GE1ENK-U1II Gedenk-Album Kiespijn A AoMafdhMV keil die pvej het Kanaal tot stand ge bracht werden zijn gevoerd inet Parijs. 24 pCi mei Holland. 21 pCt. met België, 5 pCi. met Zwitserland. In nel L Midensche tcletoonnet zijn gemiddeld 1.667 ÜDO gesprekken per dag geregisieerd heigeen een belang rijke vooruitgang beteek ;nt. Mussolini heelt een zeer heftige rede tegen üuitschland gehouden, naar aanleiding van een toespeling van den Beierschen minister-president op den toestand in Zuid Tirol Deze rede heeft in Duitschland groote consternatie verwekt en ook in Engeland en Amerika een slechten indruk gemaakt, zoo kort na Locarno. üe Kaïholiek-Anglicaansche be sprekingen te Mechelen zullen binnen 14 dagen onder leiding van mgr. Var» Roty herval worden. De „Iswestia" meldt, dat veertien communistische autoriteiten in de af geloopen week in het Kazan disiric door boeren vermoord zijn De boeren plunderen de olficieele graanschur. n, aangezien in de afgeloopen veertien dagen meer dan honderd personen den hongerdood gestorven waren Volgens de bladen is de oogst totaal mislukt in de districten Tamboff, Razari, Simboisk en Saiatoff INGEZONDEN STUKKEN. (buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Als antwoord op den open brie! gericht door den heer A. M. Verheijden aan den heer Burgemeester van Sprang Capeile in Uw blad van 30 Januari jl en in Uw blad van 6 Februari door twee ingezonden stukken hem ten deele beantwoord, waaraan nog nader kan worden bijgevoegd. Ten eerste is het hem niet ontgaan dat tuinbouw piatglas en warenhuizen uit den grond oprijzen, doch deze zullen wel nooit oprijzen in den aller- slechten drassigen moerasgrond alwaar het water niet door de kerk loopt maar wel er langs, en het wel niemand in het hoofd zal krijgen aldaar tuin bouw- en heestergewassen aan te leg 1 gen Dat het hem bekend is op zijn 5 6 jarigen leefiijd Capeile voorheen dien toestand nooit beleeft kan vol mondig door oud Capellenaren beves tigd worden, dat dit tot 1880 bijna het gevolg was, elk jaar bij hoogt rivierstanden. Hij gewaagt dan ook in zijn brief te melden dat in 1872 of 1873 den Hoogevaartschen weg zou zijn door- gesloken, is ook een grove leugen, aangezien er in die jaren geen h »oge stand van waier is geweest Dat bij den aanleg van de Spoorlijn 's Bosch- Z-valuwe van Waspik Waalwijk een bocht gemaakt is. om den moertassi gen grond van Capeile te ontgaan zal wel gebeurt zijn ter wille van de nij vere industrie te Kaa sheuvel van daar de naam ook Station Kaatsheuvel Capeile. Het schijnt hem ook onbekend te zijn dat de Binnenpolder van Capeile 's jaarlijks f 20 betaalt aan deri Bin nenpolder van Vrijhoeve—Capeile om hun water op de vaart te mogen loosen, met buizen in dien weg. Dat de Burgemeester van Sprang Capeile met zijn Collega te Waalwijk bij de autoriteiten zijn klacht persoon lijk onder de oogen zullen gaan bren gen valt te betwijfelen, beter was hei dat Verheijden zelf eens persoonlijk zijn klacht bij de bevoegde autoriteiten ging verdedigen UWE GETROUWE LEZER. VEILIGHEID EN VOLKSGEZOND HEID. I. Het recht van den zuigeling. Iedere zuigeling heeft recht op borst voeding. Er zijn maar weinig moeders, van welke de dokter verklaart, dat zij niet in staat zijn, haar kind te zoogen. Ziekte en sterfte zijn onder borstkin deren veel lager dan onder fleschkin- deren. Eene moeder, die haar kind wel kan zoogen, maar het niet doet, brengt haar kind in gevaar. Laat de beantwoording van de vraag, of gemengde voeding wenschelijk is aan den dokter over. GEZONDHEIDSRAAD. RECHTSZAKEN. Smaadschrift. Op 21 jan. 1.1 werd voor de recht- bank de strafzaak behandeld tegen B. A. B winkelier wonende te Genderen beklaagd terzake dat hij op 18 Sep}. 