DE ECHO KUN HIT ZUIDEN Voor den watersnood- No. 4. Woensdag 13 Januari 1926. TWEEDE BLAD. RH. ADVERTEERDERS. Wij herinneren onze adver teerders er aan, die door afslui ten Van een groot aantal regels, een zeer lagen regelprijs hebben bedongen, dat zij verplicht zijn het gecontracteerde aantal regels te verbruiken. Wij moeten anders de onverbruikte regels in rekening brengen en kunnen den contract prijs in de toekomst niet meer handhaven. Administrie. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 januari 1926 Hoewel wij in verband met de collecte geen inschrijving voor dit doel hadden geopend, heb ben wij toch> onderstaande be dragen ontvangen Van de Directie der Witte BioscoopNetto opbrengst uit voeringen van Zaterdag en Zon dag f83. Gecollecteerd op den feestavond bij 't 20 jarig bestaan van W. S. C. f 45.— Per post onder stempel Waal wijk Voor den watersnood" f 25. Op de uitvoering van O. O. G Zaterdagavond bij den heer P. van Daelen werd eveneens f 9.45 gecollecteerd en aan 't Huisves tings-comité afgedragen. De totale^opbrengst der collecte 1.1. Maandag in onze gemeente gehouden heeft opgebracht de belangrijke somma van fl 3631.95 nl. Waalwijk f2554.50; voormalig Besoijen f 500 voormalig Baard wijk f 577.45 Wij vernemen dat door de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel en door de Timtur- Schoenfabrieken alhier een flink aantal paren schoenen aan het Huisvestings-Comité in den Bosch zijn opgezonden. Wij kunnen tevens mededee- Ien dat het Bestuur der R. K, Werkliedenvereeniging de zaal- huur der Witte Bioscoop voor deze twee dagen nl. f 30.—even eens aan het R. K Huisvestings- Comité werd afgedragen. Wij zeggen gevers hartelijk dank en bevelen den grooten nood nog steeds in aller hulp aan er zijn er misschien die nog niet gegeven hebben of nog wat meer willen geven. Men deelt ons mede Dat "de saamhoorigheid van het Nederlandsche volk het meest gevoeld wordt in ^dagen van druk, heeft de gehouden collecte voor den Waters nood in voormalig Besoijen ten volle bewezen. De collecte n.l. bedroeg f500,— en de nagiften komen nog steeds in Wij meenden in ons no. van 1.1 Zaterdag in onzen „Oproep om Steun' nogal duidelijk geweest te zijn. Toch schijnt dit van niet, waar ver schillende dames collectrices op haar rondgang moesten hooren, dat deze collecte alleen was voor 't R. K. Huisvestings comité, voor Brabant of i. d. Niets toch is minder waar. Wij hebben toch zeer duidelijk ge schreven „De ingekomen en gecollecteerde „gelden worden afgedragen aan het „R. K. Huisvestings Comité te 's Bosch, „dat werkzaam is met volkomen goed- „keuring van de Algemeene Waters „nood-commissie en de opbrengst zijner „inzameling aan dit comité zal afdra- »gena. Zoo is het en niet anders, Dat he zoo uitstekend ingerichte en in Bra bant georienteerde Huisvestings Comité in dit gewest daarvoor het aangewe zen lichaam is, moet voor eenieder duidelijk zijn, die weet en waardeer wat dit lichaam o,m. voor de Ween- sche en Hongaarsche kinderen, voor den ramp in Zeeland en Borculo. voor den watersnood van thans heeft gedaan en doet. Het „Huisgezin" zegt nog o.m. hieromtrent. Doet nu dit comité, dat men thans weer volop en vooraan in actie ziet, een beroep om hulp, dan kan men er op aan, dat aan dit beroep te gereeder en in ruimer mate gevolg zal worden gegeven, dan wanneer de oproep uit gaat van personen, die men niet zóó kent en van wier persoonlijke toewij ding men niet zoo de dagelijksche bewijzen om zich heenziet. Ter wille van het resultaat moet men er zich dus over verheugen, dat de