DE ECHO VAN ÜET ZUIDEN Voor den Watersnood. No. 16. Woensdag 24 Februari 1926. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Febr. 1926. Jr. en H. Wiesman werden als zoo danig herkozen. De voorzitter doet daarna eenige mededeelingen, over de reclame week, die aan de verwachtingen heeft voldaan, alsook omtrent den gehouden St Nicolaas-optocht. Er is ons, zoo zegt hij, de opmerking gemaakt, waarom dit niet was uitgebreid tot voormalig Besoijen. Wij hebben daartegen geen bezwaar, maar het is natuurlijk on- Van de Vereeniging van Huis eigenaren te v.m. Besoijen, gestort door den penning meester H. Maijers-'t Hooft f 25 Jaarmarkt te Waalwlfk op nifu™e Gids heeft een zeer goéde pers nl. „dat er maar eens gebroken moest worden met den ouden sleur en wij maar eens uiting moesten geven aan onze gevoelens." Nu er twee partijen zijn die aansturen op verbreking van den band van vaderlandscjie saam— hoorigheid, nu moet onzerzijds maar eens met dien sleur worden gebroken. Nu zijn de toestanden anders geworden dan vroeger en zij die niet gerekend willen worden tot die vaderlands mogelijk de geheele gemeente te nemen. loozen mogen wel eens zichtbaar uiting Men zal 't dan in gedeelten moeten'--- J~ -»»-* i doen en ook de verdeeling der giften wordt dan moeilijker; niettemin wil 't bestuur gaarne gevolg geven aan dit denkbeeld als 't mogelijk blijkt. De Donderdag 25 Februari. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 26 Februari a s. des na middags 7 uur ten Raadhuize, Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging en schorsing van het nieuwgekozen lid H. A. W. Surig. 3. Wijziging van de gemeentebegroo- ting en van de bedrijfsbegrootingen 1926, in verband met daarop door Gedeputeerde Staten gemaakte aan merkingen. voorschot aan de Woningbouwveree niging „Baardwijk" voor den bouw van 8 arbeiderswoningen. 5. Voorstel tot wijziging van de Al- gemeene Plaatselijke Politieverordening 1924. Er wordt o.a. in dit laatste punt voorgesteld 't volgende „Het is verboden op plaatsen, waar een geoorloofde godsdienstige bijeen komst, hetzij een geoorloofde kerkelijke plechtigheid, of een begrafenisplech tigheid of een geoorloofde openbare vergadering wordt gehouden, de stilte te verstoren of teekenen van goed- of afkeuring te geven, of, op welke wijze ook, geraas of beweging te verwekken, of daar te duwen of te dringen. Het is verboden buiten noodzaak op kerkpleineu of in de onmiddelijke om geving van kerken zich op te houden". RedenHet is voor onze gemeente zeer wenschelijk. deze bepaling in de Politieverordening op te nemen, daar hier veel hinder wordt ondervonden door het geven aan den krachtigen band die ons Nederlanders vereeuigt in de ge hechtheid aan vaderland en vorstenhuis. Wij moeten m, i. alles doen om dat waar mogelijk te doen uitkomen. Uw voorstel een bloemencorso is uitnemend zoo ook b.v. 'n volkszangdag volkspelen met enkele concerten. Ik geloof dat met wat goeden wil de fabrikanten wel te bewegen zouden zijn voor dit doel een halve dag vrij te geven; mij is bekend dat looiers gevraagd hadden hun vrijen middag met Vastenavond bij een andere gelegenheid te krijg: n. belangstellenden of Op deze manier kan een algemeen feest worden gevierd op den verjaardag zelf, de verschillende deelen der ge meenten kunnen dan nog na afloop volksspelen organiseeren of i. d Ik denkbeeld gaarne in over (Applaus.) De heer van Gent sluit zich gaarne bij 't gesprokene van den burgemeester aan, maar vindt 't jammer dat men niet één feest maakt en niet zooals in v. B. dat geheel op eigen houtje kinder- Een lid heeft zijn aandeel in de kiosk- feesten e. d. organiseert. Kan men geen leening wederom ter beschikking ge- voeling houden met Koninginnedag, of steld van't bestuur. De voorzitter hoopt dat een onderdeel van de organisatie dat dit voorbeeld een spoorslag voor commissie laten vormen, of een lid van anderen zal zijn en dat de nog in j v.m Besoijen of Baardwijk een plaats in gehad en wordt veel gevraagd. Het plan bestaat de zomerconcerten te geven zooveel dat in 't vermogen der kas is. 