De Sirene van Sevilla Priscilla Dean BEZOEKT ZONDAG WITTE BIOSCOOP. TWEEDE RLAjl). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 2 Maart 1926. Xlle Diocesane Katholieken dag te Waalwijk, Naast de heerenE. Moonen, M. van Loon en pastoor N. van Riel, die door de Commissie van Advies be noemd zijn tot voorzitter, secretaris en lid van 't Dagelijksch Bestuur van den in 1926 te Waalwijk te houden Dio cesanen Katholiekendag, zijn uiige- noodigd zitting te nemen in het Dage lijksch Bestuur de navolgende personen Joh. Hoffmans, Penningmeester. Jan Tielen, Voorzitter Pers en Propa- ganda. E. W. Klijberg, Lid v. h. Uitv. Comité v. d. Katholiekendagen. G. van Loon Pz.n., Bestuurslid der Dioc. R. K. Werkgeversvereniging. P. Verwiel, Voorzitter Afd. R. K. Middenstandsvereeniging. F. Passier, Voorzitter R. K. Werk liedenvereniging. H. Klijn, Voorzitter Afd. Noord-Brab. Christ. Boerenbond. Mevr. E. Moonen Sassen, Presidente Afd. R. K. Vrouwenbond. C. G. Verwiel, Oud-Burgemeester van Besoijen. J. A. J. van Heijst, Oud-Burgemeester van Baardwijk. A. de Graaff. Bovengenoemde personen zijn opge roepen tot eene vergadering van't Uit voerend Comité op Maandag 8 Maart a.s. te 4 uur namiddag in hotel Verwiel. De agenda dezer eerste bijeenkomst luidt als volgt: I. Installeering der te benoemen leden wan het Dagelijksch Bestuur, wier namen zijn als volgt: J. Hoffmans, penningmeester, J. Tielen. E. W. Klij berg, G. van Loon, P. Verwiel, F. Passier, H. Klijn, Mevr. E. Moonen Sassen, C. G. Verwiel, J. A. J. van Heijst, A. de Graaff. 2. Aanvulling der vacatures in het Uitvoerend Comité, ontstaan wegens periodieke aftreding in 1926 of door overlijden. 3. Benoeming van een lid in de Commissie van Advies. 4. Vaststelling, zoo mogelijk, van het onderwerp voordenKatholiekendag. 5. Vastelling van het aantal deraf- deelinge'n en aanwijzing dezer Besturen. 6. Benoeming van een Eere-Comité. 7. Rondvraag. De heer Cor van de Wiel alhier slaagde dezer dagen voor 't examen als Dames-kapper met diploma aan de Dames-Kap-Academie te 's Hage. De heer Cor v. d. Wiel, die binnen- kort zijn moderne dames-kapsalon aan de Grootestraat no. 203 zaL openen, heeft aan bovengenoemde kap-academie zijn lessen gevolgd in modern dames- kappen, knippen, onduleeren en wat tot dit vak behoort. Hij heeft daarbij de nieuwste haarbehandelings-metho- den geleerd met toepassing der hoog frequente violet-stralen, de z.g. „radio massage, alsmede de hier te lande meer bekende vibro en huidmassage voor opwekking van den haargroei, voor koming van haar-uitval enz. Bij het 28e examen der Eerste Holl Dames-Kap-Academie op 25 Febr. 1.1. werd den heer v. d. Wiel z'n diploma voor bekwaamheid uitgereikt en de directeur-leeraar de heer José de Torrèro stelde zijn Waalwijksches leerling als voorbeeld van vlijt en bekwaamheid aan de andere examinandi. Bij het a.s. nationaal kapconcours van het Nederlandsche Dames- en Tooneelkappersgilde zal de heer C. v. d Wiel met andere Brabantsche vak- genooten meekampen om het meester schap van Nederland. A.s. Donderdag 4 Maart herdenkt de heer W. van Schendel, spoor beambte te Waalwijk, den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. In de Maandagavond in hotel Gerris gehouden vergadering der „Ky- nologen-Vereeniging Waalwijk en Om- streken" werden na opening door den voorzitter, de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag werd wegens de afwezigheid van den secretaris uit gesteld tot eene volgende vergadering De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. J. Letschert, gaf aan inkomsten f 276.75, aan uitgaven f 69.40, zoodat een batig saldo in kas is van f 207.35 De boeken en bescheiden werden