1925 te Eethen opzettelijk de eer en goeden naam heeft aangerand van Schouten door opzettelijk op beklaag de's erf een plank op te stellen waarop door hem beklaagde stond geschreven, „M Schouten, grossier te Wijk heeft f680 gestolen geld van ons ont vangen" en verder M. Schouten le Wijk bij Heusden van beroep oplichter en gauwdief." Vanwege het O. M. waren 2 getuigen gedagvaard. Eisch f 100. De rechtbank uitspraak doende heeft den eisch van den O ficter van justitie niet ontvankelijk verklaard. DRUNEN. Zo 'dagavond gaf de har monie „De Volharding" haar tweede Winterconcert voor H H Honoraire leden en hunne dames, met medewer king van de tooneelvereeniging „Entre Nous". Het concert dat te 6'/2 uur een aan vang nam werd geopend meteen toe spraak van den voorzitter, den heer Leo Sikkers. Spreker riep alen een hartelijk wel kom toe en sprak de verwachting uit dat deze muziek en looneelavond hen weder eenige aangename uren zou verschaffen hij bracht vervolgens hulde aan de solisten die zich 11 Zon dag op het concours te Kaatsheuvel zoo schitterend hadden onderscheiden en bood hun zijne gelukwenschen, hen aansporende op den ingeslagen weg voort te gaan, tot meerdere eer en glorie van onze harmonie om hierdoor bet vaandeldevies „Volharding" ge trouw te blijven en wekte dames en neeren honoraire leden op, de harmonie le blijven steunen zij.ide muziek een niet te miskennen factor in de evolutie van beschaving en moraal. Tenslotte memoreerde spreker het heugelijk feit dat 25 jaar geleden plaats greep n.l. het huwelijk onzer beminde Koningin met Prins Hendrik en noodigde allen uit. het „Wilhelmus" door de harmo nie uit te voeren, staande mede te zingen, waaraan dan ook met unani miteit gevolg werd gegeven. Hierna opende de harmonie het programma met de Flandria marsch van Verbeeck en klonken daarop ach tereenvolgens Verdi's populaire melo dieën uit „Traviata" en „Rigoletto" door de zaal. waarin zoowel de inten- siieit als de euphonie van dit orkest haar hoogtij vierden. Vervolgens gaven nu de prijsge- kroonde solisten de nummers ten beste, waarmede zij I I. Zondag te Kaats heuvel, prijzen hadden behaald. Het zou te omslachtig worden, de indruk ken die we achtereenvolgens van dit fraaie spel ontvingen, in woorden te vertolken. Het zij echter gezegd dat „De Volharding" met trots op deze leden mag bogen en zij ontegenzegge lijk de pilaren vormen welke haren muziektempel schragen. Na ieder num mer viel dan ook een daverend applaus, waarvan ook voorzeker aan den heer Jo Verhoeven, die zich met zijn pianospel volkomen bij de solis ten en duettisten aanpaste, een deel toekwam. Hulde aan den wakkeren directeur den heer A van Huiten hem toch komt de verdienste toe „de Volharding* tot op den huidigen sport der muziek- ladder te hebben gebracht. De tooneelvereeniging „Entre Nous" kwam daarop met „Miskende Trouw" voor het voetlicht, een tooneelspel in 3 bedrijven door R. Z. In plaats van in bijzonderheden te treden, willen we «eggen dat dit stuk knap en met entrain werd vertolkt en dat alle mede spelenden „the right men on the right place" waren. In sommige Ncènes der werkelijkheid zóó nabij