DE ECHO VAN IET IU10ÏN foor den Watersnood. No. 7. Zaterdag 23 Jan. '26. 49e Jrg. DERDE BLAD. Gedenkboek Schoen- en Leder-Industrie. >L)e Nederlander", Den Haag. schrijft Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van den Bond van Schoen fabrikanten heeft de Nederlandsche Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoen winkeliersverenigingen een keurig uitgegeven gedenkboek doen verschijnen. Van 22-31 Aug. 1925 vierde de Bond van Schoenfabrikanten luisterrijk zijn 25 jarig jubileum. De bovenge noemde bond van vereenigingen in het schoen- en lederbedrijf «vilde niet achter blijven met een huldiging die op blij vende wijze ook voor het nageslacht nog spreken zal van de waardeering die in de kringen van alie belangheb benden leeft voor het werken in het belang van het vak door den jubilee renden bond. Het hoofdbestuur meende dit niet waardiger te kunnen doen dan in den vorm van een gedenkboek een overzicht te geven van net Schoen en Lederbedrijf en dit gedenkboek den jubileerenden Bond aan te bieden. Men vond den schoenmaker-schrijver W. Donker Pzn (ook bekend onder het pseudoniem J C. van Wijck Czn bereid de uitgebreide studie voor en het schrijven van het tot een lijvig boekdeel geworden werk op zich te nemen. Het is gelijk gezegd een mooi uit gegeven gedenkboek geworden, van veel beteekenis voor hen, die het vak beoefenen en daarvan leven, van waarde evenzeer voor hen die den groei en den bloei van een belangrijken tak van volksnijverheid willen medeleven. Dat de schoennijverheid een belangrijke tak is, meer dan één bladzijde spreekt daarvan. Het geeft vloeiend en boeiend geschreven, goed geillustreerd een algemeen overzicht der geschiedenis tot 1840 dan overzichten van 1840 1860 van 1860-1880, van 1880-1900 en van 1900 1925. Dan. treffen we een drietal levensbeelden „Een boos wicht". „Het Offer" en „Die daar ko men en gaan", Voorts enkele hoofd stukken, die een beschrijving geven der voornaamste bedrijven. En ten slotte wordt een blik vergund op de internationale tentoonstelling voor de schoen- en lederindustrie te Waalwijk van dit jaar. „Het Algemeen Handelsblad" schrijft: Als uitgave van het vakblad voor den Schoenhandel en de Schoenmakerij „Ons Bondsorgaan". Reinkenstraat 68 te 's-Gravenhage zag het licht een door W. Donker Pzn (pseudoniem J. C. van Wyck Czn.) samengesteld ge- denkboek, dat bij het 25 jarig bestaan in Augustus j 1. te Waalwijk ge vierd met een internationale tentoon stelling den Bond van Schoenfa brikanten is opgedragen door den Nederlandschen Bond van Schoenma kerspatroons- en schoenwinkeliersver- eenigingen. Deze bond heeft met dit gedenkboek een blijvend bewijs willen geven van de waardeering in zijn lezing voor 't geen de Bond van Schoenfabrikanten in dit tijdperk van vijf-en-twintig jaar heeft gedaan in het belang van het vak. In het eerste hoofdstuk van het Gedenkboek vindt men een geillustreerd historisch overzicht van het schoeise in den loop der tijdeneen overzicht, dat o.m. leert, hoe de uitdrukking „op grooten voet leven" is ontstaan. De daarop volgende hoofdstukken hebben betrekking op een reeks tijd vakken, waarin de tijd van 1840 tot 1925 is ontstaan. Het was in 1840, dat Klijberg, de overgrootvader van den tegenwoordigen voorzitter v. d. Bond van Schoenfabrikanten, het initiatie! nam tot een verbetering van de positie, der B-abantsche schoenenvervaardigers, die „in den winter of in het vroege t voorjaar overgeleverd" waren „aan de gewetenlooze opkoopers. die als hye na's op een slagveld zich verzadigden aan weerloos aas". Klijberg ging naar Zeeland, om zelf afnemers te zoeken voor zijn product en anderen deden als hij. Volgende hoofdstukken zijn gewijt aan bekende families van schoenfabri kanten en aan de voornaamste schoen fabrieken, die den vooruitgang het duidelijkst laten zien. Daarna