DE ECHO VAN HET ZUIDEN Wat is Bakpoeder 9 i.; Xo. 17. Zaterdag 27 Februari 192C. 49e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 23 Febru ari des namiddags ten 5 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Van Bok hoven. Ongeveer kwart over 5 opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer v. d. Heijden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken, waaronder besluit van Ged. Staten, houdende niet- goedkeuring der begrooting 1926 met toepassing van art. 12 der gemeente wet. Voorzitter. Het betreft meestal aan merkingen van administratieven aard. Dobbelsteen. Ik heb ze ingezien, 't zijn allemaal van die kleinigheden. Wordt ter beantwoording in handen van Burg. en Weth. gesteld. Voorzitter. Dan is er nog een schrij ven ingekomen, waarin wordt kennis gegeven, dat de beslissing tot goedkeu ring van de begrooting is verdaagd met machtiging on< tol de helft van de ge raamde bedragen uit te betalen, alleen van die posten, waartegen geen beden kingen zijn gerezen. Verder is van Ged, Staten n.og een schrijven betreffende de begrooting 1926 ingekomen, waarvan de leden een afschrift hebben ontvangen (in een on zer vorige nummers reeds afgedrukt). Dobbelsteen. Onze meening is u be-i kend. Naar aanleiding van dat schrij ven hebben wij ook een schrijven ge reed gemaakt, gericht aan de Kroon, dat ik wel eens eventjes zal voorlezen: Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Geeft eerbiedig te kennen, de Raad der Gemeente Hedikhuizen: dat hij in beroep wenseht te komen legen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant d.d. 3 Febr. j.l., waarbij de begrooting voor het dienstjaar 1926 niet werd goedgekeurd, omdat onze Raad weigerde daarop te brengen: le. Jaarwedde ambtenaar ter secre tarie ad 500. 2e. Jaarwedde gemeentebode ad 650 benevens 40.toelage voor gebruik rijwiel; dat weliswaar, bij Koninklijk Besluit van 1 September 1925 No. 24, een be roep van onzen Raad, waarin boven staande punten ook aan de orde waren, ongegrond is, verklaard, doch, dat de motieven dezer beslissing niet alle steekhoudend waren; dat b.v. daarin werd aangevoerd, dat iji het ambt van gemeentebode blijvend moet worden voorzien, daar de ge- meenteveldwachter geen diensten als bode m a g verrichten en dus bereids wordt toegegeven, dal dit in andere plaatsen wel mogelijk is; dat hij even wenseht aan te stippen, dat toen in den loop van het vorige jaar de verhouding tusschen secretaris en bode te wenschen overliet, deze laat ste gedurende zekeren tijd, wel gemist kon worden en zelfs niet ten Raadhuize mocht verschijnen; dat wederzijdsche belangen aan de zen toestand evenwel een einde hebben gemaakt en zou in het tegengestelde geval de toelichting bij de begrooting 1926, betreffende dezen post, zeer ze ker anders hebben geluid; dat hij nogmaals wenseht te relevee- ren, dat het den dienst van den veld wachter slechts ten goede zou komen, wanneer bodediensten door hem wer den verricht; dat in Uwe beschikking van 1 Sept. 1925 o. a. ook wordt gezegd, dat een ambtenaar ter secretarie niet gemist kan worden; dat hij daartegen wenseht aan te voe ren, dat bij afwezigheid van Secretaris- Ontvanger, de loopende werkzaamhe den verricht zouden kunnen worden door de aanwezige volontairs, terwijl toch ook de burgemeester steeds aan wezig is; dat, indien dit niet mogelijk is, hij de vraag gaarne beantwoord zou zien, waarom dit in andere gemeenten, die in dezelfde conditie verkeeren als de onze en die zich de luxe van een amb tenaar niet kunnen veroorloven, wel kan; dat hij verder voor beide functies alsnog dezelfde motieven handhaaft, als genoemd in het beroep, betreffende de begrooting 1925; dat verdere redenen eventueel voor den Raad van State opgesomd zullen worden dat het onzen Raad onbegrijpelijk is, dat het beroep tegen het besluit van Ged. Staten van N.