nagezien door de heeren Bakkers en Driessen en geheel in orde bevonden, waarna de penningmeester met een woord van dank werd gedechargeerd. Met algemeene stemmen werden alsdan 6 nieuwe leden aangenomen en besloten uit de kas der vereeniging een autobus beschikbaar te stellen voor de leden, die a.s. Zondag de tentoon stelling te Breda bezoeken, al of niet met hun honden. De afrit is bepaald 's morgens acht uur van hotel Gerris. Er gaven zich direct op 7 leden met 8 honden, die aan deze tentoonstelling zullen deelnemen. Onder de leden prijswinnaars op deze tentoonstelling zullen in de a.s. algemeene vergadering twee geldprijzen worden verloot. Na eene bespreking over eene lezing over kynologie, kynologische tijdschrif ten enz., wordt besloten zooveel moge lijk propaganda voor de vereeniging te maken en met de aanwezige gelden zoo zuinig mogelijk om te springen, om eene flinke kas-reserve te hebben tegen 't volgend jaar, als wanneer de vereeniging zich voorstelt wederom eene grootsche tentoonstelling te or- ganiseeren, waartoe tijdig verlof zal worden gevraagd aan den Raad van Beheer. Onder zeer vele blijken van be langstelling herdachten Zaterdag 1.1. de echtelieden Hombergen-van Ree den dag waarop ze voor 50 jaar ge leden door de banden des huwelijks werden vereenigd. Door de goede zorgen van een buurt- commissie is deze dag voor de gouden jubilarissen en hun familie een onver- getelijke geworden. De woning was eenvoudig maar kunstvol versierd, terwijl van schier alle huizen in de buurt het nationale dundoek in het weldoend heerlijk voorjaarszonnetje blijde wapperde. Ten negen uur werd een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen. Na deze plechtigheid verschenen onder leiding van de Zuster der Bewaarschool een aantal bruidjes die een gelegen heidsgedicht op werkelijk treffende wijze opzegden. Nadat men was huiswaarts gekeerd en den inwendigen mensch versterkt, verscheen de buurtcommissie die bij monde van den heer J. Prinsen den jubilarissen namens de buurt als b'lijk van toegenegenheid een cadeau, be staande uit een paar prachtige palmen, aanbood, waarvoor de jubilarissen hun bijzonderen dank betuigden. Naast talrijk vele andere personen kwam tegen den middag de burge meester den jubilarissen zijn geluk- wenschen aanbieden. Des middags ten 3 uur werd den oudjes een verrassing bereid. Een voor dezen dag gevormd zangkoor zong onder leiding van den heer A. Pulles- v. d. Broek een feestlied op woorden van den heer Aug. v. d. Heijden. Dat dit niet alleen door de jubilaris sen en familie, maar door de geheele buurt op hoogen prijs werd gesteld, bewees wel het luide applaus. 's Avonds ten 6 uur bracht de har monie St. Chrispijn een serenade. De heer F. Smolders complimenteerde de jubilarissen in goedgekozen woorden en sprak den wensch uit dat het hun gegeven moge zijn nog vele jaren in de beste gezondheid, omringd van allen die hun dierbaar zijn, te mogen doorbrengen. Na afloop hiervan bracht de lieder tafel „Oefening en Vermaak" een serenade en zong zeer verdienstelijk eenige toepasselijke liederen, waarna de heer A. v. d. Heijden op de hem alleen eigen manier den gouden jubila rissen feliciteerde namens de vereeni- ging. Geheel den avond bleef er in de St. Antonius-parochie een aangename drukte heerschen. Wij bieden den geachten jubilarissen onze hartelijke gelukwenschen. Doordat een jongetje van onge veer 7 jaar de onvoorzichtigheid be ging vlak voor de auto door te loopen, had 1.1. Vrijdag nabij Klein-Dongen de chauffeur van den heer Sp. het ongeluk het ventje aan te rijden. Het ongeval liet zich in den beginne zeer ernstig aanzien, waar 't jongetje ernstige hoofd wonden had