is voor verschillende leerfabrikanten, impor teurs en handelaars aandacht gevraagd. Het slot van het met tal van portretten en andere afbeeldingen geïllustreerde werk heeft betrekking op de welge slaagde tentoonstelling, die van 22 tot 31 Augustus verleden jaar te Waalwijk is gehouden. „Het Vaderland" Den Haag. schrijft De Bond van Schoenwinkeliers heeft 'ter gelegenheid van zijn vijf en twintig jarigbestaan een gedenkboek uitgegeven, samengesteld door W. Donker Pzn. Het lijvige werk geeft na een histo rische inleiding over het ontstaan der schoen- en lederindustrie, periodieke overzichten van deze industrie tn ons land gedurende de laatste 85 jaren Verder bevat het een beschrijving van de voornaamste schoen- en lederfa- brieken, van de grootste importeurs- en handelaren in fijne overleersooren. grossiers en importeurs van schoen werk, enz. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de Internationale Tentoon stelling voorSchoen en Lederindustrie gehouden te Waalwijk, van 22—31 Augustus j.l. f Het keurig uitgevoerde werk bevat een groot aantal foto's, waaronder tal rijke portretten van pioniers en op den voorgrond tredende personen uit de schoen- en ledernijverheid, PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 januari 1926 Ontvangen bij het Kringbesluur Waalwijk van het R K Huisvestings comité „Ter navolging", van de Kolenvereen. „Ons Belang" te Elshout f 48.30 In de zaal van den heer D. v. d. Zaken hield het Algemeen Groene Kruis Donderdagavond ten 8 uur eene alge- meene vergadering. Ongeveer half negen opende de heer H. Both de vergadering Op de eerste plaats heette hij de aanwezigen welkom en sprak er zijne voldoening over uit dat zoovelen aan het verzoek om toch zeker de vergadering bij te wonen, gehoor hebben gegeven. Het is thans de twaalfde jaarver gadering die wordt gehouden en dat zal eenieder met hem doen zeggen we leven snel. Het is alsof de ver eeniging nog pas is opgericht en toch, 12 jaren zijn voorbij gegaan, jaren waarin door het Groene Kruis veel is gedaan voor de lijdende menschheid. Nu hij hier voor het laatst als voor zitter deze vergadering voorzit, wil hij met een enkel woord een terugblik in het verleden werpen, het heden en de toekomst even bezien. Aangenaam is het hem te kunnen tnededeelen, dat in 1925 geen enkel lid van het bestuur is overleden en van de leden slechts twee. Zuster Braams, die 10 jaar aan het Groene Kruis is verbonden geweest, heeft in Juli haar ontslag genomen en is in haar plaats benoemd Zuster Van der Veeken èa bestuur èn leden zijn over hare werkzaamheden ten zeerste tevreden. En nu het heden bezien, zegt spr. Straks zal men tot stemming van drie leden voor het bestuur moeten over gaan, wat zijn oorzaak vindt in 't feit dat de heer v. d. Hammen door den drang der omstandigheden zich genood zaakt heeft gezien om als secretaris penningmeester te bedanken. De heer v. d. Hammen zal noode scheiden, maar zonder overdrijving kan hij zeggen dat alle leden, zonder uit zondering, ook noode van hem scheiden, want vanaf de oprichting is hij steeds het hart en de ziel van de vereeniging geweest en daarvoor kan hem geen dank genoeg worden gezegd, maar daarop wil spr. straks bij het einde der vergadering terugkomen. Vervolgens moet hij mededeelen, dat hij als voorzitter ontslag moet nemen omdat zijn gezondheid hem niet toelaat om met vrucht voor de vereeniging werkzaam te zijn. Vervolgens most nog worden voorzien in de vacature ont staan door het overlijden van den heer Schoep. Ds. Lou ve-Kooijmans die een vorig jaar daarvoor was benoemd heeft deze benoeming niet aangenomen. Spr. hoopt dat men straks bij de verkiezing mannen zal nemen bezield met liefde voor de vereeniging, want alleen dan kan de vereeniging in groei en bloei toenemen. Aangenaam is het hem voorts te kunnen mededeelen, dat weer