Toegewijd Handel, Industrie en OemeentebelangenB jonge vrouw. ÏSS n MSïïsft mgmmmm FEÜLLETO NH 3 NUMMER 11 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1926 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIETEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. 123) (Vervolg). ■ym trnDkLL°^ïter m0rkt "°g °P (,at be- ^l0ta'egezZegdHerhaaldelök vu xF'- Waalwyksclie en Langstraatsebe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheel© rijk 1.40. Brieven, Ingezonden «tukken, gelden, ena. franco te zenden aan den Uitgever. A.s. Zondag 7 Februari a.s. zullen H. M. onze geëerbiedigde Koningin en Prins Hendrik den dag herdenken, dat zij voor 25 jaren in 't huwelijk traden Elders in ons blad is daaraan reeds aandacht geschonken, maar wij achten het ons een aangename en dankbare plicht een kort woord daaraan toe te voegen, waar deze kwarteeuw van zoo veel beteekenis is geweest voor ons vaderland en voor ons vorstelijk huis wijl daarin tot uiting kwamen de groo- te hoedanigheden van Koningin Wil- helmina als vorstin en van den prins gemaal, van den koninklijken echtge noot niet minder. H. M. de Koningin heeft door haar ernst in de opvatting barer taak, haar godsdienstzin, een- voudigen levenswandel, goed voor beeld, helder inzicht en wijs beleid, in die belangrijke vijf en twintig jaren^e- toond een ware vorstin en een ecljte landsvrouwe te zijn. Het zal onnoodig zijn daarvan de voorheelden aan te halen, daar iedereen die kent uit tijden van vreugde, uit tijden van nood, uit tijden van voorspoed, uit tijden van de pressie. De jeugd onzer Koningin is een blijde geweest, als van schier elk kind, maar toen op 10-jarigen leeftijd haar vader stierf, toen was het jonge kind plotse ling Koningin en kon die jeugd niet meer zoo zonnig zijn als voorheen. Ge lukkig dat een wijze vrouw, een goede moeder naast haar stond en dei teugels van 't bewind in haar plaats in handen hield, als misschien in de geschiedenis zonder voorbeeld, totdat zij in 1898 het roer van staat overnam en regeerde op de wijze als boven reeds gezegd en waarvan we onlangs de 25-jarige ge lukkige herdenking hebben gevierd. Prins Hendrik is er vrij gemakke lijk en spoedig in geslaagd de sympa thie van ons Nederlanders te winnen. Hij heeft z'n moeilijke positie direct mam „DB HOMO VAN HET ZEIDEN" Deze had nog maar ternauwernood de oogen op het kaartje geworpen, als zyn ge laat eene geheel ontstellende uitdrukking aannam en hy den onbekende om alle ver schooning vroeg. Goed, goed, sprak de beschermer van mevr. Cazéres hem tegenhoudend, er is een misverstand, er is eene vergissing, flat alles Is zeer goedmaar gy zult mij toelaten u geheel eenvoudig te doen opmerken, dat gij, in uw eigen belang, zeer wel zoudt doen, u zoo gemakkelijk niet te laten misleiden door die bedriegelyke agenten, die u manr al te dikwijls zulke betreurenswaardige zaken op den hals schuiven. Gy weet het beter dan ik, de politie heeft reeds genoeg met hare eigen moeilijkheden. In minder tyd dan er noodig is om het te schrijven, kreeg het gelaat van den commis saris al de kleuren van den regenboog en het was duidelijk te zien dat de man geens zins op zijn gemak was. Maar dat alles kwam niet te pas bij den agent. Wel toch, mijnheer de commissaris, riep hy, ziet gij dan niet dat zij u eenvoudig voor den gek houden? Welaan, geloof my en doe uwen plicht. De vreemdeling fronste de wenkbrauwen en eene vlam fonkelde in zy'ne oogen die hij op den commissaris richtte. Doe mij het genoegen, die onbeschofte persoon van hier te doen wegleiden, sprak hij op bitteren toon. En daar de andere nog aandringen wilde: Wat. Gaat dat nog lang voortduren. En goed begrepen en zich daaraan op uit nemende wijze aangepast. Vooral voor liet reddingswezen ter zee, voor het Roode Kruis en voor tal van andere zaken in 'l belang der gemeenschap heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt. Het