Dt ECHO VAÜ Htï ZUIOEN Voor den Watersnood. Schrale Wind No. 14. Woensdag 17 Fobruari '26. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 Febr. 1926. Bij onze Redactie alsnog ingekomen Als wij zitten in nood hebben wij ook graag een stukje brood, Feestavond Visschersvereenl- ging Vischlust f 10.16 Gecollecteerd op het bal bij A. van Berkel 11. Maandag f 5.65 Buitenlandsche deelname. Door tusschenkomst van de firma Van lersel, Witlox Co„ alhier werd aan ons ter hand gesteld 'nchèque van 1000 francs namens den heer Durio Secpndo te Turijn, (voorzitter van de Kamer van Koophandel), om dit be drag uit te keeren aan het Huisvestings comité dat zich belast met de leni ging van den Watersnood der zwaar geteisterde plaatsen in Noord-Brabant en Gelderland. Gaarne maken wij onder dankbe tuiging melding van dit bedrag, wegens het sympathieke schrijven dat deze gift vergezelde. Durio Secondo, Milaan frs. 1000 KATHOLIEKENDAG WAALWIJK. In ons vorig nummer hebben we alleen in de editie voor Waalwijk «nog bet heugelijke nieuws kunnen mede- deelen, dat met goedkeuring van Mgr. Diepen besloten was den diocesanen Katholiekendag in het a.s. najaar te Waalwijk te houden en dat tot Voor zitter was benoemd de Edelachtb. Heer E. C. Moonen en Secretaris de Heer Mathieu van Loon. Het is voor onze plaats eene groote onderscheiding, waar tot dusverre al leen steden als 's-Bosch, Nijmegen, Til burg, Eindhoven enz. daarvoor werden aangewezen. Ook aan den Voorzitter en Secretaris onze gelukwenschen met döze eervolle benoeming tot leiders van dit groot gebeuren, dat voor onze gemeente op verschillend gebied van zeer groote beteekenis zijn zal. Bernard Verhoeven. De serie lezingen, dezen winter Ie Waalwijk georganiseerd, de belang stelling die ze ondervonden, moge het bewijs zijn hoe welkom ze den Waal- wijkers waren zal a.s. Vrijdag be sloten worden met het optreden van Bernard Verhoeven, die tot voorwerp zijner lezing zal nemen Nederland's grootste dichteresHenriëtte Roland Holst-van der .Schalk. Op verzoek van 't comité wil ik gaarne den eminenten spreker van a s. Vrijdag met 'n paar woorden lot u inleiden. Bernard Verhoeven, die nog slechts den leeftijd van 28 jaren bereikt heelt, is geboren en woonachtig te Arnhem. Reeds op zeer jongen leeftijd debuteerde hij met een bundel verzen„Van Schijn en Schemer". r- Na deze eerste intrede in de Ned. Letterkunde ver overde hij er zich al spoedig eene vooraanstaande plaats door nog andere verzen-bundels, die den eersten volg den, maar vooral door zijn letterkun dige studiën en critieken, die hij in de Tijdschoten publiceerde. Het is verbazend, wat deze jonge man al gewerkt heeft. Van hem zijn in boekvorm verschenen „Van Schijn en Schemer", „Verzen", „De Voorhof", „De Pelgrim", „De Zielegang var Henriëtte Roland Holst", terwijl ir. voorbereiding is een „Bloemlezing ui de Katholieke Dichtkunst van 1880 tot heden". Daarbij mogen we aanmerken het Bijbelsch drama „Mirja", meer malen reeds vertoond en de niet te tellen artikelen in week- en maand bladen. Bernard Verhoeven is geruimen tijd de litteraire medewerker geweest var< „Het Centrum", waarin hij eiken Zater dag zijne stud'ën publiceerde. Te gelijkertijd heeft hij meer dan een jaar de litteraire rubriek der „Nieuwe Eeuw" verzorgd, op eene wijze die de aan dacht trok van geheel litterair Neder land en alom ten zeerste werd ge prezen. Dit werk heeft hij moeten vaarwel zeggen in den zomer van 1925, toen hij werd aangesteld tot hoofd redacteur van een te Arnhem ver schijnend dagblad. Hij heeft mede gewerkt en doet het ten deele nog aan de tijdschriften „De Beiaard" z.g.f „Boekenschouw", „Roeping", „De Ge meenschap", „De Witte Mier", „Op gang" enz. Bernard Verhoeven beschikt over 'n zeer vlotten en bloemrijken stijl er over 'n uitgebreide litteraire kennis, waaraan hij een doorgaans zuiver critisch inzicht paart. Een zijner bekendste studiën is de studie over de communistische, onge twijfeld Nederland's grootste dichteres: Henriëtte Roland Holst, indertijd ir. „de(n) Beiaard" verschenen. Deze studie is vorig jaar in boekvorm uit gekomen bij Boosten en Stols te Maastricht onder den titel: „DeZiele gang van Henriëtte Roland Holst". Over deze dichteres zal Bernard Verhoeven ons a.s. Vrijdag komen spreken. Hij zal ons 'n diep inzicht geven in de geestesgesteldheid en in de werken dezer communiste, wier groote gaven ons reeds zooveel schoon heid brachtenmeerdere harer verzen zal Verhoeven ons door zijn voordracht doen genieten. We twijfelen er niet aan, of deze avond zal een waardig slot zijn van de litteraire bijeenkomsten, waarmee 't ijverig comité ons dezen winter verraste. Bernard Verhoeven toch is niet alleen schrijver, maar ook spreker. Op talrijke plaatsen in ons land trad hij reeds op. vorig jaar o.a. met de zeer belangrijke lezing: „De weg naar God in de hedendaagsche litteratuur". In 1925 heeft hij ook, daartoe aangezocht, een tournée gemaakt door Vlaanderen, waar hij veel succes mocht oogsten. Ook als tooneelspeler deed hij zich kennen in de openlucht-spelen te Arnhem, die onder zijne leiding stonden en waarin hij zelf een der hoofdrollen vervulde. B. Vrijdagavond ten 7 uur had in de zaal van den Gildenbond eene bij eenkomst plaats van leden van het Wit-Gele Kruis ten einde een comité te benoemen, dat maatregelen zal treffen om het 12'/2 jarig bestaan van het Wit—Gele Kruis te herdenken. Ongeveer half acht nam de heer W. Eibers, voorzitter van het voorloopig comité het woord en drukte er zijn spijt over uit, dat zoo weinigen zijn opgekomen om blijk van belangstelling te geven. Echter zou men toch trachten te bereiken wat men zich heeft voor gesteld nl. het benoemen van een comité dat verder voor de huldiging en wat daarmede in verband staat, zal zorg dragen. De heer J. Leijtens meende dat het voorloopig comité bewijzen heeft ge geven sympathiek tegenover de zaak te staan en derhalve stelde hij voor deze heeren als comité-leden te benoemen. Met dit voorstel konden alle leden zich vereenigen. De heer J v. Eijkelenburg stelde voor den heer M.A v Liempt. Gemeente- Secretaris en Voorzitter van Waalwijks Belang in het bestuur zitting te doen nemen, waartoe bij acclamatie werd besloten. Het bestuur werd daarna als volgt samengesteld M. A. van Liempt, voor zitter, W. Eibers, vice-voorzitter, J.v.d. Geld, secretaris, G. v. Huiten, penning meester en leden v Eijkelenburg A. Leijtens, H. Maas en E. Schambergen. Na eenige bespreking werd besloten met het bestuur van het Wit—Gele Kruis te confereeren ten einde te ver nemen welke plannen dit bestuur zich heeft gevormd over een te houden tentoonstelling. Algemeen was men van gevoelen om, zoo het gewenscht is een tentoon stelling te houden, daaraan een wel- dadigheidsbazar te verbinden. In een hedenavond te houden ver gadering zullen de verschillende plan nen nader onder het oog worden gezien, waarvan wij in ons volgend nummer mededeeling hopen te doen. Ingezonden Mededeelingen. Door den schralen wind wordt de huid van handen, gelaat en lippen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met 30 60-90 ct PUROL Naar wij vernemen heeft het he- stuur van. de Slagersvereeniging aan Burg. en Weth. gevraagd een confe rentie met dezen te mogen houden, ten einde over 't bouwen van een abattoir gegevens te kunen verstrekken. Deze conferentie zal Donderdag v.m. worden gehouden. DE VERLOREN ZOON. 