een sub sidie van f 1000 van de gemeente is ontvangen en dat tweemaal in het af- geloopen jaar een bedrag van f 500 is binnengekomen voor het fonds stichting Wijkgebouw. Door den waarnemend secretaris den heer van Gent werd daarna een zeer breedvoerig en goed gedocumenteerd jaarverslag uitgebracht Hij zou niet volledig zijn wanneer hij in dit verslag niet zou gewagen over het groote verlies dat de vereeni ging heeft te lijden door het vertrek van den heer van der Hammen die onafgebroken zich steeds geheel voor de vereeniging heeft gegeven. Ook het heengaan van den heer Both moet worden betreurd. Ook hij heeft voor de vereeniging zeer vele verdiensten. Acht jaar lang toch heeft hij de belangen met zijn kernachtig woord voorgestaan daar waar hem dit maar mogelijk was. Gelukkig voor het bestuur dat hij met woord en daad de vereeniging zal blijven steunen. De samenwerking met de zuster vereniging het Wit Gele Kruis is goed te noemen. Van het Consultatiebureau wordt een druk gebruik gemaakt. Aan het slot van zijn verslag brengt hij dank aan de Diaconie's van Waal wijk en v.m Besoijen en aan de ver eeniging Tot Nut van het Algemeen voor de flinke bijdragen die men ook dit jaar van hen heeft mogen ontvan gen. Door de Zusters werden 5880 zie ken- en 921 kraambezoeken, afgelegd, een aantal als voorheen nog niet be reikt. Uit het finantieel verslag, door den heer Schaap uitgebracht bleek dat de ontvangsten f 3122.88 en de uitgaven f 3461.26'/2 hebben bedragen, zoodat het boekjaar sluit met een nadeelig saldo van f 338 38'/a De heer Schaap hoopte dat dit jaar vele leden hun contributie zullen ver hoogen of extra gifen zullen schenken opdat het tekort spoedig kan worden gedekt. Tot bestuureleden werden daarna benoemd de heeren B. Maijers, Nieuw- land en Wildeman. Ten slotte had de aanbieding plaats 'van een souvenir aan den vertrek- kenden secretaris penningmeester, den heer N. v. d. Hammen De i Voorzitter was het aangenaam dit te mogen doen omdat hij van zeer nabij weet wat de heer v. d. H. van at het begin tot nu toe voor het Groene Kruis heett gedaan. Hoe dik wijls hij een groot gedeelte van zijn nachtrust heeft opgeofferd voor de vereeniging weet niemand, maar het zijn talloos vele malen want v. d. Ham men heeft er heel wat voor gedaan. Hij stond met de zorg voor het Groene Kruis op en hij ging met die zorg weer naar bed. Daarvoor zijn het bestuur en ook de leden hem grooten dank verschuldigd. Spontaan heeft iedereen dan ook het zijne bijgedrage. om u, zoo sprak de heer Both, als dank voor dat ades een herinnering aan te bieden. Het bestuur heeft gedacht goed te doen u een goud horloge met ketting aan te bieden, dan zullen, zop dikwijls u op uw hor loge kijkt, bij u aangename herinne ringen opdoemen. De heer v. d Hammen, wien het schei den van zijn functie zwaar valt, was diep onder den indruk en dankte met een enkel woord. Nadat nog eenige zaken van huis houdelijken aard waren besproken, werd de vergadering gesloten. Met den ZeerEerw. heer prior v. Heêsch (bij allen wel bekend om zijn interessante artikelen in „Het Kerkklokje" en om zijn familiebetrek kingen in Waalwijk) als reisgids, hebben de talrijke bezoekers van den Donderdag gehouden ontwikkelings avond der R K Werkliedenvereeniging een prachtige en zeer interessante reis mogen meemaken naar Rome en dat zonder vermoeienissen, zonder gevaar voor ongelukken, zonder passenformali teiten en vooral zonder kosten. Op uiterst gemoedelijke manier, met ten deele Viaamsch ten deele Hol landsch dialect, gaf prior v Heesch ons een zeer uitvoerige beschrijving van deze wonderschoone reis en een lange reeks lichtbeelden, door spr. nader toegelicht, gaven eenig idee van de ontelbare kunstproducten in den vorm van monumentale kerken en andere gebouwen, van beelden en schilderstukken en van de betoove- rende