dat men geen dilettanten, maar be roepsspelers voor zich waande Menig oog werd dan ook vochtig door het tragische verloop der handelingen het olij-einde was een heele opluchting. „Enire Nous" heeft met deze op moering getoond wat zij kan en wij roepen haar gaarne een weerziens toe De Voorzitter dankten de bezoekers voor de loffelijke stilteen de aandacht waarmede zoowel muziek- als tooneel spel was gevolgd en de executanten voor de toewijding waarmede door allen gemusiceerd en geacteerd was Dankbaar gestemd zal zeker iedereen met de beste wenschen voor den bloei van beide vereenigingen huiswaarts gegaan zijn. 't Is jammer dat de huidige instal latie niet toelaat het licht in de zaal uit te doen of te beperken, hierdoor ware de actie op het tooneel beter iot haar recht gekomen, nu was too neel en zaal als 't ware een, en dat moet niet. Wanneer komt de electrische luchtververscher? Dat zou waarlijk geen overbodige weelde zijn. Maandag brak de as van een wagen beladen met mest, vlak voor 't gemeentehuis. Met man en macht werd gewerkt om het onsmakelijke vrachtje te ruimen. De Tooneelvereeniging van de jongens-Congregatie zal Maandag 15 dezer des avonds ten half zeven een groote tooneeluitvoering geven. Op- eevoerd zal worden het mooie flrama Zeiny. Zoowel aan kleeding en tooneeldecor is ditmaal buitengewoon veel zorg besteed zoodat de liefhebbers van tooneel Maandag een buitengewone genotvollen avond staat te wachten. ELSHOUT. Zaterdagavond trad in het café van den heer Jan Klerks op, de heer C. Heijne, karakter humorist uit 's Bosch, met een uitgekozen pro gramma van eigen creatie, en piano begeleiding van den heer Frans van Zon uit Nieuwkuijk. Dat deze soiree nogal in den smaak viel bewees het talrijk opgekomen publiek, dat de zaal vulde. De heer Heijne wist dan ook op beschaafde, ktesche wijze, den lachlust zijner toehoorders op te wek ken Het is zeker een lottelijk streven van den Heer Klerks om zijne dorps genooten, die op dit gebied toch al niet verwend zijn, eens in staat te stellen een avond vroolijk door te brengen. Dat dit eens herhaald worde, is zeker veler wensch. VRIJHOEVE—CAPELLE. Gedurende de maand Januari werd in de Rijks postspaarbank alhier ingelegd f 4979 en terugbetaald f2140 Er werden 40 telegrammen behandeld en 215 tele foongesprekken gevoerd. In het afgeloopen jaar werden op dit postkantoor 3164 gesprekken en telegrammen behandeld De gelde lijke omzet bedroeg f 674840 77 en de bedrijfsontvangsten f3948 65 WASPIK. Een zalige tijd, dagen van waar zielgenot behooren voor deze parochie weer tot het verledene Het plechtig jubilé, met zulk eenongeëve- naarden ijver door de Eerw Paters Capucijnen gepredikt, werd gisteravond met eene indrukwekkende rede door den ZeerEerw. Peter Germanus geslo ten. Met vreugde kon hij wijzen op het schitterend verloop van het jubilé. waarover ook de ZeerEerw. Heer pa stoor in de afgeloopen dagen meer malen zijne voldoening had te kennen gegeven Onder het plechtig Lof, op gedragen door den pastoor der parochie, met assistentie van zijn kapelaan, den WelEerw. Heer van Rlel. zong deze laatste het confiteor, waarna de pause lijke zegen gegeven werd. Een machtig Te Deum, ingezet door den herder der parochie, maakte ten slotte een einde aan deze verheven plechtigheid, waar over slechts een roep van voldaanheid onder alle rangen en standen der pa rochie klonk. Moge het apostolisch woord der gewijde redenaars, eiken