en hij voor dood bleef liggen, maar gelukkig bleek de toe stand, toen de kleine door de auto naar 't ziekenhuis te Dongen was ver voerd en de dokter hem had onder- zocht, nogal mee te vallen. Hij kon tenminste na verbonden te zijn, weer naar huis worden gebracht. Den chauffeur treft absoluut geen schuld, waar z'n malckers en het hoofd der school direct verklaarden, dat de jonge wildzang dergelijke grappen ge regeld uithaalt. Gelukkig ook dat met matige vaart werd gereden. De heer Sp. heeft niettemin de kosten aan dit ongeval verbonden voor z'n rekening genomen en bezocht 1.1. Zaterdag den kleine, die 't naar omstandigheden goed maakte. Zaterdagmiddag circa half vier had op den weg Den Bosch—Vlijmen een vrij ernstige aanrijding plaats, die echter betrekkelijk nogal goed isafge- loopen. Door het onklaar worden der stuur inrichting reed de heer De L. uit Waalwijk met zijn auto op een van de richting Den Bosch komenden.honden- wagen, waarop vrouw v. Esdonk geze ten was. Haar zoontje, dat naast den wagen liep, werd met een gebroken been opgenomen en naar het zieken huis in Den Bosch overgebracht, ter wijl de vrouw lichte kneuzingen opliep. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Jansen uit Den Bosch die in de buurt was haalde met zijn auto geneeskundige hulp uit Vlijmen. Dr. Weijers legde een noodverband. De echtgenoote van den heer de L.. die in de auto zat, be kwam een ernstige beenbonde en werd evenals vrouw Esdonk door den heer Jansen naar Vlijmen vervoerd, waar dr. Wijers hen verbond, waarna de heer Jansen hen huiswaarts vervoerde. Het voorgedeelte der auto werd ge heel ingedrukt en de hondenkar was totaal in stukken gereden. Een der honden werd direct gedood. De oorzaak van het ongeval was een plotseling onklaar worden der stuurinrichting van de auto. In de zaal van den R.K. Gilden bond hield Maandagavond de vakgroep „Schoenmakers" van den R.K Fabrieks- arbeidersbond „St. Willibrordus", eene goed bezochte ledenvergadering, waarin als voornaamste punt behandeld zou worden de rechtspositie van den werkman in verband met de door de patroons in het schoenbedrijf voorge stelde wijziging contract. Na verwelkoming der leden en ope ning der vergadering door den voor zitter, den heer Nic. van Gorcum, werd het woord verleend aan den heer F. Passier, die met de vergade ring het nieuwe contract zou bespre ken. In groote lijnen geven wij hierbij de voornaamste punten weer waar mede de vergadering zich, ten aan zien van het door de patroons voor gestelde in geenen deele kon vereeni gen. Was eerst voor jonge krachten, te beginnen met 15 jaar, het grondloon f 7,50 na aftrek van 10 procent kor ting (wegens het indexcijfer) thans willen de patroons dit loon gebracht zien op f4.— 10 procent: f3 60. Met deze abnormale verlaging gaat de vergadering niet accoord. De heer F. Passier vindt in deze bedreiging van de loonen der jeugdige arbeiders aanleiding om tot de jeugd een har telijk woord tot krachtige organisatie te spreken, tot ernstig willen begrij pen van hun toestand. Is het niet bedroevend te moeten zien hoe de patroons concurreeren op de loonen der arbeiders? Ook wordt door de patroons voor gesteld om, wanneer de concurrentie zoo sterk wordt, den werktijd te ver- hoogen tot b.v. 50 uur per week en dan de weekloonen niet te verlagen. Ook dit accepteert de vergadering niet. Een ander voorstel, immoreel in zijne consequenties, is dat betreffende den kindertoeslag. Immers voorheen werd 10 procent van het loon der arbeiders gestort in een centraal fonds waaruit de kindertoeslag werd be taald. Zoo kan het gebeuren, dat een fabrikant met veel arbeiders, ge huwde of ongehuwde, heel wat meer moest