natuurpracht welke men op de reis naar de Eeuwige Stad te bewon deren krijgt. Van elk land dat we doorreisden toonde onze onderhoudende gids ons de voornaamste bijzonderheden Langen tijd liet hij ons verwijlen in het aan natuurschoon zoo rijke Zwitserland, met zijn machtige bergen, zijn eeuwige sneeuw, zijn prachtige steden en zijn lypische bewoners Dan voerde hij ons door den beroemden St. Gotthart- tunnel in het wonderschoone Italië, met zijn diep blauwen hemel en blauwe wateren, zijn ontelbare kunst schatten op elk gebied Wij bezochten er de voornaamste steden als Milaan, welks beroemden dom, geheel uit marmer opgetrokken, wij bewonder den Venetië, met zijn lypische gon- dels en gondeliers en de menigte tamme duifjes, die op het St. Marco- plein uit de handen der vreemde lingen komen etenGenua, waar het beroemde kerkhof zich bevindt, Padua, bekend om zijn grooten wonderdoener St. Antonius; Piza, met zijn .scheeven toren; Assisië, de streek waar de H. Franciscus leefde en nadat we dan nog een heelen tijd tusschen de zee en de Appenijnen hebben gereisd, komen we aan het doel onzer reis: Rome. Van deze stad krijgen we slechts een foto van de beroemde St. Pieter en den H. Vader te zien, daar eene lezing met lichtbeelden uitsluitend over de Eeuwige Stad voor het volgende jaar door Z.Eerw. werd toegezegd. Met een langdurig applaus dankte het talrijk publiek der. eerw. spreker, wien ook door den Z Eerw. heer pastoor Van Riel in welgekozen woorden werd dank gebracht. De heer P. v Ree met een paar mooie bariton-soli en mej. Jeanne v. Heesch met de pianobegeleiding zorgden voor een aardige afwisseling welke ten zeerste werd geappre cieerd. Woensdagavond hield de Z Eerw. pater Bax van de paters van het H. Hart te Ginneken voor de leden van den R.K. Vrouwenbond eene lezing met lichtbeelden. De presidente, mevr Moonen, opende met een woord van welkom de ver gadering, wenschte den Z Eerw. advi seur, alsmede alle leden het beste voor 1926 en deelde mede dat op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Febr. de tooneelclub een groote uitvoering zal geven. Aangekondigd was dat de Z Eerw. pater Bax eene lezing met lichtbeelden zou houden over de Missie, maar in waarheid gaf hij op bezielende wijze het leven weer van den Z Eerw Pater Damiaan. den held van Mowakai. Pater Damiaau. de vader der melaat- schcn, de broeder der bannelingen, de troost der bedroefden, het oog der blinden, de stok der kreupelen, de balsem der lijdenden, het lichl in den nacht der ellende, het leven in het dal der dooden, werd door hem be schreven op een zoo meesterlijke wijze dat men als van zelf onder den indruk moest komen. Vervolgens gaf spreker eenige filmen die de prachtige natuur van Hawaï met zijn vuurspuwende bergen lieten zien Het was een prachtavond In de gisteren te 's Hage ge houden vergadering van de „Stedelijke Hypotheekbank" werd o.m. tot com missaris herkozen de heer J. Bernard Timmermans Wzn. te Waalwijk. De netto-winst over 1925 is bepaald op f 96.865. Dividend 20 pCt. De Raad dezer gemeente komt Vrijdag 29 dezer, des avonds ten 7 uur in openbare vergadering bijeen. Mej. L. v d. H. kwam gisteren in de Mr. v. Coothstraat zoo onge lukkig te vallen, dat ze haar been brak. Geneeskundige hulp werd aan stonds verleend. De heer A. Rombouts zal Maandag 15 Februari a.s. den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar geleden bij de Lederfabriek „De Amstel" in dienst trad. Voor het nationaal huldeblijk, aan te bieden aan H.M. de Koningin bij haar Zilveren Huwelijksfeest is alsnog bijeen gebracht door de leer lingen van a. de Openb. Lag. School f 4.16 b. de Nuts U.L.O. School f 4.10 c. de R K. Meisjesschool in voormalig Baardwijk f 4.02'/a d. de R.K. Jongensschool in voormalig Besoijen f 1.21 e. de R.K Meisjesschool in voormalig Besoijen f 1.