't Voorloopig programma spreekt van uitvoeringen van de har monie „St. Crispijn" „De Volharding" te Drunen. „Concordia" Loonopzand, Liedertafel „Oefening en Vermaak" enz. Mogelijk zijn er belanghebbenden die voor dit mooie doel een extra bijdrage over hebben, waarvoor het bestuur zich aanbevolen houdt. Inzake de verlaging van electriciteits- geef dit prijs voor etalage-verlichting is een I weging. 4. Voorstel tot het verleerden van een brief ingekomen van 't gemeentebestuur dat dit niet mogelijk is bij de huidige inrrchting, maar dat een onderzoek wordt ingesteld naar het „vastrecht tarief." portefeuille zijnde 6 aandeeien spoedig zullen worden genomen. -Als gevolg van de bespreking in de vorige algemeene vergadering zou in 't voorjaar een etalage-week worden georganiseerd en heeft het Bestuur aan den pas opgerichten R K.Middenstands bond gevraagd een paar leden voor een eventueel comité aan te wijzen. Benoemd daarvoor zijn de heeren P. Bierlaagh en P. Dekkers, 't Bestuur van W. B. zal uitnoodigen de heeren L. van Adelberg en I. C. Mortier, terwijl nog een vijfde lid moet worden aangewezen. Dit wordt aan 't bestuur van W. B. overgelaten. het bestuur geven. De heer van Zwol vraagt naar aan leiding van het gesprokene door den burgemeester of we hier zitten in een neutrale vereeniging W. B of in een oranje-vereeniging. Hij meent dat er ook rekening moet gehouden worden met degenen die er anders over denken dan de voorlaatste spreker nl.- die voor dergelijke feestviering niets voelen, al zijn ze dan nog geen vaderlandsloozen. De heer-v. d. Lee geeft in over weging iets te doen op het sportterrein, waarbij een mooie tribune staat. De Voorzitter verschillende sprekers beantwoordende, meent dat men het er over eens is dat de weg door den verstoren dpr stilte tiidens bedoeling 'S de heeren ZOO j ei u»ci cciio io uai uc weg uuui ucu godsdienstoefeningen e d sPoedi8 mogelijk bij elkaar te roepen burgemeester aangegeven inzake de (Zou het niet moeeliik ziin oDenbare 0m deze aar)geIeëenhe,d ln leiden,viering van't Koninginnefeest, de goede mudek-uüvoèri^en hier in te las I f00da! com'^ verder zelf de zaak is, n.l. te trachten een algemeene schen. De liefhebbers van muziek llf.'ÜL"i fees'vleri^g- sPeciaal ™°.f de""deren worden meermalen door het winkeliersbelang geldt en op tal van j te organiseeren, met desgewenscht der aankomende jongens, kinderen i pla?,sen.' waar 200 iels u."ne,ne!,d is i volksspelen op verschillende plaaisen, zeer gestoord. Red.) In het eerste lid achter het woord I „geleiden" de punt te vervangen door een komma, en bij te voegen„of buiten noodzaak op de trottoirs te sleden." RedenBij sneeuw wordt vaak het verkeer op de trottoirs voor de voet gangers belemmerd door sleden. (Wij veronderstellen dat het gevaar voor de kinderen en de belemmering van 't verkeer op de straat zwaarder zullen wegen dan de hinder die nu de voetgangers ondervinden. Red). a. wanneer in de in het eerste lid van artikel 113 genoemde inrichtingen eene voor het publiek toegankelijke geslaagd, alle gegevens zijn te krijgen: De heer Jos. v. d. Lee wijst er op, dat de vorige keer reductie van gas- prijs gevraagd was maar dat daarvan niets werd gehoord, dat hij de halve gemeente heeft afgeloopen om de winkeliers aan te sporen, maar 't is verschrikkelijk zoo laks- als ze zijn. Maar dan moeten ook de Waalwijkers, als het maar niet het karakter gaat aannemen van een afzonderlijke feest viering. Wat het gezegde van den heer van Zwol betreft, meent hij dat het juist de taak is van het bestuur om uit voering te geven aan de wenschen der vereeniging. Met genoegen heeft hij dan ook kunnen constateertn. dat het ge- beter gesitueerden, in zoo'n week eens sprokene door den heer van Zwol komen kijken en koopen, dan zal de geen bijval in de vergadering heeft auto van V. D een beetje minder j gevonden. komen rijden. j Wij zullen