't Was een goede gedachte van de Tooneelvereeniging „Liefdadigheid door Kunst" om bij gelegenheid van haar derde lustrum iets op te voeren dat ver uit zou gaan hoven wat men doorgaans van dergelijke dilettanten te hooren krijgt. En hare keuze is daarbij eene zeer gelukkige geweest, want het Bijbelsch dramatisch spel „De Verloren Zoon" van W. Smulders R. K. Pr. is een zeer hoogstaand tooneelwerk. De opvoering daarvan echter stelt zeer hooge eiscfien aan spelers, too- neeldécor, costumeering, enz. en vor dert voor alles een hoogst bekwame, onvermoeide leiding. Dat „Liefdadig heid door Kunst" onder de zeer deskun dige leiding van Kapelaan v. Berkel het heeft aangedurfd om een dergelijk werk op te voeren, getuigt reeds van veel energie, van ernstig pogen om het tooneel op steeds hooger peil te bren gen. En het moet voor den ëerw. leider en het voortvarende gezelschap wel een groote voldoening zijn dat hun sympathiek streven met zooveel suc ces is bekroond geworden. Want een groot succes is het gewor den zoowel om de keurige verzorging en uitvoering van het stuk zelve, als om het zeer drukke bezoek (beide avonden een volle zaal). Een nadere uiteenzetting van het stuk te geven, achten wij na het des kundig artikeltje van de hand van ka pelaan v. Berkel in ons vorig nummer opgenomen, overbodig; overigens mag de strekking van den zin-rijken para- hel van „De verloren Zoon" die den schrijver de stof van dit werk ver schafte, algemeen bekend worden ge acht. Er was in alle opzichten de meeste zorg aan deze opvoering besteed. De decoratie van het vergrootte tooneel, naar ontwerp en onder toezicht van architect Valk daargesteld, was geheel passend hij het stuk en zeer kunstig doch sober en strak van lijn. Ook de costuums afkomstig van het bekende magazijn Schippers te Rotterdam wa ren uiterst zorgvuldig gekozen, terwijl de uitstekende grimeering, die bij den eerw. broeder Sephas in deskundige handen was, de zeer kunstzinnige regie van dit stuk voltooide. In juisten snit en lijn en goeden, smaak als dit was aangebracht, kon de uiterlijke verzorging gerust af genoemd worden. Ook de uitvoering door de spelers, we zeiden het reeds, verdient allen lof. Wat een studie, en opoffering moet het zoowel aan leider als aan spelers ge kost hebben om het zoover te brengen. Al telde de tooneelclub onder hare leden vele geroutineerde spelers, 't was toch in elk geval een grooten overgang voor hen van de gewone spreekwijze naar de strakke en toch soepele ge dragenheid van het rhytme, waarme de haast alles in dit stuk moet worden gezegd. Dit vormt een groote moeilijk heid, die echter door de meesten, den een beter den ander minder, overwon nen is. Een verrassing inogeft we wel zeggen was in dit opzicht het spel van den heer Jan Klerx Hzn., die voor het eerst hier medespeelde, als „Aser" vriend van Enam en die eiken bezoe ker in bewondering bracht door het keurige rhythine in zijn uitspraak, zijn z.g. kleuren-met-de-stem en zijn juiste articulatie. Dit deed hem met zijn rus- stige stijlvolle dictie terecht op den voorgrond treden. De hoofdrol „Hamul" jongste zoon van Helon was bij den heer M. Thijs- sen in goede handen. Zijn veeleischen- de rol speelde hij op bewonderens waardige wijze, met soepel gebaar en veel gevoel. Hij typeerde zeer juist den naar vrijheid en lusten hakenden los bol, evenals den berouwvol terugkee renden zoon. „Enan" broeder van Hamul werd vertolkt door den heer C. Mol uit wiens geheele optreden