Centrale Commissie in het R K Huisvestings-comiié een zoo geëigen- den tusschenpersoon heeft gevonden. Een verslaggever van de „Maas bode" had dezer dagen een onderhoud met den Commissaris der Koningin in Noordbrabant, die op eene inspec tie-tocht was in 't gebied van Cuyk. Z.Ex. sprak daarbij de hoop uit dat de Waterstaat zoo spoedig mogelijk zou overgaan tot aanzienlijke verbree ding van het Afwateringskanaal 's-Bosch—Drongelen. In den loop van den Zondag heeft de Maas eenigen val van betee kenis getoond, ongeveer 12 c.M. De val gaat ook alhier en elders zeer langzaam. Deze val kan nooit even redig zijn met de cijfers, die uit Maas tricht en Venlo worden gemeld. De oorzaak hiervan is de Bokhovensche overlaat, die zeer veel water, aange voerd door Dommel en Aa uit het Zuiden van Brabant, ja zelfs van Bel gisch grondgebied, buitenwaarts op de Maas keert en daar tegenover Ammer zoden het Maaswatër opstuwt. tabletten groote doos 65 ets 12 Januari 1926 was het juist 3C jaar geleden, dat de Waalwijksche Gymnastiekvereniging werd opge richt. Het bestuur had dit zesde lustrum gaarne eenigszins feestelijk willen herdenken, doch de finantiëele omstandigheden waarin de vereeniging thans verkeert, openen daartoe weinig perspectief Oorspronkelijk had in het plan gelegen de jaarlijksche uitvoering op bovengenoemden datum te doen plaats vinden. Door verschillende oorzaken, die hier niet gereleveerd behoeven te worden, zag het Bestuur zich genood zaakt den datum aanmerkelijk te ver schuiven, zoodat de officiëele datum nu is Maandag 8 Februari a,s. Er moet evenwel nog flink aange pakt worden en het actieve bestuur is bezig stappen te doen om eenige kunstturners te engageeren. Mocht het hierin slagen, dan zal door een keurig eigen programma en< de goede muziek van de komende uitvoering beslist groote attractie uitgaan. Ten andere zullen de entree-prijzen zeer matig ge steld worden, zoodat deze geen belet sel voor de bijwoning behoeven te zijn. Eene vereeniging als de W. G. V. die bij de jongste tentoonstelling in hare afdeeling gymnastiek den eersten en in athletiek den tweeden prijs won, heeft wel het recht de belangstelling op te eischen van wie voor de sport in het algemeen, voor deze harmoni sche sport in het bijzonder, eenigszins voelt Gezondheid, kracht en arbeids geschiktheid mogen de meer tastbare voordeelen zijn van eene goed ge schoolde lichaamssport, saamhoorig heid- en gezagserkenning de moreele waarden zijn. welke zich aan de tur ners eigenen. Waar de lichaamsontwikkeling in onzen tijd zoo alom door geleerden als staatsbestuurders wordt aangepre- zee om zijn hooge, vormende waarde naar lichaam en geest, valt het te be treuren. dat nog zoovelen lauw of on willig staan tegen dezen dezen tak van sport. Door eene matige, laten wi zeggen, lage contributie heeft de W. G. V.*)hare poorten voor iedereen opengezet, tracht de zuivere democra tische grondslagen tot de hare te maken en stelt alleen als eisch. dat de leden zich bij voorkomende levensomstan digheden als goed burger gedragen Mag de 30 jaar oude vereeniging Waalwijks jongelingschap nog eens hartelijk aanmoedigen om toe te treden als werkend lid en hen, wier leeftijd of omstandigheden dit niet toelaten aansporen haar te willen steunen in haar streven door de geringe jaarlijk sche bijdrage van f 1,50 waarvoor het honoraire lidmaatschap te bekomen is. Ook de jeugdcursussen voor de lichamelijke opvoeding zijn voor ge ringe bijdrage toegankelijk. Red. Gisterenavond hield de Onder linge Veeverzekering in het café van den heer W. van