fanfare „Wilhelmina" werd met algemeene stemmen herkozen tot be stuurslid de heer J. Jongbloets. Tevens werd er ook een collecte gehouden ten bate der slachtoffers van den watersnood, welke opbracht f 10.—, waarbij door het bestuur nog f 10.— uit de kas werd gevoegd. Er doet zich alhier een geval van typhus voor. Moge het bij dit eene geval blijven. BABILONIENBROEK. Men heeft hier dit jaar zijzonder veel van de ijs- sport geprofiteerd. Dinsdag was het hardrijden. De eerste prijs werd ge wonnen door J. Hermans en de tweede door P. Herwijnen. Woensdag werd er een hardrijderij met hindernissen gehouden. De heer A. v. Dijk wist de hindernissen het vlugst te overwinnen en was lste prijswinner, waarvoor hem een bedrag van 15. werd uitgekeerd. Gisteren werd, onder groote belang stelling, een schoonheidswedstrijd ge houden. De jury had hier 'n zeer moei lijke taak te vervullen, want er waren heel wat bijzonder goede schaatsenrij ders en -rijdsters, die werkelijk op het gebied van deze sport heel wat pres teerden. Mej. Neeltje Mooren en den heer H. Kramers te Genderen, verwier ven den eersten prijs. De 86-jarige C. Dekker heeft iede- ren dag de schaatsen nog onder gehad i

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6