zijn spelroutine sprak. Hij speelde eveneens met veel gevoel en met'de noodige passie en dictie. De heei( W. v. d. Mee, als Nahasson, hofmeester van Helon gaf niet minder keurig spel te zien, terwijl ook van hem het zuivere rhythine in uitspraak en juisten toonval te roemen vielén. De soberheid van gebaar en onder danigheid in loon welke zijn rol eigen waren kwamen zeer juist tot uiting. De rol van „Sared" broeder van Na hasson was bij den* heer Fr. de Vries in goede handen. Hij bleek zijn lange rol volkomen meester en paste zijn spel zeer goed bij dat der hoofdpersonen aan. De heer Fr. Schilders vervulde den rol van Helon, de grijze herdersvorst en was een zeer goede uitbeelding van een eerbiedwaardigen afgeleefden grijsaard, die trots het verdriet dat zijn jongsten zoon hem aandeed, dezen toch weder vol liefde vergeeft en lot zich neemt. Een rol welke bijzondere eischen stelde was die van „Musi", slaaf van Helon, later Hofmeester van Hamul, welke door den heer J. Lombarts werd vervuld. Op onverbeterlijke wijze ty peerde hij den valschen huichelaar die kroop voor zijn meester en hem onge merkt hestal. Nog enkele ondergeschikte rollen waren aan de heeren C. Verhoeven. E. de Vries, M. v. Iersel, B. Hoevenaars, M. Leyten, H. Schilders en M. Pullens toevertrouwd, die zich allen uitnemend hij het spel der hoofdpersonen Wisten aan te passen. Het geheel vormde een zeer indruk wekkende vertooning met vele ontroe rend schoone momenten en schilder achtige lafereelen; het talrijke publiek was beide malen ten hoogste voldaan. Te betreuren valt het dat er vooral den eersten avond onder het publiek enkele personen waren die door hun geklets en spotgelach soms zeer sto rend waren, waardoor ze bewezen niet het minste begrip van iets werkelijks schoons te bezitten en met hun dom heid ook hunne onkieschheid demon streerden. Laat het politietoezicht in deze gevallen eens een waarschuwend voorbeeld stellen. Wij wenschen de tooneelvereeniging geluk èn met haaif 15-jarig bestaan èn met het succes van deze opvoering, van welk succes een groot deel toe komt aan den onvermoeiden leider ka pelaan v. Berkel en diens helpers ar chitect Valk, Broeder Sephas en niet te vergeten den souffleur Chr. Thijs- sen. Het vastenavond concert der Lie dertafel „Tot Bloei der Toonkunst" Zondagavond gegeven slaagde uitne mend. Niettegenstaande aan ontspan ning op elk gebied in deze dagen zooveel geboden werd, mocht deze uitvoering zich in een flinke belang stelling verheugen en het publiek heeft een zeer genotvolle avond door gebracht. Vooral het optreden van den humo rist A. van Keulen uit Tiel heeft veel tot hel succes bijgedragen. Hij heeft aan de hooggespannen verwachtingen ten volle beantwoord en ophoudelijk de bezoekers doen schudden van het lachen. Hij voerde een uitgezocht pro gramma op waarbij hij zich kenmerkte als een bijzonderen karakter-humorist, beschikkende over een zuivere stem, een uitstekende voordracht en een uitgebreid repertoire. Hij was dan ook niet karig met zijn toegiften evenmin als het publiek dit was met het applaus. De Liedertafel voerde de verschil lende koren ook op sublieme wijze uit, en bleek uit haar oud repertoire een zeer goede keuze te hebben ge daan Bij elk nummer klonk 'n langdurig applaus Onder de pauzen zorgden de jon- gejuffr. Jo van Heesch of den heer L. v. Cromvoirt Lzn., met enkele opge wekte pianonummers er voor dat de gezellige stemming er in bleef. In zijn sluitingswoord herdacht de voorzitter, de heer W. v. Heesch, ook het Zilveren Huwelijksfeest der Ko ningin en werd op zijn verzoek door de zangers en alle aanwezigen