— Totaal t 14.49' ƒ2 In de Donderdagavond ten 7 uur in Café Pijnenburg gehouden jaar vergadering van de Veeverzekering (vm. Baardwijk) waren aanwezig 32 leden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat was ontvangen f 1532.76 en uitgegeven f 1518.31, dus een batig saldo van f 14.45. Uitgekeerd werd aan gestorven en afgemaakte runderen f 1335.40 en aan contributie ontvangen f 1165.76. Cursus voor Lederhandelaren. (in den ruimsten zin genomen). Van meerdere zijden werd reeds her- haaldelijk aangedrongen om ook allen, die in de leder-, schoenenbranche werkzaam zijn in staat te stellen iets te leeren omtrent de bereiding en eigenschappen van het leder, waar mede zij geregeld in aanraking komen De directeur der Rijksvakschool heeft daarom besloten om aan de looierijafdeeling van de dagschool te Waalwijk een cursus te doen geven in Bereiding en kennis der verschil lende ledersoorten' en wel gedurende 2 middagen per week van 2—4 gedurende plm. 2 maanden In dezen cursus zal ook de theorie van het looien kort behandeld worden terwijl de deelnemers in deze looierij de verschillende looisystemen in de praktijk zullen zien uitvoeren. Hierbij zal zich aansluiten een beoordeeling van verschillende ledersoorten op kwaliteit en eigenschappen. De directeur zal gaarne, zoowel mondeling als schriftelijk, alle ge wenschte inlichtingen te verschaffen alle dagen behalve Zaterdagmiddag. In een onzer vorige oplagen meld den we, dat de officieele datum van de jaarlijksche uitvoering der W.G.V. 8 Februari was. Tengevolge van het feit, dat de Harmonie van den Gildenbond haar liefdadigheidsconcert op denzelf den datum heeft gesteld, zag het be stuur der W.G.V. zich genoodzaakt, teneinde nog voor het invallen van den Groote Vasten gereed te komen, liare uitvoering te geven op 10 Februari e.k. Liever had het den Maandag gehad dan den Woensdag, maarer werden geen lieverkoekjes gebakken. Toch spant, de W.G.V. zich op aller lei wijze in om een druk bezoek te trekken, eensdeels door hare eigen prestaties, anderdeels door te zorgen voor goede muziek, lage entreeprijzen en, last not least, door het engageeren van een prachtig stel acrobaten. Als het bestuur hierin slaagt, dan zal daar door een krachtige attractie ontstaan tot bijwoning der uitvoering. Op heden zijn de onderhandelingen nog gaande. We hopen, dat de financieele moeilijk heden, die een dergelijk engagement met zich brengt, door de kas kunnen gedragen worden. Donateurs en begunstigers dezer ju- bileerende turnclüb, die haar zesde lus trum herdenkt, stelt onze kranige W. G. V in staat om, door uw lidmaat schapskaart niet in verband te breiï- gen met de ongunstige tijdsomstandig heden, te komen tot een uitvoering, die in de analen der vereeniging mag wor den geboekstaafd. Allen, die nog ver zuimden zich voor het lidmaatschap op te geven, sporen wij bij dezen aan dit verzuim te herstellen. Het adres van den penningmeester is H. Dumoulin Ferd.zn., Stationsstr. 30. Het moet een uitvoering worden, die Waalwijk waardig is, waarop Waal wijk met rechtmatigen trots kan neer zien en waarvan Waalwijks ingezete nen, kunnen zeggen, als reeds zoo vaak na andere uitvoeringen gezegd is: Laat ze dat in de groote stad maar eens na doen In de gisteren voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten, werd goedgekeurd een bijdrage van 630 aan de gemeente Drunen, zijnde het bedrag dat die gemeente over 1923 aan de vakschool voor schoenmakers meer heeft moeten bijdragen dan over 1920, toen de Nijverheidsonderwijswet nog niet in werking was. In behandeling kwam het ontwerp tot oprichting van het Waterschap „Het Noorder-afwateringskanaal", met in gekomen schrijven van rar. H. Loeff (zie hieronder). De heer Kipp ontraadde namens de bijzondere commissie voor de water schappen liet verzoek van Mr. Loeff. Ook Jhr. Mr. van Rijckevorsel deed