geldige reden meer kan worden aan gevoerd. Steunt B. O., de katholieke leesbi bliotheken, welke inmeerdere parochies zijn opgericht, omdat men wist, dat vele parochianen lazen en lezen wilden en zoo gevaar liepen verkeerde lectuur in handen te krijgen. Ernstig vermanen Wij dan ook de directeuren dier bibliotheken, alsmede de censoren, die met het toezicht daarop belast zijn, daj zij met de meeste nauwgezetheid er voor waken, dat geen onbehoorlijke lectuur daarin bin nensluipt. Tenslotte, B. G., vermanen Wij U nog veelte bidden voor onze H. Vader den Paus en voor Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 11 Fe bruari des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer half vier opent de Voor zitter de vergadering; afwezig de heer v. Drunen. Voorzitter. Volgens gebruik wil ik op deze eerste vergadering die we dit jaar houden U allen een gelukkig Nieuwjaar toewenschen en de hoop uitspreken dat Uw arbeid moge strek ken tot heil der gemeente. De finan- tieële toestand heeft bijzonder veel zorg gebaard maar ik durf vertrouwen dat we die moeilijkheid spoedig te boven züllen komen. De besmettelijke ziekte is gelukkig achter den rug. Heeft het afgeloopen jaar veel tegen spoed gebracht, gezegd moet ook worden dat er enkele lichtpunten zijn te constateeren, lichtpunten welke ik hier niet ter sprake zal brengen. De heer v. d. Koppel is benoemd tot Dijkgraaf van den Zuid-Holland- schen polder met welke benoeming ik hem namens U allen gaarne feliciteer. Voor de gemeente is dit van groot belang, immers nu men in voortdu rende connectie is met dit lichaam kunnen de belangen van de gemeente die zoo dikwijls die van den polder raken, makkelijker worden besproken. Van den heer van Drunen is een schrijven ingekomen waarin hij kennis geeft dat zijn vader is overleden en hij derhalve de vergadering niet kan bijwonen. Van Steen. Als oudste Wethouder wil ik U namens alle leden danken voor de door U uitgesproken wen- schen. Wij hopen dat U nog vele ja red in de beste gezondheid en ziels toestand in het belang van de ge meente moogt werkzaam zijn en haar tot grooter bloei mag opvoeren. Door de tijdsomstandigheden is de finantieele toestand zorgelijk gewor den, maar wij zijn er van overtuigd dat U ter voorkoming daarvan gedaan hebt wat maar mogelijk is. Gij hebt uw plicht op bijzondere wijze vervuld, als wethouder kan ik dit getuigen, en wij hopen dat U daarmede zal voort gaan, rechtvaardig in alle zaken han delen. Gaat gij zoo voort, mijnheer de Voorzitter, dan twijfel ik er niet aan of, met Godszegen, zal U er in slagen de gemeente tot grooter bloei te bren gen. Voorzitter. Ik dank u voor uwe sym pathieke woorden en geef de verze kering dat ik mijn plichten zoolang ik kan naar behooren zal vervullen. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. Schrijven van de Schippersver- eeniging afd. Schuttevaer waarin ze mededeelt dat veel schippers klagen over het licht van een lantaarn ge plaatst voor de woning van den heer j. van Balkom. Voor het invaren in de Haven is dit licht zeer hinderlijk wijl het een valsch licht verspreidt. Bij de bespreking op de vergadering bleek dat reeds vele leden daardoor tegen een schip of wat ook zijn aangevaren tengevolge waarvan ze materieele schade hebben geleden. Tot heden zijn daarbij nog geen doodelijke onge lukken te betreuren doch zulks zal niet uitblijven als in dit euvel niet wordt voorzien. Door het licht aan den waterkant te blindeeren is reeds een goede verbetering te verkrijgen. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben de zaak direct onderzocht, met het gevolg dat aanstonds aan het verlangen van adressanten is voldaan. Schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, houdende mededeeling dat in haar gehouden vergadering tot voorzitter gekozen is de heer Van Steen en tot secretaris de heer A. Boom. Vervolgens deelt de commissie nog mede dat gedurende het jaar 1925 12 vergaderingen zijn gehouden en 28 personen zijn opgeroepen, waarvan er slechts vijf zijn verschenen. Van de 25 gevallen van schoolverzuim, waar- van de ouders niet zijn verschenen, bleken alle ongeoorloofd te zijn. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit menschen hun volle medewerking heb- het aangaan van een geldleening ben gegeven. Het zou daarom te ver de tot groot f 25.000. De Voorzitter kan mededeelen dat men intusschen er in geslaagd is de leening te plaatsen bij het pensioens fonds te 's Gravenhage tegen een rente van 43/4°/o a pari, zonder dat daar verdere kosten bijkomen. Schrijven van de firma Lentjes Drossaerts, commissionnairs in effecten te 's Bosch, waarin wordt verzocht twee coupons die al eenige jaren ge leden zijn uitgeloot, alsnog uit te betalen. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn van oordeel dat de coupons alsnog moeten worden ingewisseld, aangezien het geval door een misverstand van den ontvanger moet worden toegeschreven. Indien het geval aan de fima Lentjes Drossaerts was toe te schrijven, zooals zulks met de Hanzebank is ge schied, dan zou terugbetaling niet meer plaats hebben. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aange nomen. Verslag exploitatie Ziekenbarakken. Voorzitter. Zooals de heeren weten is door mij in een vorige vergadering een commissie benoemd, bestaande uit de heeren v. d. Koppel, Berm en Van Drunen, die de ontvangsten en uit gaven hebben onderzocht. Door de commissie, die op 4 Febr. een onderzoek heeft ingesteld, is een rapport uitgebracht waarin wordt ge zegd dat alles in orde is bevonden, de regeling voortreffelijk was, terwijl de zuinigheid in alles in acht is ge nomen. Gaarne brengt de commissie dank aan allen die daartoe hebben mede gewerkt. De uitgaven hebben bedragen f3231.20. De ontvangsten hebben be dragen door vrijwillige bijdragen van de gemeentenaren f 799.12 en door verkoop van verschillende artikelen f 121.—, zoodat ten laste van de ge meente blijft f 2311.08. De commissie is van oordeel, dat de bestrijding van de zoo gevreesde ziekte niet alleen een plaatselijk, maar ook een algemeen belang genoemd mag worden, waarom er naar hunne meening alles voor te zeggen is, dat ook door het Rijk voor de helft in die kosten wordt.bijgedragen. De commissie geeft Burg. en Weth. in overweging die stappen te doen, die daartoe leiden. Voorzitter. Door de commissie van toezicht is er nog een verslag bijge voegd. De commissie van toezicht heeft bestaan uit de burgemeester, Dr. de Groot, de ZEerw. heer Pastoor van Maria-polder en den heer A. v. d. Pluijm die de administratie op zich heeft ge nomen. Uit dit verslag blijkt, dat de ziekte heeft geheerscht van 13 October tot en met 23 December. 41 gevallen, waarvan 6 met doodelijken afloop heb ben zich voorgedaan. Dank zij de on- vermoeiden zorgen van den hoofd inspecteur van de Volksgezondheid en dank vooral ook aan het actief optreden van Dr. de Groot e« het gemeente bestuur is de ziekte tot een wijk be perkt kunnen blijven. De kosten voor het bouwen van de barak hebben bedragen f 431 21, voor het onderhoud f 582 88, licht f 78.10, ontsmetting f 85.23, afbraak f 102.30, huur aan het Rijk f 141.75. De kosten van vier zieken-zusters hebben f 638.75 in totaal bedragen dokterskosten