betalen dan een fabrikant*-met weinig arbeiders. Nu redeneeren de patroons zoo: waarom moeten wij voor anderen be talen Wij wenschen persoonlijk den kindertoeslag uitbetalen, ieder voor z'n eigen personeel. Dat zulks tot verkeerde praktijken aanleiding kan geven ligt voor de hand. Fabrikanten het prachtige liimwerk met in de hoofdrol de fameuze tempe ramentvolle actrice ais DOLORES de danseres in de (Zie biljetten). weren dan zooveel mogelijk huisvaders met veel kinderen om alleen maar jeugdige krachten in dienst te nemen of ongehuwden. De eerw adviseur sprak nu ook een woordje tot de vergadering om met ernst te wijzen op het groote gevaar dat schuilt in de eischen der patroons en hoe het Neo-Malthusianisme door deze bepalingen in de hand wordt gewerkt. De vergadering is unaniem tegen het voorstel der patroons. Ook de verlofdagen worden in de bepalingen betrokken, In het oude contract staat, dat feestdagen niet aangemerkt worden als verlofdagen, vóór feestdagen hebben de patroons nu ingelascht „verplichte", doch aan de vergadering wordt nu voorgesteld dit woordje te schrappen, waarmede accoord wordt 'gegaan. Aan de patroons zal worden voor gesteld bij ongevallen, waarbij de Rijksverzekeringsbank 70 procent be taalt van het loon, 30 procent door den patroon zal betaald worden. De patroons stellen ook voor om bij eventueele slapte 50 procent voor schot te geven, af te houden bij volle werkweken. Dit geldt voor de kapitaal krachtige patroons. De minder ge- financieerde zouden 30 procent betalen en 15 procent terugontvangen. Vroeger was dit zoo wanneer meer dan 48 uren gewerkt werd dan werden die meerdere uren afgehouden om het voorschot terug te betalen. Ook vragen de patroons 160 dagen om 2 uur per dag meer te werken (is 320 uren.) Vroeger was dit i 18 uren. De heer Passier spoorde allen krachtig aan tot hechte organisatie over te gaan. De heer N. van Gorcum dankte den heer Passsier voor zijne klare uiteen zetting waarna de vergadering met den Chr. groet gesloten werd. Hsgzn. De Stemgerechtigde ingelanden van den Buitenpolder van Besoijen zijn op Vrijdag 12 Maart des voor- middags ten 11 uur in het Hotel Verwiel ter vergadering bijeengeroepen ter bespreking van een voorstel van het Dagelijksch Bestuur om over te gaan tot verhooging der kade van de Sprangsche sloot en tot beschikbaar stelling van de benoodigde gelden daarvoor. Gisteren is alhier aangehouden een minderjarig zwervend jongmensch. Door de politie wordt de jongen die het ouderlijk huis is ontloopen naar Kerkerade overgebracht SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). J1. Maandagavond kwam de Geref. Meisjesvereeniging „Bid en Werk" met afgevaardigden van verschillende Zustervereenigingen, begunstigers, enz. in de zaal van de Chr. Volksbond alhier in tweede jaarvergadering bijeen. De bijeenkomst werd door de pre sidente mej. E. Voorthuizen, op ge bruikelijke wijze geopend. In haar openingswoord heette de presidente de talrijke aanwezigen hartelijk welkom inzonderheid de afgevaardigden van den Eerw. Kerkraad, de broeders C. Klootwijk en C. v. d Hoven. De secretaresse leverde hierna een uitgebreid verslag over de werkzaam heden in het afgeloopen vereenigings- jaar, waarin zij de verschillende bijzon derheden de revue liet passeeren, en tevens gewaagde van den rijken zegen welke de Vereeniging op haar arbeid mocht ontvangen. Ook bracht de penningmeesteresse verslag uit over de finantiën. Door mej. L. Rijken werd een mooi onderwerp Gew. Gesch. behandeld, getiteld„Verraden, verloochend en verlaten"door mej. E. Voorthuizen werd in een breed betoog het leven van een Zendeling op Java geschilderd. De avond werd verder onder