dag met steeds meer bezieling voor eene stampvolle kerk geloovigen ge predikt rijke vruchten afwerpen voor tijd en eeuwigheid. In een gisterenavond gehouden vergadering der stemgerechtigde leden van de Harmonie, werden tot beetuur leden herkozen de Heeren: A. Brokx, Smits, A. Boom en J van Velthoven. In den loop der volgende maand zal verschijnen het door standhouders aangeboden aan ht* Hoofdbestuur der Tentoonstelling Dit album zal bevatten een 50 taf prachtige foto's, alle betrekking heb bende op de Tentoonstelling - Er worden behalve voor de stand houders die tot deze huldiging hebben bijgedragen slechts eenige exem plaren overgedrukt, die verkrijgbaar zijn a 14.— voor diegenen die zich 't eerst aanmelden bij Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. WASPIK. De trein 's Bosch richting Lage-Zwaluwe die hier jegen acht uur binnenkomt, derailleerde juist tusschen overweg naar Waspik Boven en station. Oorzaak tot heden onbekend. Naar wij vernemen was de wissel behoorlijk overgehaald. Het ongeluk liep met eenige materieële schade af. De weinige reizigers kwamen met den schrik vrij. De lijn was yersperd loco motief en voorste wagen staan buiten de rails. RAAMSDONKSVEER. De heer P. v. Vucht, op een der scheepswerven alhier werkzaam, viel van een stelling en brak daarbij een paar ribben. In de Wilhelminalaan is men bezig met het vellen van de door de iepztekte aangetaste boomen. Velen zijn ter roo ïng opgeschreven. Het Chr. Mannen- en Dameskoor geeft Woensdagavond in de Herv. Kerk een uitvoering. Zaterdag houdt de Chr. Werk- meestersbond een vergadering, o.m. ter verkiezing van bestuursleden. Zondag zal er in de Herv Kerk gecollecteerd worden voor het Studie fonds van den Ger. Bond. GEERTRU1DENBERG Donderdag, avond II. werd er in het café der Wed. Mischede-de Reyger een barometer en 'n presenteerblad ontvreemd. Der politie mocht het nog gelukken, de dieven nabij Keizersveer te achterhalen, waar zij op een fiets zonder licht reden, waarvoor zij zich ook nog te verant woorden zullen hebben. J. v. H. had Maandagmorgen het ongeluk hij zijn werkzaamheden aan de scheepswerf der Gebrs. Nederhof, een stuk ijzer tegen zijn oog te krijgen. Dr. v Berkesteijn verleende de eerste geneeskundige hulp. De R. K. Tooneelvereeniging „1N.B." gaf Zondagavond 1.1. In het gebouw der R.K Militarievereeniging, naar eerste opvoering van „Een Ge trouwe Knecht". De zaal was goed öezet en het stuk werd buitengewoon goed gespeeld. Zooals te verwachten was, viel dit drama uit het sociale leven, zeer in den smaak van het publek. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier werd tot herder en leeraar beroepen, de Weleerwaarde Heer dr. G J. Rensink, Ned. Herv. Predikant te Westzaan. De liefdadigsheidsbazar ten bate der Prot. Bewaarschool is buitenge woon goed geslaagd. Alle drie de bazardagen, was de zaal geheel vol, ook het sluitingsbal, was druk bezocht en had een gezellig verloop. Donderdag a s. zal de groote cencertzaal van hotel Centraal, otficieel geopend worden door de soc.