Beers eene alge meene vergadering. De Voorzitter, de heer H. Hoffmans opende de vergadering, riep de leden een hartelijk welkom toe en bracht daarna een keurig jaarverslag uit Daaruit bleek dat de inkomsten f 4084.42 en de uitgaven f 3755 20 hebben bedragen, zoodat het boekjaar met een batig saldo Van f329 22 sluit Voor dit jaar zijn geschat 182 koeien en 130 hokkelingen voor een verzekerd bedrag van f 67470. Een woord van dank werd aan den secretaris, den heer Joh. van Nooij. gebracht, die bijna een kwarteeuw, de belangen van het fonds op de meest nauwgezette wijze heeft behartigd De aftredende bestuursleden, de heeren R. v. d. Broek en L. van Spaandonk werden bij acclamatie her kozen en inplaats van den heer Kee tels, die overleden is, werd de heer C. van Heesbeen gekozen. Tot schatters werden herkozen de heeren J. van Daelen en F. v. d. Broek en tot reserve-veeverkooper werd benoemd de heer F. IJpelaar. De leden werden er op attent ge maakt dat door het in werking treden van de Veekeuringswet, bij nood- slachting Verhoeven daar niet meer de aangewezen man voor is, wijl de Vee arts nu zelf den slachter aanwijst, in de meeste gevallen Dollekens. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat er zich enkele nieuwe leden lebben aangegeven, waaronder er zijn die reeds eenmaal lid zijn geweest. Het bestuur stelt voor om de nieuwe leden op de gewone conditie, dat is dat ze hun aandeel in de kas betalen, aan te nemen en de leden die vroeger id zijn geweest te laten betalen hun aandeel in de kas plus f 1.— voor iedere koe. De leden konden zich algemeen met dit voorstel vereenigen omdat men het billijk achtte dat, toen de vereeniging schuld had, door enkelen ontslag is genomen, deze op die wijze bij betalen. Enkele ieden meenden dat een hoo gere boete moest geheven worden Het bestuur echter was van oordeë! dat men de toelating als lid van de vereeniging niet te moeilijk moest maken, waarna het voorstel met alge meene stemmen werd aangenomen, Na de belangen van de vereeniging bij de leden te hebben aanbevolen sloot de Voorzitter, de vergadering onder dankzegging voor de trouwe opkomst. Dinsdag j.l. herdacht de heer S. v. d. Pennen den dag waarop hi voor 12'/2 jaar geleden in dienst trad als koster in de St. Antonius parochie. Des morgens werd hij door den ZeerEerw. heer pastoor Kuijpers ge complimenteerd en werd hem ook mede namens het kerkbestuur een cadeau onder gesloten enveloppe over handigd. Ook mocht de jubilaris daarenboven nog vele felicitaties uit de gemeente in ontvangst nemen. Jozef Muls. Het valt niet te ontkennen dat deze alleszins op den voorgrond tredende Vlaamïche kunstkriticus en schrijver hier niet die algemeene bekendheid geniet waarop schrijvers als Felix Timmermans, Wies Moens, Fred. v. Eeden en zoovele andere aanspraak mogen maken, wat ook zeer verklaar baar is door het feit dat zijn litteraire producten zich algemeen bewegen op kunst- en wetenschappelijk terrein. De kennismaking met dezen diepschou wenden kunstenaar op de vierde letterkundige lezing, welke Vrijdag avond in Hotel Verwiel gehouden werd, heeft van zijn toehoorders even zoovele bewonderaars gemaakt. ,Zijn zeer belangwekkende lezing demonstreerde ten duidelijkste zijn groote talenten als ontleder van kunst- werken op elk gebied, zijn groote bereisdheid, zijn fijnzinnige opmer kingsgave, maar vooral zijne groote liefde en vereering voor de kunste naars en hunne scheppingen die Bra bant in den loop der eeuwen zoovele heeft voortgebracht. Het eerste gedeelte was een ge schiedkundig overzicht, waarin