-B. d.d. 25 Maart '25, waarbij de begrooting voor het dienst jaar 1925 niet werd goedgekeurd, onge grond werd verklaard, daar art. 145 der Gemeentewet hem toch het recht toekent bovengenoemde ambtenaren te ontslaan, indien dit niet in strijd is met het algemeen belang; dat juist het algemeen belang vor derde, dat bedoelde ambtenaren ont slagen werden om den finantieelen last onzer gemeente zooveel mogelijk te verminderen; dat immers, door de hoog opgedre ven belastingen, verscheidene der best gesitueerden ,onze gemeente verlieten, terwijl, indien de toestand aldus blijft, meerderen zullen volgen, waardoor de druk voor de overblijvenden ondraag baar wordt, en het algemeen belang dus eischt, dat onderhavige posten niet meer op de begrooting 1926 gebracht worden dat bij ongegrond verklaren van dit beroep, de autonomie van gemeentera den, in verband met art. 145 der Ge meentewet, in bedenkelijke mate wordt aangetast en dat dan dit artikel ge voeglijk daaruit zou kunnen verdwij nen. Redenen, waarom onze Raad Uwe Majesteit eerbiedig verzoekt, het be sluit van Ged. Staten van Noord-Bra bant, waarbij goedkeuring werd ont houden aan de begrooting der gemeen te Hedikhuizen, over het dienstjaar 1926, te willen vernietigen. De Raad der gemeente Hedikhuizen. 'I Welk doende, Hedikhuizen, 23 Febr. 1926. Voorzitter. Het is wel treurig, dat van een dergelijk schrijven aan de ove rige leden geen afschrift is gegeven. Het wordt nu zoo maar voorgelezen en dan moet hel direct maar begrepen worden. Zelf vraagt u toch ook naar afschriften van verscRillende stukken. Dobbelsteen. Ja, hoor eens, Mijnheer de Voorzitter, dat ben ik nu zoo direct maar niet met u eens. Wij krijgen wel eens afschriften van verschillende stukken, maar toch ook niet van alles. Ook al hebben wij ze noodig, dan krij gen we ze nog niet altijd, dat hebben we de laatste keer nog gezien met dien brief, die door Burg. en Weth. is ver zonden. Voorzitter. Dien hebben wij niet terug gekregen, maar ik zal er verder niet over redetwisten en in rondvraag bren gen of de Raad dit schrijven wil ver zenden. Voor hei voorstel stemden de heeren Van Vrede, Dobbelsteen, Van Hemert en Van den Brand, tegen de heeren Winkel en Van Engelen. Voorzitter. In dit besluit zit dus op gesloten, dat men beslist blijft weigeren om déze uitgaven te dekken. Dobbelsteen. Dan moeten Ged. Sta ten 't zelf maar doen, wij achten ons niet verantwoord als wij het doen. a. Verzoek van M. Zeben, houdende het verzoek hem vermindering van schoolgeld te willen verleenen. Aangezien een en ander op een, ver gissing berust, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming lid Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van H. J. M. Couwenberg. Dobbelsteen. Wat is nu feitelijk zijn functie. Voorzitter. Administrateerend Arm- meester. En dan zijn er nog twee ge wone leden. De administrateerend Armmeester moet de werkzaamheden verrichten als het opmaken van de be grooting en alle andere werkzaamheden als 't opmaken van akte's bij verpach tingen enz. De functies worden ge woonlijk onder elkander verdeeld. De heer Couwenberg wordt daarna met algeineene stemmen herbenoemd, voor welk vertrouwen hij in enkele woorden -dank zegt. Dobbelsteen. Moet hij jaarlijks aftre den? Voorzitter. Jaarlijks treedt er een lid af dus ieder lid om de drie jaar. 3. Benoeming vijf leden Commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens aftreding van H. J. M. Couwen berg, M. Achten, G. Timmermans, J. C. Meijs en J. P. Winkel. Met nagenoeg algemeene stemmen worden de aftredende leden herkozen. 4. Benoeming twee leden der Elee- trische Commissie wegens periodieke aftreding van A. v. d. Dobbelsteen en H. L. v. d. Heijden. De heer Dobbelsteen wordt herko zen, terwijl in plaats van den heer v. d. Heijden, de heer v. d. Brand wordt gekozen. 