geluk van het vorstenpaar, het heil van 'l vaderland, vond z'n be kroning in de geboorte van Prinses Juliana op 30 April 1909. De prinses is gelukkig in het onge stoorde bezit kunnen blijven van haar jeugd, omgeven als elk menschenkind van vriendjes en vriendinnetjes, terwijl haar opvoeding en ontwikkeling ge schiedt zooals men dat van hare Ko ninklijke Moeder kan verwachten. In hoogst enkele gevallen, soms in moei lijke dagen bracht zij mede officieele, of liever officieuse bezoeken, wat aan leiding was tot zoo mogelijk nog hech tere handen, die Nederland met Oranje verbinden. Het Koninklijk Huis, speciaal H. M. de Koningin, leefde in die kwarteeuw steeds en voortdurend met en voor haar volk, temidden van dat volk hij vreugde en leed, bij feestelijkheden, maar ook in droeve tijden, in tijden van beproeving. Wij herinneren aan de droeve oorlogsjaren, die van haar zulk een beleid, doorzicht, kracht en in spanning eischten, waarbij haar hoe danigheden eerbied afdwongen van Nederlander en vreemde. Bij de vreese- lijke overstroomingen, die ons land zoo pas geteisterd hebben, is men op nieuw getuige geweest van haar groote toewijding, het mede-leven met haar volk, in weerwil van de drukkende regeeringszorgen onzer dagen, in dit opzicht de traditie handhavend van het Huis van Oranje. De zilveren bruiloft van het Konink lijk Echtpaar zal met stille doch op rechte vreugde en dankbaarheid in ons land en verre daarbuiten worden her dacht, waarhij wij de bede storten, dat God onze geliefde Koningin, den Prins gemaal, de Koninklijke Dochter, spare in gezondheid tot in lengte van dagen tot heil van het vaderland en de gebeden daarvoor zullen in onze ker ken opstijgen naast een hartelijk „Do- mine salvaih fac Reginam nostram". ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. zult gy dat blijven dulden, mynheer de com missaris? Deze greep zelf den agent by den kraag en zeide met eene stem, die van verkropte gram schap sidderde: Gy, haast u, dat gy uit myne oogen zyt. Asa, trek er van door, anders zult gy voor zeker dezen nacht niet in uw bed slapen. Gy hebt my verstaan, nietwaar? Wel, commissaris Genoeg, genoeg... Ik heb reeds al te lang naar u geluisterd en gy doet my den bespot- telijken misslag begaan. Ik heb u slechts een enkelen raad te geven, 't is, van u zoo" spoe dig mogelyk uit de voeten te maken, anders laat ik u opsluiten en ik voorzeg u dat gy nog zoo spoedig niet loskomen zult. Waarlyk, 't was om er zinneloos van te worden. En, nochtans, liy moest zich terugtrekken, want hy zag wel, dat de commissaris het ernstig meende. Hy zag dat de drie personen, de twee man nen en de vrouw, den trein voor Keulen lie ten vertrekken. Kort daarna zag hy met eene onzeggeiyke verbazing dat zy plaats namen in een be sproken kompartiment van een express voor Brussel. Hy had ternauwernood nog den tyd zelf in een wagon te springen en was zoozeer onthutst,- dat hy zich afvroeg of hy niet ten speelbal was aan eene zinsbegooche ling. Aan de grens gaven zy zich zelfs de moeite niet uit te stappen. Een bediende kwam eerbiedig voor het open portier en verwyderde zich aanstonds nvt een beleefden groet. Indien de agent had kunnen zien wat er binnen het kompartimerit gebeurde, zou hy nog meer verwonderd geweest zyn. Met een groote hoffeiykheid had de vreem deling de baronnes in een hoek doen plaats nemen en, met haar lachend en pratend, drukte hy op levendigen toon zyn groot ge noegen uit over den ineesteriyken toer dien liy den geheimen agent gespeeld had. En dan, zich tot Alexis keerend, vroeg hy dezen by zonderheden over het lang en inge wikkeld drama. Prins Livachoff voldeed aanstonds aan dat verzoek. Hy vertelde dan de schipbreuk van de ebbenhouten Brick. De verbazende VLIJMEN. 