zulks namens Gedep. Staten. Jhr. Mr. Van Sasse van Ysselt ver klaarde geenszins de oprichting van 't waterschap te willen saboteeren, maar hij is er tegen dat een deel van het Land van Heusden en Altena, dat er tegen is, in Avaterschapsvierhand go- bracht zal worden. Men moet trachten de menscheu tot elkander te brengen. Nu te besluiten tot oprichting zou een bron scheppen van veel onaangenaam heid. Spr. steunt het voorstel Loeff. Mr. van Ommeren achtte dit verzoek zeer sympathiek en steunt het gaarne. Elke poging om voor- en tegenstanders bij elkaar te brengen moet aangegrepen worden. De heer Kipp meent dat als eenmaal het waterschap is opgericht Mr. Loeff nog zijn invloed kan aanwenden. Spr. blijft op behandeling thans aan dringen. Mr. v. d. Biesen achtte een schikking niet mogelijk en meende dat Mr. Loeff daarvoor allerminst de aangewezen persoon is. De heer De Broecker (V.D.) pro testeerde tegen de wijze waarop Mr. Loeff aan den theoretischen Waterstaat een hak zet. Jh. Mr. van Sasse van Ysselt ver klaarde ook waarde te hechten aan de ondervinding door de menscheu ter plaatse opgedaan en die een waterschap niet goed achten. De heer Van Beek bepleit de oprich ting van het Waterschap. Dat men er tegen is, komt alleen door de vrees dat men moet betalen voor een ander. De doorbraak bij Nederasselt beeft bewe zen dat men moet komen tot een groo- ter waterschapsverband. De Voorzitter verklaarde dat het praatje dat tengevolge van de ophoo ging van de Beersche Overlaat de door braak in Gelderland plaats had, niet waar is. De heer Gulden vond de concessie, die men aan Mr. Loeff zou kunnen ver- leenen, niet zoo heel groot en advi seerde op zijn verzoek in te gaan. De heer v. d. Schans meent dat het ook -Mr. Loeff niet zou gelukken voor- en tegenstanders bij elkaar te brengen. Het voorstel tot uitstel van behan deling werd verworpen met 23 tegen 35 stemmen. De behandeling werd be paald op Vrijdag. De Voorzitter verzocht aan Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt de pogingen van Ged. Staten, om zoo spoedig mogelijk te komen tot verbetering van 't kanaal den BoschDrongelen bij den minis ter te willen steunen. Aangenomen werd het voorstel tot toekenning van eene bijdrage aan de N.V. Hollandsche Buurtspoorwegen in het exploitatie-tekort over 1923 van hare tramlijn DrunenHeusden, tot een maximum van 3012. Mr. P. H. Loeff vice-president van het Gerechtshof te 's Bosch en stemgerechtigd ingeland van verschil lende polders In het land van Altena heeft een uitvoerig en gedocumenteerd adres gezonden aan de Prov Staten van Noord Brabant, waarin hij met allen ernst en aandrang verzoekt het voorstel tot oprichting van het waterschap het Noorderafwateringskanaal vooralsnog 'enminste niet aan te nemen, maar de verdere behandeling aan te houden tol de a s. zomerzitting. daar hij meent dat zijn pogingen om door een min nelijke oplossing tot overeenstemming te komen tusschen verschillende par tijen, ten deze vermoedelijk kans van slagen hebben. Le Cuir (Paris) deelt mede dat de heer M. Maurice Rey, ged. commis saris van de Soc. An. Tanins Rey (Vertegenwoordiger voor Nederland en België de heer Vict, van Laarhoven, alhier) en lid van den Raad voor den Buitenlandschen Handel van Frank rijk. benoemd is tot ridder in de orde van 't Legioen van Eer. De werkgevers in de manden nijverheid hebben het bemiddelings voorstel verworpen, zoodat nu ook Ammerzoden in de staking wordt be trokken. Ongeveer 600 leden van den R K. Bond van houtbewerkers zullen dan in staking zijn. N. R. Ct. De mandenfabrikanten van Vlij men en Omstreken verzoeken opname van het volgende communiqué: STAKING MANDENINDUSTRIE. De werkgevers hebben zich verleden jaar onthouden van reactie op al het geschrijf van werknemerszijde in „Het

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9