het gebruik van verschillende versnape ringen doorgebracht met voordragen en zang. Aan het slot voerden de afgevaar digden van een 6 tal vertegenwoordigde vereenigingen, o.a. uit 's Bosch en 's Gravenmoer, het woord, alsook dhr. C. Klootwijk namens den Kerkeraad der Geref. Kerk. welke allen de Vereen, 's Heeren onmisbaren zegen toe- wensciiten. De vergadering werd daarna met een woord van dank door de presi dente gesloten, waarna dhr. Klootwijk in dankgebed voorging. DUSSEN. Zeker tot veler spijt is de Eerw. Overste van het Liefdegesticht alhier overgeplaatst naar Deest. In den korten tijd dat HEw. hier heeft door gebracht had ze zich zeer beminnelijk gemaakt' en een ieders hoogachting verworven. ALMKERK. Jl. Donderdag vierde de Gerf. Jonge dochtersver. .De Heere is onze Banier" In de consistoriekamer der Gerf. Kerk, die voor dit doel was versierd, haar jaarfeest onder leiding van Ds de Jong. alhier. Nadat Psalm 103-1 en een gedeelte van Psalm 119 was voorgelezen ging de Voorzitter voor in gebed. Hierna riep de Presidente der ver eeniging alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna 't jaarverslag der Secr. werd voorgelezen en alle afge vaardigden hare gelukwenschen kon den overbrengen. Het was een recht gezellige avond, ook de onderwerpen, zoowel als de voordrachten vielen zeer in den geest der aanwezigen. „De Heere is onze Banier" kan met vreugde op dezen avond terug zien. Aan 't einde werd door Ds. de Jong een woord van dank gebracht aan allen die hadden medegewerkt om dezen avond zoo goed mogelijk te doen slagen. Nadat gezongen was Psalm 150-1 sloot Z Eerw. deze vergadering met dankgebed. Jl. Zondag maakte Ds. Roth Herv. predikant alhier aan zijne Gemeente bekend, dat hij had bedankt voor 't beroep naar de Herv. Gemeente van Maassluis. Aan het einde van de Godsdienst oefening werden den beminden leeraar door ouderling Pruissen woorden van groote waardeering toegesproken, waar in hij naar voren bracht, dat Ds. Roth nu reeds voor de 7de maal een beroep naar elders heeft afgewezen, waarvoor (aldus spreker) Gode alleen de eere toekomt. Ten slotte werd Z.Eerw op verzoek van ouderling Pruissen Psalm 72-11 en de zegenbede van Psalm 134, door de Gemeente staande toegezongen. Waarna Ds. Roth broeder Pruissen en de Gemeente dankzegde. Op de jl. Vrijdagavond gehouden vergadering van de vereeniging voor „Gezinsverpleging" alhier werden tot bestuursleden herkozen de heeren J Snoek, H. Cresee en T. Colijn, terwijl in de vacature A. J. Overbosch werd gekozen de plaatselijke geneesheer, de heer C. G. Zomen. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 3 Maart. '26. De heer L. de Vries Azn. alhier be haalde deze week zijn diploma aan de Rijksvakschool voor Slagers te Utrecht. Naar wij vernemen zal de te brengen hulde door alle hier bestaande vereenigingen en van de bevolking aan den geachten burgemeester, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum worden uitgesteld tot Zaterdag na Paschen, 10 April. De plechtige raadsvergadering, waar op wij in ons volgend nummer hopen terug te komen, zal Vrijdag 19 Maart worden gehouden. Als een bewijs dat meer en meer van het gemeentelijk electricitelts- bedrijf gebruik wordt gemaakt, blijkt wel hieruit dat over het afgeloopen jaar 29.737 K.WU meer is verbruikt dan in het voorafgaande. In 1924 werd 235828 K.W U. ver bruikt en in 1925 265.565. Dat zijn cijfers die spreken. Het jaarlijksch onderzoek van dienst plichtigen der Nationale Militie van de lichtingen 1914 en 1917 zal plaats hebben in de maand Juni op een nog nader te bepalen datum. Van de lichting 1914 zullen er 13 en van de lichting 1917 33 personen aan het onderzoek moeten