8. Verlichting van liet Schoolstraatje achter den toren, met voorstel van Burg. en Weth. Van de bewoners van genoemd straatje is een verzoek ingekomen om den in zeer slech ten toestand verkeerenden weg te willen verbeteren en er ook eenige verlichting te willen aanbrengen. B. en W. stellen voor om hieraan te vol doen door het aanleggen van een voetpad, wat een 100.zal kosten en door een lantaarn aan liet einde van het straatje te plaatsen. In* verband niet deze kwestie wil 4e oorzitter er even in het openbaar op wyzen, dat het reeds herhaaldelijk is voor gekomen, dat men aan den Heidyk uit bal dadigheid stukken yzerdraad op de draden van het electrisch net had gegooid, waardoor veel stroomverlies ontstaat, en den gansehen dag de nachtlichten branden. Tegen zulke ergerlyke baldadigheid zal streng moeten worden opgetreden en wanneer zich zulks weer herhaalt, zal die geheele buurt van stroomlevering worden afgesneden. De heer v. d. Griendt zou dit in de be treffende buurt bekend maken, mogelyk zal daardoor voorkomen worden dat zich iets dergelyks herhaalt. De Voorzitter zegt dac liet de bedoeling was om aldaar publicaties aan te plakken en te dreigen met afsluiting van dat gedeelte van het electrisch net. Nog merkt de heer v. d. Griendt op, dat er op den kleinen Akker mensclien aan het electrisch net zouden willen aansluiten. Het zou daarom aanbeveling verdienen ter bevor dering van de strooniafuame om het elec trisch net zoover door te trekken. verschyning welke zich voor zyn oogen ver toonde: eene wanhopende vrouw, met. hap- den en voeten aan den mast gebonden. De wonderbare redding van Renée, byna ster-" vend, maar behouden, dank zy het wrak, waaraan zy vast was gebonden en dat haar op de oppervlakte van de onstuimige zee hield. Hy zeide ook hoe de jonge vrouw tot het leven terugkeerend, aan zinsverhystering ten prooi geweest was, en verder al de byzon- derlieden die onze lezers kennen. Meermalen kwam de vreemdeling, die met gespannen aandacht luisterde, terug op de gebeurtenissen die van den prins den onge lukkigste der bffnnelingen gemaakt hadden. En de jongeling vertelde dan met de grootste nauwgezetheid de ontdekking van de brieventasch en van de beschuldigende papieren, die zoo goed zyn volstrekte plich- tigheid hadden doen aannemen. En nu, vroeg de vreemdeling, wat gaat gy nu doen? 't Was witmaal mevrouw Cazéres die ant woordde: Ik verzoek Livachoff my zoodra moge lyk naar Revel te brengen. Van daar zullen wy naar Ny-Slott gaan. Ik wil myne dochter terug hebben, zoo niet, dan verlang ik baal lot te deelen. De ellendelingen die zich op nieuw van mijn kind meester gemaakt heb ben, zullen ons niet alle twee vermoorden. De onbekende dacht een oogenblik na en merkte dan op: Ja, maar gy, beste prins, gy staat on der de vreeseiyicste beschuldiging. Indien Alexis nag aarzelde, deze woorden waren voldoende om voor den redder van mevr. Cazéres niets meer verborgen te hou den. En, na een kort stilzwygen leverde hy hem den naam van zyn nieuwen beschermer, generaal de Thall. En daar hy het telegram, hem door gene raal de Thai gezonden, by zich droeg, wilde hy er hem den inhoud van mededeelen. De lippen van den vreemdeling plooiden zich tot een byna onmerkbaren glimlach. Ik ken generaal Chermenief zeer goed, antwoordde hy Alexis, en zoodra ik weer te Parys zal komen, zal lk zelf hem gaan op zoeken en hem over uwe zaak spreken. O, mynheer, wat al dank zal lk u ver- De Voorzitter zegt dat zulks zou te over wegen zyn, doch men zou dan tevoren een bepaalde garantie moeten hebben op hoeveel aansluitingen te rekenen viel. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van een kasgeldleening ten behoeve van den dienst 1926. De Voorzitter zet uiteen dat van de vroe ger by de Nato-Bank aangegane kasgeld leening van 40.000, nadat er reeds twee maal 5000 is afgegaan, nog een leening loopt van 30.000 A 4J af te lossen in April a.s. Voorgesteld wordt om alsdan 25.000 te leenen, zoodat die leening weer met 5000 vermindert en men zoo zoetjes aan uit deze schuld komt. Aldus wordt besloten. 