trachten een kinder-optocht De Voorzitter zegt dat er geen betere of bloemencorso te houden met mede propagandist is dan de heer v. d. Lee werking van v.m. B, en v.m. B. Wij heb- om de winkeliers aan te moedigen j ben altijd gepoogd bij feestelijkheden toch reclame te maken en mee te doen. Hij zegt zelf dat de heeren zoo laks gelegenheid tot dansen wordt gegeven zijn. Zou daarin juist niet een oorzaak daarin personen beneden den leeftijd van 18 jaren 4oe te laten b. dat personen beneden den leef tijd van 18 jaren de hierboven ge noemde inrichtingen bezoeken cfzich daarin bevinden gedurende den tijd, dat daarin een voor het publiek toe gankelijke gelegenheid tot dansen wordt gegeven c. gedurende de voorstellingen per sonen, beneden den leeftijd van 16 jaren toe te laten in inrichtingen waarin voor het publiek toegankelijke bioscoopvoorstellingen worden gege ven d. dat personen, beneden den leef tijd van 16 jaren, de onder punt c van dit artikel genoemde inrichtingen vorstenhuis aan te kweeken De eeo- bezoeken of zich daarin bevinden ge- nomische toestanden waren oorzaak durende den tijd, dat daarin voor hetdat er niet meer uitbreiding aan kon publiek toegankelijke bioscoopvoor. j worden gegeven. De burgemeester stellingen worden gegeven. jachtte 't ook gewenscht een afzonder- Door Burgemeester en Wethouders lijke vereeniging „Koninginnedag" te kan in bijzondere omstandigheden voor stichten of een afzonderlijke kas voor wat betreft de punten c en d van dit dit feest, om daardoor te bereiken dat artikel, ontheffing worden verleend, j een feest voor de geheele gemeente Reden: Thans verschijnen bij dans- zou worden gevierd. De Voorzitter gelegenheden kinderen van 13 en 14 ™eent daarover nog wel eenige jaar onder geleide van meerderjarigen,iaren zul'en moeren heengaan, waar hetgeen niet strafbaar is als het nietde omstandigheden en feiten uit de bij plaatselijke verordening is verbo- hls!or,e ziin geg.roeid en men steeds liggen dat de auto van V. D. zoo veel hier komt. De heer v. d. Lee heeft zich zooveel moeite gedaan bij z'n collega's met zoo weinig resultaat, denkt hij dan dat het bestuur van W. B. meer succes zal hebben. Als een keurige etalage wordt gemaakt dan moet dat van zelf trekken, dan komen ook de menschen vanzelf, vooral na de hier gehouden opwekking. Konninginne-dag. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur een onderhoud j heeft gehad met den burgemeester, die mededeelde, prijs stellen, dat er meer 't karakter van een kinderfeest aan zou worden gegeven, om daardoor eerbied voor 't den. Hetzelfde geldt voor bioscopen. Bij Kon. besluit van 20 Februari is opnieuw benoemd met ingang van 7 Maart tot burge meester der gemeenten Andel, Giessen en Rijswijk (N -Br.) A. D. van der Schans, secretaris der gemeente Rijs wijk (N.-Br.). Waalwifks Belang. De algemeene vergadering Maandag avond gehouden in Hotel Verwiel, was druk bezocht. De Voorzitter opende met een woord van welkom, speciaal tot den eere saam te werken en willen dat nogmaals herhalen, maar de belangstelling ander zijds is voor onze ver. zeer gering. Wij hopen ditmaal te zullen slagen. Wat het innemen van een bestuurs functie betreft, dat hangt geheel af van de leden. De heer van Gent meent dat het natuurlijk moeilijk gaat, zittende be stuursleden die hun functie goed ver vullen, te laten vallen, maar bij even- tueele vacature kan daarmee toch rekening worden gehouden en overleg kan toch steeds gepleegd worden. De burgemeester zou nog graag moeite zien gedaan om het vlaggen dat hij het zeer zou op op nationale feestdagen te bevorderen dat geeft ook direct een feestelijkaan- zien aan de gemeente. De Voorzitter zal ook deze aange legenheid overwegen, waar het hier niet geldt een gebrek aan vaderlands liefde maar alleen een sleur. De heer van der Lee spreekt over de aangenomen verordening op retri butie-heffing, dat de Voorzitter doet vragen wat belang het heeft daar nu nog over te spreken, waar er bij de