bedroeg f 371 90. De kosten van de voeding der zieken heeft het Kerkbestuur op zich genomen. Deze hebben bedragen f 737.72. Het Wit-Gele Kruis heeft voor de ziekte bestrijding eenige artikelen aangeschaft ter waarde van f 61.40 en heeft dit voor hare rekening genomen. Gedurende al dien tijd is door de Zusters van het klooster gratis gekookt en door het personeel van den ZEerw. heer Pastoor, zijn de barakken enz. schoongehouden. Aan het slot van het breedvoerig rapport wordt dank gebracht aan het bestuur van het Roode Kruis, aan het gemeente-bestuur voor zijn ijverig ingrijpen en vooral ook aan de Eerw. Zusters die op zulk eene schitterende wijze de verpleging op zich hebben genomen. Hermans. Zondag 27 Januari is de R.K. Werkliedenvereeniging, tellende 120 leden, in vergadering bijeen ge weest en heeft mij toen opgedragen om u, mijnheer de Voorzitter en aan alle leden van het comité hartelijken dank te brengen voor het doortastend en practisch optreden. Dank vooral ook moet ik brengen aan den ZEerw. heer Pastoor en Dr. de Groot die alle gevaar getrotseerd hebben en waaraan het dan ook voor een groot deel is te danken, dat de ziekte zich tot een wijk heeft beperkt. Voorzitter. Ik moet de heeren danken voor de hulde, die ze de Commissie hebben gebracht. Ik wil hier echter aan toevoegen dat, als men aan -het bedanken gaat men dan wel aan het bedanken kan blijven, omdat alle voeren, om alle namen hier te gaan noemen die hebben medegewerkt aan de bestrijding der gevreesde ziekte. Zoowel de inspecteur van de gezond heid, die veel belangstelling aan den dag heeft gelegd, als het Roode Kruis welke direct gratis een brancard be schikbaar heeft gesteld, hebben alles gedaan wat ze konden doen. Ook de Eerw. Zusters hebben onschatbare diensten bewezen. Wij hadden ook particuliere verpleegsters kunnen ^rij gen doch deze waren voor de gemeente te duur. In het begin konden wij geen Zusters krijgen. Alle kloosters waren wij af geweest, maar nergens kon men zieken-zusters missen, overal kreeg ik nul op rekest. Ten slotte ben ik nog eens naar Tilburg geweest en heb daar de situatie toen eens goed uiteengezet. Ik heb er opgewezen, dat de finantieele toestand niet te best is, dat de bevol king over het algemeen uit oppassende arbeiders bestaat die slechts door har den arbeid hun kost kunnen verdienen. Daarop heeft de Eerw. Overste gezegd te zullen helpen. Zes Zusters hadden er eigenlijk moeten komen maar men kon er maar vier missen. Ik wil ook niet nalaten dank te brengen aan de bevolking van de Polder. Er zijn arbeiders met een in komen van f 15.— per week en mis schien nog minder, die wekelijks f 1.— hebben gegeven. Zoo iets moet ten zeerste op prijs worden gesteld. Er is wel eens in den laatsten tijd gezegd, dat er ook in andere gemeen ten voor ons zou zijn gecollecteerd maar dat is niet zoo. Het is waar Dussen heeft een ramp getroffen, maar Dussen zelf heeft dien weerstaan zonder hulp, van welke gemeente ook. Met de Commissie ben ik het eens dat de bestrijding geen plaatselijk maar een algemeen belang is geweest en daarom kan ik met hun voorstel, om bij het Rijk aan te dringen, dat die voor de helft in de kosten zullen te gemoet kornen, wel meegaan. Ten slotte wil ik ook nog een woord van dank brengen aan Dr. de Groot, die zijn uiterste best heeft gedaan en zich zelf niet heelt ontzien. 2. Benoeming van een armmeester. Aan de beurt van aftreding is de heer A. v. Krimpen. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. van Krimpen en P. Braams. De heer van Krimpen wordt met algemeene stemmen herkozen 3. Vaststelling voorschot Bijzondere Lagere scholen art. 101 der L.O. Wet). Van de R.K. BijzondereMeisjesschool in Wijk B. is het verzoek ingekomen een voorschot te mogen ontvangen van f 658 35. De kosten voor de leerlingen aan de openbare school bedroegen in het afgeloopen jaar f 8.74 per leerling en waar het gemiddelde aantal leerlin gen 60 is geweest, kan het bestuur slechts een voorschot verleenen van f 419.52. Burg. en Weth. stellen voor niet op het verzoek van het schoolbestuur in te gaan, maar het bij de wet voor geschreven bedrag uit te keeren. Aan de school in Wijk A. zijn ge middeld 95 leerlingen geweest uitge keerd wordt nu f 664.24. Aan de meisjesschool in Wijk C waren 121 leerlingen wordt f 849 53. Aan de R K. Jongensschool in Wijk C waren 112 leerlingen wordt f 788.53. 4 Bijdrage bouwkosten transformator station. De Voorzitter deelt mede, dat deze zaak door Burg en Weth nader onder het oog moet worden gezien en zou daarom willen voorstellen deze kwestie tot een volgende vergadering aan te houden. De heer van Dijk meent, dat de P N.E M. niet vrij uitgaat. Zonder machtiging van den raad heeft ze op de Baan een transformator huisje ge bouwd en nu gaat het z.i. niet aan, dat de gemeente daarvoor moet betalen. Dat is een kosten van f 17 000, die men weer op den kap van de gmeente schuift. De heer Middelkoop, kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. om deze aangelegenheid aan te houden, vereenigen. Voorzitter. Al koopen wij het nu voor een groot gedeelte af. dan blijft het toch nog het eigendom van de P N.E M. Van de Koppel. Ze hebben den grond gratis gehad. Voorzitter. Ja. dat kwam omdat er was gezegd dat, als er veel aanslui tingen zouden komen er een transfor matorhuisje gezet moest worden en omdat we dat hoekje grond voor heel weinig of geen geld konden krijgen, is dat toen gekocht. Van Dijk. In geen geval zou ik direct op alles wat de P. N. E. M. doet maar ja en amen zeggen. Ik zou die zaak eens goed uitzoeken. Voorzitter. U zou dus een procedure willen gaan voeren. bantsche Van Dijk. Neen, dat nog niet, maar heeft hij ik zou de zaak eens goed onderzoeken wisseld. en dan niet bij de P.N.E.M, gaan om Het is inlichtingen, maar elders. Ik zou een ring een rechtskundig advies inwinnen. Voorzitter. Burg. en Weth. willen een en ander ook nog eens onder zoeken en daarom stellen ze voor deze kwestie tot een volgende vergadering aan te houden. Inmiddels kunnen wij eens informeeren bij den Nederl. Bond van Gemeenten. Dit lichaam moet ons toch ook nog inlichtingen verschaffen over de administratie die wij een vol gend jaar zelf gaan voeren. Van Dijk. Een dergelijk advies zal niet zooveel kosten. Voorzitter. Men moet een technisch onderlegd persoon kunnen vragen. Een advocaat zal zich daar ook doorlaten inlichten Maar laat ons eerst het advies van den Bond van Nederl. Gemeenten afwachten. Van Dijk. Ze zijn daar dat transfor matorhuisje gaan bouwen zonder dat er ooit een raadsbesluit is gevallen om zulks te doen. Na nog eenige discussie wordt be sloten eerst het advies van den Bond van Nederl. Gemeenten af te wachten. De heer T. v. d. Pluijm merkt op dat, ware er op de Baan meerdere aansluitingen gekomen, het niet zoo erg zou zijn geweest dat daar een transformatorhuisje was gebouwd. Van Dijk. Dat is iets anders. Maar wij moeten het recht van de gemeente zoolang zoeken als we kunnen. Voorzitter. Als men wil gaan proce- deeren, dan moet men daar eerst de goedkeuring van Ged. Staten voor hebben. Voorzitter. Nog is een adres inge komen van de Landarbeldersstichting om aari^B. van Dalen f2000 hypotheek te verleenen op een door