10. wyziging der begrootingen 1925 en 1926. Zonder opmerkingen worden de voorge stelde wyzigingen goedgekeurd. Rondvraag. v. Sprang. Ik heb daar straks reeds ge vraagd of het toelaatbaar is dat een raads lid vanaf een andere plaats aan de beraad slagingen deelneemt. (Ter toelichting dienen wy hier te ver nielden dat liet raadslid de lieer P. Prinsen, die steeds naast den heer v. Sprang gezeten lieeft, die plaats niet meer verkoos in te nemen en de laatste vergaderingen op een klein stoeltje aan het einde der groene tafel was gaan zitten. Red.) Voorzitter. De gemeentewet voorziet daar in niet. Zy kent de gemeenten de autonomie toe om zelf de orde in de raadsvergaderingen te regelen. By reglement van orde zou dus iets daaromtrent kunnen worden bepaald, doch dat voorziet op liet oogenblik hier niet in dat geval. Zoolang dat dus niet gewyzigd is, kun ik daar niets aan doen. v. Sprang. Als dat zoo moet bltfven, dan zou het een mooie boel kunnen worden, dan zou elk willekeurig raadslid zich maar een plaatsje kunnen uitzoeken. Ik zou daarom willen voorstellen om onder art. 10a in het reglement van orde te bepalen, dat elk lid die plaats moet innemen, welke hem door den voorzitter is aangewezen. Voorzitter. Ik zou in overweging willen geven om uw voorstel in handen van Bur„. en Wetli. te stellen en aan te houden tot de volgende vergadering, dan kunnen B. en W. die zaak eens goed onder de oogen zien en met een voorstel komen. Ik voor my vind het beter dat de plaatsen by loting worden aangewezen, met uitzondering van de beide wethouders. v. Sprang. By de benoeming en installntif van een raadslid is diens plaats eigeniyk reeds aangewezen en naar mijn meening is men minstens zedeiyk verplicht op die plaats te hlyven zitten. Voorzitter. Dat ben ik met u eens. Ik vind het echter heter om zooiets in het vervolg te voorkomen en daarom zullen B. en W. deze kwestie eens onder de oogen zien. v. Sprang. Het komt er maar op aan hoe lang deze toestand nog duren moet. Wanneer treedt die wyziging. in werking? 1 oorzitter. Zoodra de raad er zich mee kan vereenigen. 1 v. Sprang. Ik heb eens een kleine infor- schuldigd zyn. In alle dankbaarheid was er nochtans een zwart punt Waarom, Inderdaad, had die vreemde be schermer zich niet doen kennen? Waarom had hij hem niet verzocht hem aan de baronnes voor te stellen? 'tWas nochtans niet mogelyk hem zyn naam te vragen van het oogenblik dat hy zelf, door zyn stilzwygen, het verlangen be tuigde onbekend te blijven. In alle oprechtheid had Alexis hem het telegram van den generaal, de Thai, doen kennen, en den raad hem door dezen gege ven, zich desnoods rechtstreeks tot generaal Trémof, te Revel, te richten. Generaal Trémof is onverbiddeliyk, ver volgde- Alexis. Ik weet wat hy onmiddellyk doen zal. Hy zal my op staanden voet doen aanhouden. Dat is van weinig belang, indien uwe onschuld erkend wordt, en indien gy, aan stonds weer in vryheid gesteld, tegeiyk al de voldoening bekomt welke men u verschul digd is. Met een blik duidde Alexis hem de baron nes aan. Ja, zeker, gy hebt geiyk. Geloof wel dat ik in die omstandigheden aan my zei ven niet denk. maar wel aan de gravin Pa- loutine, de vrouw van myn ellendigen neef. Ja, sprak de vreemdeling, ik begrijp al les maar generaal Trémof zal dat even goed begrypen als lk, ik ben er zeker van. En hy zal het noodige doen. In alle geval zou uwe aanhouding, indien zij op Ny-Slott gebeurt, misschien vele din gen schikken, des te meer daar uw neef Wla- dimir Paloutine tegeiykertyd op heeterdaad van onwettige opsluiting zou betrapt worden. O. mynheer, wedervoer Alexis met vuur, 't is wel. myn plan my vooreerst naar Ny- Slott te begeven. Wladimir kan my doen aanhouden als hy het goed vindt; hy kan my eene tweede maal aanklagen, maar de zen keer zal ten minste de waarheid bekend worden. Wel. besloot de vreemdeling, ik ben zeer gelukkig my