behandeling in den raad door "belang hebbenden niet over is gerept en waar het trouwens meer thuis hoort in den Middenstandsbond. De heer v. d. Lee zou gaarne zien dat de winkeliers en Waalwijks Belang den raad verzoeken, daarop terug te komen, althans 't ergste te schrappen. De Voorzitter deelt nog mede dat men bezig is een Prov. Bond voor Ver. v. Vreemdelingenverkeer op te stuit op gevoeligheden. Wij hebben daarover reeds zoo dikwijls gesproken jen pogingen aangewend, maar zonder j resultaat, zoodat wij geen heil ver wachten -van nieuwe pogingen. Mis schien kan de oplossing gevonden richten en dat de vereeniging 21 Maart worden in een alg. feestviering, b. v. j 1927 haar 4e lustrum viert, een kinder-optocht, bloemen corso en Tenslotte spreekt de Voorzitter zijn die te doen trekken door de Hoofd- hartelijken dank uit voorde schitterende straat der gemeente, b v. van de Besoijensche tot de Baardwijksche Steeg, dan missen we in Waalwijk verschillende straten en moetiedèreen wat toegevenop andere wijze is het z. i. ondoenbaar. Concerten enz. kunnen dan 's avonds gegeven worden voorzitter, den heer Burgemeester, waar-in 't centrum der gemeente, na de notulen en 't jaarverslag door j De burgemeester zegt eenigen tijd den secretaris werden voorgelezen, geleden bij gelegenheid van de Zilveren die met een woord van dank werden bruiloft van 't Kon. Echtpaar toen goedgekeurd. verzocht was te vlaggen in „De Echo De aftredende bestuursleden, de van het Zuiden" iets gelezen te hebben heeren H. Hoffmans, A. H. van Schijndel wat hem uit het hart gegrepen was, i bloemenhulde die 't bestuur hem namens de vereeniging heeft gebracht bij ge legenheid van z'n 25-jarig dienst- jubileum. Daardoor was hij zeer ge troffen, want wat hij deed voor de vereeniging, doet het geheele bestuur en hij heeft het dan ook beschouwd j als een blijk van sympathie en gelooft dat dit ruimschoots opweegt tegen de offers die hij brengt. Het zal voor hem een spoorslag zijn con amore te doen wat mogelijk is voor de vereeniging en onze plaats, óm 't leven in onze gemeente zoo aangenaam mogelijk te maken en hoopt daarbij te mogen rekenen op den steun van bestuur en leden. Waalwljksche Muziekschool. Nu eenige goedgeslaagde uitvoerin gen op muzikaal gebied, uitgevoerd door een deel van Waalwijks bur gerij achter ons liggen, en er eene periode van oefening voor een nieuw seizoen in voorbereiding komt, is het niet ongewenscht. met eenig gevoe van trotsch te vermelden, dat in onze omgeving zeer velen den zang en mu ziek beoefenen, terwijl het zich laat aanzien, dat eene jeugdige catagorie de voetsporen van de ouderen gaat volgen en zich eveneens op de be oefening der muziek gaat toeleggen Evenwel is het nog te weinig be kend, dat het zeer nuttig is, de kennis welke men bij zangkoren of muziek gezelschappen opdoet, te verrijken door het aankweeken van geschoolc onderwijs. Welnu, dank zij de voor eenige jaren opgerichte muziekschool, kan hierin worden voorzien. Door het bezoek aan deze inrichting wordt de zang- o. muziekliefhebber in de gelegenheid ge steld. meer dan ooit zijne muzikale gevoelens te bevredigen. Wanneer wij nu even teruggaan tot een der uitvoeringen van Rose-Marie en wij bedenken dan, wat er met ver eende krachten op dit gebied met zang voordracht en muziek te bereiken is dan mag men wel zeggen, dat het bijbrengen tot deze ontwikkeling voor een flink deel geboekt mag worden op de verdiensten van de Waalwijksche muziekschool Ook de uitvoering van het koorwerk „Vrede" van R. Holl door de Liedcrtafel, begeleid door het Waalwijks Symphonie Gezelschap mag in dit verband wel even genoemd worden. Als gevolg van de lessen, welke ge geven worden door goede leeraren wij noemen de heeren Groot voor viool. Verhoeven voor piano en Spier voor cello, wordt het Waalwijksche publiek in staat gesteld, zijn smaak op muzikaal gebied meer en meer te ontwikkelen, zoodat het dan meerddn te voren op de hoogte komt van de in hoogeren rang staande