spr. aantoonde hoe door alle geslachten heen uit Brabant (zoowel Noord- als Zuid-) onsterfelijke meesters zijn voort gekomen op het gebied der schilder en beeldhouwkunst, de architectuur, de litteratuur, enz., wier scheppingen nog heden ten dagen, zoowel in eigen land als in den vreemde, ieders be wondering afdwingen. Vooral wees hij er in dit verband op hoe Noord en Zuid zich steeds hadden aangevuld, welk een nauwen samenhang tus- schen hen bestond en hoe steeds eene inzinking hier een opleving ginds ten gevolge had. Waren wij reeds een. en al bewon dering om de veelzijdige kennis en diepgaande studie die uit dit geschied kundig overzicht sprak, onze bewon dering werd verbazing toen Jozef Muls ons na de pauze eenige der meest karakteristieke schilders beschreef of liever „uitschilderde", want dat was geen beschrijving of verklaren, neen, Jozef Muls „schilderde" als 't ware zelf die meesterwerken van een Mem- linck, een Hironimus Bosch en 'n Pieter Breugel voor ons, als hadde hij de ziel van die schilders in zich. Hoe juist weet hij de opvatting des mees ters weer te geven als hij ons het beroemde schilderstuk „De zeven vreugden van Maria" van Memlinck, dat zich thans te München bevindt, beschrijft; van welk een uiterst scherpe opmerkingsgave en kunst gevoel getuigt zijn betoog. Hij toont ons hoe met Memlinck een periode wordt afgesloten dat in de schilder kunst het mistieke, het visionaire tot uiting komt, om ons daarna er op te wijzen hoe Bosch gestaan heeft in eene overgangspiriode, waarin men dat mistieke heeft laten varen en slechts de werkelijkheid heeft willen uit beelden. De werken van Bosch spreken van zijn onzekerheid bij dien over gang hun karakteristiek is dat hij zich nog niet geheel van de oude richting heeft kunnen losmaken, waar- door de wereld van Bosch niet is die van werkelijkheid, doch van droom en fantasie. De 16e eeuw was de eeuw dat de menschheid in onzekerheid verkeerde door de vele nieuwe ontdekkingen, de verschillende uitvindingen, ontdek kingen van nieuwe gebieden, de ver plaatsing van verschillende oude cen tra's, enzwas een nieuwe geestes- strooming ontstaan. De opvattingen als van Memlinck werden vervaagd. Aan Pieter Breugel komt de eer toe geheel met het oude te hebben ge broken en uitsluitend zijn eigen ideeën gebaseerd op de werkelijkheid te heb ben uitgebeeld, daardoor eene nieuwe richting voor de schilderkunst aan gevende. In tegenstelling met de andere schilders, die bij hunne traditioneele reis naar Rome aldaar de werken der taliaansche grootmeesters in zich op namen om ze later in hun stukken te gebruiken, heeft Pieter Breugel op die reis alleen langs den weg en naar de prachtige natuur geschetst, want ner gens vindt men iels van die Italiaan- sche meesters in zijn werken terug. Breugel zocht en vond zijn eigen weg hij zocht de natuurgetrouwe weergave. Niet de groote steden maar het land gaf hem de inspiraties; daar zocht hij vooral het typische in den een- voudigen Zuid Brabantschen boer en in dat heerlijke landschap met heuvels jagers, kinderen. Speciaal den Brabant schen boer heeft hij op zijn doeken vereeuwigd. Wij Brabanters vooral mo gen trolsch zijn op zulk een figuur, die als Rubens, Rafael, e.a een cen traal punt vormde, waarom een zekere richting in de kunstuiting zich con centreerde, die dus voor de geheele wereld als 't ware eene nieuwe opvat ting aangaf. Aan het slot van zijn schitterend betoog, dat helaas te spoedig kwam, werd den spreker een dankbaar applaus gebracht. De heer Ger v. Imbeeck, die den spreker ook had ingeleid, vertolkte in keurige bewoordingen de juiste gevoe lens van dankbaarheid van het publiek dat uit deze belangwekkende lezing eenige zeer behartenswaardige lessen heeft getrokken. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Cursus Goodyear Weltsysteem. Het was ons plan geweest dezen cursus direct na de Kerstvacantie te beginnen, maar het getal der deel nemers is nog veel te gering. Er lieten zich tot heden inschrijven 4 deelnemers «n wel 2 oud-leerlingen uit Vrijh.-Capelle en Waalwijk. 1 Waalwijksche fabrikantenzoon. 1 uit Dongen. Voor dezen cursus, die gedurende 1 eenige maanden gegeven zal worden 1 of 2 dagen of middagen per week. voor het luttele schoolgeld van f 15 voor den geheelen cursus, zullen wij ons groote uitgaven en inspanning moeten getroosten. Gelukkig zijn wij, zoowel wat personeel als inrichting betreft, volkomen berekend om hier nuttig werk te doen en toch de appreciatie bij de belanghebbenden is voorloopig nog niet voldoende om den cursus te doen doorgaan. Zonder een tiental deelnemers mogen en kunnen wij niet de extra onkosten maken, die zoo'n cursus medebrengt en waarbij het lesgeld slechts een druppel is op een emmer. Wij zijn van plan om in onzen jaarcursus steeds weer gelegenheid te geven om onderdeelen te leeren, maar laat de industrie toch inzien dat de school er is om de geschoolde krachten te leveren, zonder welke in de toekomst geen blijvende bloei moge lijk zal zijn. Indien de finantieele toestand van het buitenland niet zoo troosteloos was zouden wij overstroomd worden door buitenlandsche leerlingen, waar van de aanvragen legio zijn. Wij Nederlanders, die er zooveel beter voor staan, laten wij toch ook in dezen werken in ons welbegrepen eigenbelang zoolang het dag is. Wij geven alsnog gelegenheid tot 1 Februari om zich te laten inschrij ven voor den Goodyear-cursus. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt voor zoover de circulaire, die alle fabrikanten van ons ont vingen, niet voldoende inlichtingen geeft. Aan de industrie om ons in staat te stellen dezen cursus in het begin van Februari te openen in het wel begrepen belang van dezen bij uitstek Nederlandsche industrietak. H. v. d. Waerden. Directeur. Morgenavond zal in de zaal van den R. K. Gildenbond de vijfde ont wikkelingsavond worden gehouden. Als spreker zal ditmaal de Eerw. adviseur zelf optreden en wel met het onderwerp „Christenvervolgingen in de eerste eeuwen van het Christen dom", met lichtbeelden. De heer G. Verhoeven, tenor, zal eenige liederen ter opluistering zingen. De jetigdige pianist G. Knepfle zal den heer Verhoeven begeleiden. Mevr. Lotti Muskens-Sleurs, wier gevierde medewerking wij krijgen op het groot concert der Liedertafel op Maandag 25 Jan. a.s., zal benevens de zware soli uit Columbus, nog ten beste geven: Aria uit Traviata en vier liederen van C. van Rennes. De uitvoering 1.1. Zaterdag ge geven door de tooneelvereeniging „Ons Onderling Genoegen", in de zaal van den heer P. van Daelen, was niet zoo druk bezet als anders, wat zeer jammer was, waar een uit stekend en amusant programma was saamgesteld. Het programma werd geopend met het blijspel „De Gestolen Rok", dat uitstekend werd vertolkt en waarin de heer Brok bijzonder van karakte ristieken aanleg blijk gaf. Het volgend nummer was wel een der hoofd momenten van den avond, nl. het optreden van den heer C. Didden in „Kinderspel en Biljartspel", een typi sche karakter-scene, waarmee de heer Didden in de Eere-afdeeling van den wedstrijd te Raamsdonksveer den len prijs B wist te behalen. Het stuk