op uwe weg bevonden te hebben en het is een groot geluk dat het zoo zy. Men kwam te Brussel aan. De onbekende bood mevr. Cazéres de hand PrtJi der Advertentiën 20 cent per regel; minimam 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om altariyk 9 aar ln ons bedt ■natie in deze kwestie ingewonnen en men heeft my medegedeeld dat men wel van plaats, verwisselen mag, doch dat men in ieder geval; om aan de beraadslagingen deel te nemen, aan de groene tafel behoort te zitten, daar hy anders gerekend moet worden op de publieke tribune te zitten. Ik beschouw iemand die niet op zyn aangewezen plaats zit, laat hem nu dan nl een beetje dichter '»y de tafel zyn gaan zitten dan vorig maal niet tot den raad maar tot het publiek té behooren. i„ elk geval noem ik het een han del \vy ze, zeer onbeleefd en ongepast voor een fatsoenlyk man. SDr dnl -8a,n de groene rafel zit en spr. dus mets doen kan, zoolang het regle ment van orde niet is gewyzigd. B. en W zullen in deze met een voorstel komen. De heer v. Wagenberg geeft in overweging vanrnl«?e t0 Ia(e" dat dG leden on4erling van pants mogen verwisselen, waarmee de voorzitter rekening zal houden. Prinsen. Ik heb met genoegen uit de notulen vernomen dat de lieer van Haider op verbetering van de Priemsteeg heeft aan gedrongen, wat hem werd toegezegd. Ik heb echter moeten constateeren dat er nog niets aan gebeurd Is en dat de weg nog fneeh Ei 7ii,fï„ni ge7aarl«ken bestand verkeert. Li zyn kullen in van een halve nieter. Als ei vandaag of morgen mensclien vermist worden, moet men maar eens in die kuilen Een feit is het dat er al twee n'ileiwn' inr Stukken ^kregen hebben. De Soiii 'gS den weg storiden, zyn omver flendf en <le P0lltie staat daar machte!^ egenover, want de hoeren kunnen er niets J en" Ik heb elders gezien hoe ze zoo'n dit i hadden met steenpuin. Zou h'er, 00k "iet te doen zyn, vooral nu men toch de beschikking heeft over werke lozen Het is toch do kortste en ^acüsche v 'lf^ Va" wyk E" dle Winde darm varYiymen, niet het hoofddorp, naar liet Voorzitter. Toen B. en W. met de begroo- r rhtïw! L 7agen f0 bwpon stappen, te Mi i fd om«endend, bemerk- nm al dVS' 1* 01' <ie kaai staand(k "en met al de kenteekens van eene wreede ont- spiedde. machtel0^ ™ede Ee- mevrouw, sprak de onbekende, v U fn aan het einde onzer reis. Ik herhaal liet ik ben ten hoogste gelukkig my ten ge lasten tijde by u bevonden te hebben om u dezen dienst te bewyzen. Alexis bedankte hem. Genoeg, genoeg. Gy zult my later be- P ,1 T,anDeP1' 01 IUVe zaken tot g°ed einde zullen gebracht zy„, wedervoer de vreemdeling. En.fzlch opnieuw tot mevrouw Cazéres rientend Baronnes, sprak hy lachend, ter my- ner herinnering zult gy my» stofmantel be houden; hy is niet alleen waterdicht en zal u in Rusland, in dit seizoen van groote on- weders goed van pas komen, maar liy zal daarenboven dienen om u nog onkenbaar te maken. ^Zich dan opnieuw omkeerend, vervolgde Zie, daar is uw bespieder; liy richt zich naar de telegraaf en gaat voorzeker or ders vragen aan de lieden voor wier reke ning hy werkt. Maar ik ben volkomen gerust. Er zouden weken en maanden noodig zyn om uwe uit levering te bekomen. Dan nog zou men ver plicht zyn een nieuw geneeskundig onder zoek te doen. hetwelk zou bewyzen dat gy uw volle verstand bezit en alt yd bezeten hebt. zy zullen er zich wel voor wachten. De agent zal misschien zoo spoedig zyne achtervolging niet opgeven, maar uw be schermer. Livachoff, zal zich slechts tot den eersten den besten politieman te richten heb ben om u van die onmachtige, maar hinder- iyke personen te verlossen. Gy hebt hem in het geheel niet meer te vreezen. Mynheer, sprak de baronnes met diep ontroerde stem. 't is eene moeder die u in haren naam dankt en in dien van hare dochter. De vreemdeling boog het hoofd zonder te antwoorden. Iiy reikte Alexis de hand. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1