staande uit volle borst het Wien Neerland's bloed gezongen, wat een waardig slot aan dezen avond was. Zondag en Maandag kregen we in Musis Sacrum een herhaling van „Rose Marie" door de operette-ver eeniging T.A.V E.N U. Een vorig maal hebben we dit werk en zijne uitvoering aan een breedvoerige bespreking onder- worpen, zoodat wij ditmaal met een enkel woord kunnen volstaan. Dat enkel woord kan alleen zijn een woord van grooten lof voor de wijze, waarop T.A.V.E.N.U. het eiken avond talrijk opgekomen publiek heeft doen genieten in elk opzicht. Zoowel zang als spel en niet minder de keurige begeleiding door het Waalwijks Sym fonie Orkest waren ineen woord af en ook aan ensceneering, belichting was de uiterste zorg bestemd. Het waren een paar prima uitvoeringen waarop onze plaats trotsch kan zijn Wij zou den durven vragen, waar is een plaats van dergelijke grootte, die dergelijke kunst uiting aandurft en tot zulk een schitterend resultaat weet te brengen. Alle eer en hulde aan den onvermoei den directeur, de solisten en 't koor, maar niet minder aan ons symfonie orkest aan dit komt mede een groot deel van 't succes toe. De uitvoering gisterenavond dooi de tooneelvereeniging D. V. S. V. in de zaal van de R. K. Werkliedenvereeni- ging gegeven, is voor deze vereeniging een groot succes geworden. Toen de heer F. Smolders met een enkel woord van welkom de hijeen- komst opende, was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Opgevoerd werd „De verloren Erfe nis of Eerlijkheid beloond", een oor spronkelijk blijspel in drie bedrijven. Er werd over het algemeen uitmun tend spel geleverd, terwijl daarenbo ven ook aan de aankleeding zoowel van tooneel als personen alle zorg was besteed. Zonder uitzondering gaven alle di lettanten goed spel te zien. De heer P. Kelder, die de rol van oud boertje vervulde, was in deze voor hem zoo geknipte rol zelfs bijzonder goed te noemen. Aanhoudend heeft hij de aan wezigen onbedaarlijk doen, lachen. Tot slot van dezen vroolijke avond werden door het duo de Graaff-v.d. Griepdt nog eenige duetten voor ge dragen, waarvoor ze een welverdiend applaus in ontvangst hadden te ne men. In hotel Verwiel hield de afdee- ling van den R K. Bond van Handels- Kantoor en Winkelbedienden St. Fran- ciscus van Assisië een vrij goed be zochte vergadering. Na opening der bijeenkomst door den voorzitter den heer J. C. L. van der Geld en verwei koming der leden werden de notulen der vergadering van 19 November voorgelezen die ongewijzigd werden goedgekeurd. Na enkele besprekingen over de ingekomen circulaires werd een nieuwe voorzitter gekozen in plaats van den heer van der Geld die zijne functie nederlegt. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer Duijvelaar. Besproken werd de feestvergadering die op 6 April zal gehouden worden Tot het houden eener redevoering wordt de heer Huiterding, penning meester van den Bond uitgenoodigd, terwijl de leden aangespoord worden zelf tot het welslagen van den feest avond mede te werken. In de 'n vorige week gehouden bestuursvergadering der Afd. Waalwijk van den N C B. werd tot voorzitter benoemd de heer H. Klijn en tot vice- voorzitter de heer J. v. Loon. De overige bestuursfuncties bleven onge wijzigd. Voor de afdeeling paarden- verzekering werd tot voorzitter gekozen de heer W. Schilders, tot secretaris de heer J. v. Loon en tot schatters de heeren H. v. Huiten, P. Ijpelaar en A Baaijens. Binnen een maand zal wederom eene algemeene ledenvergadering worden bijeengeroepen. Maandag jl. herdachten de heeren L. v. d. Geld, G. v. Disseldorp en J. v. Disseldorp het feit dat zij vóór 