hem te bouwen huis. Van Dalen wil gaan bouwen op een aan den Keizersweg gelegen perceel, bij Schouten. Aan gezien aan alles is voldaan, geloof ik niet dat er eenig bezwaar tegen kan bestaan. In Mei wil hij het huis klaar hebben en daarom zou hij gaarne zien dat in deze vergadering een besluit wordt genomen. Het is voor de nog niet om te veel grond moeten M. v. d. Pluijm. meeste menschen bouwen, wijl ze te koopen. Voorzitter. Ja, de commissie moet nog eens in vergadering bijeenkomen. Met algemeene stemmen wordt be sloten f2000 hypotheek te verleenen. Hermans. Het behoeft geen betoog, mijnheer de Voorzitter, dat men bij ons zeer belangstellend is voor eene betere watervoorziening. Niet alleen de werkman, maar ook de boeren zullen, als men er zoo eens over spreekt aansluiten. Mijn vraag is nubestaat er gelegenheid dat in de toekomst water van een waterleiding zal komen Voorzitter. Op het oogenblik moet de gemeente jaarlijks aan het electri- citeitsbedrijf een tekort van f 7000 betalen. De belasting is hier dan ook hoog. Weliswaar zijn er plaatsen waar de belasting nog hooger is, maar het is toch niet wenschelijk om deze nog hooger op te voeren. Wij doen alles wat tot bezuiniging kan leiden. Zoo is de ultkeering aan de bijzondere scholen weer minder dan een vorig jaar en zoo moeten we zoetjes aan zien dat we er weer komen. Dussen alleen kan nooit voor een waterleiding zorgen, daar zijn de exploitatiekosten veel te hoog voor. Op het oogenblik weten we nog niet wat het Rijk wil doen, doet die wai in deze richting, dan zal de gemeente ook wel doen wat ze kan doen. Erg gemakkelijk moet men er niet over denken, want als de menschen voor dat water nog eens een gulden of zes of acht moeten gaan betalen, zal je gauw wat hooren, vooral hier in Dussen waar ze goed water hebben en zoo gewoon zijn het voor niets te hebben. Hermans. Ik weet wel dat de finan tieele toestand op het oogenblik alles behalve rooskleurig is en daarom dring ik er niet op aan dat het nu moet gebeuren. Mijn bedoeling is alleen maar dat de aandacht op deze )elangrijke zaak blijft gevestigd. Moge- ijk dat het Rijk hierin eens ten goede comt, ik weet het niet. Ik verlang het onmogelijke niet. Hier in Dussen zijn er ook die aanstonds zullen aansluiten, dat weet ik wel. Voorzitter. Dat toezeggen van te zullen aansluiten, daar schieten we niet veel mee op, dat hebben we met de electriciteit gezien. M. v. d Pluijm. Het water bij ons is slecht, dat is zoo en zoo gauw als 't kan moet daar verandering in komen, maar om daarvoor de belasting te ver- hoogen gaat niet, want die is toch al veel te hoog. 't Is voor veel menschen niet meer om op te brengen. Leemans Daar is niet aan te denken om dat te gaan doen. De Voorzitter merkt op dat hij met de burgemeesters uit de omliggende gemeenten al meermalen over deze aangelegenheid heeft geconfereerd. Ook met den Directeur van de Westbra- Waterleiding Maatschappij hierover van gedachten ge- hem bekend dat de Regee- kaart heeft laten teekenen waar overal een waterleiding kan wor den geëxploiteerd en daar is deze streek en Heusden ook bij. In die richting zal men een oplossing moeten zien te krijgen. Zou men aan een ingenieur om advies vragen, dan doet men toch maar een sprong in* het duister en daar is hij bang voor geworden. Leemans. Je moest het kunnen ruilen, een waterleiding voor het electriciteits- bedrijf. Voorzitter. We hebben eens geleerd en zijn zoodoende in het vervolg wat voorzichtiger. Middelkoop. Het is noodig en nuttig, daar ben ik van overtuigd, maar ge loof maar gerust dat als er waterleiding is, 70°/o van de arbeiders nog niet aansluiten als dat geld kost. Voorzitter. We zullen dus maar een afwachtende houding aannemen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. ""^~^BUÏTËNLAND. Volgens de telling van 31 Decem ber 1925 was Milaan de grootste stad van Italië, op den voet gevolgd door Napels. Rome is de derde in de rij. Er zijn 18 steden met meer dan 100.000 inwoners en welMilaan 877.543, Napels *857.729, Rome 757 983. Genua 588 233, Turijn 516704, Palermo 423.998, Catania 270998, Florence 253.513, Triest 248. 