muzieje, zooals de Syinphonie die ze thans in studie heeft en wel van de componisten Beethoven, Grieg, Haydn en anderen. Het is evenwel niet noodzakelijk concerten te bezoeken om zijne muzi kale behoefte te bevredigen, ook tehuis kan men genieten. En hier mede richten wij een woord tot de ouders. In welke gezinnen maakt men het zich aangenaam in huis? Waar wordt in de eerste plaats huiselijkheid bevorderd Het antwoord begrijpt U reeds. Daar. waar muziek of zang door de kinderen beoefend wordt. Ziet maar eens naar de huishoudens waar gemu siceerd wordt, waar een combinatie gevormd wordt, b. v. van piano, viool en cello. Wat u dit verschaffen kan, dat is de Muziekschool. Hier wordt tevens les gegeven in algemeene mu ziekleer en klassikale zang. De bezwaren die zich mogelijk kunnen voordoen bij deelname aan een der afdeelingen, zijn niet onoverkome lijk. Iemand, die flink wil aanpakken, is in staat in zeer korten tijd geheel onder- legd in 'n koor mede te zingen, of na een jaar op welk instrument ook, in 'n symphonieorkest mede te spelen. Voor leerlingen welke eenigszins onderlegd zijn, kan deze tijd korter genomen wor den. Wanneer de kosten van deelname voor het muzikale gedeelte bezwarend zijn. bestaat de mogelijkheid bij het vormen van kleine groepjes, de les gelden geringer te doen zijn. Aange zien het bestuur vermoedelijk de hand weet te leggen op goede instrumenten bestaat ook hierdoor de mogelijkheid, zich voor niet te hoogen prijs een in strument aan te schaffen. Leeftijdsgrens bestaat niet. Ieder persoon tusschen 10 en 45 jaar is in staat zich na af- zienbaren tijd met voldoende succes een instrument eigen te maken, mits men voldoende ambitie bezit. Ofschoon bijna alle muziekscholen in Nederland slechts in stand te hou den zijn met behulp van subsidiën van gemeenten, is het bestuurder school van oordeel, dat het de toekomst zon der steun van de gemeente niet duister behoeft in te zien, mits het evenwel' de volle medewerding ontvangt van de muzikale ingezetenen van Waalwijk en zij die het wenschen te worden. Het behoeft geen betoog, dat het zeer op prijs wordt gesteld, indien zang en muziekliefhebbers van Waal wijk en Omstreken, welke nog geen donateur der vereeniging zijn, zich als zoodanig bij een der na te noemen heeren van het bestuur zouden willen opgeven. Waarschijnlijk met het bestaan der school nog te weinig bekend, zijn er nog eenigen, die zich tot heden niet als zoodanig lieten inschrijven. De heeren P. Bergmans, Jos de Fol ter, N. Gragtmans, D. R. G. Lackamp, en A. H. van Schijndel Jr. zijn gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te geven en donateurs te noteeren. De algemeene muziekleerlessen wor den des Woensdagsnamiddags gegeven in een der localen der Openbare school te Waalwijk, alsook de vioollessen. Voor de pianolessen en cello kunnen de tijden in overleg met het bestuur en leeraren worden bepaald. Waalwijk staat in geheel Brabant bekend als een centrum, waar goede zang en muziek gehoord wordt. Welnu, laat allen medewerken dien goeden naam te bewaren en te verbeteren. Dit kan geschieden door algeheele samen werking en bij voorke'ur zonder mede werking van buitenstaanders in welken vorm ook. Bernard Verhoeven, Een waardig slot van de reeks letter kundige lezingen, welke dezen winter wederom in onze gemeente gegeven zijn, vormde de lezing van Vrijdag avond, waarop de bekende kunst criticus en dichter Bernard Verhoeven uit Arnhem als spreker optrad. De kennismaking met deze op zoo'n jeug digen leeftijd reeds zoo zeer op den voorgrond tredende, uiterst productieve figuur uit de hedendaagsche letterkunde, heeft in ons oprechte bewondering verwekt voor zijn zeldzame talenten als kunstcriticus, waarvan zijne diep gaande, zeer interessante beschouwin gen getuigden. In een keurig betoog schetste hij voor zijn gehoor de zielsbewegingen van twee markante figuren uit de litteratuur, n.l. mevr. Henriëtte Roland Holst, behoorende tot de Communis tische partij