deelnemen. Herhaaldelijk komt het voor dat houders van honden 's nachts hun dieren laten losloopen. Wij wijzen deze liefhebbers van honden op een artikel voorkomende in de politie verordening waarbij het verboden is honden na 10 uur los op straat te laten loopen. Aangezien vele ingezetenen zeer veel last van deze losloopende honden ondervinden, zal de politie streng op deze overtreding gaan letten. In de maand Maart zullen drie personen bij het 17e Reg. Inf. te Venlo worden ingelijfd. Dezer dagen kwam de heer C. de L. tot de minder aangename ont dekking dat zes zijner beste legkippen waren doodgebeten. Een losloopende hond schijnt hier de snoodaard te zijn. Het Bestuur van Kaatsheuvels Belang verzoekt de organisaties die de collecte voor het huldeblijk aan onzen Edelachtb. heer Burgemeester nog niet hebben gehouden, dit alsnog ten spoedigste te doen en deze gelden dan af te dragen. Ook de ingezetenen die alsnog voor dit doel een bijdrage wenschen te verleenen, kunnen hun giften bij een der bestuursleden van Kaatsheuvels Belang afdragen. Met het oog op het aan te bieden huldeblijk wordt eenige spoed dringend in overweging gegeven. Men is in onze gemeente bezig een zeer gevaarlijk werkje te verrichten. De spitse torens van onze majestueuse kerk worden van nieuwe lei pannen voorzien. Velen slaan het werk met angst gade. Zondag half-vasten zullen de beide harmonieën Apollo enEuphonia haren honorairen leden een concert aanbieden. De Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" te Waalwijk zal op het concert van Euphonia hare medewerking ver leenen. SPORT. WAALWIJK. Quick—Vlissingen 2—1. Eindelijk is er Quick in geslaagd om op eigen veld een comp.-wedstrijd te winnen en al is de overwinning niet groot verdiend is zij volkomen, daar Quick 3/4 van den wedstrijd in de meerderheid is geweest. Had er in de voorhoede een schutter gestaan, dan ware de overwinning grooter ge weest. Het is onbegrijpelijk als men pal voor doel staat met alleen de keeper voor zich, dat men dan nog naast doel of recht tegen de doelman in schiet inplaats van kalm den bal in doel te plaatsen. We zullen maar hopen dat de voorhoede een slechte dag had en Zondag a.s. tegen Alliance beter zal spelen. Als er afgetrapt is krijgt de Quick- verdediging haar eerste ballen te ver werken wat haar goed afgaat en retourneert de ballen op de VI. helft. Goed gesteund door de middenlinie is de Quick voorhoede in de gelegen heid aan te vallen, doch de VI. backs hebben geen moeite om de Quick- aanvallen onschadelijk te maken. De Quick-vleugel spelers zijn er geheel nit en geen enkale goede voor zet wordt er geplaatst. Eindelijk na een half uur spelens weet van Delft met een goed gericht schot te doel punten, zoodat Quick de leiding neemt. Vlissingen tracht dan met verre trappen het spel te forceeren, doch de Quick- verdedlging geeft niet thuis en met 1 0 voor Quick wordt gedraaid. Na de hervatting krijgen we een gelijk opgaand spel te aanschouwen met de Quick-aanvallen het gevaarlijkst. Doch de diverse malen dat de VI. backs gepasseerd zijn en alleen voor den doelman staande kunnen de Quickers nog niet doelpunten Bij een goed aangegeven bal aan v. d. Heuvel loopt deze er mee naar binnen om den VI. doelman geen schijn van kans te geven, zoodat de stand 2—0 is. Hard wordt er door beide partijen gewerkt, doch meestal zijn de ver dedigingen de voorhoede-spelers de baas. Bij een schot op het Quick- doel dat Trimbach niet goed verwerkt geeft de scheidsrechter aan VI. een doelpunt daar de bal volgens zijn meening over de lijn was geweest, No. 18. Woensdag 3 Maart 192G. 49e Jrg. iïlclireiol

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5