25 jaren bij de firma O. A. Donkers, alhier in dienst traden. Zij werden dien dag door hun patroon hartelijk gecom plimenteerd en ontvingen als bewijs van waardeering een geschenk onder couvert De heer S. alhier die 1.1. Zaterdag met z'n familie per auto naar Amster dam reed, had nabij Breukelen het on geluk, doordat hij bij 't dichttrekken van 'n portier 't stuur niet voldoende in handen had, tegen een boom te rij den. De bijna nieuwe auto werd ernstig beschadigd, terwijl de heer S. nog al eenige blesuren in z'n aangezicht op liep; de verdere inzittenden kwamen met den schrik vrij. Door bereidwillige personen werd de familie S. verder naar Amsterdam gebracht. VACHELEDERCURSUS. Voor den korten cursus in Vaclie d.i. vatleder bereiding, die met 11 Februari aan de Rijksschool begon, is de belang stelling in looierskringen zeer bevre digend, maar vanuit Waalwijk en naaste omgeving kwam zeer tot onze teleurstelling niemand opdagen. Het aantal deelnemers aan dezen cur sus, die 2 a 3 maanden zal duren en gegeven wordt 2 middagen in de week, bedraagt op het oogenblik 16, terwijl a.s. Donderdag er waarschijnlijk nog vier deelnemers bijkomen. De 16 deelnemers zijn als volgt te verdeelen naar de plaatsen vanwaar ze komen Rijen 7, Oosterhout 3, Dongen 2, Riel 2, Loon op Zand 2. De 4 waarmede wij in gesprek zijn komen uit: Gilze 3 en Bavel 1. De leeftijd der deelnemers varieert van 2039 jaren. Het is wel merkwaardig, dat de cur sussen steeds leerlingen trekken, die buiten de lesuren nog vele uren moeten verletten, om er aan deel te nemen, ter wijl zij, die de gelegenheid om hun kennis te verrijken zoo gezegd in den schoot geworpen wordt, zich afzijdig meenen te moeten houden. Het schijnt wel alsof de belangstelling voor de cursussen omgekeerd evenredig is met de moeiten, die men zich daarvoor moet getroosten. De Directeur, Van der Waerden. DRUNEN. In de Zondag gehouden algemeede vergadering der tooneelclub „Entre Nous" werd het bestuur als volgt samengesteld J. H. Velthuijzen, voorzitter; J. Veltman, secretaris en J. Ijpelaar, bestuurslid. De vergadering had een geannimeerd verloop en droeg een eenigszins feestelijk karakter. Onze Ed. Achtb. heer burgemeester Mr. H. J. M. Loeff, is met een maand verlof naar het buitenland- Wethouder A. v. Spijk, zal gedurende dezen tijd zijn plaats als loco-burge meester innemen. Wij vernemen dat definitief is besloten een voetbalveld aan te leggen fusschen het patronaat en den tuinvan den ZeerEerw. heer Pastoor voor de voetbalclub gevestigd op het jongens patronaat. Hiermede zal in een lang gevoelde behoefte worden voorzien. (Prov. Crt.) NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 17 Febr. '26. Op de scheepswerf werd te water gelaten stalen Rijnschip„Plus Ultra", gebouwd voor de gelijknamigeN V. te Rotterdam. De afmetingen zijn 67 M bij 8.20 M., bij 2.31 M. bij een laadvermogen van 910 ton. Bovendien werd de kiel gelegd van een dito schip voor Duitsche rekening. Door B. en W. is benoemd tot hoofdman der Brandweer de heer P. Schmichusen. Door de koffiehuishouders is den Raad verzocht in te trekken het ver bod van verkoop van sterken drank in RED. F.LSIIOUT. Maandagavond gaf de Mauncntoo- neelvereeniging, niet medewerking van de fanfare eene Vastenavonduitvoering in de zaal van het Jongenspat ronaat. Er werden twee tooneelstukjes opgevoerd, ter wijl de Fanfare afwisselend eenige mooie num mers ten beste gnf. Het eerste „Flips en Flaps", kluelit in een bedrijf werd door de jonge krachten tier vereeniging afgespeeld. De 1014-jarige leef tijd der knapen in aanmerking genomen, liep het gebeuren vrij