5. Benoeming Commissie voor de werkeloosheidsverzekering en een Commissie van toezicht op 't corres pondentschap der arbeidsbemiddeling, beide bestaande uit een patroon, een arbeider en een wethouder. Dobbelsteen. Is er geen preadvies of voordracht. Voorzitter. De werkliedenbond heeft voorgedragen F. v. d. Brand en G. v. d. Wiel. Dobbelsteen. Was het niet beter dat daarvoor geen lid van den Werklieden- bond werd genomen, maar polder werkers, Deze menschen hebben, wan neer er b.v. land moet worden ontgon nen of welke werkzaamheden daaraan ook moeten gebeuren, er meer ver stand van. De Voorzitter merkt op dal het hier beslist leden van een bond moeten zijn. Van deze bepaling kan niet worden af geweken. Van Vrede. Een mandenmaker heeft daarvan toch niet veel verstand. Voorzitter. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Op zich zelf heeft het eclu ter niets te beteekenen, want het is eigenlijk maar meer een vorm om sub sidie te kunnen krijgen. Daarna worden gekozen als wethou der-lid J. v.'Engelen, als patroon-lid J. van Helvoirt en als arbeider-lid F. v. d. Brand. 6. Bekrachtiging van de door den Burgemeester uitgevaardigde en afge kondigde algemeene politie-voorschrif- ten. Voorzitter. Met het oog op hetgeen is voorgevallen tijdens de werkstaking op 14 Februari, is door mij het verbod van samenscholing uitgevaardigd, wat door den Raad in een eerst te houden vergadering moet worden bekrachtigd. Het is verboden dat meer dan drie per sonen op den publieken weg samen- staan, Van Hemert. Hoe moet het dan gaan bij publieke verpachtingen. Voorzitter. Dat zijn geen samenscho lingen. Van Hemert. Waar is dan de grens? Voorzitter. Dat ziel de politie wel. Met algemeene stemmen wordt daar na het besluit bekrachtigd. 7. Vaststelling ontwerp-verordening regelende de samenstelling en den werkkring der electr. Commissie. Voorzitter. Ik geloof dat de Commis sie een vergadering heeft gehad en nu met voorstellen aan den raad zal ko men. Dobbelsteen. Logischer zou het toch zijn geweest indien ook de overige le den een afschrift daarvan hadden ge had. Er kan, zooals nu al is gebeurd, een, ander lid voor in de plaats komen en dan weet zoo iemand van niets. Trouwens, ik kan me wel vereenigen met de wijzigingen die in het ontwerp zijn gebracht. Voorzitter. De leden van de Commis sie zijn toch' door de leden van den voor direct gebruik gereed ter vervanging van gist. rijst het deeg onder het bakken. Met Batkin rijst het deeg altijd. raad gekozen en hebben dan diens ver trouwen toch. Zooveel vertrouwen zul len ze dan toch wel hebben, da^ eenige wijzigingen in de verordeningen aan gebracht, kunnen worden goedgekeurd. Van Vrede. Ik weet nu toch niet eens .waarover het gaat. Voorzitter. Vroeger is de verordening toch ook al eens voorgelezen. Nu zijn er eenige wijzigingen in aangebracht. Dobbelsteen. Het is waar, er zijn een paar kleine veranderingen aange bracht maar toch zou het logischer zijn geweest als ieder lid daarvan een afschrift had gehad. Nu is een ander als lid van de? Commissie benoemd'en nu kent hij die wijzigingen niet. Voorzitter. Nu krijgt hij ze. Dobbelsteen. Nadat ze zijn vastge steld. Voorzitter. Ik kan de aangebrachte wijzigingen wel voorlezen. De vergadering acht zulks niet noo dig, waarna de verordening wordt vast gesteld. 8. Aanvrage door het bestuur der R. K. Bijz. Jongensschool te Haarsteeg om de gemeentelijke vergoeding art. 101 L. O. wel over 1925 en een voor schot van 80 pCt. op de gemeente ver goeding voor 1926 met toezending dei- drie jaarlijksche afrekening. Voorzitter. Ik zou een Commissie willen henoemen( om die drie jaarlijk sche rekening eens na te zien. Het bedrag voor 1925 is nog niet vast te stellen aangezien de begrooting nog niet is goedgekeurd. Dobbelsteen. Uit hoeveel leden zou zoo'n Commissie moeten bestaan. Voorzitter. Uit twee leden is voldoen de. Worden aangewezen de heeren Dob belsteen en Van den Brand. 