tintelde van humor en vooral de mimiek was buitengewoon. Na de pauze ging „Jonas de Re- cruut"hierin gaven ook boven genoemde heeren blijk van hun talenten op dit gebied, maar muntte tevens uit de heer W. van Hooff, de leider der vereeniging. Hij speelt gemakkelijk, zonder overdrijving en is een uitste kende kracht. Ook het komische duet „Heden- daagsche toestanden", door de heeren v. d. Velden en Brok, vond luiden bijval, zoowel als het verdienstelijke spel van de heeren Löwer.thal, Trim- bach en de Grauw, die een uitstekend muzikaal trio vormen. „O. O. G." heeft een mooie avond gegeven en mag zich gerust aan wat zwaardere blijspelen wagen, die ook wat meer strekking hebben. Er werd nog gecollecteerd voor den watersnood en besloten over eenige weken eene uitvoering te geven met geheel nieuw programma, uitsluitend voor dit doel. Bij Kon. Besl. is benoemd tot lid van den Voogdijraad te 's Her togenbosch mr. H. J. M. Loeff, burge meester van Drunen. Naar wij vernemen is tot Direc teur van den Vee- en Vleeschkeurings- dienst alhier benoemd de heer A. W. A. Bos, thans dierenarts te 's Bosch. In 1925 zijn bij den Vee- en Vleeschkeuringsdienst voor slachting in onze gemeente aangegeven 2355 stuks vee, nl. 1550 varkens, 664 koeien en 141 kalveren. Het programma van den cabaret avond, die a.s. Zaterdag in de zaal Musis Sacrum zal plaats hebben, ver meldt o.m. Amerikaansche verkooping van cadeau's. 20 zeer mooie cadeau's zijn door begunstigers der zangvereeniging hier voor beschikbaar gesteld, waaronder schilderstukjes van den heer Th. van Delft, mej. Elza Rubbens, mevr. van Loon, een beeldje geboetseerd door den heer J. Timmermans, enkele etsjes van bekende schilders, zeer mooie vaasjes, portretlijst, groote doos bon bons, enz. Deze cadeau's zullen gedeeltelijk verkocht worden en gedeeltelijk als prijs dienen voor wedstrijden, zooals ballondansen, ballonwerpen, lucifers- raden, enz. Met het oog op het groote pro gramma is het uur van aanvang gesteld op 7'/2 uur. Zaterdagmiddag van 3—4 uur is in de zaal Musis Sacrum gelegenheid tot plaatsbespreking a 10 ct. p. persoon. Voor een beperkt aantal personen bestaat er nog gelegenheid zich door een der leden van Waalwijks Ge mengde Zangvereeniging te laten introduceeren. Naar wij van de Directie der Waterleiding-Maatschappij „Noord west Brabant" vernemen, zijn tot 31 December 1925 8581 aanvragen voor huisaansluitingen ingekomen, waarvan reeds ruim 8300 zijn gemaakt, welke over de verschillende gemeenten als volgt zijn verdeeld Dinteloord 4046 398 Dongen 8047 506 Etten.- 9007 415 Fijnaart 4961 336 Geertruidenberg 2670 149 's Gravemoer 1441 109 H. en L. Zwaluwe 5058 477 Loon op Zand 9598 648 Made Drimmelen 5078 271 Nieuw-Vosmeer 1399 147 Oosterhout 14394 337 Oudenbosch 3918 392 O. N. Gastel 6059 249 Princenhage 13878 475 Raamsdonk 7084 500 SprangCapelle 5003 425 Standdaarbuiten 1941 232 Steenbergen 9345 721 Terheijden 4337 204 Waspik 3360 255 Willemstad 2181 138 Zevenbergen 8807 877 St. Philipsland 2187 278 Klundert 16 Hoeven Buiten het concessie- 4 Rucphen gebied gelegen 1 Waalwijk 1 Totaal 135493 8581 Het aantal aangevraagde aansluitin gen bedraagt bijna 37 procent van het aantal aansluitbare perceelen. NIEUWKU1K. De op Zondag j.l. in het Café Merkx gehouden humoristen wedstrijd, door de harmonie „De Een dracht", is voor genoemde vereeniging een groot succes geweest. Beide keerert was de zaal tot in de uiterste hoekjes Gemeente Aantal inwoners Aantal aangevraagde l Jan. 1916 aanfluitingen

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5