524. Bologna 221.282, Venetië 200.960, Messina 182.314, Bari 145.568, Liverna 118,962 Padua 117.549 Ferrare 112.950, Taranto 107 009 en Brescia met 102.030 inwo ners. BINNENLAND. Hettotaal-bedrag der bij de Algem. Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland ingekomen gelden bedraagt thans, na de 34ste verantwoording,f2.541.401.l9j Naar wij vernemen, houden de" moeilijkheden, waarmee Mr. Limburg bij de vorming van een kabinet te kampen heeft, in hoofdzaak verband met zijn verklaarbaar verlangen, niet slechts de departementen aan hoofden te helpen, doen voor de onderschei dene departementen geschikte en voor hun taak berekende ministers voor te kunnen dragen. De moeilijkheid, die hieruit voortspruit, wordt dan nog verhoogd door het feit, dat Mr. Lim burg behalve den heer De Geer, nog gaameenkele andere rechtsche ministers aan zijn kabinet wenscht te verbinden. Eenige jongen officieren beneden de 29 jaar kunnen overgaan naar de admi nistratie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. De opleiding van hen, die voor het nieuwe ambt geschikt worden bevonden wordt door het rijk bekostigd. Door een te IJmuiden binnengeko men vischkotter is gerapporteerd, dat men tusschen Zandvoort en Scheve- ningen met het net bleef vastzitten achter een voorwerp, dat over eenigen afstand werd meegesleept. Doordat het net scheurde, kon men het voorwerp niet boven water krijgen. Van de vondst is mededeeling ge daan aan de bevoegde autoriteiten, omdat men meent te mogen aannemen, dat het net is blijven vastzitten aan het sedert eenigen tijd vermiste en vermoedelijk in de Noordzee gezon ken militaire vliegtuig. Gisteravond heeft het koninklijk zilveren echtpaar haar entrée joyeuse gemaakt in de residentiestad. Duizen den en duizenden stonden langs den weg geschaard, om het koninklijk echtpaar toe te juichen. Op het station sprak de burgemeester mr. Patijn de koninklijke familie toe en verwelkomde haar namens de Hagenaars, waarop de koningin en prins Hendrik ant woordden. In een open galarijtuig reed de ko ninklijke familie langzaam naar het paleis. Toen de vorstelijke personen voor het paleis uitgestegen, werden zij be groet met het spelen van het „Wilhel mus". Eeri daverend hoera steeg op toen even later de balkondeuren wer den opengeworpen en de koningin, de prins en de prinses naar buiten traden. Het gemeentebestuur trad daarna naar binnen om H. M. de portretteeke- ning van Prinses Juliana, vervaardigd door Willem van Konijnenburg, met het album met handteekeningen van de deelnemende vereenigingen aan te bieden, benevens een eenvoudige bloemenhulde van het comité. Daarna vertrok de koninklijke familie in auto's naar de Groote Kerk, waar tal van autoriteiten aanwezig waren, o.a. ook de in ons land vertoevende Indische Prinsen. In de kerk werd een grootsch en schitterend muziekfeest uitgevoerd, waarna de koninklijke familie naar het paleis terugkeerde. Het huldeblijk van het Oranje- comité 1926, bestaande uit een schil- derij van de koninklijke familie, zal

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 2