9. Aanvrage om machtiging tot het houden van verpachtingen en verkoo- pingen. Van den Brand. Zou het niet goed zijn om het land! b.v. voor den tijd van zes jaar te verpachten. Voorzitter. Voor den tijd van zes jaar weet ik niet. Voor een jaar of vier of vijf is, veel te zeggen en dan bij af mijning, dan krijgt men niet meer dat de een het veel te goedkoop en de ander het veel te duur heeft. Doet iiien het zoo, dan zullen de luitjes niet zoo tegen elkaar opbieden. De heer Dobbelsteen meent dat de perceelen eerst door een Commissie uit den raad moeten worden geschat. On der den geschatten prijs mag 't perceel dan niet afgaan. Spreker zou verder willen opmijnen. De heer Van Hemerl zou de verpach ting niet tegelijk met die van den pol der laten plaats hebben, liever zpu hij het een beetje eerder willen doen. Voorzitter. Men kan in openbare ver gadering toch moeilijk de landerijen schatten, anders weten de pachters het wel. De heer Van Engelen zou daar niet mee gaan beginnen omdat de pachters wel weten, veel heter zelfs, wat het land dal zij gedurende de laatste jaren gepacht hebben, waard is dan dat een Commissie uit den raad dat kan schat ten. Van Vrede. Ik zou de landerijen laten schatten en die niet aan den geschatten prijs komen, laten afmijnen. Voorzitter. Ik ben hang dat het zoo wel voor het gemeentebestuur als voor de pachters aanleiding tol veel moei lijkheden zal geven. Winkel. Ik denk ook wel dat het aan leiding tot moeilijkheden zal geven. Van Vrede. Dat geloof ik niet. Winkel. Men mag wel wat doen om den vrede in de gemeente te bewaren en zal men de verpachting zoo laten plaats hebben, dan geef ik de verzekering dat het gevolg zal zijn dat men onderling ruzie krijgt en er gezegd zal worden dat de gemeente! onbillijk is, omdat ze de perceelen wel gunt als ze boven het geschatte bedrag gaan, maar niet daar onder. De heeren moeten nu zelf maar weten wat ze doen, ik heb het mijne er van gezegd. Maar er valt toch niet te praten, we weten heel goed waar de aap schuilt. Van Hemert. Dan behoeft er verder niet meer gesproken te worden. Voorzitter. Ieder mag zijn gevoelen kenbaar maken of zijn ideëen naar voren brengen. De heer Van Engelen voorziet ook vele moeilijkheden en moet het voor stel van den heer Dobbelsteen ten sterk ste ontraden. Van den Brand. Het moet zoo wor den geregeld, dat de gemeente er geen schade door kan lijden en ruzie be hoeft er ook al niet meer te zijn. Winkel. Ik geloof juist dat de ge meente er schade, door zal lijden en daarom ben ik er tegen. Laat} de men schen toch in vriendschap onder elkaar leven, maar door die manier zal men ruzie en actie gaan krijgen. Er zullen er nu ook velen zijn die niet zullen wil len bieden en dat alles kan toch zeker niet in het belang van de gemeente worden genoemd. Voorzitter. Ik voorzie ook dat het aanleiding tot onderlinge ruzie zal ge ven. Van Hemert. Wij met z'n vieren v.d. Brand, v. Hemert, Dobbelsteen en ,Van Vrede zijn geen van allen pach ters en dan vind ik het zoo zielig om direct te gaan zeggen, dat daar nog iets achter schuilt. Winkel. Ik zet mijn standpunt zoo goed mogelijk uiteen, i Van Hemert. Dat is Uw goed recht maar dan moet ge ons niet in de schoe nen schuiven dat er bij ons iets achter schuilt. Wij zijn geen pachters, dus wij hebben er zelf absoluut geen belang bij. Dobbelsteen. Ik stel voor dat dit jaar bij wijze van proef de raad zegging schap in de verpachting heeft en niet zooals dat altijd is geweest, Burg. en Weill. Is er dan eens een perceel dat te laag gaat, dan kan nog altijd direct een 1 besluit worden genomen. Voorzitter. Dus de raad zal dan de i verpachting houden. Winkel. Ik had liever gehad dat men in het belang van de gemeente de lan derijen voor jaren verpacht. Dobbelsteen. Ik heb over het ver pachten van jaren niet gesproken. Dat komt nog. Het voorstel om den Raad te laten verpachten wordt daarna met algemee ne stemmen aangenomen. Blauw...50 cl. Rood.... 40 ct. Groen...35 ct. Geel30 ctJ Dobbelsteen. Als het land voor jaren verpacht wordt, dan wordt het beter onderhouden, niet waar. Voorzitter. Dat niet alleen, maar voor de pachters werkt het ook heel wat aangenamer, 's Winters kunnen ze er met hun veestapel wat meer op rekenen. Iedereen heeft dan wat meer zekerheid. Van Hemerl. Er zit iets moois