vlot van stapel en wist de lachlust van het talrijk opgekomen publiek op te wekken. Het tweede „De gewaande burgemeester" werd door do oudere krachten vertolkt. De belachelijke situatieji van den, naar het burgemeestersambt beluste» boer, zijn droog- komische knecht, en zijne gewaande helpers, oogstten een onbedaar lijk lachen. Met de komische voordracht „Om 't jawoord", dat door een der tooneclistcn, die zich ook in het tooneelstuk als een nieuw verdienstelijk lid had doen kennen, en* zich nu ook als humorist ont popte, werd dezen amusanten avond besloten. De weleerw. Heer Breugelmans sprak ook nu weder liet woord van welkom en dank. Zondag gaf de Damestooncclvereeniging inet medewerking van fanfare en Lledertafel eene uitvoering. De fanfare opende met een paar vroolijke mu zieknummers. Bij ontstentenis van den weleerw. Heer Wlllems, onzen geliefden kapelaan, wiens ziekte echter een gelukkige keer heeft genomen, heette de weleerw. Heer Breugelmans de aanwe zigen welkom en twijfelde er niet aan of den be zoekers wachtte eenige uren van hoog godsdien stig kunstgenot, gevolgd door gezonden humor. En waarlijk, liet zang en zegspcl voor negen engelen „De Ilemelsche Altaarwacht", verzen van W. Smulders pr., en muziek van A. Hansen pr., voldeed aan de hooge verwachting. Een metrische proloog leidde de komische handeling in, die in mystiek verbeelden, ons de gestage aanwezigheid «ler hemelsche geesten hij het Eucharistisch Offer zou kond geven. Hierna opende zich het doek en liet tooneel gnf te aanschouwen acht jonge dames in sneeuw witte gewaden, in halfrond gegroupeerd om hun aanvoerder, den martinlen aartsengel. Michael. In lieflijken zang en welklinkende dictie vertolkten zij met harmoniumbegelciding, het Goddelijk Of fer, in Bethlehem's velden begonnen en op Gol gotha's kruin voleindigd. Standen, gebaren, zeg gen en zingen, alles getuigde van volledig inle ven in het weergeven der verschillende episoden uit Jezus' leven waarvan zij beurtelings, jube lend, lenigend of treurend getuigen waren ge weest, terwijl zij' uit doen komen, hoe de engelen wacht ook bij Jezus' huidig liefdemaal steeds tegenwoordig is. In ademlooze stilte werd dit, zeer zeker aller schoonst gegeven spel, aangehoord en een dave rend applaus beloonde de executanten. Na een paar zangnummers van de liedertafel, welke op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd, kwam voor 't voetlicht een klucht in één bedrijf „De kat van juffrouw .Totta", welke een onbedaar lijk lachsucces oogstte, dank zij het vlotte, luchtige spel. Ook „Een mislukte speculatie", blijspel in één bedrijf, was wel geschikt om de even onderbro ken lachbuien weder op te wekken. De rollen waren dan ook zoowel geestelijk als materieel in goede handen; trouwens Elshout's Damcstooneclclub staat hier en in den omtrek be kend, als „het neusjo van de zalm" en zij heeft hanr renonuné ook nu weder gehandhaafd. De weleerw. lieer Breugelmans ten slotte het woord nemende, bedankte de aanwezigen voor hunne goede opkomst en speelsters, zangers en muzikanten voor hunne prestaties, terwijl hij hulde bracht aan den volijverigen regisseur, den heer Priem, wien zeker geen klein aandeel toe komt van het behaalde succes. Op ironische wijze wist de gewijde spreker ook de tendenz der beide blijspellctjeg met het dage- lijksch leven in contact te brengen, hetwelk niet weinig de hilariteit opwekte. Het publiek was talrijk, de zaal was stampvol. Een overtuigend bewijs, dat de Damestooneelclub groote sympathie geniet, niet alleen in liet dorp, maar ook elders.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5