„3.T I K." De harmonie „Apollo" en desympho- nie „Cecilia", zullen hun medewerking verleenen, terwijl de humorist Bart v. Heusden uit Breda eenige voordrachten ten beste zaal geven. Na afloop hier van, zal er bal gehouden worden, met dansmuziek van de bekende „The Joly musical band", uit Breda. Alles wijst erop, dat deze avond een gezellig verloop moet hebben. MADE. Door den Minister van Oorlog is aan den dienstplichtige der lichting 1926, A. J. Freijt van Hartog te Drim- melen, wegens kostwinnerschap vrij stelling van den dienstplicht verleend gedurende 2 jaar. Ten postkantore en de drie daar- onderressorteerende hulpkantoren werd in Januari bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 23801.11 en terugbetaald f 13450.43. Op het postkantoor en de drie daaronder ressorteerende hulpkan toren werd in Januari bij den post cheque en girodienst gestort f 76233 96 en uitbetaald wegens cheque's f 50214.44. Voor de bouwwerken voor de gemeente zijn voor dit jaar aangewe zen: timmerwerk Gebrs. Hessels, met selwerk P. Dubbelman, koper- en zinkwerk A de Kroon, schilderwerk Joh. Smits. Bij de politie alhier zijn Zater dag twee rijwielplaatjes gedeponeerd, die gevonden werden door een en denzelfden persoon op verschillende tijd stippen van den dag. Ook werd door den slagersknecht P Stoop een porte- monnaie met geld gedeponeerd. Dezer dagen vierde de Congre gatie haar 25 jarig bestaan, 24 aspirant- ieden ontvingen een diploma als bewijs van lidmaatschap en een medaille en aan 22 leden, die thans haar 25-jarig lidmaatschap herdachten, werd door den ZeerEerw. Directeur op plechtige wijze een zilveren jubilé medaille uit gereikt. Door mej. v. Oosterhout werd een kernachtige toespraak gehouden. Voor rekening van den land bouwer A Marijnisseri is onderhands aanbesteed het bouwen van een woon huis met bergplaats in de Dreeve Het timmerwerk is opgedragen aan Gebrs. Hessels en het metselwerk aan L. Ligtvoet, alhier. Zaterdag 13 Februari zal het 50 jaar geleden zijn dat de alhier wel bekende Zuster Cresendia in het kloos ter alhier werd opgenomen. MAR1APOLDER Op den 7den Febr. hield de R K. Werklieden-Vereeniging haar algemeene jaarvergadering. De Voorzitter, de Heer Herman opent deze vergadering met den Chr. groet. Hij wenscht den Z E H. Adviseur, het Bestuur en de leden een Zalig Nieuwjaar de hoop uitsprekend dat 1926 voor de werklieden een gelukkig jaar moge zijn. Terugziend op den typ hus ramp, die in het afgeloopen jaar onze parochie zoo zwaar heeft getrof fen brengt hij dank aan God op de eerste plaats, maar tevens ook aan den Z E.H. Adviseur voor diens schitterende praestatie van plichtsbetrachting en zelfvergetende offerliefde benevens aan den Ed Achtb Hr Burgemeester Snijders en den W Z.Gel. Heer de Groot, dokter te Dussen. Een offerbus wordt geplaatst voor „Hulp in nood". De Geestel, Adv. stelt reeds dadelijk f 10 beschikbaar. Besloten wordt f 3 beschikbaar te stellen voor de gezinnen der leden bij de geboorte van 't vijfde kind. Voor ongelukken vallend buiten de ongevallenwet zal de ziekenkas uit- keeren. Uit 't jaarverslag blijkt, dat de ver. 150 leden telt. verdeeld over 110 ge zinnen gehouden werden 6 bestuurs- en 3 leden vergaderingen f 10 werden geschonken uit de kas voor de Waters nood. Na een herdenking der overleden leden, de lezing der notulen en een aansporing vooral de Volkskrant te lezen, hieid de Z E.H. Adviseur een schitterende rede. Spreker, een greep doende uit 't hart der vereeniging, gaat na haar doelhet werken voor de godsdienstige, zedelijke en maatschap pelijke vooruit gang der leden. Om dit doel te bereiken moet men: lo. de jeugd tot zich trekken. Van daar contact zoeken met den jongens- bond, waaruit een kleine kern dient opgekweekt tot model menschen voor de Kath. Organisatie. 