in, dat geef ik toe, maar er zit ook iets in wat er tegen is. en dat is, dat jonge hoeren bijna niet in de gelegenheid zijn om te pachten. Voorzitter. Ieder jaar heeft er toch verpachting plaats. Van Engelen. En dan zou, als bleek dat er watt behoefte aan weiland was, wat hooiland voor weiland kunnen worden verpacht. Winkel. Ik stel voor om, wordt hel land voor jaren verpacht, de conditie te bepalen dat er ieder jaar een zekere bemesting moet worden gegeven. Zulks kan in de verpachtingscondities wor den opgenomen. Alle pogingen moeten naar mijn meening aangewend worden om het land weer in wat betere condi tie te krijgen. Over het algemeen ge nomen is het land in de laatste jaren erg verarmd. Van Hemert. Dat kan alleen door er een zekere soort kunstmest op te gooien en dan de een veel, de ander weinig er opgooien. Van den Brand. Dat zal dan ieder voor zich zelf wel doen. Na nog eenige bespreking over het soort te nemen kunstmest wordt be sloten de weilanden! voor den tijd van vijf jaar te verpachten en de verplich ting te stellen dat jaarlijks 500 K.G. slakkenmeel per bunder zal moeten worden opgebracht. 4 Winkel. Jaarlijks is zooveel niet noodig. Voorzitter. 500 K.G. is niet te veel. Winkel, Maar het is toch ruim vol doende.. Van Ooijen, de gemeente-ar beider, kan een en ander goed contro leeren. Van Engelen. En wanneer zal de ver pachting worden gehouden? Dat wijkt den een of anderen tijd nogal eens van elkaar af. Van Hemert. Mij is ook gevraagd of men het dit jaar niet wat vroeger wil brengen. Het best is om ze zoo vroeg mogelijk te brengen. Voorzitter. Daar kan niemand over oordeelen wat het best is. Dat hangt dikwijls van zoovelerlei omstandighe den af. Na nog eenige discussie wordt beslo ten de verpachting te laten doen plaats hebben op 4 Maart des vooriniddags ten 10 uur in het café hij van Leeuwen te Hedikhuijzen. In het vervolg kan dan dq verpachting om de beurt wor den gehouden. 10. Vaststellen stroomprijzen G. E. B. 1926. Voorzitter. De Commissie stelt voor de prijzen te bepalen als volgt: de eer ste 40 K.W.U. op 60 cent, zooals de prijs nu ook is, dan van de 41100 K.W.U. 50 cent en boven dei 100 K.W.U. 40 ct. Voorzitter. Ik vind het een goed voorstel. Van Vrede. Ik geloof ook dat hét een goed voorstel is, want nu wordt er maar weinig gebruik van gemaakt. Voorzitter. Het is te doen om de grootverbruikers wat tegemoet te ko men. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. 11. Wijziging begrooting 1926. Voorzitter. De gewone af- en over schrijvingen moeten plaats hebben en dan nog staal er een post op de begroo ting open.van 25 gratificatie Rijks veldwachter. De Rijksveldwachter is vertrokken. Dobbelsteen. Daar is toch een nieuwe voor. Voorzitter. Ja, maar nu hebben de marechaussee's in de laatste tijden ook veel dienst gedaan en nu is de vraag, wil de raad nu aan ieder de helft ge ven. Winkel. Is het bedrag niet wat ge ring om het gaan te verdeelen. Voorzitter. Dat is ook zoo; zou men '9 Backin is een door Dr. Oetker op weten? schappelijken grondslag vervaardigd Bakken met gist is tijdroovend, omdat men dan moet wachten totdat het deeg gerezen is; met Backin evenwel kan men, zoodra het deeg gereed is, direct tot bakken overgaan, want met Backin Voor het bakken met Backin behoeven de bestanddeelen van het deeg niet zooals met gist wèl het geval is vooraf warm gemaakt te worden; met Backin kan het' deeg koud bereid worden, zelfs in een koude omgeving. Backin is niet zooals gist aan bederf onderhevig, mits droog bewaard. Leest de Dr. Oetker's recepten, welke algemeen door de Huisvrouwen bij ervaring geprezen worden, en geregeld in de Nederlandsche Bladen, dus ook in dit Uw blad. ceplaatst worden. Vraagt Uw Winkelier eens een pakje Backin a 7'k cents; heeft hij het niet voorhanden, wendt U dan tot de Fcnige Importeurs: K. Ostcrmann Co., Amsterdam UiS. C, KV üou-jJt CG3cmó Tabaksfabrieken JOUDE - UTQEOfr A 91733

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5