en Adama van Scheltema, thans overleden, van de S. D. A. P. Na erop gewezen te hebben hoe de kunst, vooral de litteraire kunst, be schouwd moet worden als eene weer spiegeling van de mentaliteit van een geslacht, behandelde hij allereerst de sfeer waaruit beiden zijn te voorschijn getreden. Hun bakermat vinden we bij de beweging van '80. Letterkundigen van dien tijd als Kloos, v. Deyssel en Hélène Swart waren de verpersoon lijking eener zelfzuchtige „ikheid", van het opheffen van eigen persoon lijkheid. Maar dan komt er een keer punt, men laat die zelfzucht varen en bij de andere figuren van '80 als Fred. v. Eeden, Alb. Verwey en Her man Gorter zien wij reeds die kentering zich voltrekken. Na 1890 is de omkeer volkomen en zien we den drang naar 't algemeen, los van het invidualisme dan doet het socialisme opgeld. Het socialisme, zoo beschouwden het de '80'ers, ging tegen hunne be weging: het voldoen van emoties, in. Mevr. Henriëtte Roland Holst is te midden dezer beweging, deze kentering opgetreden, 't Was een bovennatuurlijke neiging die haar qaar het socialisme dreef. Zij paarde aan een mannelijke geestkracht een vrouwelijke liefde en herhaaldelijk zien we reeds in haar eersten dichtbundel dien strijd tusschen deze twee natuurlijke neigingen. Had de man in haar overwonnen, dan wreekte zich de vrouw. Haar 2de bundel „Nieuw Geboorte" spreekt van de trillende liefde voor de menschen waarmee haar hart ver vuld was en die zich een uitweg meende te kunnen banen bij het socialisme. Deze verzen getuigen ook van veel zielestrijd. intusschen bereikt ook Adama van Scheltema, vooral met zijn populaire volksdeunen, de (socialistische) massa. Men had hier dus een man en een vrouw toch had zij in zich de manne lijke kracht en lust tot daden, terwijl hij slechts door het gevoel tot het socialisme als een schoone droom werd aangetrokken. Bekend is het hoe mevr. Henr. R. H. bij een relletje voor aan in den stoet ging en recht op de mitrailleurs inliep. We kunnen het betreuren dat zij zoover is afgedwaald, doch moeten ook bewondering voelen voor die als zij, voor haar overtuiging durven „payer de sa personne". In „Hymne aan het vaandel" van mevr. Henr. R. H. en „Van zon en zomer" van Adama v. Sch., terzelfder- tijd verschenen, bereiken beiden hun hoogste punt en zien we de harmonie van droom en daad. De begaafde spreker toont hierbij ook de kunst te verstaan van verzen zeggen en wij krijgen enkele gedichten te hooren die. heerlijk voorgedragen, duidelijk het contrast tusschen deze figuren demonstreeren, niettegenstaande beiden tot het socialisme behoorden. Spr. behandelt nog meerdere van hare werken als: „Op aardsche wegen", De vrouw in 'tWoud" en „'t Feest der gedachtenis". Hij schildert ons hoe mevr. Henr. R. H. getoond heeft de meest titanische vrouw te zijn, die politiek voerde met haar eigen weer- looze vrouwenhart, hoe zij zich aan getrokken gevoelde naar die partij die het rechtst op het doel afging, dus tot het communisme, doch daar de S.D.A.P. de grootste massa achter zich had en zij zich daarvan niet kon losrukken," voert zij een zwaren strijd. We zien ïaar zich in de eenzaamheid terug trekken, zich verbergen in het rijk van den droom, doch ook in haar isolement laakt ze nog naar den strijd, waarvan haar gedichten getuigen. Bij Adama v. Sch, was zich in- usschen een ander proces aan het voltrekken. Hij was zijn verder leven een slaaf van het socialisme geweest, maar bij het ouder worden kwam er weemoed en troosteloosheid in zijn wezen. Toch zijn die weemoedige verzen als „Peinzerij bij een bloempje", „In t'Zomerpension" enz., juweeltjes van poëzie en beter dan zijn z.g. „bulderverzen". Interessant is het ook hoe de doodsidee zich bij beide figuren in hunne werken afteekent Adama v. Sch. schildert de dood aanvankelijk rooskleurig, doch van lieverlede steeds desolater, alles spreekt van gelatenheid. Mevr. Henr. R. H. spreekt in haar

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5