2o. Kernen vormen. Niet van de massa maar van de kernen is alle heil te verwachten. Daarom vormen a. een kern voor de bevordering der Zondagsrust, 't Is uw recht. b een kern tegen de onzedige ge sprekken. c. een kern voor het mishooren in de week. Spreker legt hier verband tusschen de Altaarwacht. d een kern van de wekelijksche H. Communie. Ten slotte wijst spreker op de be- teekenis van Christus Sociale Koning schap Ingezonden Mededeelingen. verdrijft men spoedig met $KW/t\ i MtJNHARDT mtaamsauBm B"isje75ct.Bij Apoth.en Drogisten Na nog enkele bondszaken le hebben afgewerkt, het instellen van een com missie van rapporteurs voor het woning vraagstuk en een ander voor de her- oprichtingderlandarbeidersvereeniging wordt een gratis verloting gehouden van een aantal religleuse beelden, waarna de vergadering wordt gesloten. ALMKERK, In deze gemeente heb ben zich 38 personen aangegeven voor de Nationale Militie 1926. Op 11 Febr. a.s. hoopt Ds. de Jong, Gerf. pred. alhier in de Gerf. kerk een feestrede te houden in ver band met 25 jarig bestaan v. d. Geref. Jongelingsvereeniging „Samuel", ter wijl tevens op 18 Febr. bovengenoemde vereeniging een herdenkingsfeest hoopt te vieren. Beroepen bij de Herv. kerk te Maassluis Ds. J. F. Röth, Herv. pred. alhier. HERPT. Door de vereenigde bestu ren van de Waterschappen „Herpt en het Herptsche Veld", de Polder van Heesbeen" en de „Binnenpolder van Doeveren" is herkozen tot bestuurs lid van het Waterschap „de Binnen Oude Maas" de heer Joh. P de Wilt. Op het humoristenconcours te Maren behaalde onze humorist W. Kuijs den eersten prijs benevens den publieksprijs. Als toegevoegd bestuurslid van wege afdeeling Herpt c. a. van den N. C. B. bij den R. K. Jongen Boeren stand heeft als zoodanig ontslag ge nomen Chr. A J. v. Herpt, die sinds de oprichting van bovengenoemde vereeniging als zoodanig gefungeerd had. De harmonie „de Eendracht" hoopt Zondagavond om 7 uur haar jaarlijksche Winteruitvoering te geven voor heeren en Maandagmiddag om 2 uur voor dames in de zaal van den heer Jan Verhoeven. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 9 Febr. '26. Zaterdag vierde het echtpaar H. van der Staak, wonende in het R.K. Vereenigingsbouw zijn zilveren brui loft, waarom de R K. Fanfare gemeend had uit erkentelijkheid mee voor de goede zorgen aan hare lokalen be steed, niet te mogen nalaten een sere nade te brengen, wat zij dan ook deed rond 4 uren en welke attentie zeer op prijs werd gesteld. Tot stadsomroeper is benoemd in de vacature G. Niedt onze stadge noot B. Baaijens. De R. K. Tooneelvereeniging „Kunst en Vermaak" gaf Zondagavond haar laatste uitvoering voor dit seizoen. Beide nummers van het programma, het tooneelspel in 4 bedr. „de Vader vloek" en de klucht in één bedr. „Na 't Nachtfuifje" werden oudergewoonte goed vertolkt, danks zij deels de be kwame leiding. Al verloor door vertrek als anderszins de vereeniging in hel afgeloopen jaar enkele goede krachten, we gelooven, dat zij dien tegenslag te boven is De heer Chr. Merkx Jr. had weder op zich genomen de pauzes aan te vullen door enkele nummers op de piano, van welke taak hij zich weder om uitstekend kweet. De leider en de verschillende medewerkers hadden van den HoogEerw. Deken een wel verdiend pluimpje in ontvangst te nemen Maandag was ter gelegenheid van het 25 jarig huwelijk van H. M. de Koningin de stad velop in vlaggentooi.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2